امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۴:۳۶
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۱۹:۵۳
  • اذان مغرب: ۲۰:۱۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۴
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۷۵
۲۲ فروردین ۱۴۰۰

آیا به راننده مسبب حادثه که فاقد گواهینامه است، بیمه تعلق می‌گیرد؟

مطابق آخرین رأی وحدت رویه، بیمه‌گر (شرکت بیمه) مسئولیت ندارد که از محل بیمه‌نامه ماده 3 «قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه»، مصوب سال 1395، به راننده‌ی مسبب حادثه که فاقد گواهی‌نامه است، خسارات بدنی را بپردازد.

رأی وحدت رویه چیست؟
در جهان امروز، امور جامعه با قانون سامان و نظم پیدا می‌کند. اعضای جامعه، مخاطبان اصلیِ این قوانین محسوب می‌شوند و باید نسبت به محتوای آن‌ها آگاهی داشته باشند تا کم‌تر در معرض مسائل حقوقی قرار بگیرند. شاید عموم افرادی که تخصص حقوقی ندارند، این‌طور تصور کنند که قانون صرفاً مصوبات مجلس شورای اسلامی را شامل می‌شود. این تصور، تا حد زیادی منطبق بر واقعیت بوده و صحیح است، اما تمام واقعیت نیست. یکی از استثنائات بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد، رأی وحدت رویه است.
رأی وحدت رویه، رأیی است که توسط دیوان عالی کشور صادر می‌شود. دیوان عالی کشور، عالی‌ترین مرجع قضاییِ کشور است. رأی وحدت رویه در مواردی صادر می‌شود که دادگاه‌ها در خصوص موضوعات یکسان، آراء متفاوتی صادر کرده باشند. نکته‌ی مهم در خصوص رأی وحدت رویه آن است که آراء وحدت رویه، حکم قانون را دارند و مانند مصوبات مجلس شورای اسلامی، برای تمامیِ اعضای جامعه و دادگاه‌ها لازم‌الاتباع می‌باشند. ازاین‌رو، اعضای جامعه باید نسبت به محتوای آراء وحدت رویه نیز آگاهی داشته باشند. در این نوشتار، شما را در جریان آخرین رأی وحدت رویه‌ای که توسط دیوان عالی کشور صادر شده است، قرار خواهیم داد.

مطابق جدیدترین رأی وحدت رویه؛
اگر راننده مسبب حادثه فاقد گواهینامه باشد، بیمه وظیفه ندارد خسارات بدنیِ وارده به او را بپردازد.
توضیح آن‌که، مطابق ماده ۳ «قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه»، مصوب سال ۱۳۹۵، دارنده وسیله نقلیه موظف است که برای پوشش خسارت‌های بدنی که به راننده مسبب حادثه وارد آمده است، حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیرحرام، بیمه حوادث اخذ کند. حال، با توجه به این‌که مطابق بند پ ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی ماده (۳) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه (بیمه حوادث راننده مسبب حادثه)، برای پرداخت خسارت بدنی، ارائه‌ی اصل تا تصویر برابر با اصل گواهینامه رانندگیِ راننده مسبب حادثه یا هرگونه مدرک دال بر داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه مربوط الزامی است، بیمه‌گر (شرکت بیمه) مسئولیت ندارد که از محل بیمه‌نامه ماده ۳ این قانون به راننده‌ی مسبب حادثه که فاقد گواهی‌نامه است، خسارات بدنی را بپردازد. بنابراین، چنانچه راننده‌ای مسبب حادثه باشد و در عین حال، گواهینامه‌ی معتبر رانندگی نیز نداشته باشد، شرکت بیمه وظیفه‌ای برای پرداخت خسارت‌های واردشده به او ندارد؛ حتی اگر وسیله نقلیه، بیمه‌حادثه ویژه راننده داشته باشد.

برای مطالعه‌ی دیگر آراء وحدت رویه، کلیک کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *