امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۲۴
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
  • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
  • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
  • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۸۲۲
۲۷ اسفند ۱۳۹۶

مسوولیت شهرداری در قبال حفر گودال در معبر عمومی

حفر گودال در معبر عمومی و محل گذر اتومبیل توسط شهرداری بدون نصب علایم هشداردهنده از مصادیق تقصیر و موجب مسوولیت شهرداری در فرض بروز زیان است.

رای دادگاه بدوی:
در این پرونده آقای الف. به طرفیت شهرداری طرح دعوی نموده و مطالبه خسارت کرده است. نامبرده مدعی است خودرو سواری پراید به شماره انتظامی… متعلق به وی داخل گودال حفر شده توسط شرکت وابسته به خوانده سقوط کرده است و برابر نظر کارشناس ۲۲ میلیون ریال به وی خسارت وارد شده است. نظر به جامع اوراق و محتویات پرونده اگرچه کارشناس میزان خسارت وارده را برآورد کرده است، لکن هیچ دلیلی از ناحیه خواهان مبنی بر مقصر بودن خوانده ابراز نشده است. لذا با رعایت اصل برائت و عدم اشتغال ذمه خوانده به استناد ماده ۱۹۷ قانون آیین دادرسی مدنی حکم به بی حقی خواهان صادر و اعلام می­‌گردد. رای صادره حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض و رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رای دادگاه تجدیدنظر:
در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای الف به طرفیت شهرداری نسبت به دادنامه صادره از شعبه اول دادگاه حقوقی جریان امر بر این قرار است که خواهان بدوی در حال تردد با یک دستگاه اتومبیل به داخل گودال حفر شده توسط شرکت خوانده سقوط کرده و موجب ورود خسارت به اتومبیل می‌گردد. دادگاه محترم بدوی با این استدلال که دلیلی از ناحیه خواهان بر تقصیر خوانده ارائه نشده، حکم بر بیحقی خواهان صادر نموده است. با التفات به اوراق پرونده رای معترض­‌عنه مخدوش به‌­نظر می‌رسد، زیرا: ۱.حفر گودال در معبرعمومی و محل گذر اتومبیل­ ها در شهر و سقوط اتومبیل در آن ورود خسارت محرز بوده و نماینده خوانده منکر این امر نشده است. ۲. خوانده دعوی مجوز قانونی بر حفر گودال و نصب علایم هشداردهنده در اطراف آن به صورتی که هر راننده متعارفی متوجه آن گردد را ارائه ننموده. لذا گودال بدون رعایت مقررات قانونی و نکات ایمنی در معبر عمومی حفر شده و سبب بروز خسارت گردیده است. علی­ هذا با احراز تقصیر خوانده مستندا به مواد ۳۵۸ و ۵۱۵ و ۵۱۹ قانون آیین­ دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ و ماده ۳۳۱ قانون مدنی با پذیرش تجدیدنظرخواهی ضمن نقض رای معترض­‌عنه، حکم بر محکومیت خوانده دعوی به پرداخت اصل خواسته به مبلغ بیست و دو میلیون ریال، هزینه دادرسی و حق‌الزحمه کارشناسی صادر می‌نماید. این رای قطعی است.

بیان رای به زبان خودمانی:
در رای که ملاحظه می‌فرمایید، صاحب پراید در حال رانندگی در خیابانی بوده که شهرداری در آنجا گودالی حفر کرده بود، اما از علایم هشداردهنده که هر راننده­ای بتواند آن را ببیند، استفاده نکرده بود. این مساله هم باعث شده بود که پراید داخل گودال بیفتد و آسیب ببیند. صاحب ماشین هم برای مطالبه خسارت به دادگاه حقوقی مراجعه کرد. در دادگاه نخستین، کارشناس میزان خسارت وارده به ماشین را ۲۲ میلیون ریال تشخیص داد. اما دادگاه اعلام کرد، چون هیچ دلیلی از طرف خواهان مبنی بر مقصر بودن خوانده ارائه نشده است، بنابراین شهرداری هیچ تقصیری ندارد و صاحب ماشین هم حقی برای اقامه دعوا و مطالبه کردن خسارت خویش ندارد.
صاحب ماشین از  رای دادگاه نخستین شکایت نمود و پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده شد. دادگاه تجدیدنظر هم به­ درستی رای دادگاه بدوی را رد کرد؛ زیرا کندن گودال در معبر عمومی و هم عدم نصب علایم هشداردهنده تقصیر شهرداری است. همچنین بدون رعایت مقررات قانونی و ایمنی حفر شده است. همه این موارد تقصیر شهرداری محسوب می‌شود و لذا شهرداری باید خسارت صاحب ماشین را جبران نماید و هزینه دادرسی و کارشناسی را با توجه به مطالبه زیان‌دیده بپردازد.
شهروندان گرامی قانون از شما در برابر اقدامات غیر قانونی دیگر نهادها حمایت می­‌کند. اگر هم از اقدامات غیرقانونی آنها خسارتی به شما وارد آید، به موجب قانون باید جبران شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *