امروز یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ مصادف با ۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۴۵
 • طلوع آفتاب: ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۴
 • غروب آفتاب: ۱۷:۱۶
 • اذان مغرب: ۱۷:۳۵
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۰
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۲۳۲۹
۶ خرداد ۱۳۹۹

تکرار جرم ترک نفقه

برای آشنایی با ابعاد تکرار جرم ترک انفاق که جرمی مستمر است با ما همراه باشید

تکرار جرم ترک انفاق

با توجه به قانون مجازات اسلامی (۱۳۹۲) اگر مرد ترک انفاق نماید، پس از اجرای مجازات همچنان به انجام وظیفه قانونی خود قیام نماید و پس از مدتی دوباره با کمال تاسف تارک انفاق شود، آیا تکرار جرمی اینجا واقع شده است یا خیر؟
مسلماً پاسخ مثبت است و قاضی می تواند به واسطه تکرار جرم، مجازات او را تشدید نماید. اما اگر پس از محاکمه و صدور حکم قطعی، وی در ادامه همان جرم اولی که واقع شده بود، ترک انفاق را ادامه دهد، این سوال مطرح می شود که آیا تکرار جرم است یا به دلیل اینکه عمل وی استمرار جرم قبلی است، تکرار محقق نیست و نمی توان مجازات او را تشدید کرد؟
در پاسخ باید گفت از آنجا که شرط تحقق تکرار جرم، قطعیت حکم است اینکه مجرمی که پس از قطعی شدن حکم، رفتار مجرمانه اش را استمرار داده، مشمول مقررات تکرار و تشدید مجازات کنیم، توجیه قانونی ندارد. بلکه رفتار آقا استمرار جرم قبلی است  و در عالم واقع یک جرم اتفاق افتاده است. اما نمی شود رفتار همسر را بی جواب گذاشت . لذا با توجه به تحقق شرط مذکور در تکرار جرم، مجازاتش قابل تشدید می باشد. از طرفی در جرایم مستمر، اگر پس از صدور حکم قطعی ارتکاب جرم همچنان ادامه یابد، می توان دوباره به آن رسیدگی نمود و موضوع اعتبار امر مختومه را ندارد. پس اگر شخصی به جهت ارتکاب ترک انفاق محکوم شود و در ادامه عمل اولیه باز هم از انفاق خودداری کند، با توجه به مستمر بودن جرم می توان برای مدت استمرار جرم پس از صدور حکم محکومیت اولیه دوباره او را محاکمه  و مجازات نمود.
در این حالت مرجع محترم قضایی می تواند در صدور حکم محکومیت مجدد، مجازاتش را تشدید نماید.
ماده ۱۳۷ قانون مجازات ضمن منحصر کردن حکم تکرار به جرایم تعزیری درجه یک تا درجه پنج که جرم ترک انفاق هم در بر می‌گیرد، ضمن پیش‌بینی وضعیت «قطعیت» برای حکم دادگاه، حصول اعاده حیثیت و شمول مرور زمان را به عنوان غایت زمانی برای تکرار در نظر گرفته است. بدین ترتیب اگر پس از شمول مرور زمان یا اعاده حیثیت، جرم دیگری از مرتکب سر بزند، مشمول مقررات تکرار جرم نیست. بنابراین اگر زوج که مرتکب ترک انفاق نسبت به زوجه شده محکوم شود و این محکومیت نیز قطعی شود، در صورتیکه مجازاتش مشمول مرور زمان اجرای مجازات شود، جرایمی که پس از آن مرتکب می شود با تشدید مجازات مواجه خواهد شد.
دوستان مهدادی لازم است بدانیم جرم ترک انفاق، به لحاظ میزان مجازات اصلی مشمول مجازات تبعی نمی شود تا اعاده حیثیت در خصوص آن موضوعیت داشته باشد.

6 پاسخ به “تکرار جرم ترک نفقه”

 1. مهدیه گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید. ماده قانونی مربوط به جرم ترک انفاق، در حال حاضر ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده است و ماده قانونی ترک انفاق در قانون مجازات اسلامی نسخ شده است.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب ارجمند
   بله آن ماده نسخ شده اما همچنان تکرار جرگ ترک انفاق را داریم.طبق ماده جدید قانون مجازات
   با ما همراه باشید

  • ترنم گفت:

   یعنی الان که کرونا هست مردی که زنش رو شش ماهه بیرون کرده وخونخ رو هم تحویل صاحبخانه داده ورفته زندانش نمیکنن؟؟

   لطفا دقیق هردوسوالم را ج بدید

   واکر زندان کردن وبا وثیقه آزاد شد و دوباره ترکم کرد بازهم زندانش نمیکنن

   • کارشناس سایت مهداد گفت:

    ترک انفاق بنابر نظر قاضی می تواند منتهی به قرار تامین کیفری شود که بازداشت در پی داشته باشد در صورت ناتوانی در تودیع وثیقه ویا عجز از معرفی کفیل.
    و اگر با وثیقه آزاد شد و مجددا جرمی مرتکب شد برای جرم جدید مجددا قرار تامین کیفری صادر می شود

 2. سمیرا عوضعلی گفت:

  سلام من ۴ ساله همسرم به مشکل خودرم تمام جهزیه منو فروخته بود در نبود من و الان ۴ ساله به من نفقه نمیده پسرمو ۴ ساله ندیدم مدارکاشو نمیده من برم اقدام کنم برای مدارکام ایا حکم ایشون چیه .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اگر هیچ امیدی به برگشت ایشان نیست به دادگاه خانواده مراجعه بفرمایید.
   همچنین در دادسرا در خصوص جرم ممانعت از ملاقات طفل اعلام جرم بفرمایید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *