امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با ۱۹ رجب ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۵:۳۹
  • طلوع آفتاب: ۰۷:۰۳
  • اذان ظهر: ۱۳:۱۱
  • غروب آفتاب: ۱۹:۱۹
  • اذان مغرب: ۱۹:۳۷
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۹
  • امام رضا (ع): ايمان يك درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا يك درجه بالاتر از ايمان است و به فرزند آدم چيزى بالاتر از يقين داده نشده است.
+-
بازدید: ۱۰۱۲
۲۶ اسفند ۱۳۹۶

مانور متقلبانه در کلاهبرداری

برای آن که بتوان کسی را به اتهام کلاهبرداری تحت تعقیب قرار داد، باید او مانور متقلبانه به کار برده باشد؛ یعنی کارهایی انجام دهد که متقلبانه بوده و موجب فریب دیگری شود. حال اگر شخصی به دیگری صرفأ دروغ بگوید و در اثر این دروغ او را فریب دهد و اموال او را ببرد، آیا می‌توان گفت که او کلاهبردار است؟

در مطالب مربوط به کلاهبرداری آموختیم برای آن که بتوان کسی را به اتهام کلاهبرداری در دادگستری تحت تعقیب قرار داد، باید او مانور متقلبانه به کار برده باشد؛ یعنی کارهایی انجام دهد که متقلبانه باشد و در نتیجه دیگری را فریب دهد. حال آن­­چه مهم می­‌باشد این است که اگر شخصی به دیگری صرفأ دروغ بگوید و در اثر این دروغ او را فریب دهد و اموال او را ببرد، آیا کلاهبردار است؟ یعنی می­‌توان گفت که صرف دروغ گفتن عمل متقلبانه است؟ با داستان یک پرونده امروز همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌­ها را پیدا کنیم.

دادگاه در حال رسیدگی به پرونده­‌ی آقای مهاجر می‌­باشد. آقای مهاجر که حالا کسی از مکان زندگی و اقامت­­‌گاه او خبر ندارد و به همین علت هم مشخصات بیش­تری از او در پرونده موجود نیست، بخاطر شکایت آقای عظیم‌­پور در دادگاه حاضر شده­‌است. ماجرا از این قرار است که آقای مهاجر به آقای عظیم­‌پور گفته‌است که در شهرک آزمایش آشنا دارد و می­‌تواند خیلی سریع گواهی‌­نامه پایه یک برای او فراهم کند در حالی که این مطلب واقعیت نداشته و در واقع، دروغ گفته‌­است. در نتیجه او از این طریق فریب خورده و مبلغ یک میلیون و سیصد هزار تومان را با کارت عابربانک به حساب آقای مهاجر واریز کرده­‌است. حالا آقای عظیم‌­پور به دادسرا مراجعه و از آقای مهاجر شکایت کرده‌­است. دادسرا پس از انجام تحقیقات لازم، به اتهام کلاهبرداری برای آقای مهاجر کیفرخواست صادر و پرونده را به دادگاه می­‌فرستد. دادگاه پس از بررسی پرونده و ادله و مدارک موجود، آقای مهاجر را از اتهام کلاهبرداری تبرئه ­کرد؛ یعنی حکم داد که او در خصوص این اتهام بی‌­گناه است. دادگاه این­‌طور دلیل آورد که برای کلاهبرداری حتماً باید فعالیت متقلبانه انجام شود و اگر شخصی فقط دروغ گفته باشد، نمی­‌توان این دروغ گفتن را فعالیت متقلبانه به حساب آورد حتی اگر در اثر این دروغ، طرف مقابل او فریب خورده و به واسطه آن، اموال خود را از دست داده باشد. آقای عظیم­‌پور به این حکم اعتراض کرد و پرونده در دادگاه تجدیدنظر مطرح شد. دادگاه تجدیدنظر هم با توجه به همین دلیل، حکم صادرشده را تأیید کرد.

حال آقای عظیم‌­پور برای اینکه بتواند به مال خود دست پیدا کند، چه کار باید کند؟
در این حالت آقای عظیم‌­پور دیگر راهی برای شکایت کردن از آقای مهاجر ندارد و نمی‌تواند از او شکایت کند چون حکم بر برائت(بی‌گناه بودن) آقای مهاجر صادر شده‌است! او صرفاً می­‌تواند بدون شکایت­ کردن، از روش­‌های حقوقی استفاده نموده و دعوایی را با عنوان استیفای بلاجهت(نامشروع) مطرح کند. در این حالت آقای عظیم­‌پور برای دستیابی به اموال خود باید پس از تنظیم دادخواست به دادگاه حقوقی مراجعه نماید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *