امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۲۴
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
  • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
  • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
  • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۶۱۲
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

صلاحیت دیوان عدالت اداری

گاهی مواقع طرف حساب اعضای جامعه، دولت است نه یک شخص یا اشخاص خاص! حال سوال این است که اگر شخصی از تصمیمات غیرقانونی دولت یا اقدامات کارکنان دولتی متضرر شود، آیا راهی دارد برای اینکه بتواند حق خود را بگیرد؟ پاسخ، مثبت است. دیوان عدالت اداری دقیقا برای چنین مواقعی پیش‌بینی شده‌است.

ما، به عنوان اشخاصی که در یک جامعه در کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم امکان دارد که اختلافات بسیاری با شهروندان دیگر داشته باشیم اما گاه نیز این اختلافات ارتباطی به اشخاص دیگر پیدا نمی‌کند. در واقع گاهی مواقع طرف حساب ما، دولت است نه یک شخص یا اشخاص خاص! اگر از دوست یا آشنایی شکایتی داشته باشیم، می‌توانیم به دادگاه یا دادسرا مراجعه کنیم و از مراجع قضایی درخواست نماییم به خواسته‌مان رسیدگی کنند اما آیا اگر از تصمیمات غیرقانونی دولت متضرر شویم، راهی هست برای اینکه بتوانیم حق خود را بگیریم؟ پاسخ، مثبت است. دیوان عدالت اداری دقیقا برای چنین مواقعی پیش‌بینی شده‌است. در این نوشتار ابتدا به صورت مختصر ساختار دیوان را معرفی نموده و سپس، به بیان صلاحیت‌های آن خواهیم پرداخت تا بدانیم که دقیقا در چه مواردی می‌توانیم به این نهاد مراجعه نماییم.

در چه مواردی برای طرح خواسته‌ی خود باید به دیوان عدالت اداری مراجعه نمود؟

۱. در صورتی که نسبت به تصمیمات و اقدامات دستگاه‌های دولتی مانند وزارت‌خانه‌ها، موسسات و شرکت‌ها اعتراض دارید می‌توانید آن را در دیوان مطرح کنید. به عنوان مثال، در جریان یک پرونده‌ی واقعی شخصی در سال ۹۱ در آزمون دکتری شرکت کرده و موفق می‌شود که در این آزمون رتبه دوم را کسب نماید. وی در مراحل بعدی و در طی برگزاری آزمون شفاهی(مصاحبه) نیز نمره‌ی قبولی را کسب می‌کند اما هیئت مرکزی گزینش که در سازمان سنجش مستقر است، صلاحیت وی را برای ادامه‌ی تحصیل مورد تأیید قرار نمی‌دهد. این شخص از تصمیم سازمان سنجش به عنوان یک سازمان دولتی به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کند و دیوان عدالت اداری، پس از رسیدگی به شکایت تصمیم صادره از هیئت گزینش را نقض می‌کند. بایستی این نکته مورد توجه قرار گیرد که دیوان عدالت اداری صرفاً صلاحیت رسیدگی به شکایات علیه سازمان‌های دولتی را دارا می‌باشد. براین‌اساس اگر شخصی نسبت به تصمیمات دستگاه‌ها غیردولتی مانند کانون وکلا اعتراض داشته باشد، دیوان عدالت اداری نمی‌تواند به آن رسیدگی کند.
۲. گاه ممکن است نسبت به تصمیمات یا اقدامات دستگاه‌های دولتی اعتراض نداشته باشید بلکه تصمیمات و نحوه‌ی اقدامات افرادی که در این دستگاه‌ها استخدام شده‌اند، موجب اعتراض شما شده‌باشد. برای مثال اگر به یک سازمان دولتی مراجعه نموده‌اید و کارمندان این نهاد به جای آن‌که امور مربوط به شما را حل‌وفصل نمایند، آن را انجام نمی‌دهند. در این حالت نیز می‌توانید اعتراض خود را در دیوان عدالت اداری مطرح کنید.
۳. گاهی ممکن است موضوع مورد اختلاف را در مراجع شبه‌قضایی مانند هیئت‌های حل اختلاف کارگر و کارفرما مطرح کرده‌اید اما نسبت به تصمیمی که از سوی این مراجع صادر شده و قطعیت یافته‌است، اعتراض دارید. در این حالت هم می‌توانید اعتراض خود را در دیوان عدالت اداری مطرح کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *