امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ رجب ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۱۳
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۶
  • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
  • غروب آفتاب: ۱۷:۵۸
  • اذان مغرب: ۱۸:۱۶
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۹۲۸
۲۸ آبان ۱۳۹۷

طلاق توافقی (۲)

در شماره قبلی مطالبی را راجع به طلاق توافقی در قالب پرسش و پاسخ ارائه نمودیم. در این شماره ادامه همان مباحث حضورتان ارائه می‌شود. با ما همراه باشید...

در شماره قبل در مورد طلاق توافقی مطالبی را خدمتتان عرض کردیم. در این شماره هم ادامه همان مباحث، در قالب پرسش و پاسخ حضورتان مطرح می‌شود. با ما همراه باشید…

پس از اینکه مرکز مشاوره خانواده به عدم امکان سازش نظر داد، زن و شوهر چه اقدامات دیگری را باید انجام دهند؟
پس از وصول نظر مرکز مشاوره به دادگاه، قاضی آن را بررسی و خانم را چنانچه در سن باروری باشد، جهت تست بارداری به پزشک معتمد یا آزمایشگاه معتمد معرفی می‌نماید. پس از گرفتن نتیجه آزمایش اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می­‌کند. قبلا هم ذکر کردیم که از شرایط مهم طلاق توافقی، توافق دو طرف در تمام موضوعات زندگی مشترک اعم از حضانت، مهریه، نفقه و … است. لازم به ذکر است که گواهی عدم امکان سازش نیز مانند بسیاری از احکام دادگاه‌ها قابلیت تجدیدنظرخواهی و حتی فرجام‌خواهی نیز دارد. اما دلیل اینکه دو طرف متقاضی طلاق هستند و قاعدتاً برای اجرای آن عجله هم دارند، معمولاً پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، در دفتر دادگاه اعلام می‌کنند به رای صادره اعتراضی ندارند و حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی خود را ساقط می‌کنند و از اعمال آن،‌ صرف‌نظر می‌کنند.
و مدیر دفتر دادگاه گواهی مبنی بر قطعیت دادنامه را به هر دو طرف می­‌دهد. حالا هر دو طرف می­‌توانند با این گواهی­ که در دست دارند به دفتر ثبت طلاق مراجعه کنند و با اجرای صیغه­‌ی طلاق به زندگی مشترک خود خاتمه بدهند.

این گواهی عدم امکان سازش تا چه مدتی اعتبار دارد؟ یعنی برای مثال زن و شوهر می­‌توانند برای مدت به فرض دو سال بعد به دفاتر ثبت مراجعه کنند؟
پاسخ این سوال شما دقیقا در ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده آمده است که مدت اعتبار این گواهی برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. اگر این گواهی ظرف سه ماه به دفاتر تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است، ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارئه نکند گواهی صادر شده از درجه­‌ی اعتبار از هر جهت ساقط می­‌شود. بنابراین زن و شوهر تا سه ماه فرصت دارند که به یک دفتر رسمی طلاق این گواهی را بدهند و اقدام به طلاق کنند. در غیراینصورت رای دادگاه در این خصوص از درجه اعتبار ساقط می‌شود و کلیه توافقاتی که گواهی عدم امکان سازش بر مبنای آن صادر شده است، ملغی می‌شود.

ممنونیم از کارشناسانی که به سوالات ما در حوزه طلاق توافقی پاسخ گفتند.

با ما همراه باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *