امروز پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ مصادف با ۱۱ جماد أول ۱۴۴۰
 • اذان صبح: ۰۵:۴۵
 • طلوع آفتاب: ۰۷:۱۳
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۴
 • غروب آفتاب: ۱۷:۱۵
 • اذان مغرب: ۱۷:۳۵
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۰
 • حضرت محمد (ص): خوشا کسیکه زیاده بر نیازش را بخشش نماید، و از پر گوئی خودداری کند.
+-
بازدید: ۷۸۵
۲۳ خرداد ۱۳۹۷

نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی

صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سال 1347 برای جبران خسارت‌های بدنی ناشی از حوادث رانندگی که تحت پوشش بیمه نیستند، ایجاد شد. این صندوق جزو بیمه مرکزی بوده و هدف از ایجاد آن حمایت از افرادی است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد.

در مطلب صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، ماهیت این نهاد و هم‌چنین هدف ایجاد آن مورد بررسی قرار گرفت. هم‌چنین بیان شد که در چه مواردی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلّف است ضرر و زیان وارده را جبران کند و در این موارد میزان مسئولیت آن چه اندازه می‌باشد. علاوه‌براین خسارت‌هایی که جبران آن‌ها برعهده‌ی صندوق نمی‌باشد نیز مورد اشاره قرار گرفت. حال در این مطلب درصدد آن هستیم به بیان این موضوع بپردازیم که اگر مطابق قانون صندوق تأمین خسارات بدنی مسئول جبران ضرر و زیان وارده شناخته شود، شخصی که به دنبال جبران ضرر و زیان وارد بر خویش است برای دریافت خسارت از صندوق باید چه مراحلی را طی کند تا صندوق به درخواست او رسیدگی نموده و ضرر و زیان وارده را جبران نماید. با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌ها را بررسی نماییم.

جهت مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی چه مدارکی باید ارائه شود؟
برای این‌که شخصی بتواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه کند، باید دادگاه کیفری حکم به مسئولیت صندوق تأمین خسارات بدنی صادر کند. پس از آن‌که دادگاه کیفری حکم صادر کرد که صندوق خسارات بدنی موظف است در حدود تعهداتی که دارد دیه را بپردازد، زیان‌دیده می‌تواند به صندوق مراجعه کند. در این‌جا باید توجه داشت که اگر حادثه رانندگی منجر به فوت شده‌باشد، در صورت درخواست ورثه فرد فوت شده یا درخواست راننده‌ای که مسبب حادثه بوده‌است، صندوق می‌تواند بدون نیاز به صدور رأی توسط دادگاه، خسارت بدنی وارد شده را پرداخت کند اما در صورتی که حادثه رانندگی منتهی به فوت نشده باشد، در صورت درخواست زیان‌دیده یا ورثه‌ی او، صندوق باید تا ۱۵روز نصف دیه‌ی تقریبی را بپردازد و مابقی آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه توسط دادگاه پرداخت کند. برای این‌که صندوق به این درخواست‌ها رسیدگی کند، ضروری است که اصل یا تصویر مدارک زیر به صندوق ارائه شود:
۱. گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا مقامات قضایی و یا گزارش کمیسیون جلوگیری از سوانح راه‌آهن(در حوادث ریلی) یا نظریه قطعی کارشناس یا هیئت کارشناسی منتخب مراجع قضایی.
۲. مدرک شناسایی معتبر، گذرنامه و یا هرگونه مدرک صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح برای اتباع خارجی
۳. جواز دفن یا گواهی فوت یا شناسنامه باطل شده‌ی متوفی(شخص فوت شده)
۴. نظریه پزشکی قانونی در صورت نیاز
۵. رأی مرجع قضایی در صورت نیاز
۶. گواهی انحصار وارثت در صورت فوت زیان‌دیده
۷. اوراق بالینی بیمارستانی، فرم مراقبت‌های اورژانس، اظهارات شهود حسب مورد و شماره‌حساب ذی‌نفع
اگر چنانچه در مدارک ارائه شده نقصی وجود داشته باشد، صندوق موظف است ظرف ۳ روز به درخواست دهنده اطلاع دهد.

نحوه‌‌ی جبران خسارات توسط صندوق تأمین خسارات بدنی
در مواردی که صندوق تأمین خسارات بدنی مسئولیت جبران خسارت را دارد، صندوق ممکن است بدون گرفتن تضمین از زیان‌دیده یا مسبّب زیان، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن به نمایندگی از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی وجوه پرداخت‌شده را بازپس بگیرد. در برخی از موارد برای بازپس گرفتن وجوه پرداخت شده باید به شرکت بیمه رجوع نموده و در برخی از موارد موظف است به مسبب حادثه مراجعه کند. این موارد به شرح زیر است:
الف. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب نداشتن، انقضاء(پایان مدت) یا بطلان بیمه‌نامه باشد به مسبب حادثه رجوع می‌کند.
ب. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب تعلیق پروانه یا توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر باشد، به بیمه‌گر و مدیران آن رجوع می‌کند.
پ. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب شناخته‌نشدن وسیله نقلیه مسبب حادثه یا بیمه‌گر رجوع می‌کند.
ت. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب خارج از ظرفیت بودن سرنشینان داخل وسیله‌نقلیه مسبب حادثه باشد، به مسبب حادثه رجوع می‌کند.

مواردی که صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نمی‌تواند به مسبب حادثه مراجعه کند
در این موارد، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی باید ضرر و زیان وارده را جبران کند و پس از جبران دیگر نمی‌تواند به مسبب حادثه یعنی کسی که سبب ایجاد حادثه شده‌است، مراجعه کند:
الف. در مواردی که صندوق موظف است معادل دیه مرد مسلمان را به زیان‌دیده یا قائم‌مقام قانونی او بپردازد، نمی‌تواند برای بازپرداخت مابه‌التفاوت دیه شرعی با دیه مرد مسلمان به مسبب حادثه رجوع کند.
ب. در مواردی که زیان‌دیدگان خارج از وسیله نقلیه بیش از سقف تعهدات بیمه‌گر باشد.
پ. در صورت تعلیق یا لغو پروانه فعالیت شرکت بیمه یا صدور حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر
ت. در موارد جبران کسری پوشش بیمه‌نامه ناشی از افزایش مبلغ ریالی دیه

اشخاص ثالث زیان‌دیده می‌توانند برای دریافت خسارت به صورت مستقیم به شرکت بیمه و یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایند.

2 پاسخ به “نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی”

 1. سيروس گفت:

  سلام.خسته نباشي.برادرم.چندماه پيش باموتورسيكلت.تصادف كردن.چون خودش راكب بودن .مقصراعلام كردن كارشناس.وگواهينامه نداشت.كه ازبيمه شخص ثالث استفاده بشه براي .چهاربچه وزنش..لطفا كمك بكنيد.مي تونيم ازصندوق بيت المال استفاده بشه.خواهش مي كنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   مخاطب گرامی!
   برای جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی، راه حل اصلی آن است که شخص زیان‌دیده به بیمه مراجعه نماید تا از این طریق خسارت‌های وارد بر خود را دریافت کند. با این حال ممکن است به دلایل مختلفی امکان جبران ضرر و زیان از سوی بیمه‌ها وجود نداشته باشد. برای این حالاتی که امکان مراجعه به بیمه به هر علتی وجود ندارد، صندوقی به نام صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پیش‌بینی شده است. در واقع هدف از ایجاد این صندوق حمایت از افرادی بوده است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد. با این حال صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نیز در تمامی موارد، خسارات وارده را جبران نمی‌کند و یکی از این مواردی که صندوق در قبال خسارت وارده هیچ تعهدی ندارد، مربوط به جایی است که خود شخص راننده مسبب حادثه بوده باشد؛ یعنی تنها خودش در ایجاد این خسارت تقصیر داشته باشد. در این حالت علاوه بر این‌که بیمه‌ها هیچ تعهدی برای جبران خسارت وارده ندارند، صندوق هم مکلف به پرداخت خسارات نمی‌باشد چون اصلاً حقی برای او در خصوص جبران خسارت به وجود نمی‌آید.
   توجه داشته باشید که جز صندوق تأمین خسارت‌های بدنی صندوق دیگری تحت عنوان صندوق بیت‌المال که به آن اشاره فرموده اید، برای جبران خسارت‌های مربوط به حوادث رانندگی وجود خارجی یا قانونی ندارد.
   دو مطلبی که با عنوان صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سایت درج شده است(در قسمت مدرسه حقوق تصادفات رانندگی) می‌تواند اطلاعات بیش‌تری را در این حوزه در اختیارتان قرار دهد.

   بابت این‌که سایت مهداد را برای پرسیدن پرسش حقوقی خود انتخاب نموده اید، کمال تشکر را داریم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *