امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۷
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۲
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
  • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۵۳۳
۱۱ دی ۱۳۹۷

اذن به درمان کودک بیمار(۱)

 از آنجایی که همه آدم ها دارای کرامت انسانی هستند، هرگونه دخل و تصرف در شرایط جسمانی یا روحی آن‏ها نیاز به کسب اجازه از آن‏ها دارد. در این زمینه تاکیدات قانونی، مذهبی، اخلاقی بسیاری بر لزوم کسب رضایت آگاهانه از بیمار وجود دارد. با این وجود، انجام این کار از لحاظ عملی بسیار دشوار است. یکی از این موار...

بررسی زیر و بم اذن به درمان کودک(قسمت اول)

 از آنجایی که همه آدم ها دارای کرامت انسانی هستند، هرگونه دخل و تصرف در شرایط جسمانی یا روحی آن‏ها نیاز به کسب اجازه از آن‏ها دارد. در این زمینه تاکیدات قانونی، مذهبی، اخلاقی بسیاری بر لزوم کسب رضایت آگاهانه از بیمار وجود دارد. با این وجود، انجام این کار از لحاظ عملی بسیار دشوار است. در ادامه به بررسی مفهوم رضایت خواهیم پرداخت:
⦁ مفهوم رضایت بیمار:
رضایت به معنای اجازه و اذن بیمار به پزشک جهت تصرف در بدن او جهت درمان است که لازمه آن، ارائه‏‌ی اطلاعات مربوط به بیماری به بیمار توسط پزشک و فهم آن توسط بیمار است.
لازم به ذکر است ارائه ی اطلاعات باید به بیماری صورت بگیرد که ظرفیت تصمیم گیری و فهم اطلاعات مربوطه را دارد و پیامد‏های ناشی از تصمیم گیری خود را درک می‏کند. تصمیم گیری بیمار به دور از هرگونه فشار یا فریب یا اجبار صورت می‏ گیرد. بیمار در تصمیم گیری خود کاملا داوطلبانه و آزادانه عمل می‏‌نماید.
در این راستا پزشک اطلاعاتی همچون مدتی که بیمار بستری می‌شود، مدت زمان بهبودی، سایر روش ‏های درمانی موجود، منافع و مضرات هر یک از روش ‏ها ارائه می‏‌دهد. لازم است تاثیر احتمالی درمان پیشنهادی بر شغل، درآمد، زندگی خانوادگی و دیگر جنبه ‏های شخصی گفته شود و اعتقادات مذهبی فرد در نظر گرفته شود.
منظور از تصمیم گیری داوطلبانه آن است که بیمار در انتخاب نوع مراقبت‏ های پزشکی کاملا آزاد است و هیچ گونه عامل خارجی در تصمیم گیری او اثری ندارد.
⦁ مفهوم کسب رضایت:
کسب رضایت به این معنا است که بیمار به پزشک اجازه‏ی مداخله پزشکی دهد. بیمار حق دارد تصمیم بگیرد پس از آن که از تمام اطلاعات مربوط به بیماری خود مطلع شد، از درمان توسط پزشک جلوگیری نماید یا آن که اجازه‏ ی انجام این درمان‏ ها را بدهد.
کسب رضایت به صورت صریح یا ضمنی و غیر صریح است. کسب رضایت صریح از بیمار به صورت شفاهی یا کتبی صورت می‏‌گیرد. در موارد بستری در بیمارستان و اعمال شخصی و یا جراحی ‏ها و… رضایت کتبی لازم است. در کسب رضایت ضمنی بیمار عملی انجام می‏‌دهد که آن عمل به این مفهوم است که او به درمان رضایت داده است. مثلا قرصی که پرستار برایش می‏ آورد، می‏خورد یا عملا اجازه‏ ی خونگیری از دستش را با بالا زدن آستینش صادر می‏ کند.
رضایت ضمنی در مراحل اولیه‏ ی بالینی مثل شرح حال، تحت نظر قرار گرفتن و… صادق است و معاینات اختصاصی تر مثل نمونه برداری و… را شامل نمی‌شود.
از نظر قانونی کسب رضایت از بیمار الزامی است. به این صورت که اگر درمان بدون رضایت بیمار صورت بگیرد ضرب و جرح تلقی می‏‌شود و پزشکی که مرتکب این ضرب و جرح شده از لحاظ قانونی مورد تعقیب قرار می‏‌گیرد. در فرایند کسب رضایت از بیمار نباید این حس به بیمار القاء شود که مثلا اراده و اختیارش را در رضایت دادن از دست داده است و مجبور است که رضایت دهد. مثلا نباید این رضایت قبل از اقدام بزرگ و روی تخت جراحی مثل قبل از یک عمل سخت صورت گیرد. در این حالت کاملا اختیار و آزادی عمل از بیمار سلب می‏ شود. به این ترتیب با ورود بیمار به بیمارستان اجازه نامه‏ های مختلفی از وی و همراهان وی اخذ می‏‌گردد.

⦁ عنصر قانونی رضایت:
بند (ج) ماده ۱۵۸ قانون مجازات اسلامی مقرر می‏دارد: هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی وی و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام می‏ شود، مجاز است. (در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نیست)
کسب رضایت نوعا پیش از انجام عمل جراحی از طریق رضایت نامه صورت می‏‌گیرد.
⦁ رضایت نامه:
رضایت نامه مدرکی است که بیمار قبل از تن دادن به هر گونه اقدام درمانی در مراکز درمانی آن را امضاء می‏‌کند. در این رضایت نامه بیمار از کلیه ‏ی خطرات عمل، راه‏های درمانی جایگزین و خطرات آن، توسط پزشک معالج آگاهی می‏‌یابد. رضایت نامه یک سند معتبر است لذا در مفاد و محتویات آن لازم است کلیه‏ ی نکات قانونی رعایت شود.
در این راستا هم فردی که رضایت را کسب می‌‏کند باید دارای شرایط خاصی باشد و هم بیمار باید از محتوای رضایت نامه آگاهی کامل داشته باشد. در ایران معمولا فرم رضایت نامه در واحد پذیرش بیمارستان ، توسط بیمار یا ولی بیمار تکمیل و امضا می‏‌شود. به این ترتیب که مسئولین پذیرش، به نمایندگی از سوی پزشک معالج بیمارستان از مریض یا بستگان نزدیک وی در جهت انجام اقدامات درمانی مجوز‏های مناسب را اخذ می‏‌نماید. امضای این فرم توسط بیمار و یا نماینده‏ ی وی مدرکی از رضایت بیمار برای خدمات و اقدامات درمانی محسوب می‏‌شود. رضایت نامه برای اقدامات غیر قانونی و غیر اخلاقی و همچون سقط جنین معتبر نیست.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *