امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ مصادف با ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۲۸
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۵۷
 • اذان ظهر: ۱۱:۵۴
 • غروب آفتاب: ۱۶:۵۱
 • اذان مغرب: ۱۷:۱۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۹
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۶۰۸
۲۳ مهر ۱۳۹۸
سردار مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، خبر داد:

جریمه‌ی ۶۰۰۰۰ تومانی و توقیف خودرو؛ جریمه‌ی مخدوشی و پوشش پلاک خودرو

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، نحوه‌ی صحیح نصب و استفاده از پلاک‌ها در وسائط نقلیه و عدم مخدوشی و پوشش پلاک را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، سردار مهماندار، درباره‌ی عدم استفاده از هرگونه پوشش و تغییر در وضع ظاهری پلاک وسایل نقلیه و ناخوانابودن پلاک خودروها و موتورسیکلت‌ها بیان داشت: پلاک خودرو و موتورسیکلت‌ها باید به‌صورت کامل و خوانا در جای مخصوص در جلو و پشت خودرو و برای موتورسیکلت پشت آن نصب شود.
رییس پلیس راهور فاتب افزود: رانندگانی که اقدام به پوشش یا مخدوشی پلاک‌های خود می‌کنند، توسط عوامل پلیس راهور در سطح تمام معابر پایتخت به‌صورت حضوری و با استفاده از دوربین‌های نظارتی و ثبت تخلفات به صورت مکانیزه اعمال قانون می‌شوند.
وی ادامه داد: به استناد ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، هرگونه تغییر در ارقام پلاک(مخدوشی) جرم بوده و در صورت مشاهده مأموران پلیس ضمن جلوگیری از تردد این خودروها، علاوه‌بر اعمال جریمه ۶۰۰۰۰ تومانی و توقیف خودرو در پارکینگ، راننده متخلف را برای سیر مرحل قانونی به مراجع قضایی معرفی می‌کند.
سردار مهماندار خاطر نشان کرد: رانندگانی که اقدام به پوشش پلاک خود از طریق پوشاندن یا گذاشتن کاور و… روی پلاک به منظور ورود به محدوده طرح ترافیک یا محدوده کاهش آلودگی هوا و… می‌کنند نیز برابر مقررات علاوه‌بر اعمال قانون به مبلغ ۶۰۰۰۰ تومان، برای آن تخلف هم جریمه خواهند شد.
سردار مهماندار در پایان بیان کرد: رانندگان توجه داشته باشند که پلاک وسیله نقلیه‌شان همواره باید همانند روز اولی که پلاک را تحویل گرفتند، بدون هیچ‌گونه مخدوشی و دست‌کاری، در جلو و عقب خودرو نصب شده باشد.

منبع: خبرگزاری کار ایران(ایلنا)

یک پاسخ به “جریمه‌ی ۶۰۰۰۰ تومانی و توقیف خودرو؛ جریمه‌ی مخدوشی و پوشش پلاک خودرو”

 1. محمد.م گفت:

  با سلام…
  جناب اقای مهماندار متوجه باشند که پوشاندن پلاک خودرو به هیچ وجه جعل محسوب نمی شود…قانون مجازات اسلامی در تعریف جرم جعل و ذکر مصادیق ان صریح است و در هیچ جای این قانون پوشاندن و مخفی کردن پلاک یا هر نوشته دیگری را جعل ندانسته است………..لذا نیروی انتظامی صرفا می تواند خودروهایی را که پلاکشان پوشیده است بدون هیچ گونه دستکاری در ارقام پلاک،…فقط جریمه کند زیرا عمل انها فقط یک تخلف ساده انتظامی است ….
  با تشکر فراوان
  محمد..م وکیل دادگستری

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *