امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۴۳
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۷
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
  • غروب آفتاب: ۲۰:۰۲
  • اذان مغرب: ۲۰:۲۱
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۲
  • امام حسن (ع): همانا در اين قرآن چراغ هاي هدايت به سوي نور و سعادت موجود است و اين قرآن شفاي دل ها و سينه ها است.

شیوه‌ی اعتراض به حکم غیابی در پرونده‌های کلاهبرداری

حکمی که به صورت غیابی صادر شود، قابل واخواهی است. حکم صادره در صورتی غیابی است که متهم در هیچ‌کدام از جلسات دادگاه حاضر نشود، وکیل خود را به این جلسات نفرستد و علاوه­‌بر­این هیچ لایحه‌­ای(دفاعیه کتبی) هم به دادگاه ند­‌هد. در این نوشتار به بررسی شیوه‌ی واخواهی خواهیم پرداخت.

هنگامی که شخصی از دیگری شکایت می­‌کند، پرونده­‌ی او در دادسرا مطرح می­‌شود. بازپرس پس از انجام تحقیقات پرونده را به دادگاه صالح می­‌فرستد. در این مرحله قاضی باید پس از بررسی پرونده حکم نهایی را صادر می­‌کند اما او در این میان شخصی است که در جریان اتفاقات گذشته نبوده‌است. پس برای کشف حقیقت موظف است که همه افراد مرتبط با پرونده، به ویژه افراد اصلی را به دادگاه دعوت کند و حرف­‌های هر کدام از آن­ها را بشنود. در نتیجه اصل این است که قاضی وظیفه دارد به تمامی اظهارات طرفین گوش کند و بعد از آن، تصمیم بگیرد اما تصور کنید شخصی که از او شکایت شده در دادگاه حاضر نشود. آیا قاضی می­‌تواند رسیدگی به پرونده را به خاطر عدم حضور او تعطیل کند؟ فرض کنید از شخصی به اتهام کلاهبرداری شکایت کرده­‌اید ولی نه خود او و نه وکیل او در هیچ‌­یک از جلسات حاضر نمی­‌شود و حتی لایحه هم نمی­‌فرستد. در این موارد چه باید کرد؟
با ما همراه باشید تا با شرایط غیابی بودن یک حکم و روش اعتراض به آن در پرونده­‌های کلاهبرداری آشنا شویم.

در پرونده­‌های کلاهبرداری در چه صورتی می­‌توان گفت حکم صادرشده غیابی است؟
فرض کنید شخصی از دیگری شکایت می­‌کند و بازپرس بعد از انجام تحقیقات تشخیص می­‌دهد که او مرتکب کلاهبرداری شده­‌است و با همین عنوان هم پرونده را به دادگاه می­‌فرستد. دادگاه شروع به بررسی می­‌کند ولی شخصی که از او شکایت شده، در هیچ­‌کدام از جلسات دادگاه حاضر نمی­‌شود، وکیل خود را هم به این جلسات نمی­‌فرستد و علاوه­‌بر­این هیچ لایحه‌­ای(دفاعیه کتبی) هم به دادگاه نمی­‌دهد. قاضی هم به این علت که نمی­‌تواند رسیدگی به پرونده را کنار بگذارد، به پرونده رسیدگی کرده و در نهایت حکم به محکومیت این شخص صادر می‌کند(یعنی حکم می­‌کند که او کلاهبردار است). در چنین حالتی، این حکم غیابی است.

روش اعتراض به حکم غیابی
در صورتی که حکم دادگاه غیابی باشد می­‌توان به آن اعتراض کرد. اعتراض به احکامی که به صورت غیابی صادر می­‌شوند واخواهی نام دارد. قابلیت واخواهی هیچ ارتباطی با قابل تجدیدنظر بودن یا نبودن یک رأی ندارد. پس اگر یک رأی قابل تجدیدنظر نبوده و در عین­ حال غیابی باشد، می­‌توان نسبت به آن واخواهی نمود. علاوه­‌براین، حکم هم در مرحله­‌ی نخستین و هم در مرحله­‌ی تجدیدنظر می­‌تواند غیابی باشد و در صورتی که غیابی بودن رأی مشخص شود، می‌توان نسبت به آن واخواهی کرد. برای اعتراض و واخواهی نسبت به حکم غیابی، باید این درخواست را در دادگاه کیفری مطرح نمود و نیازی به تنظیم دادخواست نمی­‌باشد اما مرجع صالح برای این موضوع کدام دادگاه است؟ در این صورت کسی که می­‌خواهد نسبت به حکم غیابی اعتراض کند، باید درخواست خود را در همان دادگاهی مطرح کند که حکم غیابی را صادر کرده‌­است.

مهلت واخواهی
اگر در جریان صدور یک حکم نبوده‌­اید و دادگاه نسبت به شما حکم غیابی صادر کرده و براساس آن محکوم به کلاهبرداری یا هر جرم دیگری شده‌­اید، حق واخواهی دارید اما باید بدانید که این حق دائمی نبوده بلکه محدود به زمان خاصی است. اگر در ایران اقامت دارید، تا ۲۰ روز پس از ابلاغ حکم و اگر خارج از ایران اقامت دارید تا ۲ ماه پس از آن فرصت دارید که به حکم غیابی اعتراض کنید. اگر در این مهلت واخواهی نکنید، پس از آن مهلت دارید که نسبت به حکم صادره تجدیدنظرخواهی نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *