امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۱۱
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۵
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۹
 • غروب آفتاب: ۲۰:۲۳
 • اذان مغرب: ۲۰:۴۴
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
 • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۴۴۳۵
۵ تیر ۱۳۹۷

در مورد نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور بیشتر بدانیم…

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل پاره ای از مشکلات پزشکی از نعمت فرزندآوری محروم می‌باشند. طبق آمارهای اعلام شده حدود ۲۰ درصد از زوجین ایرانی در سنین فرزندآوری از پدیده ناباروری رنج می‌برند. خوشبختانه پیشرفت‌های علم پزشکی امروزه راهکارهای متفاوتی را بسته به مشکل و بیماری زمینه، پیش روی زوجین نابارور ن...

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل پاره ای از مشکلات پزشکی از نعمت فرزندآوری محروم می‌باشند. طبق آمارهای اعلام شده حدود ۲۰ درصد از زوجین ایرانی در سنین فرزندآوری از پدیده ناباروری رنج می‌برند. خوشبختانه پیشرفت‌های علم پزشکی امروزه راهکارهای متفاوتی را بسته به مشکل و بیماری زمینه، پیش روی زوجین نابارور نهاده که از جمله‌ی آنها عبارتند از:
۱- استفاده از دارو یا عمل جراحی
۲- لقاح آزمایشگاهی(IVF)
۳- کاشت جنین حاصله در رحم زن دیگر( رحم اجاره‌ای)
۴- اهدای اسپرم، تخمک یا جنین
در سه درمان اول تخمک و اسپرم متعلق به خود زوجین بوده و فقدان رحم در زن یا فعالیت کم اسپرم در مردان علت زمینه‌ای برای درمان است. بعضا زن و شوهر فاقد اسپرم یا تخمک می باشند، که در اینصورت افراد سالم اسپرم و تخمک خود را به مرکز درمان ناباروری اهدا می‌کنند و زوجین نابارور با مراجعه به این مراکز در پروسه درمان اهدای اسپرم، تخمک و یا تخمک بارور شده دیگری، صاحب فرزند خواهند شد.
در کشور ما نیز قانون‌گزار اهدای جنین را مشروع می‌داند و مقرراتی را در قانون نحوه ی اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب۱۳۸۲ و آیین‌نامه اجرایی آن پیش بینی کرده است که در این نوشته برخی از موارد مهم آن را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.
به موجب این قانون کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری دارای صلاحیت می‌توانند با رعایت محتوای این قانون اقدام به اهدای جنین نمایند. برای انتقال جنین‌های حاصله از تلقیح خارج از رحم مراحل زیر طی می‌شود.

اول- زوج های اهدا‌کننده با مراجعه به مراکز مجاز ناباروری اقدام به اهدای جنین می‌کنند. آنها باید شرایط زیر را داشته باشند:
۱) رابطه ی زوجیت شرعی و قانونی
۲) سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب
۳) نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
۴) مبتلا نبودن به بیماری‌های صعب‌العلاج مانند ایدر و هپاتیت و …
دوم- مراکز ناباروری بعد از احراز این شرایط جنین اهدا شده را دریافت و آن را به صورت تازه یا منجمد نگهداری می‌کند. همچنین اطلاعات مربوط به این جنین ها را کاملا محرمانه نگه می دارد.
سوم- زوج نابارور ضمن مراجعه به دادگاه خانواده تقاضای اهدای جنین می‌کنند. دادگاه نیز در اولین وقت به درخواست آنها رسیدگی می کند و صلاحیت زوج نابارور را بررسی می‌کند.
چهارم- آزمایش‌های دقیقی از زوج نابارور در مورد عدم توانایی باروری و نیز توانایی زن برای دریافت جنین گرفته می‌شود.
بدین ترتیب با گذراندن مراحل بالا زوج نابارور دارای فرزند شده و وظایف ایشان در قبال فرزندشان همان وظایف و تکالیفی ست که برای پدر و مادر جهت نگهداری، تربیت و پرداختن نفقه پیش‌بینی شده است. هم‌چنین طفل متولد شده به طریق تلقیح خارج از رحم که نطفه‌اش متعلق به زوج دیگری بوده است مکلف به رعایت احترام والدین خود می‌باشد.
زوج های اهداگیرنده نیازی نیست که نگرانی خاصی از این موضوع داشته باشند که ممکن است روزی فرزندشان اطلاعات ژنتیکی و پدر و مادر طبیعی خود را پیدا کند. زیرا اسناد و مدارک مربوط به طفل به‌صورت به کلی سری طبقه‌بندی شده است که از بالاترین اهمیت برای محرمانه بودن نزد دولت برخوردار است و این موسسات در صورت افشای این اسناد طبق قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی مصوب ۱۳۵۳، به مجازاتی بین دو تا ده سال محکوم می‌شوند.

2 پاسخ به “در مورد نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور بیشتر بدانیم…”

 1. رضا اسدی گفت:

  من خودم همسرم را طلاق دادم وبا زن دیگری ازدواج کردم متاسفانه هر دو مشکل نا باروری داریم خاهشا منو راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید به مراکز درمانی معتبر مراجعه بفرمایید و مشکل خود را به حول قوه الهی حل بفرمایید و دامن تان سبز به نعمت یک ودیعه الهی شود.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *