امروز پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ مصادف با ۱۴ رجب ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۱۷
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۰
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۷
 • غروب آفتاب: ۱۷:۵۵
 • اذان مغرب: ۱۸:۱۳
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .

مرجع صالح رسیدگی به جرم کلاهبرداری

تاثیرر اشتباه بر سرقت
شاید برای شما هم جای سوال باشد که برای جرم کلاهبرداری به کدام مرجع و دادسرا باید مراجعه بفرمایید. باید بگوییم که در کلاهبردرای سنتی دادسرای محل تحصیل و تصاحب مال غیر، صلاحیت رسیدگی به شکایت کلاهبرداری را دارد.

دادسرای محل تحصیل و تصاحب مال غیر، صلاحیت رسیدگی به شکایت کلاهبرداری را دارد.

خلاصه جریان پرونده:
حسب محتویات پرونده آقای سعیدواری به دادسرای شهرستان خود مراجعه و از آقای شیبداریان به اتهام جعل امضای رئیس هیات مدیره شرکتی در چک های صادره از حساب خود و کلاهبرداری از طریق مذکور شکایت و تقاضای رسیدگی نموده است و سپس شاکی مزبور در توضیح شکوائیه خود در شعبه اول بازپرسی دادسرا اعلام نموده که با توجه به مبلغ چک که دویست میلیون تومان بوده، قرار تامین صادر و در شهر دیگری تعدادی جوجه یک روزه توقیف و به شخصی به نام آقای سلجوقیان به عنوان حافظ سپرده شده که مشارالیه به اتفاق آقای شیبداریان آنها را در تهران فروخته است.
متعاقباً دادسرای عمومی و انقلاب با این استدلال که در  حوزه قضایی آن دادسرا کلاهبرداری و فروش مال غیر صورت نگرفته و فروش مال غیر در تهران بوده است، قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای دیگر صادر و در مرجع اخیر نیز بازپرس همان دادسرا با این توضیح که با صدور قرار تامین خواسته، اموال شرکت در آن شهرستان توقیف و تصاحب شده و ارکان بزه تحصیل و تصاحب مال غیر در شهر مزبور به وقوع پیوسته قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای عمومی و انقلاب همان شهرستان صادر و با حدوث اختلاف در صلاحیت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و به این شعبه ارجاع شده است.

رای دیوان عالی کشور:
در خصوص حدوث اختلاف نظر قضایی راجع به صلاحیت رسیدگی فی مابین دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …. و دادسرای عمومی و انقلاب تهران با توجه به محتویات پرونده و جهات مندرج در قرار عدم صلاحیت صادره از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، حوزه قضایی شهرستان اولیه برای رسیدگی به پرونده مطروحه صالح خواهد بود.
همچنین با اعلام صلاحیت رسیدگی مرجع مزبور در مورد اختلاف حاصله رفع اختلاف می نماید و مقرر است دفتر پرونده را از موجودی کسر و به مرجع مربوط ارسال نماید.

بیان رای به زبان ساده:
دوستان مهدادی در مورد اختلاف صلاحیت باید عرض کنیم که ممکن است بین دو دادسرا در دو استان اختلاف در صالح بودن در رسیدگی پیس بیاید که یا مثبت است یا منفی. یعنی یا هر دو می گویند ما صالحیم و یا هر دو می گویند دیگری صالح است. در رایی که بالا ذکر شد بیان گردیده که هر دو دادسرا دیگری را صالح دانسته .
لذا پرونده برای حل اختلاف پیش آمده به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. در دیوان هم در خصوص رفع اختلاف شهری را صالح دانسته که در آن مال حاصل شده و توسط متهم تصاحب شده است؛ به عبارتی آخرین رکن کلاهبرداری در آن شهر و محل واقع شده است.

4 پاسخ به “مرجع صالح رسیدگی به جرم کلاهبرداری”

 1. شيوا گفت:

  با سلام
  من شغلم آرايشگري هست
  شخصي به بهانه شركت در همايش هاي زيبايي و سواستفاده از اتحاديه آرايشگران تهران، از من مبلغى أو تحت عنوان ثبت نام در همايش گرفتند وأريزي به كارت شخصى بوده كه ادعاى برگزارى همايش و كرده است.
  امروز متوجه شدم كه كلاهبرداري بوده.
  الان شماره هايي كه ازشون دارم به همراه فيش واريزي و همچنين پيامك هايي كه به من دادند هست.
  راهنمايي ميكنيد كه كجا بايد برم براي شكايت؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر صرفا دروغ بوده است و ادعای کذب بوده که می توانید به شورای حل اختلاف( زیر بیست میلیون تومان ) مراجعه بفرمایید و بیشتر هم دادگاه حقوقی و تقاضای استرداد وجوه را نمایید.

   با ما همراه باشید

 2. مجیدبابا گفت:

  باسلام
  بنده یک گوشی از سایت اینترنتی خریده و تحویل گرفتم ودر زمان تحویل فروشنده ادعا کرد که گوشی ریجستری میباشد. نیازی به ثبت ندارد .ولی بعد از گذشت یکماه گوشی رو ریست کردم وحالا از سامانه همتا پیام امده که این شناسه در سامانه ثبت نشده
  باتماس با فروشنده گفتند ک این کدها رو بزنید تا فعال شود.
  ولی این کار خلاف سازو کار قانونی هست و بعدها دچار مشکل خواهم. شد
  من از چه طریقی میتوانم بحقم. برسم ورسیدگی بشه بمشکل من بعد یکماه خورده ای از خرید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   مخاطب محترم به فروشنده مراجعه بفرمایید. البته این موردی که می فرمایید مشکلی ایجاد نمی کند. چون دوباره کد برای شما می آید و اخلالی ایجاد نمی شود.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *