امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۴:۳۶
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۱۹:۵۳
  • اذان مغرب: ۲۰:۱۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۴
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۳۲۷۴
۲۶ اسفند ۱۳۹۷

مزاحمت تلفنی از طرف همسر!

بدون شک نهاد خانواده مقدس است و حفظ و حراست از کیان آن نیازمند تعامل سازنده و صحیح طرفین است. بنابراین اگر کاری زشت و قبیح است در روابط خانوادگی میزان زشتی آن چندین برابر می‌شود. بنابراین مزاحمت تلفنی میان خانم و همسر معنای واقعی زوجیت را که مبتنی بر رفق،دوستی و صداقت است به کلی زیر سوال می‌برد. به ...

اگر همسر و یا اقوام درجه یک شما مزاحم تلفنی شوند، آیا جرم است؟

یکی از بحث‌هایی که امروزه در رابطه با جرم مزاحمت تلفنی مطرح است این است که اگر زن و شوهر  خدای ناکرده و دور از جان!!!نسبت به یکدیگر مزاحمت تلفنی ایجاد کنند، آیا از نظر حقوق کیفری قابل تعقیبند یا این‌که به‌علّت رابطه‌ی زوجیت بین این دو فرد، امکان طرح شکایت برای هیچ‌یک از آن‌ها علیه دیگری وجود ندارد. در این گفتار سعی می‌کنیم با تشریح یک پرونده، به تبیین این موضوع بپردازیم.
داستان پرونده
مدتی بود که پیامک‌هایی تهدیدآمیز از شخصی ناشناس برای سعید ارسال می‌شد و فرستنده خود را دوست‌دختر سعید معرفی می‌کرد… سعید که اصلا در چارچوب غیراخلاقی با دخترخانمی رابطه نداشت گیج شده بود و تا مدت‌ها نمی‌دانست چه کسی این پیامک‌ها را می‌فرستد، تا این‌که همسر او مهسا همراه با مرد نامحرمی دستگیر شد و پس از آن سعید متوجه شد که آن پیامک‌ها را همسرش برای او فرستاده است. به همین دلیل از او به اتهامات مزاحمت تلفنی، سرقت و تهدید شکایت کرد. مهسا اتهام خود را انکار کرد و اظهار داشت که این پیامک‌ها را او ارسال نکرده و خط تلفنی که پیامک‌ها از آن ارسال شده، متعلق به وی نیست. دادسرا برای بررسی دقیق‌تر موضوع مشخصات مالک خط را از شرکت ارتباطات سیار استعلام کرد و معلوم شد که خط تلفن متعلق به شخصی به‌نام مینا است.

مینا به دادسرا احضار شد و اعلام کرد که این خط را به‌درخواست دوست خود مهسا در اختیار او گذاشته و پیامک‌ها را هم مهسا ارسال کرده است. دادگاه با توجه به دلایل موجود در پرونده، مهسا را به‌علت مزاحمت تلفنی مجرم تشخیص داد، و او را به استناد ماده‌ی ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی به تحمل شش ماه حبس محکوم کرد و با توجه به این‌که مهسا تنها ۲۰ سال سن داشت و مادر فرزندی کوچک بود، اجرای مجازات وی را به‌مدت سه سال تعلیق نمود. اما دادگاه ارتکاب جرائم سرقت و تهدید را توسط مهسا احراز نکرد و او را از این اتهامات تبرئه کرد. پس از ابلاغ این رأی به طرفین، سعید، هم به حکم برائت مهسا از اتهام‌های سرقت و تهدید و هم به معلق شدن مجازات مزاحمت تلفنی اعتراض کرد و پرونده با اعتراض او به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد. دادگاه تجدیدنظر اشکالی در رأی دادگاه نخستین پیدا نکرد و اعتراض سعید را وارد ندانست و به این ترتیب حکم بدوی قطعی شد.
نتیجه‌ای که از این پرونده به‌دست می‌آید این است که صرف وجود رابطه زوجیت بین دو نفر، مانع از طرح شکایت مزاحمت تلفنی نیست و حتی اگر زن و شوهر خدای ناکرده از طریق تلفن برای یکدیگر ایجاد مزاحمت کنند، قانوناً قابل تعقیب و مجازات هستند.
در این‌جا خوب است توضیح مختصری نیز درباره مجازات تعلیقی بیان کنیم تا شما عزیزان بیشتر با این نهاد ارفاقی آشنا شوید. تعلیق اجرای کیفر به این معناست که علی‌رغم محکومیت مجرم به مجازات قانونی، این مجازات موقتاً تا مدت مشخصی اجرا نمی‌شود تا اگر محکوم‌علیه در این مدت، مرتکب جرم جدیدی نشود، اجرای مجازات منتفی شود، وگرنه مجازات جرم جدید و سابق، هر دو با هم اجرا شود. دادگاه می‌تواند در دوره تعلیق، تکالیف خاصی را برای مجرم تعیین کند، مانند این‌که او را ملزم کند در دوره‌های آموزشی خاصی مثل مهارت بهبود روابط زناشویی شرکت کند یا یک حرفه‌ی خاص را یاد بگیرد. پس از این مدت اگر فرد به تعهدات خود عمل کرده باشد و قاضی متوجه شود که او رفتار خود را اصلاح کرده است، مجازات اجرا نمی‌شود. در مورد مهسا به دلیل اینکه مادر هم بود تعلیق اجرای مجازات ضروری تر به نظر قاضی رسید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *