امروز جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۲۲ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۰۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۶
 • غروب آفتاب: ۱۸:۰۳
 • اذان مغرب: ۱۸:۲۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۶۹۲۷
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

شرایط ازدواج دائمی

ورود به هر وضعیت جدیدی، شرایطی نیاز دارد و ازدواج از این قاعده مستثنی نیست. این مقدمات زندگی مشترک را تضمین می­‌کند و آن را از آماج آسیب‌ها در امان نگه­ می­‌دارد. در ادامه شرایط ضروری ازدواج دائم را ذیل 7مورد بررسی می­‌کنیم و خواهیم دید شرایط چندان پیچیده­‌ای هم ندارد.

شرایط ازدواج دائمی عبارتند از:

۱. اراده ازدواج: به‌طورکلی در هر قراردادی از جمله ازدواج باید قصد و رضایت از جانب خانم و آقا وجود داشته باشد. اگر قصد یکی از دو طرف مخدوش باشد، ازدواج باطل است. بنابراین کسی که مجنون است و بخواهد خودش ازدواج کند، چون اراده و قصد ندارد ازدواجش باطل است. این مساله در ماده ۱۰۶۲ قانون‌مدنی هم آمده است. آنچه که اراده ازدواج را مخدوش می‌­کند، اشتباه در هویت جسمی یا اوصاف و ویژگی‌های طرف دیگر و یا مهر است. البته همه آنها تاثیر یکسانی ندارند. مثلا اشتباه در هویت جسمی‌ دخترخانمی که می­‌خواهید با او ازدواج نمایید باعث بطلان و ازبین­‌رفتن عقد می­‌شود. مثلا می­‌خواهید با دختری که چند خواهر دارد ازدواج کنید، اما به جای او خواهر دیگری را به عقد شما درمی‌­آورند. البته در این دوره زمونه این نوع اشتباهات بعید به‌نظر‌می‌رسد!!! اشتباه در ویژگی­‌های خانم و آقا هم به­‌شرطی­‌که در عقد تصریح شده باشد و یا دو طرف بر سر آن شرط با یکدیگر توافق کرده‌­باشند، باعث ایجاد حق فسخ(حق بر هم زدن) قرارداد برای کسی که شرط کرده می­‌شود. مثلا دخترخانم فکر می­‌کند که خواستگار او مدرک دکتری دارد درحالیکه واقعا چنین نیست. اشتباه در مهر اینکه مثلا چه مقدار باشد و یا مثلا چه ملکی مهر باشد، به خود ازدواج لطمه­‌ای نمی­‌زند و تاثیری بر آن ندارد و ممکن است فقط نسبت به قرارداد مهریه تاثیرگذار باشد.
نحوه بیان اراده هم در ازدواج باید با الفاظی که مستقیما قصد ازدواج را برساند، بیان شود. دلیل این سختگیری آنست که قانونگذار می­‌خواهد از ابتدا هیچ­گونه شک و ابهامی در قصد ازدواج وجود­ نداشته­‌باشد و به همین جهت به­‌کاربردن الفاظی را لازم می­‌داند. ممکن است کسی لال باشد و نتواند الفاظ را به زبان بیاورد. در اینصورت او می­‌تواند با اشاره‌ای که به وضوح بر ازدواج تصریح می‌کند، قصد خود را برساند. اینکه نوشته می­‌تواند جایگزین لفظ در ازدواج شود، جای سوال است. دیدگاه دین و شریعت ما در ازدواج این است که لفظ از نظر اینکه قصد را بهتر می‌­رساند در اولویت است. لازم هم نیست حتما عقد به صورت عربی خوانده شود و یا با فعل ماضی عربی بیان گردد. به هر زبانی دو طرف می‌توانند اراده‌شان را اعلام کنند و کافی است.
۲. اهلیت ازدواج: یکی از شرایط ازدواج اهلیت است. یعنی دو طرف توانایی قانونی برای عقد ازدواج داشته باشند. دختر و پسر باید بتوانند مصلحت خود را تشخیص بدهند. کسی که سفیه است تصرفش در اموال و حقوق مالی اش چندان عقلانی نیست. بنابراین می­‌تواند بدون اجازه ولی (پدر، پدر بزرگ پدری) و یا نماینده قانونی ازدواج کند. اما اگر ازدواج کرد، قرارداد مهریه غیر‌نافذ است( یعنی برای اینکه قرارداد مهریه ضمن ازدواج را صحیح بدانیم، نیاز به اجازه ولی و یا نماینده قانونی دارد). البته برخی از صاحب‌نظران معتقدند سفیه می‌تواند به‌صورت مستقل ازدواج کند اما هرگونه توافقی پیرامون مهریه بدون رضایت ولی و یا قیم غیر‌نافذ است و به طور کلی امور مالی مربوط به ازدواج را ولی یا قیم مدیریت می‌کند. ازدواج مجنون هم که کلا باطل است. چون او نمی‌تواند هیچ‌گونه قراردادی از جمله ازدواج را انجام دهد. ممکن است شرایطی پیش بیاید که ازدواج برای مجنون خوب باشد و به بهبود او کمک کند. در این صورت طبق نظر پزشک و موافقت دادستان (ماده ۸۸ قانون امور حسبی)، نماینده قانونی( ولی قهری، وصی منصوب از طرف او و یا قیم) مجنون می‌تواند برای او عقد ازدواج را ببندد. البته در صورتی که ولی‌قهری یا وصی منصوب از طرف او بخواهد برای مجنون ازدواج را منعقد کند، می‌تواند بدون اجازه دادستان و نظر پزشک برای مجنون عقد ازدواج را ببندد. همچنین اگر شخص به صورت دوره‌ای یا فصلی مجنون می‌شود، نمی‌تواند کسی برای او عقد ازدواج را ببندد؛ زیرا خود شخص در حالت بهبودی می‌تواند اقدام به ازدواج نماید.
۳. سن ازدواج: قانون برای اینکه حمایت معقولی را از کودک داشته باشد و به او اختیار کامل برای ازدواج را ندهد، شرایطی را پیش بینی کرده است. یکی از آنها سن ازدواج است که آن را مقید کرده است. در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی آمده است که «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی، منوط است به اذن ولی به شرط رعایت‌مصلحت با تشخیص دادگاه صالح». بنابراین حتما باید هم اذن پدر و یا پدر بزرگ پدری دختر و یا پسر قبل از سن مزبور وجود داشته باشد و هم نظر دادگاه صلاحیت دار با تشخیص رعایت مصلحت کودک. نکته‌ای که لازم به ذکر است آنست که در شرایط کنونی به‌ندرت ازدواج رسمی در سنین کمتر از ۱۳ سال و ۱۵ سال صورت می‌گیرد؛ یعنی در شرایط فعلی ازدواج در سن کم متداول نیست البته نه به این معنا که اصلا وجود نداشته باشد، مگر در برخی نقاط کشور که مبتنی بر آداب و رسوم آنها است که اکنون به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است.
قانون نیز برای سن ازدواج ضمانت اجرایی را در ماده ۵۰ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۲ در نظر گرفته است که بدین‌ترتیب است:«ازدواج قبل از بلوغ بدون اذن ولي ممنوع است. اگر مردي با دختري كه به حد بلوغ نرسيده برخلاف مقررات ماده ۱۰۴۱ قانون مدني و تبصره ذيل آن ازدواج نمايد به حبس تعزيري از شش ماه تا دو سال محكوم مي­‌گردد.»

۴. اجازه پدر و یا پدر بزرگ پدری دختر برای ازدواج: شرط دیگر پیرامون اجازه پدر و یا پدر بزرگ پدری دختر است. دختری که هنوز باکره محسوب می‌شود باید برای ازدواج اجازه پدر خود را و یا اجازه جد پدری را داشته باشد. علت این امر می‌تواند متعدد باشد. یکی از دلایل آن اینست که در دوره آشنایی دختر خانم و آقا پسر، دختر خانم بر اساس احساسات خود ممکن است تصمیم نادرستی پیرامون ازدواج بگیرد و پسری را که خواستگار اوست، علی‌رغم ایرادهایی که دارد برای همسری برگزیند و آقا پسر هم از این ویژگی خانم سوء‌استفاده کند و او را فریب دهد. بدین‌ترتیب شاید بتوان گفت اجازه پدر برای ازدواج کمی جلوی تصمیمات اشتباه دخترخانم‌ها را بگیرد. دختر‌خانمی که از خواستگارش خوشش آمده بود، می‌گفت نماز نمی‌خواند، روزه نمی‌گیرد و سیگار هم می‌کشد، ولی عیبی ندارد و پسر خوبی است!!! پدرش هم مخالفت جدی خود را اعلام کرده بود که با این اوصاف او همسر خوبی نمی‌تواند برای دخترش باشد.
۵.اجازه دولت برای ازدواج با بیگانگان: اگر خانم‌ایرانی به مرد خارجی علاقه‌مند شد و خواست با او ازدواج کند، باید از دولت اجازه بگیرد(ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی). این اجازه بنا به مصلحت‌هایی در نظر گرفته شده است. یکی حمایت از خانم و دیگری مصالح دولت. مقام صالح برای صادر کردن مجوز، وزارت کشور است که می‌تواند به استانداری‌ها و فرمانداری‌های کل و همچنین با موافقت وزارت خارجه، به بعضی از نمایندگان سیاسی و کنسولی ایران در خارج از کشور، اجازه دهد که پروانه زناشویی را مستقیما در محل صادر کرده و سپس به ثبت احوال اعلام کنند. در عمل هم چنین است. یعنی ابتدا زوجین باید با مراجعه به اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری، درخواست صدور پروانه زناشویی را نموده و گواهینامه از مرجع رسمی کشور متبوع مرد، مبنی بر بلامانع بودن ازدواج با زن ایرانی را ضمیمه درخواست کنند. گواهینامه مبنی بر تأهل یا تجرد مرد نیز از سوی مراجع محلی یا مأموران سیاسی و کنسولی متبوع مرد صادر می‏‌شود، البته اگر زوج پناهنده باشد، طبیعتاً صدور چنین گواهینامه‏‌ای امکان ندارد، چون و از حمایت ماموران سیاسی و کنسولی برخوردار نیست.
البته ازدواج بدون اجازه دولت باطل نیست و از نظر شرعی مشکلی ندارد، اما مجازات زندان و حبس را به همراه دارد و مهم‌تر از آن اینکه اگر اختلافی بین زوجین به وجود بیاید، دادگاه‌های ایران به این ازدواج‌ها کاری ندارند و دولت ایران نمی‌تواند از حقوق خانم حمایت کند.
۶. لزوم ثبت ازدواج : در صورتیکه اختلافی راجع به اثبات ازدواج پیش بیاید، دو طرف باید بتوانند ازدواج خود را اثبات کنند و قانونگذار راه حل آن را ثبت ازدواج در دفتر ازدواج رسمی پیش‌بینی کرده است. حتی عدم ثبت ازدواج نیز دارای مجازات تا یک سال حبس است ( ماده ۶۴۵ قانون مجازات اسلامی- قسمت تعزیرات). البته برای ثبت ازدواج حتما باید گواهی‌نامه تندرستی تهیه شود. در قانون حمایت خانواده جدید نیز به الزامی بودن ثبت ازدواج تصریح شده است. این مورد برای رسمی بودن ازدواج ضروری است هر چند اگر ازدواج ثبت هم نشود، شرعی است.
۷.مسلمان بودن همسر: در ازدواج دائم باید حتما همسرتان مسلمان باشد و نمی‌توانید شمایی که مسلمان هستید با غیر‌مسلمان ازدواج کنید حتی اگر غیرمسلمان پیرو ادیان الهی باشد؛ یعنی یهودی، مسیحی و یا زرتشتی باشد. یادمان نرود احکام دینی به ضرر ما حکمی نمی‌دهند و منافع و مصالح ما در تمامی احکام در نظر گرفته شده است. شاید شنیده باشید که مردم می‌گویند زن به دین همسرش است. بنابراین وقتی اعتقاد و باورهای دینی می‌تواند بر خانم تاثیر‌گذار باشد، دین همسر مهم می‌شود.

7 پاسخ به “شرایط ازدواج دائمی”

 1. Mahsa گفت:

  هدف ازدواج دائم وپایدار،همسری دلسوزووفادار

  • مصطفی گفت:

   باسلام و دورود من یک روز نا خداگاه رفتم سر گوشی همسرم دیدم عکس سلفی با مرد غریبه گرفته ازش سوال کردم این عکس چیه که اون در جواب من گفت کدام عکس که من عکس را بلو توز کرده بودم رو گوشی خودم نشونش دادم و استارت دعوا زده شد بعداز سیسال ازدواج و شغلم هم راننده بیابان هست واین مرد غریبه ادعای رفاقت با پسرم را میکرد ولی در اصل خیانت کرده بودخلاصه همسرم من تهران بودم رفته بود شکایت کرده بود واسه طلاق رفتیم دادگاه قاضی پروند ه سوال کرد علت طلاق چیه او جواب داد شوهرم سابقه زندان داره و اعتیاد خوب که صحبت کرد نوبت من شد گفتم حضور قاضی که ما الان سی ساله ازدواج کردهایم و هیچ گونه مشگلی نداشتیم تا چند وقت پیش که رفتم سر گوشیش این عکس را رویت کردم و دعوامون شده و این صحبتهای همسرم بهانه هستش چون گفتم چرا این عکس را گرفتی و دیگه حق این که اون ادم رفتو امدی داشته باشه را نداره و این که میگه اعتیاد ممن این زن دختر خانه پدرش بود و کاملا خبر داشت من مصرف میکنم و الان ۱۸ ده ساله قبل از زندان ازاد شدم حالا که این حرف را زدم یاد سابقه من افتاده و من مصرف اونچنانی هم ندارم واین پرینت حسابم هستش چون گرفته بودم از بانک و جناب قاصی من اگه اعتیاد مخل داشتم که نمیتوانستم در طول سه سالو نیم وقت به غیر از خرج و مخارج منزل و بچهام که خودم میدادم ۵۹ میلیون تومان هم به کارت همسرم واریز کنم که طبق این پرینت بانک و قاضی رویت کرد و دید که راست گفتم و در کل حسابم که با مردم معامله معاشرت داشتم هم رویت کرد و وکیل همسرم به قاضی گفت شما چی نظر میدهید قاضی گفت من هیچ نظری نمیتوانم بدهم چون گفتار این خانم و شوهرش طبق مدارکی که در دست داره همخوانی نداره و کمسیون داوری نوشت که اون اجرا نشد و الان بعد هشت ماه ابلاغ امده برام که طبق تحقیقات محلی و خواسته همسرم رای طالاق صادر کرده که این تحقیقات صددر صد توانی شده هستش چون اصلا ما یک بار هم دعوای نکرده بودیم که کسی توانسته باشه دوروغ گفته باشه علیه من و نوشته که من تحمت های زیادی زدم بهش و بد اخلاق بد رفتار بودم که این طور هم نبوده و خانواده خودش حاظرن شهادت بدهن تو دادگاه که این حرفها دوروغه واسه من نوشتن و همه این مشگل از این عکس که به صورتی که همدیگر را بغل کرده باشند و سلفی گرفتن که قاضی هم رویت کرد و من شکایتم کردم که رفت شعبه دیگر و اونجا اول نوشت درخواست پرینت موبایلش را گرفت از مخابرات که یک ماهش را شمارش کردیم ۱۶۰۰ تماس و پیامک داشت با اون مرد ولی در نتیجه چند وقت بعد رای داد طبرعه گفتم چرا گفت چون باحجاب بوده اشکالی نداشته و الان من چه کاری باید انجام بدهم ممنون کمکم کنید

   • کارشناس سایت مهداد گفت:

    با سلام

    سوال شما ضمن طولانی‌بودن، مبهم نیز است.
    اگر سوال‌تان در خصوص حکم طلاق است، چنانچه مهلت اعتراض به اتمام نرسیده است، می‌توانید به آن اعتراض کنید.

 2. Sher Hussain Andishmand گفت:

  زمانی که دختر و‌پسر باهم موافق به ازدواج دایمی باشد اجازه دیگران مشکل نخواهد داشت

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   اجازه دختر خانم برای ازدواج نیاز است. بدون اجازه پدر دختر خانم ازدواج معتبر نیست. مگر اینکه اجازه دادگاه اخذ گردد.
   با ما همراه باشید

 3. ر .ح گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  امروز دوماه است خاننم که ۶ ماه است ازدواج کردیم رفته بدون اجازه من یعنی من خانه نبودم با برادرش هماهنگ کرده که بیاید دنبالش و درموقع رفتن طلاهای که من خریده ام و پول داشتم و وسایل دیگری را هم برده
  حال امروز احضاربه امده که برای استرداد جهیزیه اقدام کرده است ولی در صورتی که لیست یا سیاهه که انجا داده نه من امضا کردم ام نه هیچ یک از افراد خانواده ام چون جهیزیه ای به صورتی نبود که نوشته شود چند تکه لوازم اشپز خانه ولی ایشان نوشته که همه وسایل مثل تلوزیون و یخچال و سرویس خواب و غیره را خریده که باز هم فاکتوررهای خرید تک تک وسایل را دارم که خودم خریده ام سوال ۱ میتواند صاحب شود ۲ چگونه میتوانم شکایت کنم که دروغ میگوبد ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   مدارک خویش را به شورا ارئه دهید که کدام وسایل را شما خریده اید.
   در ضمن صرف دروغ جرم نیست! مگر با مانور متقلبانه و … باشد که بگوییم جرمی محقق شده

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *