امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۲۴
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
  • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
  • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
  • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۴۵۴
۱۱ اسفند ۱۳۹۷
رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات در گفتگو با مهداد تشریح کرد:

چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت (۱)

رئیس شعبه 4 دادگاه عالی انتظامی قضات چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت را تشریح کرد.به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، عبدالرحیم سمسارزاده، رئیس شعبه 4 دادگاه عالی انتظامی قضات و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی اختصاصی با مهداد به سؤالات خبرنگار ما در خصوص تعریف ترکه، تصفیه، حفظ و مهروموم آن و هم‌چ...

رئیس شعبه ۴ دادگاه عالی انتظامی قضات چگونگی حفظ و تقسیم ترکه پس از فوت را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه آموزشی مهداد، عبدالرحیم سمسارزاده، رئیس شعبه ۴ دادگاه عالی انتظامی قضات و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در گفتگوی اختصاصی با مهداد به سؤالات خبرنگار ما در خصوص تعریف ترکه، تصفیه، حفظ و مهروموم آن و هم‌چنین مرجع صالح برای رسیدگی به امور ترکه و روند بررسی این‌گونه پرونده‌ها پاسخ داد که می‌خوانید.

استاد سمسارزاده به‌عنوان اولین سؤال ترکه را تعریف بفرمایید؟
ترکه عبارت است از اموال به‌جامانده از متوفی (شخص فوت‌شده) که در لحظه فوت از مالکیتش خارج می‌شود و به ورثه حین‌الفوت وی تعلق می‌گیرد ولی قبل از اینکه ورثه بتوانند به‌صورت قانونی از این ترکه استفاده نمایند، عمل تصفیه ممکن است بر ترکه اعمال شود.

مقصود از تصفیه اموال به‌جامانده از میت چیست؟
مقصود از تصفیه ترکه عبارت است از تعیین دیون و حقوق بر عهده متوفی و پرداخت آن‌ها و خارج‌کردن مورد وصیت از ترکه. به‌عبارت‌دیگر ابتدا لازم است که واجبات متوفی از ترکه خارج شود (منظور از واجبات متوفی هزینه‌هایی است که بابت تدفین و سایر واجبات شرعی مربوط به متوفی می‌باشد.) به ترتیب پس از تعیین و پرداخت واجبات و دیون متوفی آنگاه اگر متوفی وصیت تملیکی داشته باشد، از ماترک خارج می‌شود و آنچه از ترکه باقی می‌ماند تحت عنوان ارث به ورثه تعلق می‌گیرد که می‌توانند به‌صورت مشاعی باقی بگذارند و یا ورثه با تراضی و در صورت عدم تراضی به‌وسیله دادگاه اقدام به تقسیم و تعیین حصه خود نمایند.

منظور از حفظ اموال به‌جامانده از میت چیست؟
امور راجع به ترکه عبارت از اقداماتی است که برای حفظ ترکه و رساندن آن به صاحبان حق (ورثه) انجام می‌شود؛ از قبیل مهروموم و تحریر ترکه، اداره ترکه و غیره.
منظور از حفظ ترکه، مهروموم آن است و اقدامی در جهت حفظ و نگهداری و عدم استفاده ورثه از ماترک به‌منظور جلوگیری از حیف‌ومیل آن می‌باشد. بنابراین، مهروموم ترکه طبق مقررات فصل دوم قانون امور حسبی و به ترتیبی که از استفاده بعضی ورثه به ضرر دیگران جلوگیری نماید، انجام می‌شود.

مهروموم اموالی که از میت به‌جامانده در صلاحیت کدام مرجع قضایی است و چه کسانی می‌توانند آن را درخواست نمایند؟ لطفاً توضیح بفرمایید.
مطابق با قانون، رسیدگی و انجام عملیات مهروموم ترکه در صلاحیت شوراهای حل اختلاف می‌باشد. اشخاصی که قانوناً می‌توانند درخواست مهروموم ترکه نمایند، عبارتند از: هریک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آن‌ها، موصی‌له درصورتی‌که وصیت به جزء مشاع شده باشد (موصی‌له منظور کسی است که وصیت تملیکی به نفع او شده است)، همچنین طلبکار متوفی در صورتی‌که طلب او مستند به سند رسمی (سندی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود و فرد در آن اقرار می‌کند که مثلاً مبلغ دو میلیون تومان بدهکار است و تا یک ماه دیگر آن را پرداخت می‌کند) یا حکم قطعی دادگاه به مقدار طلب باشد و چنانچه در مقابل طلب، رهنی نبوده و ترتیب دیگری هم برای تأمین طلب نشده باشد.
توضیح اینکه چنانچه شخص طلبکار در مقابل طلبش مالی از مدیون به رهن گرفته باشد (مثلاً رهن ملکی) و یا مطابق قانون در مقابل طلبش قرار تأمین خواسته صادر نشده باشد، آن زمان طلبکار می‌تواند متقاضی مهروموم ترکه باشد. فلذا مفهوم مخالف اینکه اگر در مقابل طلب مال رهنی باشد و یا قرار تأمین خواسته توسط مرجع قضایی صادرشده باشد، طلبکار نمی‌تواند قانوناً درخواست مهروموم ترکه را بنماید زیرا حقوق وی به شرح فوق تأمین گردیده است. (مهروموم ترکه بستن مال و زندانی کردن آن است، به دلیل اینکه ورثه نتوانند از آن استفاده کنند. مثلاً اگر متوفایی دو همسر و از هر همسر چند فرزند داشته باشد و همه اموال در اختیار یکی از همسران و فرزندانش باشد و همسر دیگر احساس کند که آن مال را ورثه مذکور از بین می‌برند و ضایع کرده یا می‌فروشند، درخواست مهروموم اموال را می‌نماید و معمولاً با درخواست مهروموم ترکه از شورای حل اختلاف و صدور قرار و اجرای آن، آن‌ها را در محلی قرار داده و مهروموم می‌کنند تا کسی نتواند از آن استفاده کند. اگر کسی این مهروموم را بشکند مطابق با قانون مجازات اسلامی عملش جرم و قابل مجازات است).
در ماده ۵۴۳ قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات آمده است: هرگاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد و کسی عالماً و عامداً آن‌ها را بشکند یا محو نماید یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.
بنابراین، اگر طلبکار متقاضی مهروموم ترکه، مال رهنی در اختیار داشته باشد و یا قرار تأمین صادر گردد، احتیاج ندارد این اموال مهروموم شود زیرا آن مال محفوظ است و فرد دیگری که می‌تواند متقاضی مهروموم باشد، وصی منصوب از ناحیه متوفی است. (وصی به کسی گفته می‌شود که متوفی در زمان حیاتش برای اداره مورد وصیت بعد از فوتش تعیین می‌نماید.)

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *