امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۷
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۲
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
  • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۴۰۰
۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

تقلب در مواد غذائی، آرایشی و بهداشتی به چه معناست؟(۱)

«تقلب» در مواد غذائی، داروئی، بهداشتی و آرایشی یکی از تخلفاتی است که می‌تواند آثار زیان‌بار بسیاری برای اعضای جامعه به وجود آورد. ازاین‌رو، شناسایی انواع تقلب‌هایی که در این قبیل مواد صورت می‌گیرد، می تواند تا حد زیادی ازقرارگرفتنِ شهروندان در معرض آن‌ها جلوگیری نماید.

مواد غذائی، آرایشی، بهداشتی و داروئی موادی هستند که به‌صورت روزمره مورد استفاده‌ی مردم عادی قرار می‌گیرند. این مواد برای حیات انسان ضروری می‌باشند و هر نوع ایراد و اشکال در آن‌ها می‌تواند جان انسان‌ها را به خطر بیندازد و حتی آن‌ها را تا مرز ازدست‌دادن جان پیش ببرد. ازاین‌رو، قانون‌گذار هم به این موضوع اهمیت داده و هر نوع تقلب در مواد غذائی، آرایشی، بهداشتی و داروئی را جرم‌انگاری نموده است. این جرم به‌آسانی می‌تواند تحقق پیدا کند. به‌عنوان نمونه، فروشنده‌ای که آب را به شیر اضافه می‌کند یا به‌جای گوشت گاو، کباب را با گوش الاغ طبخ نموده و در اختیار مشتری قرار می‌دهد، مرتکب جرم تقلب در مواد غذائی شده است.

در این نوشتار به بررسی این رفتار مجرمانه و قوانین مرتبط با آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معنای تقلب
در خصوص تقلب در مواد غذائی، داروئی، آرایشی و بهداشتی دو قانون در نظام حقوقی وجود دارد که یکی در سال ۱۳۴۶ و دیگری در سال ۱۳۶۷ با عنوان قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی تصویب شده است. درواقع، این دو قانون مکمل یکدیگر می‌باشند. هیچ‌یک از این دو قانون به‌صورت روشن واژه‌ی «تقلب» را تعریف نکرده‌اند اما از لحاظ حقوقی، تقلب به‌عملی گفته می‌شود که به‌صورت عمدی یا غیرعمدی انجام می‌شود و قصد انجام‌دهنده‌ی آن، لطمه‌زدن به حقوق یا منافع دیگران می‌باشد. برخی از مصادیق تقلب که در قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی مصوب سال ۱۳۴۶ مورد اشاره قرار گرفته است، عبارتند از:
۱. عرضه‌یا فروش جنسی به‌جای جنس دیگر
۲. مخلوط‌کردن مواد خارجی به جنس به‌منظور سوءاستفاده
۳. عدم رعایت استاندارد یا فرمول ثبت‌شده در مواردی که تعیین فرمول و رعایت آن و هم‌چنین تعیین استاندارد یا رعایت آن الزامی می‌باشد.
۴. عرضه یا فروش مواد غذائی، دارویی، بهداشتی یا آرایشی فاسد یا اجناسی که تاریخ مصرف آن‌ها گذشته است.
۵. به‌کاربردن رنگ‌ها و اسانس‌ها و سایر مواد اضافی غیرمجاز در این مواد یا لوازم بازی کودکان
۶. ساختن مواد تقلبی خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
همانطور که ملاحظه می‌شود برخی از رفتارهای متقلبانه‌ای که به آن‌ها اشاره شده است، در نگاه اول قابل تشخیص می‌باشد ولی برخی دیگر از آن‌ها به‌هنگام خرید یا مصرف این مواد بهداشتی، آرایشی یا غذایی قابل تشخیص نبوده و عوارض آن‌ها پس از مصرف نمایان می‌شود. این عوارض گاه بسیار شدید بوده و حتی به مرگ مصرف‌کننده منجر می‌شود.

در قسمت دوم این مطلب، به‌صورت جزئی وارد برخی مصادیق فوق شده و مجازات‌هایی را که برای هر یک از آن‌ها تعیین شده است، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *