امروز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۲۲ رمضان ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۱۲
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۳
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۲۰:۱۰
  • اذان مغرب: ۲۰:۳۰
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱
  • حضرت علی(ع): رمضان ماه خدا و شعبان ماه رسول خدا و رجب ماه من است.
+-
بازدید: ۵۹۸
۳ آذر ۱۳۹۷

یکی از شرایط مطالبه‌ی وجه التزام، خوش‌عهدی است!

برای این‌که بتوانید از طرف دیگر قرارداد که به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده است وجه‌التزام بگیرید، اولاً باید این موضوع را از قبل در قرارداد پیش‌بینی کرده باشید و ثانیاً خودتان به تمامی تعهدات خود عمل کرده باشید. در واقع، خوش‌عهدی یکی از شرایط ضروری برای مطالبه‌ی وجه‌التزام است!

در مطلب «با پیش‌بینی وجه‌التزام، اجرایی شدن قرارداد خود را تضمین کنید!»، با وجه‌التزام آشنا شدیم و دانستیم که مطالبه‌ی وجه‌التزام دارای شرایطی است. یکی از این شرایط آن است که مطالبه‌کننده‌ی وجه‌التزام خوش‌عهد باشد؛ یعنی باید خودش به تمامی تعهداتی که طبق قرارداد داشته عمل کرده باشد تا بتواند از طرف دیگر قرارداد بخاطر زیرپا گذاشتن تعهد خود وجه‌التزام دریافت کند. در بیان رأی به زبان ساده‌ی امروز، به توضیح این شرط خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رأی دادگاه بدوی:
«در خصوص دادخواست تقدیمی خانم ف.ح. به طرفیت آقای ص.ز. به خواسته‌ی مطالبه‌ی وجه‌التزام ناشی از مندرجات مبایعه نامه از تاریخ ۲۵/۱۲/۹۱ لغایت ۲۹/۴/۹۵ به شرح اظهارات مندرج در متن و ظَهر مبایعه‌نامه و توافقات ثانوی مقرر شده بود که فروشنده نهایتاً در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۱ ضمن حضور در دفترخانه اسناد رسمی شماره ۱۲۷ موجبات انتقال سند مالکیت پلاک فوق را به نام خریدار فراهم نماید. لیکن تا زمان ۲۹/۴/۹۵ این امر و توافق محقق نشده و لذا با عنایت به تعهدات فروشنده و حسب توافق متداعیین بابت اجرای مفاد قرارداد بیع وجه التزام روزانه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده و النهایه خریدار خواستار محکومیت فروشنده به پرداخت وجه‌التزام مقرر از زمان آخرین تاریخ تعیین شده برای انتقال رسمی سند مالکیت لغایت ۲۹/۴/۹۵ که سند به حکم دادگاه به نام خریدار منتقل شده و فروشنده در فاصله‌ی این دو تاریخ تعلل نموده‌است، می باشد. فروشنده نیز به شرح اظهارات و دفاعیات مندرج در صورت‌جلسه‌ی دادرسی مدعی شده‌است که به شرح اظهارنامه‌ارسالی به خریدار خواستار حضور او در دفترخانه و ارائه مابقی ثمن مبیع جهت انتقال سند مالکیت به نام مشارالیه شده و لیکن خریدار از حضور در دفترخانه خودداری کرده‌است و لذا مستحق مطالبه وجه التزام نمی‌باشد. با این وجود دادگاه از توجه به کلیه‌ی اوراق و محتویات پرونده و بررسی اظهارات، ضمن پذیرش دعوای مطروحه و رد اظهارات فروشنده حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ خواسته در حق خریدار بابت وجه التزام عدم انجام تعهد مبنی بر انتقال رسمی سند مالکیت به نام خریدار صادر می‌نماید. رأی صادره حضوری بوده و ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در مراجع محترم تجدیدنظر استان تهران است».
رأی دادگاه تجدیدنظر:
«تجدیدنظرخواهی ص.ز. به طرفیت خانم ف.ح. از جهت صدور حکم بر محکومیت تجدیدنظرخواه(فروشنده) به پرداخت وجه‌التزام عدم انجام تعهد مبنی بر تنظیم سند رسمی آپارتمان موضوع مبایعه‌نامه‌ی عادی به نام تجدیدنظرخوانده(خریدار) موجه و وارد می‌باشد زیرا تجدیدنظرخواه به عدم انجام تعهد تقابل موضوع توافق ظَهر قرارداد از ناحیه تجدیدنظرخوانده از جهت آمادگی پرداخت تتمه ثمن معامله در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۱ ایراد نموده و با توجه به تعهد متقابل خواهان مبنی بر پرداخت تتمه ثمن در موعد مقرر مزبور در دفتر اسناد رسمی ۱۲۷ تهران از آن‌جا که دلیل اثباتی بر حضور خریدار در موعد مذکور در دفترخانه ۱۲۷ با در دست داشتن تتمه ثمن معامله و اجرای تعهد قراردادی ارائه نشده، بنابراین نامبرده استحقاق مطالبه وجه التزام را نداشته و دادنامه‌ی صادره‌ی با اشکال قانونی مواجه است. لذا به لحاظ عدم احراز استحقاق خواهان حکم به بطلان دعوی نخستین خواهان صادر و اعلام می‌شود. این رأی قطعی است».

بیان رأی به زبان ساده:
خانم و آقایی در سال ۹۱ خانه‌ای را با هم معامله می‌کنند. آن‌ها در حین تنظیم قرارداد با هم قرار می‌گذارند که در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۱ برای تنظیم سند به نام خریدار در دفترخانه شماره ۱۲۷ حاضر شوند و در همین زمان هم خریدار مابقی پول خانه را بپردازد. هم‌چنین در قرارداد پیش‌بینی کردند که اگر فروشنده در این تاریخ در دفترخانه حاضر نشود باید به ازای هر روز تأخیر، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان بپردازد. فروشنده در این تاریخ در دفترخانه حاضر نشد و برای مدت‌طولانی از اجرای تعهد خود اجتناب کرد. تا این‌که در نهایت در سال ۹۵ به حکم دادگاه سند به نام خریدار انتقال داده شد. پس از این، خریدار از دادگاه خواست که فروشنده را به پرداخت وجه‌التزامی که در قرارداد پیش‌بینی شده بود، محکوم کند. دادگاه هم در ابتدا فروشنده را به پرداخت وجه‌التزام محکوم کرد اما این رأی در دادگاه تجدیدنظر نقض شد! حتماً می‌پرسید چرا؟ علت آن است که مطالبه‌ی وجه‌التزام بدون قید و شرط هم نیست! اگر در قرارداد خریدوفروش، خریدار و فروشنده توافق کنند که فروشنده باید در یک زمان مقرر برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حاضر شود و در غیر این‌صورت موظف خواهد بود مبلغی را به عنوان وجه التزم بپردازد و خریدار هم موظف بوده باشد که نیمی از مبلغ را در دفترخانه بپردازد اما با این حال فروشنده برای تنظیم سند در دفترخانه حاضر نشود، خریدار در صورتی می‌تواند در خصوص دریافت وجه التزام ادعایی داشته باشد که خودش در همان زمانی که مقرر شده‌است در دفترخانه حاضر شده و باقی مانده‌ی بهای مال خریداری شده آماده پرداخت باشد. در صورتی که نتواند اثبات کند که در همان زمان در دفترخانه حاضر شده است، نمی‌تواند ادعایی هم در مورد وجه التزام داشته باشد.
پس خودتان را بگذارید جای خریدار این پرونده! اگر جای این خریدار باشید برای این‌که بتوانید وجه‌التزام را مطالبه کنید، باید اثبات کنید که در زمان مقرر در دفترخانه حاضر شده‌ و همراه خودتان باقی‌مانده‌ی پول ملک را هم برده‌ بودید اما فروشنده در اجرای تعهد خود کوتاهی کرد. برای اثبات این موضوع می‌توانید سردفتر دفترخانه یا اشخاص دیگر را به عنوان شاهد معرفی کنید یا از سردفتر رسیدی تحت عنوان گواهی عدم حضور طرف معامله بگیرید که در آن تأیید کرده باشد که شما در آن زمان به دفترخانه مراجعه کرده بودید و مابقی پول ملک را هم آماده کرده بودید اما طرف مقابل در دفترخانه حاضر نشده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *