امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۲۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۵۶
 • اذان ظهر: ۱۱:۵۴
 • غروب آفتاب: ۱۶:۵۱
 • اذان مغرب: ۱۷:۱۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۹
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۲۰۹۴۶
۱۵ شهریور ۱۳۹۷

ورود به منزل دیگران با زور و بدون رضایت مالک!

اصل ۲۲ قانون اساسی: «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون تجویز کند.»

مسکن و به‌عبارتی خانه یکی از مصادیق حریم خصوصی است. مسکن محل سکونت و آرامش افراد و خانواده‌هاست. همان‌طور که در اصل ۲۲ قانون اساسی نیز به آن اشاره شده، این مکان باید از هرگونه تعرض و تجاوز مصون بماند و هیچ‌کس نتواند بدون اجازه وارد آن شود. در این راستا، قانون‌گذار برای حفظ آرامش و امنیت افراد و حمایت از حریم خصوصی، «ورود به ملک دیگری با قهر و غلبه» را در قانون مجازات اسلامی جرم شناخته و برای آن مجازات تعیین کرده است.
همچنین، علاوه بر قانون مجازات اسلامی، ماده ۱۶ لایحه حمایت از حریم خصوصی نیز مقرر می‌دارد: «منازل و اماکن خصوصی مصون از تعرض‌اند. هیچ‌کس نمی‌تواند وارد منزل یا مکان خصوصی دیگری شود یا هر نوع وسیله پایش در آن‌جا قرار دهد، مگر با رضایت متصرف قانونی یا مجوز قضایی.» البته این لایحه هنوز توسط مجلس تصویب نشده و به شکل قانون در‌نیامده است. بنابراین ما در این مطلب تنها به توضیح مواد مربوط در قانون مجازات اسلامی می‌پردازیم.
ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی: «هرکس به قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است، اعم از آن‌که محصور باشد یا نباشد، یا در ابتدای ورود، به قهر و غلبه نبوده، ولی بعد از اخطار متصرف به قهر و غلبه مانده باشد، علاوه بر رفع تجاوز، حسب مورد به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شود. هرگاه مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آن‌ها حامل سلاح باشد، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهند شد.»

تحقق جرم «ورود به ملک دیگری با قهر و غلبه» به ترتیب مقرّر در ماده ۶۹۱ مستلزم وجود شرایطی است که در ادامه به آن می‌پردازیم:
۱. ورود به ملک یا توقف در آن، با قهر و غلبه باشد. یعنی مرتکب جرم با اعمال زور و فشار و اجبار و بدون رضایت مالک یا متصرف، وارد محلی شود. اگر کسی ابتدا به زور و اجبار وارد ملک نشده باشد، ولی بعد از اخطار متصرف به زور در ملک مانده باشد، مرتکب جرم شده است. منظور از متصرف نیز کسی است که ملک در تصرف اوست و در حال استفاده از ملک است. لذا ممکن است متصرف، مالک نباشد و برای مثال مستاجر باشد.
۲. ملک موضوع جرم در تصرف و استفاده شخص دیگر باشد. گاهی ممکن است شخصی مالک ملکی باشد، ولی ملک خود را مثلاً در برابر مبلغی به تصرف مستاجر داده باشد. در این صورت صاحب‌خانه نمی‌تواند بدون اجازه مستأجر وارد ملک مذکور شود. زیرا در این حالت، مستاجر، متصرف ملک محسوب می‌شود و هر ‌شخص دیگر، حتی مالک، اگر با قهر و غلبه وارد این ملک شود، مرتکب جرم شده است.
سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که اگر مالک بخواهد ملک خود را بفروشد، ولی مستاجر مانع ورود خریدار و بازدید ملک توسط آن‌ها شود، تکلیف چیست؟ در این صورت، مالک می‌تواند به دادسرا مراجعه نموده و شکایت کند. بعد از بررسی و تحقیق و با دستور دادستان و حضور مامور، مالک و خریدار می‌توانند وارد ملک شوند.
مجازات ورود به عنف
در صورت وجود دو شرط پیش‌گفته و شکایت شاکی، مرتکب جرم علاوه بر آن‌که مکلف است از ملک رفع تصرف کند، به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شود و اگر تعداد مرتکبین جرم که با زور و اجبار وارد ملک شده‌اند، دو نفر یا بیشتر باشد و حداقل یکی از آن‌ها سلاح (اعمّ از سرد یا گرم) همراه داشته باشد، مجازات آن‌ها از یک تا سه سال حبس خواهد بود.
تصرف ملک غیر با قهر و غلبه
ماده ۶۹۲ قانون مجازات اسلامی: «هرگاه کسی ملک دیگری را به قهر و غلبه تصرف کند، علاوه بر رفع تجاوز به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.»
همان‌طور که دیدیم، ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی برای کسی که با قهر و غلبه، صرفاً وارد و داخل ملک دیگری شود، تعیین مجازات کرده است. حال اگر شخصی علاوه بر داخل شدن به ملک دیگری، آن ملک را تصرف هم بکند، مرتکب جرم موضوع ماده ۶۹۲ شده و مجازات سنگین‌تری (سه ماه تا یک‌سال حبس) در انتظار اوست. و اگر جرم مندرج در ماده ۶۹۲ در شب واقع شده باشد، مرتکب به حداکثر مجازات (یعنی یک‌سال) محکوم می‌شود. دلیل این امر آن است که شب زمان آرامش مردم است و ارتکاب جرم در این زمان، لطمه بیشتری به امنیت و آرامش بزه‌دیده (مالک یا متصرف) وارد می‌کند.

51 پاسخ به “ورود به منزل دیگران با زور و بدون رضایت مالک!”

 1. حنیفه اوجاقلو گفت:

  صبح درخانه ام رازدن وقتی بازکردم سه نفربادردست داشتن لوله اب ب سرم زدن ووارده خانه شدن وبعدلز تخریب اموالم را ب سرقت بردن وقتی از اهالی کمک خواستم ب اهالی میگفتن ک من فرزندش را ب قتل رساندم وانها از طرف آگاهی امدن وحکم دارند , ومرا تهدید ب جاسازی مواد کردن وگفتن اگر شکایت کنم انها موادرا ب دادسرا میدهند ومرا مورده ضرب وجرح دادن ک برگه پزشکی ق موجوداست امروز بعداز گذشت چهارماه انها ازادانه میگردن

 2. حنیفه اجاقلو گفت:

  بعداز ان حمله هروقت کسی درخانه ام را میزند دست وپایم ب لرزه میافتد ودلم درسینه فشورده میشود دیگر ب خانه ام اعتماد ندارم نمیتوامم احساس امنیت کنم

 3. حسین میرزائی گفت:

  سلام
  امروز دو مامور و یک شخص دیگری وارد خانه برادرم شدن و بدون نشان دادن حکمی از طرف قوه قضائیه به من که در خانه تنها بودم به زور وارد خانه برادرم شدند و خانه را به هم زدند و تنها به من گفتند که از طرف قاضی حکم دارند که وسایل آن مرد در خانه ماست و او دنبال وسایل خودش است که در خانه برادرم هست.
  آیا قاضی بدون دلیل و مدرک اصلا چنین حکمی میدهد؟ و مامورین آیا نباید حکم را به صاحب خانه برای ورود نشان بدهند؟
  آیا می توان از مامورین و آن فرد به دلیل وررود غیر قانونی شکایت کرد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   طبق ماده ۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری باید اوراق هویت و اصل دستور قضایی را ارائه دهند.
   بنابذاین عدم ارائه تخلف است.
   با ما همراه باشید

 4. رضا غفاری گفت:

  سلام وقتتون بخیر حکم صاحبخانه ای که پس از ورود به ملک تحت اختیار مستاجر شروع به برداشت میوه درختان بدون رضایت و اجازه مستاجر نموده و با فحاشی و زدن مستاجر خانه را ترک نموده چیست لطفا طبق ماده و بند قانونی که بتوان طرح دادخواست نمود عنوان فرمایید باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به عرف محل دارد و اراده طرفین که آیا میوه های درختان هم جزو منافع بوده تا به مالکیت شما در آمده باشد یا خیر.
   با ما همراه باشید.

 5. رضا قلی پور گفت:

  سلام وقتتون بخیر مورخ ۹۸/۷/۶ هشت نفربادر دست داشتن چوب و سنگ واردمنزل داییم شدن و پسر داییم را کتک زدند و پس از آن بنده و داماد داییم که میخواستیم به سر کار رویم به درمنزل داییم مراجعه کردم تا بادایی ام باهم به سر کار روییم این هشت نفر پس از دیدن ما بسوی ما حمله کردند وما را مورد ضرب و شتم وضرب جرح قراردادند و پس از تخریب شیشه ها از منزل داییم خارج شدند پس از آن با کلانتری تماس گرفته وصورت جلسه انجام داده وسپس شکایت وسپس به پزشکی قانونی مراجعه کردیم میخواستم بدانم حکم دادگاه در مورداین پرونده به چه صورت است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم.
   اگر مشمول ۶۱۴ قانون تعزیرات نشود برای ضرب و جذح تعیین دیه و همچنین در صورت تخریب مشمول ۶۷۷ شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شود.
   با ما همراه باشید

 6. ليلا عليپور گفت:

  مدتي پيش با يه پسر اشنا شدم ب قصد ازدواج .من خودم مطلقه ام ولي فهميدم اين پسر مناسب ازدواج نيس .ولي اون تو اين مدت با زور و تهديد وارد خانه ام شده بهم توهين ميکند و ميگويد بايد با او ازدواج کنم .اين چ حکمي دارد .مورد ضرب و شتمش قرار گرفتم ولي از ترسم شکايتي نکردم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   حتما در صورتی که فیلم ، شهود و یا سایر قرائن و اماراتی نیز دارید می توانید در خصوص توهین، تهدید و ضرب و جرح شکایت خویش را مطرح نمایید و به پزشکی قانونی توسط مرجع محترم قضایی دلالت می شوید.
   با ما همراه باشید

 7. ابوالحسن گفت:

  سلام من با خانومم حرفم شده و خونه رو ترک کرده ولی هنوز طلاق نگرفتیم به بچم هم ازم دور کرده بعد از چهار روز با برادر و خواهر و دامادشان و زن برادرشان وارد خانه من و مادرم شدن بدون حکم کل وسیله خونه رو ریختن بیرون حتی وارد زندگی پدر و مادرمم شدن و وسیله های مادرو را هم به هم ریختن الان مادرم شاکی خواهر زن من و برادر زنم و باجناقم و زن برادر زنم شده که وارد منزل دیگری شده بدون حکم و اجازه حکمش چیست

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در اسرع وقت با همسرتان آشتی نمایید. شما هم مقصر هستید و بایستی طرفین را آشتی دهید.
   نباید حرمت ها از بین بروند. ورود آنها هم ناشایست بوده اما خودتان اجازه دخالت را نباید به دیگران بدهید.
   با ما همراه باشید

 8. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من و پدرم به علت مسائلی با همسایه اختلاف پیدا کردیم. رفتیم در خونش . در حیاط خونش وایسادیم و یهو درگیر شدیم و ایشون با بیل به ما حمله کردن و درگیری به داخل حیاط خونه اون کشیده شد . میخواستم بدونم که آیا ما تجاوز و حریم خصوصی کردیم ؟؟
  ایشون هم با بیل زدن و دست منو شکستن
  چه جریمه و مجازاتی میشیم ما ؟؟؟؟
  باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بهتر است با یکدیگر مصالحه نمایید. در ضمن ورود به عنفی نبوده اگر به زور وارد منزل نشده باشید. ولی اگر توهین و ضرب و جرح از ناحیه شما بوده جرم است و با ادله کافی قابل اثبات است.
   با ما همراه باشید

   • امیر گفت:

    به شورای حل اختلاف رفتیم ولی ایشون رضایت ندادن .
    هیچ توهینی نکردیم.
    ما اول وارد حیاطشون نشدیم ولی ایشون ابتدا با بیل به ما حمله کردن و درگیری به داخل حیاطشون کشیده شد .
    میخواستم بدونم که ما جریمه سنگین یا محکوم به زندان میشیم ؟
    ایشون دست من رو با بیل شکستن و دست پدر من رو هم کبود کردند و صورت ایشون هم باد کرده

 9. صولت م گفت:

  سلام خسته نباشین
  غروب آفتاب چهار نفر با چماق بدست از دیوار وارد حیاط وبعد با شکستن درب و شیشه خانه روحانی(ملا) روستامون میشوند وبا کتک کاری روحانی و پسر کوچکش و اهانت به خانم روحانی ودست زدن به لباس های خانمش
  وفوش های ناموسی و…
  حکم این چهار نفر چی میتونه باشه
  مدارک تا بخوایم در دست داریم از این نظر هیچ مشکلی نداریم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ضرب و جرح ، ورود به عنف به ملک دیگری، توهین، عمل منافی عفت، جرایمی است که مرتکب شدند.
   تعیین مجازات با مرجع محترم قضایی است.
   با ما همراه باشید

 10. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید
  حدود دو هفته پیش یکی از دوستان من که به دلایلی با هم درگیری داشتیم اومد جلو خونمون و از روی در ب خونمون اومد و شروع به ضرب و شتم و ضرب و جرح من کرد و من تنها مدرکی که دارم اینه که صداش رو ضبط کردم میخام بدونم آیا قانون طرف من رو میگیره یا خیر و اگر شورای حل اختلاف حق رو ب من بدن میتونه حبس داشته باشه یا نه
  ممنون میشم تا حدودی جواب بدین

 11. نسترن گفت:

  سلام
  بنده خانه ای را در سال ۹۶ قولنامه کردم که ۷۰ درصد آن تکمیل بود. قرار شد سازنده (فروشنده)در سال ۹۷ خانه را بمن تحویل بدهد. اما به دلایل واهی از تحویل خانه بمن سرباز زده.ضمنا خانه تکمیل شده و میتوان در آن زندگی کرد. مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان زمان تحویل که تاریخش رد شده در حسابم هست که فروشنده از من چک دارد اما برداشت نمیکند و خانه را هم تحویل نمیدهد.تا بحال ۲ بار صورتجلسه کردیم و تاریخ تحویل را عقب انداختیم. باز هم از تحویل استنکاف کرده.اخرین زمان تحویل ۱/۳/۱۳۹۹ بوده که زنگ زدم بهش باز گفت یکماهه دیگه تحویل میدم.میدونم که این اقا نمیخواد خونه رو تحویل بده.
  حالا اگر در را بشکنم و برم تو خونه . اون میتونه شکایت کنه و منو از خانه بیرون کنه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر قولنامه ای در اختیار دارید اقدام بفرمایید و دادخواست الزام به تحویل ملک را ارائه بفرمایید. نیازی به اعمال زور برای ورود به ملک نیست.
   با ما همراه باشید

 12. عباس گفت:

  با سلام چندی پیش همسایمون که از ارازل هستند متاسفانه.. و ما هم تازه به محل اومدیم ۱۰ ماهه .. تو ماشین کنار خونمون بودیم از سر کار بر می گشتیم چون من رو نمی شناخت گفت تو این محل چه غلطی می کنی و بهم حمله کرد .. این تجاوز میشه یا نه و اینکه چجوری باید پیگیر باشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر ضرب و جرحی به شما وارد شده و یا اگر برای توهین او که به شما کرده شاهدی دارید بله می توانید در دادسرای محل وقوع جرم شکایت خویش را مطرح بفرمایید.

   با ما همراه باشید

 13. محمد گفت:

  باسلام پسر همسایه ما چند وقت پیش اومد در مغازه من و اقدام به تهدید کرد که من به پدر و برادر بزرگش تذکر دادم که تکرار نشه ولی متاسفانه دیروز سر ظهر از روی دیوار اقدام ورود به حیاط خانه کرد و با لگد اقدام به بازکردن درب ورودی خونه کرد که بخاطر نیم کش بودن در باز شد من رفتم سمت در که دیدم با چاقو میخواد وارد خونه بشه که من بزور درب رو بستم و اجازه ندادم حالا سوال من اینه که بعد از شکایت میتونم از دادگاه تقاضا کنم با گرفتن تعهد از خودش و خانوادش به من هم حق دفاع مشروط بده که در صورت تکرار چنین موردی بتونم از خودم و خانوادم دفاع کنم

 14. رضا گفت:

  سلام خانه ای اجاره کردم ولی یک نفر دیگه اونجا زندگی میکنه امروز من رفتم درب و قفل را شکستع ام آیا محکومم و او رفته شکایت ورود ب عنف کرده من چکار باید بکنم

 15. نسرین گفت:

  با سلام
  مدتی پیش به درب خانه پسرخاله ام رفتم که یک امانتی که به ایشان داده بودم پس بگیرم ولی هرچه در زدم دررا باز نکرد لذا نگران شدم که نکند برای او اتفاقی افتاده است به همین خاطر پسرم رو که ۱۵ سال سن دارد را فرستادم که از بالای در وارد خانه شود ودرب را بازکند. زمانی که وارد حیاط خانه شدیم خودش آمد و امانتی رو به ما داد و خودش هم کمک کرد که وسیله رو در آژانس گذاشتیم .. حال آیا ورود به عنف صورت گرفته؟
  ناگفته‌ نماند ایشان برادرشوهرم هم هست و عموی پسرم

 16. یگانه گفت:

  سلام
  یک زمین زراعی داریم که به کشت محصولات در ان مشغول هستیم . یکی از اهالی چند راس گاو دارد و بارها گاو ها رو وارد زمین زراعی ما کرده و محصولات ما رو از بین برده ، چندین بار تذکر دادیم اما باز هم تکرار کرده و وارد زمین زراعی ما شده و تخریب صورت گرفته ، ایا ماده ۶۷۷ شامل این مورد هم میشه؟ از تخریب باغ عکس داریم و شاهد هم هست .. مصالحه هم صورت نپذیرفته و منجر به دعوای لفظی شده ..
  ایشان اصرار به تکرار دارند. و ادعا میکنن زمین شما محصور نیس پس من هر کجا بخواهم می روم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   صلح و سازش و گذشت بهترین راه ممکن است… تا می توانید با مصالحه ختم بفرمایید. در غیر اینصورت می توانید شکایت تخریب را مطرح بفرمایید

 17. سهیلا گفت:

  سلام من در یک آپارتمان ۲ طبقه زندگی میکنم یه طبقه را خرید م و مالک قبلی پایین را اجاره داده و با هماهنگی پایینی اومده بالا و در زده بعد باز کردن در منو زده و چادرم را در کنار شوهرش از سرم در اورده و من تنها و با زور در رابستم و به ۱۱۰ زنگ زدم می تونم کاری بکنم

 18. رامین علیزاده گفت:

  سلام
  بنده یک ماه پیش سره جریان ناموسی رفتم دم در یک نفر و انجا یکم سر و صدا کردم بعد طرف رفته شکایت کرده که فلانی وارد خانه من شده در را شکسته و شاهد هم دارم
  ایا میتواند در این جریان پیروز شود یا خیر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   بستگی به این دارد که ایشان بتواند برای اثبات ادعای خود دلیل و مدرک معتبر ارائه دهد یا خیر. اگر ایشان برای اثبات ادعای خود، دلیل و مدرکی ارائه دهد و در صورت بی‌اعتباربودن این ادله، شما نتوانید بی‌اعتباربودن آن‌ها را اثبات کنید، مقام قضایی مطابق ادله‌ی ایشان رای صادر خواهد کرد. بنابراین، اگر ادله‌ی ایشان از نظر شما فاقد اعتبار است، باید بی‌اعتبار بودن این ادله را اثبات نمایید.

 19. جاویدی گفت:

  یک کارشناس دادگستری از طرف کسی و نه از طرف قاضی آمده بدون اجازه وارد ملک تجاری شده و متراژ کرده آیا جرم است

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   تخلف انتظامی است. به کانون کارشناسان رسمی اطلاع دهید. اگر در حین متر گرفتن جرمی واقع نشده باشد خیر

 20. جاویدی گفت:

  کارشناس هم میگه راسا آمدم و حق داشتم بعد از طرف معمار ساختمان پیام داده که من درست ساختم شکایت نکنید مسالمت آمیز حل کنید ما هم گفتیم سه ماه ما التماس کردیم محل ندادی حالا دیره. .. اونا هم قطع کردن

 21. عماد غیاثی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خواهر من با همسرش به مشکل برخورده بودن ، من و مادرم به همراه برادرم و خ.اهرم به خونه خواهرم رفتیم و داشتیم منزل خ.اهرمو مرتب میکردیم و یسری وسایل جمع میکردیم که سرو کله شوهر خواهرم و خواهرش و شوهرخواهرش پیدا شد،ما با همدیگه در گیر شدیم و شوهر خواهر داماد ما وارد خونه خواهرم شد و در همین حین هم من و هم خواهر و مادرم و مورد ضرب و شتم قرار داد حالا رفته از دست من و پدرم بابت فحاشی شکایت کرده، من اصلا پدرم اونجا حضور نداشتن و فقط بعد از دعوا حاضر شدن و بله پیش مامور به اون اقا فحش داده اونم بابت کتک زدن همسرو بچه هاش بوده ، ما چند روز دیگه دادگاه دفاع داریم میخواستم ببینم میتونیم بابت دفاع از خود و از اون طرف ورود به حریم شخصی از طرف اون شخص یعنی شوهر خواهر دامادمون از خودمون دفاع کنیم؟!
  همچنین اضافه کنم که اون اقا بعد از اینکه من و مادر و خواهرم از دستشون شکایت کردیم رفته از ما شاکی شده ، من برا این اقا پرونده درست کردم و حکم این اقا کیفریه از اون طرف باید به من ۳۵ میلیون دیه بده چون بینی منو زده شکسته میخواستم ببینم شکایت این اقا به جایی میرسه یا خیر؟ ممنونم

 22. اصغر گفت:

  سلام
  من آپارتمان چهارطبقه که ۸ واحد میباشد و بالای آن نیز پشت بام را خانه کردن را اجاره کردم و تهران کارگری میکنم با دوستم آمدم و رفتم خانه ام تا حساب کتاب کنیم ۲۰دقیقه نشده بود که همسایه طبقه دوم همراه با پسرش با دادفریاد محکم در را میزدند من که گفتم خدایا کسی چیزی شده با ترس و عجله در را باز کردم وآنها مرا کنار زدند و رفتند خانه را بازرسی کردن به فکر اینکه فرد مونث آنجا باشد بعد حرفی نداشتند با تحدید و فحاشی گفتن اینجا خانواده هس حق نداری بجز خودت کسی رو بیاری

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر قصد شکایت دارید، می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با تنظیم شکواییه و ارائه دلیل و مدرک معتبر از ایشان بابت توهین، تهدید و ورود به عنف شکایت نمایید.

 23. سهیل لطفا زود جواب بدید سپاس گفت:

  وقت بخیر،
  متاسفانه من مستاجر پدری مستبد و بد دهن هستم که البته هیچ قراردادی بین ما به امضا نرسیده و الان ۳ سال هست که زندگی میکنیم، هر چند روز یکبار این اقا یعنی پدرم به بهانه‌های مختلف از درب پارکینگ ) فقط کلید اونجا رو داره( وارد مجتمع ما میشه و شروع به فحش و توهین و شکستن اموال ما در پارکینگ و پشت و بام و همه جا میکنه و با ما دعوای شدید میکنه و در کل دیگه ارامش رو خیلی وقته از ما سلب کرده، نا گفته نماند که خودشان در این مجتمع زندگی نمیکنند و در نقطه دیگری از شهر هستند،
  سوالی که دارم اینست که ایا ایشون حق قانونی دارند که هر وقت دلشون بخواد کلید بندازن و بیان تو و هر غلطی بخوان بکنند و جلوی در و همسایه به ما توهین کنند؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   خیر، ایشان چنین حقی ندارند.
   شما می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و با تنظیم شکواییه و ارائه دلیل و مدرک معتبر از ایشان به‌خاطر توهین، ورود به عنف و تخریب اموال‌تان شکایت کنید.

 24. مرتضی گفت:

  اگر ملکی را قصد اجاره داشته باشید ولی با مستاجر به تفاهم نرسیده باشید در روز اول ولی پول پیش برای اجاره بها به حساب شما واریز و کلید از طرف بنگاه به مستاجر داده شده باشد و مستاجر و بنگاه بگه ولنامه را امضا کرده باشند ولی مالک امضا نکرده باشد و قرار بر این باشد که تفهم نشده است و معامله فسخ شده باشد چه میشود اگر مستاجر این امر را کتمان کند و بگوید من مستاجر هستم و قرار داد دارم از از بلند شدن امتنا کند چه باید کرد ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در چنین مواردی که اصل وقوع قرارداد مورد شک و تردید است، کسی که ادعا می‌کند این قرارداد منعقد شده است، باید ادعای خودش را اثبات کند. ولی اگر اصل وقوع قرارداد مسلم باشد، کسی که ادعای فسخ دارد، باید ادعای خود را اثبات کند.
   در این مورد، اگر قرارداد واقع نشده است، شما می‌توانید دعوای خلع ید را به طرفیت مستاجر طرح نمایید و اجرت‌المثل ایام تصرف را از ایشان دریافت کنید. در این حالت اگر مستاجر ادعا دارد که قرارداد اجاره بین شما و ایشان منعقد شده است، باید با ارائه دلیل و مدرک معتبر ادعای خودش را اثبات کند. اگر هم ادعا دارید که قرارداد اجاره منعقد شده و سپس، فسخ شده است، باید این ادعا را اثبات کنید.
   در هر صورت، پیشنهاد می‌شود قبل از هر اقدامی حضوراً با یک وکیل مشورت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *