امروز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ شعبان ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۹
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۳
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۲
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
  • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۸۷۹
۶ آبان ۱۳۹۸

قصه پر غصه سرقت گوشی…

تا به حال شده گوشی همراه شما یا نزدیکانتان به سرقت رود؟ روند و رویه آن را می دانید؟ با مطلب زیر همراه باشید..

نکاتی چند در مورد سرقت گوشی!

ممکن است خودتان و یا خیلی از نزدیکانتان، اقوام و خویشان و همسایگان گوشی همراه خود را در مکان های عمومی مثل اتوبوس، مترو، پارک ، سینما و … جا گذاشته باشند و البته بیشتر از گم شدن به سرقت برده باشند!!!
البته این تازه اول ماجراست… مال باخته محترم که به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه می نماید، ماوقع را در برگه شکواییه می نویسند و با باطل نمودن تمبر با دستور مقام محترم قضایی بررسی و تحقیقات بیشتری صورت می گیرد.
یعنی استعلام می شود با شماره سریال گوشی چه سیم کارتی و در کجا، در بازه زمانی سرقت تا زمان مراجعه شاکی به دادسرا مورد استفاده قرار گرفته است. خب! برای احراز این امر حداقل حدود یکی دوماهی وقت لازم است. البته به ندرت! و برخی مواقع هم خیلی سریع جواب استعلام می آید. حالا کلانتری به شاکی تماس می گیرد که برای پیگیری شکایت به دادسرا مراجعه فرمایید.
لازم است نکته ای را خدمتتان عرض کنم و آن اینکه جواب استعلام ها خیلی مواقع مربوط به استان ها و یا شهرستان های دیگر است… و این یعنی با مراجعه شاکی به دادسرا و ارجاع پرونده به شعبه دادیاری و یا بازپرسی، بایستی نیابت قضایی داده شود به شهرستان و یا استان مربوطه. تازه پرونده های نیابتی معمولاً چندین ماه در کمد پرونده های جریانی باقی می ماند و معمولاً به دلیل حجم کار بالا با تاخیر جواب نیابت می آید.
جواب نیابت هم که می آید یا گوشی پیدا می شود که تقدیم صاحب آن می شود و یا  در ۹۰% پرونده ها متاسفانه باید عرض کنم که سرنخی از دزد گوشی شاکی عاید مقام قضایی نمی شود و طبق قانون باید پرونده بسته شود.
عزیزان!غیر از این راهی وجود ندارد. چه باید کرد؟ وقتی دلیل کافی بر سرقت گوشی تلفن همراه شاکی وجود ندارد تنها راه حل قانونی صدور قرار منع تعقیب است.
برای اعتراض هم مهلت ۱۰ روزه است و شاکی که مراجعه می نماید اعتراض می کند چرا خوب تحقیق نکردید و مواردی از این قبیل… عزیزان جواب استعلامی که می آید حاکی از پیدا شدن گوشی شاکی که نیست! تازه گوشی های ما وارداتی است و شماره سریال های مشابه و یکسان بسیار زیاد است. یعنی برای ۵ گوشی ممکن است یک شماره سریال مشترک وجود داشته باشد! بنابراین پیدا نشدن گوشی تقصیر مقام قضایی نیست.
همراهان سایت مهداد! خواهشاً مراقب اموال و اشیای خود از جمله گوشی تلفن همراه باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *