امروز سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۵۵
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۶
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۸
  • غروب آفتاب: ۱۹:۴۹
  • اذان مغرب: ۲۰:۰۸
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۲
  • امام حسن (ع): کسي که قرآن را - با دقّت - قرائت نمايد، در پايان آن - اگر مصلحت باشد - دعايش سريع مستجاب خواهد شد - و اگر مصلحت نباشد - در آينده مستجاب مي گردد.
+-
بازدید: ۷۶۸
۸ فروردین ۱۳۹۷

زیر و بم قوانین و مقررات سقط درمانی…

سقط‌درمانی برای بعضی از مادران که با حفظ جنین جان و سلامتی‌شان به خطر می‌افتد جنبه درمانی دارد. حتی قانون هم از سلامتی این دسته از مادران حمایت نموده است. برای آشنایی بیشتر با ابعاد قانونی سقط‌درمانی مطلب زیر را مطالعه بفرمایید.

دوستان عزیز سایت مهداد سلام. حال و احوالتان چطور است؟ امروز با یک فنجان چای میزبان مهمان محترمی هستیم که می­‌خواهند راجع به سقط‌درمانی از منظر حقوقی مطالبی را بیان نمایند.
به آرامی نزدیک میزشان می­‌رویم و با یک برگه از سوالاتی که راجع سقط­‌درمانی است با ایشان شروع به صحبت می­‌کنیم. در ادامه سوالاتی که در این قرار عصرگاهی از ایشان پرسیدیم و پاسخ داده‌­­اند را به‌­ترتیب می­‌آوریم:

۱. به عنوان اولین سوال اگر امکان دارد تعریف سقط درمانی را از منظر قانونی بفرمایید؟­
­‌حقوق چندان فاصله‌ای با تعریف پزشکی سقط ندارد. یعنی بهتر است اول تعریفی از سقط‌درمانی از منظر پزشکی ارائه بشود تا به تعریف حقوقی آن نیز برسیم. سقط جنین از نظر پزشکی عبارتست از خروج جنین قبل از ایجاد، قابلیت حیات مستقل یا به عبارت دیگر خروج جنین از رحم در سن کمتر از ۲۰ هفته و یا وزن کمتر از ۵۰۰ گرم است. جنین به دلایل متعددی که از منظر پزشکی قابل توجیه است،‌امکان زیستن و ادامه حیات ندارد. حواسمان باشد که تشخیص سن جنین و مدت بارداری با پزشکی قانونی است و هر پزشک متخصصی نمی‌­تواند صرفا بر اساس تشخیص خود عمل نماید.
در اصطلاح حقوقی سقط جنین با تعریف پزشکی متفاوت است. در حقوق هر نوع پایان یافتن حیات و مرگ جنین در شکم مادر اعم از عمدی و غیر عمدی و صرف نظر از سن آن، سقط گفته می‌شود.
۲. آیا در زمینه سقط‌­درمانی قانون و یا مقرراتی وجود دارد؟
یک ماده واحده در این زمینه وجود دارد که ضوابط سقط­‌درمانی را تا حدی بیان نموده است و مربوط به سال ۱۳۸۴ است. بقیه موارد هم در قالب دستورالعمل است که در سایت­‌های مربوط به پزشکی قانونی در دسترس است.
۳. مهمترین شرایطی که برای سقط‌­درمانی لازم است را می­‌فرمایید؟
با بررسی قانونی که خدمتتان عرض کردم و مقررات جانبی، شرایطی که برای سقط­‌درمانی لازم است متقاضی رعایت نماید را به­‌صورت مختصر عرض خواهم کرد.
از منظر ماده واحده سقط­‌درمانی تشخیص قطعی سه نفر پزشک متخصص حوزه زنان و زایمان و علاوه بر آن تاییدیه پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین نیاز است. البته جنین باید عقب‌­مانده و یا ناقص‌­الخلقه باشد و این امور منجر به ­زحمت و به سختی افتادن مادر گردد. به‌­ عبارت دیگر در سقط‌­درمانی مادر محور تصمیم­‌گیری قرار می­‌گیرد و پدر نقش چندانی ندارد. بیماری مادر نیز می­‌تواند علت دیگری برای سقط­‌جنین در نظر گرفته شود؛ به‌­شرطی که توام با تهدید جانی مادر باشد. البته یک قید بسیار مهمی که مادر دارد، عبارتست از اینکه سقط­‌درمانی باید حتما قبل از ولوج روح (چهار ماهگی) با رضایت مادر صورت بگیرد. یعنی در حال حاضر، سقط‌­درمانی بعد از ۴ ماه جنبه قانونی ندارد و مجوزی در این خصوص صادر نمی­‌شود، مگر در شرایطی خاص.


۴. شرایط ضروری دیگری غیر از مواردی که بیان فرمودید وجود دارد؟
یکسری شرایط شکلی دیگر هم وجود دارد که پزشکی قانونی به آنها توجه می­‌کند. به­‌عنوان­‌ نمونه در ابتدای تشکیل پرونده حساسیت خاصی در احراز هویت مادر دارد. همچنین رضایت مادر را اخذ ­می­‌نماید. البته اگر مادر از لحاظ روانی مشکل داشته باشد و بالغ و عاقل نباشد،‌رضایت کتبی ولی یا قیم قانونی یا نامه مرجع قضایی ضروری است. بهترین زمان سونوگرافی که می­‌توان سن حاملگی را تشخیص داد، ۸ و ۹ هفتگی است و اولویت بعدی بالای ۱۱ هفتگی است. برای صدور مجوز سقط­‌درمانی نوع عارضه را هم لحاظ می­‌کنند. از جمله بیماری­‌های مزمن قلبی، بیماری­‌های حادّ ژنتیکی و بیماری­‌هایی که نهایتا منجر به ناقص‌­الخلقه بودن و یا عقب‌­افتادگی ذهنی و جسمی جنین و نهایتا طفل می­‌گردد در صورت احراز توسط پزشکی قانونی مجوز سقط درمانی تلقی می­‌شوند.
۵. اگر در مورد سقط­‌درمانی، پزشکی دچار اشتباه شود تکلیف چیست؟
تا حدی نگرانی در این زمینه وجود داشت. اما با قانونی که شرح آن گذشت و حساسیت بالای این قضیه می­‌توان ادعا کرد که در حال حاضر تشخیص اشتباه به کمترین میزان خود رسیده است. اولا اینکه حتما مادر زیر نظر پزشک معالج خود قرار دارد. از طرف دیگر سه پزشک متخصص و پزشکی قانونی باید انجام سقط‌­درمانی و عارضه و بیماری را تایید نمایند. ملاحظه می‌فرمایید که حساسیت کار بسیار بالاست.
البته اگر اشتباهی در این حین صورت بگیرد که احتمالش بسیار ضعیف است، باید بگویم که مطالبه خسارات وارده و جبران ضرر و زیان و مطالبه دیه قابل پیگیری است. البته احراز خطا و اشتباه در این مورد بسیار نادر است. اگر هم در این میان، خدای­‌ناکرده جرمی اتفاق افتاده باشد، قانون مجازات اسلامی با مجرم برخورد خواهد کرد و دیه نیز اخذ خواهد شد.
سپاس از وقتی که در اختیار سایت مهداد قرار دادید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *