امروز دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با ۱ رجب ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۱۹
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۳
  • اذان ظهر: ۱۲:۱۸
  • غروب آفتاب: ۱۷:۵۳
  • اذان مغرب: ۱۸:۱۲
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
  • قال الرضا علیه السلام: قرآن، سخن خدا است از مرز آن مگذرید و هدایت و سعادت را در غیر آن نجویید که گمراه خواهید شد.
+-
بازدید: ۳۵۶
۱۲ دی ۱۳۹۷

با دستور موقت در قراردادها آشنا شویم(۱)…

زمانی که فردی به دادگاه مراجعه می‌­کند تا گرفتن حکم نهایی و اجرای آن باید زمان صرف کند و لازمه­‌ی دادرسی با دقت و صادر شدن یک حکم عادلانه، بررسی چند مرحله­‌ای در دادگاه‌­ها است. حالا ممکن است فردی از دادگاه درخواستی داشته باشد که این زمانی که قرار است برای رسیدگی به این درخواست صرف شود، آن موضوع یا ...

دستور موقت در قراردادها(قسمت اول)

زمانی که فردی به دادگاه مراجعه می‌­کند تا گرفتن حکم نهایی و اجرای آن باید زمان صرف کند و لازمه­‌ی دادرسی با دقت و صادر شدن یک حکم عادلانه، بررسی چند مرحله­‌ای در دادگاه‌­ها است. حالا ممکن است فردی از دادگاه درخواستی داشته باشد که این زمانی که قرار است برای رسیدگی به این درخواست صرف شود، آن موضوع یا نفع را در معرض از بین رفتن قرار دهد که در نهایت مانعی برای صدور یا اجرای حکم ایجاد کند. برای این که این موضوع روشن شود مثالی را مطرح می­‌کنیم: آقایی با یک سند عادی اقدام به خرید یک خانه کرده است و فروشنده حاضر به حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی نیست، خریدار به دادگاه مراجعه می‌­کند و درخواست الزام به تنظیم سند رسمی می­‌دهد اما تا زمان صدور حکم ممکن است فروشنده به موجب یک سند رسمی خانه را به دیگری منتقل کند، آیا در عالم قوانین و دادگاه­‌ها روشی برای این که چنین مشکلی پیش نیاید، پیش‌بینی شده است؟
در جواب باید گفت که بله، ما در نظام دادرسیِ دادگاه‌­ها یک روشی با عنوان دستور موقت داریم که گاهی با عنوان دادرسی فوری هم از آن یاد می­‌کنند که در قانون آیین دادرسی مدنی شرایط آن ذکر شده است.
در مثالی که در بالا زدیم خریدار علاوه بر دادخواست تنظیم سند رسمی که می­‌دهد باید یک درخواست دیگر با عنوان درخواست دستور موقتِ منع فروش ملک موردنظر به دادگاه بدهد و دادگاه با احراز شرایط دستور موقت،اجازه­‌ی فروش ملک را تا صدور رای نهایی به فروشنده نمی­دهد. یکی از موضوعاتی که بسیار دستور موقت کاربرد دارد، قراردادها است که در موارد تعهداتی که فرد ملزم به تحویل مالی باشد پرکاربرد است. موضوع دستور موقت می­‌تواند توقیف مال یا انجام عمل یا منع از انجام عملی باشد.(ماده ۳۱۶ قانون آیین دادرسی مدنی)
دستور موقت را می­‌توان هم به صورت کتبی مطرح کرد و هم به صورت شفاهی که در صورت‌مجلس ذکر می­‌شود و شخص درخواست­‌دهنده امضا می­‌کند.
حال به ذکر شرایط دستور موقت که در قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده است می­‌پردازیم:
· دستور موقت یک اقدام موقتِ احتیاطی:
هر ذی­نفعی ممکن است در هر مرحله از رسیدگی (پیش از اقامه­‌ی دعوا، ضمن آن)که احساس کند اقدام دادگاه برای جلوگیری از ضرری فوریت دارد، می‌­تواند از دادگاه درخواست دستور موقت در آن موضوع را بکند اما نظر دادگاه در این خصوص اثری در رای نهایی ندارد و صرفا یک عمل احتیاطی است که از ضرر احتمالی جلوگیری شود و ممکن است دادگاه در نهایت حکم به نفع درخواست‌دهنده­‌ی دستور موقت بدهد یا ندهد(م. ۳۱۷ق.آ.د.م). از این شرط متوجه می‌­شویم که فقط انجام کارهایی را می‌­توان درخواست کرد که جنبه­‌ی موقتی داشته باشند تا بتوان بعد از صدور حکم اثر دستور موقت (مانند توقیف ملک در مثالی که در بالا زدیم) را برداشت و برای مثال نمی­‌توان در دعوای الزام به انجام تعهد رنگ زدن خانه، دستور موقتِ رنگ زدن خانه مطرح کرد. بنابراین دستور موقت یک عملی است که دادگاه موقتی و احتیاطی به آن حکم می­‌دهد!
· دستور موقت برای اموری است که فوریت دارند:
دادگاه زمانی دستور موقت صادر می­‌کند که تشخیص دهد اگر اقدامی انجام نشود ممکن است مانعی در صدور یا اجرای حکم دادگاه پیش بیاید و در واقع نفعی تا صدور و اجرای حکم در حال تلف شدن باشد.(م. ۳۱۰ق.آ.د.م). تشخیص این که فوریت وجود دارد یا خیر بر عهده­‌ی دادگاه است و صرف ادعای ذی نفع کافی نیست و دادگاه بر اساس اصل دعوا و عرف نظر می­‌دهد.
· دستور موقت تنها با درخواست ذی نفع نه دادگاه:
دستور موقت فقط با درخواست ذی نفع بررسی و صادر می­‌شود و دادگاه نمی‌­تواند خودش بدون درخواست، فوریت را احراز کند و اقدام به صدور دستور موقت کند و برای مثال نالی را توقیف کند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *