امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ مصادف با ۸ ربيع أول ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۴:۵۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۸
 • اذان ظهر: ۱۱:۴۹
 • غروب آفتاب: ۱۷:۱۸
 • اذان مغرب: ۱۷:۳۷
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۶
 • امام حسن(ع): علم و دانش را - از هر طريقي - فرا گيريد، و چنانچه نتوانستيد آنرا در حافظه خود نگه داريد، ثبت کنيد و بنويسيد و در منازل خود - در جاي مطمئن - قرار دهيد.
+-
بازدید: ۳۷۵۰۷
۲۶ شهریور ۱۳۹۷

در مورد ضرب و جرح عمدی بیشتر بدانیم…

متاسفانه آستانه ظرفیت افراد با یکدیگر متفاوت است و این می‌تواند منجر به بروز برخوردهای ناشایست شود. اینکه موقع عصبانیت بتوان خویشتن‌دار بود و از خود سعه صدر نشان داد نیازمند تمرین مداوم است.

برخوردها در موقع عصبانیت متفاوت است و حتی برخی موارد منجر به ضرب و جرح هم می‌شود. بدین ترتیب تصمیم گرفتیم توضیحاتی را در اختیار خوانندگان محترم قرار دهیم.
۱- تعریف ضرب و جرح
ضرب به معنای «زدن» است و به صدماتی گفته می‌شود که وارد کردن آن‌ها باعث از هم جدا‌شدن نسوج و خون‌ریزی ظاهری بدن نمی‌شود و صرفاً منجر به کبودی، سرخ‌شدگی یا تورم و… می‌شود. جرح هم به‌معنای «زخم‌زدن» است و به آسیب‌هایی گفته می‌شود که باعث از هم جدا شدن بافت‌های بدن شده و با خون‌ریزی ظاهری و بیرونی همراه است، مانند خراشیدگی، بریدگی، پارگی دست.
ضرب‌و‌جرح گاهی ممکن است با شکستگی استخوان‌نیز همراه باشد یا باعث شود که یکی از حواس شخص مصدوم از بین برود یا درست عمل نکند یا حتی عقل مصدوم هم زائل شود. البته می تواند این زد و خورد عمدی و یا غیرعمدی باشد که اثبات غیرعمدی بودن مشکل است.

۲- مجازات ضرب و جرح عمدی
لازم است بدانیم مجازات اصلی و اولیه ضرب و جرح از نوع عمدی مانند قتل عمدی، قصاص است. یعنی همان‌طور که اولیای دم مقتول (بستگان درجه اول مقتول که صاحب خون او هستند) می‌توانند درخواست کنند که قاتل کشته شود، در ضرب و جرح نیز شخص آسیب‌دیده می‌تواند عین همان آسیبی که ضارب به او وارد کرده، تحت نظر قاضی بر جسم ضارب وارد نماید. اما از آن‌جا که عملاً امکان شبیه‌سازی دقیق عین همان آسیب وجود ندارد، و به‌اصطلاح امکان مماثلت وجود ندارد، قصاص قابل اجرا نیست و به‌جای آن، برای هر نوع آسیبی که به بدن بزه‌دیده وارد می‌شود، مبلغ معینی در قانون تعیین شده که دیه نام دارد و مرتکب جرم در صورت درخواست مجنی‌علیه مکلف به پرداخت آن به وی می‌باشد. اگر ضرب و جرح به‌قدری شدید باشد که موجب نقصان یا شكستن یا از كار افتادن عضوی از اعضای بدن یا منتهی به ‌مرض دایمی یا فقدان یا نقص یكی از حواس یا منافع یا زوال عقل قربانی گردد، مطابق ماده ۶۱۴ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ مرتکب جرم، علاوه بر محکومیت به پرداخت دیه، به تحمل دو تا پنج سال حبس محكوم‌ خواهد شد.
ضارب ممکن است عمل ضرب و جرح را به وسیله اعضای خود مانند دست و پا و دندان انجام دهد یا از وسایل دیگری مانند سنگ، چوب، چاقو، سلاح و… استفاده کند. درصورتیکه جرح وارده منتهی به ضایعات شدید مذکور نشود، ولی ضارب(وارد‌کننده ضربه) از اسلحه یا چاقو و امثال آن استفاده کرده باشد، مطابق تبصره ماده ۶۱۴ قانون تعزیرات سال ۱۳۷۵ به سه ماه تا یك‌سال حبس محكوم خواهد شد. بدین‌ترتیب ملاحظه می‌فرمایید که در ماده ۶۱۴ به نتایجی که از جرم به‌دست می‌آید، توجه شده، و تبصره، به وسیله ارتکاب جرم را مدنظر قرار داده است.
گاهی ممکن است که کسی بدون استفاده از سلاح سرد یا گرم به دیگری ضربه‌ای وارد کند که هیچ‌گونه آثار ظاهری حتی در حدّ سرخ‌شدگی و کبودی در بدن شخص مضروب باقی نگذارد. در این حالت، پرداخت دیه منتفی است، لکن طبق ماده ۵۶۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ امکان محکومیت مرتکب به ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس یا ۱۱ تا ۳۰ ضربه شلاق وجود دارد.
۳- نحوه‌ی تعقیب و محکومیت مرتکب جرم
محکومیت ضارب به پرداخت دیه منوط به این است که حتماً شخص آسیب‌دیده شکایت کرده و دیه صدمات واردشده به خود را تقاضا کرده باشد. اما اگر یکی از دو فرضی که در ماده ۶۱۴ یا تبصره آن اتفاق افتاده باشد، یعنی ضرب و جرح، منتهی به یکی از آسیب‌های شدید مندرج در آن ماده شده باشد، یا از سلاح و چاقو استفاده شده باشد، برای تعقیب متهم، ضرورتی به شکایت شاکی خصوصی نیست و حتی بدون آن‌که شخص مصدوم شکایتی کرده باشد، مرجع قضایی خود متهم را تعقیب کرده و مجازات می‌کند. چون در این حالت جرم ضرب و جرح عمدی از جرایم غیرقابل گذشت است و برای تعقیب متهم نیازی به شکایت شاکی وجود ندارد؛ زیرا با ارتکاب آن به جامعه زیان وارد می‌شود و به‌همین‌جهت، جرم جنبه‌ی عمومی دارد. این نکته را باید بدانیم اگر ضرب و جرح، نه به نتایج شدید در ماده ۶۱۴ منتهی شود، و نه از سلاح و چاقو استفاده شده باشد، تعقیب متهم منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در این فرض، شخص آسیب‌دیده فقط می‌تواند مطالبه‌ی دیه نماید.
۴- ایراد ضرب و جرح نسبت به مرده
برای تحقق جرم ضرب و جرح لازم است که شخص بزه‌دیده (مجنی‌علیه) حتما انسان زنده باشد و اگر شخصی به انسان فوت‌شده‌ای ضربه وارد کند، عمل او جرم مستقلی است تحت عنوان «جنایت بر میت» که بررسی آن موضوع این نوشتار نیست.

83 پاسخ به “در مورد ضرب و جرح عمدی بیشتر بدانیم…”

 1. مدیم قاضی گفت:

  سلام من چند روز پیش با برادر کوچکتر از خودم که ۱۹ سالش دعوا کردم ب دلیل اینکه من دیر ب خانه امده ام و پدر مادرم چیزی نگفتن ولی اون دخالت کرد که اگه زود نیای خونه میکشمت منم باهاش دگیر لفظی پیدا کردم بعدشم برادرم ومادرم من زدن جوری که گردنم درد میکنه بدنم کبود شده و از کمر بند برای زدن من استفاده کردن مادرمم ازش دفاع میکنه و کلی توهین ناموسی ب من کرده من چطوری میتونم ازشون شکایت کنم اگه شکایت کنم محکوم نمیشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید شکایت نمایید. برای از بین نرفتن آثار ضرب و جرح سریعا با نامه مرجع قضایی به پزشکی قانونی مراجعه نمایید. برای سایر عناوین شکایت ادله کافی ارائه فرمایید.
   سپاس از همراهی شما

 2. صالحی گفت:

  سلام من برای وصول طلبم به مغازه ی بدهکار مراجعه کردم . با هم حرفمون شد و برادرش یک مشت و لگد به من زد . الان من بخوام شکایت کنم آیا حقی با من هست درصورتی که هیچ زخم یا کبودی روی بدنم نیست و دوربین های مدار بسته اون مغازه فیلم رو ضبط کردند

 3. پویا صالحی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من چند روز پیش با مادرم در حال بحث بودم که خواهرم اومد دخالت کرد و با فحاشی به من باعث تحریک من شد و منم بهش چندتا مشت و لگد زدم. البته میدونم که انقدر نبود که باعث کبودی و یا جراحت بشه. حالا از من بابت ضرب و جرح و توهین شکایت کرده و مادرم هم شاهدش هست.
  من چطوری میتونم جلو قاضی از خودم دفاع کنم؟ البته منم برای وارد نکردن جراحت و کبودی و اینکه به من فحاشی کرده شاهد دارم.
  ممنونم که کمک میکنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما هم می توانید شکایت جدیدی علیه ایشان مطح نمایید. البته سعی در صلح و سازش موکداً توصیه می شود.
   در موقع عصبانیت مراقب رفتار خود باشید.
   با ما همراه باشید

 4. علی گفت:

  سلام دیروز دخترم را بیرون بادوست پسرش دیدم وبدون اینکه دعوایی صورت بگیره پیش همسرم من راهل داد وفرار کرد وموقع افتادن به زمین کتفم شکسته است وقرارعمل بشه آیا من می توانم شکایت کنم.

 5. غفاری گفت:

  سلام برادر شوهرم در کوچه و درب منزلم در حالی که به تنهایی عازم محل کارم بودم نسبت به من فحاشی نمود و بعد یک سیلی و یک مشت به صورتم زد. و سپس متواری شد. که شاهد هم دارم .چه مجازاتی در انتظار وی خواهد بود‌. پزشکی قانونی کبودی و سایر ضربات رو تایید کرده.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جرم ایشان ایراد صدمه بدنی عمدی و یا همان ضرب و جرح عمدی است. شما میتوانید به خاطر همسرتان از تقصیر ایشان بگذرید و اعلام گذشت نمایید.

   با ما همراه باشید.

 6. فیروز گفت:

  با سلام همسایه ما به علت دعوایی که با برادرش داشتم و البته الان با برادرش آشتی هستم اومد در خونه ما و فوش داد و در زد من که رفتم بیرون بهم حمله کرد و من هم از خودم دفاع کردم و چون زورش بهم نمی رسید خواست منو بلند کنه خودش افتاد زمین و انگار پشتش ضربه دیده و دیسکش که قبلا هم یک بار پاره شده بود و اسیب دیدگی داشت تشدید شده و من حتی یه مشت هم نزدم الان از به جرم ضرب و جرح عمدی شکایت کرده به نظرتون رای قاضی چی هست و من چطور می تونم از خودم دفاع کنم ؟ با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم.
   همین اظهارات را در دادسرا بفرمایید. البته ادله و شهود خود را نیز حاضر بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 7. راهیار گفت:

  سلام.
  ۱۲ سال پیش دو نفر به زور یک شب مرا در خانه ای حبس و مورد ضرب و شتم و بستن دهان و دست و پا کردند.در همان حال من دچار بیماری افسردگی شدید بودم و این موضوع باعث تشدید آن از آن تاریخ به بعد و خودکشی ناموفق چند باره اینجانب گردیده است و تا این تاریخ چند بار در بیمارستان بستری گشته و تحت درمان روانپزشکی قرار دارم…بنا به دلایلی از جمله ترس از آبرو و … تاکنون شکایتی نکرده ام…آیا امکان طرح دعوی پس از این مدت وجود دارد؟در صورت امکان چه مدارکی نیاز و چگونه باید پیگیری شود..
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب
   بستگی به عنوان مجرمانه دارد. اگر مشمول مرور زمان ماده ۱۰۶ قانون مجازات نشود مشکلی پیش نمی آید.
   با ما همراه باشید

 8. فرزانه صفری زاده گفت:

  سلام خسته نباشیدپارسال باخانمی دعوامون شدوای اون خودش بدون اجازه واردمنزل من شدمن حامله بودم برای دفاع از خودم اوراهل دادم چشمش ب درختی دم در حیاط خوردوبرگه پزشک قانونی گرفت ومن ضامن گذاشتم روپ ونده اومدم الان حسابم بسته است ومن هنوز دادگاه نرفتم چکار کنم راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   پرونده به اجرای احکام احتمالاً‌ ارسال شده است. می توانید از طریق دادسرایی که ضامن گذاشتید پیگیری بفرمایید که پورنده به کجا ارسال گردیده است.

   با ما همراه باشید

 9. داود گفت:

  سلام
  شب گذشته قصد پارک ماشین تو کوچه رو داشتم که یهو یکی از همسایه‌ها رسید و سر ماشین رو آورد تو جای پارک و شروع کرد به داد زدن که برو من میخوام پارک کنم،دیدم همسایه ساختمان بغل هستش که قبلا هم سر پارک مشکل داشتیم،من پیاده نشدم ولی اون پیاده شد و اومد کنار ماشین و شروع کرد به فحاشی و لگد زدن به ماشین و میگفت که بیا پایین،همین که در ماشین رو باز کردم شروع کرد به ضربه زدن به سر و صورتم به طوری که زیر چشمم کبود شده و یکی از دندان‌ها که قبلا ترمیم شده بود کلا شکست و من فقط از خودم دفاع کردم و چند تا خط روی صورتش افتاد،بعد که جدا شدیم من اومدم تو پارکینگ که بیشتر درگیر نشیم تا پلیس بیاد،وقتی که دید به پلیس زنگ میزنم یهو شروع کرد بلند داد زدن که همسایه‌ها جمع شن،داد میزد که این آقا تو ماشین تو کوچه همیشه مواد مصرف میکنه و من دیدم،الانم میخواسته اینجا مصرف کنه و من نذاشتم،داد میزد که رفته تو پارکینگ موادش رو قایم کنه که پلیس اومد نگیره ازش و چند بار هم چند قدم اومد تو پارکینگ که من هولش دادم بیرون
  از اونجایی که من تازه رفتم تو اون محل و اکثرا با اون بیشتر آشنا هستن و از طرف دیگه سر همین جای پارک با خیلی ها مشکل پیش اومده،میتونه استشهاد دروغی جمع کنه و از بقیه همسایه‌ها که با من مشکل دارن امضا بگیره که من تو ماشین مواد مصرف کردم؟ اگه حتی این رو ثابت کنه جرمی متوجه من میشه؟
  این رو هم بگم که چون امروز وقت نکردم و فردا هم پنجشنبه میشه تا شنبه نمیتونم برای شکایت برم
  میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم؟
  (توی دعوا اون چیزیش نشد و فقط چند تا خط کوچیک رو صورتش افتاد)

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   الان می توانید به دادسرا مراجعه بفرمایید. قضات محترم کشیک در حال خدمت رسانی به مراجعه کنندگان می باشند.
   مصرف مواد با آزمایش و … قابل احراز است.
   پزشکی قانونی هم در وقت کشیک در حال خدمت رسانی می باشند
   با ما همراه باشید

 10. حمید گفت:

  سلام

  توی جاده ماشین ما به یک سگ برخورد کرد و سگ هم چیزیش نشد و فرار کرد
  وقتی برای اینکه ببینیم چقدر به ماشین خسارت وارد شده پیاده شدیم چندین نفر به ما حمله ور شده و ضمن فحاشی و تهدید با ضربه باعث شکستگی فک من شدند
  و پس از شکایت طبق نظر بازپرس به دو نفر اصلی آنها یکی به تهدید به مرگ
  و دیگری به ضرب و جرح و تهدید به قتل محکوم شد
  علاوه بر دیه شکستگی فک که درصدی از دیه است ایا طول درمان و مجازات های دیگری از قبیل زندان و جریمه های دیگه هم دارد ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به مرجع محترم قضایی دارد. طبق ماده ۶۶۹ قانون تعزیرات می توان مجازات زندان را نیز برای آنها در نظر گرفت.
   با ما همراه باشید

 11. نبی الله محمدی گفت:

  با سلام .بنده با فرزند دوساله ام در سر کوچه در حال عبور بودم که شخصی که درحالت عادی نبود با چاقو به ما حمله کرد تاجایی که تونستم جون بچه ام رو نجات دادم و دو ضربه چاقو و کلی ته چاقو به بنده اثابت کرد تمام محل حضور داشتند ولی میترسن شهادت بدن با اورژانس به بیمارستان منتقل شدم لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با تحقیقات محلی و استماع اظهارات مطلعین هم می شود دلیل جمع نمود. اینکه به بیمارستان و پزشکی قانونی هم مراجعه نمودید دلیل محسوب می شود.
   می توانید برای شکایت اقدام نمایید.
   با ما همراه باشید

 12. پیمان گفت:

  باسلام
  امروز من یه شکایت خیانت در امانت از کارفرمام کرده بودم که وسایل پیمانکاری منو برداشته و به من نمی‌ده ، برای ادعای خودم شاهد بردم و کلانتری برای صلح بین طرفین به من گفت که داربست باز شده و شما میتونید اونو از پروژه بردارید و بعد از اون برای مطالباتتون شکایت حقوقی کنید .
  وقتی به محل پروژه رفتم ، سه نفر منو با مشت و لگد مورد ضرب قرار دادن و یکیشون با چاقو تهدیدم کرد .
  ازشون شکایت کردم و نامه دادن برای پزشکی قانونی
  گوشم و گرنم خیلی درد می‌کنه ولی آثاری از کبودی و اینا نیستش ، چند مشت فقط به گوش و گردنم خورد و با لگد پرت شدم توی دیوار ولی دو بار دیسک کمر عمل کردم که میتونم کاری کنم که بگم دیسکم عود کرده . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید برای پزشک قانونی چکار کنم که حقم پایمال نشه .‌‌‌‌‌‌تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید با دلیل و مدرک کافی نسبت به شکایت خود از قبیل شاهد و فیلم دور بین مداربسته و … اقدام فرمایید.
   با ما همراه باشید

 13. ناشناس گفت:

  سلام دودهم دصد دیه کامل چقدر میشود
  وایا ضرب و شتم عمد زندانی دارد
  و ممانعت از حق چه حکمی دارد
  باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   دیه معادل ۲ هزارم دیه کامل که بر اساس سال و نرخ دیه متفاوت است.
   ضرب و شتم عمدی اگر مشمول ۶۱۴ نباشد فقط دیه دارد.
   در خصوص تصرف عدوانی نیز در ماده ۶۹۰ قانون تعزیرات نیز به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود.
   با ما همراه باشید

 14. امید گفت:

  باسلام.استفاده از دسته تی سلاح سرد حساب میشه بعدش ک من در درگیری بعد چند روز عظله پشت پام تازه شروع ب درد و پوستشم قرمز شده و تیکه دیگه ای از کبودیه پامم ندیدم ولی من پروندمو ارسال کردم باید چیکار کنم و یادمم رفت ک زمان درگیری دوربین بانک از حمله ور شدن طرف با دسته تی گرفته و در شکایتمم اینم یادم رفته.چه کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقتی پرونده به شعبه تحقیق یا تعقیب ارسال شد می توانید تقاضای معاینه مجدد نمایید و مجددا به پزشکی قانونی مراجعه کنید. همچنین در دادسرا می توانید بقیه دلایل خود را برای تکمیل پرونده ارائه نمایید.
   با ما همراه باشید

 15. حسن ذبیحی گفت:

  سلام بنده جهت شرکت در جلسه شورای اسلامی روستا بادعوت نامه رسمی مراجعه کردم که ۳نفر که یکی از آنها وکیل بودبدون علت وهیچ دلیلی به من حمله کردن وبنده رامور ضرب وجرح قرار دادن بنده با مراجعه به پزشکی قانونی و اخذ نامه مربوطه به دادگاه شکایت کردم درخواست سؤال بنده ازشما این است حمله به یک فرد مسلمان در مسجد وضرب حرح آن فرد حکمش چیست آیا حکمی دارد یانه لطفاراه حل قانونی جهت دفاع از خودم را اگر امکان دارد جهت راهنمایی بفرمائید بنده ۵۶ساله وازکار افتاده پزشکی هستم بخاطر عارضه قلبی که منجرب به عمل جراحی قلب باز شدم ودرنهایت دکترها جوابم کردن ازشما خواهش میکنم بخاطر خدا کمک وراهنماییم بکنید تابتوانم به حق وحقوق قانونی خودم برسم باسپاس ازشما سروران گرامی

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   تحت عنوان ضرب و جرح عمدی شکایت خود را پیگیری بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 16. علی رضایی گفت:

  عرض ادب و احترام
  چند روز پیش ساعت ۷ شب هنگامی که از منزل خارج شدم شخصی که قبلا هم به من حمله کرده بود و اسیب رسونده بود دوباره دیدم بعد از کمی بحث چند تا مشت محکم به صورت من زد و فرار کرد کمی گیج شده بودم دنبالش که رفتم دیدم با تبر داره میاد سمت من و بعدش چیزی یادم نمیاد چند ضربه به صورتم وارد کرد که لاله گوشم پاره شده و احتمال جوش نخوردن غزروف گوش هست ۵ تا بخیه ابروم خورده نزدبک ۱۲تا بخیه گوشم هردو چشمم کبود بینی کاملا متورم شده شخص بعد از زدن متواری شد و من توسط امبولانس به بیمارستان منتقل شدم توی بیمارستان از خودم عکس انداختم فرستادم واسش و چند تا فحش ناموسی بهش دادم لطفا راهنمایی بفرمایید که اگر ایشون هم شکایت کند چه میشود .من درد شدید داشتم و اصلا حالت طبیعی نداشتم ایا این که من اسیب دیده بودم میتونه از جرم من کم کنه بابت فحش دادن یا خیر و مجازات اون اقا چیست؟
  سپاس فراوان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در هنگام عصبانیت برای کسی پیام نفرستید حتی ضارب…
   می توانید با شکایت و گواهی پزشکی قانونی ،تحقیقات محلی، شهود و فیلم دوربین و سایر قرائن و دلایل ادعای خود را ثابت نمایید.
   با ما همراه باشید

 17. مهدیه گفت:

  سلام. من ۳۶ سالمه. برادرم دو سال از من کوچکتره. سالهاست با من دشمنی و دعوا میکنه و چندین بار به من مشت و صدمه زده. با خانواده هم حدود دو سال و نیمه که دشمن شده چون مالباخته شده و خانواده رو مقصر میدونه. با پدر هم کتک کاری داشته و مادرم هم کتک زده. دو شب پیش یک بهانه دیگر پیدا کرد و با من دعوا کرد. طوری که انقدر به در دستشویی لگد زد که قفل در خراب شد و دو ساعت نتونستم بیام بیرون تا خواهرم و پدرم اومدن. تو اون دو ساعت هم وسایل اتاقم و شکوند و مدام از پشت در به من فحاشی میکرد و حتی چند بار که جوابش و دادم صدام و ضبط کرد. پدرم که در و باز کرد من زنگ زدم ۱۱۰. برادرم هم زنگ‌ زد. البته به من چند بار هم لگد زد . افسر اومد صورت جلسه کرد. دو ساعت بعد برادرم به خونه برگشت و دوباره اومد شروع کرد به من فحاشی کردن و تهدید کردن که فردا میان میبرنت و … دوباره یک دعوای دیگه ایجاد کرد. به پای من لگد زد که الان ورم کرده و کبود شده و من به سختی راه میرم. اینبار خیلی عصبانی شدم و با دسته جارو برقی قصد دفاع از خودم رو داشتم که زدم روی شیشه میزش شکست. یک تکه از شیشه ها رو برداشت و میخواست به من حمله کنه پدرم با زور و فشار زیاد جلوش رو گرفته بود که قلبش گرفت. و بعد از دو دقیقه که من داشتم به پدر و خواهرم میگفتم که این اول دوباره اومد فحاشی کرد، دوباره برادرم اومد تو اتاقم و لب تاپم و پرتاپ کرد و شکست.
  اگر برای پام گواهی پزشکی قانونی بگیرم به کارم میاد ؟ و آیا شکایت بابت پام و خسارت وسایل و لب تاپم که ۱۵ میلیون هست به جایی میرسه؟ چون اونم شکایت میکنه و آیا میتونه از صدای ضبط شده بعنوان مدرک استفاده کنه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در هنگام ناراحتی و عصبانیت آرامش خود را حفظ بفرمایید.
   گواهی پزشکی قانونی برای ضرب و جرح اماره است. همچنین برای تخریب عمدی وسایل می توانید عکس رنگی تهیه بفرمایید و شهود خود را در دادسرا حاضر بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 18. علیرضا اصفهانی گفت:

  سلام خسته نباشید خواستم در مورد یه موضوع ازتون مشورت بگیرم .من چن ماه پیش رفتم محلمون یه دوستم که خونشون شیرازه بعد از چن سال اومده بود تهران دیدمش تنها،رفتم پیشش بهم گف ک پولمو بردن منو تا این پایین میبری منم از روی دلسوزی گفتم بشین بریم نشست تو ماشین فهمیدم مسته خلاصه تا یه کوچه پایین تر بردمش داشتیم اروم میرفتیم که با یه پسره نگاه بازی کرد به من گف وایسا منم فک کردم حتما همونه ک پولشو برده خلاصه سرتونو درد نیارم وایسادیم درگیر شدیم این دست پسرو زد با چاقو ولی من از چاقو داشتن اون آگاه نبودم ترسیدم نشستم تو ماشین ک برم اون هول هولکی نشست تو ماشین رفتیم پایین تر فهمیدم اون پسر ک پولشو برده نبوده بحثمون شد ک چرا زدی و این حرفا گف وای گوشیم اونجا افتاده پیاده شد منم رفتم بعدش از رو شماره پلاک ماشین ابلاغیه اومدش رفتم دادگاه فیش گذاشتم پیش باز پرسم رفتم چن باری آخرین دفاعیه هم دادم گفتم که من ن تا حالا چاقو گرفتم دستم ن زخمی ب کسی زدم من فقط جرم این که ماشین مال من بوده هیچ خبریم ازش دوستم ندارم کلا یه شماره ازش داشتم که اونم گوشیش افتاده تو درگیری دسته پلیسه ولی اسمو فامیلشو ایناروگفتم عکسشم تایید شده توسط شاکی خواستم ببینم دیه رو ک برای من نمیبرن من نزدم؟؟

 19. امیر حسین گفت:

  سلام من به یک نفر بدهکار بودم و اون به خاطر این که پول ندادم بهش بدم همش برای ما مزاحمت ایجاد میکرد حتی برای مادرم مادرم برای اون شکایت کرد به جرم مزاحمت.. ۲ روز بعد این اقا در کوچه ما به من با چاقو حمله کرد و از ناحیه سر و صورت به من اسیب زد.. ۲ نفر که با ماشین داشتن از اونجا رد میشدن دیدن که چی شد وگفتن ما شهادت میدیم که تو رو با چاقو زد مراحل شکایت رو بهم توضیح بدین و این که میتونم نتیجه بگیرم یا نه ایا وکیل بگیرم کارم بهتر پیش میره

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   نیازی به گرفتن وکیل نیست. به شرطی که خودتان پیگیری بفرمایید. مقوله پیچیده ای نمی باشد.
   به دادسرا محل وقوع جرم مراجعه می فرمایید و تحت عنوان ضرب وجرح عمدی شکایت خویش را مطرح می فرمایید. بعد هم شهود خود را می برید و برای معاینه شما به پزشکی قانونی هدایت می شوید….
   با ما همراه باشید

 20. نازی گفت:

  با سلام با یکنفر حرفم شد بعد اون منو با لگد زد و فحشای ناموسی و رکیک داد ۴ تا شاهد آورده و فیلم اون محلی که مغازه داره رو پاک کرده و بدروغ نامه ی پزشکی قانونی آورده که من گردنشو کبود کردم منم نامه پزشکی قانونی دارم که زده توی شکمم ولی فقط لکه بینی برام نوشته ۳ بار از قاضی نامه بردم با مامور که فیلم رو برای دادگاه میخوام نداده پلیس فتا وارد عمل شد فیلم ریکاوری نشد من شاهد ندارم چطور برای قاضی ثابت کنم؟( قاضی در مواجهه حضوری اول به من گفت تو زدیش من فیلمو دیدم در صورتی که قاضی در بدو ورود پرونده رو خوند و فیلم دوربین رو طرفم پاک کرده بود )در ضمن اون طرف همراه خانوادش ورود به عنف کردن و فرزندم رو زدن نامه پزشکی قانونی دارم برای گوشش که بر اثر ضربه متالم شده و ۲ تا شاهد دارم حالا میخوام راهنماییم کنید من چه حکمی میگیرم اونا چطور آیا برای من زندانی هست ؟ یا جریمه و دیه؟ من چطور ثابت کنم نزدمش ولی کتک خوردم قاضی به اونا گفته اگه رضایت ندید محکوم میشید ممنون میشم پاسخم رو واضح بدید

 21. نازی گفت:

  سلام ببخشید من خیلی منتظر جوابم لطفا”برای سئوالم پاسخی بگذارید

 22. نارسیس گفت:

  اگه یک نفر از همسایه ها به دروغ بره و از یه شخص پیر شکایت کنه و بگه که اونو زده در صورتی که هیچ ضرب و شتمی صورت نگرفته باشه چکار باید کرد پدر بنده به خاطر اینکه اجاره نشینمون برای پرداخت کرایه دیر کرده بود ازش خواست تا بیادبه خونمون توضیح بده مشکل چیه که نمیتونه کرایه بده البته با حضور من و مادرم که این بین هم بحث و فریاد پیش اومد فرداش همین خانم رفته دادگاه و به دروغ خودشو زده و کبود کرده و شکایت کرده و گفته پدر بنده اینکارو باهاش کرده الان دقیقا برای اثبات خلاف این موضوع چیکار باید کرد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید شاهدان ماجرا را در دادسرا حاضر نمایید تا در خصوص موضوع توضیحات مبسوط خویش را ارائه نمایند. در خصوص ضرب و جرح هم می توانید به نظریه پزشکی قانونی اعتراض
   نمایید که خودزنی بوده…
   با ما همراه باشید

 23. مهدی گفت:

  سلام من چند روز پیش با برادرم دعوام شد و اون منو هل داد تو شیشه و باعث شد پشتم زخمی شود و خون ریزی کند میخواستم بدونم دیه یا مجازاتش چیه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اصل را بر گذشت و مدارا بگذارید. شاید حواسش نبوده است و این اتفاق افتاده . به هر حال می توانید به دادسرای محل وقوع بزه بروید و شکایت خویش را مطرح فرمایید و سپس به پزشکی قانونی دلالت می شوید با نامه مرجع قضایی.
   با ما همراه باشید

 24. Hadi گفت:

  سلام بنده درحضور رئیس کلانتری درحال توضیح دادن بودم که طرف مقابل درحضور رئیس کلانتری وشورای محل و اهلی محل از تبر به سرم و برادرش با چاقو به پشتم که ۷۰ تا بقیه خورده متاسفانه با همون رئیس پاسگاه ما بردپزشک قانونی دکترپزشک قانونی میگه این دروغ هست درد کرده شاهد هم دارم، طرفم درحال نزاع متواری شدن بعد از ۴الی۵ خودشون همدیگرو زدن و زخمی کردن پزشک قانونی اونها براشون تائید کرده من الان کلی از حقم پایمال شده چکارکنم به کی دادبرم کجا برم عاجزانه خواهشمندم کمکم کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما هم می توانید شکایت خویش را مطرح بفرمایید. و ادله مثل شهود و گواهی پزشکی قانونی خویش را ارائه فرمایید.
   با ما همراه باشید

 25. Hadi گفت:

  سلام آیا کسی درحضور مامور دولت چاقو وتبر بکشه که طرف کلی زخمی بشه حکم زندانش که دوسال هست میشه زندانش به تعلیق درآورد که قاضی ما همچنین حکمی داده

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   طبق ماده ۴۶ قانون مجازات در صورت احراز شرایط لازم بله می تواند قاضی ارجمند اجرای مجازات را معلق نماید.
   با ما همراه باشید

 26. نازنین گفت:

  سلام خسته نباشید ، من۱۸ سالمه و پریشب شوهرخواهر من سر یه شوخیه کوچیک اببازی برداشت منو چهار بار بافاصله چندثانیه و به قصد کشت چندین بار با مشت به سر و صورت من میزد و منم عینکی هستم و عینکم هم این بین افتاد خداروشکر ولی زیر چشمم کمی خون مرده شده و دستمم کمی زخم و سرم تا دیروز درد میکرد و حالت تهوع داشتم و اون شب تمام سر و صورتمم کمی قرمز شده بود و چشامم تار میدید ، و من تنها کاری که تونستم انجام بدم لعنت خودش و مامان باباش و انداختن عینکش بود ، میخواستم بدونم که مجازاتی بغیر از دیه داره ؟

 27. میلادمصط گفت:

  سلام وقت بخیر.بنده هین رفتن سرپست بالباس سربازی باراننده تاکسی درگیرشدم.ناچارب استفاده از اسپری شدم ک‌سازمان بمن تحویل داده بود.راننده تاکسی هم باسر ب صورت من زد ک لبو دندانم زخم شد.هردوشکایت کردیم ب نظرشمانتیجه چی میشه؟؟
  ممنون

 28. س گفت:

  سلام ببخشید توی دعوا هم کتک خوردم هم زدم اما من توانی نداشتم بعد در اخر برای برداشتن مدارک ماشین تا درب عقب گرفتم حرکت کرد اما وای نستاد تا من ول کنم و در اخر یه تیکه کشیده شدم
  توی دعوا دو طرف فحاشی کردیم و دوست نامزدم صدای من را ضبط کرده.
  بعدبیمارستان رفته در انجا دوستش گفت بخاطر عابرو بزنید زیر گوشش و الان برای همین کار از مادر شاهد دارد
  و الان کار شورا حل اختلاف رسید گفت من نزدم و تهمت زد من با یک مرد ۴۰ ساله در ارتباط هستم
  ایا دستم به جایی میرسد و ایا برای سیلی کاری میتواند بکند و اگر دادگاه صداها گذاشت چه کنم چون حالت عادی نداشتم توی صداها فش و تهدید کردم اما فقط در حد عصبانیتم بوده

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   در صورت توهین و تهدید اگر دلایل کافی باشد جرم محقق شده.
   با این حال چون جرایم قابل گذشت هستند می توانید رضایت طرفتان را بدست بیاورید.

 29. مصطفی ریسی گفت:

  باسلام ببخشید من مورد ضرب جرح عمدی شدم شکایت کردم پزشک قانونی رفتم دیه صادر شده دادیار نامه زده برای کلانتری برای تاییده ضرب جرح عمدی درمکان عمومی دو شاهد بردم کلانتری تاییدکرده حقیقته موضوع شکایت وبنده یک استهشاد محلی نوشتم ۱۵نفر اثرانگشت شماره تلفن ومحل سکونت شون و امضا کردند ریس شورای محل مهر کرده و در استشهاد محلی تاییدکرده شاهد هارو و استهشاد رو پیوست پروند کردم و پرونده ارسال شده دادگاه
  آیا الان چه رای یا چه حکمی صادر میشه و در ضمن دوشاهد دیگر دارم که دانشجو هستند سن قانونی دارند برای شهادت
  چه رای یا چه حکمی صادر میشه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با احراز جرم پرونده به دادگاه رفته و منجر به صدور حکم به پرداخت دیه در صورتی که مشمول ماده ۶۱۴ تعزیرات نشود، می گردد.

 30. سینا گفت:

  سلام پسر ۱۰ساله من با دو تا پسر همین خودش به دوستشون سنگ میز دن که سنگ پسرم به چشم دوستش خورده و شبکیه چشم پاره شده که دو بار عمل چشم شده
  الان از ما شکایت کردن به جرم ایراد صدمه بدنی عمدی
  آیا حکم دیه صادر میشه وحدودا مبلغش چقدر خواهد بود؟ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   دیه پرداخت خواهد شد.
   اما میزان بستگی به میزان جراحات و نحوه بهبودی آنها دارد که در اجرای احکام محاسبه می شود.

 31. مرجان گفت:

  با سلام و احترام
  حدود ۱۲ سال پیش ، طی جریان ضرب و شتم توسط همسرم ، دچار شکستگی انگشت اشاره ی دست راست شدم؛ ولی چون در آن زمان دخترم دو سال داشت و تحت فشار همسر و خانواده اش برای صرف نظر کردن از شکایت ، بودم ، مراحل قانونی را طی نکردم، از انجا که نزدیک دو سال است در پروسه ی طلاق به سر می برم و عکس جدید مربوط به انگشتم و شاهدین ماجرا، شکستگی را تابید می کنند،آیا می توانم پس از گذشت این مدت ، از همسرم شاکی شوم؟
  با تشکر فراوان🙏🙏🌹

 32. مهرداد گفت:

  سلام، یک مرد برای دختر ۹ ساله ام با چشمک و اشاره قصد فریب دخترم رو داشته و من بعد از شناسایی اون شخص برای صحبت بطرفش رفتم ولی کارمون به ضرب و جرح کشید و از هم شکایت کردیم او محکوم به مزاحمت شد و اون هم برای ضرب و جرح و تهدید از من شکایت کرد، آیا حکم محکومیت اون هیچ تاثیری در نتیجه شکایتی که از من کرده نداره؟ و آیا درگیری و ضرب و جرح من که ناشی از تمسخر اون شخص بوده چه حکمی برای من خواهد داشت؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   مخاطب محترم
   اگر او هم شما را زده شکایت بفرمایید. ضرب و جرح را وارد فاز دفاع مشروع بفرمایید.

 33. مصیب گفت:

  سلام چن روز پیش ی درگیری شد داخل میلان ک فقط لفضی بود و تمام شد من رفتم ماشین روجابجاکردم اومدم ک ازماشین بیام پایین صدای شکستن شیشه شد تا رفتم پایین ازپشت سر باشیشه نوشابه شکسته ب پشت سرم زدن باعث پارگی شد و ۱۵تابخیه خورد و وقتی برادر کوچکترم ب دفاع از من امد همان فرد با چاقوی ک در دست داشته انگشت دست برادرم را زده ک باعث پارگی تاندوم انگشتش شده و ۳ شب داخل بیمارستان بستری بود چند روز گزشته شکایت کردم هنو هیچ خبری نشده وقتی کسی از پشت اینجوری ب سرم ضربه بزنه قسد جان من را داشته همان شب اصلا حالش دست خودش نبود چیزی مصرف کرده بود ب پاسگاه ک گفتم جواب داد الان بره ازمایش منفی نشون میده هیچ کاغذی نداد حکم این کاری ک کرده چی میتونه باشه

 34. Mehdi گفت:

  باعرض سلام
  مغازه روبروی ما بخاطر بنری که رو ملک خودمون زده بودیم به صاحب ملکمون اعتراض کرد وصاحب ملک حق به بنده دادن ورفتن دوساعت بعد دونفر ازمغازه ایشون بیرون اومدن وروبه روی مغازه ما شروع به فحاشی وتمسخرکردن بنده ازمغازه بیرون رفتم وتا بهشون رسیدم مورد ضرب وجرح شدید قرار گرفتم زدن زیرپام وباسرخوردم زمین وسه تا ازدندون های جلو پنجاه درصدوسی درصد شکستن .چانه ودست و…کبود شدن خونریزی داشتن ولبم هم خونریزی وباد کرد .باسیلی ولگد و…هم زدن وبعد فراری شدن که همسایه ها گرفتنشون بنده هیچ آسیبی بهشون نرسوندم وبالای بیست تا از مغازه دارها شاهد ماجرا بودن .بنده درخواست دیه ندارم امکان قصاص داره .نامه ای که از دادگستری برام اومده .براشون چهارتاجرم زده .ایجادمزاحمت ملکی .ضرب وجرح عمدی .توهین به اشخاص دیگر وبرهم زدن نظم عمومی جامعه …خواستم بدونم احتمالا دادگاه چه حکمی میده .وآیا میتونم ازمغازه روبرو پیش قاضی شاکی بشم وبگم که ازطرف اونها بودن فیلم دوربین هم هست که ازمغازه اونها خارج میشن ومیان .اونا تحریکشون کرده بودن وچون دوساعت قبلش هم بگو مگو داشتیم با مغازه داره روبرو وصاحب ملکمون هم گفتن میام که شهادت بدم .اگه بتونیم ثابت کنیم از طرف اونها بودن .چه حکمی براشون داره .ممنون میشم اگه کمکم کنید وهروز میان میگن که کلی پارتی داریم و.بیا رضایت بده تا برات بد نشده ..باسپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   به حرف ها و تهدیدهای آنها توج نکنید… هر چند که اگر ببخشید خدا هم به موقع شما را می بخشد. در ضمن معاونت افراد مغازه روبرویی را اثبات نمایید زیرا تحریک یکی از شقوق معاونت است

 35. نسیم علیپور گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بنده باردار هستم به همراه همسر و فرزند سه ساله ام با یه ماشین نزدیک بود برخورد کنیم همسر من به راننده ماشین گفت چیکار میکنی اقا؟ ایشون ‌که به همراه همسرشون بودن بدون حرفی پیاده شد و شروع به فحاشی های بسیار زشت و ناموسی کرد و با مشت شروع به شکستنِ شیشه ی ماشینمون کرد و حمله ور شد سمت شیشه ی من و بچم که همسرم سریع رفت جلوتر و اون آقا خودش و رسوند سمت همسرم خودش و انداخت داخل ماشین تا من و بچرو دید و من که خودم به شدت ترسیده بودم گفتم چته بچم از خواب پریده وحشت کرده اون اقا مارو که دید ترسیدیم بیشتر شروع به فحاشی های رکیک کرد و با وارد کردنِ ضربه نمیزاشت همسرم پیاده شه. ولی همسرم به زور پیاده شد و برای دفاع از ما که به شدت ترسیده بودیم با ایشون درگیر شد. وقتی دید زورش به همسرم نمیرسه کتک خورد رفت پشت ماشینش وایساد و از اونجا فحش میداد هرکس هم بهش نزدیک میشد برای آروم کردن بهش فحشای رکیک میداد که باعث شد چن نفر از مردم هم کتکش بزنن. من با پلیس تماس گرفتم و خلاصه ما از ایشان شکایت کردیم و ایشون هم که گونه و دماغ و دندونش شکسته رفته شکایت کرده دیه بگیره ما سه نفر از کسبه و ساکنین اون محل رو برای شهادت بردیم کلانتری.
  از اون روز بچم شب ادراری پیدا کرده و خودم هم که باردارم به شدت کمر درد دارم.
  میخواستم بدونم برای اثبات اینکه همسرم از ما دفاع کرده و دیه ندیم چه کاری انجام بدیم؟ و سه نفر شاهد کافیه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   باید دفاع مشروع در دادگاه اثبات بشه که البته کمی سخته.
   باید ارکان و شرایط دفاع مشروع همگی فراهم باشه

 36. Sama گفت:

  سلام
  من برادرم۱۳ سالشه چند روز پیش یک پسر۱۵ساله با چاقو پشت و سمت چپ بدنش رو زده
  امروز یکی از فامیل های اون پسره اومدن خونمون پیام های برادرم رو نشونمون دادن برادرم هم قسم میخوره میگه اون پسره دنبال دعوا بوده اول اون به من پیام داده من هم با حرف بد جوابشو دادم
  شکایت هم کردیم ولی برادر من پیام های اون پسره رو نداره
  الان نمیدونیم چیکار کنیم لطفاً اگه امکانش هست راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   مهم اینست که ضرب و جرن و تهدید واقع شده و اگر به برادر شما هم ضربی وارد شده می تواند شکایت نماید
   بهترین راه هم کسب رضایت شاکی است

 37. امیر حسین گفت:

  سلام بنده با شخصی که ازش طلب داشتم دعوام شده فقط بخاطر اینکه بعد چند ماه پولم رو خواستم واون شخص چندین فوش ناموسی به من داد و من به او جواب دادم واون من رو مورد ضرب وشتم قرار داد که دچار خراشیدگی بر روی گردن وشکستگی قسمتی از دندانم شد
  حکم این ضرب وشتم چیه
  میخواهم بدونم اگه ارزش نداره شکایت نکنم لطفا حکم رو بهم بگید مننون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر دلیل و مدرک معتبر برای اثبات ادعای خود داشته باشید و پزشکی قانونی هم جراحات وارده را تایید کند، دادگاه حکم به پرداخت دیه صادر خواهد کرد. در برخی شرایط نیز، ممکن است مجازات تعزیری(حبس، جزای نقدی و …) نیز مورد حکم قرار گیرد.

 38. معصومه گفت:

  سلام.
  برادرام پارسال بخاطر اینکه به ارث پدرم طمع داره و میترسه من ریالی ببرم من رو مورد ضرب و شتم قرار داد و بینیم را شکاند، پدرم فشار خون دارد ومن بخاطر سلامتی پدرم شکایت نکردم، ایا در سالهای بعد میتوانم شکایت کنم، مدارک پزشکی و عمل بینی ام را نیز دارم

 39. علیرضا گفت:

  سلام من چه روز پیش رفیقام با کسی درگیر شدن و من آنجا بودم آنها را جدا میکردم که دعوا نکنید و من را هم کتک زدند. حال طرف رفته از من هم شکایت کرده . بعد از شکایت او منم هم از او منم هم رفتم شکایت کردم که من را بی گناه مورد آسیب بدنی قرار دادن
  آیا میتوانم از آنها دیه بگیرم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   اگر برای اثبات ادعای خود دلیل و مدرک معتبر ارائه دهید و پزشکی قانونی هم صدمات وارد بر بدن شما را تایید کند، می‌توانید از دادگاه درخواست کنید که طرف مقابل را به پرداخت دیه محکوم کند. در صورت وجود این شرایط(داشتن دلیل + تایید صدمات توسط پزشکی قانونی)، دادگاه حکم به پرداخت دیه صادر خواهد نمود.

 40. سعید گفت:

  سلام
  من داخل کارگاه با شریک ام سر حساب و کتاب حرفم شد و بعد از کلی بحث و اینا شریکم گفت اگه دستت قطع نشده بود الان حالیت میکردم، بعد منم گفتم الان دستم بسته است که جرات کردی این جور حرف میزنی ولی الانم هیچ غلطی نمیتونی بکنی وای به اون موقع که دستم رو باز کنم، و بعد از این حرفا شریکم یه چوب برداشت و با تمام قدرت چوب رو ضد تو سرم که چوبه روی سرم خورد شد از شدت ضربش، به هر حال با همون یه ضربه سرم شکست ، بینیم شکست و حتی زیر چشمم هم پارگی شدیدی ایجاد شد وبعد من خودم رو به جلو کارگاه رسوندم و از همسایه ام کمک خواستم و بعد دیگه از شدت خونریزی که داشتم از حال رفتم، و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدم و شریکمم توسط پلیس بازداشت شدش و در زمان بازجویی گفته بود که من شیشه کشیدم و خود زنی کردم الان دادیار محکومش کرده میخواستم ببینم من چ جوری میتونم کاری بکنم که حتما براش زندانی بریده بشه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مطابق قانون، هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی‌یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌به پرداخت دیه نیز محکوم خواهد شد.

   بنابراین، این در دست شاکی نیست که کاری کند که ضارب به حبس هم محکوم شود. شاکی صرفاً برای درخواست دیه صلاحیت دارد. قاضی اگر شرایط مقرر در ماده را احراز کند، حبس را نیز مورد حکم قرار خواهد داد.

 41. احسان گفت:

  سلام خسته نباشید ۳نفربابنده درگیرشدن ومرازدن بنده به پزشکی قانونی معرفی شدم که۲۰درصدپزشکی دارم درخیابان هم بود فکم ودستم دندان قفسه سینه آیا زندان هم صادرمی شود برای آنها ممنون ازشما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر قاضی تشخیص دهد که اقدام آن‌ها موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه شده است، علاوه‌بر حکم به پرداخت دیه، حکم به مجازات حبس نیز صادر خواهد نمود.

 42. ... گفت:

  خسته نباشید ببخشید من توی پرنده شکایت متقابل ک اول خودم شکایت کردم و توش حاکم شدم حالا وختی طرف مقابل ازم شکایت کرده محکوم ب ضرب و جرح شدم .۱۷ سالم هست و دخترم .آیا این برای من سوپیشینه میشه؟و در آینده برای کار و این داستانا ب مشکل برمیخورم؟میشه راهنمایی کنید؟

 43. یزدان گفت:

  آیا ضرب و جرح عمدی جنبه ی عمومی دارد یا اینکه بستگی به میزان ضرب و جرح دارد؟
  چنانچه دارد، طبق کدام ماده و تبصره ای؟

  لازم به ذکر می باشد که در این مورد خاص، ضرب و جرح منجر به تورم (بدون بازگشت و بهبود) در ناحیه گیجگاهی شده که نیم درصد از دیه به آن تعلق یافته و همچنین قاضی بیان کرده است “با عنایت به نوع و میزان جراحت وارده ،موضوع فاقد جنبه کیفری می باشد و از این حیث این مرجع مواجه با تکلیف نمی باشد”که منظور از این موضوع آخر را متوجه نشدم.

  ممنون میشم اگه توضیح بدین
  با سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مطابق ماده ۶۱۴ قانون تعزیرات، “هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی‌یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب‌به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود”.

   توضیح: طبق این ماده، ضرب و جرح عمدی همواره موجب محکومیت شخص به پرداخت دیه می‌شود(البته اگر این صدمات را به جای بگذارد و هم‌چنین، اگر فرد آسیب‌دیده دیه را مطالبه کند). این‌که آیا برای جرم ضرب‌وجرح حبس تعیین می‌شود یا خیر، ارتباطی با میزان و نوع صدمه ندارد. تعیین حبس زمانی صورت می‌گیرد که قاضی این اقدام را اخلال در نظم عمومی تلقی نماید.
   این‌جا که قاضی بیان نموده است: “موضوع فاقد جنبه کیفری است”، به این معنی است که قاضی این رفتار را مخل نظم عمومی تشخیص نداده و به همین جهت، حکم به حبس صادر ننموده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *