امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۴:۲۱
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۰۲
 • اذان ظهر: ۱۳:۱۱
 • غروب آفتاب: ۲۰:۱۸
 • اذان مغرب: ۲۰:۳۹
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۰
 • امام حسن عسکری – علیه السلام – فرمود: علامت و نشانه ایمان پنج چیز است: انگشتر به دست راست داشتن، خواندن پنجاه و یک رکعت نماز (واجب و مستحبّ)، خواندن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» را (در نماز ظهر و عصر) با صدای بلند، پیشانی را در حال سجده روی خاک نهادن، زیارت اربعین امام حسین – علیه السلام – انجام دادن.
+-
بازدید: ۲۵۴۷
۱۲ خرداد ۱۳۹۷

اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…

هر اقدامی مصداق جرم خیانت در امانت نیست و حتما باید در قالب 4 عملی که قانون نام برده است، باشد تا بگوییم جرم خیانت در امانت است. این چهار عمل عبارتند از: تصاحب،‌استعمال،‌گم کردن و تلف کردن. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد...

در مورد خیانت در امانت کارشناس محترم این حوزه، توضیحاتی را در کافه قانون ارائه داده‌اند. با اجازه مخاطبان عزیز دیگر به سراغ مقدمات اولیه نمی‌رویم و یک راست می‌رویم سراغ اصل موضوع….
با توجه به ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات،‌رفتاری که امین در خیانت در امانت مرتکب می‌شود یکی از چهار فعل تصاحب کردن،‌استفاده، تلف کردن و گم کردن است که هر کدام را به ترتیب برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.
۱.تصاحب
تصاحب کردن یعنی کسی با مال رفتاری کند که انگار مال خودش است؛‌ مثلا آن را بفروشد و یا هدیه دهد و یا اینکه مالک اصلی مال وقتی مال را مطالبه می‌کند، آن را برنگرداند. حتما باید کسی که خیانت در امانت می‌کند قصد تصاحب را داشته باشد و این را در عمل با اقداماتی که گفتیم نشان دهد. تصاحب‌کردن نیاز به استمرار ندارد و در همان لحظه اول خیانت در امانت واقع می‌شود. عدم پس دادن مال مورد امانت پس از ابلاغ کردن اظهارنامه رسمی نشان‌دهنده تصاحب‌کردن مال توسط امین است. حتما باید امانت‌گذار مالش را مطالبه کند و امین مالش را پس ندهد تا بگوییم خیانت در امانت است و حتما باید امین قصد تصاحب کردن را داشته باشد که همان سوء‌نیت تلقی می‌شود. اگر هم امین پس از اینکه مال را تصاحب کرد،‌پشیمان شد و خواست مال را برگرداند جرم خیانت در امانت منتفی نمی‌شود.
۲.استعمال ( مصرف کردن و یا مورد استفاده قرار دادن مال)
استفاده و یا مصرف‌کردن برخلاف آنچه مدنظر مالک بوده و یا برخلاف آنچه شرط شده است، استعمال ناروا است. مثلا شخصی ماشین سواری جدید خود را به پسرعویش امانت داده، اما او رفته و با آن آجر وسیمان و کیسه گچ حمل کرده است… یا مثلا ماشینی به شما امانت داده شده که تا قم بروید و برگردید،‌اما تا بندرعباس می‌روید و بر‌می‌گردید.. در اینجا هم باید سوء نیت و قصد استفاده نابه جا و برخلاف شرط وجود داشته باشد. باید بدانیم که هر استعمالی مال را از بین نمی‌برد و ممکن است مال همچنان باقی بماند و خیانت در امانت نیز محقق باشد.

۳.اتلاف( تلف کردن)
این مورد که معنایش واضح است؛‌ یعنی کسی بیاید و از روی عمد و سوء نیت مال شما را تلف کند. تلف کردن عمدی چه نسبت به کل مال باشد و یا قسمتی از آن و حتی نسبت به وصفی که دارد،‌اگر همراه با سایر شرایط باشد خیانت در امانت است. مثلا کسی به دیگری ماشینش را به امانت سپرده؛‌این فرد چه کل ماشین را خراب کند و یا یکی از شیشه هایش را بشکند و یا عمدا رنگ دیگری روی رنگ زیبای ماشین بپاشد خیانت در امانت است. در این مورد فرقی نمی‌کند که خیانت در امانت توسط امین مستقیما انجام شود و یا غیر‌مستقیم… مثلا خودش ماشین شما را آتش بزند و یا شرایطی را ایجاد کند که ماشین شما آتش بگیرد. ممکن است کسی که باید کاری را نسبت به مال مورد امانت انجام دهد عمدا انجام ندهد و منجر به از بین رفتن مال مورد امانت شود؛‌مثلا گلدانی را به کسی سپردید و او عمدا به آن آب ندهد و گل پژمرده شود و از بین برود…
۴.مفقود کردن( گم کردن)
گم کردن یعنی اینکه امین بدون اینکه مال را تلف کند،‌باعث شود که مالک نتواند به مالش دسترسی داشته باشد؛ مانند اینکه انگشتر مورد امانت را در دریا بیندازد. حتما باید در این اقدام قصد و سوء‌نیت امین در خارج کردن مال از دسترس مالکش وجود داشته باشد؛‌یعنی باید فرد بخواهد که مالک به مالش دسترسی نداشته‌باشد. بنابراین اگر در اثر کوتاهی کردن و سهل انگاری امین مال مورد امانت گم شود، او تنها باید خسارت مالک را جبران کند و دیگر جرم خیانت در امانتی مرتکب نشده است.
باید دقت داشته باشیم که خیانت در امانت حتما باید در قالب یکی از این چهار عمل صورت بگیرد. بنابراین اگر کسی چند سکه نزد دیگری به امانت گذاشته است و به امین مراجعه کند و بگوید سکه ها را بده،‌ ولی در جواب امین بگوید که بعدا سکه ها را به تو می‌دهم و یا یک جای امنی گذاشته ام که الان یادم نیست،‌ این خیانت در امانت نیست و مشمول هیچ کدام از اعمال فوق نمی‌باشد.

14 پاسخ به “اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…”

 1. محمد گفت:

  رییس برادرم ساعتی به وی داده جهت تعمیر به خارج کشور ببرد.از ارزش و قیمتی بودن این ساعت هیچ اطلاعی به وی ندادند. این ساعت یا در فرودگاه یا هتل ایشان به سرقت رفته.یرادرم به عنوان امین ترین فرد شناخته شده است.تکلیف برادرم چیست و حکم ایشان چیست.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و عرض ادب. ممنون که سایت مهداد را برای به سوالتان انتخاب فرمودید.
   با اثبات سرقت و عدم تقصیر برادر شما جرمی متوجه ایشان نمی شود و حتی نیازی نیست خسارت را جبران بفرمایند زیرا در امانت داری خود کوتاهی نکرده اند. بنابراین حکمی علیه ایشان صادر نخواهد شد.
   با ما همراه باشید…
   موفق و سربلند باشید.

 2. علی گفت:

  سلام شخصی از من با علم خواب آلودگی و نداشتن گواهینامه از بنده خواسته که ماشینش رو جایی ببرم و در راه خواب رفتم تصادف کردم خسارت ماشین به عهده کیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   طبق قاعده کلی با توجه به اینکه مال، امانت در دست شما بوده است باید تقصیر شما اثبات شود و مدعی امانت گذار است. از سوی دیگر قانون بیمه در صورتیکه ماشین بیمه باشد با شرایطی خسارت ماشین را پرداخت می کند و چندان جای نگرانی نیست.
   ممنون از اینکه با سایت مهداد همراه هستید.

 3. ماهان گفت:

  باعرض سلام
  درسال ۹۲یه پولی میرسه به بابام وقرارتحویل بدن به بابام وان انطرف که عموم میشناسه گفت این امانت بده به داداشت چون عموم‌ ریش سفیدبزرگتربود این بطرف گفته چک به اسم من بنویس وپول میگیرم بهش میدم ۶۰ملیون دادبه عموم وعموم پول گرفته ازبانک بهش ندادوباحیلگری یه دعوایی رراه انداخت بچه هاش باخانواده خودمون قبل ازاینکه پول بده گفته باشه بشرطی که پول بدم که ازطائیفه بری بابام باساده دلی بیسوادیش امدبرگه روامضاکرد وبرگه سفیدبودایناامدن نوشتن که پول تحویل دادیم باحضورفلان وفلان که بامابدبودن ولی بابام میگه مم حاضرم اعدامم‌ بنویسن توداداگاه که من یه قرون ازاین داداشش نگرفته وااین قضیه مال سال۹۲تاالان بحقمون نرسیدیم کسی نداریم که اینکاربه ماکمک میکنه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   اگر پدرتان شاهدی دارد که مطالبی که می گویند در دادگاه تایید کنند حتما به عنوان دلیل مورد نظر مرجع محترم قضایی قرار خواهد گرفت.
   آن پولی هم به عمویتان داده شده است با ادله کافی قابل برگشت است فقط باید در دادگاه ادعاهای پدرتان اثبات شود.
   با ما همراه باشید

 4. بهزاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید بنده به شخصی که یه واحد مسکونی را به صورت پیمانی جهت انجام دکوراسیونبرداشته بود جنس فروخته ام که بعد از تحویل واحد به صاحب خانه خبری ازشان نیست من چطور میتونم به حقوقم برسم نحوه شکایتم به چه صورت باید باشد غیر از شماره تلفن متاسفانه هیچ مدرکی هم ندارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز سایت مهداد
   اولا- متاسفانه شما قدری بی‌احتیاطی کرده‌اید و طبیعی است که تبعات ناشی از ریسک کار خود را باید بپذیرید.
   ثانیا- تنها راه شما در حال حاضر طرح دعوای حقوقی است. مرجع رسیدگی به‌طور غیابی رسیدگی خواهد کرد.
   حتما این کار را انجام دهید. احتمال به نتیجه رسیدن وجود دارد. ولی باید صبور باشید.
   با ما همراه باشید

 5. بهنام گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ملکی را از شخصی خریدم و قولنامه هم نوشتیم. مبلغ ملک را کامل تسویه کردم ولی متوجه شدم سند ملک به نام شخص دیگه ای زده شده. متاسفانه الان قولنامه رو گم کردم. میخاستم بدونم امیدی هست برای اثبات خیانت در امانت؟ رسید پرداخت ها رو هم دارم
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ممنون که ما را انتخاب کردید
   خیانت در امانتی واقع نشده است. شاید انتقال مال غیر اتفاق افتاده باشد و عمل جرم باشد. به شرطی که بتوانید تقدم معامله خود را در دادسرای اثبات نمایید.
   در صورتیکه پرونده جنبه کیفری نداشته باشد و صرفا واجد جنبه حقوقی باشد، در دادگاه حقوقی می توانید طرح دعوا نمایید.
   با ما همراه باشید

 6. مصطفی گفت:

  باعرض سلام وحترام، اینجانب ازمهر۹۷ الی آبان ۹۷ درشرکتی بعنوان مدیرفروش اشتغال داشتم که بعدازدوماه بعللی ازشرکت مزبورخارج شده وچون تسویه حسابی بامن صورت نگرفت به اداره کارمراجعه نمودم. اداره کاردردومرحله حق رابجانب بنده دادوکارفرمارامکلف به پرداخت کلیه حق وحقوقم نمود.متاسفانه بعدازابلاغ رای هیات حل اختلاف،درکمال ناجوانمردی کارفرمای بنده ازمن بعنوان خیانت درامانت شکایت نمود(بعدازسپری شدن پنج ماه ازخروجم ازشرکت)واین درحالی بودکه کارفرمای من طی نامه ای ممهوربمهروامضای مدیرعامل به اداره کار، کلامنکرکارکردومسئولیت بنده درآن شرکت گردیده بودند(بخاطراطاله دادرسی ونپرداختن حق بنده)ایشان در شکایت خود اظهارداشتندکه بمن حدود۵۰۰ برگ بروشورتبلیغاتی و۱۰۰۰ عددکارت ویزیت داده اندومن علیرغم درخواست شرکت آنهارامستردننموده ام.این درحالیست که ظرف مدت دوماه کارکردم درشرکت فوق حداکثرصدیاصدوپنجاه بروشور(بشکل ده تاده تا یا پنج عددپنج عدد)ازشرکت اخذودرامورویزیت روزانه خویش به افرادیافروشگاههامیدادم وهیچ رسیدیامدرکی دال برامانی بودن بروشورهانیزدراین ارتباط نداده ام.شرکت هم برای اثبات ادعای دروغ خودتعداددونفرشاهدازکارگران کارخانه خودرامعرفی نموده که یکی ازآنهادایی مدیرعامل نیزمیباشدکه درعین حال مزدبگیرشرکت نیزهست وآنهانیز باتمسک به دروغ همین ادعاراداشتندکه ظاهرااینجانب درحضورآنان این تعدادبروشورهارابرداشته ودیگرپس نداده ام!!!.لطفابنده راراهنمایی فرماییدکه باتوجه باینکه هیچ رسیدامانی درکارنبوده وحتی اظهارنامه نیز ارسال نکرده اندومنهم اکیدااین تهمت وشاهدین مذکوررارد وجرح نموده ام آیا شکایت مذکوربجایی میرسد(لازم بذکراست شکایت مزبوردقیقابعدازابلاغ حکم اداره کاربه کارفرماصورت گرفت واینکه اصولا بروشوروکارت ویزیت که ابزاری دردست فروشنده میباشدوبرایگان آنهارابه افرادواگذارمینماینددرعلم حقوق مال تعریف میگرددیاخیر؟ومصداق جرم دراین ارتباط تلقی میشود؟قبلاازبذل توجه حضرتعالی تشکرمینمایم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   لازم است بدانیم برای جرح شاهد شرایط قانونی لازم است محقق شود که در ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی مواردی بیان گردیده است که هر کدام نباشد جرح شاهد محقق است…
   ثانیا شما هم می توانید چند شاهد در دادسرا حاضر نمایید که بروشورها را به مغازه آنها برده اید و آنها هم شهادت بدهند که جهت تبلیغ بروشورها را به آنها داده اید. در ضمن مرجع محترم قضایی بدون وجود دلیل کافی شما را متهم نخواهد دانست و اگر در مرحله تحقیقات مقدماتی دلایل کافی و معتبر جهت اتهام وارده وجود نداشته باشد در مورد شما جلب به دادرسی صادر نخواهد شد.
   کارت ویزیت و بروشور به نوعی مالیت دارد و مال هم می تواند محسوب شود.
   با ما همراه باشید.

 7. اکبر گفت:

  با سلام و احترام بنده با یه نفری قرارداد مشارکت مدنی منعقد نمودم البته نفری که عرض میکنم از یه شرکتی وکالت داشت شرکت مذکور در مناقصه یکی از ادارت برنده مناقصه ای بود و عقد قرارداد کرده بود طرف عین قرارداد رو به بنده بصورت کامل واگذار و تعویض نمود و در قراردادی که با بنده و شرکت مذکور بنمایندگی طرف منعقد شده طرف تعهد داده که طبق پیشرفت فیزیکی عملیات ساختمانی نسبت به نقد کردن صورت وضعیت ها اقدام و پس از کسر بیمه و مالیات باقی مونده را نقدا تحویل بنده دهد بنده طبق قرارداد۵۰۰ میلیون کار کردم از کل کار کردم ۲۰۰ میلیون برام پرداخت شده مابقی را طرف برام پرداخت نمیکند . ناچارا علیه طرف به اتهام خیانت در امانت و کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع شکایت کردم بعد از ۳سال بازپرسی و تحقیقات طرف به اتهام خیانت در امانت کیفر خواست خورد به دادگاه که پرونده رفت و رسیدگی شد حکم برائت طرف داده شده سوال من بعداز این مطالب اینه آیا طرف من خیانت در امانت کرده یانه و راهکار بنده برای مونده حقم چیه چطوری باید حقم برسم .ممنون میشم بطور کامل و واضع در اسرع وقت ممکن راهنمایی ام کنید و جوابم بدهید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   شما می توانید از طریق دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده یا محل انعقاد قرارداد یا محل اجرای قرارداد و با طرح دعوا مابقی وجه خود را مطالبه نمایید . ارکان جرم خیانت در امانت نیز در فرضی که مطرح فرمودید منتفی است. به مطلب خیانت در امانت در سایت مراجعه نمایید.
   با ما همراه باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *