امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۰۷
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۵
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۵
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۶
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۴
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۴۶۰۳
۵ بهمن ۱۳۹۹

توهین به اشخاص، دارای مجازات قانونی است!

در میان رفتارهایی که به عنوان جرم معرفی شده­‌ و ممنوع گردیده‌اند، برخی از رفتارها شخصیت انسان را نشانه می­‌گیرند. توهین از این دسته جرایم است. در این نوشتار همراه ما باشید تا بیشتر با معنای توهین و هم­چنین مجازات آن آشنا شویم.

آزادبودن انسان­ها در رفتارهایی که انجام می­‌دهند، از رایج‌­ترین موضوعات بسیاری از محافل و گفت­‌وگوهای روزمره است. اگر بپرسید که واقعا انسان آزاد است یا خیر، پاسخ خواهم داد که: بلی! آزاد است اما این آزادی نمی­‌تواند بدون محدودیت باشد. یکی از مهم­‌ترین محدودیت­‌های آزادی، رعایت حقوق دیگران است؛ یعنی آزادی انسان را تا جایی می­‌توان پذیرفت که به حقوق دیگران صدمه نزند. به همین خاطر در مواردی که آزادی انسان با حقوق دیگران در تعارض قرار می­‌گیرد، قانون­‌گذار قدم به میدان می­‌گذارد و برخی از رفتارها را ممنوع اعلام می­‌کند. این رفتارها در اغلب موارد رفتارهایی هستند که به جان، مال و امنیت اشخاص دیگر صدمه و خسارت می­‌زنند. در این میان بعضی از رفتارهایی که به عنوان جرم معرفی شده­‌اند، رفتارهایی هستند که شخصیت انسان را نشانه می­‌گیرند. توهین از این دسته جرایم است. در این نوشتار همراه ما باشید تا بیشتر با معنای توهین و هم­چنین مجازات آن آشنا شویم.

توهین به چه معنا است؟ چه مجازاتی دارد؟
قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ در ماده ۶۰۸ با ذکر مثال توهین را به فحاشی و به کار بردن الفاظ رکیک تعریف کرده‌­است اما نمی­‌توان آن را محدود به همین دو رفتار دانست. هر رفتاری که به صورت متعارف موجب سستی در شخصیت یک انسان و تحقیر وی شود، توهین است؛ رفتار توهین­‌آمیز می­‌تواند در قالب گفتار یا انجام یک رفتار یا حرکت خاص باشد. مطابق این قانون، مجازات توهین تا ۷۴ ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی بود. قاضی می­‌توانست مرتکب را به یکی از این دو مجازات و یا هر دوی آن­‌ها محکوم کند. این مجازات در سال ۱۳۹۹ به موجب قانونِ «کاهش مجازات حبس تعزیری» تغییر یافت. در حال حاضر، مجازات توهین، بیش از ۲۰ میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی است.

وجود یا عدم وجود یک ویژگی در شخص توهین شونده، تأثیری در جرم توهین ندارد!
فرض کنید شما فردی کچل و بی‌مو هستید. روزی در مجلسی نشسته‌اید و در حال صحبت با دوستان یا آشنایان خود هستید که در خلال این صحبت‌ها با یکی از آن‌ها به اختلاف­‌نظر برخورد می‌کنید. طرف مقابل‌تان که احتمالا نمی‌تواند نظر مخالف خود را تحمل کند، با صدای بلند به شما می‌گوید: «کچل»! و افراد حاضر در جمع شروع به خندیدن می‌کنند. در این حالت طرف مقابل‌تان مرتکب توهین شده‌است. چنانچه شما بخواهید از او شکایت کنید نمی‌تواند بگوید که شما واقعا کچل هستید. در واقع قصد او از گفتن آن واژه، تمسخر و تحقیر شما بوده و بنابراین کچل بودن یا نبودن شما هیچ تغییری در جرم او به وجود نمی‌آورد. بنابراین اگر یک نفر، دیگری را بخاطر داشتن یک ویژگی به باد تمسخر بگیرد، نمی­‌تواند در دفاع از خودش بگوید که او این ویژگی را دارد. او باید بداند که وجود یا عدم وجود یک خصلت در طرف مقابل، تأثیری بر جرم بودن رفتار او نمی­‌گذارد.

توهین یک جرم قابل گذشت است!
باید توجه داشته باشیم که توهین جز در موارد خاص مانند توهین به مقامات سیاسی یا اداری یک جرم قابل گذشت است؛ یعنی مراجع قضایی زمانی رسیدگی به این جرم را شروع می­‌کنند که شخصی که به او توهین شده است، شکایت خود را در این مراجع مطرح کند. هم­‌چنین بعد از طرح شکایت و شروع رسیدگی هر زمان که او گذشت کند، رسیدگی به جرم توهین متوقف خواهد شد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *