امروز شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۰ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۳۰
 • طلوع آفتاب: ۰۷:۰۰
 • اذان ظهر: ۱۱:۵۵
 • غروب آفتاب: ۱۶:۵۱
 • اذان مغرب: ۱۷:۱۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۰
 • امام حسن عسکری – علیه السلام – فرمود: علامت و نشانه ایمان پنج چیز است: انگشتر به دست راست داشتن، خواندن پنجاه و یک رکعت نماز (واجب و مستحبّ)، خواندن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» را (در نماز ظهر و عصر) با صدای بلند، پیشانی را در حال سجده روی خاک نهادن، زیارت اربعین امام حسین – علیه السلام – انجام دادن.
+-
بازدید: ۸۲۷۵
۲۳ بهمن ۱۳۹۷

زیر و بم صلح عمری

قرارداد صلح عمری یکی از ظرفیت‌های موجود در عالم حقوق است که ملک را در دوران حیات خود به دیگری منتقل می‌کنید اما حق استفاده و اجاره را تا پایان عمرتان برای خودتان محفوظ نگه می‌دارید.

با صلح عمری آشنا شوید…

همراهان عزیز سایت مهداد شاید واژه صلح عمری را تا به حال شنیده باشید اما با مفهوم آن به طور دقیق آشنا نباشید.

باید عرض کنیم که این قرارداد یکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی است که در عین‌حال که ملک را در دوران حیات خود به دیگری منتقل می‌کنید در ابتداي بحث لازم است با واژه‌ي صلح آشنا شويم. وقتي واژه‌ي صلح را مي‌شنويم تقريبا يك معنا به ذهن همه‌ي ما خطور مي‌كند و آن اين است كه وقتي اختلافي بين دو يا چند نفر برقرار است آن‌ها با هم توافق مي‌كند كه مثلا هر طرف از بخشي از خواسته‌هاي خودش صرف‌نظر كند تا هردو تا حدودي به نتيجه‌ي مطلوب خود برسند به عبارت ديگر آن‌ها با هم آشتي و سازش مي‌كنند. حالا اگر بخواهيم يك تعريف حقوقي از واژه‌ي صلح ارائه بدهيم محدود به اين تعريف نخواهد بود و علاوه براينكه صلح شامل مواردي مي‌شود كه بين دو نفر اختلاف و دعوايي برقرار است. صلح شامل مواردي نيز مي‌شود كه هيچ‌گونه دعوايي بين دو طرف برقرار نيست ولي آن‌ها در انجام امري با هم توافق و سازش مي‌كنند و به اين علت به آن صلح گفته مي‌شود كه توافق آن‌ها هيچ عنواني در قانون ندارد. مثلا مانند اجاره يا عقد بيع نيست كه بطور خاص قانون در مورد آن صحبت كرده‌باشد بلكه افراد در توافق خود موضوعي را بوجود مي‌آورند كه در هيچ جاي قانون از آن صحبتي نشده است.
و اما واژه‌ي عمري؛ همانطور كه از ظاهر آن مشخص است از عمر مي‌آيد و منظور از آن به معناي طول عمر يك فرد است حال اينكه طول عمر چه كسي؟ در قرارداد ذكر مي‌شود مثلا طول عمر مالك يا طول عمر خريدار يا طول عمر يك نفر ديگر كه در قرارداد نام او را ذكر مي‌كنند.

و در نهايت اين كه معني اين دو واژه در كنار هم چيست؟!
آنچه كه بايد خدمت شما عرض كنم اين‌است كه ما در قانون عنواني به نام صلح عمري نداريم و فقط عمري در قانون براي حق انتفاع عمري بكار برده شده است. حق انتفاع به معناي حق استفاده از مالي است مثلا دوست شما به شما مي گويد صرفا حق استفاده از آپارتمان من را داري ولي اين به معناي اين نيست كه شما مالك آن شده‌ايد و حق انتفاع و استفاده صرفا اجازه‌اي به شما مي‌دهد كه از آن مال استفاده كنيد ولي حق انتقاع عمري به اين معناست كه مالك براي استفاده شما مدت قرار مي‌دهد كه آن مدت عمر و زنده بودن يك شخص است. اين مدت‌ها مي‌تواند به اين صورت‌ها باشد؛ مثلا بگويد تا زماني كه من زنده‌ام حق استفاده داري يا بگويد تا زماني كه خودت زنده هستي حق استفاده داري يا بگويد تا زماني كه مادرم يا خواهرم ( يا هر شخص ديگر) كه زنده است حق استفاده داري.
مي‌توانيم صلح عمري را با تركيب معاني اين دو واژه اين‌گونه تعريف كنيم كه هر شخصي مي‌تواند در قراردادي كه در دفاتر اسناد رسمي منعقد مي‌شود ملك يا املاكي از خود را به نام ديگري بزند ولي واگذاري ملك به ديگري با شرط يا شروطي باشد. مثلا او اگرچه مي‌خواهد ملكش را به ديگري واگذار كند ولي چون مي‌خواهد خودش تا آخر عمر در آن زندگي كند در دفترخانه آن ملك را به كسي كه مي‌خواهد واگذار مي‌كند. ولي مي‌گويد تا زماني كه زنده هستم خودم مي‌خواهم در ملكم سكونت كنم و پس از فوت من تو حق سكونت يا اجاره و را داري. مثلا پدري ٣پسر و ٢دختر دارد و ثروتمند است و مي‌خواهد يك آپارتمان را به پسري نيازمند بدهد كه مي‌خواهد ازدواج كند اما مي‌داند كه اگر در وصيت‌نامه‌اش بنويسد چنين ملكي به آن پسر برسد فرزندانش ممكن است است به نحوي از زير بار اين وصيت شانه خالي كنند بنابراين براي اينكه مطمئن شود كه حتما پس ازفوتش اين ملك به آن پسر مي‌رسد به دفترخانه مي‌رود و با شرط صلح عمري اين ملك را به او منتقل مي‌كند و مي‌گويد اگرچه كه اين ملك براي اين پسر است. ولي تا زماني كه من زنده هستم خودم در اين ملك سكونت مي‌كنم و حق فروشش را نداري. يا مثلا شروط ديگري در قرارداد مي‌گذارد مثلا اينكه شما مي‌توانيد صرفا ملك را اجاره دهيد يا خودت از آن استفاده كني ولي تا زماني كه من زنده هستم حق فروشش را نداري.
بنابراين ديديد كه يك امكان خوب در قانون وجود دارد كه اگر شما مي‌خواهيد تمام يا بخشي از دارايي هاي خود را به ديگري واگذار كنيد و اطمينان نداريد كه وراث شما پس از فوت شما طبق وصيت‌نامه عمل كنند و از طرفي ديگر خودتان نياز داريد كه درآن ملك سكونت كنيد ‌می‌توانيد آن ملك را با شرط صلح عمري به ديگري واگذار كنيد. در اين‌صورت شما به هدف خود رسيده‌ايد.

29 پاسخ به “زیر و بم صلح عمری”

 1. رها گفت:

  در صلح عمرا باید هر دو نفر در دفترخانه حضور داشته باشند یا فقط مالک می تواند بدون حضور شخصی که می خواهد ملکش را بعدا به او بدهد اینکار را انجام دهد

 2. حمید احمدی گفت:

  سلام مادر من بامن صلح عمری کرده سوال من این است اگر من زودتر از مادرم بمیرم آیا پس از مرگ مادرم آیا این قرداد برای فرزندانم باقیست یا از بین میرود اگر از بین میرود چکاری باید انجام دهم چون من بیماری قلبی دارم ونمی خواهم حق فرزندانم نابود شود

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قرارداد از بین نمی رود و عقد لازم است و همچنان جزو مایملک شما باقی است و به فرزندانتان می رسد
   با ما همراه باشید

 3. مهتاب بابایی گفت:

  سلام
  پدر من از همسر اولش ۵ فرزند دارد و بعد از فوت همسر اولش مادرم رو عقد میکنه و از مادرم صاحب ۳ فرزند میشه. آیا پدرم میتونه عقد صلح عمری رو ثبت کنه به این صورت که بعد از مرگش تا مدتی که مادرم درقید حیات است از منزلش استفاده کنه و بعد از فوت مادرم؛ منزلش تقسیم ارث بشه؟ آیا الان که فرزند ناتنی وجود داره، کسی میتونه این عقد رو باطل کنه یا زیرش بزنه و…؟
  اگه جواب بدید ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله با مراجعه به دفتر خانه اسناد رسمی و در قالب حق عمری می تواند این کار را انجام دهد و فرزندان تنی و ناتنی قانوناً نمی توانند مانع این کار شوند.
   با ما همراه باشید

 4. ستاره خدایاری گفت:

  سلام
  پدر من فوت شده و مادرم داره در خونه ایکه قانونا به منو برادر و خواهرم میرسه زندگی میکنه، مادرم از ازدواج اولش ۴ بچه داره و مهریه اش هم ۲۰۰ سکه اس، سوال اول ایا بعد از فوت مادر اون بچه ها میتونن از مهریه مادر سهم بخوان؟ ایا ما میتونیم صلح عمری کنیم که مادر تا زنده هست در خونه بمونه و ما خونرو نفروشیم ودر مقابل او مهری اش و یک هشتم رو ببخشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   ‌سلام مخاطب محترم
   بله به همه شما که فرزند هستید از مهریه که مال مادر است ارث می رسد.
   سوال دوم هم بله ممکن است و بستگی به توافق شما و مادرتان دارد و در صورت رضایت ایشان امکان پذیر است.
   با ما همراه باشید

 5. پرویز نوروزی گفت:

  باسلام . من میخواهم اپارتمان و ماشینم را به همسر و فرزندم صلح عمری بکنم . فرزند دیگری از زن سابقم دارم . ایا این فرزند بعد از فوت من از اپارتمان وماشین که تنها دارایی من است ارث میبرد ؟ اگر پاسخ بدهید ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قرارداد صلح لازم است و قابل فسخ نیست، مگر در صورت وجود شریط مقرره برای فسخ قرارداد. می توانید به مطلب زیر مراجعه فرمایید.
   http://mahdad.ir/3240-2/
   با ما همراه باشید

 6. پرویز نوروزی گفت:

  باسلام . من میخواهم اپارتمان و ماشینم را به همسر و فرزندم صلح عمری بکنم . فرزند دیگری از زن سابقم دارم . ایا این فرزند بعد از فوت من از اپارتمان وماشین که تنها دارایی من است ارث میبرد ؟ اگر
  پاسخ بدهید ممنون میشم
  شما حرف بیربطی زدید من اولین بار است که سوال کردم

 7. سمانه کرد گفت:

  سلام. ایا مردی که فرزند ندارد میتواند ملکی را با صلح عمری به زنش بدهد؟ بعدها پدر و مادر و خواهر و برادر مرد میتوانند صلح عمری را طبق قانون ارث فسخ نمایند؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در صلح عمری شرایطی برای فسخ وجود دارد و به صرف دلیلی که می فرمایید قابل تحقق نیست.
   با ما همراه باشید

 8. گندم گفت:

  سلام .پدر من دو تا پسر و دوتا دختر دارد .دو تا آپارتمان یکی به نام خودش و دیگری به نام مادرم بود .سه سال پیش و بدون خبر دخترانش این دو آپارتمان را برای این دو پسر صلح عمری کرده اند. حالا پدر فوت شدن و مادر در قید حیات هستن و پشیمان .آیا میتونن صلح رو باطل کنن ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به اندازه ای که سهم مادرتان باشد با عنایت به قانون و شرایط فسخ صلح می تواند صلح را فسخ کند.
   با ما همراه باشید

 9. میلاد گفت:

  با سلام
  در صورت ثبت رسمی صلح عمری در دفترخانه ، آیا زوجه می تواند با این ادعا که زوج مالک ملکی است که به او صلح عمری شده است ، تقاضای اخذ مهریه از محل فروش آن ملک را بدهد ؟ با فرض این که صلح کنندگان در قید حیات اند.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب ارجمند
   بله. با صلح عمری ایشان مالک ملک می شوند. مشکلی وجود ندارد.
   با ما همراه باشید.

 10. وحید گفت:

  با سلام اگر ملکی به نام شخص صلح عمری شود، جز اموال وی به حساب می آید و امکان توقیف آن وجود دارد؟ به عنوان مثال با شکایت همسر بابت طلب مهریه این ملک قابل توقیف است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   با صلح عمری طرف مالک اعیان می شود ولی تا زمان زنده بودن مالک منافع نمی شود در منافع تصرفی نمود.

   با ما همراه باشید

 11. سحر گفت:

  سلام
  همسر برادر بنده مهریه خود را اجرا گذاشته است و پدرم برای اینکه حقی از املاک وی را ب جهت مهریه از ارثی که از پدرم ب برادرم میرسد طلب نکند می خواهد کل املاک خود را به فرزندان دیگر جز پسری ک مشکل مهریه دارد صلح عمری کند یعنی همه املاکش را ب فرزندان دیگرش صلح عمرا کند ایا این امکان پذیر است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله می توانند. اما مهریه حق مسلم خانم است و غیر از آن ممکن است به برادر شما مالی تعلق نگیرد و در عمل از دارایی پدرشان محروم شوند.
   با ما همراه باشید

 12. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگر منزل و ماشین را بنام دخترانم صلح عمری نمایم . آیا همسرم میتواند بعد از طلاق بعنوان طلب مهریه آن ملک و ماشین را توقیف نماید ؟

 13. سارا اديب گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من داراي يك خواهر محجور هستم كه در بهزيستي بستري هست. مادرم قصد داره تمام اموالش رو براي من صلح عمرا كنه كه بعد از فوت ايشون دولت سهم خواهرم رو براي خودش برنداره. چون بعد از فوت دولت سهم ارث خواهرم رو براي خودش برميداره. ايا اين مساله امكان داره كه با صلح عمرا بعد از فوت همه دارايي به من برسه ولي تا مادرم در قيد حيات هست خودش استفاده كنه؟ ما هدفمون اينه پولمون دست دولت نيفته!

 14. سامی گفت:

  سلام
  من و برادرم در یک ملک به نسبت مساوی ۳ دانگی شریک هستیم.
  آیا من میتونم سهم خودم را به همسرم صلح عمری کنم؟

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *