امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۲۴
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
  • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
  • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
  • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۴۵۷
۱۲ اسفند ۱۳۹۷
رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات در گفتگو با مهداد تشریح کرد:

چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت (۲)

رئیس شعبه 4 دادگاه عالی انتظامی قضات چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت را تشریح کرد. به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، عبدالرحیم سمسارزاده، رئیس شعبه 4 دادگاه عالی انتظامی قضات و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی پیشین خود با مهداد به سؤالاتی در خصوص تعریف ترکه، تصفیه، حفظ و مهروموم آن و هم‌چنین مر...

رئیس شعبه ۴ دادگاه عالی انتظامی قضات چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، عبدالرحیم سمسارزاده، رئیس شعبه ۴ دادگاه عالی انتظامی قضات و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی پیشین خود با مهداد به سؤالاتی در خصوص تعریف ترکه، تصفیه، حفظ و مهروموم آن و هم‌چنین مرجع صالح برای رسیدگی به امور ترکه و روند بررسی این‌گونه پرونده‌ها پاسخ داد. در این مصاحبه قصد داریم به تشریح مباحثی چون تعیین تکلیف ارث صغیر، سفیه یا مجنون، نحوه مهروموم اموال غیرمنقول میت نظیر مغازه یا انبار، اموالی که مهروموم نمی‌شود، چگونگی مهروموم حق کسب و پیشه یا تجارت و همچنین تقاضای رفع مهروموم از ترکه بازداشت‌شده بپردازیم که می‌خوانید.

درصورتی‌که بین ورثه صغیر، سفیه یا مجنون باشد تکلیف ارث این افراد چگونه خواهد بود؟
در صورتی‌که بین ورثه محجوری باشد (منظور از محجور صغیر، سفیه یا مجنون می‌باشد) که برحسب مورد ولی، وصی یا قیم نداشته باشد، دادرس باید پس از مهروموم، مراتب را به دادستان اطلاع دهد که جهت تعیین قیم اقدام نماید.

در چه صورت اموال غیرمنقول میت نظیر مغازه یا انبار مهروموم می‌گردد؟
مهروموم ترکه صرفاً نسبت به اموال منقول انجام می‌شود و اموال غیرمنقول نظیر مغازه یا انبار در صورتی مهروموم می‌شود که اموال منقول داخل آن مهروموم گردد. لیکن اموال غیرمنقولی که داخل آن ترکه نشده باشد و در تصرف سایر ورثه باشد، مهروموم نمی‌شود. در این قبیل موارد ذکر مشخصات ثبتی غیرمنقول در صورت‌مجلس کفایت می‌کند. بنابراین، چنانچه ترکه متوفی اموال منقول و غیرمنقولی باشد و نسبت به آن‌ها درخواست مهروموم‌شده باشد فقط اموال منقول از قبیل وسایل منزل و سایر اموالی که قابل جابجایی هستند، در مال غیرمنقول مهروموم می‌شوند. (منظور از مهروموم، اقداماتی جهت عدم استفاده ورثه از اموال مذکور می‌باشد) درصورتی‌که متوفی مالی نداشته باشد یا مال قابل مهروموم نباشد (مال غیرمنقول)، دادرس صورت‌مجلسی تنظیم نموده و این مطلب را در آن قید می‌نماید.

به لحاظ قانونی چه اموالی از میت قابل مهروموم نیست؟
قانوناً بعضی از اموال قابل مهروموم نمی‌باشند. این اموال عبارت‌اند از:
آن مقدار از اثاث‌البیت (وسایل مورداستفاده در زندگی) و غیره که برای زندگانی عیال و اولاد متوفی ضرورت دارد و هم‌چنین اشیائی که قابل مهروموم نیست(مثل اموال غیرمنقول)، مهروموم نمی‌شود و اشیاء مزبور در صورت‌مجلس توصیف می‌گردد.
۱-هزینه‌هایی که برای کفن‌ودفن متوفی با رعایت شئون او لازم و ضروری است، از وجوه نقد برداشت می‌شود و اگر وجوه نقد نباشد از ترکه اخذ می‌گردد و به فروش می‌رسد و بقیه مهروموم خواهد شد.
۲-اشیاء ضایع‌شدنی یا اشیائی که نگهداری آن مستلزم هزینه بی‌تناسب است و یا اموال کم‌قیمتی که حمل‌ونقل و نگهداری آن‌ها مستلزم زحمت و اشتغال مکان وسیعی است که این اموال ممکن است مهروموم نشود. در این صورت اگر اشیاء نامبرده مورد احتیاج اشخاص واجب النفقه نباشد، فروخته‌شده و پول آن در صندوق دادگستری و یا یکی از بانک‌های معتبر تودیع می‌شود. منظور از اشخاص واجب‌النفقه پدر، مادر و فرزندان متوفی در صورتی که ندار باشند و نفقه‌دهنده مال‌دار باشد.

آیا حق کسب و پیشه یا تجارت قابل مهروموم است؟
حق کسب و پیشه یا تجارت از اموالی نیست که قابل مهروموم باشد. (منظور از حق کسب و پیشه آن حقوقی است که به مستأجر ملک مطابق با قانون موجر و مستأجر تعلق می‌گیرد) در این رابطه دادرس شورای حل اختلاف حسب مقررات قانون امور حسبی این موضوع را در صورت‌جلسه قید و به درخواست ذی‌نفع قرار توقیف حق کسب و پیشه صادر و با ذکر مشخصات و شماره اصلی و فرعی غیرمنقول مراتب بازداشت حق کسب و پیشه یا سرقفلی را جهت جلوگیری از نقل و انتقالات آن به اداره ثبت مربوطه اعلام می‌نماید.
منظور از حق کسب و پیشه، حقوقی است که متعلق به مستأجر است و هر کس مطابق با قانون موجر و مستأجر در یک مغازه‌ای مستأجر باشد، اصولاً موقع تخلیه حقوقی به او تعلق می‌گیرد که بایستی از سوی مالک به او پرداخت شود. حال ممکن است شخصی که درخواست مهروموم می‌کند تقاضای بازداشت این سرقفلی را نیز داشته باشد. در این خصوص ذی‌نفع می‌تواند تقاضای بازداشت آن را بنماید که قرار بازداشت صادر و به دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌شود تا اگر مستأجر قصد انتقال حق کسب و پیشه را داشت، از فروش آن جلوگیری به عمل آید.

چه کسانی می‌توانند تقاضای رفع مهروموم از ترکه بازداشت‌شده را داشته باشند؟
کسانی که حق درخواست مهروموم ترکه را دارند، می‌توانند رفع مهروموم را تقاضا نمایند. درخواست رفع مهروموم زمانی انجام می‌شود که:
۱-عواملی که موجب مهروموم گردیده مرتفع گردد. مثلاً پس از اختلاف، ورثه باهم آشتی کنند. چراکه اگر اموال بازداشت بمانند، ممکن است از بین بروند.
۲- درخواست‌کننده مهروموم رضایت خود مبنی بر مرتفع شدن مهروموم را اعلام کرده و یا سایر ورثه تقاضای رفع مهروموم نمایند.
شایان ‌ذکر است در صورتی‌که بین ورثه، غائب یا محجور باشد، رفع مهروموم بعد از تعیین وکیل یا امین برای غائب (منظور از غائب، غائب مفقودالاثر می‌باشد) و تعیین قیم برای محجور به عمل می‌آید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *