امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۴:۳۶
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۱۹:۵۳
  • اذان مغرب: ۲۰:۱۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۴
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۲۷۴۳
۲۹ دی ۱۳۹۹

رفتارهایی که از مصادیق توهین و تهمت هستند…

نسبت ناروا دادن به دیگران در حین دعوا می­‌تواند یک اختلاف کوچک را تبدیل به یک مشکل بزرگ کند که با قرار گرفتن در راهروهای پر پیچ و خم دادگاه­‌ها مدام بزرگ­تر خواهد شد! در این نوشتار نمونه‌ای از آراء دادگاه‌ها در خصوص توهین و تهمت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همان‌طور که در مطالب پیشین آموختیم، توهین و تهمت دو رفتاری هستند که در قانون جرم اعلام شده و ممنوع گردیده­‌اند. براین­ اساس اگر شخصی مرتکب هر یک از این دو جرم گردد، با مجازاتی که در قانون پیش­‌بینی شده‌است، مواجه خواهد شد. در این پرونده با شخصی روبرو هستیم که مرتکب هر دوی این دو جرایم شده­‌است. با ما همراه باشید.
در سال ۱۳۸۶ خانم شکیبا به دادسرا مراجعه کرد تا از خانم اسفناجی­‌پور که می­‌گفت مادرشوهر سابق او است، شکایت کند. خانم شکیبا که اضطراب زیادی هم داشت این­‌طور می­‌گفت که این خانم چند بار به درب منزل من مراجعه کرده‌است. او هر بار حرف‌های زشت و تهمت‌های بسیار به من می‌زند و مرا زنی خلاف­کار می­‌خواند. او با این کار مزاحمت‌های فراوان برای من ایجاد کرده و چون باعث ایجاد صدمات روحی فروانی شده­‌است، تقاضای رسیدگی دارم. پرونده و شکایت نزد معاون دادستان مطرح شد و دادستان دستور داد پرونده برای بررسی اولیه به کلانتری ارسال شود. پس از رسیدن این دستور، کلانتری تحقیقات خود را آغاز کرد. یکی از افرادی که شاهد ماجرا بود در کلانتری حاضر شد و گفت: من صاحب­خانه خانم شکیبا هستم. در منزل بودیم که این خانم وارد حیاط شد. یک سنگ در دست داشت، ناسزا می­‌گفت و حرف‌های زشت می‌­زد. من مانع ایشان شدم و گفتم از خانه بیرون برو و او هم رفت. سپس پرونده به دادسرا فرستاده شد. خانم اسفناجی­‌پور در دفاع از خود گفت که خانم شکیبا زن دوم داماد من است و چون دامادم مخارج و مهریه دخترم را نمی‌دهد، به منزل این خانم مراجعه کردم اما او شوهرش را فراری می­‌دهد و می­‌گوید در منزل نیست. پس از بررسی­‌های لازم پرونده به دادگاه فرستاده شد. دادگاه پس از رسیدگی این­‌گونه رأی داد:
“در خصوص اتهام خانم اسفناجی­‌پور دایر بر فحاشی و افتراء موضوع شکایت خانم شکیبا دادگاه با عنایت به محتویات پرونده و تحقیقات به عمل آمده و توجه به اظهارات شهود در مرحله تحقیقات مقدماتی و نحوه دفاع متهم و جمیع قرائن و امارات موجود بزه انتسابی را نسبت به وی محرز دانسته، مستنداً به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۶۰۸ و۶۹۷ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ و بند ۲ ماده قانون وصول برخی از درآمدهای دولت متهم فوق را بابت فحاشی به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی و بابت افتراء به پرداخت نود و نه میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و هم­چنین به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم می­‌گردد. النهایه با اعمال ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی کیفر شلاق را به مدت سه سال تعلیق می­‌نماید. رای صادره حضوری و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر مرکز استان است”.

ساده­‌سازی رأی:
همان­‌گونه که ملاحظه می­‌کنید در این رأی خانم اسفناجی­‌پور به ارتکاب دو جرم(بزه) محکوم شده‌است که یکی از آن­‌ها فحاشی و دیگری افتراء می­‌باشد. باید بدانیم که گفتن ناسزا و فحش به دیگران جرم می­‌باشد و کسی که این جرم علیه او انجام شود می­‌تواند شکایت کند. عنوانی که در قانون برای این جرم انتخاب شده‌است، توهین می‌باشد. منظور از افتراء هم همان تهمت است؛ تهمت‌زدن یعنی این­که شخصی به دیگری بگوید که تو فلان جرم را انجام داده‌­ای در حالی که این­‌طور نباشد. پس اگر یک نفر در حین دعوا و برای اینکه به خیال خودش آبروی طرف مقابل خود را ببرد، به او بگوید که تو کیف پول مرا سرقت کرده­‌ای ولی نتواند آن را اثبات کند، مرتکب جرم افتراء(تهمت زدن) شده­‌است. البته در همین جرم افتراء اگر او بتواند اثبات کند که واقعاً این شخص کیف پول او را سرقت کرده­‌است، نمی­‌توان او را مجازات کرد چون چیزی که گفته حقیقت داشته­‌است. البته باید توجه کرد که در هر دوی این دو جرم اگر شاکی خصوصی گذشت کند، رسیدگی به پرونده متوقف خواهد شد. به همین خاطر یکی از راه‌های خانم اسفناجی­‌پور این است که از طریق صحبت کردن با خانم شکیبا کاری کند که او گذشت کند. نسبت ناروا دادن به دیگران در حین دعوا می­‌تواند یک اختلاف کوچک را تبدیل به یک مشکل بزرگ کند که با قرار گرفتن در راهروهای پر پیچ و خم دادگاه­‌ها مدام بزرگ­تر خواهد شد!

 

نکته: توجه داشته باشید که این رای در زمان حاکمیتِ قانونِ سابق صادر شده است. در حال حاضر، به موجب قانونِ «کاهش مجازات حبس تعزیری»، مجازات توهین و تهمت تغییر یافته است. هدف از درج این نوشته، توضیح‌دادن و ساده‌سازیِ نکات حقوقیِ مندرج در رای صادره است و تغییری که در قانون به وجود آمده است، خللی در ارائه‌ی این توضیحات ایجاد نمی‌کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *