امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۷ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۱۳
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۶
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
 • غروب آفتاب: ۱۷:۵۸
 • اذان مغرب: ۱۸:۱۶
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۹۱۸۹
۲۳ خرداد ۱۳۹۷

نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی

صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سال 1347 برای جبران خسارت‌های بدنی ناشی از حوادث رانندگی که تحت پوشش بیمه نیستند، ایجاد شد. این صندوق جزو بیمه مرکزی بوده و هدف از ایجاد آن حمایت از افرادی است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد.

در مطلب صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، ماهیت این نهاد و هم‌چنین هدف ایجاد آن مورد بررسی قرار گرفت. هم‌چنین بیان شد که در چه مواردی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلّف است ضرر و زیان وارده را جبران کند و در این موارد میزان مسئولیت آن چه اندازه می‌باشد. علاوه‌براین خسارت‌هایی که جبران آن‌ها برعهده‌ی صندوق نمی‌باشد نیز مورد اشاره قرار گرفت. حال در این مطلب درصدد آن هستیم به بیان این موضوع بپردازیم که اگر مطابق قانون صندوق تأمین خسارات بدنی مسئول جبران ضرر و زیان وارده شناخته شود، شخصی که به دنبال جبران ضرر و زیان وارد بر خویش است برای دریافت خسارت از صندوق باید چه مراحلی را طی کند تا صندوق به درخواست او رسیدگی نموده و ضرر و زیان وارده را جبران نماید. با ما در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌ها را بررسی نماییم.

جهت مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی چه مدارکی باید ارائه شود؟
برای این‌که شخصی بتواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه کند، باید دادگاه کیفری حکم به مسئولیت صندوق تأمین خسارات بدنی صادر کند. پس از آن‌که دادگاه کیفری حکم صادر کرد که صندوق خسارات بدنی موظف است در حدود تعهداتی که دارد دیه را بپردازد، زیان‌دیده می‌تواند به صندوق مراجعه کند. در این‌جا باید توجه داشت که اگر حادثه رانندگی منجر به فوت شده‌باشد، در صورت درخواست ورثه فرد فوت شده یا درخواست راننده‌ای که مسبب حادثه بوده‌است، صندوق می‌تواند بدون نیاز به صدور رأی توسط دادگاه، خسارت بدنی وارد شده را پرداخت کند اما در صورتی که حادثه رانندگی منتهی به فوت نشده باشد، در صورت درخواست زیان‌دیده یا ورثه‌ی او، صندوق باید تا ۱۵روز نصف دیه‌ی تقریبی را بپردازد و مابقی آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه توسط دادگاه پرداخت کند. برای این‌که صندوق به این درخواست‌ها رسیدگی کند، ضروری است که اصل یا تصویر مدارک زیر به صندوق ارائه شود:
۱. گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا مقامات قضایی و یا گزارش کمیسیون جلوگیری از سوانح راه‌آهن(در حوادث ریلی) یا نظریه قطعی کارشناس یا هیئت کارشناسی منتخب مراجع قضایی.
۲. مدرک شناسایی معتبر، گذرنامه و یا هرگونه مدرک صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح برای اتباع خارجی
۳. جواز دفن یا گواهی فوت یا شناسنامه باطل شده‌ی متوفی(شخص فوت شده)
۴. نظریه پزشکی قانونی در صورت نیاز
۵. رأی مرجع قضایی در صورت نیاز
۶. گواهی انحصار وارثت در صورت فوت زیان‌دیده
۷. اوراق بالینی بیمارستانی، فرم مراقبت‌های اورژانس، اظهارات شهود حسب مورد و شماره‌حساب ذی‌نفع
اگر چنانچه در مدارک ارائه شده نقصی وجود داشته باشد، صندوق موظف است ظرف ۳ روز به درخواست دهنده اطلاع دهد.

نحوه‌‌ی جبران خسارات توسط صندوق تأمین خسارات بدنی
در مواردی که صندوق تأمین خسارات بدنی مسئولیت جبران خسارت را دارد، صندوق ممکن است بدون گرفتن تضمین از زیان‌دیده یا مسبّب زیان، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن به نمایندگی از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی وجوه پرداخت‌شده را بازپس بگیرد. در برخی از موارد برای بازپس گرفتن وجوه پرداخت شده باید به شرکت بیمه رجوع نموده و در برخی از موارد موظف است به مسبب حادثه مراجعه کند. این موارد به شرح زیر است:
الف. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب نداشتن، انقضاء(پایان مدت) یا بطلان بیمه‌نامه باشد به مسبب حادثه رجوع می‌کند.
ب. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب تعلیق پروانه یا توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر باشد، به بیمه‌گر و مدیران آن رجوع می‌کند.
پ. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب شناخته‌نشدن وسیله نقلیه مسبب حادثه یا بیمه‌گر رجوع می‌کند.
ت. در صورتی که پرداخت خسارت به سبب خارج از ظرفیت بودن سرنشینان داخل وسیله‌نقلیه مسبب حادثه باشد، به مسبب حادثه رجوع می‌کند.

مواردی که صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نمی‌تواند به مسبب حادثه مراجعه کند
در این موارد، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی باید ضرر و زیان وارده را جبران کند و پس از جبران دیگر نمی‌تواند به مسبب حادثه یعنی کسی که سبب ایجاد حادثه شده‌است، مراجعه کند:
الف. در مواردی که صندوق موظف است معادل دیه مرد مسلمان را به زیان‌دیده یا قائم‌مقام قانونی او بپردازد، نمی‌تواند برای بازپرداخت مابه‌التفاوت دیه شرعی با دیه مرد مسلمان به مسبب حادثه رجوع کند.
ب. در مواردی که زیان‌دیدگان خارج از وسیله نقلیه بیش از سقف تعهدات بیمه‌گر باشد.
پ. در صورت تعلیق یا لغو پروانه فعالیت شرکت بیمه یا صدور حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر
ت. در موارد جبران کسری پوشش بیمه‌نامه ناشی از افزایش مبلغ ریالی دیه

اشخاص ثالث زیان‌دیده می‌توانند برای دریافت خسارت به صورت مستقیم به شرکت بیمه و یا صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایند.

61 پاسخ به “نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی”

 1. سيروس گفت:

  سلام.خسته نباشي.برادرم.چندماه پيش باموتورسيكلت.تصادف كردن.چون خودش راكب بودن .مقصراعلام كردن كارشناس.وگواهينامه نداشت.كه ازبيمه شخص ثالث استفاده بشه براي .چهاربچه وزنش..لطفا كمك بكنيد.مي تونيم ازصندوق بيت المال استفاده بشه.خواهش مي كنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   مخاطب گرامی!
   برای جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی، راه حل اصلی آن است که شخص زیان‌دیده به بیمه مراجعه نماید تا از این طریق خسارت‌های وارد بر خود را دریافت کند. با این حال ممکن است به دلایل مختلفی امکان جبران ضرر و زیان از سوی بیمه‌ها وجود نداشته باشد. برای این حالاتی که امکان مراجعه به بیمه به هر علتی وجود ندارد، صندوقی به نام صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پیش‌بینی شده است. در واقع هدف از ایجاد این صندوق حمایت از افرادی بوده است که در حوادث رانندگی خسارات بدنی به آنان وارد می‌شود اما این خسارات از سوی شرکت‌های بیمه قابل جبران نمی‌باشد. با این حال صندوق تأمین خسارت‌های بدنی نیز در تمامی موارد، خسارات وارده را جبران نمی‌کند و یکی از این مواردی که صندوق در قبال خسارت وارده هیچ تعهدی ندارد، مربوط به جایی است که خود شخص راننده مسبب حادثه بوده باشد؛ یعنی تنها خودش در ایجاد این خسارت تقصیر داشته باشد. در این حالت علاوه بر این‌که بیمه‌ها هیچ تعهدی برای جبران خسارت وارده ندارند، صندوق هم مکلف به پرداخت خسارات نمی‌باشد چون اصلاً حقی برای او در خصوص جبران خسارت به وجود نمی‌آید.
   توجه داشته باشید که جز صندوق تأمین خسارت‌های بدنی صندوق دیگری تحت عنوان صندوق بیت‌المال که به آن اشاره فرموده اید، برای جبران خسارت‌های مربوط به حوادث رانندگی وجود خارجی یا قانونی ندارد.
   دو مطلبی که با عنوان صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در سایت درج شده است(در قسمت مدرسه حقوق تصادفات رانندگی) می‌تواند اطلاعات بیش‌تری را در این حوزه در اختیارتان قرار دهد.

   بابت این‌که سایت مهداد را برای پرسیدن پرسش حقوقی خود انتخاب نموده اید، کمال تشکر را داریم.

 2. سجادی گفت:

  سلام
  از مطلب خوبتان در آگاهی به ما ممنونیم

 3. امیررضا گفت:

  سلام پدر بنده در تصادفی فوت میکنند که کارشناس مقصر را ۵۰ ۵۰ اعلام میکند و حکم دادگاه هم پرداخت ۵۰ درصد دیه میباشد حالا ۵۰ درصد بقیه دیه رو باید از کجا مطالبه کنیم و ایا بهمون تعلق میگیره.لطفا پاسخگو باشین

  • مدیر سایت گفت:

   مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   سلام
   بابت ۵۰ درصد باقی‌مانده دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد و از هیچ مرجعی قابل مطالبه نیست.
   صرفا در صورتی که متوفی خود را بیمه عمر کرده باشد، خسارت مندرج در بیمه‌نامه به ذی‌نفعان پرداخت خواهد شد.
   با ما همراه باشید.

 4. وحید مسلمی گفت:

  سلام من سال۸۸تصادف کردم مقصر فرار کرد الان بعد گذشت ده سال قابل پیگیری هست..ممنون میشم جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در قانون مربوط به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی محدودیت زمانی خاصی در خصوص مراجعه به صندوق پیش‌بینی نشده است. ازاین‌رو، شما می‌توانید با در دست‌داشتن مدارک(به نحوی که در این مطلب توضیح داده شده است)، برای تشکیل پرونده اقدام نمایید.

 5. نوید نعمتی گفت:

  سلام.من چند روز پیش با موتور سیکلت در حال حرکت بودم که ماشین به جهت خلاف مسیر جلوی من اومد وبا هم برخورد کردیم،و راننده ماشین که صد درصد مقصر بود بلافاصله فرار کرد،البته دوربین مغازه صحنه تصادف و فرار را ظبط کرده،اما موفق به ثبت شماره پلاک نشده،سوال من اینه:آیا من که گواهینامه موتورسیکلت ندارم میتونم از صندوق خسارت بدنی خودم رو بگیرم؟ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   اگر چنین تشخبص داده شود که شما مقصر بوده اید، صندوق خسارات بدنی شما را جبران نخواهد کرد ولی اگر صرفاً گواهی نامه نداشته باشید و مقصر طرف مقابل شما باشد، با توجه به اینکه راننده متواری است، می توانید طبق راه حل ارائه شده در این مطلب و با ارائه ی مدارک ذکرشده برای تشکیل پرونده به صندوق تأمین خسارت های بدنی مراجعه نمایید.

 6. سارا امیری گفت:

  سلام من با موتور تصادف کردم و مدارک رو به صندق تحویل دادم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه که هزینه پرداخت بشه ؟!ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در خصوص زمان پرداخت، چیزی در قوانین مربوطه پیش‌بینی نشده است. بااین‌حال، این موضوع یا مشمول مقررات بیمه است که طبق آن، بیمه‌گر موظف است ظرف مدت ۱۵ روز هزینه را پرداخت کند و یا این‌که رویه‌ی عرفی در این خصوص وجود دارد که باید از طریق پیگیری حضوری از آن مطلع شوید.

 7. محمد هادی درودیان گفت:

  سلام و احترام
  عرض کنم خدمتتون که پسر خاله بنده که ساکن کاشان هستن اسفندماه۹۶منزل ما در تهران مهمان بودن که متاسفانه با موتور تصادف میکنن و راکب فراری میشه که ایشون رو به شکل نیمه هوشیار امبولانس به بیمارستان امام حسین انتقال میدن متاسفانه کلی هزینه کرد و استخوان دوبل ساق پا شکسته شد و چندین پلاتین براش قرار دادن همان زمان از پرسنل بیمارستان شنید که میتونه بره بیمه جبران خسارات درخواست دیه کنه اما چون باید به کاشان میرفت نرسید که اقدامی انجام بده میخواستم ازتون بپرسم بنده یا کس دیگری میتونه بادردست داشتن مدارک تصادف وقت اقدام به گرفتن خسارات وارده کنه و دقیقا چه مدارکی باید بهمراه داشت.
  ممنونم از پیگیری و نظارت شما .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   علاوه‌بر توضیحات ارائه‌شده‌ی شفاهی اشاره به دو نکته‌ی ذیل ضروری است:
   ۱. پیگیری این موضوع صرفاً از جانب خود ایشان به عنوان بزه‌دیده و شاکی خصوصی امکان پذیر است.
   ۲. با توجه به این‌که در همان سال ۹۶ شکایت در نیروی انتظامی مطرح شده و پرونده تشکیل شده است، مانع زمانی برای پیگیری مجدد پرونده وجود ندارد.

 8. مجتبی ریتم پور گفت:

  سلام خسته نباشید
  من همه مراحل رو انجام دادم
  حتی دادگاهم رفتم
  الان دادگاه ۱۰ ‌روز دیگه ی وقت دیگه داده ک تو اون تاریخ کارشناس صندوق باید بیاد،خواستم بدونم اگه نتیجه مثبت باشه چه مدتی طول میکشه ک دیه رو واریز کنن؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   وقت بخیر

   در خصوص زمان پرداخت، چیزی در قوانین مربوطه پیش‌بینی نشده است. بااین‌حال، این موضوع یا مشمول مقررات بیمه است که طبق آن، بیمه‌گر موظف است ظرف مدت ۱۵ روز هزینه را پرداخت کند و یا این‌که رویه‌ی عرفی در این خصوص وجود دارد که باید از طریق پیگیری حضوری از آن مطلع شوید.

 9. بهروز گفت:

  با درود واحترام فراوان….اگر مقصر حادثه فوت نماید ومالی نیز نداشته باشد آیا امکان مراجعه به صندوق برای دریافت دیه فوت طرف مقابل هست؟؟؟چه دادخواستی ودر کجا باید ارائه شود..

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام
   صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در صورتی مکلف به جبران ضرر و زیان وارده می‌باشد که شرکت بیمه خسارات وارده را جبران نکند. این موارد عبارتند از:
   الف. در حالتی که دارنده وسیله‌نقلیه بیمه‌نامه نداشته باشد یا اعتبار بیمه‌نامه به اتمام رسیده باشد(بیمه‌نامه منقضی شده باشد).
   ب. در حالتی که قرارداد بیمه باطل باشد.
   پ. در مواردی که وسیله‌نقلیه مسبب حادثه شناخته نشود مانند حالتی که راننده پس از تصادف از محل حادثه فرار می‌کند.
   ت. در صورتی که مبلغ دیه افزایش پیدا کند و به این علت، پوشش بیمه‌نامه کسری داشته باشد.
   ث. در صورتی که پروانه فعالیت شرکت بیمه تعلیق یا لغو شود.
   ج. در حالتی که حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر صادر شود.
   چ. در صورتی که خسارت بدنی وارد شده از تعهدات قانونی بیمه‌گر خارج باشد.
   ح. در مواردی که مقتول(شخصی که به قتل رسیده/کشته شده) زن می‌باشد، مابه‌التفاوت میان دیه‌ی زن با مرد را باید صندوق بپردازد.

   بنابراین، اگر شخص فوت‌شده مشمول یکی از بندهای فوق باشد شما می‌توانید به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایید. برای آشنایی با مراحل انجام این کار، مطلب «نحوه‌ی مراجعه به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی» را در سایت مهداد مطالعه فرمایید.

 10. سیدرضا گفت:

  من حدود دوسال قبل تصادف کردم نه گواهی نامه و نه بیمه داشتم با موتور با عابر پیاده تصادف کردم تو لاین سرعت بودم عابر پیاده دوید اون از بغل خورد به من حالا حکمش سه ماه برا من اومده اصلا هم خبر نشدم حالا محکوم به پرداخت دیه هستم ۸۶ ملیون چه کار باید بکنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   طبیعتاً با توجه به صدور حکم محکومیت، شما موظف هستید که دیه را به‌طور کامل پرداخت نمایید. با توجه به این‌که بیمه‌نامه ندارید، زیان‌دیده می‌تواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نماید و دیه را از صندوق دریافت کند ولی صندوق هم پس از پرداخت دیه، می‌تواند به نمایندگی از زیان‌دیده برای دریافت مبلغی که به‌عنوان دیه پرداخت کرده است، به شما مراجعه نماید. در هر مرحله چنان‌چه توانایی مالی برای پرداخت دیه را نداشته باشید، می‌توانید ادعای اعسار(عدم توانایی مالی) خود را در دادگاه مطرح کنید.

 11. افشین اریا پسند گفت:

  سلام
  با موتور تصادف کردم و راننده تاکسی فرار کرد مقصر اون تاکسی بود اورژانس منو بیمارستان برد و کلانتری و راهور هم اومدن کلانتری ک موتورو برده بود وپارکینگ و راهورم کروکی نکشیده بود چون صحنه تصادف ب هم ریخته بود مدارک موتور و خودم کامله گواهینامه و بیمه هم داره موتور
  نامه پزشک قانونی و پروندم تو کلانتری کامل شد یه شاهدم داشتم ک صحنه رو دیده بود از احالی همون محل اومد و الان پروندم دوباره میره دادسرا
  باید از بیمه شخص ثالثم استفاده کنم یا صندوق تامین خسارت جانی استفاده کنم ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   ابتدا باید اثبات شود که چه کسی تقصیر داشته است. اگر اثبات شود که طرف مقابل مقصر بوده است، با توجه به این‌که از صحنه‌ی جرم فرار کرده، شما می‌توانید به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه فرمایید. در غیر اینصورت، یعنی اگر اثبات شود که خودتان در این حادثه تقصیر داشته‌اید، باید برای جبران خسارات وارده از بیمه‌ی شخص ثالث خود استفاده نمایید.

 12. بهزاد گفت:

  درصورتي كه فرد مقصر حادثه فوت شده باشد و گواهينامه مرتبط نداشته باشد آيا ديه تعلق مي گيرد؟ راهكار چيست؟

 13. کامران حشمتی گفت:

  سلام خسته نباشین.اگر مسبب حادثه بی بضاعت باشد صندوق در خصوص بازپرداخت چ کاری انجام میده؟ایا تخفیف یا تعداد اقساط امکانپذیر است؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   موارد مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی در دو مطلبی که با همین عنوان در سایت درج شده، ذکر گردیده است(لطفا با واردکردن کلیدواژه‌ی «صندوق تأمین خسارت‌های بدنی» در قسمت جست‌وجو، این مطالب را ملاحظه فرمایید). اگر مشمول هیچ‌یک از این موارد نیستید و حکم به محکومیت شما صادر شده است، می‌توانید از ارائه‌ی دادخواست اعسار استفاده نمایید. در این صورت، اگر بتوانید عدم توانایی مالی خود را اثبات کنید، حکم به تقسیط مبلغ محکومیت مالی صادر خواهد شد(قسط‌بندی می‌شود).

 14. بهنام گفت:

  سلام روز بخیر من ۲۰ روز قبل ساعت ۱۲ شب یه ماشین از پشت بهم زد پام شکست و راننده فرار کرد بردنم بیمارستان شکایت کردم و منتظر تکمیل پروندمم اداره کنترل ترافیک هم نامه داده به پاسگاه که چیزی مشخص نمیشه از طریق دوربین و سه ماه دیگه باید برم دوباره پزشکی قانونی
  ولی چیزی از ادامه مراحل برای گرفتن دیه از صندوق نمیدونم اگ امکان داره راهنمایی کنید.ممنون از وقتی که میزارید .

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   فراری و متواری‌شدن مقصر در حوادث رانندگی یکی از مواردی است که موجب می‌شود صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مسئولیت جبران خسارات وارده از طریق پرداخت دیه را پیدا کند. برای این‌که صندوق مسئول پرداخت دیه شود و بتوانید به آن مراجعه نمایید اول باید اثبات شود که حادثه و سانحه‌ی رانندگی رخ داده است و دوم باید مقصر حادثه متواری شده باشد و شناسایی او ممکن نباشد. این موارد را مرجع قضایی پس از انجام تحقیقات لازم، احراز می‌کند و پس از آن، اقدام به صدور حکم می‌نماید. در این صورت، می‌توانید با استناد به حکم صادره و سایر مدارک به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه نمایید و دیه را مطالبه کنید.

   برای آشنایی بیشتر با صندوق و موارد جبران خسارت توسط آن، می‌توانید به مطالبی که با همین عنوان در سایت مهداد درج شده است، مراجعه نمایید.

 15. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید قبل از هرچیز بابت وقتی که میذارید برا پاسخ‌گویی متشکرم
  پدر من یک سال پیش یه خودرو سواری که در حال سبقت بود با پدرم که با موتورسیکلت بوده برخورد می‌کنه واز حاشیه جاده پرت میشه بیرون که موجب صدمه بدنی میشه ودر اون صحنه کسی هم نبوده خودرو متواری میشه وبعد از یه فاصله کوتاهی یه نفر غریبه میاد وساعت ۸:۰۷ شب تماس میگیره با اورژانس ومیان میبرنش بعد از اینکه شماره مار را پیدا میکنن وتماس میگیرن که از اقوام ساعت ۸:۴۰شب میاد به صحنه تصادف وزنگ میزنن به پاسگاه ومیاد صورت جلسه میکنه وبخاطر اینکه زمان حادثه شاهد عینی نبوده پاسگاه از زبان اقوام گزارش را می‌نویسه حال با این توضیح که عرض کردم پرونده رفت دادگاه وکارشناس اول برخورد خودرو با موتورسیکلت را رد کرد و گفت بخاطر بی احتیاطی موتور سیکلت این اتفاق افتاده و ما مجبور شدیم اعتراض گذاشتیم و کارشناس سه نفره آمد که دو نفر تأیید کردن تصادف را یکی تایید نکرد با تمام این مدارک دادگاه حادثه را تایید کرد و حکم بر محکومیت صندوق تامین خسارت های بدنی کرد حالا نماینده صندوق اعتراض گذاشته روی حکم. لایحه ای که گذاشته اشاره کرده به اینکه اولا چرا بعد از تماس با اورژانس ۴۰دقیقه طول کشیده تا به پاسگاه تماس گرفتن و موضع بعدی که اشاره کرده این است که گفته صندوق بابت پرداخت دیه باید شاهد عینی دیده باشه و داخل پرونده هیچگونه شاهد عینی وجود نداره وبخاطر همین اعتراض پرونده ارجاع داده شده به استان جهت رسیدگی مجدد
  میخواستم با این وجود امکان داره دادگاه تجدیدنظر حکم را نقض کنه بخاطر همین دوتا موضوع
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   پیش‌بینیِ تصمیمی که دادگاه تجدیدنظر قرار است بگیرد، برای ما امکان‌پذیر نیست. این موضوع کاملاً به این بستگی دارد که دادگاه تجدیدنظر چه دیدگاهی در مورد قوت استدلال‌های ارایه‌شده داشته باشد. در خصوص نبودن شاهد در پرونده، دادگاه تجدیدنظر می‌تواند پرونده را مورد بازنگری قرار دهد.

 16. محمد گفت:

  سلام من عابر پیاده بودم و تصادف کردم پام از چندجا شکسته پلیس مقصر را ۵۰به ۵۰ اعلام کرده آیا من میتونم از صندوق ۵۰درصد دیگه رو مطالبه کنم ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مخاطب گرامی!
   وقتی مرجع قضایی اینگونه تشخیص می دهد که شما ۵۰ درصد مقصر بوده‌اید، به این معنا است که اساساً حقی نسبت به ۵۰ درصد دیه ندارید. درواقع، مراجعه به صندوق برای حالتی است که شخصی دچار صدمات بدنی شود و در ورود این صدمات بدنی خودش تقصیر نداشته باشد و به علل مختلف امکان پرداخت دیه وجود نداشته باشد. در این حالت، صندوق تامین خسارت‌های بدنی، جانشین طرف مقابل می‌شود.
   زمانی که شخص آسیب‌دیده در واردشدن یک آسیب مقصر باشد، اصلا حقی برای او در خصوص دیه به وجود نمی‌آید که حال بخواهد آن را از طرف مقابل یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی مطالبه کند. شما نیز به علت این‌که مقصر شناخته شده‌اید، نسبت به ۵۰ درصد دیه اساسا مستحق نیستید تا بتوانید برای دریافت آن به طرف مقابل رجوع نمایید. بنابراین، مراجعه به صندوق نیز منتفی خواهد بود.

 17. هیمن گفت:

  سلام .ببخشید متور بهم زده و پایم هم شکسته و متور هم فرار کرده.ان شب من به بیمارستان بردن و هزینه بیمارستان مجانی بود .ایا می تونم تقاضای دیه کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   بله
   امکان مطالبه‌ی دیه برای شما وجود دارد.
   برای احقاق حق خود بایستی در مرجع قضایی شکوائیه‌ی خود را ثبت کنید.

 18. اکبر گفت:

  سلام
  خداقوت
  من راننده موتور سیکلت هستم وبا خودرو تصادف کردم و خودرو به دلیل سرعت بالا به پیاده رو رفت و یک خانم را کشت که رأی کروکی ۵۰ ۵۰شد
  حالا خودرو بیمه داره
  ولی من موتور سیکلت بیمه ندارم و گواهینامه دارم
  خواستم بدونم ۵۰درصد که با من هست را که ندارم پرداخت کنم چی میشه؟ میبرنم زندان؟لطفا جواب بدین

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در چنین مواردی که وسیله نقلیه بیمه‌نامه ندارد، خسارت از محل صندوق تامین خسارت‌های بدنی جبران می‌شود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر، به دو مطلبی که با همین موضوع در سایت مهداد منتشر شده است، مراجعه نمایید.

 19. سعید ت گفت:

  با سلام خدمت شما
  من یک سال پیش تصادف کردم وتمام مراحل دادگاه رو انجام داده ام وقاضی رای به پرداخت دیه از صندوق تامین خسارت داده ولی چون راننده که با موتور من تصادف کرده متواری شده صندوق بهرای دادگاه اعتراض زده آیا به من دیه پرداخت میشود یا نه ودادگاه تجدید نظر برای ابلاغ حکم چقدر طول میکشه ممنون از راهنمایی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   طبق قانون، صندوق تامین خسارت‌های بدنی در موارد متعددی ملزم به جبران خسارات وارده است. یکی از این موارد مربوط به حالتی است که وسیله‌نقلیه مسبب حادثه شناخته نشود مانند حالتی که راننده پس از تصادف از محل حادثه فرار می‌کند. بنابراین، اگر اعتراض صندوق صرفاً به خاطر متواری‌بودن راننده باشد(که بعید به نظر می‌رسد)، اعتراض صحیحی نیست. بااین‌حال، راهی جز این نیست که تا صدور رای قطعی منتظر بمانید. این‌که رسیدگی و صدور رای در دادگاه تجدیدنظر چه مدت طول خواهد کشید، قابل پیش‌بینی نیست.

 20. ایمان گفت:

  سلام تصادفات با خسارت مالی (آسیب دیدک خودرو) که خودروی مقصر بیمه اش تمام شده و راننده خودروی مقصر مالک نیست ،هم می توان از صندوق گرفت؟شرایط را توضیح دهید تشکر. چون همه مطالبی که گفتید درباره خسارت بدنی و دیه بود.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   صندوق تامین خسارت‌های بدنی(همانطور که از عنوان آن نیز پیدا است) صرفاً برای جبران “خسارت‌های بدنی” در برخی از موارد خاص که در متن به‌تفصیل توضیح داده شده، ایجاد گردیده است. صندوق تامین خسارت‌های بدنی، جواز و وظیفه‌ای برای جبران سایر خسارت‌ها(یعنی هر خسارتی جز خسارت‌های بدنی) ندارد.

 21. کامران گفت:

  سلام
  ممنون از این همه تامل و درایت در پاسخ دهی.
  پدرم در سال ۷۴ در حال عبور از خیابان دچار سانحه تصادف میشود و منجر به فوت ایشان در بیمارستان میشود و متهم از صحنه تصادف متواری میگردد.
  طی پیگیری و شکایت ما از فرد ناشناس، و با گذشت چند سال دادگاه، رای قرار منع تعقیب صادر‌نمود.
  تمامیه مدارک پزشکی، شواهد، مستندات، گزارش انتظامی کامل هستند، ولی تا به امروز مطالبه دیه از صندوق تامین یا مشابه را نداشته ایم.
  ۱-حال اگر امکانش باشد، میتوان با گذشت بیشتر از ۲۰ سال، مطالبه دیه کامل نمود؟! و از چه نهادی!؟
  ۲- با توجه به شرایط کشور و بیماری فراگیر کرونا، چقدر زمان خواهد برد؟!

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   یکی از مواردی که در آن، صندوق تامین خسارت‌های بدنی ملزم به جبران خسارت بدنی می‌باشد، حالتی است که وسیله‌نقلیه مسبب حادثه شناخته نشود؛ مانند حالتی که راننده پس از تصادف از محل حادثه فرار می‌کند.
   مراجعه به صندوق تامین خسارت‌های بدنی، گاه باید از طریق دادگاه صورت بگیرد و گاه می‌توان به‌طور مستقیم به صندوق تامین خسارت‌های بدنی مراجعه نمود و خسارات وارده را مطالبه کرد. در هیچ‌یک از این دو روش، امکانِ پیش‌بینیِ مدت زمانِ رسیدگی به پرونده، وجود ندارد. در هر صورت، برای آشنایی با جزئیات نحوه‌ی مراجعه به صندوق تامین خسارت‌های بدنی، روی لینک زیر کلیک کنید و مطلبی را که در این خصوص در سایت مهداد منتشر شده است، مطالعه نمایید. در این مطلب به زبان ساده، تمامیِ جزئیات مربوط به صندوق تامین خسارت‌های بدنی و نحوه‌ی مراجعه به آن، شرح داده شده است:
   http://mahdad.ir/نحوه%E2%80%8Cی-مراجعه-به-صندوق-تأمین-خسارات-ب/

 22. محسن نعمت گفت:

  با سلام وخسته نباشید خدمت شما
  بنده دیروز یه پراید خریدم که بنده خدا میگفت بیمش ۵/۱۰/۹۹تموم میشه و فردای اون روز که یعنی دیروزبود به تاریخ۶/۱۰/۹۹ساعت ۹صبح بیمه را تمدید کردن ومن که ظهر ماشینو تحویل گرفتم و ساعت ۶/۵ غروب بایه عابر تصادف کردم که باعث شکستن پا شد اگر به من بیمه تعلق نگیره و بیمه خسارت به طرف نشه من میتونم از صندوق خسارت درخواست کنم که دیه این بنده خدارو پرداخت کنه یانه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در مواردی که شرکت بیمه خسارات وارده را جبران نکند، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلف به جبران ضرر و زیان وارده می‌باشد. این موارد عبارتند از:
   الف. در حالتی که دارنده وسیله‌نقلیه بیمه‌نامه نداشته باشد یا اعتبار بیمه‌نامه به اتمام رسیده باشد(بیمه‌نامه منقضی شده باشد).
   ب. در حالتی که قرارداد بیمه باطل باشد.
   پ. در مواردی که وسیله‌نقلیه مسبب حادثه شناخته نشود مانند حالتی که راننده پس از تصادف از محل حادثه فرار می‌کند.
   ت. در صورتی که مبلغ دیه افزایش پیدا کند و به این علت، پوشش بیمه‌نامه کسری داشته باشد.
   ث. در صورتی که پروانه فعالیت شرکت بیمه تعلیق یا لغو شود.
   ج. در حالتی که حکم توقف یا ورشکستگی بیمه‌گر صادر شود.
   چ. در صورتی که خسارت بدنی وارد شده از تعهدات قانونی بیمه‌گر خارج باشد.
   ح. در مواردی که مقتول(شخصی که به قتل رسیده/کشته شده) زن ‌باشد، مابه‌التفاوت میان دیه‌ی زن با مرد را باید صندوق بپردازد.

 23. هاجر گفت:

  سلام شوهر من ۵سال پیش تصادف کرد ومقصر هم نبود و۵۰ درصد دیه از صندوق گرفت آیا میتواند ۵۰ درصد بقیه روهم بگیرد.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی؛
   سوال شما، بسیار مبهم است؛ زیرا با وجود این‌که بیان نموده‌اید که همسرتان در این تصادف تقصیر نداشته‌اند، مشخص نیست که چرا صندوق تامین خسارت‌های بدنی به پرداخت ۵۰ درصد دیه محکوم شده است و نه به پرداخت کل دیه. اگر کارشناس اینطور تشخیص داده باشد که همسرتان در آن تصادف “هیچ” تقصیری نداشته است و مورد از مواردی بوده باشد که در آن، صندوق تامین خسارت‌های بدنی موظف به پرداخت دیه است، علی‌القاعده می‌بایست به پرداخت دیه‌ی مرد مسلمان(دیه‌ی کامل) حکم صادر می‌شد. در هر صورت، با توجه به ابهاماتی که در سوال شما وجود دارد، پاسخ‌گوییِ دقیق برای ما امکان‌پذیر نیست.

   موارد پرداخت دیه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی در مطلب زیر به زبان ساده، بیان شده است. مطالعه‌ی این مطلب، شاید به برطرف‌شدن ابهامی که دارید و ما متوجه آن نشده‌ایم، کمک کند:
   http://mahdad.ir/صندوق-تأمین-خسارت%e2%80%8cهای-بدنی/

 24. مصطفي گفت:

  با سلام و خسته نباشيد من برج ۶ سال ۹۸ با ي خوردو تصادف داشتم و راننده خودرو متواري شد و من با امبولانس به بيمارستان منتقل شدم و از ناحيه رباط پا دچار پارگي شدم و .. دادگاه راي به نفع بنده صادر کرد و صندق بيمه را به پرداخت ديه محکوم نمود سوال بنده اينجاس که اکر نماينده بيمه نسبت به حکم اعتراض کنه و پرونده به محاکم تجديد نظر ارجاع بشه بعد مثلا ۲ سال بعد ديه من به تايم قطعي شدن حکم حساب ميشه يا به تايم تصادف؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در مواردی که بیمه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی موظف به پرداخت دیه می‌باشند، باید دیه را براساس قیمت یوم‌الادا (یعنی قیمت روز پرداخت) پرداخت نمایند.

 25. محمد رضا آذری گفت:

  سلام خسته نباشید

  پدر من رفتگر شهرداری هست و شب موتور بهش میزند و فرار میکند و از ناحیه چشم مورد جراحت واقع شده خواستم بدونم الان که اون ادم پیدا نمیشه صندوق می تواند دیه چشم ان و صورت ان را بدهد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مطابق قانون، یکی از مواردی که در آن، صندوق تامین خسارت‌های بدنی “موظف” به جبران ضرر و زیان وارده است، حالتی است که راننده پس از وقوع تصادف از محل تصادف فرار می‌کند. در این مورد نیز با توجه به این‌که راننده از محل تصادف فرار کرده است، صندوق تامین خسارت‌های بدنی باید ضرر و زیان وارده را جبران نماید.

 26. آرسام گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  بنده به همراه همسر و فرزندم باموتورسیکلت توجاده درحال حرکت بودیم که یک خودرو۲۰۶سفیدرنگ ازپشت سربه مابرخوردکردوموتواری شدوبه گفته شاهدان حاظردرمحل که دردادگاهم شهادت دادندخودروفاقدپلاک بوده خلاصه میکنم حالا من کلیه مراحل قانونی روانجام دادم الان حدود۱۹ماه ازتاریخ تصادف گذشته وقاضی گفته که باید۲سال ازتاریخ تصادف بگزره تارای نهایی صادربشه هیچ مشکلی هم نداریم فقط سوال بنده ازشمااینه که کارشناس تصادف فقط یک گزارش صحت تصادف به بنده داده ودرکروکی قیدنشده که خودرو۲۰۶مقصره و نوشته که نظریه نهایی
  درموردعلت تامه تصادف فعلا مقدورنمیباشدوفقط صحت تصادف روتاییدکرده آیا صندق تامین ایرادی ازاین گزارش نمیگیره خواهش میکنم راهنماییم کنیدتاسرسیعتراقدام کنم باتشکرخسته نباشید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در این خصوص، نظریه‌ کارشناس رسمی دادگستری در مورد علت تامه‌ی تصادف مورد نیاز است.

   • آرسام گفت:

    سلام مجدد سپاس از اینکه جواب سوال دیروز منو دادید پیرو سوالی که دیشب از خدمتتون پرسیم درمورد اینکه بنده به همراه همسر و فرزندم باموتورسیکلت توجاده درحال حرکت بودیم و خودرو۲۰۶ازپست سرماروزیرگرفت وپلیس راهورفقط یه گزارش صحت تصادف بهمون داد وقیدکرده که نظریه نهایی در خصوص علت تامه تصادف وجودندارد چندبارپیگیرشدم قاضی پرونده میگه کروکی لازم نیست چونکه طرف متواری شده کروکی نمیدن وقاضی میگه که مهم رای نهایی دادگاه هستش و همون کروکی کفایت می‌کنه حالابایدچکارکنم اگه هیچ راهی نداره وبرای صندق تامین حتمابایدکروکی هم باشه خواهش میکنم راهنماییم کنید که چکارکنم سپاس

    • کارشناس سایت مهداد گفت:

     با سلام

     مخاطب گرامی؛
     در پاسخی که خدمت‌تان ارائه شد، بیان شد که چیزی که مورد نیاز است، مشخص‌شدن علت تامه‌ی تصادف و حادثه است. درواقع، مطابق اصول حقوقی، باید مشخص شود که شما در ورود خسارت به خودتان تقصیر نداشته‌اید و یا این‌که اگر هم تقصیر داشته‌اید، این تقصیر ۱۰۰ درصدی نبوده است. احراز علت تامه‌ی این حادثه هم با روش‌های مختلفی می‌تواند صورت بگیرد. در هر صورت، ما در مورد ضرورت یا عدم ضرورت کروکی، مطلبی را بیان نکردیم.

     قاضیِ محترم پرونده‌ی شما درست اشاره کرده‌اند. چیزی که در نهایت اهمیت دارد و به شما جواز مراجعه به صندوق را می‌دهد، رای نهاییِ دادگاه است. دادگاه با بررسیِ تمامیِ ادله و جزئیات پرونده و با تحلیل نظر کارشناس دادگستری رای نهایی را صادر خواهد کرد و چنانچه در رای خود، صندوق را مسئول جبران خسارت بداند، شما می‌توانید با این رای در صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرونده تشکیل بدهید. کاری که الان از دست شما بر می‌آید این است که صبر بفرمایید تا رای نهاییِ دادگاه صادر شود.

     • آرسام گفت:

      باتشکروسپاس فراوان ازشماوهمکاران محترمتان عذر بنده راپزیراباشید سپاس از اینکه بنده رو راهنمایی کردید.

 27. آرسام گفت:

  باعرض سلام مجدد
  خسته نباشید ببخشید میخواستم راهنماییم کنید که آدرس صندق تامین خرم آبادروچطورپیداکنم هرچه تلاش میکنم ازطریق اینترنت نمیتونم پیداکنم اگه براتون مقدوره خواهش میکنم لطف کنید آدرس صندق تامین خرم آباد وبرام بفرستیدیالطف کنید راهنماییم کنیدچطورپیداش کنم
  با سپاس فراوان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در سایت صندوق تامین خسارت‌های بدنی، قسمت تماس با ما، آدرس شعب صندوق تامین خسارت‌های بدنی در شهرهای مختلف درج شده است.
   لینک سایت:
   http://biif.ir/cmspage.asp?MenuId=6

   آدرس و شماره تماس شعبه خرم‌آباد:
   ۰۶۶-۳۳۲۳۷۳۷۵
   ۶۸۱۷۷۱۶۵۷۴
   خرم آباد، ميدان ۲۲ بهمن، فاز يک کيو، نبش کوچه هنر ۹.

   این آدرس و شماره تماس‌ها در سایت صندوق تامین خسارت‌های بدنی درج شده است. بااین‌حال، حتماً پیش از مراجعه‌ی حضوری، با این شماره‌ها تماس بگیرید و از صحت و درستیِ آدرس، اطمینان حاصل نمایید.

 28. سالار گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون از سایت مفیدتون..بنده سوالم اینه که آیا صندوق تامین خسارت بیمه عین مبلغ دیه که مرجع قضایی صادر میکنه پرداخت میکنه یا کسری کمی کاستی مثلا ب عنوان مثال :دیه بنده سی درصد چیزی حدود هستاد نود دیه بریدن آیا صندوق میتونه کمتر واریز کنه و همه مراحل قانونی هم طی شده و سوال بعدی مثلا دیه سال ۹۹دیه ۳۳۰و سال آینده بیشتره و واریزی بنده اگه تو سال جدید باشه طبق سال جدید حساب میشه یا سال قبل ممنون از سایت خوبتون با تشکر.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر مورد از مواردی باشد که در آن، صندوق تامین خسارت‌های بدنی موظف به پرداخت دیه است، این صندوق، دیه‌ی مقرر در رای مرجع قضایی را پرداخت خواهد نمود. در مورد این‌ هم که دیه‌ی چه سالی ملاک قرار می‌گیرد؛ در این مورد، دیه‌ی یوم‌الادا (روز پرداخت) ملاک است؛ یعنی باید دیه براساس نرخ دیه‌ی همان سالی که پرداخت در آن صورت می‌گیرد، پرداخت شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *