امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۰۶
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۳
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۵
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۶
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۵
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۴۸۴۰
۱۹ آذر ۱۳۹۷
مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضايیه:

در شعاع عدالت

كتاب" در شعاع عدالت؛ روایت زندگانی قاضی محمدآقا ناصری صالح آباد" توسط مرکز آموزش قوه قضاییه تدوین و گردآوری شده است. اين مجموعه توسط مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضايیه در سال 1395 به تیراژ 1000 نسخه به چاپ رسیده است.

معرفی نامه کتاب :

كتاب” در شعاع عدالت؛ روایت زندگانی قاضی محمدآقا ناصری صالح آباد” توسط مرکز آموزش قوه قضاییه تدوین و گردآوری شده است. اين مجموعه توسط مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضايیه در سال ۱۳۹۵ به تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

در اين كتاب مي‌خوانيم:

تاریخ زندگی هر فرد متأثر از مجموعه عوامل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی حاکم بر آن عصر است، حال آنکه در بحبوحه همة این عوامل و تغییرات افرادی هستند که شخصیت بزرگشان بیش از آنکه متأثر از عوامل دیگر باشد بر عصر خود تأثیری شگرف برجای می‌گذارد و به قولی تاریخ‌ساز زمان خود هستند. عنوان «روایت زندگانی قضات پیشکسوت ایران» جست‌وجویی است برای آگاهی از سیر زندگانی قضات عالی‌رتبه کشورمان.
این عنوان هم‌چنین درآمدی است بر تاریخ شفاهی دادگستری کشور و معیاری است برای ارزیابی میزان تفاوت‌ها و شباهت‌های نسل امروز با نسل گذشته و الگویی است برای سبک زندگی قضات جوانی که قرار است طعم شیرین عدالت را به ذائقة ایرانیان بچشانند. این کتاب درعین‌حال که آهنگ شتابان حرکت در مسیر پیشرفت و تکامل را در نظام اجتماعی و قضایی ایران نشان می‌دهد، در حقیقت ناظر به شناخت عوامل و اسبابی است که در پیدایش و شکل‌گیری یک فرد تأثیر داشته است.
در این مسیر به دوران کودکی، تأثیر پدر و مادر و محیطی که فرد در آن رشد و پرورش‌یافته و نیز تلاش‎ها و کوشش‌های فرد برای دست‌یابی به شأن اشتغال در عرصة قضاوت اشاره می‎شود.
کتاب حاضر ماحصل جلسات گفتگو در قالب پرسش و پاسخ است که توسط مرکز آموزش قوه قضائیه به صورت روایت اول شخص بازنویسی و تنظیم شده است و به چهار بخش کلی تقسیم می‎شود. بخش اول زندگی، تحصیلات و خدمت در آموزش و پرورش، بخش دوم عرصة قضاوت، بخش سوم خاطرات و بخش چهارم نکات ارزشمند اخلاقی و نصایح را دربرمی‌گیرد. در تمام این بخش‎‌ها سعی شده است، حداکثر اختصار لحاظ گردد و از تطویل و تفصیل که رسم کتب تاریخی است، خودداری شود.
اشاره به این نکته ضروری است که از این نوشته نمی‌توان تمام جزئیات عرصة قضاوت را آموخت. اگر فایده‌ای خاص از مطالعة آن عاید شود، برای کسانی است که در این عرصه قدم گذاشته‎اند و از تأمل در این زندگی‌نامه می‌خواهند با تصاویر و تصوّراتی که در ذهن خویش دارند انس و وحدت یابند.
البته «روایت زندگانی قضات پیشکسوت ایران» قسمتی از تاریخ معاصر است که نسل جدید را با نسل گذشته پیوند می‎دهد. بدون نگارش این متون، ارزیابی میزان موفقیت‌ها و پیروزی‌ها و درعین‌حال تلخ‌کامی‎ها و شکست‌ها؛ ارزیابی حیات و درک قابلیت‎ها شدنی نخواهد بود.

دفتر انتشارات :تهران، بزرگراه یادگار امام(ره)، بعد از خروجی اوین-درکه، پژوهشگاه قوه قضاییه ۲۲۰۹۲۰۶۱
فروشگاه و نمایشگاه دائمی: تهران، خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه ۸۸۱۹۹۹۰۴
مرکز مطبوعات وانتشارات قوه قضاییه : http://www.judpub.ir

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *