امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۶ شعبان ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۱۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
 • غروب آفتاب: ۱۹:۳۲
 • اذان مغرب: ۱۹:۵۱
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
 • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۳۷۳۸۴
۲۷ مرداد ۱۳۹۷

مقدار ارث فرزندان

ارث والدین برای فرزندان با قواعد خاصی بین آنها تقسیم می‌شود و نمی‌توان گفت که میزان ارث برای همه به نحو مساوی است. حتی ممکن است فرزندان با سایر ارث بران جمع شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد... با ما همراه باشید.

فرزند در حقوق کشورمان در طبقه­‌ی اول وارثان فرد متوفی قرار دارد. البته منظور از فرزند، فرزندی است که به صورت مشروع و به واسطه­‌ی ازدواج میان زن و مرد متولد شده باشد. چه ازدواج دائم باشد و چه موقت.
فرزندان به وجود آمده از روابط نامشروع و هم­چنین فرزند خوانده جزء ورثه محسوب نمی‌شوند. طبقه ی اول وراث شامل پدر، مادر و فرزندان می­‌باشد و تا هنگامی­‌که یک نفر از وراث این طبقه وجود داشته باشد، سایر اقوام و خویشان از جمله خواهر، برادر و … ارث نمی‌برند.

در مورد نحوه­‌ی ارث بردن فرزندان از پدر و مادر خود قواعد ویژه­‌ای وجود دارد که در ادامه به آن ها می­‌پردازیم:
الف: طبق ماده ی ۹۰۷ قانون مدنی اگر میت پدر و مادر نداشته باشد و فقط یک یا چند فرزند داشته باشد، تمام ارث به فرزندان وی می­‌رسد. البته در این موارد در صورت زنده بودن همسر میت، ابتدا سهم وی از اموال به میزان یک هشتم کنار گذاشته می­‌شود و سپس بقیه­‌ی ارثیه بین فرزندان تقسیم می­‌گردد. به این صورت که اگر تنها یک پسر یا یک دختر وجود داشته باشد تمام ارث به پسر یا دختر وی می­‌رسد. اگر میت چند فرزند داشته باشد، در صورتی که همه‌­ی آن ها پسر یا دختر باشند ، اموال به ارث رسیده به طور مساوی میان آن ها تقسیم می‌شود اما اگر برخی از آنان پسر و برخی دختر باشند، به پسر دو برابر دختر ارث می‌­رسد. به طور مثال اگر مبلغ ارثیه شش میلیون تومان باشد، دو میلیون به دختر و چهار میلیون به پسر تعلق می­‌گیرد.
ب: در صورت وجود پدر و مادر میت در کنار فرزندان، سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم از اموال است. در صورتی که پدر و مادر میت یا یکی از آن ها زنده باشند و میت یک دختر نیز داشته باشد، طبق ماده­‌ی ۹۰۸ قانون مدنی سهم دختر نصف اموال و سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم اموال میت است و هر میزان که باقی بماند نسبت به سهم وارثان میان آن ها تقسیم می­‌شود. این حالت در صورتی که میت چند دختر به همراه پدر و مادر داشته باشد نیز وجود دارد که در این صورت سهم دختران طبق ماده­‌ی ۹۰۹ قانون مدنی دو سوم اموال است که این دو سوم میان آن‌ها به طور مساوی تقسیم می­‌شود.
پ: تا زمانی که میت فرزندی داشته باشد، نوه‌های او از اموال وی ارث نمی‌­برند. ولی در صورت نبودن فرزند، طبق ماده ی ۹۱۱ قانون مدنی نوه‌ها جانشین فرزندان و جزء طبقه ی اول محسوب می‌شوند.
ت: بر اساس ماده‌ی ۹۱۱ قانون مدنی تقسیم ارث میان نوادگان بر اساس نسل آن ها انجام می­‌شود. به این معنا که در صورتی که نوه، فرزند پسر باشد، سهم پسر را می‌­برد و در صورتی که نوه­‌ی دختری باشد، سهم دختر به وی می­‌رسد. به طور مثال، فردی در هنگام فوت، یک نوه از فرزند دختر خود دارد که نامش بهرام است و یک نوه نیز از فرزند پسر خود دارد که نامش سیمین می­‌باشد. در این حالت سیمین دو برابر بهرام ارث می­‌برد؛ زیرا در واقع سهم پدر وی از اموال میت به او می­­‌رسد.
ث: گاهی پیش می­‌آید که مجموع سهم وارثان از میزان اموالی که میت به جا گذاشته است، بیشتر می­‌شود. در این شرایط برای جبران این کمبود، در صورتی که تقسیم ارث میان وارثان طبقه­‌ی اول باشد، طبق ماده­ی ۹۱۴ قانون مدنی از میزان سهم دختر یا دختران کاسته می­‌شود و پس از تقسیم اموال، هر مقدار که اضافه مانده باشد، میان وراث به نسبت سهم آنان تقسیم می­‌گردد. البته توجه بفرمایید که هیچ‌گاه این مقدار اضافه به همسر برگردانده نمی­‌شود.
در کنار قواعد ارث طبقه­‌ی اول، خوب است به هدیه­‌ای اضافه بر ارث که به پسر بزرگ‌تر داده می­‌شود و در واقع ارث محسوب نمی­‌شود نیز اشاره کنیم. از میان اموال پدر یک خانواده، انگشتر، شمشیر، لباس و قرآن وی که در فقه ما تحت عنوان حبوه شناخته می­‌شود، بعد از مرگ به پسر بزرگ تر وی داده می­‌شود. البته در صورتی که تمام اموال میت محدود به این موارد نباشد.

64 پاسخ به “مقدار ارث فرزندان”

 1. زهرا گفت:

  ما دو تا خواهریم که متاسفانه پدر و مادرمان زود تر از پدرانشان فوت کردند . هم از خانواده مادر به ما ارث نرسید هم خانواده پدری که حداقل دو تا مغازه به ما میرسید که متاسفانه طبق قانون هیچ ارثی به ما نرسید. متاسفانه خانه پدری ما رو هم بخاطر اینکه پدرم ضامن عمویمان بود و ایشان به خارج فرار کردند بانک از ما گرفت بعد از کلی کار تونستیم پول جور کنیم و بقیه پول رو بدیم . این کجاش عدالته الهی هست ؟ ما دو تا خواهر که پول جهیزیه هم حتی نداریم . یعنی فرق ما که یتیمیم و بقیه که پدر و مادر دارند چی بود که باید اینجور زندگی کنیم همیشه هم سرکوفت میزنند از دور کنترل میکنند واسه ما شایعه درست میکنند . همیشه هم منت میزارند که از خونه پدر شما هم سهم داشتیم و میتونیم شکایت کنیم . اینا قانون اسلامه ؟ واقعا دین انقدر عادله ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   این طور مواقع باید گفت البلاء للولاء ….
   بدانید جزو نوادر هستید. نمی دانم شاید باید به نعمت هایتان توجه بفرمایید. سلامتی، خواهر داشتن و ….
   نگران شکایت اقوامتان برای ارث بری نباشید.
   پرداخت دیون متوفی مقدم بر ارث وراث است
   با ما همراه باشید

  • مژگان گفت:

   پیامبر اکرم(ص) فرموده است: وصیت کردن، وظیفه هر مسلمانی است و بر هیچ مسلمانی سزاوار نیست که شبی را سپری کند، مگر این که وصیتش زیر سرش باشد. آن حضرت همچنین می‌فرمایند: خداوند راضی نشد که کار تعیین ارث را به فرشته‌ای مقرب یا پیامبری مرسل واگذارد، بلکه موضوع تقسیم ما ترک را شخصاً به عهده گرفت و حق هر حق‌داری را به او داد.

   امام علی(ع) نیز در این رابطه فرموده است: «ستم و حق‌کشی در وصیت، از گناهان کبیره است»

 2. marjan گفت:

  سلام ما ۶فرزندیم ۳دختر ۳پسر ازپدرمون زمین بهمون رسیده میخوام ببینم واسه زمین دختر نصف وپسریک بخش یانه مساوی؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   کل دارایی طبق قاعده ۲ به ۱ قابل تقسیم است.
   با ما همراه باشید

   • حجت گفت:

    سلام خدا قوت میخواستم بدونم پدر فوت شده ۷۰۰ میلیون چطوری بین مادر ۱ پسر ۳ دختر تقسیم میشه (نفری چقدر میشه)

    • کارشناس سایت مهداد گفت:

     سلام مخاطب محترم
     بعد از کسر بدهی و سایر هزینه ها مهریه و نفقه معوقه و اجرت المثل و یک هشتم مال برای خانم و بقیه اموال دو به یک بین پسر و دخترها تقسیم می شود.
     با ما همراه باشید

     • علی رضا گفت:

      عذر میخوام اگه یک میلیارد ارزش خونه ای باشه که پدر فوت شده و مادر در اونجا زندگی میکرده و مادر هم فوت بشه ۴پسر و۱دختر باشن به هر یک چقدر میرسه؟

     • کارشناس سایت مهداد گفت:

      سلام مخاطب محترم
      یک میلیرد تقسیم بر ۹ و دو سهم برای هر پسر و یک سهم برای دختر خانم است.
      با ما همراه باشید

 3. مهدی گفت:

  سلام.پدر بزرگ دو برادر داشته که برادرهایش تمام ارث و املاک را برای خود برداشته اند.الان همه گی فوت کردند و بچه های انها هستند .ولی هیچ مدرکی وجود ندارد و سالهای خیلی زیادی میگذرد.ایا الان هم قابل پیگیری میباشد با توجه به حجم زیادی که املاک و زمین وجود داشته.قابل پیگیری میباشد یا بعد از ۵۰ سال پدر ما از داراییهای پدر بزرگ باید باید بیخیال شود.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام مخاطب محترم
   شما می توانید در خصوص انحصار وراثت ابتدا درخواست دهید و با احراز واقع و بودن مایملک اقدامات دیگر را انجام دهید. اگر ۵۰ سال گذشته هم این اقدام انجام می شد الان به مشکل بر نمی خوردید.
   با ما همراه باشید

 4. میثم گفت:

  سلام.همسر من ۲خواهر بجز خودش داردو۱برادر دارد.پدرش بیشتر اموالش را ب برادر وصیت کرده واز نصف کمتر ب ۳دخترش.ایا گناه کرده

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   مازاد بر ثلث اموال در وصیت نافذ نیست مگر در صورت اجازه سایر ورثه
   با ما همراه باشید

 5. زری ناظم زاده گفت:

  سلام…پدرم متاسفانه فوت شده، ما یک خواهر و برادریم، برادرم آنقدر باعث آزار پدرم شد که جندین بار پدر از او بابت آزار و اذیت شکایت کرد و دادگاه حکم دادکه حق نزدیک شدن به خانه ی پدر را ندارد. ضمنا پدرم همیشه می گفت من یک دختر و پسردارم و اموالم باید مساوی بین آنها تقسیم شود. من نیز شبیه پدرم سالهاست با برادرم قهرم، حتا اورا مسبب مرگ پدرم میدانم چون بعد از آخرین باری که با پدرم دعوا کرد، خونریزی معده باعث فوت پدر شد. بااینحال آیا طبق قانون سهم من دو به یک است یا چون تک دختر هستم اموال پدرم دو سهم می شود؟ ممنون میشم جواب رو برام ایمیل کنید

 6. محمدرضا شریفی گفت:

  سلام .ما در روستا زندگی میکنیم آیا از زمین های دیمی که از پدر مادری ما مانده است به مادر ما هم سهم میرسد دو برادر ویک خواهر هستند که یکی از برادر ها میگوید از زمین های دیمی به دختر ارث نمیرسد لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   حتما در خصوص انحصار وراثت به مرجع صالح آن محل مراجعه فرمایید.
   بله ارث می برند.
   با ما همراه باشید

 7. محمد گفت:

  باسلام ما۳برادرویک خواهریم مادرمون هم زندست پدرمون ازدنیارفته خواهربرادرهم میخواستم ببینم تقسیم الرث چجوریهباسلام ما۳برادرویک خواهریم مادرمون هم زندست پدرمون ازدنیارفته خواهربرادرهم میخواستم ببینم تقسیم الرث چجوریه؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   مادرتان اگر نفقه معوقه و مهریه داشته باشند بعلاوه یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان به ایشان تعلق می گیرد.
   در مورد برادر و خواهر ۲ به یک تقسیم می شود.
   با ما همراه باشید

 8. احمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید. اگه پدر و مادر بخواهند مجموع کل اموالشان بین دختر و پسر به طور مساوی تقسیم بشه آیا می تونن پسر رو از یک سوم که تقسیمش به عهده ی خودشان هست، محروم کنن؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خیر امکان تقسیم مساوی نیست.
   برای یک سوم اموال هم وصیت است و در اختیار تام مالک می باشد اما اسمش محرومیت از ارث نیست چون وصیت است
   با ما همراه باشید

 9. علی محمد گفت:

  سلام می خواستم بدونم آیا پدر می تواند همه اموال را به دو تا از پسرها بدهد در صورتی که ما ۵ پسر و ۳ خواهر هستیم

 10. سید محمد جواد گفت:

  سلام
  ماترک پدر ما یک باب منزل است که طبق وصیت، ثلث آن به مادر ما هبه شد.
  الف) تقسیمات دیگر باید بر باقی مانده صورت بگیرد یا مجدد کل مساحت تقسیم می شود؟
  ب) بعد از تعیین سهم الارث همسر و پدر، سهم فرزندان از باقی مانده است یا کل مساحت؟
  (به عنوان مثال: سهم همسر از ۳۰۰ متر بنا ۱۰۰ + ۲۵ می شود یا ۱۰۰ + ۳۷.۵؟
  سهم پدر ۳۳.۳ می شود یا ۵۰؟)

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   تقسیمات از باقی مانده صورت می گیرد.
   بعد از تعیین سهم الارث همسر و پدر ، سهم فرزندان از باقی مانده است.
   با ما همراه باشید

 11. نوری گفت:

  سلام،پدر ما دو همسر دارند،مادر ما همسر اول هست که ۱برادر و۳خواهر هستیم،همسر دوم هم یک پسر دارند،نحوه تقسیم ارث به چه صورت است؟

 12. saaad گفت:

  عرض سلام و تحیت
  بنده دو خواهر دارم و تک پسر هستم
  پدرمان دو باب انبار و یک خانه ویلایی و یک خانه سه طبقه دارد و مقداری سرمایه و یک مغازه که در حال حیات به نام بنده زده و طبقه سوم خانه را به من هبه کرده که در آن زندگی میکنم حال مابقی را چگونه بین دوخواهر و مادر تقسیم کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   مادرتان علاوه بر نفقه معوقه و مهریه ، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد.
   بقیه به تساوی بین دو خواهر تان تقسیم می شود.
   با ما همراه باشید

 13. ستاره گفت:

  با سلام .من مادرم فوت شده و تک دختر هستم و یه برادردارم اگه پدرم در زمانی که زنده هستن بخوان عمرایی کنن خونمون رو و بگن بعد از فوت من اموالم به طور مساوی تقسیم بشه بین دو فرزندم ایا میتونن این کار انجام بدن؟

  وصیت نامه هم نوشتن
  ازطرفی برادرم چندبار گرفتن و سابقه زندانی هم داره و دوستهای خوبی نداره که پدرم بگه بعد از فوتم تمام کارهای پسرم زیر نظر دخترم انجام بشه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قواعد ارث قابل عدول یا تخلف نیست. در ضمن تقسیم مساوی دیگر نامش ارث نیست
   الان می توانند صلح عمری را انجام دهند و در غیر اینصورت خیر.
   با ما همراه باشید

 14. اسماعیل گفت:

  باسلام مادرم ۶ماهه فوت شده دایی هام خونه ی پدربزرگم که به ارث گذاشته بود را فروختن.وسهم ما ۲۵ میلیون شده.پدرم در قید حیاتن و ۲برادر ویک خواهریم.چگونه تقسیم میشه این مقدار پول؟ایا به پدرمان هم تعلق میگیره؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   چون در اصل ما ترک مادرتان است بله به پدرتان هم تعلق می گیرد. یک چهارم پدر. برادر و خواهر هم نسبت ۲ به ۱ می برند.
   با ما همراه باشید

 15. رضا گفت:

  با سلام
  ممنون که وقت می‌ذارید
  ما سه برادر و شش خواهر هستیم کل اموال تقسیم بر دو میشه نصف مال خواهرا میشه نصف مال پسرا یا اینکه کل اموال تقسیم بر سه میشه دو سوم پسرا و یک سوم دخترا؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   به ۱۲ قسمت که تقسیم می شود هر دختر یک سهم و هر یک از پسرها ۲ سهم می برند.
   با ما همراه باشید

 16. حامد گفت:

  باسلام
  اگر بعد از مرگ پدر دختر مجرد داشته باشد و پسرها و دختران دیگر ازدواج کرده باشن اگر تقسیم ارثیه انجام شود بعد این دختر مجرد خرج ازدواج و بیکار باشد باید چکار کند با اندکی ارثیه یعنی دختر مجرد حق بیشتری ندارد؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خیر. میزان ارث به صورت نوعی میزان مشخصی می باشد و امکان کم و زیاد کردن نیست. البته تا یک سوم اموال قابل وصیت کردن است که می توان به نفع هر کس وصیت نمود.
   با ما همراه باشید

 17. رجب گفت:

  سلام
  برای ت
  تقسیم ارث میتی که دو همسر داشته باشد از همسر اول که فوت شده دو پسرو یک خواهر (خواهر فوت شده) واز همسر دوم سه دختر که زیر سن قانونی هستن .چگونه باید عمل کرد.مقدار ارث ۱۰۰ میلیون میباشد.
  باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در کل متوفی همسرشان فوت اگر شدند.
   دو پسر و سه دختر دارند.
   هر کدام از پسرها ۲ سهم و دخترها هر کدام یک سهم می برند. کل مال تقسیم بر ۷ می شود. پسرها ۲ و دخترها ۱ سهم دارند
   با ما همراه باشید

 18. ساعد گفت:

  سلام
  خانوادهای با سه فرزند پسر و یک دختر و همهسر متوفی با ملکی حدود ۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ریال سهم آنها به تفکیک چقدر میشود؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خانم مرحوم یک هشتم از قیمت اعیان و بنا و یک هشتم از سایر اموال و سایر وراث دختر ۱ سهم از ۷ سهم و شش سهم دیگر هر کدام از پسرها ۲ سهم می برد.
   با ما همراه باشید

 19. طاها گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  پدر من از دنیا رفتند و مادرشون در قید حیات هستند
  ما دوبرادر و دو خواهر هستیم. از پول نقدی که از پدرم باقی مونده به مادر بزرگم مبلغ بیشتری از خواهرها رسیده. آیا این مساله درست است یا اشتباه محاسبه شده؟ در این حالت اصلا ارث به چه شکلی تقسیم میشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اول سهم مادر را جدا می نمایند و هر مانده تقسیم بر ۶ سهم شده و شما ۲ سهم و خواهران هر یک، ۱ سهم برده اند
   با ما همراه باشید

 20. وحید گفت:

  در هنگام اخذ سند ویا تفکیک ویا هزینه های شهرداری ملک جهت فروش به غیر بین وراث چگونه هزینه ها تا مرحله فروش تسهیم گردد

 21. فریبا گفت:

  سلام پدرما سال۹۲فوت کرده ۵پسر و۲دختر یک مادر حالا چون نسبت تعداد پسرابه دخترا بیشتره ارث همان ۲به یک تقسیم میشه فکر نمیکنید به خاطر تعدادپسرها باید به دخترا بیشتر از نصف داد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   کل سهم پس از پرداخت یک هشتم مال از عین منقول و قیمت مال غیر منقول، تقسیم بر ۱۲ و برای هر یک از پسرها ۱۲ سهم و دخترها یک سهم منظور می شود.
   با ما همراه باشید

 22. سجاد گفت:

  با سلام پدر بزرگ بنده در زمان حیات زمین های کشاورزی خودش رو تقسیم کرد به پسر ها ۳۰۰۰ متر رسید و سهم دختر ها ۱۵۰۰ متر بود و برادر ها ی بزرگ مسئول تقسیم زمین ها بوده اند اما حالا بعد فوت پدر بزرگ سهمی که به مادر بنده رسیده کمتر از مقداریه که در فروش نامه قید شده بود آیا مادر بنده میتونه اعتراض کنه ؟

 23. النا گفت:

  سلام پدر من به تازگی فوت شده اند و من تک فرزند هستم.آیا وراث پدرم فقط من و مادرم هستیم یا باید مادر بزرگم (مادرپدرم) که در قید حیات هستند و خواهر و برادران پدرم را هم جزو وراث به حساب آورد؟
  در صورتی که من و مادرم بخواهیم فرایند انحصار وراثت را شروع کنیم به حضور یا دخالت آنها در سهم نیازی هست یا خودمان تنها وراث محسوب میشیم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما مادرتان و مادر بزرگتان وارث هستید و ارث می برید.
   بقیه خداهران و برادران ایشان خیر.
   برای انحصار وراثت به شورای حل اختلاف محل مراجعه فرمایید.
   با ما همراه باشید

 24. دنیا گفت:

  سلام
  اگه پدری در جوانی فوت کنه و ۱ دختر و ۴ پسر داشته باشه و فرزندان کوچیک باشن(یعنی به سن قانونی و تکلیف نرسیده باشن)یکم طلا داشته باشه و یه مقدار از طلاها برای دخترش خریده باشه وقتی پدر فوت میکنه طلاها باید بین تمام بچه ها تقسیم بشه یا طلاهای دخترو باید جدا کنن و بهش بدن و باقی مانده ی طلاها بین بچه ها تقسیم شه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر برای دخترش خریده باشد و هبه کرده باشد که طبق بند اول ماده ۸۰۳ قانون مدنی قابل رجوع نیست. بنابراین مال دختر را کنار می گذارند و بقیه را تقسیم می کنند
   با ما همراه باشید

 25. حسین اسدالله مرکبی گفت:

  سلام .
  من ۱۰۰ میلیون تومان دارم ( فرضی ). در صورت فوت من چه بخشی از میراث من به زنم و دو تا دخترانم و پدرم و خواهران و برادرانم میرسد؟ با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خواهران و برادرتان ارثی نمی برند. همسرتان یک هشتم. پدرتان یک ششم. دو دختر دو سوم ترکه که مساوی تقسیم می کنند. بقیه اگر باقی ماند به نسبت فرض آنها تقسیم می شود.
   با ما همراه باشید

   • حسین اسدالله مرکبی گفت:

    سلام استاد .جهت درک صحیح منظور شما از یک هشتم و یک ششم و دو سوم ترکه را لطفاآیا با همین مثال ۱۰۰ میلیون تومان میتوانید یک محاسبه کوچک کرده بنویسید؟ بسیار ممنونم

 26. علی مراد اردبیلی گفت:

  با سلام. من خارج ا ایران زندگی کرده با همسر و دو دخترم .آیا تمام اموال خود را با یک نامه دستنویس به مبلغ تمثیلی ۱میلیون تومان و یک شاخه نبات با دو امضا شاهدمیتوانم به همسر و فرزندانم فروخته که اگر برای من اتفاقی افتد آنها مستقیم صاحب تمام اموال من شوند؟یا خیر؟یا اینکه در دفتر اسناد بصورت رسمی باید برگه را پر کنم؟

  لازم به یادآوری هستم که این سایت شما پاسخ گوی بسیاری از سوالات شهروندان ساده میباشد. از این زحمات و نیروی مثبت شا جهت آگاهسازی اجتماع بسیار قدردانی کرده سپاسگزارم. خدا به شما سلامت و طول عمر بدهد.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه

   این موردی که فرمودید به قرارداد صلح می مانند. بنابراین اراده و توافق شما با خانواده محترمتان در قالب قرارداد صلح می باشد. تنظیم قرارداد در دفترخانه اسناد رسمی از مزایای بیشماری برخوردار است .
   با ما همراه باشید

 27. سعیددامنی گفت:

  سلام یکی از دوستانم پدرو مادرش فوت کردن، تک دختره،، پدربزرگ ومادربزرگش هم فوت کردن قبل از پدرش،،، آیا ارث پدرومادرش فقط مال خودشه؟ شوهرش که پسر عموش میشه بدون اطلاع رفته ارث پدرخانومشو به نام خودش و برادراش تقسیم کرده آیا به اونا چیزی میرسه یا نه؟ باید چکارکنه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در زمان فوت متوفی هر کس زنده باشد به او هم ارث می رسد. اول بررسی شود که در زمان فوت پدر و مادر ایشان از طبقه اول ارث بران کدام در قید حیات بوده اند. اگر هیچ کس جز دختر ایشان نبوده بله ارث پدر و مادرش برای خودش است. در ضمن همسر ایشان ارثی نمی برند.
   با ما همراه باشید

 28. حسین اسدالله مرکبی گفت:

  سلام استاد .جهت درک صحیح منظور شما از یک هشتم و یک ششم و دو سوم ترکه را لطفاآیا با همین مثال ۱۰۰ میلیون تومان میتوانید یک محاسبه کوچک کرده بنویسید؟ بسیار ممنونم

 29. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید سوالی داشتم پدر بزرگ بنده بعد فوتش وصیت کرده بود ک پسر بزرگتر باید کل وصیتشو اجرا کنه ولی پسر بزرگتر هم فوت میکنه الان این خانواده ۴ تا پسر بودن ک یکی پسر بزرگتر بود فوت کردش الان شدن ۳ پسر و ۳ تا خواهر الان میخایم بدونیم پسر بزرگتر کل اموالی ک میخواست بهش برسه کل اون به خانوادش میرسه یا اینکه چند درصد میرسه ممنون میشم پاسخ بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   همانطور که قبلا پاسخ داده شد سهم الارث پسر بزرگتر به خانواده اش می رسد.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *