امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ شعبان ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۵۲
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۲۲
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۳
  • غروب آفتاب: ۱۹:۴۴
  • اذان مغرب: ۲۰:۰۳
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۸
  • امام زمان (عج): ستمگران پنداشتند که حجّت خدا از بین رفته است، در حالی که اگر به ما اجازه سخن گفتن داده میشد، هر آینه تمام شکّ ها را از بین میبردیم.
+-
بازدید: ۱۳۰۵
۱۴ مهر ۱۳۹۷

نحوه شکایت پیرامون جرایم رایانه‌ای!

دوستان عزیز سایت مهداد برای آشنایی با طرح شکایت پیرامون جرایم رایانه‌ای مطلب زیر را مطالعه بفرمایید...

در حوزه فضای مجازی، پرونده‌­های متعددی روزانه مطرح می­‌شوند و قربانیان بی­‌شماری دارد که به دادسرا و پلیس فتا مراجعه می­‌کنند. جرایمی که مربوط به فضای مجازی می­‌باشد، بسیار وسیع و گسترده است. از کلاهبرداری اینترنتی گرفته تا سرقت و جعل اینترنتی در فضای مجازی قابل تحقق است. بنابراین در همین ابتدای کار باید توصیه کنم مراقب اطلاعات شخصی خود باشید و حواستان را بیشتر جمع کنید تا بزه­‌دیده این جرم نباشید. واقعیت اینست که پرونده‌­های جرایم رایانه‌­ای و رسیدگی به آنها چندان کار راحتی نیست و به‌عبارتی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.
اگر خدای‌ناکرده یکی از این جرایم برایتان اتفاق افتاد و خواستید آنها را پیگیری نمایید می­‌توانید از طریق سامانه ثنا http://sakha.adliran.ir/Accusation.aspx اقدام به ثبت درخواست خویش نمایید. بعد از ارسال شکواییه خودتان، یک پرینت از شکایت خویش تهیه بفرمایید و با آن به دادسرای ویژه جرایم رایانه­‌ای (که در تهران دادسرای ناحیه ۳۱ تهران است) مراجعه نمایید. آدرس دادسرا هم تهران- خیابان شریعتی، بالاتر از چهارراه طالقانی، نرسیده به بهارشیراز- نبش کوچه فرهاد می‌باشد. حواستان باشد باید تمبر باطل کنید و هزینه آن ۱۰ هزار تومان است. همانطور که می‌دانید برای هر شکایتی باید دلایل کافی داشته باشید. در این قبیل جرایم هم نیازمند دلایل کافی می‌باشید.

دادیار دادسرا اطلاعات کافی پیرامون جرایم رایانه‌ای دارد. بنابراین نگران نباشید. وقتی به پرونده شما رسیدگی شود و ادله کافی باشد منجر به صادر شدن کیفرخواست می‌شود و در مرحله بعد پرونده برای صدور رای به دادگاه ارسال می­‌شود. در دادگاه هم دوباره به پرونده رسیدگی می­‌شود و دلایل و اظهارات طرفین بررسی شده و در نهایت قاضی اقدام به صدور رای می­‌نماید. برای اجرای رای قطعی مجددا پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع می­‌شود.
یک وقت ممکن است در جرایم رایانه‌ای در محلی کشف یا گزارش شود اما محلی که جرم در آن اتفاق افتاده نامعلوم باشد. دراینصورت دادسرایی که جرم رایانه‌ای در آنجا کشف شده است، برای رسیدگی صالح است. ممکن است اصلا محلی که جرم واقع شده تا آخر نامعلوم باشد که در‌اینصورت جای نگرانی نیست و همان دادسرا و دادگاه محل کشف جرم صلاحیت دارد و به پرونده شما رسیدگی خواهد نمود. البته در پرونده‌های کلاهبرداری رایانه‌ای رای وحدت رویه می‌گوید دادگاه و دادسرای محل افتتاح حساب صالح به رسیدگی است.
نگران نباشید به مرور جرایم رایانه‌ای را در قسمت مدرسه حقوق جرایم رایانه‌ای توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *