امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ شعبان ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۴:۵۲
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۲
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۳
 • غروب آفتاب: ۱۹:۴۴
 • اذان مغرب: ۲۰:۰۳
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۸
 • امام زمان (عج): ستمگران پنداشتند که حجّت خدا از بین رفته است، در حالی که اگر به ما اجازه سخن گفتن داده میشد، هر آینه تمام شکّ ها را از بین میبردیم.
+-
بازدید: ۱۶۵۰
۱۲ خرداد ۱۳۹۷

اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…

هر اقدامی مصداق جرم خیانت در امانت نیست و حتما باید در قالب 4 عملی که قانون نام برده است، باشد تا بگوییم جرم خیانت در امانت است. این چهار عمل عبارتند از: تصاحب،‌استعمال،‌گم کردن و تلف کردن. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد...

در مورد خیانت در امانت کارشناس محترم این حوزه، توضیحاتی را در کافه قانون ارائه داده‌اند. با اجازه مخاطبان عزیز دیگر به سراغ مقدمات اولیه نمی‌رویم و یک راست می‌رویم سراغ اصل موضوع….
با توجه به ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات،‌رفتاری که امین در خیانت در امانت مرتکب می‌شود یکی از چهار فعل تصاحب کردن،‌استفاده، تلف کردن و گم کردن است که هر کدام را به ترتیب برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.
۱.تصاحب
تصاحب کردن یعنی کسی با مال رفتاری کند که انگار مال خودش است؛‌ مثلا آن را بفروشد و یا هدیه دهد و یا اینکه مالک اصلی مال وقتی مال را مطالبه می‌کند، آن را برنگرداند. حتما باید کسی که خیانت در امانت می‌کند قصد تصاحب را داشته باشد و این را در عمل با اقداماتی که گفتیم نشان دهد. تصاحب‌کردن نیاز به استمرار ندارد و در همان لحظه اول خیانت در امانت واقع می‌شود. عدم پس دادن مال مورد امانت پس از ابلاغ کردن اظهارنامه رسمی نشان‌دهنده تصاحب‌کردن مال توسط امین است. حتما باید امانت‌گذار مالش را مطالبه کند و امین مالش را پس ندهد تا بگوییم خیانت در امانت است و حتما باید امین قصد تصاحب کردن را داشته باشد که همان سوء‌نیت تلقی می‌شود. اگر هم امین پس از اینکه مال را تصاحب کرد،‌پشیمان شد و خواست مال را برگرداند جرم خیانت در امانت منتفی نمی‌شود.
۲.استعمال ( مصرف کردن و یا مورد استفاده قرار دادن مال)
استفاده و یا مصرف‌کردن برخلاف آنچه مدنظر مالک بوده و یا برخلاف آنچه شرط شده است، استعمال ناروا است. مثلا شخصی ماشین سواری جدید خود را به پسرعویش امانت داده، اما او رفته و با آن آجر وسیمان و کیسه گچ حمل کرده است… یا مثلا ماشینی به شما امانت داده شده که تا قم بروید و برگردید،‌اما تا بندرعباس می‌روید و بر‌می‌گردید.. در اینجا هم باید سوء نیت و قصد استفاده نابه جا و برخلاف شرط وجود داشته باشد. باید بدانیم که هر استعمالی مال را از بین نمی‌برد و ممکن است مال همچنان باقی بماند و خیانت در امانت نیز محقق باشد.

۳.اتلاف( تلف کردن)
این مورد که معنایش واضح است؛‌ یعنی کسی بیاید و از روی عمد و سوء نیت مال شما را تلف کند. تلف کردن عمدی چه نسبت به کل مال باشد و یا قسمتی از آن و حتی نسبت به وصفی که دارد،‌اگر همراه با سایر شرایط باشد خیانت در امانت است. مثلا کسی به دیگری ماشینش را به امانت سپرده؛‌این فرد چه کل ماشین را خراب کند و یا یکی از شیشه هایش را بشکند و یا عمدا رنگ دیگری روی رنگ زیبای ماشین بپاشد خیانت در امانت است. در این مورد فرقی نمی‌کند که خیانت در امانت توسط امین مستقیما انجام شود و یا غیر‌مستقیم… مثلا خودش ماشین شما را آتش بزند و یا شرایطی را ایجاد کند که ماشین شما آتش بگیرد. ممکن است کسی که باید کاری را نسبت به مال مورد امانت انجام دهد عمدا انجام ندهد و منجر به از بین رفتن مال مورد امانت شود؛‌مثلا گلدانی را به کسی سپردید و او عمدا به آن آب ندهد و گل پژمرده شود و از بین برود…
۴.مفقود کردن( گم کردن)
گم کردن یعنی اینکه امین بدون اینکه مال را تلف کند،‌باعث شود که مالک نتواند به مالش دسترسی داشته باشد؛ مانند اینکه انگشتر مورد امانت را در دریا بیندازد. حتما باید در این اقدام قصد و سوء‌نیت امین در خارج کردن مال از دسترس مالکش وجود داشته باشد؛‌یعنی باید فرد بخواهد که مالک به مالش دسترسی نداشته‌باشد. بنابراین اگر در اثر کوتاهی کردن و سهل انگاری امین مال مورد امانت گم شود، او تنها باید خسارت مالک را جبران کند و دیگر جرم خیانت در امانتی مرتکب نشده است.
باید دقت داشته باشیم که خیانت در امانت حتما باید در قالب یکی از این چهار عمل صورت بگیرد. بنابراین اگر کسی چند سکه نزد دیگری به امانت گذاشته است و به امین مراجعه کند و بگوید سکه ها را بده،‌ ولی در جواب امین بگوید که بعدا سکه ها را به تو می‌دهم و یا یک جای امنی گذاشته ام که الان یادم نیست،‌ این خیانت در امانت نیست و مشمول هیچ کدام از اعمال فوق نمی‌باشد.

8 پاسخ به “اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…”

 1. محمد گفت:

  رییس برادرم ساعتی به وی داده جهت تعمیر به خارج کشور ببرد.از ارزش و قیمتی بودن این ساعت هیچ اطلاعی به وی ندادند. این ساعت یا در فرودگاه یا هتل ایشان به سرقت رفته.یرادرم به عنوان امین ترین فرد شناخته شده است.تکلیف برادرم چیست و حکم ایشان چیست.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و عرض ادب. ممنون که سایت مهداد را برای به سوالتان انتخاب فرمودید.
   با اثبات سرقت و عدم تقصیر برادر شما جرمی متوجه ایشان نمی شود و حتی نیازی نیست خسارت را جبران بفرمایند زیرا در امانت داری خود کوتاهی نکرده اند. بنابراین حکمی علیه ایشان صادر نخواهد شد.
   با ما همراه باشید…
   موفق و سربلند باشید.

 2. علی گفت:

  سلام شخصی از من با علم خواب آلودگی و نداشتن گواهینامه از بنده خواسته که ماشینش رو جایی ببرم و در راه خواب رفتم تصادف کردم خسارت ماشین به عهده کیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   طبق قاعده کلی با توجه به اینکه مال، امانت در دست شما بوده است باید تقصیر شما اثبات شود و مدعی امانت گذار است. از سوی دیگر قانون بیمه در صورتیکه ماشین بیمه باشد با شرایطی خسارت ماشین را پرداخت می کند و چندان جای نگرانی نیست.
   ممنون از اینکه با سایت مهداد همراه هستید.

 3. ماهان گفت:

  باعرض سلام
  درسال ۹۲یه پولی میرسه به بابام وقرارتحویل بدن به بابام وان انطرف که عموم میشناسه گفت این امانت بده به داداشت چون عموم‌ ریش سفیدبزرگتربود این بطرف گفته چک به اسم من بنویس وپول میگیرم بهش میدم ۶۰ملیون دادبه عموم وعموم پول گرفته ازبانک بهش ندادوباحیلگری یه دعوایی رراه انداخت بچه هاش باخانواده خودمون قبل ازاینکه پول بده گفته باشه بشرطی که پول بدم که ازطائیفه بری بابام باساده دلی بیسوادیش امدبرگه روامضاکرد وبرگه سفیدبودایناامدن نوشتن که پول تحویل دادیم باحضورفلان وفلان که بامابدبودن ولی بابام میگه مم حاضرم اعدامم‌ بنویسن توداداگاه که من یه قرون ازاین داداشش نگرفته وااین قضیه مال سال۹۲تاالان بحقمون نرسیدیم کسی نداریم که اینکاربه ماکمک میکنه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   اگر پدرتان شاهدی دارد که مطالبی که می گویند در دادگاه تایید کنند حتما به عنوان دلیل مورد نظر مرجع محترم قضایی قرار خواهد گرفت.
   آن پولی هم به عمویتان داده شده است با ادله کافی قابل برگشت است فقط باید در دادگاه ادعاهای پدرتان اثبات شود.
   با ما همراه باشید

 4. بهزاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید بنده به شخصی که یه واحد مسکونی را به صورت پیمانی جهت انجام دکوراسیونبرداشته بود جنس فروخته ام که بعد از تحویل واحد به صاحب خانه خبری ازشان نیست من چطور میتونم به حقوقم برسم نحوه شکایتم به چه صورت باید باشد غیر از شماره تلفن متاسفانه هیچ مدرکی هم ندارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز سایت مهداد
   اولا- متاسفانه شما قدری بی‌احتیاطی کرده‌اید و طبیعی است که تبعات ناشی از ریسک کار خود را باید بپذیرید.
   ثانیا- تنها راه شما در حال حاضر طرح دعوای حقوقی است. مرجع رسیدگی به‌طور غیابی رسیدگی خواهد کرد.
   حتما این کار را انجام دهید. احتمال به نتیجه رسیدن وجود دارد. ولی باید صبور باشید.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *