امروز سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ مصادف با ۴ ربيع أول ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۴:۵۱
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۵
 • اذان ظهر: ۱۱:۴۹
 • غروب آفتاب: ۱۷:۲۳
 • اذان مغرب: ۱۷:۴۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷
 • امام حسن(ع): علم و دانش را - از هر طريقي - فرا گيريد، و چنانچه نتوانستيد آنرا در حافظه خود نگه داريد، ثبت کنيد و بنويسيد و در منازل خود - در جاي مطمئن - قرار دهيد.
+-
بازدید: ۱۷۶۰۹
۱۲ خرداد ۱۳۹۷

اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…

هر اقدامی مصداق جرم خیانت در امانت نیست و حتما باید در قالب 4 عملی که قانون نام برده است، باشد تا بگوییم جرم خیانت در امانت است. این چهار عمل عبارتند از: تصاحب،‌استعمال،‌گم کردن و تلف کردن. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد...

در مورد خیانت در امانت کارشناس محترم این حوزه، توضیحاتی را در کافه قانون ارائه داده‌اند. با اجازه مخاطبان عزیز دیگر به سراغ مقدمات اولیه نمی‌رویم و یک راست می‌رویم سراغ اصل موضوع….
با توجه به ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات،‌رفتاری که امین در خیانت در امانت مرتکب می‌شود یکی از چهار فعل تصاحب کردن،‌استفاده، تلف کردن و گم کردن است که هر کدام را به ترتیب برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.
۱.تصاحب
تصاحب کردن یعنی کسی با مال رفتاری کند که انگار مال خودش است؛‌ مثلا آن را بفروشد و یا هدیه دهد و یا اینکه مالک اصلی مال وقتی مال را مطالبه می‌کند، آن را برنگرداند. حتما باید کسی که خیانت در امانت می‌کند قصد تصاحب را داشته باشد و این را در عمل با اقداماتی که گفتیم نشان دهد. تصاحب‌کردن نیاز به استمرار ندارد و در همان لحظه اول خیانت در امانت واقع می‌شود. عدم پس دادن مال مورد امانت پس از ابلاغ کردن اظهارنامه رسمی نشان‌دهنده تصاحب‌کردن مال توسط امین است. حتما باید امانت‌گذار مالش را مطالبه کند و امین مالش را پس ندهد تا بگوییم خیانت در امانت است و حتما باید امین قصد تصاحب کردن را داشته باشد که همان سوء‌نیت تلقی می‌شود. اگر هم امین پس از اینکه مال را تصاحب کرد،‌پشیمان شد و خواست مال را برگرداند جرم خیانت در امانت منتفی نمی‌شود.
۲.استعمال ( مصرف کردن و یا مورد استفاده قرار دادن مال)
استفاده و یا مصرف‌کردن برخلاف آنچه مدنظر مالک بوده و یا برخلاف آنچه شرط شده است، استعمال ناروا است. مثلا شخصی ماشین سواری جدید خود را به پسرعویش امانت داده، اما او رفته و با آن آجر وسیمان و کیسه گچ حمل کرده است… یا مثلا ماشینی به شما امانت داده شده که تا قم بروید و برگردید،‌اما تا بندرعباس می‌روید و بر‌می‌گردید.. در اینجا هم باید سوء نیت و قصد استفاده نابه جا و برخلاف شرط وجود داشته باشد. باید بدانیم که هر استعمالی مال را از بین نمی‌برد و ممکن است مال همچنان باقی بماند و خیانت در امانت نیز محقق باشد.

۳.اتلاف( تلف کردن)
این مورد که معنایش واضح است؛‌ یعنی کسی بیاید و از روی عمد و سوء نیت مال شما را تلف کند. تلف کردن عمدی چه نسبت به کل مال باشد و یا قسمتی از آن و حتی نسبت به وصفی که دارد،‌اگر همراه با سایر شرایط باشد خیانت در امانت است. مثلا کسی به دیگری ماشینش را به امانت سپرده؛‌این فرد چه کل ماشین را خراب کند و یا یکی از شیشه هایش را بشکند و یا عمدا رنگ دیگری روی رنگ زیبای ماشین بپاشد خیانت در امانت است. در این مورد فرقی نمی‌کند که خیانت در امانت توسط امین مستقیما انجام شود و یا غیر‌مستقیم… مثلا خودش ماشین شما را آتش بزند و یا شرایطی را ایجاد کند که ماشین شما آتش بگیرد. ممکن است کسی که باید کاری را نسبت به مال مورد امانت انجام دهد عمدا انجام ندهد و منجر به از بین رفتن مال مورد امانت شود؛‌مثلا گلدانی را به کسی سپردید و او عمدا به آن آب ندهد و گل پژمرده شود و از بین برود…
۴.مفقود کردن( گم کردن)
گم کردن یعنی اینکه امین بدون اینکه مال را تلف کند،‌باعث شود که مالک نتواند به مالش دسترسی داشته باشد؛ مانند اینکه انگشتر مورد امانت را در دریا بیندازد. حتما باید در این اقدام قصد و سوء‌نیت امین در خارج کردن مال از دسترس مالکش وجود داشته باشد؛‌یعنی باید فرد بخواهد که مالک به مالش دسترسی نداشته‌باشد. بنابراین اگر در اثر کوتاهی کردن و سهل انگاری امین مال مورد امانت گم شود، او تنها باید خسارت مالک را جبران کند و دیگر جرم خیانت در امانتی مرتکب نشده است.
باید دقت داشته باشیم که خیانت در امانت حتما باید در قالب یکی از این چهار عمل صورت بگیرد. بنابراین اگر کسی چند سکه نزد دیگری به امانت گذاشته است و به امین مراجعه کند و بگوید سکه ها را بده،‌ ولی در جواب امین بگوید که بعدا سکه ها را به تو می‌دهم و یا یک جای امنی گذاشته ام که الان یادم نیست،‌ این خیانت در امانت نیست و مشمول هیچ کدام از اعمال فوق نمی‌باشد.

146 پاسخ به “اقداماتی که خیانت در امانت محسوب می‌شوند…”

 1. محمد گفت:

  رییس برادرم ساعتی به وی داده جهت تعمیر به خارج کشور ببرد.از ارزش و قیمتی بودن این ساعت هیچ اطلاعی به وی ندادند. این ساعت یا در فرودگاه یا هتل ایشان به سرقت رفته.یرادرم به عنوان امین ترین فرد شناخته شده است.تکلیف برادرم چیست و حکم ایشان چیست.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و عرض ادب. ممنون که سایت مهداد را برای به سوالتان انتخاب فرمودید.
   با اثبات سرقت و عدم تقصیر برادر شما جرمی متوجه ایشان نمی شود و حتی نیازی نیست خسارت را جبران بفرمایند زیرا در امانت داری خود کوتاهی نکرده اند. بنابراین حکمی علیه ایشان صادر نخواهد شد.
   با ما همراه باشید…
   موفق و سربلند باشید.

 2. علی گفت:

  سلام شخصی از من با علم خواب آلودگی و نداشتن گواهینامه از بنده خواسته که ماشینش رو جایی ببرم و در راه خواب رفتم تصادف کردم خسارت ماشین به عهده کیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   طبق قاعده کلی با توجه به اینکه مال، امانت در دست شما بوده است باید تقصیر شما اثبات شود و مدعی امانت گذار است. از سوی دیگر قانون بیمه در صورتیکه ماشین بیمه باشد با شرایطی خسارت ماشین را پرداخت می کند و چندان جای نگرانی نیست.
   ممنون از اینکه با سایت مهداد همراه هستید.

 3. ماهان گفت:

  باعرض سلام
  درسال ۹۲یه پولی میرسه به بابام وقرارتحویل بدن به بابام وان انطرف که عموم میشناسه گفت این امانت بده به داداشت چون عموم‌ ریش سفیدبزرگتربود این بطرف گفته چک به اسم من بنویس وپول میگیرم بهش میدم ۶۰ملیون دادبه عموم وعموم پول گرفته ازبانک بهش ندادوباحیلگری یه دعوایی رراه انداخت بچه هاش باخانواده خودمون قبل ازاینکه پول بده گفته باشه بشرطی که پول بدم که ازطائیفه بری بابام باساده دلی بیسوادیش امدبرگه روامضاکرد وبرگه سفیدبودایناامدن نوشتن که پول تحویل دادیم باحضورفلان وفلان که بامابدبودن ولی بابام میگه مم حاضرم اعدامم‌ بنویسن توداداگاه که من یه قرون ازاین داداشش نگرفته وااین قضیه مال سال۹۲تاالان بحقمون نرسیدیم کسی نداریم که اینکاربه ماکمک میکنه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   اگر پدرتان شاهدی دارد که مطالبی که می گویند در دادگاه تایید کنند حتما به عنوان دلیل مورد نظر مرجع محترم قضایی قرار خواهد گرفت.
   آن پولی هم به عمویتان داده شده است با ادله کافی قابل برگشت است فقط باید در دادگاه ادعاهای پدرتان اثبات شود.
   با ما همراه باشید

 4. بهزاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید بنده به شخصی که یه واحد مسکونی را به صورت پیمانی جهت انجام دکوراسیونبرداشته بود جنس فروخته ام که بعد از تحویل واحد به صاحب خانه خبری ازشان نیست من چطور میتونم به حقوقم برسم نحوه شکایتم به چه صورت باید باشد غیر از شماره تلفن متاسفانه هیچ مدرکی هم ندارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز سایت مهداد
   اولا- متاسفانه شما قدری بی‌احتیاطی کرده‌اید و طبیعی است که تبعات ناشی از ریسک کار خود را باید بپذیرید.
   ثانیا- تنها راه شما در حال حاضر طرح دعوای حقوقی است. مرجع رسیدگی به‌طور غیابی رسیدگی خواهد کرد.
   حتما این کار را انجام دهید. احتمال به نتیجه رسیدن وجود دارد. ولی باید صبور باشید.
   با ما همراه باشید

 5. بهنام گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ملکی را از شخصی خریدم و قولنامه هم نوشتیم. مبلغ ملک را کامل تسویه کردم ولی متوجه شدم سند ملک به نام شخص دیگه ای زده شده. متاسفانه الان قولنامه رو گم کردم. میخاستم بدونم امیدی هست برای اثبات خیانت در امانت؟ رسید پرداخت ها رو هم دارم
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ممنون که ما را انتخاب کردید
   خیانت در امانتی واقع نشده است. شاید انتقال مال غیر اتفاق افتاده باشد و عمل جرم باشد. به شرطی که بتوانید تقدم معامله خود را در دادسرای اثبات نمایید.
   در صورتیکه پرونده جنبه کیفری نداشته باشد و صرفا واجد جنبه حقوقی باشد، در دادگاه حقوقی می توانید طرح دعوا نمایید.
   با ما همراه باشید

 6. مصطفی گفت:

  باعرض سلام وحترام، اینجانب ازمهر۹۷ الی آبان ۹۷ درشرکتی بعنوان مدیرفروش اشتغال داشتم که بعدازدوماه بعللی ازشرکت مزبورخارج شده وچون تسویه حسابی بامن صورت نگرفت به اداره کارمراجعه نمودم. اداره کاردردومرحله حق رابجانب بنده دادوکارفرمارامکلف به پرداخت کلیه حق وحقوقم نمود.متاسفانه بعدازابلاغ رای هیات حل اختلاف،درکمال ناجوانمردی کارفرمای بنده ازمن بعنوان خیانت درامانت شکایت نمود(بعدازسپری شدن پنج ماه ازخروجم ازشرکت)واین درحالی بودکه کارفرمای من طی نامه ای ممهوربمهروامضای مدیرعامل به اداره کار، کلامنکرکارکردومسئولیت بنده درآن شرکت گردیده بودند(بخاطراطاله دادرسی ونپرداختن حق بنده)ایشان در شکایت خود اظهارداشتندکه بمن حدود۵۰۰ برگ بروشورتبلیغاتی و۱۰۰۰ عددکارت ویزیت داده اندومن علیرغم درخواست شرکت آنهارامستردننموده ام.این درحالیست که ظرف مدت دوماه کارکردم درشرکت فوق حداکثرصدیاصدوپنجاه بروشور(بشکل ده تاده تا یا پنج عددپنج عدد)ازشرکت اخذودرامورویزیت روزانه خویش به افرادیافروشگاههامیدادم وهیچ رسیدیامدرکی دال برامانی بودن بروشورهانیزدراین ارتباط نداده ام.شرکت هم برای اثبات ادعای دروغ خودتعداددونفرشاهدازکارگران کارخانه خودرامعرفی نموده که یکی ازآنهادایی مدیرعامل نیزمیباشدکه درعین حال مزدبگیرشرکت نیزهست وآنهانیز باتمسک به دروغ همین ادعاراداشتندکه ظاهرااینجانب درحضورآنان این تعدادبروشورهارابرداشته ودیگرپس نداده ام!!!.لطفابنده راراهنمایی فرماییدکه باتوجه باینکه هیچ رسیدامانی درکارنبوده وحتی اظهارنامه نیز ارسال نکرده اندومنهم اکیدااین تهمت وشاهدین مذکوررارد وجرح نموده ام آیا شکایت مذکوربجایی میرسد(لازم بذکراست شکایت مزبوردقیقابعدازابلاغ حکم اداره کاربه کارفرماصورت گرفت واینکه اصولا بروشوروکارت ویزیت که ابزاری دردست فروشنده میباشدوبرایگان آنهارابه افرادواگذارمینماینددرعلم حقوق مال تعریف میگرددیاخیر؟ومصداق جرم دراین ارتباط تلقی میشود؟قبلاازبذل توجه حضرتعالی تشکرمینمایم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   لازم است بدانیم برای جرح شاهد شرایط قانونی لازم است محقق شود که در ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی مواردی بیان گردیده است که هر کدام نباشد جرح شاهد محقق است…
   ثانیا شما هم می توانید چند شاهد در دادسرا حاضر نمایید که بروشورها را به مغازه آنها برده اید و آنها هم شهادت بدهند که جهت تبلیغ بروشورها را به آنها داده اید. در ضمن مرجع محترم قضایی بدون وجود دلیل کافی شما را متهم نخواهد دانست و اگر در مرحله تحقیقات مقدماتی دلایل کافی و معتبر جهت اتهام وارده وجود نداشته باشد در مورد شما جلب به دادرسی صادر نخواهد شد.
   کارت ویزیت و بروشور به نوعی مالیت دارد و مال هم می تواند محسوب شود.
   با ما همراه باشید.

 7. اکبر گفت:

  با سلام و احترام بنده با یه نفری قرارداد مشارکت مدنی منعقد نمودم البته نفری که عرض میکنم از یه شرکتی وکالت داشت شرکت مذکور در مناقصه یکی از ادارت برنده مناقصه ای بود و عقد قرارداد کرده بود طرف عین قرارداد رو به بنده بصورت کامل واگذار و تعویض نمود و در قراردادی که با بنده و شرکت مذکور بنمایندگی طرف منعقد شده طرف تعهد داده که طبق پیشرفت فیزیکی عملیات ساختمانی نسبت به نقد کردن صورت وضعیت ها اقدام و پس از کسر بیمه و مالیات باقی مونده را نقدا تحویل بنده دهد بنده طبق قرارداد۵۰۰ میلیون کار کردم از کل کار کردم ۲۰۰ میلیون برام پرداخت شده مابقی را طرف برام پرداخت نمیکند . ناچارا علیه طرف به اتهام خیانت در امانت و کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع شکایت کردم بعد از ۳سال بازپرسی و تحقیقات طرف به اتهام خیانت در امانت کیفر خواست خورد به دادگاه که پرونده رفت و رسیدگی شد حکم برائت طرف داده شده سوال من بعداز این مطالب اینه آیا طرف من خیانت در امانت کرده یانه و راهکار بنده برای مونده حقم چیه چطوری باید حقم برسم .ممنون میشم بطور کامل و واضع در اسرع وقت ممکن راهنمایی ام کنید و جوابم بدهید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   شما می توانید از طریق دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده یا محل انعقاد قرارداد یا محل اجرای قرارداد و با طرح دعوا مابقی وجه خود را مطالبه نمایید . ارکان جرم خیانت در امانت نیز در فرضی که مطرح فرمودید منتفی است. به مطلب خیانت در امانت در سایت مراجعه نمایید.
   با ما همراه باشید.

 8. بهروز گفت:

  سلام
  بنده با شخصی حدود ۴ سال هست که معاملات متعددی دارم وهمیشه به بن ه جنس میفروخته و طی ۱۰ الی ۱۵ روز بنده به ایشان پرداخت میکردم از ۱سال و نیم پیش تا الان هر زمانی جنس را به من میداد میگفت خودت فاکتورش کن فاکتور ایشون سربرگ دار و با اسم مغازه خودش می باشد بنده در این یکسال با این همه تغییرات نوسان ارز دچار ورشکستگی شدم و اخرین باری که از ایشان جنس خریدم و بازهم فاکتور را با دست خط خودم نوشتم و چون دچار مشکل مالی شدم نتوانستم به پرداخت بدهیم به ایشان بشم و الان ایشان رفته شکایت خیانت در امانت و رد مال نامشروع کرده و گفته که ایشان جنس و امانی بردن و فاکتور را یا جعل کرده یا از مغازم به سرقت برده و خودش فاکتور کرده الان من باید چکار کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   نگران نباشید.
   اگر برای نوشتن فاکتورها و اینکه چه کسی به شما آن فاکتورها را تحویل داده است شهودی داشته باشید حتما به محضر مرجع محترم قضایی مطرح بفرمایید. وگرنه در خصوص ادعای جعل با کارشناسی تا حد زیادی قابل احراز است.
   با ما همراه باشید.

 9. Tahmine گفت:

  سلام. چند ماه پیش من به دوستم یک کاپشن به ارزش یک میلیون و دویست به امانت دادم. حالا این دوست کاپشنو بهم بر نمیگردونه.
  میشه لطفا راهنماییم کنین که من چیکار کنم ؟
  این خیانت در امانت محسوب میشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر از باب امانت واقعا بوده بله و در صورت احراز ارکان این بزه خیانت در امانت است.

   با ما همراه باشید

 10. حسین گفت:

  سلام
  من وسیله ای به فردی امانت دادم و او آن وسیله را گم کرد
  برای جبران خسارت به چه نحو باید عمل کرو؟
  باید هزینه ی کارکرده ی آنرا بپردازد یا نمونه ی نو را؟

 11. حسین گفت:

  سلام
  من وسیله ای را به کسی امانت دادم و ایشان آن را گم کرد
  نحوه پرداخت خسارت چگونه است؟
  باید قیمت نمونه ی نو آن وسیله را بپردازد یا کارکرده را
  وسیله ی الکترونیکی بود

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید دادخواست مطالبه خسارت بدهید در شورای حل اختلاف ( اگر مبلغ کالا زیر ۲۰ تومان باشد)
   با ما همراه باشید

 12. سعید فتحی روغنیان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما من چند ماه پیش قرار داد مغازه‌ای که کرایه کرده بودم تمام شد و صاحب مغازه‌ام گفت مغازه‌ام رو میخام یک هفته مهلت داد تا دنبال مغازه‌ای دیگر برای کرایه گرفتن باشم تا وسایلم رو انتقال داده و مغازه رو تحویل دهم خلاصه مغازه‌ای را یک صد متری پایین تر از همین مغازه‌ای که میخوام خالی کنم پیدا کرده و بنده با صاحب آن صحبت کرده و قرارداد بستم و شروع به جمع آوری وسایل مغازه‌ام کرده برای انتقال به مغازه جدید و تحویل دادن مغازه قبلیم مقدار ۹۰ درصد از وسایل رو با دست و ماشین این رفیق و آن رفیق بردم یعنی انتقال دادم به مغازه جدیدی که فاصله آن صد متر پایین تر ازهمین مغازه‌ای که دارم خالی میکنم تحویل دهم انتقال داده و به مقدار یک وانت دیگر وسایل ماند برای انتقال دادن بعد از جمع آوری وسایل داخل کارتون و سبد به یکی از رفیقام که هم با هم رفیق هم بچه محل هستیم بنده به موبایلش زنگ زدم و به او توضیح دادم که ی بار وانت وسایل مغازه ام بیشتر نمانده بعد از جمع آوری و آماده کردن برایبار کردن در پشت وانت و انتقال به مغازه اجاره‌ای جدید رفیقم که وانت داره گفت باشه میام فقط گفت بذار شامم رو بخورم ی نیم ساعت دیگه میام چون شب ساعت ۱۰ بود بهش زنگ زدم و بعد از نیم ساعت دیگه که آمد یکی از رفیقاش هم باهاش بود اومد ی مقدار قرو پر کردن بجوم زود باش میخوام بریم کار داریم دوم اینکه به رفیق رفیقان گفتم چه خبره این قدر دادو حوار میکنی کار داری میخوای بری برو من با تو کاری ندارم من زنگ کسی دیگه اگه میتونی و کاری با وانتت بیا ی بار میخوام برام ببری ی صد متر پایین تر از همین مغازه ای که دارم تخلیه میکنم بهشم گفتم تمام وسایل رو جمع آوری کردم و آماده برای بار کردن پشت ماشین یعنی ده الی پانزده دقیقه بیشتر طول نمی‌کشید بار ماشین کرده و با تخلیه کردن آن در مغازه جدید خیلی زیاد طول میبرد آخرش این هم یک ساعت نه ما برای چه بار زدن وسایل وچه خالی کردن آنها به جز خودم و صاحب وانت که زنگ زدم آمد احتیاجی نداشتم خلاصه شروع کردیم به بار زدن پشت وانت ی چند عدد سبد رو بنده و چند عدد کارتون رو هم رفیق رفیقم برداشت برد داد به رفیقم که صاحب وانت بود و قبلش هم بهش گفتم تو برو بالا وانت من وسایل رو میارم بهت میدم تو فقط بچین بعد از بردن چند عدد سبد و چند عدد کارتون من رفتن داخل مغازه که یک عدد تاقچه هم مغازه داخلش بود مثل تاقچه های قدیمی خانه ها خلاصه یک عدد گیره کار رومیزی متوسط روی تاقچه گذاشته بودم برداشتم که برم بدم بزاره پشت وانت که همین رفیق رفیقم آمد توی مغازه یهو این گیره رو مثل این دیوانه ها از دستم گرفت وگفت بده من بده من با صدای بلند من خودم میرم میذارم پشت وانت خلاصه کلیه وسایل رو بار وانت کردیم و بنده در مغازه رو قفل کردن و سوار شدم بر موتور و بهشون گفتم من سریعتر برم در اون مغازه رو سریعا باز کنم سوار موتر شدم و رفتم در مغازه رو باز کردم و دیدم نیومدم چون صد متر پایین تر از مغازه قبلی ام فاصله داشت بعد از باز کردن درب مغازه آمدن وسط همان خیابان جلو مغازه ام دیدم ی مکثی کردن بعد آمدن و موقع خالی کردن وسایل رفیق رفیقان سریع اومد کفت تو نمی خواهی بری بالا وانت من خودم میرم بهتون میدم شما برید بذارید داخل مغازه در صورتی که میداد وسایل را به رفیقان آن هم می آمد میزاشت جلوی مغازه ام بنده هم برداشته و می‌بردم میذاشتم داخل مغازه بعد فرداش متوجه شدم گیره کارم رو تحویل بنده ندادن چون خود بنده وسایل رو می‌بردم میزاشتم داخل مغازه نه بنده گیره ای دیدم نه دستم بهش خورد بعد ی چند روزی به رفیقم که وانت مل او بود گفتم اون گیره ما رو خواهشن و دار بیار هی میگفت گیره چی ما گیره ندیدیم گیره درد ما نمیخوره ما گیره می‌خواهیم چکار خلاصه هر چی ما گفتیم اینا همین طوری جواب دادن خواهشا من را راهنمایی فرمایید چطور گیره ام رو ازشون بگیرم با تشکر از شما که وقتتان را به ما می‌دهید هم در خواندن سوالات ما و جواب دادن سریع سوالات ما.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   باید برای شکایت خیانت در امانت دلایل کافی باشد. اگر فیلم دوربین مداربسته و یا شاهدی دارید به دادسرا ارائه فرمایید.
   در غیر اینصورت کمی حل مساله سخت می شود. یا می توانید تحویل گیره را در شورای حل اختلاف مطرح فرمایید. چون ممکن است ارکان جرم خیانت در امانت محقق نشده باشد.
   با ما همراه باشید

 13. حمید گفت:

  با سلام خدمت شما .من پسر یکی ۶برادر هستم که قدیم زمان شاهنشاهی یک قطعه زمین یک فردی هدیه میدهد به خانواده پدر که دران زمان پدر وعموهایم کوچیک بودن پس زمین رو بنام عمو بزرگم میزنن بعد عمو بزرگترم میاد زمین به ۶قسمت تقسیم میکنه و یک سند دستی مینویسن .عمو بزرگتر خودش زمین رو کامل کشاورزی میکرده بعد چند سال اون سند دستی بود گم میشه و ناپدید میشه حالا بعد ۴۰خوردی سال الان میگه زمین مال خودمه و به کسی نمیدن الانم چون زمین به اسم اون هست نمیدونم که قانون چطور میگه حتی اگر هم تحقیق بکنن و جویای جریان این زمین بشن از مردم محل بزرگترهای فامیل همه در جریان این زمین هستن من فقط میخوام بدونم ایا میشه حق پدر ما و عمو های دیگه گرفت یا نه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله برخی مراجع قضایی شهادت شهود را برای بی اعتبار نمودن سند رسمی می پذیرند. تمام ادله و مدارک خویش را برای ارائه نزد مرجع قضایی به همراه داشته باشید.
   توکل بر خدا نگران نباشید.
   با ما همراه باشید

 14. عباسی گفت:

  سلام اموال بازداشتی توسط اجرا ثبت به حافظین طلبکار تحویل و صورتجلسه شده پس از ارزیابی نهایی قسمتی از اموال سرقت شده حال حافظین چه مسئولیتی دارند با توجه به عدم نگهبانی لازم و آشکار بودن تعلل در نگهبانی از اموال و تلف مال

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در صورت اثبات تقصیر مسئولیت مدنی محرز است. اما در خصوص جرم خیانت در امانت باید ارکان مادی و معنوی بزه برای مرجع محترم قضایی آشکار شود.
   با ما همراه باشید

 15. پوریا گفت:

  سلام. من به کسی طلایی دادم تا به خارج از کشور ببرد. الان ادعا کرده که گم شده و طلاها رو بر نگردانده. تنها مدرک هم چتهای واتزآپ هست. میشه شکایت کرد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید تحت عنوان خیانت در امانت شکایت خود را مطرح فرمایید.
   احراز واقع امر نیز با دادسرای محل وقوع جرم است.

   با ما همراه باشید

 16. رسول کتانی گفت:

  سلام،بنده سال۹۶ تعداد ۲۰ راس گوسفند از فردی خریدم،چون امکان نگهداری نداشتم قرار شد شش ماه برای من با دریافت هزینه ،از گوسفندان نگهداری کند.آن شش ماه یکسال شد پس از یکسال که رفتم ادعا کرد هزینه شش ماه دوم را بده و گوسفندان را ببر،لازم به ذکر است مبلغی را که مطالب کردند در ازای نگهداری شش ماهه دوم نزدیک به کل قیمت گوسفندان است.الان من باید چه کاری انجام دهم ،ممنونم که بنده را راهنمایی می‌فرمایید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید برای حل مشکل خویش به مرجع حقوقی صالح مراجعه فرمایید.
   با ما همراه باشید

 17. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید . بنده مغازه موبایل فروشی دارم .
  فردی به من یک مموری تحویل داده است جهت برگرداندن اطلاعات پاک شده روی آن .
  این مموری در مغازه من گم شده و متاسفانه پیدا نمیشود . و از کوتاهی من بوده .
  مالک میگوید اطلاعات مهمی در آن داشته است . آیا من جرمی مرتکب شدم ؟ و تکلیف من چیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شاید با احراز تقصیر مسئولیت مدنی داشته باشید اما مرتکب بزه ای نشدید.
   با ما همراه باشید

 18. ناشناس گفت:

  باسلام/ من چک سفید امضا به شخصی دادم وایشون مبلغی دران نوشت وروی ان وام گرفت ولی وام را پرداخت نکرد بانک پیگیر من شد که چکتون را پاس کنید من ازبانک مهلت گرفتم و به اون شخص گفتم که وامتو پرداخت کن وچک را ازاد کن ولی قصد پرداخت نداشت من بهش گفتم بیا وامو تمدید کنیم و یک سفته برای تمدید وام امضا کرد ولی وام تمدید نشد ومن سفته را برداشتم بعدها هرکاری کردیم طرف حاظر به پرداخت وام نشد مجددا از بانک مهلت گرفتم و اینبار سفته را به اندازه بدهکاریش اجرا گزاشتم ودر دادگاه هم گفتم که ازش پول طلب ندارم فقط ایشون این قدر توی چک من نوشته و وام گرفته یا وامشو تسویه کند یا سفتشو نقد کند نهایتا دادگاه رای به نقد کردن سفته داد چون طرف حاظر به تسویه وام نشد / ایشون رفت زندان و وجه سفته را پرداخت کرد ما هم وجه را به حساب وام ریختیم / الان میخاد به جرم خیانت در امانت شکایت کند ایا من جرم مرتکب شدم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   سفته از باب امانت در اختیار شما نبوده و به عبارتی عنصر سپردن در آن مفقود است. بنابراین وقوع بزه ای متصور نیست. به عبارتی سفته به نحوی از باب ضمانت بوده است.
   با ما همراه باشید

 19. شهروز شبستری گفت:

  با سلام بنده سه فقره چک به کسی برای نقد کردن از کسی دادم که طرف از صاحب چک بابت طلبم مقداری زمین گرفته و به بنده پس نداده و بنده بابت جرم خیانت در امانت دو سال زندان گرفتم که الان در زندان میباشد ،ایشان با اینکه خود افرا کرده زمین برای بنده میباشد و صاحب چک هم در دادگاه عنوان کرده طلب بنده را از طریق چکها به امین داده ولی ریس دادگاه موافقت نکردند که زمین به بنده برگردانده شود سوال اینکه می‌توانم بابت جرم خراب کردن مال امانت و به مصرف رساندن مال امانت به نفع خودش باز اعلام جرم کنم ،یا تمام این جرایم در یک جرم خیانت در امانت خلاصه میشود یا به تفکیک میباشد ،ممنونم از راهنماییتون .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   متاسفانه سوال حضرتعالی واضح نیست. اما در خصوص تخریب و … اگر واقعا بزه ای مجزا از خیانت در امانت واقع شده تشخیص امر با دادگاه است
   با ما همراه باشید

 20. شهروز شبستری گفت:

  با سلام در مورد سه فقره چک که به این دادم و جرم خیانت در امانت انجام شده و امین مبلغ چکها را به مصرف شخصی رسانیده و در حال حاظر در زندان میباشد آیا می‌تواند مبلغ چکها را از طریق دادگاه قسطی کند ولو اینکه به دادگاه اعلام کند مالی ندارد و خود را به نداری بزند ممنونم از محبتتون.

 21. محمد گفت:

  با سلام وخسته نباشی
  بنده به عنوان نماینده شرکت با شرکت تضامنی دیگر قراردادی در رابطه با ساخت وحمل ونصب یکباب سوله منعقد نمودم که تهیه اهن الات با شرکت مذکور بوده وساخت سوله به صورت دستمزدی بوده است ومقدار تناژ ۴۵۰تن بوده است که حدودا۲۸۰تن از ان ساخته وتحویل شرکت فوق گردید ولی وجه دستمزد به این شرکت پرداخت نگردید وبارها به دفتر ان شرکت مراجعه نمودیم وهربار به بهانه های مختلف از پرداخت وجه خودداری مینمودند وحتی برای ایشان اظهارنامه نیز ارسال نمودیم که باز هم پرداختی صورت نگرفت وشرکت ما ناچار به متوقف نمودن روند ساخت بقیه سوله نمود وحال که ساخت سوله را تعطیل نمودیم شرکت فوق از اینجانب طرح دعوی کیفری به عنوان خیانت در امانت نموده است در صورتیکه اولا مبلغ زیادی به این شرکت بدهکار میباشند ودوما قرارداد مابین دوشرکت بوده ولی ایشان از بنده شکایت نموده اند میخواستم در این مورد راهنمایی بفرمایید که ایا شکایت ایشان صحیح میباشد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   دعوا صرفا جنبه حقوقی دارد و طرح شکایت خیانت در امانت چندان صحیح به نظر نمی رسد.
   با ما همراه باشید

 22. س ح گفت:

  سلام با شخصی که مدت کوتاهی دوست بودم از من کمک خواست و من ماشین وانتم را به او امانت دادم تا با ان کار کند چند وقت بعد از نیرو انتظامی بخاطر دردی مرا خواستند فهمیدم با ماشین من دزدی کرده الان من چه باید کنم،چجور باید ثابت کنم که من با او همدست نبودم و امانت دادم من نوشته ای ندارم که ثابت کنه برای کمک و کار به او امانت دادم
  مننون میشم مامل راهنمایی کنین

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اقرار سارق و یا شهادت شهود نیز کفایت می کند. می توانید سایر ادله و قرائن موجود را نیز ارائه فرمایید.
   با ما همراه باشید

 23. سعید گفت:

  سلام
  بنده در یک خانه در جزیره کیش به مدت سه سال زندگی کردم زمانی که بنده خواستم منزل را به صاحب خانه تحویل دهم وتصویه حساب کنیم ایشان به من گفتند چون شما دارید به شیراز میروید من مقداری وسایل ساختمانی دارم برای من به شیراز بیاورید با ماشین باری که کرایه کردید
  من به ایشان گفتم که این کار شدنی نیست چون نحوه خارج کردن وسایل خانه از کیش یک روند قانونی ده روزه دارد و باید کلیه وسایل از کفش تا یخچال و فریزر وووورا لیست کرده و به گمرک نشان داده وطبق لیست اجازه خروج وسایل را میدهند ومن وسایلم به خاطر این که باید خانه را به شما تخلیه تحویل دهم با ماشین باری در گمرک هست وپلمپ شده واین کار شدنی نیست وتصویه حساب کردیم و رفتیم حالا ایشون بعد از بیست روز مدعی هست که من به شما سه دستگاه فرز سنگ بری تحویل دادم در صورتی که من هیچ چیزی را تحویل نگرفتم و هیچ سندی هم بین ما در مورد این تهمت ایشون در دست ندارند به اطلاع این که تمامی وسایل بنده طبق لیست سازمان منطقه آزاد از گمرک خارج شده واین وسایلی که ایشون اعدا میکنند داخل این لیست هم نیست فقط ایشان به دروغ می‌گویند که من یک شاهد دارم حالا با توجه به لیست وسایل ونبودن هیچ سندی که بنده از ایشان چیزی را تحویل گرفتم وبا توجه به اینکه خروج این وسایل که اعدا شده از جزیره کیش غیر قانونی است وجرم محسوب میشود ایشان میتوانید جرم نکرده من را ثابت کند با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما هم می توانید شهود خود را برای عدم تحویل گرفتن موارد ادعایی در دادسرا حاضر نمایید و از خود رفع اتهام بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 24. احسان گفت:

  سلام
  حدود سه سال پیش از شخصی ۲ فقره چک مبلغ بالا بابت فروش لوازم مغازه دریافت کردم که خود او هم چکها را از شخص دیگری بابت معامله دریافت کرده بود و چون چکها موجودی نداشت با برگشت زدن چک دادخواست مطالبه وجه علیه صاحب حساب دادم و یکسال قبل با توقیف اموال صاحب حساب وجه چکها را دریافت کردم.
  حالا یکسال بعد از دریافت کردن وجه چکها در دادگاه، شخصی که چکها را به من فروخته بود از من شکایت خیانت در امانت کرده که چکها را به من نفروخته بلکه به من امانت داده بوده که به صاحب حساب برسانم چون صاحب حساب وجه چکها را قبلا به او پرداخته بوده ( و واقعا هم دریافت کرده بوده)
  شاکی برای اثبات ادعای خود دو شاهد نیز به دادگاه معرفی کرده که ادعا کرده اند امانت دادن چکها به من را دیده اند !
  حال پرونده در بازپرسی است
  آیا با این ادعا و این دو شاهد
  بازپرس میتواند قرار مجرمیت صادر کند یا منع تعقیب صادر خواهد کرد ؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اینکه چک در حکم سند لازم الاجراست و در حکم وجه نقد است شکی نیست. ولی اینکه امانت بوده خلاف اصل است و بایستی اثبات شود. هر گونه دلیل دال بر امانی نبودن چک ها دارید به بازپرس محترم ارائه دهید.
   با ما همراه باشید

 25. هادی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  بنده جوانی هستم ۲۲ ساله . ۱ سال پیش در مغازه ای مشغول به کار حسابداری بودم و بعد از ۹ ماه بیرون رفتم و قراردادی هم نداشتم و کارفرما با رفتار خودش که شگردی هم بوده ظاهرا کاری کرد که من مجبور به ترک کار کنم و ۳ ماه حقوق طلبم را نداد .
  الان بعد از گذشت ۱ سال رفتن برای من شکایت خیانت در امانت کردن و گفتن که بنده با زدن سند و اصلاح انها پول برداشتم و اضافات کسورات حاصل از فروش روزانشون را به من تلقی کردن . بنده روز اول به کارفرما اعلام کرده بودم که حسابدار مبتدی هستم و باید کارما زیر نظر بگیرین اما ایشون ۴ ماه منا به حال خودم رها کرد و به توصیه های بنده توجهی نداشتن و فقط از من به عنوان یه اپراتور استفاده میکردن و فقط بیگاری میکشیدن و به صلاح دید خودشون چندین کار به من محول میکردن و به اعتراض من که میگفتم نمیتونم از عهدشون بربیام توجهی نمیکردن . و در کل سلامت اخلاقی نداشتن . الان از شما میخوام بهم بگین که میتونن شکایتشونا پیش ببرن و من میتونم دفاعی کنم با این مواضع یا خیر ؟با توجه به اینکه بنده با سیستمی کار میکردم که قبلا یک حسابدار دیگه کاراشا انجام میداده و بهم ریخته بود اون سیستما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می توانید در مقابل دلایل آنها دلایل خویش را ارائه نمایید.
   در خیانت در امانت عنصر سپردن شرط است .
   با ما همراه باشید

 26. سید محمدحسینی گفت:

  سلام من یک تعمیرکار ابزار برقی هستم مشتری من دستگاه رو میذارن میره بعد یک سال دو سال هم پیداش نمیشه از طرفی جایی برای انبار کردن ندارم تکلیف من چیه؟تمکانش هست مدت محدودی مثل یک ماه تا سه ماه برای مشتری تعیین کرد ؟اگه دستگاه طرف بعدمدت مشخص مفقود بشه تقصیر من هستش؟و اینکه چرا مشتری احساس مسئولیت نمیکنه ،من باید جوابگو باشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   بله می توانید توافق بفرمایید که تا سه ماه کالا را نگه می دارید و هر نوع توافق دیگر برای الزام مشتری به آمدن و بردن مال خویش .
   ید شما امانی است و شما امین هستید . بنابراین تا زمانی که تقصیر شما به اثبات نرسد مقصر شناخته نمی شوید.
   با ما همراه باشید

 27. شهرام فرتگوزلو گفت:

  با سلام حدود دو سال پیش من به دوستم بابت مغازش چک تخلیه در بنگاه دادم و در چک هم قید کردم و رسید هم از دوستم با مهر مغازه گرفتم حالا که من طلب چک رو میکنم ایشان چک را نمی‌دهد من باید چیکار کنم بابت طلب لاشه چک ممنون

 28. وحید گفت:

  با سلام و خسته نباشید و ممنون لز اینکه به سوالات مردم پاسخ می دهید و وقت گرانبهای خود را صرف پاسخگویی میکنید.
  بنده ۱۰ روز پیش یک دستگاه اتو جهت لوله کشی آب با قیمت تقریبی ۲میلیون تومان را از عموی خود گرفته ودر حضور خودشون به دوستم دادم تا نشتی اب خونشون رو درست کنه ویکروزه دستگاه رو برگردونه.الان بعداز ۱۰ روز وبا وجود تماس های مکرر و پیامک هایی که بهش دادم دستگاه رو نمیاره واز پس دادن دستگاه تفره میره وجواب گوشیشو نمیده.
  خواستم بدونم بنده میتونم دادسرا به جرم خیانت در امانت از اون شکایت کنم؟و چطور جرمش رو باید برای دادگاه ثابت کنم؟
  خیلی خیلی سپاسگذارم از وقتی که به بنده اختصاص میدید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله خیانت در امانت است.
   اگر رسیدی دارید و یا شاهدی که سپردن مال را دیده باشد و یا سایر ادله و مدارک می توانید به دادسرا جهت رسیدگی ارائه دهید.
   با ما همراه باشید

 29. رضا گفت:

  با سلام
  همکارم گوشی خود را با مسئولیت خود به من داده که برایش نگه دارم. بعد از مدتی گوشیو دادم که بگیرد ولی او قبول نکرد و گفت داشته باش با مسولیت خودش
  من طی اتفاق گوشی را گم کردم، از من شکایت کرده، حکم من چیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما اگر اثبات بفرمایید که گوشی واقعا مفقود شده و تقصیری نداشتید و یک بار هم خواستید آن را برگردانید مشکلی ایجاد نمی شود.
   با ما همراه باشید

 30. شهروز ابوالحسینی گفت:

  با سلام، من یک پرونده تصادف دارم. طبق قانون بیمه مؤظف به پرداخت خسارت افت قیمت در چهارچوب تعهد مالی شخص ثالث است ولی از انجام تکلیف قانونی خود امتناع کرده و آن را منوط به گرفتن حکم دادگاه کرده است. با توجه به این که بیمه گر قائم مقام و وکیل بیمه گذار در چهارچوب قرارداد بیمه است، آیا می توان از شرکت بیمه تحت عنوان خیانت در امانت شکایت کرد؟ از صرف وقت شما سپاسگزارم.

 31. حسین نریمیسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  از فردی پولی میخواستیم بابت جنس اون فرد هم پولی از شخص دیگه که همکار ماست میخواست قرار شد که پول مارو همکارمون بده بعد از مدتی مبلغی روی دستگاه خود پرداز ما کشید و منم باقیمانده مبلغو بهشون برگردوندم و اعتراضی نکردن و مورد قبولشون بود اما بعد از دو روز به استدلال خودشون چون قطعشون مرجوع شده من باید پولمو به ایشون بدم تا در فرصت بعدی که مشخص نیست کی هست پول رو به من برگردونه و من قبول نکردم حالا شاکی شده که من پولشو خوردم و خیانت در امانت کردمه،چکار کنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به نظر معامله خرید و فروش است و امانتی در میان نبوده. بنابراین خیانت در امانتی نیز وجود نداشته است. حتما در خیانت در امانت بایستی مالی سپرده شده باشد. نه اینکه مالی به دیگری بدهیم که او پولی به ما بدهد.
   با ما همراه باشید.

 32. آرشام گفت:

  باسلام
  بنده با تعدادی شریک اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود نمودیم.من سرمایه گذار عمده شرکت هستم پس از مشاهده بی کفایتی هیئت مدیره اقدام به تغییر آن نمودم.
  پس از گذشت یک ماه علی رغم ارسال اظهارنامه تاکنون اسناد و مدارک شرکت و مهر و اموال و سرمایه نقدی را تحویل و تحول نمیکنند.
  آیا تحویل ندادن اسناد و مهر و سرمایه نقدی مصداق خیانت در امانت است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر اموال به شرکت تعلق دارد نماینده قانونی شرکت ( هیات مدیره یا مدیر عامل و….) بایستی از طرف شرکت شکایت خویش را در قالب خیانت در امانت مطرح نماید.
   البته بایستی ارکان بزه طبق ماده ۶۷۴ قانون تعزیرات احراز شود.
   با ما همراه باشید

 33. ال گفت:

  سلام.برادرمن یک چک سفیدکه فقط پشت ورو چک روامضازده بابت تهدیددرقبال دومیلیون تومن طلبش ازبرادرم باتهدیدگرفته ودرمزاحمتی ک به درب منزل اومدگف هرمبلغی دلش بخادمینویسه وحالا۴۳میلیون نوشته وبرگشت زده وبدون هیچ ابلاغ واخطاریه ای اجرائیه اومده ک اموال منقول وغیرمنقول درصورت وجودمعرفی کنیم و۴۳میلیون ب طرف ودومیلیون ب دولت بپردازیم اول اینکه سوالم اینه مگه میشه یدفه اجراییه بیاد؟ودوم اینکه پدرومادرم شاهدبودن درب منزلمون ک گف چک سفیدداره ومبلغ مینویسه میتونن شهادت بدن؟چک باکارشناسی خط خیانت درامانتش اثبات میشه؟حکم اجراییه یعنی برادرم محکومه واگرمالی نداشته باشه به زندان بره ویا تقسیط شاملش بشه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   ۱- کسی که چک سفید نوشته، فی‌الواقع به دارنده چک اجازه نگارش متن را داده است
   ۲- اگر صادرکننده مدعی است که چک به‌عنف از او اخذ شده، باید ادعای خود را ثابت کند، که البته سخت است، مخصوصا که تا قبل از اقدام دارنده، ادعایی از طرف صادرکننده مطرح نشده
   ۳- طبق قانون جدید، روی چک اجراییه فوری صادر میشود و اگر صادرکننده ادعایی داشته باشد، خودش باید طرح دعوا کند
   ۴- اگر بدهی پرداخت نشود، بدهکار بازداشت میشود تا زمانی که حکم اعسار و تقسیط بدهی صادر شود

 34. ایوب شاهسوندی گفت:

  با سلام بنده حدود ۶ماه پیش مبلغ ۱۵میلیون از یک نفر پول گرفتم ودر قبال ان ۶۳گرم طلا به عنوان ضمانت به نامبرده دادم قرار شد ۶ماهه پول را با سودش که میشد ۱۸میلیون برگردانم و طلا را پس بگیرم الان در حدود ۵ماه هست که نامبرده از پس دادن طلا خودداری میکند و نمیتوانم پیدایش کنم چه شکایتی علیه نامبرده مطرح کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   برخی این امر را خیانت در امانت می گیرند. اما به نظر برای استرداد طلاها می توانید به مرجع حقوقی مراجعه و دادخواست شایسته ارائه نمایید.
   با ما همراه باشید

 35. احمد دانش گفت:

  طرف رفته برگ سبز یه ماشین دیگه آورده و قاضی هم بدون تطبیق ازش قبول کرده و به ان استناد کرده و حکم تبرئه داده
  تجدید نظر پیگیر شدم و تذکر دادم که قاضی اشتباه کرده ولی باز هم حکم تایید شده
  ۳ ماه الاف دادگاه بدوی و تجدید نظر بودم اخرش فقط خنده متهم نصیبم شد و میگفت دیدی قاضی ها هم گول میخورن !!!
  متاسفم از قاضیهایی که مسئول اموال مردم شدن ـ اخه اشتباه تا این حد اسفناک ؟؟؟!!!!
  باید چیکار کنم ؟؟؟
  قاضی ها برگ سبز یه ماشین دیگه را بجای ماشینی که خواسته من بوده قبول کردن
  شکایت من چی بوده را بیخیال
  اصلا من ناشی ـ بایدحکم بر اساس یه برگ سبز دیگه صادر بشه ؟
  لطفا نگید اعاده دادرسی کنم که مطمئنم فقط صرف هزینه و وقت هست
  آیا میشه از قاضی شکایت کنم که استناد کرده به برگ سبز ماشین دیگری که هیچ ارتباطی با خواسته من نداشته ؟
  با وجودی که کتبا به قاضی اطلاع دادم این متعلق به ماشین دیگریست

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شکایت حق شماست. اگر اطمینان دارید که برگ سبز به ماشین دیگری تعلق دارد و در رای قاضی نیز تاثیر مستقیم داشته بله می توانید شکایت نمایید.
   با ما همراه باشید

 36. Kiyan گفت:

  سلام.
  به فردی دو قطعه چک به قید ضمانت دادم .ولی در وجه خودش.معامله ای کردم و قرار شد پول را خرد خرد پرداخت کنم .بعد از اتمام بدهی چک را خواستار شدم و طبق گفته خودش چک را گم کرده.
  در دفترخانه اسنداد رسمی طعهد داد که طلبی از من بابت چک های فوق ندارد و مسعولیت فساد با چک ها به عهده خودش هست.بعد هم حکم مفقودی رو روی چک ها کذاشت و تحویل بانک داد و چک ها رو مسدود کرد‌.الان یکی از چک ها توسط فردی شاکی من شده و در دادگاه شکایت من کرده.که چکش پاس نمیکند.تکلیف من چیست.؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   همه مدارک مربوط به مفقودی چک و تعهد فرد در محضرخانه را به مرجع قضایی مربوطه ارائه نمایید.
   با ما همراه باشید

 37. مجتبی نوروزی گفت:

  سلام روزتون خوش ، پسرهموی بنده از من خواست که ماشینمو برای شب عروسیش بدم تا ماشین عروسش کنه ، ولی همان شب عروسی تصادف کرده و به ماشین خسارت وارد شده و افت قیمت پیدا کرده ، پلیس هم با بررسی صحنه تصادف مشخص کرد که خودش مقصره ، من بهش گفتم که ماشینو مثل روز اولش میخوام و بهم گفت که همه چیشو مثل اول فابریک درست میکنم، ولی الان چند وقته که بهش میگم افت قیمت ماشین پس چیشد که گفتی بهم میدی ، ولی همش یا میگه ندارم یا به طریقی داره از سر خودش رد میکنه ، میخواستم راهنماییم کنید و بگید که آیا میتونم ازش شکایت خیانت در امانت کنم ممنو ن میشم جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   عمدی در تصادف نبوده و به نظر می رسد خیانت در امانتی نباشد.
   در ضمن برای مطالبه خسارت به شورای حل اختلاف مراجعه بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 38. محمدرضا گفت:

  سلام من سال ۹۷ برای چند نفر از اقوام ارزهای الکترونیک معامله میکردم و شریک هم نبودم در صورت سود ۱۰ درصد از سود رو بهم میدادن اگر هم ضرر میشد یا هک یا اسکم که پای خودشون بود قراری بود که زبونی با هم به توافق رسیده بودیم ولی تو سایتی ک کار میکردم یه دفه ای اسکم شد و دیگه به من پول نداد و اقوام رفتن از دست من شاکی شدن و اتهام کلاهبرداری و خیانت در امانت بهم زدن با اینکه در جریان کامل کار بودن و من بدون مشورط و اطلاعشون کاری نمی کردم از نظر حقوقی منع تعقیب خوردم ولی از نظر کیفری قرار جلب دادرسی برام صادر شد حالا چجوری باید ثابت کنم که خیانت در امانت و کلاهبرداری نکردم به خاطر اینکه فامیلی هم هستش هیچکس نمیاد شهادت بده با اینکه در جریان هستن حالا من باید چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   تمام ادله و مدارک را خدمت قاضی محترم ارائه دهید و بگویید که رابطه تان فامیلی بوده و در خصوص سایت مورد نظر هم اعلام جرم بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 39. کسری گفت:

  با سلام
  مدتی در یک شرکت مشغول به کار بودم درست در شب عید قطع همکاری کردیم بنده یک سفته به عنوان حسن انجام کار به شرکت داده ام که البته در قرارداد ذکر شده است. موردی که وجود دارد، شرکت با من تسویه حساب نکرده است و حتی حاضر نشدند کار را از من تحویل بگیرند و به نوعی کار من باز مانده است چندین بار با شرکت تماس گرفتم ولی هر بار به یک بهانه من رو پیچوندن در نهایت یک بار به صورت حضوری به شرکت رفتم و خواستم که تکلیف را روشن کنند اما متاسفانه در کمال تعجب با تهدید روبرو شدم و این که مسئول اداری به من گفتند شما کار رو تحویل ندادی بنابراین تسویه حساب و تحویل سفته موکول میشه به بعد از تحویل کار. بنده اعتراض کردم که بارها از طرف من پیگیری شده و شرکت جواب نداده است حتی همین حالا هم حاضرم اگر مشکلی هست برطرف کنم که مرا تهدید کردند اگر شرکت را ترک نکنم و باز پیگیر شوم سفته را به اجرا میگذارند و ادعای خسارت میکنند با توجه به این که برگه تحویل کار را امضا نکردند. حال سوال من این است که به چه نحوی میتونم حق و حقوق خودم رو بگیرم و اینکه آیا من قصوری داشتم؟ نکته دیگر این که در قرارداد مدت نگه داشتن سفته نزد شرکت ۲ ماه بوده است که الان ۳ ماه از تاریخ قطع همکاری میگذرد.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اگر سفته تا ۲۰ میلیون است می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه بفرمایید. برای حق و حقوق هم به اداره کار مراجعه بفرمایید
   با ما همراه باشید

 40. كاوه ابراهيمي گفت:

  سلام
  سه سال پيش ملكي را خريداري كردم و بعداز معامله يك فقره چك نزد بنگاه به امانت گذاشتم كه در صورت رفع كامل مشكل ملك كه شكايت قضايي كه هنوز منجر به صدور حكم نشده رو سند وجود داشت ، بنده ملك را به نام خودم انتقال دادم و ايشون هم بعد سه سال هنوز نميدانم مشكل را حل كرده يا خير ولي رفته تقاضاي ابطال سند كرده ، ( در ضمن در قول نامه قيد شده كه كافه خيارات و لو غبن افحش از طرفين ساقطه ) و در اخر نوشته اين چكها اگر ظرف مدت سه روز از تاريخ سررسيد وصول نشوند معامله منفسخه اما ايشون اصلا نتونسته چك را ازبنگاه بگيرد كه برگشت بزند ، و بنده ٨٠ درصد قيمت ملك را همان موقع پرداخت كردم و ٢٠ در صد هم طب همان چكها نزد بنگاه است ايا ميتواند تقاضاي ابطال سند كند؟ ايا ميتواند تقاضاي تاخير تاديه پول كند؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   مورد می تواند مشمول خیارات بیع باشد . اما تقاضای ابطال علی الظاهر به جایی نمی رسد. مگر اینکه ادله کافی بر فقدان اراده بیع داشته باشد.
   شما هم مدارک پرداخت هزینه و علت دادن چک به بنگاه را می توانید ارائه دهید و معامله را ثابت نمایید.
   با ما همراه باشید

 41. عبد شعبانی گفت:

  سلام بنده تعمیرکار ماشینم شخصی نزد من امد وگفت ماشینم را درست کن من شروع به درست کردن ماشینش کردم .بعد از اتمام کار طرف شاکی از این که تو یک قطعه از ماشین من را با یک قطعه دیگر عوض کرده ای .ومن منکر ان شدم ولی طرف الان شکایت کرده که تعمیرکار قطعه ای از ماشینم را جابجا کرده

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با ادله و شهود تعمیرگاه و یا دوربین مداربسته به مرجع قضایی مراجعه بفرمایید و از خود دفاع نمایید.

 42. محمدی گفت:

  سلام، وقت بخیر
  یک سال پیش خانه ای نوساز (دوسال ساخت) خریدم و سه ماه بعد سند بنام خودم ثبت شد و مقداری از پول برای موعد تخلیه ماند. هنگام خرید همه وسایل و کابینت و غیره بصورت کاملا نو معرفی شد و در قیمت خریداری در نظر گرفته شد اما ریز وسایل و قیمت آنها در قولنامه ذکر نشده است. حالا بعد از گذشتن چند ماه از موعد تخلیه که هنوز تحویل هم داده نشده مشاهده کردیم وسایلی مثل کابینت و کولر و …حتی سفیدکاری منزل آسیب دیده اند و ظاهر نامناسبی گرفته است. آیا میشود با عنوان خیانت در امانت شکایت کرد؟
  ممنون از راهنمایی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اگر عیبی بر وسایل وارد است به نظر جنبه حقوقی دارد. زیرا بالاخره از وسایل استفاده می شود و مستهلک می شوند و ذات استفاده از وسایل همین است. برای حل مشکل می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه بفرمایید

 43. هاني گفت:

  سلام، دو سال قبل خانواده ي همسرم بدون رضايت من و همسرم( پسر ايشان)اسباب و لوازم منزل مدارك شناسايي و اسناد ملكي و ماشين و طلا و جواهراتم، سكه …
  رااز محل سكونت ما در انزمان خارج و در مكان نامعلوم خارج از دسترس ما قرارداده اند
  همسرم در ابتدا شكايت كردند كه من با اصرار كه مشكل خانوادگي و حل ميشه مانع شدم براي اراىه مدارك و
  دادگاه به دليل كمبود مدارك
  شكايت مارو پيگيري نكرد
  مي خوام بدونم ايا الان پس از كذشت ٢ سال ميتونم شكايتم را پيگيري و يا اينكه شكايت جديدي تنظيم كنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   ادله جدید طبق ماده ۲۷۸ قانون آیین دادرسی کیفری بر روی پرونده بگذارید و خطاب به دادستان که سرپرست دادسرا هستند رسیدگی مجدد به پرونده را تقاضا بفرمایید

 44. اسماعیل گفت:

  سلام
  با احترام بنده خانه ای را قولنامه کرده ام حدود دو ماه پیش الان که منزل موکت و کلی خرج ظاهری داشته برطرف کرده ام برادر شخصی که خانه به ما اجاره داده مدعی شده منزل را تخلیه کنین چون خواهرم هیچ سهمی از این ملک ندارد پیگیری که کردم دیدم درست میگه الان با داشتن قولنامه طرف میتواند ما از خانه بیرون کند در صورتی که شخص اول فراری شده و مبلغ پنجاه ملیون تحویل گرفته ممنونم

 45. محمد گفت:

  باسلام
  من متصدی مسافرخانه هستم
  از اسفند سال ۱۳۹۸ دو مسافر هر کدام مبلغ تقریبی یک میلیون تومان بابت هزینه اسکان بدهکار هستند
  هر کدام یک ساک لباس و وسیله گذاشتن و گفتن پول را میدهیم
  الان نزدیک به ۵ ماه هست که چندین بار تماس گرفتیم باهاشون هربار گفتن میایم پول را میدیم

  آیا میتوان از فروش این اساس ها بدهی را برداشت؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام
   شما می توانید از طریق شورای حل اختلاف اقدام بفرمایید و مشخصات آنها را به شورا اعلام نمایید تا وجه را مطالبه نمایند.
   امکان فروش وسایل داخل ساک ها را ندارید.
   با ما همراه باشید

 46. مايد گفت:

  سلام من از سال ۹۳ از خارج از کشور از طریق صرافی پول واریز حساب خواهرم میکردم که برای من زمین و چیزهای دیگه بخرن که ان شاءالله برگردم و توی کشور خودم چیزی اشته باشم همین یه سال قبل گفتم برگشتم گفتم میخوام دوتا از زمین‌ها بفروشم و پولشو وارد تجارت کنم ولی چند روز که گذشت منو از خونه طرد کردن گفتن برو هرکاری میخوایی انجام بده با اینکه تو این چند سال خرج خودشون بچشون همچی با من بود کلا مثل پادشاها زندگی میکردن خلاصه همه هم میدونن به همه هم گفتن پول و ملک و ماشین مال من است و الحمدلله رصید صرافی هم دارم شوهر خواهرم هر مرتبه یچیزی میگه اول گفت ما شریک هستیم من گفتم هیچ اشکال نداره قران بردم گفتم بهش بگید بیاد دست بزاره روی کلام الله و من نصف مال بهش میدم نیومد بازم روز بعد جلسه گرفتیم بازم نیومد دیگه چقدر محبت میتونستم بهشون کنم باز حرفشو عوض کرد گفت من همچی ازش خریدم‌ فقط میخواستم بگم با رصید صرافی امارات میشه خیانت در امانت اثبات کرد و ایا خسارت چجوری حساب میشه درهمی که چند سال قبل هزار تومن بوده الان شده شش هزار یعنی به نرخ روز حساب میشه لطف کنید راهنماییم کنید جزاكم الله خيرا

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   رسیدها رو ببرید و باید ثابت شود که برای خرید اقلام ذکر شده پول ها را به حساب خواهرتان واریز می کردید. در اینصورت اظهارنامه بفرستید که پول ها را برگرداند و اگر برنگرداند خیانت در امانت است.

 47. احمد سلطانی گفت:

  با سلام اینجانب کار تعمیر موبایل به صورت رایگان برای همکارانم در صنعت نفت انجام میدادم یکی از همکاران یک دستگاه گوشی برای تعمیر السیدی نزد من اورد و با توجه به گرانی نتوانست پول السیدی را بدهد و بنده خواستم موبایل را برگردانم و ایشان قبول نکرد و گفت نزد خودم بماند الان بعد از ۴ ماه موبایل مفقود شده و من نمیدانم انرا گم کرده ام یا از من دزدیده شده و ایشان از من تقاضای ۲میلیون پول برای گوشی خود دارد چون گوشی خاموش بوده و بنده اطلاعی هم از برد گوشی سالم بوده یا نبوده ندارم و السیدی خراب بوده بنده گفتم پول برد یا یک گوشی مانند همان با السیدی خراب که حدودا ۷۰۰ تا ۹۰۰ تومان میباشد را برای ایشان تهیه میکنم یا ۱۲۰۰ پول بابت خسارت پرداخت میکنم ایشان تقاضای دو میلیون دارد تکلیف چیست ؟ ایشان تهمت خیانت در امانت به بنده زده اند و قرار است در دادگاه بنده را مواخذه نمیاید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با اثبات تمام موارد فوق خیانت در امانتی واقع نشده و جرمی هم محقق نشده است. جبران خسارت مورد دیگری است. می توانید برای عدم پرداخت خسارت به قاعده اقدام استناد نمایید. خود صاحب گوشی کاهلی کرده

 48. مریم گفت:

  باسلام و خسته نباشید.
  من یه مدت با دوستم خونه گرفته بودم. من داخل خونه لپ تاپ داشتم. مدتی نبودم چون مریض بودم. بعد از مدتی صاحب خانه تماس گرفت و گفت که این خانم کلید به دوستاش داده و حتی در نبود خودش کلید خونه دست دوستاش بوده. من بهش پیام دادم که وسایل شخصی داخل خونه دارم و نباید بدون اجازه من کلید به کسی بدی. دوباره بدون اجازه من کلید داده دست صاحب خونه و رفته شهر خودشون. بعد از مدتی بهم زنگ زدن که از خونتون سرقت شده و لپ تاپ من رو دزدیده بودم. ( اجاره خط به نام خودم بوده و ۹۰ درصد وسایل خونه مال من بوده و حتی پول رهن هم من دو برابر داده بودم. یه درصدی اجاره میداد که من میدادم صاحب خونه. البته خود صاحب خونه از اول خونه رو به دو نفر یعنی من و دوستم اجاره داده بود در واقع میدونست که اونم با منه) من از این خانم شکایت کردم واسه اینکه کلید به صاحب خونه و دوستاش بدون اجازه من می‌داده. میشه گفت خیانت در امانت کرده؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   برای دادن کلید به دیگری اینکه خیانت در امانت شده احرازش با قاضی دادگاه است.
   اما در خصوص سرقت بایستی تمام دلایل و مدارک و شواهد و مدارک مالکیت لب تاپ را به قاضی دادسرا و دادگاه ارائه دهید.

 49. پریسا گفت:

  سلام وقت به خیر
  من پنجاه کرم طلا به پست دیشتاز دادم و توی رسید هم نوشتم نجاه گرم ولی فقط پانزده گرمش رو بیمه کردم حالا بسته گم شده میتونم شکایت کنم؟ پست باید پولشو بهم بده؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   شکایت خویش را مطرح بفرمایید. در صورت احراز ارکان جرم قابل وصول است و در غیر اینصورت می توان از باب مسئولیت قراردادی مطالبه خسارت نمود

 50. AMIR گفت:

  سلام.لطفا سریع جوابم را بدید.من ۱ سال قبل از دوستم سی دی بازیی را گرفتم که در ان چند بازی وجود داشت و من ان ها را نصب کردم.بعد از ۹ ماه من ان سی دی را به یکی از دوستانم دادم و گفتم چیزی نمی شود ولی بدبختانه نوار را شکستند.دوست من الان نمی داند که ان بازی دست من است و شکسته.من ۲ بازی هم ازش گرفته بودم.الان می خواهم به جای ان بازی ۲ بازیی که خودم دارم را بهش بدم به جای بازی خودش و ماجرا را هم بهش نگم.اونوقت چطور می شود.{{پیامبر گفته اگر کسی امانت را به صاحبش برنگرداند در دین من نمرده و خدا را در حالی خواهد دید که از او خشمگین است.}}.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   خیانت در امانت نیست. نگران نباشید . چون سو نیت نداشتید. در ضمن سعی کنید با دوستان در میان بگذارید البته با هدیه خریدن یا گل خریدن و همراه سی دی بازی به او دادن

 51. سعید گفت:

  سلام و عرض ادب کارفرمای بنده رو اخراج کرده و نمیخواد حق و حقوق بنده رو پرداخت کند وبنده اطلاع دارم کتمان درامد دارد و مدارکی دارم که میتونم کتمان درامدش روبه دارایی اثبات کنم
  کارفرما هم تهدید کرده که اگه کتمان درامدش رو اعلام کنم شکایت خیانت در امانت میکند
  ایا اعلام کتمان درامد به نفع دولت خیانت در امانت محسوب میشود؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   خیر
   خیانت در امانت نیست
   شما هم می توانید به اداره کار برای پیگیری حقوقتان مراجعه فرمایید

 52. علی اسماعیلی گفت:

  باسلام
  کارفرمای اینجانب یک دستگاه لب تاب را در اختیار من برای انجام امور اداری قرارداده بوده و این لب تاب همیشه حتی برای انجام کار در ساعت غیر اداری همراه من بوده است و در حال حاضر اقدام به اخراج من از کارگاه نموده
  من در یک پیمامک خواستار معرفی فردی برای تحویل کالای امانی نزد اینجانب شدم که تا کنون کسی را معرفی نکرده و به جرم سرقت از من شکایت نموده است ایا این موضوع مصداق سرقت و یا خیانت در امانت محسوب می شود ؟

 53. بيتا گفت:

  خیانت در امانت پرسیده شده ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ سلام، خسته نباشید. بنده از طریق دیوار با کابینت کاری آشنا شدم. ایشان امدند و اندازه گرفتند و من از طریق واتساپ شکلهایی که خواسته بودم را فرستادم و هفت میلیون تومان پول در سه مرحله به حساب خواهرش واریز کردم، ایشان نصف کار را آوردن آن هم به صورت یونیت نشده و اندازه ای که خودشان دوست داشتند نه اندازه هایی که بنده دادم. بعد که با شماره ای که روی فاکتور بود تماس گرفتم معلوم شد فاکتور بنام شخص دیگر است و ایشان خدماتی انجاست و در ضمن قراردادی ننوشتیم سند همان فاکتور میباشد. بنده وقتی دیدم نمیتواند کارش را انجام دهد خواستم بقیه کار را برش ندهد و همان را حساب کند یا کسی که تخصص دارد بیاید و کارش را انجام دهد، ایشان گفتند با پلیس ۱۱۰ میایم و ابزارم را میبرم و نیامد و در تاریخ ۱۷ تیرماه رفت شکایت خیانت در امانت کرد و من به کلانتری مراجعه کردم وسایلش را از انها تحویل بگیرد و ایشان مسولیت قبول نکردن و تماس گرفتن برای صلح و سازش بیاید، ایشان دو روز دو روز به تاخیر انداختن بعد از یک هفته گفتن اصلا نمیام و بد بیراه گفتن و روز ۲۴ تیرماه در کلانتری صورتجلسه شد و روز ۹ مرداد اظهارنامه فرستادم ابزارش را ببرد و مهلت ۴۸ ساعته دادم که نیامد و الان پرونده را از بازپرسی به کلانتری فرستادن. و در ضمن ایشان ادعا میکنند پولی به حسابشان نریخته ام و بدهکار خواهرشان بوده ام و بابت وسائل مانده شان هر روز ۵۰۰ تومان خسارت میخواهند و گفته اند صدای ضبط شده تان و شاهد دارم گفتین وسایلتان را نمیدهم، به نظرتان من چه کنم، من چگونه حقمو بگیرم و آدمای این آقا به کجا میرسد؟؟ و چرا پرونده را به كلانتري فرستادن؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جای نگرانی نیست. متن پیامک های ارسالی را به قاضی محترم پرونده ارائه دهید و برایشان کامل ماجرا را شرح دهید. اظهارنامه و سایر مدارک را نیز ارائه دهید.
   مسلما ارکان بزه خیانت در امانت محرز نیست
   برای تحقیقات دستور به کلانتری ارسال شده است. در ضمن خسارت ۵۰۰ هزار تومانی هر روزه وجهی ندارد و میان طرفین لازم الاجرا نیست

 54. E.gh گفت:

  من از یه مغازه یک وسیله ای رو کرایه کردم و اون یکم دچار مشکل شد در صورتی ک اونو درستش کنم و به صاحبش برگردونم حق الناس محسوب میشه؟

 55. رها گفت:

  با شلام،ممنون میشم زودتر به سوال من پاسخ بدید،من چند ماه پیش مغازه یه خدا نشناسی تهران کار میکردم به خاطره کورونا مجبور شدم برگردم شهرستان،ایشون که خیلی خودشونو خوب نشون میدادم به من گفتن وسیله هاتو میتونی امانت بذاری پارکینگ خونه ی من، من اینکارو کردم و برگشتم شهرستان،الان بعد چندماه خواستم برگردم و وسیله هام‌ بگیرم اما ایشون قصد سو استفاده از بنده رو داره،و میگه تا نیای خونم وسیله هاتو نمیدم،وقتی گفتم من اینکارو نمیکنم گفت من سفر میرم و معلوم نیس کی برگردم،همه ی زندگیم دستشه،نمیدونم چیکار کنم،حالم خیلی بده با شناختی ام که پیدا کردم خیلی ادم خطرناک و کثیفیه،میتونین راهنماییم کنین که چیکار کنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   شما امکان شکایت از ایشان بابت خیانت در امانت را دارید، ولی باید بتوانید با ارائه دلیل و مدرک معتبر، ادعای خود(مبنی‌بر به امانت‌سپردن این اموال) را اثبات کنید. اگر چنین دلیل و مدرکی در اختیار ندارید، طرح هر نوع ادعای حقوقی با مانع مواجه خواهد بود. اگر این دلیل و مدرک را در اختیار دارید، می‌توانید شکایت‌تان را در مرجع قضایی مطرح کنید.

 56. محمد ب گفت:

  سلام
  کارگری به خانه ما جهت ساخت و ساز آمد و قول داد یک ماهه کار را تمام کند، اما خبری از او نشده و چند ماه بعد که به او دسترسی پیدا کردیم، متوجه شدیم مشغول کار در جای پرسودتری بوده و گفت می‌آیم و وسایلم را میبرم و تصفیه حساب میکنم (باید هزینه‌هایی که جهت خرید به او داده‌ایم برگرداند و به دلیل بدقولی، مزد خودش را نمیگیرد). اما حالا که کارگر دیگری به خانه ما آمده، وسایل او را مزاحم کار خود میدانند و از طرفی هرچه به کارگر اول میگوییم بیا تصفیه حساب کنیم و وسایلت را ببر، نمی‌آید.
  حال، با توجه به افزایش قیمت ها و ضرری که در این مدت به ما وارد کرده، میتوانیم از وسایل او استفاده کنیم و وقتی جهت این امر رجوع کرد، با او مصالحه کرده یا کرایه‌اش را بپردازیم؟
  ضمناً طوری جوابگو نیست که بتوان از او اجازه گرفت و با خبر دادن هم ممکن است با رفتار و اخلاقیاتی که دارد زیر برخی توافقات بزند و …

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   طی ارسال اظهارنامه قانونی اعلام بفرمایید بیاید وسایلش را ببرد. در شورای حل اختلاف هم حضور پیدا نمایید و درخواست خویش ار ارائه نمایید

 57. طاها گفت:

  سلام من و دوستم داخل ماشین نشسته بودیم که من موبایل شون رو گرفتم تا تماس بگیرم ولی دزد امد و موبایل را دزدید و بعد دوستم به پلیس اطلاع داد که گوشی دزدیده شده است
  بعد از چندروز از من به عنوان خیانت در امانت شکایت کرده است و درخواست غرامت دارد ایا من باید غرامت به او بدهم؟
  ممنون میشم جواب سوالم رو بدید

 58. فرشاد گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  اینجانب یک گوشی موبایل در اختیاره یکی از دوستانم قرار دادم که خودشو خریدار گوشی معرفی میکرد که قیمت گوشی را استعلام بگیره اما طی تماس های زیاد و پیغام های متعدد از پس دادن گوشی سر باز زد و هر دفعه با یک بهونه و جا به جا کردن روز یک ماه دست به سر کردن خیلی راحت با اضهار اینکه طی یک دعوا گوشی موبایل ازش دزدیده شده است
  الان نزدیک به ۹ماه هست که فرصت تسویه حساب کرده اما طی این مدت هیچ گونه واریزی نداشته است
  تمام پیغام های ردوبدل شده و قبول اینکه گوشی نزد ایشون بوده و تمام مکاتبات به صورت پرینت شده موجود هست.
  لطفا راهنمایی کنید با چه نوع شکایتی و کدوم مرجع قانونی اقدام کنم؟؟
  آیا برای شکایت نیاز به شاهد هست؟؟ چون هیچ شاهدی موجود نیست

 59. سحر گفت:

  سلام. می خواستم بپرسم امکان سوءاستفاده از شناسنامه ام هنگامی که در هتل اقامت داشته ام و به مدت دوشب در دست مسئولین هتل بوده است وجود دارد یا نه؟ مدت زمان اقامت بنده از ساعت ۱۳ روز اول تا ساعت ۷ صبح روز دوم یعنی دو وز کامل نیز نبوده است. اطرف دیگر چون دوستم و نامزدشان شاهد هستند که در هتل اقامت داشته ام و همچنین برای پرداخت هزینه هتل از پوز آنجا استفاده نموده ام و از سوی دیگر در روز اول تماما با این دوستم به دنبال کارهای اداری فارغ اتحصیلی دانشگاه بوده ایم و ایشان شاهد حضور اینجانب در تمامی مراحل فارغ اتحصیلی هستند آیا امکان ایجاد مشکل برای بنده وجود دارد؟ چون برای من خیلی مهمه بورسیه گرفتم از خارج از کشور و قصد مهاجرت دارم نمی خواهم مشکلی برای رفت و آمد و مدارکم پیش بیاد

 60. سحر گفت:

  سلام. لطفا راهنماییم کنید که امکان سوءاستفاده از شناسنامه ام هنگامی که در هتل اقامت داشته ام و به مدت دوشب در دست مسئولین هتل بوده است وجود دارد یا نه؟ مدت زمان اقامت بنده از ساعت ۱۳ روز اول تا ساعت ۷ صبح روز دوم یعنی دو وز کامل نیز نبوده است. اطرف دیگر چون دوستم و نامزدشان شاهد هستند که در هتل اقامت داشته ام و همچنین برای پرداخت هزینه هتل از پوز آنجا استفاده نموده ام و از سوی دیگر در روز اول تماما با این دوستم به دنبال کارهای اداری فارغ اتحصیلی دانشگاه بوده ایم و ایشان شاهد حضور اینجانب در تمامی مراحل فارغ اتحصیلی هستند آیا امکان ایجاد مشکل برای بنده وجود دارد؟ چون برای من خیلی مهمه بورسیه گرفتم از خارج از کشور و قصد مهاجرت دارم نمی خواهم مشکلی برای رفت و آمد و مدارکم پیش بیاد

 61. علي محسني گفت:

  سلام،وقتتون بخير
  بنده مغازه اي اجاره كردم براي شغل فست فود،، مغازه رو به هزينه ي خودم درست كردم(كركره عوض كردم، درب كلاسيك گذاشتم و …)
  بخاطر كرونا مجبور به تخليه شدم، مالك از بنده اجاره نگرفت و قرارداد را بين خودمان فسخ كرديم و قرار بر اين بود كه تا ٤٠روز بعد وديعه را برگرداند(اين را نوشتيم)
  الان ٤ماه از اون تاريخ ميگزره، ولي من وسايلم داخل مغازس و اينكه كليد را تحويل دادم
  الان سر وسايل كه منم بخاطر اعتماد ازشون نوشته نگرفتم دبه كرده و ميگه مغازه ي من و برگردون به حالت اول( من كل مغازرو تبديل به احسنت كردم و توقعي ندارم كه چيزي بابتش بگيرم) تا بدم
  بعدم ميگه مگه رسيد از من داري كه وسايلت تو مغازس
  ولي هم كلي شاهد دارم، هم عكس و فيلم امروز از وسايل گرفتم كه داخل مغازس
  ميخواستم بدونم الان ميتونه وسايلو به من نده چون من اعتماد كردم و رسيد نگرفتم؟
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اظهار نامه رسمی ارسال بفرمایید.
   اگر پس نداد شکایت خیانت در امانت مطرح بفرمایید و طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ اقدام بفرمایید

 62. حمید خوبیاری گفت:

  با سلام ‌تشکر من پیمانکار اسکلت بتون بودم و به مدت ۲سال ایران را ترک کردم ابزارم وماشینم را به شریکم سپردم واین مدت شریکم باسهم من هم کار میکرده و من بارها با او تماس گرفتم که ابزار من چی شد میگه تو پیش من ابزاری مداری لطفا راهنمای کنید هیچ قراردادی هم بین مانوشته نشده ممنونم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر شهودی دارید می توانید شکایت خویش را مطرح بفرمایید. متن پیامک، فیلم دوربین و …. نیز قابل استناد است.
   اظهارنامه رسمی نیز ارسال بفرمایید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر شهودی دارید می توانید شکایت خویش را مطرح بفرمایید. متن پیامک، فیلم دوربین و …. نیز قابل استناد است.
   اظهارنامه رسمی نیز ارسال بفرمایید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر شهودی دارید می توانید شکایت خویش را مطرح بفرمایید. متن پیامک، فیلم دوربین و …. نیز قابل استناد است.
   اظهارنامه رسمی نیز ارسال بفرمایید

 63. محمود گفت:

  سلام
  چند روز پیش گوشی موبایلم بردم برای تعمیر پیش یک مغازه تعمیراتی بعد که پیگیر موبایل شدم، طرف گوشیو فروخته الان تکلیف من چیست؟
  حکم قانون درخصوص فرد متخلف چیست؟
  جعبه گوشی هم دارم
  ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با رسید، فیلم دوربین، شاهد و پیامک و سایر قرائن و امارات اقدام به طرح شکایت خیانت در امانت بفرمایید.

 64. فرنگیس گفت:

  سلام و عرض ادب و ارادت خدمت شما.بنده یک مقدار طلای خواهر و برادرم نزد من امانت بود که موقع تمیز کردن کمد و حواسپرتی خودم چون مادرم رابه تازگی ازدست دادم و خیلی پریشان احوالم اون رو داخل سطل زباله گذاشتم و گم شد به ماموران شهرداری هم چندین بار گفتم ….حالا عذاب وجدان شدید دارم وازلحاظ روحی بسیار افسرده شدم تکلیف من چیست این حق الناس راچگونه ادا کنم ازلحاظ مالی خیلی ضعیفم .ممنونم از راهنماییتون🙇

 65. محمد ال گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده سال ۹۷ یک خودرو ک به نام خودم بود حتی کارت سوخت خودرو هم به نام خودم بود را به برادر دوستم فروختم و به دلیل اعتمادی ک داشتیم موقع سند زدن یک سری وسیله ک ارزش سال ۹۷ انها حدود یک ملیون تومان بود داخل ماشین باقی ماند ک طبق توافق کلامی قرار بر این شد ک وسایل را به بنده بدهند و کارت سوخت ماشین را بگیرند بعد از سهمیه بندی خریدار چندبار تماس گرفتن با من و سراغ کارت سوخت خودرو را گرفتن ک من گفتم وسایل را بیاورید و کارت سوخت را بگیرین ک صحبت از این کردن ما کارت سوخت جدید میگیریم و منکر وسایل بنده شدند حال با گذشت یکسال و فروش دوباره ماشین به شخصه دیگه و تماس گرفتنو تهدید بنده خریدار جدید از من به عنوان خیانت در امانت شکایت کرده و هر دو خریدار منکر وسایل داخل ماشین شده اند آیا اگر به دادگاه مراجعه نمایم میتوانم اثبات کنم یا مقصر شناخته میشوم‌؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   اثبات یک موضوع، مستلزم ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر است.
   اگر دلیل و مدرک داشته باشید، می‌توانید ادعای خودتان را در این خصوص که شما وسایل خود را به امانت نزد ایشان گذاشته بودید، اثبات نمایید.

 66. سعید گفت:

  با سلام
  سال۹۵یکی از بستگان طی توافقنامه ای با فردی بمبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان سرمایه گذار برای شروع کاری به آن فرد میدهد ، فرد مورد نظر قراردادی با شخص دیگری برای محل کسب منعقد و از محل سرمایه سرمایه گذار تجهیزات و لوازمی خریداری و شروع بکار می کند پس از چند ماه با صاحب ملک اختلاف پیدا کرده و محل را صاحب ملک تعطیل و اجازه فعالیت به مستاجر نمی دهد ، کار به دادگاه کشیده و صاحب ملک به پرداخت خسارت محکوم می شود که تاکنون به دلایل مختلفی این حکم اجرا نشده است ، مستاجر پس از تعیین نتیجه حکم دادگاه ، درخواست استرداد تجهیزات و لوازم که در محل کسب بود می کند و دادگاه به نفع ایشان رای صادر و از محل تخلیه می گردد ، مستاجر یا سرمایه پذیر پس از ۴ سال از دریافت سرمایه سرمایه گذار ، بازگشت سرمایه ایشان را منوط به اجرای حکم دادگاه در محکومیت موجر کرده و لوازم و تجهیزاتی را که با پول سرمایه گذار خریداری کرده را تصاحب کرده و حقی را برای سرمایه گذار قائل نیست ، تنها چیزی که در دست سرمایه گذار است یک توافق نامه است که عملا برابر آن اقدامی صورت نگرفته و یک فقره چک ضمانت به همان مبلغ سرمایه اولیه ، سوال اینجاست برای بازگشت سرمایه ، سرمایه گذار از طریق قانونی چه اقدامی می توان انجام داد؟

 67. مرتضی رافتی گفت:

  سلام وعرض خسته نباشید از شما.اگر شخصی خودروی شرکت در اختیارش باشد و برود کار شرکت را انجام بدهد و خودرو را در خیابانی پارک کند و رفته وظیفه اش را انجام دهد و برگردد و ببیند خودرو به سرقت رفته حکمش چه میشود

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   از لحاظ کیفری مسئولیتی متوجه او نیست. اما حقوقی بنابر اثبات ارکان مسئولیت قراردادی و یا قهری ضامن است

 68. خلیل گفت:

  با عرض سلام
  اگر وراث ملکی به طور صوری سهم خود را به نام یکی از وراث منتقل نمایند و قرار بوده باشد ملک بعد ازمدتی به فروش برسد اما فرد امتناع نماید مصداق خیانت در امانت می باشد؟ ضمن اینکه هیچ قرارداد مکتوب ما بین وراث نوشته نشده است و توافق شفاهی بوده است

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   به نظر عناصر بزه خیانت در امانت محقق نشده است. بلکه با شهادت شهود و احراز معامله صوری و فقد قصد صحیح می توان بطلان معامله را اثبات نمود.

 69. vb گفت:

  با سلام، برای انتقال وجه از حساب بانک ملت به دوست همسرم اعتماد کردیم وشماره حساب ایشان را برای واریز وجه ملت به ملت دادیم.بعد از اینکه پول به حساب ایشان واریز شد از دادن آن به ما امتناع میکند.علاوه بر آن به دادسرا رفته و از ما تحت عنوان کلاهبرداری شکایت کرده .بعد از انجام روند پرونده برای ما قرار منع تعقیب صادر شد.حال تکلیف ما با این شخص چیست و چگونه پولمان را بگیریم؟

 70. ستاره گفت:

  سلام
  اگر شخصی به همسایه خود از لوازم خانگی قرض میدهد ولی همسایه پس از گذشت چند روز وسیله را برنمیگرداند ایا مرتکب جرم خیانت در امانت شده است ؟ چرا؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر مالی به امانت در اختیار شخص دیگر قرار داده شود و قرار بر این باشد که این اموال پس از مدتی به مالک پس داده شود، ولی شخصی که اموال را به امانت گرفته است، این کار را انجام ندهد(اموال را پس ندهد) یا اینکه اموال را از بین ببرد یا بفروشد و … ، مرتکب خیانت در امانت شده است.

 71. سارد گفت:

  درود
  من به کسی وکالت حساب بانکی دادم و وقتی خارج از کشور بودم مبلاغ ریز و درشت برداشت کرده و من نمیدانستم..
  شکایت کیفری خیانت در امانت کردم و قاضی بدون هیچ جلسه ای تنها با دعوت متهم و دستنویس از اون رابگی بر منع تعقیب داده.
  ایا مال نقد خیانت در امانت حساب نمی شود؟
  با چه روشی میتوانم شکایت کنم و به مالم برسم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   احراز عنصر سپردن و تصاحب و … قریب به یقین وقوع خیانت در امانت است. می توانید به قرار اعتراض بفرمایید

 72. مهدی گفت:

  سلام . وقت بخیر
  درشرکتی کار میکردم . ۵ میلیون سفته بابت ضمانت از من گرفتند . ۲ فقره چک هم بابت وام هایی که از شرکت گرفتم دستشان دارم.
  بعد از ۹سال قطع همکاری کردم.
  طبق قانون خودشان ۶ماه بعد از تسویه حساب باید سفته هارا مسترد میکردند.
  در بهمن ماه گذشته تسویه کردم و چک تسویه حساب و گرفتم و هیچ حسابی باایشان ندارم . ولی
  الان بعد از گذشت ۶ ماه از تسویه حساب . چک و سفته های من و نمیدهند‌.
  آیا میتوانم شکایت کنم به جرم تصاحب خیانت در امانت؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

 73. امیرحسین گفت:

  سلام ..من لپ تاپ خودمو دادم واسه تعمیر ولی هیچ اقدامی نکرد بعد چند وقت که زنگ زدم (البته چند بار زنگ زدم) گفتن که ما هرچی گشتیم پیدا نکردیم ومفقود شد یا میگن اوراق کردیم..نباید از صاحب لپ تاپ اجازه میگرفتن ومیگفتن که لپ تاپ شمادرست نمیشه ومیخواییم اوراقش کنیم؟
  میتونم ازطریق مرجع قانونی اقدام کنم یانه؟
  خیانت در امانت محسوب میشه یانمیشه؟

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *