امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۶ شعبان ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۱۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
 • غروب آفتاب: ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب: ۱۹:۵۱
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
 • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۳۴۲۱۴
۳۰ خرداد ۱۳۹۷

آشنایی با زیر و بم قرارداد صلح…

مخاطبان عزیز و همیشه همراه سایت مهداد سلام. امروز در مورد یکی از قراردادهای پرکاربرد می خواهیم مطالبی را خدمتتان عرض نماییم. با ما همراه باشید...

صلح یکی از قراردادهای پرکاربرد در دنیای امروز است که کمتر کسی درمورد آن اطلاعات دقیق دارد. به لحاظ تاریخی در ابتدا صلح به‌عنوان وسیله‌ای برای حل اختلافات و دعوای موجود، مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به تدریج از آن برای انجام معاملات و مبادلات استفاده شده است. مواد ۷۵۲ و ۷۵۸ قانون مدنی به این دو جنبه از صلح اشاره دارند. در یادداشت زیر این موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
مفهوم و ماهیت صلح
همانطور که می‌دانیم صلح به معنای تسلیم و سازش و آشتی است. در دنیای حقوق هم، صلح دارای دو معناست:
معنای اول: صلح، قراردادی است که دو طرف در به وجود آوردن و یا ازبین بردن یک رابطه حقوقی توافق می‌کنند. برای مثال شما مالک دو دانگ از یک ملک و دوست شما مالک چهاردانگ دیگر است. پس از مدتی شما و دوستتان قصد می‌کنید که سهم‌تان را بفروشید، در این‌صورت می‌توانید به جای قرارداد فروش با مشتری (قرارداد صلح) ببندید و نتیجه و اثر قرارداد فروش که همان انتقال مالکیت است را داشته باشید؛ یااینکه حسن می‌خواهد خانه خود را بدون مشخص کردن مدت به علی اجاره دهد اما از آنجاکه اجاره بدون تعیین زمان و مدت مشخص باعث باطل شدن اجاره می‌شود، حسن خانه خود را به علی صلح می‌کند و بدین ترتیب علی می‌تواند بدون تعیین مدت از منافع خانه حسن استفاده کند. درواقع می‌توان گفت این صلح، همان معامله خریدوفروش یا اجاره است که ضوابط و قواعد این قراردادها را ندارد؛ بطورمثال طبق ماده ۷۵۹ قانون مدنی، حق شفعه که از احکام و قواعد خریدوفروش است در صلح وجود ندارد.
معنای دوم: صلح دعوای موجود به این معنا که دو نفر با یکدیگر بر سر موضوعی دعوا دارند و حسن می‌گوید که علی یک میلیون تومان به او بدهکار است اما علی می‌گوید که مبلغ پانصدهزار تومان بدهکار است سپس هردو بر مبلغ هفتصدهزار تومان با یکدیگر صلح می‌کنند که علی این مبلغ را به حسن پرداخت کند. اما گاهی صلح در مقام دعوای احتمالی در آینده است یعنی دوطرف قرارداد درحال حاضر با یکدیگر اختلاف و یا دعوایی ندارند اما احتمال آن بسیار زیاد است که در آینده اختلاف پیدا کنند و به همین علت، در ابتدای قرارداد خودشان با یکدیگر صلح می‌کنند.
شرایط و ویژگی‌های صلح:
۱. ارکانی که وجود آن‌ها برای تشکیل یک قرارداد صلح لازم است به چهار دسته تقسیم می‌شوند: ۱- مصالح: کسی که مال خود را به‌عنوان صلح به دیگری می‌دهد( شما که مالک دو دانگ از خانه هستید و این دو دانگ را به دیگری می‌دهید.) ۲- متصالح: کسی که مال را از مصالح قبول می‌کند( کسی که دو دانگ خانه شما را قبول می‌کند.) ۳- موردصلح: مال و موضوعی که مورد قرارداد صلح قرار می‌گیرد( دو دانگ خانه) ۴- مال‌الصلح: پول یا مالی که یک طرف دربرابر پذیرش پیشنهاد صلح از طرف دیگر می‌گیرد. لازم است بدانیم که صلح می‌تواند دربرابر مال یا به‌صورت رایگان باشد. همچنین می‌توان مالی گران‌قیمت را در برابر مالی با ارزش بسیارکم صلح کرد که چنین صلحی را (صلح محاباتی) می‌گویند؛ برای مثال اگر شخصی اتومبیل خود را دربرابر یک خودکار به دیگری صلح کند، این صلح را (صلح محاباتی) گویند.
۲. طبق ماده ۷۵۳ قانون مدنی، دو طرف صلح باید اهلیت برای معامله و تصرف داشته باشند. بنابراین صلحی که مجنون و صغیر غیرممیز(کودکی که توانایی تشخیص خوب و بد یا سود و زیان خود را ندارد) انجام می‌دهد باطل است، زیرا ممکن است دیوانه در برابر یک نانی که می‌گیرد یک جواهر به دیگری بدهد! اما صلح سفیه و صغیرممیز(کودکی که می‌تواند خوب و بد را ازهم تشخیص بدهد) با اجازه سرپرست او، معتبر خواهد بود. درخصوص اهلیت برای تصرف هم باید بگوییم تصرف ورشکسته در اموال خود پس از تاریخ توقف ممنوع است و به همین علت نمی‌تواند درمورد مال خود صلح کند زیرا معلوم است که باعث ورود ضرر به طلبکاران می‌شود. بعلاوه اگر شما مال خود را وثیقه‌ای برای شخص دیگری قرار داده‌اید و درواقع مال خود را به رهن داده‌اید، اجازه ندارید آن مال را صلح کنید چراکه این مال، وثیقه شخص دیگر است و اگر صلح را درست بدانیم آن شخص ضرر می‌کند.
۳. موضوعی که قرار است درمورد آن صلح شود، بایستی مشروع باشد و صلح نسبت به مالی که مالیت و ارزش ندارد و یا نامشروع است، باطل است. به‌طور مثال بر سر فروش مالی که وقف شده است نمی‌توان صلح کرد، نمی‌توان صلح کرد که شخصی از دیگری ارث نبرد و… .
۴. اموال دولتی را نمی‌توان مصالحه کرد چراکه در قرارداد صلح، مورد صلح باید متعلق به شخصی باشد که می‌خواهد مال را صلح کند و اموال دولتی متعلق به شخص مصالح نیست که بتواند با آن صلح کند.
۵. درمورد ماده۷۶۲ قانون مدنی باید بگوییم که: اگر شخصیت طرف مقابل در مصالحه برای شما اهمیت دارد و اشتباه در آن صورت گیرد، صلح باطل خواهد بود. بطورمثال در قراردادهایی که نیاز به مهارت بالایی دارند مثل عمل جراحی، اگر شما در شخصیت طرف مقابل اشتباه کنید و با دیگری صلح کنید، صلح باطل است؛ در قسمت دوم ماده، عبارت «مورد صلح» ناظر به موردی است که اشتباه در خودِ موضوع صلح باشد یعنی همان اوصاف اساسی که در قرارداد برای شما اهمیت دارد.
۶. اگر شخصی در صلح، دیگری را فریب دهد و گول بزند، حق از بین بردن معامله برای طرف مقابل ایجاد می‌شود.
۷. موضوعی که قرار است مورد صلح قرار گیرد باید در هنگام صلح موجود باشد اما اگر بعد از بستن قرارداد صلح معلوم شود که آن موضوع وجود نداشته، صلح باطل است. به‌طورمثال شخصی به شما پیشنهاد می‌کند که اتومبیل خود را به شما صلح کند و شما می‌پذیرید و صلح می‌کنید. هنگامی‌که شما پول را به مصالح دادید متوجه می‌شوید که اتومبیل پیش از آنکه شما معامله کنید، سرقت شده و وجود نداشته است. چنین صلحی باطل است.
۸. اگر دعوای دو نفر به دادگاه کشیده شود و یک طرف پیشنهاد صلح بدهد و طرف مقابل بپذیرد آیا به این معناست که حرف طرف مقابل درست بوده است؟ خیر. به موجب ماده ۷۵۵ قانون مدنی شخص می‌تواند همچنان حق طرف مقابل را انکار کند و صلح هم بکند. طرف مقابل صلح می‌کند که دعوا ادامه پیدا نکند نه اینکه طرف مقابل حق می‌گوید. آقای بهمن‌نژاد صاحب دو آپارتمان در مناطق ۳و۷ تهران است. آقای نقوی در دادگاه شکایت می‌کند که آقای بهمن‌نژاد آپارتمان منطقه۳ خود را به من صلح کرده و تحویل نمی‌دهد؛ آقای بهمن‌نژاد می‌گوید من اصلا این آپارتمان خود را صلح نکرده‌ام و درحال حاضر خودم در این آپارتمان سکونت دارم و حق آقای نقوی را انکار می‌کند. درنهایت هردو صلح می‌کنند که آقای بهمن‌نژاد آپارتمان منطقه۷ خود را به آقای نقوی صلح کند اما این صلح به این معنا نیست که آقای بهمن‌نژاد حرف آقای نقوی را حق می‌داند؛ صلح می‌کند که دعوا ادامه پیدا نکند.
۹. در دعاوی کیفری، می‌توان حقوق خصوصی را صلح کرد؛ مثل اینکه شما این مقدار به من خسارت وارد کردید یا ضرر و زیان ناشی از جرمی که صورت گرفته این مقدار است و… قابل مصالحه است. نکته مهم آن است که صلح کردن حقوق خصوصی بعد از وقوع جرم است نه قبل از آن.
۱۰. صلح، قراردادی است که دو طرف نمی‌توانند هرزمان که خواستند آن را منحل کنند و برهم بزنند. به دلیل این ویژگی، این قرارداد پس از فوت مصالح یا متصالح نیز باقی می‌ماند. پدر خانواده‌ای خانه خود را به فرزند کوچک خود صلح می‌کند. یک سال بعد، پدر فوت می‌کند. پس از فوت پدر، سایر فرزندان نمی‌توانند به دلیل فوت پدر، قرارداد را بهم بزنند چراکه صلح یک قرارداد لازم است و پس از فوت نیز پابرجاست. در این مثال درصورتی‌که فرزند کوچک فوت کند، خانه به وارثان این شخص منتقل می‌شود و بازهم صلح ازبین نمی‌رود.

نکاتی که لازم است بدانیم:
۱. در این یادداشت گفته شد که صلح به جای معاملات هرچند نتیجه همان معامله‌ای را که به جای آن واقع شده است، می‌دهد ولی شرایط و احکام آن معامله را ندارد. برای به کاربردن این اصل، باید توجه داشت که با درنظر گرفتن ماده ۱ قانون روابط موجر و مستاجرسال ۱۳۵۶، اگر علی منافع مغازه خود را به حسن صلح کرده باشد بازهم برای حسن، حق سرقفلی ایجاد می‌شود و علی نمی‌تواند بگوید که به حسن اجاره نداده بودم و صلح کرده بودم و بدین ترتیب حق سرقفلی همچنان وجود دارد( چراکه سرقفلی در قرارداد اجاره وجود دارد درحالی‌که مطابق ماده۱ قانون سال ۱۳۵۶ حتی اگر شخصی مغازه خود را صلح کند(صلح به جای قرارداد اجاره) بازهم این حق سرقفلی وجود دارد زیرا از قوانین و قواعد مخصوص به اجاره نمی‌باشد) . همچنین اگر مطابق ماده ۳۳ قانون ثبت، اگر شما یک معامله رهنی انجام دهید و اسم آن را صلح بگذارید، باز هم آن معامله «رهنی» محسوب می‌شود و از قواعد رهن پیروی می‌کند نه صلح. ( به غیر از این دو مورد، هر معامله دیگری که نام «صلح» برآن نهاده شود، آثار آن معامله خاص را به همراه نخواهد داشت.)
۲. اگر شخصی که قیمومت دیگری را برعهده دارد، بخواهد برای آن شخص صلح کند بایستی این قرارداد به تصویب دادستان برسد چون ممکن است قیم به ضرر شخصی که قیمومت او را برعهده دارد، اقدام به انجام معامله کند.
۳. مطابق ماده ۷۶۸ قانون مدنی در صلح ممکن است یکی از دو طرف معامله دربرابر چیزی که در صلح نصیب وی می‌شود تعهد کند که مبلغ معینی را به طرف مقابل یا به شخص یا اشخاص دیگری غیر از طرف معامله بپردازد که اگر به نفع اشخاص دیگر باشد حتی می‌توان شرط کرد که بعد از فوت آن شخص به کسانی که از او ارث می‌برند، همین مبلغ پرداخته شود؛ بعلاوه اگر کسی که تعهد دارد این مبلغ را بپردازد، ورشکست شود، صلح از بین نمی‌رود و همچنان باید این مبلغ به کسانی که مقرر شده، پرداخته شود مگراینکه شرط شده باشد که با ورشکستگی شخصی که قرار است مبلغ را بپردازد، دیگر نیازی به پرداختن این مبلغ نیست. به‌طورمثال آرزو مغازه خود را به سمیرا صلح می‌کند که در آنجا کار کند و شرط می‌کند که سمیرا هرماه، ده درصد از درآمد خود از مغازه را برای هزینه تحصیل آزاده به وی بدهد.
۴. در صلح نیازی نیست که تمامی جزئیات معامله بیان شود بلکه حتی اگر به‌صورت مختصر و مجمل هم باشد، صلح همچنان صحیح است. مثل اینکه آقای جهانپور به آقای لطفعلی بگوید من یک خانه ۱۵۰متری دارم که می‌خواهم آن را صلح کنم و آقای لطفعلی هم بپذیرد. این معامله صلح صحیح است هرچند که ذکر نشده که خانه در کدام منطقه تهران است، طبقه چندم است و… .
۵. درصورتی‌که مبنای قرارداد صلح، معامله‌ای باطل یا امر باطل باشد، صلح هم باطل خواهد بود. برای مثال دو نفر با یکدیگر درمورد انجام کاری غیرقانونی مانند انتقال موادمخدر قراردادی امضا کرده‌اند و سپس با یکدیگر اختلاف پیدا می‌کنند. حال اگر یکی از دوطرف برای جلوگیری از برهم زدن معامله از سوی طرف دیگر، با او صلح کند، صلح انجام‌شده باطل است و اثری ندارد زیراکه معامله از اساس باطل بوده است. اما اگر معامله‌ای باطل شود و دو طرف اختلافات ناشی از آن معامله را با صلح برطرف کنند، این قرارداد صلح صحیح است.

49 پاسخ به “آشنایی با زیر و بم قرارداد صلح…”

 1. آرتان شجاعی گفت:

  سلام. خسته نباشید.
  مادر بنده طی صلح نامه عادی یک دانگ از ملک خود را به خواهرم صلح میکند، ولی امضا خواهرم پای برگت وجود ندارد، مادر بنده بعدأ کل ملک را در محضر به بنده انتقال می دهند، حالا پس از فوت مادرم ، خواهرم اون برگه صلح عادی رو بدون امضا خودش ارائه کرده و خواهان دریافت یک دانگ می باشد، با توجه به اینکه هیچ وقت تصرفی بر اون ملک نداشته، بنظر شما اون برگه عادی وجاهت قانونی دارد؟ ضمنأ زیر اون برگه فقط چند شهود امضا کردند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم .
   این یکی از بحث های اختلافی نظام حقوقی است. بستگی به نظر قاضی محترم دادگاه دارد.
   برخی شهادت شهود را در مقابل سند رسمی می پذیرند و برخی نمی پذیرند.
   با ما همراه باشید

 2. ناصر گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  در صلح نامه قطعی امضاء گواه لازمست (مصالح خودم ومتصالح مادرم است که سوادندارد)
  اگر خانمم وفرزند پسرم که ۲۵ ورز دیگر ۱۸ سال میشه امضاء کنند کفایت می کند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم .
   برای جلوگیری از مشکلات بعدی بهتر است اخذ شود. ثبت رسمی در دفترخانه نیز می تواند روش دیگری باشد.
   با ما همراه باشید

 3. محمدغلامی گفت:

  سلام
  پدر من قسمتی از زمین مسکونی و نصف امتیاز آب و برق رو زد بنام من ….
  بالای برگه انتقال هم نوشته(صلح نامه) حالا بعد مدتی شنیدم رفته همون نصف آب و برق رو برگردونده بنام خودش…
  یعنی دوباره رفته برا خودش یکی نوشته… آیا این امر ممکنه اصلا؟؟

 4. نجمه گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ما ۹تا خواهر هستیم.که ۵تااز انها ازدواج کردن و ۴تا مجرد هستیم. خانه هم بنام مادرمان هست. حالا مادرمان میخواهد خانه رو بنام ما ۴تا مجرد بزنه.میخواهیم صلح بلاعوض هم اجرا کنیم آیا اگر صلح بلاعوض هم اجرا بشه بعد از فوت مادرمان بقیه خواهرا نمیتونن برن شکایت کنن؟
  و اینکه آیا صلح بلاعوض بهتره ؟ یا هبه؟

  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقتی به نام شما ثبت رسمی شود نیازی به صلح بلاعوض نیست. اگر هم بخواهید اجرا نمایید صلح بلاعوض هم می تواند یک راه حل باشد. با ما همراه باشید

 5. محمد گفت:

  سلام خدمت کارشناس محترم
  پدرم میخواد زمین هاش بعد فوتش به من برسه و تا زمانی که هستن در اختیار خودش باشه میخواستم بدونم چه نوع صلحی باید بینمون باشه و آیا بعد فوت بنده املاک به فرزندانم میرسه یا خیر؟

 6. علی منصور گفت:

  سلام.
  اگر خانه ایکه سند رسمی ندارد بین دو نفر معامله شود به این نحو که مصالح وکالت کامل بلا عزل به متصالح بدهد وبا هم قرارداد صلح امضاء کنند اگر متصالح از دنیا برود وکالت باطل میشود آیا صلح هم باطل میشود؟ یا خانه قانونا به وراث متصالح میرسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قرارداد صلح عقد لازم است و با فوت یکی از طرفین فسخ نمی شود. لذا همچنان معتبر است.
   با ما همراه باشید

 7. درویش گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  ایا میشود قرارداد صلح بابت پیش خرید واحد اپارتمان بست

 8. آرتان شجاعی گفت:

  آیا شخصی طی برگه عادی صلح‌نامه، زمینی را به فرزندش صلح عمری کند، ولی قبل از فوت طی قرارداد قانونی محضری اسناد رسمی هما زمین را به یکی دیگر از فرزندان خود انتقال قطعی دهد. آیا این انتقال صحیح می‌باشد؟ یعنی مصالح در قرارداد صلح عمری عادی اجازه منصرف شدن و انتقال به دیگری آنهم در دفاتر رسمی را دارد؟

 9. ایمان عمادی گفت:

  ضمن خسته نباشید. مصالح زمینی را با عقد صلح‌نامه عادی به متصالح صلح کرده است، در آن ذکر شده که (مورد مصالحه بین متصالحین، معلوم و مشخص و حسب‌الاقرار متصالح آنرا متصرف است)، اما در واقعیت هیچ وقت تصرفی بر آن نداشته و مصالح چند سال بعد مورد صلح را بصورت رسمی انتقال قطعی به شخصی دیگر می‌دهد. تا آن زمان هم در تصرف خود داشته.
  حال متصالح پس از چند سال خواهان مورد صلح می‌باشد و با توجه به فوت مصالح، اقدام به طرح شکایت از شخص ثالث که خریدار قانونی مورد صلح است کرده است. آیا با توجه به عادی بودن صلح و نداشتن تصرف، اداعای ایشان وجاهت قانونی دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   هیچ یک از این دو نکته ای که به آن اشاره نموده‌اید(یعنی نداشتن تصرف و عادی‌بودن سند) مانعی برای این ایجاد نمی‌کند که ایشان بخواهد علیه شخص ثالث طرح دعوا نماید.

 10. رضا گفت:

  سلام
  پدر من در شرکت تعاونی مسکنی عضو بود که باید در ازای عضویت سیصد متر زمین تحویل اعضا میشد که بنا به دلایلی سی سال به طول انجامیده و هنوز زمینی واگذار نشده
  و چون پدر و مادر من قبل از پدر و مادرشان فوت میکنن به پدر و مادرشان ارث میرسد و در طی این سالها با فوت پدربزرگها و مادربزگهایم این سهم الارث به دایی ها خاله و عمه هایم رسیده
  حال سوال بنده اینجاست با توجه به اینکه زن از عرصه ارث نمیبرد که ایا از زمینی که در اینده به من واگذار شود چیزی به دایی ها و خاله ام به ارث میرسد ؟
  و من برای صلح حق عضویت در شرکت تعاونی چه نوع صلحی با چه متنی باید تنظیم کنم
  لازم به ذکر است که از کلیه دایی ها و عمه ها و خاله ام وکالت بلاعزل در مورد کلیه سهم الارث شان را دارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ارث می برند.
   با وکالتی که دارد به دفتر تعاونی مربوطه یا دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نماید و سهم الارث آنان را به خود منتقل یا صلح نماید.

   با ما همراه باشید.

 11. سعيد حقاني گفت:

  سلام بنده مالي را به نام سازمان بابت بدهي صلح كردم اما اين سازمان مالي را كه بابت بدهي به نامشان كرده بودم و صلح نامه هم داريم بعداز سه يا ۴ سال فروختند و تسويه بدهي مرا زدند . اما بنده اعتراض كردم كه چرا زماني كه مال بنده ارزش داشت نفروختيد و حال كه ارزان شده فروختيد .
  سوال آيا زمان صلح ملاك تعيين قيمت است يا اگر اين سازمان خواست پس از چند سال يا بيشتر و يا كمتر بفروشد و مبلغ فروش را از بدهي قبل كم كند ايا نبايد آن زمان رد ديون را محاسبه كند كه قيمت اين خانه در آن زمان چند بوده است

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   پاسخ این سوال را نمی توان به طور قطعی و روشن داد زیرا اینکه اعتراض شما وارد می‌باشد یا خیر بستگی به نوع توافقی که در زمان صلح با این سازمان داشته اید دارد. بنابراین به متن همان توافق نیز باید مراجعه نمایید.

 12. آرش دایی گفت:

  سلام خدمت کارشناس محترم
  پدر بنده محجور بود و یک قراداد صلح امضا کرد و اموال را کامل به نام خواهر هایم کرد بعد پیگیری ما برای اثبات محجوریت پدر تاریخ محجوریت فقط ۱۵روز بعد از تاریخ ثبت صلحنامه اثبات شد
  سوالم از شما کارشناس محترم اینه که با توجه به نزدیک بودن تاریخ محجوریت پدر به تاریخ تنظیم صلحنامه آیا میتوان اقدامی جهت باطل کردن صلحنامه انجام داد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید به رای دادگاه اعتراض نمایید. در غیراینصورت خیر
   با ما همراه باشید

 13. امیر گفت:

  سلام
  اگر علی ملکی را بنام حسن صلح کند
  و بعدااا علی از این کار پشیمان شود
  آیا علی میتواند قرارداد صلح نامه را به هر دلیلی فسخ کند؟؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلامز مخاطب محترم
   به هر دلیلی که امکان ندارد.در چارچوب قرارداد و شروط ضمن عقد بله می تواند وگرنه امکان پذیر نخواهد بود.
   با ما همراه باشید

 14. ایدا تبریزی گفت:

  با سلام
  همسر بنده یک باب منزل مسکونی را دوسال قبل به من صلح کردند، و در حال حاضر به علت اختلافات خانوادگی قصد پس گرفتن انرا دارند
  ایا دعوی ایشان در دادگاه پذیرفته خواهد شد؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   فسخ صلح در شرایط خاصی صورت می گیرد. می توانید به مطلب مرتبط با این سوال خود را به لینک زیر مراجعه فرمایید.
   http://mahdad.ir/3240-2/
   با ما همراه باشید

 15. بیژن فدوی گفت:

  پدر همسرم دو سال پیش
  خانه اش را به دخترش که همسر بنده هست صلح خیاری کرده است و هر لحظه میتواند آنرا فسخ کند و الان به دلیل کشیدن چک بی محل پیگیری قضایی شده است. آیا این خانه در خطر پسگیری و انتقال به طلبکاران میباشد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به اراده فعلی پدرخانم تان دارد و اینکه آن زمان معامله برای فرار از دین بوده یا خیر
   با ما همراه باشید

 16. علی گفت:

  سلاموقت شما بخیر..یک سوال حقوقی داشتم
  پدری ملکی را بین دو فرزند خود صلح کرده و شروطی را گذاشته ک این فرزندان خرج و مخارج پدر و مادر رابکشن و از آنها نگهداری کنن..الان یکی از این فرزندان این شروط را انجام نداده و زیر پا گذاشته آیا این پدر ک الان زنده و در حیات هستن با توجه به این شروط میتواند این صلحنامه را باطل و فسخ کند.؟
  آیا این فرزند میتواند این ملک را که تعهد کرده پدر تا وقتی زنده است ودر آن زندگی میکند را به دیگری بفروشد؟
  در صورتی ک این صلحنامه به صورت دستی تنظیم شده و ثبت محضری نمیباشد.
  و همچنین کار ارث و میراث مشخص هنوز مشخص نشده و سهم دوخواهر و یک برادر هنوز مشخص نشده است.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر جزو شروط ضمن عقد بوده می توان اقدام و قرارداد را با احراز واقع، فسخ نمود.
   در ضمن این صلح به ارث ارتباطی ندارد.
   در مورد فروش نیز نوع صلح بایستی دقیقا احراز شود.
   با ما همراه باشید

 17. رضا گفت:

  با سلام.
  عموی بنده بیماری سرطان داشت و اخر عمری کل اموالش را به عموی دیگرم صلح کرد..این صلح نامه محضری نیست ولی شاهد و اثر انگشت عموی من پای برگه است..آیا بقیه وراث میتوانند سرطان را بهانه کنند و صلح نامه را باطل کنند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر. بله صلح نامه صحیح است به شرطی که ارکان دیگر انعقاد عقد نیز برقرار باشد
   با ما همراه باشید

 18. سید محمد علوی گفت:

  با سلام و احترام :
  ایا صلحنامه دستی که متصالح ان را امضا نکرده و به دادگاه برده تنفیذ می شود در حالیکه مدارکی وجود دارد که متصالح به این صلح رضایت نداشته و چیزهای بیشتری می خواسته ایا پس از ارائه به دادگاه در حالیکه مصالح در لایحه خود به همین نقص صلحنامه اشاره کرده متصالح می تواند بگوید همین الان امضا می کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اراده یکی از طرفین به انعفاد قرارداد تعلق نگرفته است. بنابراین خیر
   از طرفی متصالح که ادعا می کند اصلا اراده ای در انعقاد نداشته بعدا هم نمی تواند معامله ای که از پایه اشکال دارد را تنفیذ نماید.
   با ما همراه باشید

 19. مجتبی گفت:

  با سلام و احترام
  پدر بنده میخواهد خانه دو طبقه ای را که دارد صلح کند بعد از خودش یک طبقه به مادرم برسد
  ۱- در زمان حال باید به شهرداری برود و عقب نشینی کند؟جریمه اضافه بنا ساخته شده رو بدهد؟
  ۲-دقیقا چه نوع صلحی باید انجام بدهد که اگر روزی پدرم خواست خودش یکطرفه فسخ کند اشکالی نداشته باشد؟
  با تشکر از سایت عالی تان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می تواند از صلح عمری استفاده نماید.
   مراجعه به شهرداری نیز از امور اداری و اجرایی است.
   با ما همراه باشید

 20. احمد بهشتیان گفت:

  با سلام ، سال ۸۹منزلی گلنگی را با همکاری و هم فکری دامادم که منهدس عمران است ساخته حال بعد از چهار سال متوجه شدم از طریق دخترم که دامادم مطالبه ۲۰ میلیون نمود که بنده برایم این موضوع کاملا روشن نیست ، اینکه این مبلغ چگونه هزینه شده بنده توسط دخترم ازایشادر خواس حتی یک فاکتور نموده فاکتور و رسیدی در کار نیست و فقط دامادم گفته خودش را ملاک میداند و منفعت هم می خواهد ( در واقع اظهار نموده که بجای ۲۰میلیون تومان )بنده دو دوانک از یک آپا رتمان بنام ایشان در زمان حیات بنمایم تا بعد از فوتم وراث این دو دانک را به او بدهند ، مشگل دخترم میباشد که میترسم ایشان بخاطر این موضوع آزار و اذیت نماید نمدانم چه کاری باید انجام دهم از شما راهنمایی میخو اهم کمکم‌کنید آیا در انتها با ایشان صلح نامه بنویسم ،، با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر حق ایشان است و بابت مهندسی منزل مبلغی به ایشان پرداخت ننمودید اقدام فرمایید. در غیر اینصورت خیر. مگر اینکه بخواهید به ایشان مبلغی برای اذیت نکردن دخترتان پرداخت نمایید… که هر طور صلاح می دانید اقدام فرمایید.
   با ما همراه باشید

 21. الناز گفت:

  سلام وقت بخیر .ما یه زمینی داریم که ۲۰ سال پیش خریداری شده به صورت وکالتی و الان یکی از طرفین وکالت در دسترس نیست نمیدونیم فوت شده یا زنده ست چون الان حدود ۹۲ سالش باید باشه
  با یه وکیل مشورت کردیم گفت زمین رو به نام کسی دیگه بزنین که انگار فروختین زمین رو و اون شخص از طریق دادگاه پیگیری کنه تا دادگاه بتونه زمین رو بفروشه .
  میخواستیم زمین رو به نام مادرم بزنیم چون زمین الان نصف نصف بنام منو برادرم هست .
  میخواستم بدونم صلح نامه بنویسیم با مامانم که این زمین باز هم همینجوری نصف نصف بنام منو برادرم باشه یا یه وصیت نامه محضری بنویسیم؟
  چون من دخترم و اگه خدایی نکرده مادرم کاریش بشه دوتا سهم به برادرم میرسه یه سهم بمن
  ولی الان سهممون نصف نصف هست .
  بنظر شما صلح نامه بنویسیم یا وصیت نامه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وصیت صرفا تا یک سوم مال نافذ است و مازاد بر آن نیازمند تنفیذ هپه وراث است.
   صلح به نظر بهتر است. زیرا محدودیت وصیت را ندارد.
   با ما همراه باشید

 22. مجتبی گفت:

  سلام
  اگر شخصی طی سند عادی ملکی رو فروخته باشد و بعد از دوسال دوباره ملک را طی سند رسمی ب صلح به شخص دیگری واگذار نماید مالکیت با کیست؟اگر شخص دوم اطلاع داشته باشد ک ملک قبلا طی سند عادی واگذار شده باشد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر علم و ادله کافی در این خصوص دارید می توانید در خصوص بزه فروش مال غیر در دادسرا شکایت خویش را مطرح نمایید. همچنین دادخواست حقوقی عدم اعتبار سند رسمی را در دادگاه حقوقی مطرح فرمایید.
   البته نمی توان قطعی گفت نتیجه بخش است.
   با ما همراه باشید

 23. مهدس گفت:

  سلام. آیا در مصالحه نامه حتما باید مال الصلح ذکر بشه و بدون آن رسمیت نداره؟
  اگر مصالحه نامه رایگان باشد چه باید کرد؟
  و آیا حتما باید در دفترخانه مصالحه نامه نوشته بشه؟
  ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   مال الصلح نیاز به تعیین شدن دارد و بدون آن عقد به شکل صحیح واقع نمی شود.
   اگر صلح ها رایگان است.
   در دفترخانه نوشته شود رسمی ثبت می شود و مصون از تعرضات بعدی است.
   با ما همراه باشید

 24. صبا گفت:

  سلام میخواستم بفرمایید اگرملکی درتهران رابه شخصی صلح کنیم ومتصالح اینجانباشد ولی درجریان باشدتابعداز فوتم به وصیتم عمل کند قانونی است وقابل اجرا این صلح نامه پس ازفوتم ؟؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ان شاالله ایام مبارک باشد و سلامت باشید
   دقیقا بفرمایید صلح نمودید و یا وصیت؟
   این دو با یکدیگر متفاوت است.
   صلح بعد از فوت اجرا نمی شود و از همان لحظه انعقاد قرارداد آثار خویش را می گذارد. اگر در ضمن صلح وصیتی شده شما نسبت به اموال خودتان می توانید صلح نمایید و در این مورد با صلح مالکیت اموالتان به شخص دیگری منتقل شده و قابل وصیت نیست.
   با ما همراه باشید

 25. لیلا گفت:

  من یک سوال دیگر هم دارم

  در تنظیم صلح نامه عمری نیازی به حضور متصالحه هست یا خیر؟
  و اگر نیاز هست، میشه متصالحه یک وکالت بدهد به مصالحه برای امضا؟

  متشکرم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد
   وقت بخیر
   وکالت برای تنظیم صلح نامه و اعلام قبول از جانب متصالح امکان پذیر است. به هر حال هر قراردادی نیاز به توافق دو طرف دارد. صلح نیز از جمله قراردادهاست و نیازمند توافق طرفین.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *