امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۱۱
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۵
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۹
 • غروب آفتاب: ۲۰:۲۳
 • اذان مغرب: ۲۰:۴۴
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
 • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۱۸۴۷۰
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

تخلفات ساختمانی و واکنش­‌هایی که برای آن­‌ها در نظر گرفته شده‌­است

رسیدگی به تخلفاتی که در حوزه­‌ی ساخت‌­وساز رخ می‌دهد، در صلاحیت کمیسیون ماده 100 قرار دارد. حال باید دید کمیسیون در خصوص هر یک از این تخلفات چه تصمیمی می­‌تواند بگیرد. در ادامه این مطلب به صورت جداگانه هر یک از این تخلفات و هم­‌چنین حکمی را که کمیسیون می­‌تواند برای آن صادر کند، بررسی خواهیم کرد.

همان‌طور که در مطلب هر آن­چه باید در مورد کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری بدانید ذکر شد، رسیدگی به تخلفاتی که در حوزه­‌ی ساخت‌­وساز رخ می‌دهد، در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ قرار دارد. حال باید دید کمیسیون در خصوص هر یک از این تخلفات چه تصمیمی می­‌تواند بگیرد. در ادامه این مطلب به صورت جداگانه هر یک از این تخلفات و هم­‌چنین حکمی را که کمیسیون می­‌تواند برای آن صادر کند، بررسی خواهیم کرد.

احداث بنای بدون پروانه(مجوز)
مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری مالکین زمین­‌ها و املاکی که در محدوه­‌ی شهر یا حریم آن واقع شده­‌است، باید قبل از هر اقدامی جهت ساخت‌­وساز یا تفکیک از شهرداری پروانه(مجوز) دریافت کنند. در صورتی که بنایی بدون گرفتن مجوز ساخت از شهرداری دست به ساخت­‌وساز بزند، رأیی که کمیسیون صادر می­‌کند در دو حالت زیر متفاوت خواهد بود:
الف. اگر ساخت­‌وساز بدون رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی باشد، کمیسیون موظف است که حکم به تخریب بنا بدهد.
ب. اگر ساخت‌­وساز بدون گرفتن مجوز از شهرداری بوده ولی اصول فنی و بهداشتی شهرسازی در آن رعایت شده باشد، کمیسیون می­‌تواند حکم به تخریب یا پرداخت جریمه صادر کند. اگر حکم به پرداخت جریمه صادر شود، میزان جریمه با توجه متراژ بنایی است که بدون مجوز ساخته شده‌­است. در این حالت به ازای هر متر مربع بنای بدون مجوز، یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان به عنوان جریمه دریافت می­‌شود. پس از پرداخت جریمه شهرداری و نیز عوارض قانونی باید برگ پایان کار ساختمان صادر کند.

تخلف تراکم اضافی
مساحت زیربنای مربوط به هر ساختمان در پروانه ساخت آن تعیین می­‌شود. حالا اگر زائد بر مساحت زیربنای مندرج در پروانه ساختمانی اضافه بنا وجود داشته باشد، گفته می­‌شود که شخص مرتکب تخلف تراکم اضافی گردیده­‌است. کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری در این خصوص می­‌تواند ۲ نوع حکم صادر کند:
الف. تخریب: در صورتی که در ساختن ساختمان اصول فنی شهرسازی و بهداشتی رعایت نشده باشد و یا این‌که کمیسیون در ابتدا حکم به پرداخت جریمه صادر نماید ولی این جریمه پرداخت نشود، کمیسیون حکم به تخریب بنای اضافی را صادر خواهد کرد.
ب. تعیین جریمه: اگر قلع اضافه بنا ضرورت نداشته باشد، کمیسیون حکم به پرداخت جریمه صادر خواهد کرد.

تخلف مربوط به عدم احداث پارکینگ
در برخی موارد با توجه به مشخصات پروانه و هم­‌چنین نقشه­‌ها و ضوابط شهرداری احداث پارکینگ ضروری است. حالا اگر سازنده­‌ی ساختمان بدون توجه به این ضوابط پارکینگ نسازد و یا این‌که ساخت پارکینگ بدون رعایت اصول فنی شهرسازی و بهداشتی باشد، مرتکب تخلف شده­‌است. در این موارد اگر امکان اصلاح این تخلف وجود داشته باشد(مانند اینکه پارکینگ ساخته نشده باشد ولی امکان ساخت مجدد آن وجود داشته باشد)، حکم به اصلاح آن صادر خواهد شد. اگر امکان اصلاح وجود نداشته باشد، حکم به پرداخت جریمه صادر خواهد شد. در صورتی که پارکینگ بدون رعایت اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی احداث شده باشد، کمیسیون موظف است حکم به تخریب آن صادر کند.

عدم استحکام بنا
در صورتی که اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی رعایت نشود و موجب شود بنا استحکام لازم را نداشته باشد، کمیسیون موظف است حکم تخریب بنا را صادر کند.

عدم رعایت اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی
اگر اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی رعایت نشود، کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری موظف است حکم به تخریب صادر کند.

تغییر کاربری
شهرداری در شهرهایی که نقشه جامع شهری تهیه شده مکلف است طبق این نقشه در پروانه ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را قید کند. حالا اگر بر خلاف آن چه که به عنوان نوع استفاده در پروانه و مجوز ساخت ذکر شده، مالک منطقه غیرتجاری محل کسب، پیشه و تجارت دائر کند. در این حالت شهرداری این موضوع را در کمیسیون مطرح می­‌کند و کمیسیون پس از آن­که احراز کرد تخلفی رخ داده­‌است، در مهلت مناسب در مورد تعطیلی محل تصمیم می­‌گیرد. اجرای این تصمیم با مأموران شهرداری است.

تخلف مهندس ناظر ساختمان
مهندس ناظر ساختمان باید بر عملیات اجرایی ساختمان نظارت کند تا ساختمانی که ساخته می­‌شود با مشخصات درج شده در پروانه و نقشه مطابقت داشته باشد. در پایان کار هم باید تأیید کند که ساختمان ساخته شده با آن­چه در پروانه و نقشه نوشته شده‌است، مطابقت دارد. اگر مهندس ناظر تخلفی را ببیند ولی آن را به شهرداری اعلام نکند و یا این‌که برخلاف واقع گزارش دهد و پرونده آن ساختمان در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح شود، شهرداری باید تخلف مهندس ناظر را به سازمان نظام مهندسی گزارش دهد.

35 پاسخ به “تخلفات ساختمانی و واکنش­‌هایی که برای آن­‌ها در نظر گرفته شده‌­است”

 1. محمد گفت:

  با سلام ، چنانچه در بنای بدون مجوزا گر اصول فنی ، با تایید مهندس ناظر مبنی بر استحکام بنا و اصول بهداشتی رعایت شده باشد اما از نظر شهرسازی مقدار عقب نشینی رعایت نگردد ، حکم تخریب صادر میشود ؟
  با توجه به حقوق مالکانه شخص و عدم ضرورت طرح

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   مخاطب گرامی!
   قانون به شهرداری این اجازه را می‌دهد که طرح‌های نوسازی و بهینه‌سازی معابر را هرگونه صلاح می‌داند اجرا کند و شما به عنوان مالک راهی جز همکاری با شهرداری ندارید. بااین‌حال، این بدین معنا نیست که انجام چنین اصلاحاتی بدون هزینه صورت می‌گیرد بلکه باید هزینه‌ی اجرای طرح‌های عمرانی براساس مؤلفه‌هایی هم‌چون میزان خسارت وارده بر مالک و … تعیین شده و به وی پرداخت شود. در نتیجه، رعایت‌شدن اصول فنی از حیث استحکام بنا و اصول بهداشتی نیز نمی‌تواند مانع اجرای این قبیل طرح ها شود.

 2. عباس گفت:

  سلام خدمت شما
  من از یک ساختمان ۴ واحده یک واحد خریدم که دوواحد آن جواز ساخت دارند ولی دوواحد دیگر جواز ساخت ندارد ومن هم ندانسته یکی از واحدها را گرفتم
  میخواستم راهنمایی کنید باید چکار انجام بدم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   برای دریافت مجوز ساخت به شهرداری مراجعه فرمایید. این امور اداری می باشد.
   ممنون از همراهی شما

 3. محمد گفت:

  سلام
  خونه ما تقریبا مال ۳۰ سال پیشه ساختش
  پایان کار اون زمان طبقه پایین زده انبار مسکونی
  طلقه بالا زده همکف
  الان که میخوایم بفروشیم میگه پایین انباره و جریمه داره
  میشه بگید حدودا جریمش چقدره و ما باید چکار کنیم
  ما از کسی که خونه خریدیم خونه همین مدلی بوده ما دست نزدیم به مدل خونه فقط بازسازی کردیم. ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی
   سوال شما در دست بررسی است.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام.

   پاسخ سایت مهداد به نقل از دکتر سعید کریمی، مستشار تجدیدنظر و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری، به سوال شما به شرح زیر می‌باشد:

   «اگر بعد از اخذ پایان کار اولیه تغییری در ملک اتفاق افتاده باشد که مغایر پایان کار صادره باشد، این موضوع تخلف محسوب می‌شود و شهرداری مکلف است موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید. این کمیسیون ممکن است رأی به جریمه یا به اعاده وضع به پایان کار اولیه صادر نماید(یعنی رأی دهد که باید وضع به حالت سابق خود برگردد). در صورت صدور رأی به جریمه، این جریمه براساس سال وقوع تخلف(ارزش معاملاتی سال وقوع تخلف) محاسبه و در رأی کمیسیون قید خواهد شد. نکته قابل توجه این است که برخی از خریداران به هنگام خرید پایان کار جدید اخذ نمی‌کنند و این موضوع، مشکلاتی را به وجود می‌آورد زیرا ممکن است که مالک قبلی از زمان خرید ملک تا فروش آن تغییراتی را که مغایر پایان کار است در آن ایجاد نموده باشند و ملاک، پایان کار صادره است نه وضعیتی که خریدار هنگام خرید رؤیت نموده است. این مورد نیز احتمالاً از مواردی است که زمان خرید یا در پایان کار انباری نبوده یا انباری کوچک‌تر بوده است».

 4. علیرضا گفت:

  سلام من دارم یه خونه میسازم بدون پروانه ساختمان در یکی از روستاهای مازندران از نظر پی ساختمان هیج میلگردی نزاشتم همرو با بلوک چیدم ۴۰ سانتی ۷ ردیف بعدش روی این ۴۰ سانتی بلوک ۲۰ سانتی دیوار چیدم رفتم تا بالا ایا بعدش که میخوام پروانه ساختمان بگیرم احتمال داره که بنارو تخریب کنن بابت این که هیج آهنی توش کار نشده

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   رعایت اصولی که لازمه‌ی استحکام بنا است، ضروری می‌باشد و اگر این اصول رعایت نشود و بنا فاقد استحکام باشد، دستور تخریب بنا صادر خواهد شد.

 5. مهدی گفت:

  با سلام . ما یه ملک تجاری مسکونی ساختیم . که تجاریش رو دو واحد کردیم . و ماده صد رای به اعاده از دو واحد تجاری به یک واحد برای ما صادر کرده . ما وسط این دو تجاری یک راه یک متری باز کردیم . خواستم ببینم شهرداری باز هم میتونه خللی ایجاد کنه در کار ما یا وظیفه ش هست که کار ما رو انجام بده . در ضمن من کل جریمه م رو هم پرداخت کردم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   بنا و ساختمانی که ساخته می­‌شود باید با مشخصات درج‌شده در پروانه و نقشه مطابقت داشته باشد و این موضوع باید در پایان کار نیز به تأیید مهندس ناظر برسد. اگر اقدامی که انجام داده‌اید، با مشخصات پروانه ساخت‌وساز مطابقت نداشته باشد، کمیسیون می‌تواند به آن خلل وارد کند.

 6. افسانه فرشباف گفت:

  با سلام چنانچه در ساختمان مکان اضافی را انباری داده شود شامل جریمه در شهرداری میشود؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   اگر بعد از اخذ پایان کار اولیه تغییری در ملک اتفاق افتاده باشد که مغایر پایان کار صادره باشد، این موضوع تخلف محسوب می‌شود و شهرداری مکلف است موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید. این کمیسیون ممکن است رأی به جریمه یا به اعاده وضع به پایان کار اولیه صادر نماید(یعنی رأی دهد که باید وضع به حالت سابق خود برگردد).

 7. علی گفت:

  باسلام،ایا تغییر ات در نمای داخلی منزل تخلف محسوب می شود?

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   تغییرات داخلی اگر منجر به تغییر نقشه‌ی مصوب شهرداری نگردد، بلامانع است. در غیر این‌صورت، تخلف محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر فرضاً آشپزخانه در نقشه‌ی مصوب شهرداری در قسمت جنوبی ملک و رو به حیاط ساخته شده باشد و توسط مالک با جابه‌جایی تأسیسات آن به قسمت شمال منتقل گردد، تخلف محسوب می‌شود.

 8. مینا قاسمی گفت:

  ببخشید اگر بعد از اخذ پایان کار پنجره ای به بنا اصافه کنم ایا خلاف قانون است …

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   تغییرات داخلی اگر منجر به تغییر نقشه‌ی مصوب شهرداری نگردد، بلامانع است. در غیر این‌صورت، تخلف محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر فرضاً آشپزخانه در نقشه‌ی مصوب شهرداری در قسمت جنوبی ملک و رو به حیاط ساخته شده باشد و توسط مالک با جابه‌جایی تأسیسات آن به قسمت شمال منتقل گردد، تخلف محسوب می‌شود.

 9. سعیدسهرابی گفت:

  سلام دورچینی ساختمان تخلف به حساب میاد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   دورچینی اگر منجر به تغییر نقشه‌ی مصوب شهرداری نگردد و علاوه‌براین، با حقوق املاک مجاور نیز تعارض نداشته باشد، بلامانع است. در این خصوص، بیش‌تر باید تعارض یا عدم تعارض با حقوق املاک مجاور مورد بررسی قرار گیرد(مانند حالتی که یک دیوار بین دو ملک مشترک است و یک نفر قصد بالاتربردن آن را دارد) زیرا به‌ نظر نمی‌رسد که این اقدام موجب تغییر در نقشه‌ی مصوب شهرداری شود؛ به‌خصوص اگر انجام آن ضرورت داشته باشد.

 10. علیزاده گفت:

  سلام
  ملک ماحدود۲۷سال قدمت ساخت داره و یک و نیم طبقه بود یعنی دوواحد مجزا ودارای تمام مدارک و به صورت قانونی.مابقیه فضای خالی بام رو که حدود هفتاد متر بود رو بدون مجوز به صورت یک واحد مجزا ساختیم.چطور میتونم برای این واحد اضافه مجوز بگیرم ایا اگر رای به جریمه صدوربشه جریمش همون یک دهم قیمت زمینه؟
  از سه سال پیش که شروع به ساخت کردیم دیگه برگه عوارض برامون نمیاد.
  خیلی ممنون میشم جوابمو بدین چون شرایطم بحرانی شده و نمیدونم چکار کنم.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام.

   پاسخ سایت مهداد به نقل از دکتر سعید کریمی، مستشار تجدیدنظر و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری، به سوال شما به شرح زیر می‌باشد:

   «اگر بعد از اخذ پایان کار اولیه تغییری در ملک اتفاق افتاده باشد که مغایر پایان کار صادره باشد، این موضوع تخلف محسوب می‌شود و شهرداری مکلف است موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید. این کمیسیون ممکن است رأی به جریمه یا به اعاده وضع به پایان کار اولیه صادر نماید(یعنی رأی دهد که باید وضع به حالت سابق خود برگردد). در صورت صدور رأی به جریمه، این جریمه براساس سال وقوع تخلف(ارزش معاملاتی سال وقوع تخلف) محاسبه و در رأی کمیسیون قید خواهد شد».

   در خصوص مجوز و شرایط قانونی هم باید به شهرداری مراجعه نمایید تا احتمالا ضمن ارسال پرونده به کمیسیون در این خصوص تصمیم بگیرند.

 11. رضاساسانی گفت:

  باسلام خدمت کارشناس محترم
  بنده ی در سال ۹۵ یک ساختمان ۷ طبقه با جواز ۳ و نیم طبقه احداث کردم تعداد ۶ عدد کسری پارکینگ و ۷۲۰ متر مازاد بر تراکم دارم ک ماده صد دستور ب تخریب مازاد بر ترام دادن دلیل براینکه کسری پارکینگ دارم در حالی ک من طبقه فوق رو فروختم و ساکن هستن و همینطور دارای آب و برق و گاز رسمی هستن
  میخواستم برای جلوگیری از تخریب راهنماییم کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، در واقع متشکل از دو کمیسیون است؛ کمیسیون بدوی و تجدیدنظر. پرونده تخلفات ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح می‌شود. شهروندی که پرونده­‌ی تخلف او در این کمیسیون مطرح شده‌­است، می­‌تواند با دادن لایحه­‌ی کتبی از خودش دفاع کند. تصمیماتی که در کمیسیون بدوی گرفته می­‌شود، قابل اعتراض در کمیسیون تجدیدنظر است. اگر اعتراضی به تصمیم کمیسیون بدوی وجود داشته باشد باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ رأی در کمیسیون تجدیدنظر مطرح شود. تصمیمات کمیسیون تجدیدنظر قطعی و قابل اجرا است اما اینکه این تصمیمات قابلیت اجرا دارد، به معنای این نیست که دیگر نمی­‌توان به آن اعتراض کرد. اگر شخصی ادعا داشته باشد که تصمیم کمیسیون منطبق بر قوانین و مقررات نمی­‌باشد، می‌تواند طبق بند ب ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری به دیوان عدالت اداری مراجعه و به آن اعتراض کند.

   بنابراین، شما اگر ادعا دارید که تصمیم کمیسیون ماده ۱۰۰ برخلاف قوانین و مقررات است، می‌توانید اعتراض خود را به نحوی که بیان شد، در مراجع ذی‌صلاح مطرح نمایید. با این حال توجه داشته باشید که عدم احداث پارکینگ و عدول از پروانه‌ی صادره تخلف است. به همین جهت شاید بهترین راه‌کار، گرفتن فرصت برای تخلیه‌ی ملک باشد.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر دریافت این رسید برمبنای توافق و نه اکراه و اجبار بوده است، توافقی صحیح است و بدین‌معنا است که ایشان متعهد شده اند از جانب شما ۱۵ میلیون تومان به شخص ثالث بپردازند.

 12. امینی گفت:

  سلام خسته نباشید به تازگی یه خونه ۴۰ متری دوبلکس خریدم که کنتور برق نداره رفتم اداره برق انشعاب نمیدن میگن ملک شما مشاع با یک پروانه ساختمانی باید تفکیک بشه،مالک قبلی از یه منزل بزرگ فرسوده ۵ منزل جدا ساخته وبرای همه یک پروانه و عدم خلافی گرفته ، حالا ما به مشکل برخوردیم ترو خدا راهنمایی کنید چکار کنیم ،از مالک قبلی تقاضا کردیم مشکل حل کنه ولی هنوز خبری نیست ایا اگه بریم دادگاه ما به خواستمون میرسیم یا نه تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مخاطب گرامی!
   عطف به بند ۴ دستورالعمل ارسالی از سوی شرکت توانیر در خصوص قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مورخ سال ۱۳۹۶ واگذاری انشعاب برق به متقاضیان فاقد مجوز ساخت با ارائه‌ی تعهدنامه رسمی و محضری و به‌صورت موقت امکان‌پذیر شده است. واگذاری این انشعاب‌ها مشروط به انجام اقدامات زیر توسط متقاضی می‌باشد:
   الف: پرداخت هزینه‌های برقراری انشعاب و انجام سایر تعهدات مطابق با جداول هزینه‌های برقراری انشعاب برق و آئین‌نامه تکمیلی تعرفه‌های برق(حسب مورد).
   ب: ارائه تعهدنامه رسمی مبنی بر این‌که واگذاری انشعاب برق به‌صورت غیردائم بوده و هیچ‌گونه حقی برای متقاضی انشعاب ایجاب نمی‌نماید و در صورت تعیین و تکلیف قانونی و قلع و قمع مستحدثات توسط مراجع ذی‌صلاح، نسبت به جمع‌آوری انشعاب برق و استرداد مبلغ دریافت‌شده توسط شرکت بابت هزینه انشعاب به وی، حق هیچ‌گونه اعتراضی نخواهد داشت.

   شما می‌توانید به استناد همین دستورالعمل به شرکت توزیع نیروی برق مراجعه نموده و با ارائه‌ی مدارک لازم، تقاضای خود را مطرح فرمایید.

   • امینی گفت:

    ببخشید در مورد اینکه موقع خرید به ما اطلاع نداده که پروانه ساختمانی نداره وبا مجوز ۲ خانه ۵خانه ساخته ایا ما با مراجعه به مراجع قانونی میتونیم علیه مالک قبلی شکایت کنیم ایا تخلفات شهرداری به ما تعلق میگیرد یا مالک قبلی تخلف کرده

 13. ممدرضا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده در سال ۸۶ یه ساختمان خریدم که در پایان کار طبقه همکف جایگزین پارکینگ شده بود.الان مامور شهرداری حضوری آمده بدون اینکه برگه ای بده تهدید میکنه حکم ورود از دادستانی میگیریم و تخریب میکنیم.چاره چیست؟واقعا ما چه گناهی داریم که باید هر از گاهی هول و هراس بدلمون بیفته

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام.

   پاسخ سایت مهداد به نقل از دکتر سعید کریمی، مستشار تجدیدنظر و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری، به سوال شما به شرح زیر می‌باشد:

   «اگر بعد از اخذ پایان کار اولیه تغییری در ملک اتفاق افتاده باشد که مغایر پایان کار صادره باشد، این موضوع تخلف محسوب می‌شود و شهرداری مکلف است موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید. این کمیسیون ممکن است رأی به جریمه یا به اعاده وضع به پایان کار اولیه صادر نماید(یعنی رأی دهد که باید وضع به حالت سابق خود برگردد). در صورت صدور رأی به جریمه، این جریمه براساس سال وقوع تخلف(ارزش معاملاتی سال وقوع تخلف) محاسبه و در رأی کمیسیون قید خواهد شد. نکته قابل توجه این است که برخی از خریداران به هنگام خرید پایان کار جدید اخذ نمی‌کنند و این موضوع، مشکلاتی را به وجود می‌آورد زیرا ممکن است که مالک قبلی از زمان خرید ملک تا فروش آن تغییراتی را که مغایر پایان کار است در آن ایجاد نموده باشند و ملاک، پایان کار صادره است نه وضعیتی که خریدار هنگام خرید رؤیت نموده است».

 14. کوثر گفت:

  سلام می خواستم لطف کنیدسوال منم جواب بدین اگه ملکی دومترازخانه کناری پیشروی داشته باشه ودیوارش روباهم شریک باشن همسایه کناری شکایت کنه وحکم تخریب میتونه بگیره واگه بیادیه دیوارجدادرست کنه که خونه روازملک مجاورجداکنه بازم می تونه حکم تخریب بگیره یه راه حلی بجزتخریب درمورداین ملک دارین

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   این‌که در این خصوص حکم تخریب صادر خواهد شد یا خیر، بستگی به این دارد که در پروانه‌ی ساخت چه چیزی قید شده باشد. اگر از پروانه‌ی ساخت تخلف صورت گرفته باشد، می‌تواند منجر به صدور حکم تخریب شود.

 15. رهام گفت:

  سلام خسته نباشید.
  با توجه به کوچک بودن زیر بنا و فضای هال قصد دارم در حیاط منزلم یک پذیرایی ۳۰ متری بسازم آیا این عمل تخلف محسوب می شود؟ در صورت مثبت بودن پاسخ حکم آن چیست؟؟
  چه راهکاری دارد که قانونی این کار را انجام دهم؟
  لازم الذکر است کل ملک ۱۴۷ متر می باشد ۵۷ متر زیر بنا دارد و ۹۰ متر نیز حیاط می باشد و البته ملک ویلایی و بدون طبقه می باشد.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   شما در ابتدا با یک مشخصات و ویژگی‌های خاصی برای ساختمان و بنای خود پروانه ساخت دریافت نموده‌اید و تمامی این ویژگی‌ها در پروانه ساخت درج شده است. هر نوع مغایرت و تفاوت میان بنا و پروانه‌ی ساخت، به تخریب قسمت‌های اضافه‌شده یا پرداخت جریمه منتهی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطالب مرتبط با تخلفات ساختمانی و کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری که در سایت مهداد درج شده است، مراجعه نمایید.

 16. امیرعلی گفت:

  با سلام،
  در یکی از روستاهای طالقان جواز ۲ طبقه که هرکدام ۶۰ متر است را گرفته ایم. میخواهیم ۳ طبقه که هرکدام ۱۰۰ متر است بسازیم. مهندس ناظر هم داریم و با اصول کامل مهندسی ساخته میشود. مشکلی هم در پرداخت جریمه نداریم.
  آیا امکان تخریب وجود دارد:
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   بله
   حتما امکان تخریب نیز وجود دارد. درواقع، جریمه تنها ضمانت‌اجرای مقرر قانونی برای چنین تخلفی نمی‌باشد و در کنار آن، تخریب نیز پیش‌بینی شده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *