امروز سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۵۵
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۶
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۸
  • غروب آفتاب: ۱۹:۴۹
  • اذان مغرب: ۲۰:۰۸
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۲
  • امام حسن (ع): کسي که قرآن را - با دقّت - قرائت نمايد، در پايان آن - اگر مصلحت باشد - دعايش سريع مستجاب خواهد شد - و اگر مصلحت نباشد - در آينده مستجاب مي گردد.
+-
بازدید: ۲۰۲
۱۳ خرداد ۱۳۹۸

موارد صدور قرار رد دعوا (۲)

مواردی از صدور قرار رد دعوا در مطلب قبلی مورد بررسی قرار گرفت. در این شماره موارد دیگری مورد بررسی قرار خواهند گرفت. با ما همراه باشید...

در چه مواردی قرار رد دعوا صادر می‌شود؟(۲)

۴) مورد دعوا مشروع نباشد.
یکی از شرایط اقامه‌ی دعوا این است که خواسته‌ی دعوا مشروع و قانونی باشد. بنابراین چنانچه فردی در دادخواست خود از دادگاه بخواهد که دیگری را ملزم کند به تسلیم صد لیتر از مشروبات الکلی که طبق قرارداد بنا بوده است به او تحویل دهد، دادگاه به استناد بند ۸ ماده ۸۴ قانون ایین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب، قرار رد دعوا صادر می‌کند چون خواسته ی دعوا تسلیم مشروبات الکلی است که مصرف و خرید و فروش آن‌ها طبق قانون و شرع، غیرمشروع و غیرقانونی می‌باشد.
۵) خواهان در اقامه‌ی دعوا جزمیت و قطعیت نداشته باشد.
خواهان بایستی در طرح دعوا جزم و اطمینان داشته باشد. بنابراین چنانچه برحسب ظن یا احتمال در دادگاه طرح دعوا کند، دادگاه به استناد بند ۹ ماده ۸۴ قانون آیین دارسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب قرار رد دعوا صادر می‌کند.
۶) خواهان در دعوا ذی‌نفع نباشد.
شخصی که اقامه‌ی دعوا می‌کند بایستی نفع در اقامه‌ی دعوا داشته باشد. همانطور که ماده‌ی ۲ قانون ایین دادرسی مقرر می‌دارد که هیچ دادگاهی نمی‌تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر اینکه شخص یا اشخاص ذی‌نفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند. بنابراین دادگاه برای بررسی این مسئله که آیا خواهان در طرح چنین دعوایی ذی‌نفع هست یا خیر، قبل از شروع به رسیدگی فرض می‌کند که ادعای خواهان صحیح است حال اگر حکم به صحت ادعای خواهان داده شود آیا او نفعی می‌برد؟ و اگر دادگاه متوجه شود پس از حکم به صحت ادعای خواهان، نفعی که مستقیماَ متوجه خواهان شود و مشروع و حال ( یعنی همین الان امکان مطالبه‌ی آن برای خواهان وجود دارد) باشد وجود ندارد، قرار رد دعوا صادر می‌کند. بنابراین اگر خواهان دادخواست مطالبه‌ی طلب از شخصی را بدهد ولی دادگاه پس از بررسی متوجه شود زمان تسلیم طلب ۶ ماه دیگر است ، قرار رد دعوا صادر می‌کند چرا که در حال حاضر خواهان مستحق مطالبه‌ی طلب نمی‌باشد.

۷) طرح دعوا در موعد قانونی نباشد.
برخی دعاوی هستند طرح آن‌ها طبق قانون مقید به محدوده‌ی زمانی خاصی می‌باشد. بنابراین اگر آن دعوا در موعد مشخص شده مطرح نشود دادگاه به استناد بند ۱۱ ماده ۸۴ قانون ایین دادرسی، قرار رد دعوا صادر می‌کند.
۸) گاهی اوقات خواهان دعوایی را در دادگاه مطرح می‌کند. دادگاه پس از بررسی دعوی متوجه می‌شود که موضوعی در این دعوی هست که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه دیگری است. بنابراین از خواهان می‌خواهد این موضوع را در دادگاه صالح، ظرف مدت یک ماه طرح کند و گواهی تقدیم دادخواست به دادگاه صالح را ، به دفتر دادگاه فعلی تقدیم کند. چنانچه خواهان ظرف یک ماه چنین کاری را نکند دادگاه قرار رد دعوا صادر می‌کند.
۹) گاهی اوقات پس از این که خواهان دادخواستی را به دادگاه می‌دهد و دادگاه شروع به رسیدگی می‌کند، تصمیم می‌گیرد آن دادخواست را از دادگاه پس بگیرد. پس گرفتن دادخواست از دادگاه با توجه به اینکه در چه مرحله‌ای از رسیدگی می‌باشد، منجر به صدور قرارهای مختلف از دادگاه می‌شود. از جمله مواردی که دادگاه قرار رد دادخواست صادر می‌کند این است ؛ اگر پیش از این که مذاکرات و دفاعیات خواهان و خوانده تمام شود، خواهان بخواهد دادخواست خود را پس بگیرد، دادگاه طبق بند ب ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی قرار رد دعوا صادر می‌کند. هم‌چنین در مواردی که خواهان پس از ختم مذاکرات بخواهد دادخواست را پس بگیرد، دادگاه در صورتی قرار رد دعوا صادر می‌کند که خوانده نیز راضی باشد (بند ج ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی) در غیر این صورت تصمیم دیگری خواهد گرفت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *