امروز سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۵۵
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۶
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۸
  • غروب آفتاب: ۱۹:۴۹
  • اذان مغرب: ۲۰:۰۸
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۲
  • امام حسن (ع): کسي که قرآن را - با دقّت - قرائت نمايد، در پايان آن - اگر مصلحت باشد - دعايش سريع مستجاب خواهد شد - و اگر مصلحت نباشد - در آينده مستجاب مي گردد.
+-
بازدید: ۲۶۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۷

داستان فسخ ازدواج دوم به دلیل ازدواج قبلی!

فریب و تدلیس در همه امور بد و نامطلوب است. اما متاسفانه در برخی موارد این فریب و تدلیس در ازدواج اتفاق می افتد که آثار آن بسیار بدتر از سایر قراردادهاست. برای آشنایی بیسشتر با این امر با ما همراه باشید.

فسخ ازدواج به دلیل تدلیس

در برخی موارد بعد از ازدواج زن یا شوهر می­‌توانند عقد نکاح را فسخ کنند. یکی از این موارد که در قانون ذکر شده است، فسخ نکاح به موجب تدلیس یعنی فریب دادن است. فریب دادن در نکاح به این معنا است که یکی از دو طرف خود را دارای صفت والا که در واقعیت وجود ندارد معرفی کند یا عیبی را پنهان کند که طرف مقابل بر اساس این فریب اقدام به ازدواج با آن طرف کند. در داستانی که ادامه می‌گوییم به شرح ساده یک رایی که در این زمینه صادر شده است می­‌پردازیم:
مهسا سه سال است که با کریم ازدواج کرده است و در زمانی که عقد ازدواج را جاری می­‌کردند، خانم شرط می­‌کند که شوهرش قبلا ازدواج نکرده باشد و دو طرف با قبول این شرط اقدام به ازدواج می­‌کنند. هم چنین شاهدان عقد هم از ازدواج سابق کریم اطلاعی نداشتند. اما بعد از ازدواج معلوم می­‌شود که کریم قبلا ازدواج کرده بوده است. به همین دلیل مهسا به دادگاه مراجعه می­‌کند که به دلیل فریب او و پنهان کردن ازدواج سابق خود درخواست فسخ ازدواج خود را دارد زیرا بر اساس این تصور که همسرش قبلا زندگی زناشویی نداشته است اقدام به ازدواج با او کرده است. او یک وکیل می‌­گیرد و وکیلش دادخواست و مدارک که حاوی محکومیت شوهرش به پرداخت مهریه و رد حق حبس مهسا که مربوط به دوسال قبل بوده است را به دادگاه تحویل می­‌دهد.
جلسه­‌ی دادگاه با حضور وکیل مهسا و کریم تشکیل شد و کریم در برابر ادعای وکیل مهسا که موکلش به دلیل نداشتن آگاهی از ازدواج سابق کریم قصد فسخ نکاح را دارد، می­‌گوید که اظهارات همسرم دروغ است و او اطلاع داشته حتی در سند ازدواجمان موضوع ازدواج سابقم درج شده است و این سند رسمی است لذا همسرم با این آگاهی امضا کرده است. وکیل مهسا تقاضای ارجاع به کارشناس از دادگاه می‌­کند که این دلیل کریم که در سند، ازدواجِ سابق او درج شده، جعلی و بعداً الحاق شده است و قاضی دادگاه ارجاع به کارشناس را قبول می­‌کند. کریم هم در لایحه ای که به دادگاه می­‌دهد می­‌گوید به دلیل حکم‌­هایی که قبلا در مورد مهریه و حق حبس و نفقه صادر شده است و این که استفاده از خیار تدلیس فوری است، همسرم نمی­‌تواند عقد را فسخ کند.
بعد از بررسی، کارشناس نظر به جعلی بودن ادعای کریم داد و به همین دلیل کریم دلیلی مبنی بر آگاهی همسرش در زمان عقد نداشت و دادگاه حکم قبولی دعوای فسخ عقد مهسا را می‌­دهد.

کریم از این رای تجدیدنظرخواهی می­‌کند و در لایحه‌­ای که به دادگاه می­‌دهد ذکر می‌­کند که همسرم آگاهی داشته و از شاهدان زمان عقد و عاقد پرس‌و‌جو شود و از طرفی ازدواج سابق از موارد اساسی ازدواج نیست که بتوان بر اساس اقدام به فسخ آن کرد و از طرفی خیار فسخ فوری است و او سه سال است که از این موضوع آگاهی داشته و چون قبلا درخواست مهریه کرده است به این معنا است که از حق فسخ خود گذشته است. اما وکیل مهسا در پاسخ به تجدیدنظرخواهی به این موارد استناد می­‌کند که به دلیل نظر کارشناس مبنی بر جعلی بودن ادعای کریم در مورد ذکر سابقه­‌ی ازدواج او در سند ازدواج و آگاهی مهسا پس از دادن دادخواست مهریه از این موضوع، نمی‌توان ادعای مبنی بر عدم حق فسخ او کرد. زیرا حق فسخ به محض آگاهی مهسا از فریب در ازدواج ایجاد شده است و ربطی به دریافت مهریه ندارد.
دادگاه تجدیدنظر بعد از بررسی لایحه­‌های دو طرف، تجدیدنظرخواهی کریم را رد می‌­کند و رای دادگاه بدوی را تایید می‌­کند.
کریم بی‌خیال داستان نمی‌شود و به جهت این که تنها دلیلی که دادگاه بر اساس آن رای داده است جعلی بودن ادعای کریم بوده و به سایر موارد دادگاه توجه نکرده است، اقدام به فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور می­‌کند. دیوان بعد از بررسی نحوه­‌ی رسیدگی و تشریفات دادرسی رای به رد فرجام‌خواهی کریم می­‌دهد و در رای می­‌گوید که فرجام­‌خواه(کریم) دلیل جدیدی که موثر در تغییر رای باشد ارائه نکرده است.
بنابراین دادگاه به دلیل وجود وضعیتی که مهسا از آن آگاهی نداشته و بر اساس آن حاضر به ازدواج با کریم شده است حق فسخ را برای مهسا قبول کرد و کریم با هر نحوی که قادر بود نتوانست ثابت کند که مهسا از سابقه‌­ی ازدواج او آگاهی داشته است. به همین دلیل است که قبل از اقدام به ازدواج، صداقت بهترین راه موثر در داشتن ازدواج موفق است و با فریب و پنهان‌کاری نمی­‌توان زندگی مشترک خوبی را آغاز کرد! بعلاوه فریب طرف مقابل برای راضی کردن وی به ازدواج، علاوه بر ایجاد حق فسخ ازدواج، جرم و قابل مجازات است که ان شاالله در مطلبی دیگر به جنبه کیفری موضوع خواهیم پرداخت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *