امروز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۳۰
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۵۹
  • اذان ظهر: ۱۱:۵۵
  • غروب آفتاب: ۱۶:۵۱
  • اذان مغرب: ۱۷:۱۱
  • نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۰
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۸۲۶
۳ فروردین ۱۳۹۹

قمار بازی ممنوع! ( قسمت دوم)

همراهان عزیز سایت مهداد قوه قضاییه، سلام و عیدتان مبارک! امسال هم افتخار داریم در خدمتتان باشیم و ان شاالله پاسخگوی نیازهای قضایی شما عزیزان باشیم. به سراغ ادامه بررسی قماربازی از منظر حقوق کیفری می رویم. با ما همراه باشید...

ابعاد کیفری قماربازی( قسمت دوم)

همراهان عزیز سایت مهداد! هر کسی آلات و وسایل مخصوص قماربازی را بخرد، حمل یا نگهداری نماید یا آلات و وسایل مخصوص قماربازی را بسازد، بفروشد و یا در معرض فروش قرار دهد یا از خارج وارد نماید و یا در اختیار کس دیگری قرار دهد هم مجرم است. بنابراین این هشت رفتار هم جرم دانسته شده اند.
حواسمان باشد که اینکه چه وسیله ای برای قماربازی استفاده می شود و تطبیق مصداق با حکم، مسلماً با قاضی است. چرا که قانون فقط حکم کلی و جرم بودن را بیان می نماید و پیدا کردن مصداق و توصیف کیفری آن با مقام قضایی است. البته باید عرف هم دخیل بدانیم؛ یعنی باید مردم وسیله ایرا غالباً برای قمار بدانند. بعضی وسایل صرفاً برای بازی و سرگرمی به کار می روند و آلت قمار محسوب نمی شوند    .
حتی در قانون دایر کردن قمارخانه و با دعوت مردم برای قمار به آن مکان هم جرم است و مجازات دارد. پولی هم که در قمار رد و بدل می شود به عنوان جریمه ضبط می شود و نه به برنده و نه به بازنده برگردانده نمی شود. به عبارتی چون قما عملی خلاف قانون و غیر شرعی است موجب نقل و انتقال مال به برنده نیست و اثر قانونی نقل و انتقال و تملیک و تملک را ندارد.
البته رویه قضایی در مورد کسی که بازی را باخته و پولی پرداخت کرده با توجه به همه شرایط در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی، قرار تعلیق تعقیب و یا تعلیق مجازات صادر می نماید.

برای مطالعه قسمت اول این یادداشت به مطلب قبل مراجعه فرمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *