امروز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ شعبان ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۹
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۳
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۲
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
  • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۹۸۵
۲۵ تیر ۱۳۹۷

صدور پروانه‌ی ساختمانی برای املاک مشاعی

تقاضای صدور پروانه برای املاک مشاعی می‌‌بایست از طرف کلیه‌ی مالکان صورت پذیرد.

رأی دیوان عدالت اداری:
«چنانکه ملاحظه می‌گردد شاکی فوق‌الذکر به طرفیت شهرداری منطقه ۴ شهر … به خواسته‌ی تقاضای صدور حکم مبنی بر الزام به صدور پروانه اعلام شکایت نموده‌است که با عنایت به محتویات پرونده و پاسخ واصله، نظر به اینکه ملک شاکی مشاعی است و وفق ماده‌۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در املاک مشاعی در صورت فقد موانع دیگر قانونی، کلیه‌ی مالکین باید تقاضای صدور پروانه نمایند. لذا در وضعیت موجود شکایت شاکی قابل استماع نمی‌باشد و قرار رد آن صادر می‌گردد».

ساده‌سازی رأی:
آقای منطوقی‌زاده در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفت برای ملک خود که مشاعی هم بود پروانه‌ی ساختمانی دریافت کند. با توجه به این‌که تقاضای صدور پروانه‌ی ساختمانی ابتدا باید در شهرداری مطرح شود، آقای منطوقی‌زاده هم ابتدا به شهرداری منطقه ۴ شهر محل سکونت خود مراجعه کرد . شهرداری پس از بررسی پرونده‌ی آقای منطوقی‌زاده، تقاضای او را در خصوص صدور پروانه‌ی ساختمانی نپذیرفت. آقای منطوقی‌زاده نیز دادخواستی به طرفیت شهرداری منطقه ۴ شهر محل سکونت خود تنظیم کرد و به تصمیم شهرداری اعتراض نمود زیرا طبق ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری، دیوان صلاحیت رسیدگی به اعتراضات همه‌ی اشخاص از تصمیمات و اقدامات شهرداری را دارد. خواسته‌ی آقای منطوقی‌زاده در اعتراض به تصمیم شهرداری این بود که دیوان با صدور حکم شهرداری را ملزم به صدور پروانه‌ی ساختمانی کند. دیوان عدالت اداری پس از بررسی پرونده، اعتراض آقای منطوقی‌زاده را نپذیرفت زیرا طبق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری در صورت مشاعی بودن ملک، کلیه‌ی مالکین باید تقاضای صدور پروانه را مطرح کنند. پس از درخواست کلیه‌ی مالکین ملک مشاع برای صدور پروانه‌ی ساختمانی اگر موانع قانونی دیگر وجود نداشته باشند، شهرداری ملزم خواهد بود پروانه‌ی ساختمانی را صادر کند در حالی که در این پرونده با اینکه ملک، مشاعی است اما تقاضای صدور پروانه‌ی ساختمانی فقط توسط یکی از مالکین مطرح شده‌است. به همین خاطر اعتراض آقای منطوقی‌زاده رد شد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *