امروز دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۲ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۳۲
  • طلوع آفتاب: ۰۷:۰۱
  • اذان ظهر: ۱۱:۵۶
  • غروب آفتاب: ۱۶:۵۱
  • اذان مغرب: ۱۷:۱۱
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۱
  • امام حسن عسکری – علیه السلام – فرمود: علامت و نشانه ایمان پنج چیز است: انگشتر به دست راست داشتن، خواندن پنجاه و یک رکعت نماز (واجب و مستحبّ)، خواندن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» را (در نماز ظهر و عصر) با صدای بلند، پیشانی را در حال سجده روی خاک نهادن، زیارت اربعین امام حسین – علیه السلام – انجام دادن.

مرجع صالح رسیدگی به جرم کلاهبرداری

تاثیرر اشتباه بر سرقت
شاید برای شما هم جای سوال باشد که برای جرم کلاهبرداری به کدام مرجع و دادسرا باید مراجعه بفرمایید. باید بگوییم که در کلاهبردرای سنتی دادسرای محل تحصیل و تصاحب مال غیر، صلاحیت رسیدگی به شکایت کلاهبرداری را دارد.

دادسرای محل تحصیل و تصاحب مال غیر، صلاحیت رسیدگی به شکایت کلاهبرداری را دارد.

خلاصه جریان پرونده:
حسب محتویات پرونده آقای سعیدواری به دادسرای شهرستان خود مراجعه و از آقای شیبداریان به اتهام جعل امضای رئیس هیات مدیره شرکتی در چک های صادره از حساب خود و کلاهبرداری از طریق مذکور شکایت و تقاضای رسیدگی نموده است و سپس شاکی مزبور در توضیح شکوائیه خود در شعبه اول بازپرسی دادسرا اعلام نموده که با توجه به مبلغ چک که دویست میلیون تومان بوده، قرار تامین صادر و در شهر دیگری تعدادی جوجه یک روزه توقیف و به شخصی به نام آقای سلجوقیان به عنوان حافظ سپرده شده که مشارالیه به اتفاق آقای شیبداریان آنها را در تهران فروخته است.
متعاقباً دادسرای عمومی و انقلاب با این استدلال که در  حوزه قضایی آن دادسرا کلاهبرداری و فروش مال غیر صورت نگرفته و فروش مال غیر در تهران بوده است، قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای دیگر صادر و در مرجع اخیر نیز بازپرس همان دادسرا با این توضیح که با صدور قرار تامین خواسته، اموال شرکت در آن شهرستان توقیف و تصاحب شده و ارکان بزه تحصیل و تصاحب مال غیر در شهر مزبور به وقوع پیوسته قرار عدم صلاحیت به شایستگی دادسرای عمومی و انقلاب همان شهرستان صادر و با حدوث اختلاف در صلاحیت پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و به این شعبه ارجاع شده است.

رای دیوان عالی کشور:
در خصوص حدوث اختلاف نظر قضایی راجع به صلاحیت رسیدگی فی مابین دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …. و دادسرای عمومی و انقلاب تهران با توجه به محتویات پرونده و جهات مندرج در قرار عدم صلاحیت صادره از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، حوزه قضایی شهرستان اولیه برای رسیدگی به پرونده مطروحه صالح خواهد بود.
همچنین با اعلام صلاحیت رسیدگی مرجع مزبور در مورد اختلاف حاصله رفع اختلاف می نماید و مقرر است دفتر پرونده را از موجودی کسر و به مرجع مربوط ارسال نماید.

بیان رای به زبان ساده:
دوستان مهدادی در مورد اختلاف صلاحیت باید عرض کنیم که ممکن است بین دو دادسرا در دو استان اختلاف در صالح بودن در رسیدگی پیس بیاید که یا مثبت است یا منفی. یعنی یا هر دو می گویند ما صالحیم و یا هر دو می گویند دیگری صالح است. در رایی که بالا ذکر شد بیان گردیده که هر دو دادسرا دیگری را صالح دانسته .
لذا پرونده برای حل اختلاف پیش آمده به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. در دیوان هم در خصوص رفع اختلاف شهری را صالح دانسته که در آن مال حاصل شده و توسط متهم تصاحب شده است؛ به عبارتی آخرین رکن کلاهبرداری در آن شهر و محل واقع شده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *