امروز دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ مصادف با ۲۱ شوال ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۰۳
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۶
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۴
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۵
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۳
  • پیامبر اکرم (ص): هر کس بخشی از کار مسلمانان را بر عهده گیرد و در کار آن‌ها مانند کار خود دلسوزی نکند، بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد.
+-
بازدید: ۱۱۳۷
۶ تیر ۱۳۹۷

فروش ماشین امانی، خیانت در امانت است…

ماجرای داستان امروز مربوط به آقای امیدواری می‌شود. او و خانواده‌اش برای سفر ضروری که برایشان پیش آمده بود، ‌مجبور شدند ماشین خود را به نمایشگاه اتومبیل سر خیابانشان بسپارند. متاسفانه خانه آنها قدیمی بود و پارکینگ برای پارک ماشین خود نداشتند. بنابراین مجبور شدند که ماشین را امانت بسپارند و در پارکینگ...

ماجرای داستان امروز مربوط به آقای امیدواری می‌شود. او و خانواده‌اش برای سفر ضروری که برایشان پیش آمده بود، ‌مجبور شدند ماشین خود را به نمایشگاه اتومبیل سر خیابانشان بسپارند. متاسفانه خانه آنها قدیمی بود و پارکینگ برای پارک ماشین خود نداشتند. بنابراین مجبور شدند که ماشین را امانت بسپارند و در پارکینگ نمایشگاه اتومبیل قرار دهند.
از قضا بعد از اینکه ماشین را به امانت سپردند و به مسافرت رفتند، یکی از مشتریان که برای خرید اتومبیل به نمایشگاه آمده بود و پس‌انداز چندانی هم نداشت، از ماشین آقای امیدواری که پژو ۴۰۵ مدل ۷۲ بود، خوشش آمد و اصرار کرد که ماشین را بر‌می‌دارد. صاحب نمایشگاه هم که خودش را به‌عنوان مالک واقعی ماشین جا زده بود گفت با یک مبایعه‌نامه غیر‌رسمی به شرطی که ۸ میلیون تومان پرداخت کنی، ماشین را به تو می‌فروشم. بعد از تحویل ماشین هم ظرف مدت یک ماه نسبت به تنظیم سند رسمی انتقال ماشین به نام شما اقدام می‌کنم…
اما بعد از یک ماه هیچ خبری نشد و هیچ سند رسمی به نام خریدار ماشین آقای امیدواری تنظیم نشد… از طرف دیگر آقای امیدواری که بعد از یک هفته از سفر برگشته بود، متوجه شد که ماشینش به دیگری منتقل شده است و امین که صاحب نمایشگاه اتومبیل است خیانت در امانت نموده است. آقای امیدواری هم از روی اعتمادی که به صاحب نمایشگاه اتومبیل داشت هیچ رسیدی نگرفته بود اما الحمدلله مدارک ماشینش کامل بود و توانست در دادگاه و دادسرا ادعای خود را ثابت کند.
از طرف دیگر ماشین به دستور موقت قاضی، توقیف می‌شود و پرونده تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد و در حین رسیدگی معلوم می‌شود صاحب نمایشگاه چه خیانتی کرده است!

مخاطبان همیشه همراه سایت مهداد، لازم است بدانید با توجه به اینکه خودرو به عنوان امانت به صاحب نمایشگاه سپرده شده بود و با اینکه مالک ماشین پژو نبوده اقدام به فروش آن نموده است، بنابراین به نوعی تصاحب است که از اقدامات جرم خیانت در امانت است و در عین حال مال غیر( آقای امیدواری) را نیز فروخته است. بنابراین وقتی یک عمل دو عنوان مجرمانه( هم خیانت در امانت و هم انتقال مال غیر) داشته باشد، تعدد معنوی جرم است و ماده ۱۳۱ قانون مجازات اسلامی اعمال می‌شود.
از طرف دیگر آقای امیدواری هم ناشی از بزرگواری که از خودشان نشان دادند و از آنجا که صاحب نمایشگاه هم محله‌شان بودند و رودروایسی داشتند، گذشت کردند. ناشی از این گذشت هم در تعیین مجازات طبق ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی به صاحب نمایشگاه تخفیف دادند. اما چون خیانت در امانت غیرقابل‌گذشت است کلا مجازات منتفی نمی‌شود. اگراینطور باشد که خیلی خوش به حال صاحب نمایشگاه ماشین با آن خودروهای رنگانگ و جورواجورش می‌شود … با اینکه این هم ماشین برای فروش داشت دست گذاشت روی ماشین‌امانتی آقای امیدواری که آن هم از سر ناچاری به صاحب نمایشگاه سپرده بود. بنابراین نمی‌شود گفت که جرمش بدون هیچ مجازاتی باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *