امروز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ شعبان ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۹
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۳
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۲
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
  • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۳۱۱۲
۳۰ مرداد ۱۳۹۷

تخریب ملک، توسط ماموران شهرداری…

تخریب ملک دیگری توسط ماموران شهرداری در راستای انجام وظیفه قانونی، جرم نیست.

جهانگیر فروشنده لباس است و در حال ساختن یک خانه دوطبقه است تا بتواند بار و لباس‌های مغازه خود را در آن جا بگذارد. از بخت بد جهانگیر، این خانه در حال ساخت، در مناطق ممنوعه ساخت و ساز توسط شهرداری قرار دارد و جهانگیر به این موضوع توجهی نکرده است. مامورین شهرداری نیز وظیفه دارند هر خانه‌ای که در محدوده حریم شهرداری است و در کار شهرداری خلل ایجاد می‌کند، از بین ببرند.
بالاخره یک روز نوبت به ساختمان در حال ساخت جهانگیر می‌رسد. مامورین شهرداری به دستور آقای سالمی رئیس حریم شهرداری به این مکان می‌روند و ساختمان جهانگیر را به‌طور کامل تخریب می‌کنند و از بین می‌برند. زمانی ‌که مامورین شهرداری مشغول تخریب ساختمان جهانگیر بودند، جهانگیر و تعدادی از کارگرهای ساختمان از راه می‌رسند و وقتی می‌بینند که آن‌ها مشغول تخریب ساختمان هستند، شروع به سروصدا و دعوا با مامورین می‌کنند که چرا ساختمان را خراب می‌کنید؟! مامورین شهرداری و رئیس حریم شهرداری نیز توضیح می‌دهند که این مکان در طرح است و باید خراب شود. اما کارگرها و جهانگیر شروع به درگیری و دعوا با مامورین می‌کنند و شیشه‌های ماشین آقای سالمی را کاملا شکسته و خرد می‌کنند و بعد مشخص می‌شود که آن ماشین متعلق به شهرداری بوده و شهرداری از کارگرها شکایت می‌کند و آن‌ها مجبور به پرداخت خسارت ماشین به شهرداری می‌شوند. از طرف دیگر مامورین شهرداری و آقای سالمی نیز با آن‌ها درگیر می‌شوند. کارگرها به‌علت وارد شدن ضربه‌های متعدد و آسیب جسمی به خود، از آقای سالمی و مامورین شهرداری شکایت می‌کنند. جهانگیر هم به جرم تخریب خانه در حال ساخت‌و‌ساز از مامورین شهرداری و رئیس حریم شهرداری، آقای سالمی شکایت می‌کند.

قاضی محترم حکم می‌دهد که مامورین شهرداری و آقای سالمی مرتکب جرم تخریب نشده‌اند، به دو دلیل:
اول این‌که مطابق تبصره ماده دو قانون نظارت بر گسترش شهر تهران، شهرداری تهران وظیفه دارد از احداث ساختمان‌هایی که در محدوده حریم شهرداری قرار دارند و بدین‌ترتیب غیرقانونی است، جلوگیری و آن‌ها را تخریب کند. بنابراین مامورین شهرداری جرمی مرتکب نشده‌اند، چراکه وظیفه خود را که جلوگیری از ساخت و ساز در حریم شهرداری بوده است، مطابق قانون انجام داده‌اند.
دوم این‌که با توجه به عکس‌ها و تصاویری که از خانه در حال ساخت و ساز گرفته شده است، مشخص است که این خانه قابلیت سکونت نداشته و مسکونی نبوده است که مامورین شهرداری با تخریب آن به زندگی و محل سکونت شخصی آسیب وارد کرده باشند.
بنابراین مطابق ماده ۳۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۴ و اصل ۳۷ قانون اساسی چون عمل آن‌ها اصلا جرم نبوده و در راستای انجام وظیفه قانونی بوده است و اینکه اساسا کسی مجرم نیست، مگر آن‌که جرم او اثبات شود (اصل برائت) دادگاه آن‌ها را مجرم نمی‌شناسد و به نفع مامورین شهرداری حکم می‌دهد.
از طرفی پرونده شکایت کارگرها از مامورین شهرداری و صدمات و آسیب‌های آن‌ها در شعبه دیگر دادگاه رسیدگی می‌شود. دادگاه تشخیص می‌دهد که در درگیری میان‌آن‌ها، مامورین شهرداری به کارگرها صدمه و آسیب وارد کرده‌اند و دادگاه میزان آسیب به هریک از کارگرها را تشخیص می‌دهد و مقدار دیه‌ای که مامورین شهرداری باید بپردازند را با توجه به مواد ۷۰۹، ۷۱۰، ۷۱۴ و ۴۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ تعیین می‌کند.
آقای سالمی و سایر مامورین شهرداری به میزان دیه تعیین‌شده توسط دادگاه اعتراض و درخواست تجدیدنظر می‌کنند. دادگاه تجدیدنظر با توجه به بند ب ماده ۴۲۷ آیین دادرسی کیفری سال ۹۴ که احکامی را که جمع دیه مندرج در آن‌ها کمتر از یک‌دهم دیه کامل باشد، قطعی و غیر قابل تجدیدنظر می‌داند، و با توجه به این‌که مجموع دیه‌ای که دادگاه بدوی تعیین کرده، از یک‌دهم دیه کامل بیشتر نیست، اعتراض آقای سالمی و سایر مامورین شهرداری را نمی‌پذیرد. در نهایت آقای سالمی و مامورین شهرداری به جرم تخریب محکوم نمی‌شوند، اما به‌علت درگیری و مصدوم کردن کارگرها باید دیه پرداخت کنند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *