امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۹ شوال ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۰۷
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۰
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۲
 • غروب آفتاب: ۲۰:۱۴
 • اذان مغرب: ۲۰:۳۵
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۰۵۲۷
۲۳ خرداد ۱۳۹۷

نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی

صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سال 1347 برای جبران خسارت‌های بدنی ناشی از حوادث رانندگی که تحت پوشش بیمه نیستند، ایجاد شد. این صندوق جزو بیمه مرکزی بوده و هدف از ایجاد آن حمایت از افرادی است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد.

در مطلب صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، ماهیت این نهاد و هم‌چنین هدف ایجاد آن مورد بررسی قرار گرفت. هم‌چنین بیان شد که در چه مواردی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلّف است ضرر و زیان وارده را جبران کند و در این موارد میزان مسئولیت آن چه اندازه می‌باشد. علاوه‌براین خسارت‌هایی که جبران آن‌ها برعهده‌ی صندوق نمی‌باشد نیز مورد اشاره قرار گرفت. حال در این مطلب درصدد آن هستیم به بیان این موضوع بپردازیم که اگر مطابق قانون صندوق تأمین خسارات بدنی مسئول جبران ضرر و زیان وارده شناخته شود، شخصی که به دنبال جبران ضرر و زیان وارد بر خویش است برای دریافت خسارت از صندوق باید چه مراحلی را طی کند تا صندوق به درخواست او رسیدگی نموده و ضرر و زیان وارده را جبران نماید. با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌ها را بررسی نماییم.

جهت مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی چه مدارکی باید ارائه شود؟
برای این‌که شخصی بتواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه کند، باید دادگاه کیفری حکم به مسئولیت صندوق تأمین خسارات بدنی صادر کند. پس از آن‌که دادگاه کیفری حکم صادر کرد که صندوق خسارات بدنی موظف است در حدود تعهداتی که دارد دیه را بپردازد، زیان‌دیده می‌تواند به صندوق مراجعه کند. در این‌جا باید توجه داشت که اگر حادثه رانندگی منجر به فوت شده‌باشد، در صورت درخواست ورثه فرد فوت شده یا درخواست راننده‌ای که مسبب حادثه بوده‌است، صندوق می‌تواند بدون نیاز به صدور رأی توسط دادگاه، خسارت بدنی وارد شده را پرداخت کند اما در صورتی که حادثه رانندگی منتهی به فوت نشده باشد، در صورت درخواست زیان‌دیده یا ورثه‌ی او، صندوق باید تا ۱۵روز نصف دیه‌ی تقریبی را بپردازد و مابقی آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه توسط دادگاه پرداخت کند. برای این‌که صندوق به این درخواست‌ها رسیدگی کند، ضروری است که اصل یا تصویر مدارک زیر به صندوق ارائه شود:
۱. گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا مقامات قضایی و یا گزارش کمیسیون جلوگیری از سوانح راه‌آهن(در حوادث ریلی) یا نظریه قطعی کارشناس یا هیئت کارشناسی منتخب مراجع قضایی.
۲. مدرک شناسایی معتبر، گذرنامه و یا هرگونه مدرک صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح برای اتباع خارجی
۳. جواز دفن یا گواهی فوت یا شناسنامه باطل شده‌ی متوفی(شخص فوت شده)
۴. نظریه پزشکی قانونی در صورت نیاز
۵. رأی مرجع قضایی در صورت نیاز
۶. گواهی انحصار وارثت در صورت فوت زیان‌دیده
۷. اوراق بالینی بیمارستانی، فرم مراقبت‌های اورژانس، اظهارات شهود حسب مورد و شماره‌حساب ذی‌نفع
اگر چنانچه در مدارک ارائه شده نقصی وجود داشته باشد، صندوق موظف است ظرف ۳ روز به درخواست دهنده اطلاع دهد.

نحوه‌‌ی جبران خسارات توسط صندوق تأمین خسارات بدنی
در مواردی که صندوق تأمین خسارات بدنی مسئولیت جبران خسارت را دارد، صندوق ممکن است بدون گرفتن تضمین از زیان‌دیده یا مسبّب زیان، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن به نمایندگی از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی وجوه پرداخت‌شده را بازپس بگیرد. در برخی از موارد برای بازپس گرفتن وجوه پرداخت شده باید به شرکت بیمه رجوع نموده و در برخی از موارد موظف است به مسبب حادثه مراجعه کند. این موارد به شرح زیر است:
الف. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب نداشتن، انقضاء(پایان مدت) یا بطلان بیمه‌نامه باشد به مسبب حادثه رجوع می‌کند.
ب. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب تعلیق پروانه یا توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر باشد، به بیمه‌گر و مدیران آن رجوع می‌کند.
پ. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب شناخته‌نشدن وسیله نقلیه مسبب حادثه یا بیمه‌گر رجوع می‌کند.
ت. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب خارج از ظرفیت بودن سرنشینان داخل وسیله‌نقلیه مسبب حادثه باشد، به مسبب حادثه رجوع می‌کند.

مواردی که صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نمی‌تواند به مسبب حادثه مراجعه کند
در این موارد، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی باید ضرر و زیان وارده را جبران کند و پس از جبران دیگر نمی‌تواند به مسبب حادثه یعنی کسی که سبب ایجاد حادثه شده‌است، مراجعه کند:
الف. در مواردی که صندوق موظف است معادل دیه مرد مسلمان را به زیان‌دیده یا قائم‌مقام قانونی او بپردازد، نمی‌تواند برای بازپرداخت مابه‌التفاوت دیه شرعی با دیه مرد مسلمان به مسبب حادثه رجوع کند.
ب. در مواردی که زیان‌دیدگان خارج از وسیله نقلیه بیش از سقف تعهدات بیمه‌گر باشد.
پ. در صورت تعلیق یا لغو پروانه فعالیت شرکت بیمه یا صدور حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر
ت. در موارد جبران کسری پوشش بیمه‌نامه ناشی از افزایش مبلغ ریالی دیه

اشخاص ثالث زیان‌دیده می‌توانند برای دریافت خسارت به صورت مستقیم به شرکت بیمه و یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایند.

33 پاسخ به “نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی”

 1. سيروس گفت:

  سلام.خسته نباشي.برادرم.چندماه پيش باموتورسيكلت.تصادف كردن.چون خودش راكب بودن .مقصراعلام كردن كارشناس.وگواهينامه نداشت.كه ازبيمه شخص ثالث استفاده بشه براي .چهاربچه وزنش..لطفا كمك بكنيد.مي تونيم ازصندوق بيت المال استفاده بشه.خواهش مي كنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   مخاطب گرامی!
   برای جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی، راه حل اصلی آن است که شخص زیان‌دیده به بیمه مراجعه نماید تا از این طریق خسارت‌های وارد بر خود را دریافت کند. با این حال ممکن است به دلایل مختلفی امکان جبران ضرر و زیان از سوی بیمه‌ها وجود نداشته باشد. برای این حالاتی که امکان مراجعه به بیمه به هر علتی وجود ندارد، صندوقی به نام صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پیش‌بینی شده است. در واقع هدف از ایجاد این صندوق حمایت از افرادی بوده است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد. با این حال صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نیز در تمامی موارد، خسارات وارده را جبران نمی‌کند و یکی از این مواردی که صندوق در قبال خسارت وارده هیچ تعهدی ندارد، مربوط به جایی است که خود شخص راننده مسبب حادثه بوده باشد؛ یعنی تنها خودش در ایجاد این خسارت تقصیر داشته باشد. در این حالت علاوه بر این‌که بیمه‌ها هیچ تعهدی برای جبران خسارت وارده ندارند، صندوق هم مکلف به پرداخت خسارات نمی‌باشد چون اصلاً حقی برای او در خصوص جبران خسارت به وجود نمی‌آید.
   توجه داشته باشید که جز صندوق تأمین خسارت‌های بدنی صندوق دیگری تحت عنوان صندوق بیت‌المال که به آن اشاره فرموده اید، برای جبران خسارت‌های مربوط به حوادث رانندگی وجود خارجی یا قانونی ندارد.
   دو مطلبی که با عنوان صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سایت درج شده است(در قسمت مدرسه حقوق تصادفات رانندگی) می‌تواند اطلاعات بیش‌تری را در این حوزه در اختیارتان قرار دهد.

   بابت این‌که سایت مهداد را برای پرسیدن پرسش حقوقی خود انتخاب نموده اید، کمال تشکر را داریم.

 2. سجادی گفت:

  سلام
  از مطلب خوبتان در آگاهی به ما ممنونیم

 3. امیررضا گفت:

  سلام پدر بنده در تصادفی فوت میکنند که کارشناس مقصر را ۵۰ ۵۰ اعلام میکند و حکم دادگاه هم پرداخت ۵۰ درصد دیه میباشد حالا ۵۰ درصد بقیه دیه رو باید از کجا مطالبه کنیم و ایا بهمون تعلق میگیره.لطفا پاسخگو باشین

  • مدیر سایت گفت:

   مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   سلام
   بابت ۵۰ درصد باقی‌مانده دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد و از هیچ مرجعی قابل مطالبه نیست.
   صرفا در صورتی که متوفی خود را بیمه عمر کرده باشد، خسارت مندرج در بیمه‌نامه به ذی‌نفعان پرداخت خواهد شد.
   با ما همراه باشید.

 4. وحید مسلمی گفت:

  سلام من سال۸۸تصادف کردم مقصر فرار کرد الان بعد گذشت ده سال قابل پیگیری هست..ممنون میشم جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در قانون مربوط به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی محدودیت زمانی خاصی در خصوص مراجعه به صندوق پیش‌بینی نشده است. ازاین‌رو، شما می‌توانید با در دست‌داشتن مدارک(به نحوی که در این مطلب توضیح داده شده است)، برای تشکیل پرونده اقدام نمایید.

 5. نوید نعمتی گفت:

  سلام.من چند روز پیش با موتور سیکلت در حال حرکت بودم که ماشین به جهت خلاف مسیر جلوی من اومد وبا هم برخورد کردیم،و راننده ماشین که صد درصد مقصر بود بلافاصله فرار کرد،البته دوربین مغازه صحنه تصادف و فرار را ظبط کرده،اما موفق به ثبت شماره پلاک نشده،سوال من اینه:آیا من که گواهینامه موتورسیکلت ندارم میتونم از صندوق خسارت بدنی خودم رو بگیرم؟ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   اگر چنین تشخبص داده شود که شما مقصر بوده اید، صندوق خسارات بدنی شما را جبران نخواهد کرد ولی اگر صرفاً گواهی نامه نداشته باشید و مقصر طرف مقابل شما باشد، با توجه به اینکه راننده متواری است، می توانید طبق راه حل ارائه شده در این مطلب و با ارائه ی مدارک ذکرشده برای تشکیل پرونده به صندوق تأمین خسارت های بدنی مراجعه نمایید.

 6. سارا امیری گفت:

  سلام من با موتور تصادف کردم و مدارک رو به صندق تحویل دادم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه که هزینه پرداخت بشه ؟!ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در خصوص زمان پرداخت، چیزی در قوانین مربوطه پیش‌بینی نشده است. بااین‌حال، این موضوع یا مشمول مقررات بیمه است که طبق آن، بیمه‌گر موظف است ظرف مدت ۱۵ روز هزینه را پرداخت کند و یا این‌که رویه‌ی عرفی در این خصوص وجود دارد که باید از طریق پیگیری حضوری از آن مطلع شوید.

 7. محمد هادی درودیان گفت:

  سلام و احترام
  عرض کنم خدمتتون که پسر خاله بنده که ساکن کاشان هستن اسفندماه۹۶منزل ما در تهران مهمان بودن که متاسفانه با موتور تصادف میکنن و راکب فراری میشه که ایشون رو به شکل نیمه هوشیار امبولانس به بیمارستان امام حسین انتقال میدن متاسفانه کلی هزینه کرد و استخوان دوبل ساق پا شکسته شد و چندین پلاتین براش قرار دادن همان زمان از پرسنل بیمارستان شنید که میتونه بره بیمه جبران خسارات درخواست دیه کنه اما چون باید به کاشان میرفت نرسید که اقدامی انجام بده میخواستم ازتون بپرسم بنده یا کس دیگری میتونه بادردست داشتن مدارک تصادف وقت اقدام به گرفتن خسارات وارده کنه و دقیقا چه مدارکی باید بهمراه داشت.
  ممنونم از پیگیری و نظارت شما .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   علاوه‌بر توضیحات ارائه‌شده‌ی شفاهی اشاره به دو نکته‌ی ذیل ضروری است:
   ۱. پیگیری این موضوع صرفاً از جانب خود ایشان به عنوان بزه‌دیده و شاکی خصوصی امکان پذیر است.
   ۲. با توجه به این‌که در همان سال ۹۶ شکایت در نیروی انتظامی مطرح شده و پرونده تشکیل شده است، مانع زمانی برای پیگیری مجدد پرونده وجود ندارد.

 8. مجتبی ریتم پور گفت:

  سلام خسته نباشید
  من همه مراحل رو انجام دادم
  حتی دادگاهم رفتم
  الان دادگاه ۱۰ ‌روز دیگه ی وقت دیگه داده ک تو اون تاریخ کارشناس صندوق باید بیاد،خواستم بدونم اگه نتیجه مثبت باشه چه مدتی طول میکشه ک دیه رو واریز کنن؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در خصوص زمان پرداخت، چیزی در قوانین مربوطه پیش‌بینی نشده است. بااین‌حال، این موضوع یا مشمول مقررات بیمه است که طبق آن، بیمه‌گر موظف است ظرف مدت ۱۵ روز هزینه را پرداخت کند و یا این‌که رویه‌ی عرفی در این خصوص وجود دارد که باید از طریق پیگیری حضوری از آن مطلع شوید.

 9. بهروز گفت:

  با درود واحترام فراوان….اگر مقصر حادثه فوت نماید ومالی نیز نداشته باشد آیا امکان مراجعه به صندوق برای دریافت دیه فوت طرف مقابل هست؟؟؟چه دادخواستی ودر کجا باید ارائه شود..

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در صورتی مکلف به جبران ضرر و زیان وارده می‌باشد که شرکت بیمه خسارات وارده را جبران نکند. این موارد عبارتند از:
   الف. در حالتی که دارنده وسیله‌نقلیه بیمه‌نامه نداشته باشد یا اعتبار بیمه‌نامه به اتمام رسیده باشد(بیمه‌نامه منقضی شده باشد).
   ب. در حالتی که قرارداد بیمه باطل باشد.
   پ. در مواردی که وسیله‌نقلیه مسبب حادثه شناخته نشود مانند حالتی که راننده پس از تصادف از محل حادثه فرار می‌کند.
   ت. در صورتی که مبلغ دیه افزایش پیدا کند و به این علت، پوشش بیمه‌نامه کسری داشته باشد.
   ث. در صورتی که پروانه فعالیت شرکت بیمه تعلیق یا لغو شود.
   ج. در حالتی که حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر صادر شود.
   چ. در صورتی که خسارت بدنی وارد شده از تعهدات قانونی بیمه‌گر خارج باشد.
   ح. در مواردی که مقتول(شخصی که به قتل رسیده/کشته شده) زن می‌باشد، مابه‌التفاوت میان دیه‌ی زن با مرد را باید صندوق بپردازد.

   بنابراین، اگر شخص فوت‌شده مشمول یکی از بندهای فوق باشد شما می‌توانید به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایید. برای آشنایی با مراحل انجام این کار، مطلب «نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی» را در سایت مهداد مطالعه فرمایید.

 10. سیدرضا گفت:

  من حدود دوسال قبل تصادف کردم نه گواهی نامه و نه بیمه داشتم با موتور با عابر پیاده تصادف کردم تو لاین سرعت بودم عابر پیاده دوید اون از بغل خورد به من حالا حکمش سه ماه برا من اومده اصلا هم خبر نشدم حالا محکوم به پرداخت دیه هستم ۸۶ ملیون چه کار باید بکنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   طبیعتاً با توجه به صدور حکم محکومیت، شما موظف هستید که دیه را به‌طور کامل پرداخت نمایید. با توجه به این‌که بیمه‌نامه ندارید، زیان‌دیده می‌تواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نماید و دیه را از صندوق دریافت کند ولی صندوق هم پس از پرداخت دیه، می‌تواند به نمایندگی از زیان‌دیده برای دریافت مبلغی که به‌عنوان دیه پرداخت کرده است، به شما مراجعه نماید. در هر مرحله چنان‌چه توانایی مالی برای پرداخت دیه را نداشته باشید، می‌توانید ادعای اعسار(عدم توانایی مالی) خود را در دادگاه مطرح کنید.

 11. افشین اریا پسند گفت:

  سلام
  با موتور تصادف کردم و راننده تاکسی فرار کرد مقصر اون تاکسی بود اورژانس منو بیمارستان برد و کلانتری و راهور هم اومدن کلانتری ک موتورو برده بود وپارکینگ و راهورم کروکی نکشیده بود چون صحنه تصادف ب هم ریخته بود مدارک موتور و خودم کامله گواهینامه و بیمه هم داره موتور
  نامه پزشک قانونی و پروندم تو کلانتری کامل شد یه شاهدم داشتم ک صحنه رو دیده بود از احالی همون محل اومد و الان پروندم دوباره میره دادسرا
  باید از بیمه شخص ثالثم استفاده کنم یا صندوق تامین خسارت جانی استفاده کنم ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   ابتدا باید اثبات شود که چه کسی تقصیر داشته است. اگر اثبات شود که طرف مقابل مقصر بوده است، با توجه به این‌که از صحنه‌ی جرم فرار کرده، شما می‌توانید به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه فرمایید. در غیر اینصورت، یعنی اگر اثبات شود که خودتان در این حادثه تقصیر داشته‌اید، باید برای جبران خسارات وارده از بیمه‌ی شخص ثالث خود استفاده نمایید.

 12. بهزاد گفت:

  درصورتي كه فرد مقصر حادثه فوت شده باشد و گواهينامه مرتبط نداشته باشد آيا ديه تعلق مي گيرد؟ راهكار چيست؟

 13. کامران حشمتی گفت:

  سلام خسته نباشین.اگر مسبب حادثه بی بضاعت باشد صندوق در خصوص بازپرداخت چ کاری انجام میده؟ایا تخفیف یا تعداد اقساط امکانپذیر است؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   موارد مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی در دو مطلبی که با همین عنوان در سایت درج شده، ذکر گردیده است(لطفا با واردکردن کلیدواژه‌ی «صندوق تأمین خسارت‌های بدنی» در قسمت جست‌وجو، این مطالب را ملاحظه فرمایید). اگر مشمول هیچ‌یک از این موارد نیستید و حکم به محکومیت شما صادر شده است، می‌توانید از ارائه‌ی دادخواست اعسار استفاده نمایید. در این صورت، اگر بتوانید عدم توانایی مالی خود را اثبات کنید، حکم به تقسیط مبلغ محکومیت مالی صادر خواهد شد(قسط‌بندی می‌شود).

 14. بهنام گفت:

  سلام روز بخیر من ۲۰ روز قبل ساعت ۱۲ شب یه ماشین از پشت بهم زد پام شکست و راننده فرار کرد بردنم بیمارستان شکایت کردم و منتظر تکمیل پروندمم اداره کنترل ترافیک هم نامه داده به پاسگاه که چیزی مشخص نمیشه از طریق دوربین و سه ماه دیگه باید برم دوباره پزشکی قانونی
  ولی چیزی از ادامه مراحل برای گرفتن دیه از صندوق نمیدونم اگ امکان داره راهنمایی کنید.ممنون از وقتی که میزارید .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   فراری و متواری‌شدن مقصر در حوادث رانندگی یکی از مواردی است که موجب می‌شود صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مسئولیت جبران خسارات وارده از طریق پرداخت دیه را پیدا کند. برای این‌که صندوق مسئول پرداخت دیه شود و بتوانید به آن مراجعه نمایید اول باید اثبات شود که حادثه و سانحه‌ی رانندگی رخ داده است و دوم باید مقصر حادثه متواری شده باشد و شناسایی او ممکن نباشد. این موارد را مرجع قضایی پس از انجام تحقیقات لازم، احراز می‌کند و پس از آن، اقدام به صدور حکم می‌نماید. در این صورت، می‌توانید با استناد به حکم صادره و سایر مدارک به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایید و دیه را مطالبه کنید.

   برای آشنایی بیشتر با صندوق و موارد جبران خسارت توسط آن، می‌توانید به مطالبی که با همین عنوان در سایت مهداد درج شده است، مراجعه نمایید.

 15. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید قبل از هرچیز بابت وقتی که میذارید برا پاسخ‌گویی متشکرم
  پدر من یک سال پیش یه خودرو سواری که در حال سبقت بود با پدرم که با موتورسیکلت بوده برخورد می‌کنه واز حاشیه جاده پرت میشه بیرون که موجب صدمه بدنی میشه ودر اون صحنه کسی هم نبوده خودرو متواری میشه وبعد از یه فاصله کوتاهی یه نفر غریبه میاد وساعت ۸:۰۷ شب تماس میگیره با اورژانس ومیان میبرنش بعد از اینکه شماره مار را پیدا میکنن وتماس میگیرن که از اقوام ساعت ۸:۴۰شب میاد به صحنه تصادف وزنگ میزنن به پاسگاه ومیاد صورت جلسه میکنه وبخاطر اینکه زمان حادثه شاهد عینی نبوده پاسگاه از زبان اقوام گزارش را می‌نویسه حال با این توضیح که عرض کردم پرونده رفت دادگاه وکارشناس اول برخورد خودرو با موتورسیکلت را رد کرد و گفت بخاطر بی احتیاطی موتور سیکلت این اتفاق افتاده و ما مجبور شدیم اعتراض گذاشتیم و کارشناس سه نفره آمد که دو نفر تأیید کردن تصادف را یکی تایید نکرد با تمام این مدارک دادگاه حادثه را تایید کرد و حکم بر محکومیت صندوق تامین خسارت های بدنی کرد حالا نماینده صندوق اعتراض گذاشته روی حکم. لایحه ای که گذاشته اشاره کرده به اینکه اولا چرا بعد از تماس با اورژانس ۴۰دقیقه طول کشیده تا به پاسگاه تماس گرفتن و موضع بعدی که اشاره کرده این است که گفته صندوق بابت پرداخت دیه باید شاهد عینی دیده باشه و داخل پرونده هیچگونه شاهد عینی وجود نداره وبخاطر همین اعتراض پرونده ارجاع داده شده به استان جهت رسیدگی مجدد
  میخواستم با این وجود امکان داره دادگاه تجدیدنظر حکم را نقض کنه بخاطر همین دوتا موضوع
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   پیش‌بینیِ تصمیمی که دادگاه تجدیدنظر قرار است بگیرد، برای ما امکان‌پذیر نیست. این موضوع کاملاً به این بستگی دارد که دادگاه تجدیدنظر چه دیدگاهی در مورد قوت استدلال‌های ارایه‌شده داشته باشد. در خصوص نبودن شاهد در پرونده، دادگاه تجدیدنظر می‌تواند پرونده را مورد بازنگری قرار دهد.

 16. محمد گفت:

  سلام من عابر پیاده بودم و تصادف کردم پام از چندجا شکسته پلیس مقصر را ۵۰به ۵۰ اعلام کرده آیا من میتونم از صندوق ۵۰درصد دیگه رو مطالبه کنم ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مخاطب گرامی!
   وقتی مرجع قضایی اینگونه تشخیص می دهد که شما ۵۰ درصد مقصر بوده‌اید، به این معنا است که اساساً حقی نسبت به ۵۰ درصد دیه ندارید. درواقع، مراجعه به صندوق برای حالتی است که شخصی دچار صدمات بدنی شود و در ورود این صدمات بدنی خودش تقصیر نداشته باشد و به علل مختلف امکان پرداخت دیه وجود نداشته باشد. در این حالت، صندوق تامین خسارت‌های بدنی، جانشین طرف مقابل می‌شود.
   زمانی که شخص آسیب‌دیده در واردشدن یک آسیب مقصر باشد، اصلا حقی برای او در خصوص دیه به وجود نمی‌آید که حال بخواهد آن را از طرف مقابل یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی مطالبه کند. شما نیز به علت این‌که مقصر شناخته شده‌اید، نسبت به ۵۰ درصد دیه اساسا مستحق نیستید تا بتوانید برای دریافت آن به طرف مقابل رجوع نمایید. بنابراین، مراجعه به صندوق نیز منتفی خواهد بود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *