امروز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ شعبان ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۱۲
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۹
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
 • غروب آفتاب: ۱۹:۳۳
 • اذان مغرب: ۱۹:۵۲
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۳
 • امام کاظم(ع): هر که پیش از ستایش بر خدا و صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) دعا کند، چون کسی است که بی زه کمان کشد.
+-
بازدید: ۱۰۴۹۴
۱۵ شهریور ۱۳۹۷

ورود به منزل دیگران با زور و بدون رضایت مالک!

اصل ۲۲ قانون اساسی: «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون تجویز کند.»

مسکن و به‌عبارتی خانه یکی از مصادیق حریم خصوصی است. مسکن محل سکونت و آرامش افراد و خانواده‌هاست. همان‌طور که در اصل ۲۲ قانون اساسی نیز به آن اشاره شده، این مکان باید از هرگونه تعرض و تجاوز مصون بماند و هیچ‌کس نتواند بدون اجازه وارد آن شود. در این راستا، قانون‌گذار برای حفظ آرامش و امنیت افراد و حمایت از حریم خصوصی، «ورود به ملک دیگری با قهر و غلبه» را در قانون مجازات اسلامی جرم شناخته و برای آن مجازات تعیین کرده است.
همچنین، علاوه بر قانون مجازات اسلامی، ماده ۱۶ لایحه حمایت از حریم خصوصی نیز مقرر می‌دارد: «منازل و اماکن خصوصی مصون از تعرض‌اند. هیچ‌کس نمی‌تواند وارد منزل یا مکان خصوصی دیگری شود یا هر نوع وسیله پایش در آن‌جا قرار دهد، مگر با رضایت متصرف قانونی یا مجوز قضایی.» البته این لایحه هنوز توسط مجلس تصویب نشده و به شکل قانون در‌نیامده است. بنابراین ما در این مطلب تنها به توضیح مواد مربوط در قانون مجازات اسلامی می‌پردازیم.
ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی: «هرکس به قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است، اعم از آن‌که محصور باشد یا نباشد، یا در ابتدای ورود، به قهر و غلبه نبوده، ولی بعد از اخطار متصرف به قهر و غلبه مانده باشد، علاوه بر رفع تجاوز، حسب مورد به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شود. هرگاه مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آن‌ها حامل سلاح باشد، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهند شد.»

تحقق جرم «ورود به ملک دیگری با قهر و غلبه» به ترتیب مقرّر در ماده ۶۹۱ مستلزم وجود شرایطی است که در ادامه به آن می‌پردازیم:
۱. ورود به ملک یا توقف در آن، با قهر و غلبه باشد. یعنی مرتکب جرم با اعمال زور و فشار و اجبار و بدون رضایت مالک یا متصرف، وارد محلی شود. اگر کسی ابتدا به زور و اجبار وارد ملک نشده باشد، ولی بعد از اخطار متصرف به زور در ملک مانده باشد، مرتکب جرم شده است. منظور از متصرف نیز کسی است که ملک در تصرف اوست و در حال استفاده از ملک است. لذا ممکن است متصرف، مالک نباشد و برای مثال مستاجر باشد.
۲. ملک موضوع جرم در تصرف و استفاده شخص دیگر باشد. گاهی ممکن است شخصی مالک ملکی باشد، ولی ملک خود را مثلاً در برابر مبلغی به تصرف مستاجر داده باشد. در این صورت صاحب‌خانه نمی‌تواند بدون اجازه مستأجر وارد ملک مذکور شود. زیرا در این حالت، مستاجر، متصرف ملک محسوب می‌شود و هر ‌شخص دیگر، حتی مالک، اگر با قهر و غلبه وارد این ملک شود، مرتکب جرم شده است.
سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که اگر مالک بخواهد ملک خود را بفروشد، ولی مستاجر مانع ورود خریدار و بازدید ملک توسط آن‌ها شود، تکلیف چیست؟ در این صورت، مالک می‌تواند به دادسرا مراجعه نموده و شکایت کند. بعد از بررسی و تحقیق و با دستور دادستان و حضور مامور، مالک و خریدار می‌توانند وارد ملک شوند.
مجازات ورود به عنف
در صورت وجود دو شرط پیش‌گفته و شکایت شاکی، مرتکب جرم علاوه بر آن‌که مکلف است از ملک رفع تصرف کند، به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شود و اگر تعداد مرتکبین جرم که با زور و اجبار وارد ملک شده‌اند، دو نفر یا بیشتر باشد و حداقل یکی از آن‌ها سلاح (اعمّ از سرد یا گرم) همراه داشته باشد، مجازات آن‌ها از یک تا سه سال حبس خواهد بود.
تصرف ملک غیر با قهر و غلبه
ماده ۶۹۲ قانون مجازات اسلامی: «هرگاه کسی ملک دیگری را به قهر و غلبه تصرف کند، علاوه بر رفع تجاوز به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.»
همان‌طور که دیدیم، ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی برای کسی که با قهر و غلبه، صرفاً وارد و داخل ملک دیگری شود، تعیین مجازات کرده است. حال اگر شخصی علاوه بر داخل شدن به ملک دیگری، آن ملک را تصرف هم بکند، مرتکب جرم موضوع ماده ۶۹۲ شده و مجازات سنگین‌تری (سه ماه تا یک‌سال حبس) در انتظار اوست. و اگر جرم مندرج در ماده ۶۹۲ در شب واقع شده باشد، مرتکب به حداکثر مجازات (یعنی یک‌سال) محکوم می‌شود. دلیل این امر آن است که شب زمان آرامش مردم است و ارتکاب جرم در این زمان، لطمه بیشتری به امنیت و آرامش بزه‌دیده (مالک یا متصرف) وارد می‌کند.

14 پاسخ به “ورود به منزل دیگران با زور و بدون رضایت مالک!”

 1. حنیفه اوجاقلو گفت:

  صبح درخانه ام رازدن وقتی بازکردم سه نفربادردست داشتن لوله اب ب سرم زدن ووارده خانه شدن وبعدلز تخریب اموالم را ب سرقت بردن وقتی از اهالی کمک خواستم ب اهالی میگفتن ک من فرزندش را ب قتل رساندم وانها از طرف آگاهی امدن وحکم دارند , ومرا تهدید ب جاسازی مواد کردن وگفتن اگر شکایت کنم انها موادرا ب دادسرا میدهند ومرا مورده ضرب وجرح دادن ک برگه پزشکی ق موجوداست امروز بعداز گذشت چهارماه انها ازادانه میگردن

 2. حنیفه اجاقلو گفت:

  بعداز ان حمله هروقت کسی درخانه ام را میزند دست وپایم ب لرزه میافتد ودلم درسینه فشورده میشود دیگر ب خانه ام اعتماد ندارم نمیتوامم احساس امنیت کنم

 3. حسین میرزائی گفت:

  سلام
  امروز دو مامور و یک شخص دیگری وارد خانه برادرم شدن و بدون نشان دادن حکمی از طرف قوه قضائیه به من که در خانه تنها بودم به زور وارد خانه برادرم شدند و خانه را به هم زدند و تنها به من گفتند که از طرف قاضی حکم دارند که وسایل آن مرد در خانه ماست و او دنبال وسایل خودش است که در خانه برادرم هست.
  آیا قاضی بدون دلیل و مدرک اصلا چنین حکمی میدهد؟ و مامورین آیا نباید حکم را به صاحب خانه برای ورود نشان بدهند؟
  آیا می توان از مامورین و آن فرد به دلیل وررود غیر قانونی شکایت کرد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   طبق ماده ۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری باید اوراق هویت و اصل دستور قضایی را ارائه دهند.
   بنابذاین عدم ارائه تخلف است.
   با ما همراه باشید

 4. رضا غفاری گفت:

  سلام وقتتون بخیر حکم صاحبخانه ای که پس از ورود به ملک تحت اختیار مستاجر شروع به برداشت میوه درختان بدون رضایت و اجازه مستاجر نموده و با فحاشی و زدن مستاجر خانه را ترک نموده چیست لطفا طبق ماده و بند قانونی که بتوان طرح دادخواست نمود عنوان فرمایید باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به عرف محل دارد و اراده طرفین که آیا میوه های درختان هم جزو منافع بوده تا به مالکیت شما در آمده باشد یا خیر.
   با ما همراه باشید.

 5. رضا قلی پور گفت:

  سلام وقتتون بخیر مورخ ۹۸/۷/۶ هشت نفربادر دست داشتن چوب و سنگ واردمنزل داییم شدن و پسر داییم را کتک زدند و پس از آن بنده و داماد داییم که میخواستیم به سر کار رویم به درمنزل داییم مراجعه کردم تا بادایی ام باهم به سر کار روییم این هشت نفر پس از دیدن ما بسوی ما حمله کردند وما را مورد ضرب و شتم وضرب جرح قراردادند و پس از تخریب شیشه ها از منزل داییم خارج شدند پس از آن با کلانتری تماس گرفته وصورت جلسه انجام داده وسپس شکایت وسپس به پزشکی قانونی مراجعه کردیم میخواستم بدانم حکم دادگاه در مورداین پرونده به چه صورت است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم.
   اگر مشمول ۶۱۴ قانون تعزیرات نشود برای ضرب و جذح تعیین دیه و همچنین در صورت تخریب مشمول ۶۷۷ شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شود.
   با ما همراه باشید

 6. ليلا عليپور گفت:

  مدتي پيش با يه پسر اشنا شدم ب قصد ازدواج .من خودم مطلقه ام ولي فهميدم اين پسر مناسب ازدواج نيس .ولي اون تو اين مدت با زور و تهديد وارد خانه ام شده بهم توهين ميکند و ميگويد بايد با او ازدواج کنم .اين چ حکمي دارد .مورد ضرب و شتمش قرار گرفتم ولي از ترسم شکايتي نکردم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   حتما در صورتی که فیلم ، شهود و یا سایر قرائن و اماراتی نیز دارید می توانید در خصوص توهین، تهدید و ضرب و جرح شکایت خویش را مطرح نمایید و به پزشکی قانونی توسط مرجع محترم قضایی دلالت می شوید.
   با ما همراه باشید

 7. ابوالحسن گفت:

  سلام من با خانومم حرفم شده و خونه رو ترک کرده ولی هنوز طلاق نگرفتیم به بچم هم ازم دور کرده بعد از چهار روز با برادر و خواهر و دامادشان و زن برادرشان وارد خانه من و مادرم شدن بدون حکم کل وسیله خونه رو ریختن بیرون حتی وارد زندگی پدر و مادرمم شدن و وسیله های مادرو را هم به هم ریختن الان مادرم شاکی خواهر زن من و برادر زنم و باجناقم و زن برادر زنم شده که وارد منزل دیگری شده بدون حکم و اجازه حکمش چیست

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در اسرع وقت با همسرتان آشتی نمایید. شما هم مقصر هستید و بایستی طرفین را آشتی دهید.
   نباید حرمت ها از بین بروند. ورود آنها هم ناشایست بوده اما خودتان اجازه دخالت را نباید به دیگران بدهید.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *