امروز شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۴:۵۹
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۹
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۷
 • غروب آفتاب: ۱۹:۴۴
 • اذان مغرب: ۲۰:۰۳
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۲
 • امام حسن مجتبی علیه السلام: بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى.
+-
بازدید: ۲۱۸۱
۱۵ آبان ۱۳۹۷

از بین بردن یا هتک آبروی دیگران جرم است! (۲)

در ادامه مطلب مربوط به شیوه‌های هتک‌حیثیت و مجازات آن، به بررسی دو مورد دیگر می‌پردازیم. افتخار دهید و با ما همراه باشید...

همراهان عزیز سایت مهداد، نوشته ذیل، ادامه مطلبی است که قبلاً نوشته شده است. اگر تمایل داشتید می‌توانید ابتدا آن مطلب و سپس این نوشته را مطالعه بفرمایید. هر سوالی هم در مورد هتک حیثیت و نشر اکاذیب پیش آمد می‌توانید در قسمت پیام انتهای مطلب بپرسید. کارشناسان سایت مهداد در خدمت شما عزیزان هستند…
۴-هتک حیثیت افراد از طریق انتساب اعمال دروغین (نشر اکاذیب)
ممکن است شما هم گاهی در سایت‌های خبری، کانال‌های تلگرام یا اینستاگرام اخبار دروغینی را که در مورد افراد منتشر می‌شود، دیده‌باشید. مثلا گاهی اخباری منتشر می‌شود مبنی بر این‌که شخص مشهوری از دنیا رفته، یا همسر دوم اختیار کرده یا ویلای بزرگی در فلان منطقه‌ دارد و…
انتشار این قبیل اخبار که معمولاً برای جذب مخاطب یا با هدف بدبین کردن مردم نسبت به فرد خاصی منتشر می‌شوند، از نظر قانون جرم شناخته شده و مصداق بزه «نشر اکاذیب» است.
چند نکته درباره‌ی جرم نشر اکاذیب قابل توجه است که به اختصار بیان می‌شود:
۴-۱) برای تحقق جرم نشر اکاذیب لازم نیست که جرمی به کسی نسبت داده‌شود و کافی است که خبر منتشرشده دروغ باشد.
۴-۲) برای تحقق این جرم علم به دروغ بودن خبر لازم است. لذا اگر انتشاردهنده خبر با این تصور که خبر صحیح است، آن را منتشر نماید، مسئولیتی ندارد. مثلاً اگر یک سایت خبری در نتیجه‌ی سهل‌انگاری و اشتباه، خبری را منتشر کند که بعداً دروغ بودن آن مشخص شود، نمی‌توان جرم نشر اکاذیب را محقق دانست.
۴-۳) برای تحقق جرم نشر اکاذیب لازم است که انتشاردهنده قصد ضرر رساندن به فرد خاص یا برهم‌ریختن افکار عمومی را داشته باشد، اما لازم نیست که در عمل هم موفق شود به این هدف دست پیدا کند.
۴-۴) برای تحقق این جرم به هیچ وجه لازم نیست که شخص بزه‌دیده اثبات کند که ضرر مادی یا معنوی به او وارد شده است. همین که خلاف واقع بودن خبر اثبات شود، برای تحقق جرم کافی است. حتی اگر هیچ‌کس خبر دروغ منتشرشده را باور نکرده باشد، باز هم تاثیری در کاهش مسئولیت متهم ندارد.
۴-۵) گاهی دیده‌می‌شود روزنامه‌ها یا سایت‌های خبری، برای جلب‌توجه مخاطبان خود تیترهای مبالغه‌آمیزی در رسانه‌ی خود درج می‌کنند. در این صورت اگر مبالغه و بزرگ‌نمایی خبر بی‌تناسب و نابه‌جا باشد، می‌تواند از مصادیق این جرم تلقی شود.
۴-۶) ایجاد یک سایت یا پیج (صفحه) در فضاهایی مانند اینستاگرام و… به‌اسم یک فرد مشهور و گذاشتن محتواهایی به‌نام آن فرد، نشر اکاذیب محسوب می‌شود.
۴-۷) گاهی ممکن است عکس یا خبر منتشرشده صحیح باشد، ولی جزء اسرار خصوصی مردم باشد که راضی به انتشار عمومی آن نباشند. در‌این‌صورت ممکن است این رفتار مصداق جرم انتشار اسرار (موضوع ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای) باشد.
۴-۸) جرم نشر اکاذیب در زمره‌ی جرائم قابل گذشت است. لذا برای آن‌که بتوان متهم را تعقیب قضایی نمود، لازم است بزه‌دیده با مراجعه به مرجع قضایی مبادرت به طرح شکایت و تقاضای رسیدگی‌نماید. هم‌چنین اگر شاکی بعد از طرح شکایت، حین رسیدگی و یا حتی بعد از پایان رسیدگی و صدور حکم مجازات، از شکایت خود صرف‌نظر نماید، پرونده مختومه می‌شود.

۵- هتک حیثیت از طریق انتساب جرم به فرد
امروزه متاسفانه شاهد هستیم که گاهی در فضای مجازی بدون هیچ دلیل قطعی، کسی را رشوه‌گیر، خائن، جاسوس، متهم به روابط نامشروع و … می‌کنند. نسبت دادن دروغ جرم به دیگران، جرم است و در اصطلاح حقوقی به آن افترا گفته می‌شود. تحقق بزه افترا مستلزم این‌است‌که:
اولاً- عملی که به شخص بزه‌دیده نسبت داده می‌شود، به‌موجب قانون جرم‌باشد.
ثانیاً- نسبت‌دهنده، این کار را با آگاهی و اراده انجام‌دهد و به‌نادرستی انتساب خود علم داشته باشد. لذا اگر کسی که جرم را نسبت داده، بتواند وقوع جرم را اثبات کند، مورد تعقیب قرار نمی‌گیرد.
یک نوع خاص از افترا وجود دارد که «قذف» نامیده می‌شود و مجازات آن سنگین‌تر از افترای عادی است. بر اساس ماده‌ی ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی، قذف عبارت است از نسبت دادن جرایم جنسی به شخص دیگر، هرچند مرده باشد. برای تحقق قذف لازم است که عمل جنسی به‌طور صریح و روشن (از هر طریق مانند گفتار و نوشتار) به شخصی نسبت داده شود.
نکته‌ی جالب توجه این‌که انتشار عمومی اخبار مربوط به جرم جنسی و جرائمی که مربوط به عفت جامعه است، از این جهت که موجب اشاعه‌ی فحشا، زشتی و بدی می‌شود، ممنوع است و مطابق تبصره ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی، حتی اثبات جرم هم مرتکب را از تعقیب رها نمی‌کند.
نکات کامل‌تر درباره‌ی جرم افترا را در سایر بخش‌های سایت مشاهده فرمایید.

8 پاسخ به “از بین بردن یا هتک آبروی دیگران جرم است! (۲)”

 1. عباس نصرالهی گفت:

  درود
  من یه سئوال دارم . ممنون میشم راهنمائی میشم . اگرم نیاز باشه برای طرح شکوائیه و تنظیم دادخواست خدمت میرسم.
  بنده کارم اتلیه فیلمبرداری هست
  افراد زیادی در کسوت فیلمبردار و عکاس برام کار میکنن
  یکیشون یه خانم عکاسی بود که در چندین نوبت عکسهائی که از عروس دامادها گرفته بود سهوا یا عمدا برخیشون را پاک کرد و در نهایت بدست من نرسوند.

  من تمام دفعات با سئه صدر قضیه را چشم پوشی میکردم و خودم در مقام مدیر مجموعه بهر شکلی بود مشتری را راضی نگه داشتم.
  تا اینکه دفعه آخر این مشتری دیگه مثل مشتریهای دیگه نبود و رضایت بده نبود
  و برای جلب رضایت مقادیر زیادی از من آفر و امکانات و تخفیف خواست تا شر درست نکند
  و من به طبع میبایست کوتاه میآمدم و اینکارو کردم
  حال آنکه مقصر اصلی این قضیه عکاس من بوده است
  من نیز برای اینکه ازین بیشتر مغبون نشم مبلغ ۴۰۰/۰۰۰تومان از حق ویزیت عکاس را بلوکه نگه داشتم تا تکلیف خسارت وارد شده بمن تعیین و تقبل بشه.

  این داستان بیش از یکسال زمان برد وقضیه مسکوت بود
  تا اینکه چند روز پیش متوجه شدم اون خانم عکاس طی این یکسال رفته و گروه تلگرامی زده با بیش از ۱۰۰۰عضو(ینی همه اعضای صنف چه عکاس و فیلمبردار و چه همکاران مجموعه دار) تحت عنوان معضلات و مشکلات صنفی….

  در طی چند روز گذشته در گروه تلگرامی اقدام به طرح نام من و مجموعه ام کرده با این عنوان که بد حسابم و کلاهبردارم و پول همه را خوردم و حق ایشان را ندادم خیلی های دیگه هم که از اصل موضوع بی خبرن از اونجائی که ایشون ادمین گروه هست بر این ادعای ایشون صحه گذاشتن و شروع به بدگوئی بر علیه من کردن . خلاصه این امر منجر به آبرو ریزی و تخریب کسب و کار و اعتبار من شده .

  از شما استدعا دارم
  آیا درین موضوع من حق شکایت قانونی دارم یا خیر؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   وقت بخیر
   جرمی که می توانید تحت عنوان آن شکایت نمایید هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در دادسرای جرایم رایانه ای موضوع ماده ۷۴۶ قانون تعزیرات می باشد.
   با ما همراه باشید.

 2. mahboobe گفت:

  سلام …مدت یکسال هست که مردی در فضای مجازی با من در ارتباط هست و قصدش ازدواج بوده …ما در واقعیت همدیگر را ندیده ایم اما من را عاشق خود کرد و بعد نیز از من عکس های زیادی گرفت …بعد از مدتی پیشنهاد داد به خانه اش بروم و من به خاطر شور احساساتم قبول کردم اما هرگز نشد که بروم ایشان ۱۰۰۰ کیلومتر از من دور و ۱۲ سال بزرگترند …بعد از مدتی فهمیدم که با خانمی به کوه می رود و ادعا کرد آن خانوم متاهل است .. من که خیلی دوستش داشتم حسادت کرده و کنجکاو شدم و بدنبال یافتن پیج آن خانم در اینستا شدم و دیدم که آن زن عکسی از همسرش نذاشته اما اکثر تصاویر کوهش با او یکی بود و بعد خیلی عصبانی شدم و او را تگ کردم و گفتم این خانم متاهل بنظر نمیرسند چرا به من دروغ گفتی…او در همه جا بلاکم کرد و پیام هایمان را نیز پاک کرد و الان مدعیست ک بخاطر آنکه تهمت مجردی زدم ب آن خانوم و با آبروی خودش بازی کردم از من شکایت کرده و مرا به زندان انداخته و آبرویم را می برد … من قربانی این ماجرا هستم و از احساسم سو استفاده شده …چکار کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   خواهشا دیگر وارد روابط به این شکل نشوید. آسیب جدی اول از همه به شما وارد می شود و خسران زده می شوید.
   بدون دلیلو مدرک کافی نمی شود جرمی را به کسی نسبت داذ

 3. موناشامخی گفت:

  سلام ممنونم پاسخ سوال بندرو بدید
  من آرایشگر هستم خانمی مراجعه کردن برای احیا موهای بسای سوختشون و فرمدن سلامتی مو برام خیلی مهم و صافی کمتر منم از موادی استفاده کردم که صافی نداشت .وحالا ایشون ناراضی هستن پیام دادن و من گفتم شماره کارت بدید پولتون رو میدم با اینکه یقینن به کاری که خواستن و درست بودن کار اعتقاد داشتم و ایشون گفتن نه الا بلله باید موهام صاف میشد و باید صاف کنید منم چون موهاش آسیب دیدس قبول نکردم حالا ایشون اومدن تو چندتا کانال تلگرام که برا ما آرایشگرا خیلی مهم و کلی آرایشگرو مشتریا درونشن از من بد گفت و آبرو کاری منو برد که ایشون دروغگو بخاطر پول موهارو خراب میکنه و اعتماد همه به من صفر شد و باعث شد سالندار منو بی دلیل اخراج کنه با اینکه به کارم اعتماد داشت میخوام بدونم کار این خانم که باعث شد اعتبار کاری چندین سالم زیر سوال بره و آبروم بره و بیکار بشم تو قانون جرم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر افترا باشد جرم است. به مطلب افترا در سایت مراجعه نمایید. وگرنه از لحاظ حقوقی مطالبه خسارت ناشی از مسئولیت مدنی بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 4. میم گفت:

  سلام وقت بخیر.من متاهلم و اشتباه بزرگی کردم توی زندگیم.مدتی یه اقایی ب من پیام میداد در اینستا و منم کمکم باهاشون صمیمی شدم.خانم اون اقا فهمید و از چت هامون اسکرین شات گرفت.شوهر منم فهمید و ما بهم ریختیم.اما بعد چند ماه همسرم منو بخشید و به هم قول دادیم همه چیو درست کنیم.من خیلی براش تلاش کردم.همه چیز خوب شد.اما حالا بعد۷ ماه اون خانم اسکرین شات هارو نگه داسته و هرجا میشینه راجب ما میگه و ایروی من و شوهرمو ریخته.من یا شوهرم میتونیم از اون خانم شکایت کنیم؟ب جایی میرسیم؟! میشه جلوشو گرفت؟؟ ممنون میشم جواب بدین چون زندگیمون بهم ریخته و بخاطر این قضیه شاید جدا بشیم…

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما می توانید شکایت نمایید. این حق شماست . با توجه به ارزیابی ادله از جانب مرجع قضایی محترم تصمیم قضایی مقتضی صادر خواهد شد.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *