امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ مصادف با ۸ ربيع أول ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۴:۵۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۸
 • اذان ظهر: ۱۱:۴۹
 • غروب آفتاب: ۱۷:۱۸
 • اذان مغرب: ۱۷:۳۷
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۶
 • امام حسن(ع): علم و دانش را - از هر طريقي - فرا گيريد، و چنانچه نتوانستيد آنرا در حافظه خود نگه داريد، ثبت کنيد و بنويسيد و در منازل خود - در جاي مطمئن - قرار دهيد.
+-
بازدید: ۴۴۳۰۴
۲۳ بهمن ۱۳۹۷

زیر و بم صلح عمری

قرارداد صلح عمری یکی از ظرفیت‌های موجود در عالم حقوق است که ملک را در دوران حیات خود به دیگری منتقل می‌کنید اما حق استفاده و اجاره را تا پایان عمرتان برای خودتان محفوظ نگه می‌دارید.

با صلح عمری آشنا شوید…

همراهان عزیز سایت مهداد شاید واژه صلح عمری را تا به حال شنیده باشید اما با مفهوم آن به طور دقیق آشنا نباشید.بنابراین با ما همراه باشید…

در ابتداي بحث لازم است با واژه‌ي صلح آشنا شويم. وقتي واژه‌ي صلح را مي‌شنويم تقريبا يك معنا به ذهن همه‌ي ما خطور مي‌كند و آن اين است كه وقتي اختلافي بين دو يا چند نفر برقرار است آن‌ها با هم توافق مي‌كند كه مثلا هر طرف از بخشي از خواسته‌هاي خودش صرف‌نظر كند تا هردو تا حدودي به نتيجه‌ي مطلوب خود برسند به عبارت ديگر آن‌ها با هم آشتي و سازش مي‌كنند. حالا اگر بخواهيم يك تعريف حقوقي از واژه‌ي صلح ارائه بدهيم محدود به اين تعريف نخواهد بود و علاوه براينكه صلح شامل مواردي مي‌شود كه بين دو نفر اختلاف و دعوايي برقرار است. صلح شامل مواردي نيز مي‌شود كه هيچ‌گونه دعوايي بين دو طرف برقرار نيست ولي آن‌ها در انجام امري با هم توافق و سازش مي‌كنند و به اين علت به آن صلح گفته مي‌شود كه توافق آن‌ها هيچ عنواني در قانون ندارد. مثلا مانند اجاره يا عقد بيع نيست كه بطور خاص قانون در مورد آن صحبت كرده‌باشد بلكه افراد در توافق خود موضوعي را بوجود مي‌آورند كه در هيچ جاي قانون از آن صحبتي نشده است.
و اما واژه‌ي عمري؛ همانطور كه از ظاهر آن مشخص است از عمر مي‌آيد و منظور از آن به معناي طول عمر يك فرد است حال اينكه طول عمر چه كسي؟ در قرارداد ذكر مي‌شود مثلا طول عمر مالك يا طول عمر خريدار يا طول عمر يك نفر ديگر كه در قرارداد نام او را ذكر مي‌كنند.

و در نهايت اين كه معني اين دو واژه در كنار هم چيست؟!
آنچه كه بايد خدمت شما عرض كنم اين‌است كه ما در قانون عنواني به نام صلح عمري نداريم و فقط عمري در قانون براي حق انتفاع عمري بكار برده شده است. حق انتفاع به معناي حق استفاده از مالي است مثلا دوست شما به شما مي گويد صرفا حق استفاده از آپارتمان من را داري ولي اين به معناي اين نيست كه شما مالك آن شده‌ايد و حق انتفاع و استفاده صرفا اجازه‌اي به شما مي‌دهد كه از آن مال استفاده كنيد ولي حق انتقاع عمري به اين معناست كه مالك براي استفاده شما مدت قرار مي‌دهد كه آن مدت عمر و زنده بودن يك شخص است. اين مدت‌ها مي‌تواند به اين صورت‌ها باشد؛ مثلا بگويد تا زماني كه من زنده‌ام حق استفاده داري يا بگويد تا زماني كه خودت زنده هستي حق استفاده داري يا بگويد تا زماني كه مادرم يا خواهرم ( يا هر شخص ديگر) كه زنده است حق استفاده داري.
مي‌توانيم صلح عمري را با تركيب معاني اين دو واژه اين‌گونه تعريف كنيم كه هر شخصي مي‌تواند در قراردادي كه در دفاتر اسناد رسمي منعقد مي‌شود ملك يا املاكي از خود را به نام ديگري بزند ولي واگذاري ملك به ديگري با شرط يا شروطي باشد. مثلا او اگرچه مي‌خواهد ملكش را به ديگري واگذار كند ولي چون مي‌خواهد خودش تا آخر عمر در آن زندگي كند در دفترخانه آن ملك را به كسي كه مي‌خواهد واگذار مي‌كند. ولي مي‌گويد تا زماني كه زنده هستم خودم مي‌خواهم در ملكم سكونت كنم و پس از فوت من تو حق سكونت يا اجاره و را داري. مثلا پدري ٣پسر و ٢دختر دارد و ثروتمند است و مي‌خواهد يك آپارتمان را به پسري نيازمند بدهد كه مي‌خواهد ازدواج كند اما مي‌داند كه اگر در وصيت‌نامه‌اش بنويسد چنين ملكي به آن پسر برسد فرزندانش ممكن است است به نحوي از زير بار اين وصيت شانه خالي كنند بنابراين براي اينكه مطمئن شود كه حتما پس ازفوتش اين ملك به آن پسر مي‌رسد به دفترخانه مي‌رود و با شرط صلح عمري اين ملك را به او منتقل مي‌كند و مي‌گويد اگرچه كه اين ملك براي اين پسر است. ولي تا زماني كه من زنده هستم خودم در اين ملك سكونت مي‌كنم و حق فروشش را نداري. يا مثلا شروط ديگري در قرارداد مي‌گذارد مثلا اينكه شما مي‌توانيد صرفا ملك را اجاره دهيد يا خودت از آن استفاده كني ولي تا زماني كه من زنده هستم حق فروشش را نداري.
بنابراين ديديد كه يك امكان خوب در قانون وجود دارد كه اگر شما مي‌خواهيد تمام يا بخشي از دارايي هاي خود را به ديگري واگذار كنيد و اطمينان نداريد كه وراث شما پس از فوت شما طبق وصيت‌نامه عمل كنند و از طرفي ديگر خودتان نياز داريد كه درآن ملك سكونت كنيد ‌می‌توانيد آن ملك را با شرط صلح عمري به ديگري واگذار كنيد. در اين‌صورت شما به هدف خود رسيده‌ايد.

235 پاسخ به “زیر و بم صلح عمری”

 1. رها گفت:

  در صلح عمرا باید هر دو نفر در دفترخانه حضور داشته باشند یا فقط مالک می تواند بدون حضور شخصی که می خواهد ملکش را بعدا به او بدهد اینکار را انجام دهد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   از نظر قانون مدنی مشکلی ندارد
   با ما همراه باشید

  • فرید بندگان گفت:

   در پاسخ خانم رها الزاما مصالح و متصالح میبایست هم زمان در دفترخانه حضور یابند

  • زهرا گفت:

   من نه فرزند دارم ونه شوهراما املاک زیادی دارم که می خواهم بعد از مرگ من فقط به سه خواهرم برسدنه به برادرانم . ایا صرفا نوشتن این مورد در وصییت نامه کافی است ؟

   • کارشناس سایت مهداد گفت:

    با سلام و احترام

    خیر، وصیت‌کردن نمی‌تواند کمکی به شما کند زیرا قواعد مربوط به نحوه‌‌ی تقسیم اموال شخص پس از مرگ او، غیرقابل توافق است و وصیت افراد صرفاً نسبت به یک‌سوم اموال‌شان اعتبار دارد.‌
    اگر تصمیم دارید شخص دیگری جز خواهران‌تان از اموال شما بهره‌مند نشوند، در زمان حیات خود باید به‌ نحوی آن‌ها را به ایشان واگذار کنید. اگر این اموال در زمان فوت شما به نام شما باشد، تقسیم آن‌ها طبق قواعد ارث صورت خواهد گرفت و به برادران‌ تان هم سهم خواهد رسید؛ چه وصیت کرده باشید و چه نکرده باشید.

   • نیکو گفت:

    چرا به برادرتان چیزی نمیخواهید بدهید با این کار دشمنی بین خواهر و برادر میشود .

  • مریم گفت:

   سلام
   پدرشوهر من در قید حیاته
   در صورت فوت شوهر اول ارث تقسیم میشه یا اول مهریه زن پرداخت میشه؟
   اموال شوهرم بیشتر از مقدار مهریه من هست

 2. حمید احمدی گفت:

  سلام مادر من بامن صلح عمری کرده سوال من این است اگر من زودتر از مادرم بمیرم آیا پس از مرگ مادرم آیا این قرداد برای فرزندانم باقیست یا از بین میرود اگر از بین میرود چکاری باید انجام دهم چون من بیماری قلبی دارم ونمی خواهم حق فرزندانم نابود شود

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قرارداد از بین نمی رود و عقد لازم است و همچنان جزو مایملک شما باقی است و به فرزندانتان می رسد
   با ما همراه باشید

 3. مهتاب بابایی گفت:

  سلام
  پدر من از همسر اولش ۵ فرزند دارد و بعد از فوت همسر اولش مادرم رو عقد میکنه و از مادرم صاحب ۳ فرزند میشه. آیا پدرم میتونه عقد صلح عمری رو ثبت کنه به این صورت که بعد از مرگش تا مدتی که مادرم درقید حیات است از منزلش استفاده کنه و بعد از فوت مادرم؛ منزلش تقسیم ارث بشه؟ آیا الان که فرزند ناتنی وجود داره، کسی میتونه این عقد رو باطل کنه یا زیرش بزنه و…؟
  اگه جواب بدید ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله با مراجعه به دفتر خانه اسناد رسمی و در قالب حق عمری می تواند این کار را انجام دهد و فرزندان تنی و ناتنی قانوناً نمی توانند مانع این کار شوند.
   با ما همراه باشید

 4. ستاره خدایاری گفت:

  سلام
  پدر من فوت شده و مادرم داره در خونه ایکه قانونا به منو برادر و خواهرم میرسه زندگی میکنه، مادرم از ازدواج اولش ۴ بچه داره و مهریه اش هم ۲۰۰ سکه اس، سوال اول ایا بعد از فوت مادر اون بچه ها میتونن از مهریه مادر سهم بخوان؟ ایا ما میتونیم صلح عمری کنیم که مادر تا زنده هست در خونه بمونه و ما خونرو نفروشیم ودر مقابل او مهری اش و یک هشتم رو ببخشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   ‌سلام مخاطب محترم
   بله به همه شما که فرزند هستید از مهریه که مال مادر است ارث می رسد.
   سوال دوم هم بله ممکن است و بستگی به توافق شما و مادرتان دارد و در صورت رضایت ایشان امکان پذیر است.
   با ما همراه باشید

 5. پرویز نوروزی گفت:

  باسلام . من میخواهم اپارتمان و ماشینم را به همسر و فرزندم صلح عمری بکنم . فرزند دیگری از زن سابقم دارم . ایا این فرزند بعد از فوت من از اپارتمان وماشین که تنها دارایی من است ارث میبرد ؟ اگر پاسخ بدهید ممنون میشم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   قرارداد صلح لازم است و قابل فسخ نیست، مگر در صورت وجود شریط مقرره برای فسخ قرارداد. می توانید به مطلب زیر مراجعه فرمایید.
   http://mahdad.ir/3240-2/
   با ما همراه باشید

 6. پرویز نوروزی گفت:

  باسلام . من میخواهم اپارتمان و ماشینم را به همسر و فرزندم صلح عمری بکنم . فرزند دیگری از زن سابقم دارم . ایا این فرزند بعد از فوت من از اپارتمان وماشین که تنها دارایی من است ارث میبرد ؟ اگر
  پاسخ بدهید ممنون میشم
  شما حرف بیربطی زدید من اولین بار است که سوال کردم

 7. سمانه کرد گفت:

  سلام. ایا مردی که فرزند ندارد میتواند ملکی را با صلح عمری به زنش بدهد؟ بعدها پدر و مادر و خواهر و برادر مرد میتوانند صلح عمری را طبق قانون ارث فسخ نمایند؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در صلح عمری شرایطی برای فسخ وجود دارد و به صرف دلیلی که می فرمایید قابل تحقق نیست.
   با ما همراه باشید

 8. گندم گفت:

  سلام .پدر من دو تا پسر و دوتا دختر دارد .دو تا آپارتمان یکی به نام خودش و دیگری به نام مادرم بود .سه سال پیش و بدون خبر دخترانش این دو آپارتمان را برای این دو پسر صلح عمری کرده اند. حالا پدر فوت شدن و مادر در قید حیات هستن و پشیمان .آیا میتونن صلح رو باطل کنن ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به اندازه ای که سهم مادرتان باشد با عنایت به قانون و شرایط فسخ صلح می تواند صلح را فسخ کند.
   با ما همراه باشید

 9. میلاد گفت:

  با سلام
  در صورت ثبت رسمی صلح عمری در دفترخانه ، آیا زوجه می تواند با این ادعا که زوج مالک ملکی است که به او صلح عمری شده است ، تقاضای اخذ مهریه از محل فروش آن ملک را بدهد ؟ با فرض این که صلح کنندگان در قید حیات اند.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب ارجمند
   بله. با صلح عمری ایشان مالک ملک می شوند. مشکلی وجود ندارد.
   با ما همراه باشید.

 10. وحید گفت:

  با سلام اگر ملکی به نام شخص صلح عمری شود، جز اموال وی به حساب می آید و امکان توقیف آن وجود دارد؟ به عنوان مثال با شکایت همسر بابت طلب مهریه این ملک قابل توقیف است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   با صلح عمری طرف مالک اعیان می شود ولی تا زمان زنده بودن مالک منافع نمی شود در منافع تصرفی نمود.

   با ما همراه باشید

 11. سحر گفت:

  سلام
  همسر برادر بنده مهریه خود را اجرا گذاشته است و پدرم برای اینکه حقی از املاک وی را ب جهت مهریه از ارثی که از پدرم ب برادرم میرسد طلب نکند می خواهد کل املاک خود را به فرزندان دیگر جز پسری ک مشکل مهریه دارد صلح عمری کند یعنی همه املاکش را ب فرزندان دیگرش صلح عمرا کند ایا این امکان پذیر است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله می توانند. اما مهریه حق مسلم خانم است و غیر از آن ممکن است به برادر شما مالی تعلق نگیرد و در عمل از دارایی پدرشان محروم شوند.
   با ما همراه باشید

 12. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگر منزل و ماشین را بنام دخترانم صلح عمری نمایم . آیا همسرم میتواند بعد از طلاق بعنوان طلب مهریه آن ملک و ماشین را توقیف نماید ؟

 13. سارا اديب گفت:

  سلام خسته نباشيد
  من داراي يك خواهر محجور هستم كه در بهزيستي بستري هست. مادرم قصد داره تمام اموالش رو براي من صلح عمرا كنه كه بعد از فوت ايشون دولت سهم خواهرم رو براي خودش برنداره. چون بعد از فوت دولت سهم ارث خواهرم رو براي خودش برميداره. ايا اين مساله امكان داره كه با صلح عمرا بعد از فوت همه دارايي به من برسه ولي تا مادرم در قيد حيات هست خودش استفاده كنه؟ ما هدفمون اينه پولمون دست دولت نيفته!

 14. سامی گفت:

  سلام
  من و برادرم در یک ملک به نسبت مساوی ۳ دانگی شریک هستیم.
  آیا من میتونم سهم خودم را به همسرم صلح عمری کنم؟

 15. حامد گفت:

  با سلام احترام
  من پدرم چندسالی هست فوت کرده بعد مرگ پدر از نظرقانونی انحصار وراث کردیم ولی تقسیم نکردیم و ما ۵ پسر و یک خواهر بودیم که یکی از برادران من ۲سال بعداز فوت پدر مرحوم شدن سندی ب اسم مادرم نیستش ایا مادرم از ارثی که از پدرم و فرزندش که مرحوم شده به او رسیده میتواند صلح عمر به نام یکی از فرزندانش انجام بدهد
  باکمال تشکر. حامد

 16. امیر گفت:

  با سلام با توجه به اینکه در صلح عمری صلح قائم به متصابح و مصالح میباشد و به مدت عمر تنظیم شده است به نظر من صلح عمری منفسخ میشود و به وزثه منتقل نمی شود.

 17. مرجان گفت:

  سلام مادرم ملکشون رو به نام من صلح عمری کرده و سندی به نام من از ثبت اومده سند ایشون در اداره ثبت باقی می مونه؟ می تونم برم دریافت کنم سند مادر رو؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   این موارد مراحل اداری است. بنابراین سندی که برای شما آمده است و در اختیار شماست کفایت می کند.
   با ما همراه باشید

 18. عباسى گفت:

  باعرض سلام واحترام
  آيادرصلح عمرى پس ازفوت
  مصالح اموال موجوددرمورد
  صلح نيز به متصالح مى رسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   وقت بخیر
   بستگی به توافق طرفین دارد و اراده آنها. اگر اموال موجود در ملک نیز صلح شده و در قرارداد ذکر گردیده باشد بله متعلق صلح است. در غیر اینصورت خیر
   با ما همراه باشید

 19. عباسى گفت:

  باعرض سلام واحترام
  آيادرصلح عمرى اسباب واثاثيه
  موجوددرموردصلح نيزبه متصالح منتقل ميشود؟

 20. نازلی گفت:

  با سلام
  اگر همسرم خانه اش را با من صلح کند اگر من زودتر بمیرم چی میشه؟؟
  ممنون میشم از جوابتون

 21. محمد گفت:

  با سلام آیا امکان صلح عمری به کودک نیز وجود دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله مقدور است.
   ولی قهری اعلام رضایت می نماید و یا قیم ….
   با ما همراه باشید

 22. قاسم گفت:

  سلام سند خانه ما به نام مادرم هست و صلح عمری به پدرم داده الان پدرم میخواهد خانه را بسازد و میخواهد وکالت کاری به کسی بدهد آیا حق امضانتخاب دارد یا حتما باید مادرم امضا کند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به نظر مشکلی نیست.
   نهایتا در انتقال منافع بایستی کسب اجازه نماید.
   با ما همراه باشید

 23. مهدی گفت:

  با سلام در صورت صلح عمری و پس از فوت صلح کننده هنگام نقل و انتقال ملک به نام ذینفع صلح آیا می بایست مالیات بر ارث پرداخت شود؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   صلح به معنای ادق کلمه جزو ماترک و انتقال پس از مرگ نیست. به عبارتی مالیات بر ارث به نظر نمی رسد بر آن تعلق گیرد. اما مالیات های دیگر جای تامل است.

   با ما همراه باشید

 24. فويبا گفت:

  من خواهرم صلح عمر از پدرم گرفته ويك منزل پدري داريم و به دلايل به اعتمادي به خواهرم ميخوام بدونم بعد از فوت مالك اصلي خواهرم ميشه و ما ٥ خواهروبرادرهستيم و پدرم الزايمر دارن و من قيم پدرم شدم من اگر شكايت كنم ميتونم قرارداد صلح وعمر پدرم رو كنسل كنم ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلا مخاطب محترم
   اگر صلح در زمانی منعقد گردیده که پدرتان از سلامت کامل برخوردار بوده اند، خیر نمی توانید این قرارداد را کنسل نمایید.
   در غیر اینصورت یعنی در زمان محجوریت با احراز سایر ارکان امکان دارد.
   با ما همراه باشید

 25. ارشیا گفت:

  سلام وقت به خیر
  از توضیحات شما متوجه شدم در تنظیم صلح عمری ، اموال غیر منقول موضوع صلح باید مشخص باشد
  صلح عمرایی در دفترخانه ای تنظیم شده که صالح به صورت کلی و بدون قید هرگونه مشخصاتی( پلاک ثبتی و یا حتی قید عبارت ملک) تمامی اموال خود را به متصالح ، صلح کرده است
  آیا این صلح نامه قانونا اعتبار دارد؟
  آیا این صلح با این فرض که صالح در زمان تنظیم صلح نامه دارای ملکی بوده قابل استناد است؟
  آیا به استناد نامعلوم بودن موضوع صلح قابلیت ابطال دارد؟
  ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با توجه به عبارت که دلالت بر عام بودن دارد و همه اموال را بیان نموده، مورد صلح مشخص است و به نظر ابهامی وجود ندارد و صلح صحیح است.
   با ما همراه باشید

 26. آرام گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا برای صلح ملک مورد نظر، می توان فقط قسمتی از ملک را صلح زد؟ منظور از شش دانگ، فقط دو و یا سه دانک صلح شود؟ با سپاس از پاسخگویی

 27. مرتضی گفت:

  با سلام. آیا روی قولنامه هم میتون صلح عمری تنظیم کرد؟ یا فقط روی سند تنظیم میشود؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   مسلما صلح بر روی سند رسمی از مزایای زیادی برخوردار است و به راحتی قابل احراز است.
   با ما همراه باشید

 28. زهره گفت:

  سلام
  آیاصلح عمری به صورت دستی و بدون حضور در دفترخانه اعتبار دارد یا نه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با حضور دو شاهد و سایر ادله قابل اثبات است . ولی مسلما حضور در دفترخانه و تنظیم سند بسیار بهتر و دارای مزایای بیشماری است.
   با ما همراه باشید

 29. آیدا گفت:

  سلام و وقت بخیر
  پدر بنده میخواهند منزلشان را برایم صلح عمری نمایند. آیا اگر قبول کنم بنده دیگر امکان استفاده از وام مسکن اولی را نخواهم داشت؟
  تشکر

 30. مهتاب گفت:

  سلام
  در حال نوشتن وصیت هستم و ثلث اموال را وصیت کرده ام مابقی اموال را میخواهم به کسانی صلح کنم که طی چند صلح نامه در هیات صلح عمری تنظیم شده و در پاکت وصیت در سه نسخه قرار گرفته
  صلح نامه ها به امضای دو شاهد و وصی رسیده
  تا در زمان مقرر بازشده و اقدام شود
  ضمنا با توجه به مشخص نبودن املاک و سهام این عبارت در محل مورد صلح نوشته شده
  به طور مثال ( ۲۰ درصد از املاک و سهام اینجانب به این فرد طی این صلح نامه واگذار گردید.
  آیا کافیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   ۲۰ درصد همان یک پنجم مایملک شماست. یعنی میزان سهم را مشخص نمودید که صلح گردیده است.
   به نظر ابهامی به نظر نمی رسد و کافی است.
   با ما همراه باشید

 31. حامد گفت:

  با سلام
  آیا شرایطی وجود دارد که وقتی ملک و ماشین را با صلح عمری به کسی می دهی تا وقتی خودت زنده هستی امکان فروش یا جایگزین کردنش را داشته باشی. یعنی تا وقتی زنده هستی اختیار کامل اموال خود را داشته باشی .
  ممنون از وقتی که می گذارید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اینطور که می فرمایید بحث هبه به وجود می آید و نمی شود شروطی را ضمن عقد صلح عمری نمود که با ماهیت آن متفاوت باشد. بنابراین نمی شود با چنین شروطی که می فرمایید قرارداد صلح عمری منعقد شود. مگر اینکه در قالب عقد صلح توافق خویش را منعقد بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 32. صامت گفت:

  با سلام واحترام
  میخواستم بدانم من چگونه می توانم به یک فرد وکالت بدهم که پس از مرگ بنده تمام دارایی های منقول و غیر منقول بنده به ایشان برسد چون در حال حاضر بنده ملکی برای انتقال ندارم اما در خصوص پول یا طلا یا سهام چگونه می شود وکالت داد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   در قالب قرارداد وکالت چنین اقدامی امکان پذیر نیست. زیرا قرارداد جایز است و با فوت یک طرف یا طرفین منحل می شود.
   با ما همراه باشید

 33. Mahsa گفت:

  سلام ببخشید من پدرم در قید حیات خستن ولی اموال بنام مادرمه یروز مادرم من و ۴برادرمو به محضر برد گفت میخواد صلح عمر کنه هر چی پرسیدم چیه حواب نداد گفت فقط امضا کن حتی کاغذارو هم نخون فقط میدونم هر چند تا امضایی که کردم و برادرامن امضا کردن میشه بپرسم چی هست و من چیو امضا کردم؟

 34. نسترن گفت:

  با سلام
  اگر همسرم خانه اش را با من صلح کند و من زودتر از همسرم فوت کنم آیا بعد از فوت من دوباره مالک اصلی همسرم می شود یا به وراث من میرسد و همسرم حقی از این خانه نمیبرند؟ ممنون میشم اگر این نکته رو کامل توضیح بدید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جزو اموال شما محسوب می شود زیرا صلح عقد لازم است و با فوت شما به وراث از جمله همسرتان می رسد.
   با ما همراه باشید

 35. آرزو گفت:

  سلام
  من یک سوال دارم برادرم از همسرش جدا شده و الان مهریه قسط بندی شده است چون برادر من هیچ ملک و املاکی ندارد مادر یک خانه دارد اگر با صلح عمری این خانه را به نام برادرم بزنه آیا خدایی نکرده بعد از فوت مادرم همسر برادرم برای مهریه می تونه ادعا کنه

 36. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم
  اگر کسی ملکی رو به کسی صلح کنه، و منافع برای مصالح باقی باشه
  آیا متصالح می تواند ملک را به همان صورت بفروشد
  یعنی منافع برای مصالح اولی باقیمانده و صرفا عین ملک منتقل شود؟
  سپاسگزارم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به توافق طرفین دارد. البته این فرضی که می فرمایید بعید است. زیرا خریدار این ریسک را نمی پذیرد که ملک را بدون منافع آن قبول نماید. در ضمن با کاهش قیمت جدی مواجه می شود.
   با ما همراه باشید

 37. شیوا گفت:

  سلام پدر بزرگ و مادر بزرگ من از طریق دفترخانه ملکی رو به نام مادرم که تنها فرزندشون هست میکنند به شرط فسخ ۵۰ ساله یکطرفه حالا متدر من زودتر فوت شده برای فسخ این معامله احتیاجی به انحصار وراثت هست یا خیر؟

 38. اتنی عشری گفت:

  سلام .
  سوالم اینه که اگر مادرم ملکی رو که متعلق به خودشه با صلح عمری به من بده میتونه بعد از چند سال پسش بگیره و پشیمون بشه ؟ وسوال دیگه اینکه وقتی با صلح عمری بنام من کرد بعد از فوتشون بی قید و شرط به خودم تعلق میگیره ؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بعد از فوت بله. مگر این که خلافش را شرط کرده باشند.
   در خصوص صلح عمری اگر توافقی مبنی بر منحل شدن قرارداد و یا موارد انحلال صلح به وجود بیاید بله . امکان انحلال وجود دارد.
   با ما همراه باشید

 39. امیر گفت:

  سلام در رابطه با صلح عمری حتماً باید به یک نفر صلح شود یا به چند نفر هم میشود مثلاً پدری صلح کند که منزلی به ۳ نفر بعد از فوتش تعلق گیرد. یک ‌سوم به همسر .یک سوم به فرزند اول .یک سوم هم به فرزند دوم لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنونم

 40. ابوالفضل گفت:

  سلام
  من و همسرم شرکای عرفی اموال هم هستیم و در این مدت با حق دخل و تصرف مدیریت کار و اموالم با من بوده است .
  حال آیا ممکن است با صلح عمری بعد از فوت خودم اموالم را به همسرم واگذار کنم؟
  سوال بعدی این هست که صلح عمری با قید لیست اموال جاری است یا میتوان بطور کلی شامل هر ماترک که باقی مانده است شامل شود؟
  بعنوان مثال ماترک امروز من منزلی است که درآن سکونت داریم. اگر امروز صلح عمری با همسرم بکنم حق فروش و یا دخل و تصرف را در آن (مثل فروش منزل) را دارم؟
  ممنو.ن می شوم پاسخ بگذارید.

 41. سارا گفت:

  سلام
  من پدرم ۹ ساله که فوت کردن و انحصار ورثه هم انجام شده ما میخواهیم ارثمون به نام مادرمون باشه ولی بعد از فوت ایشان مستقیما به ما برسه و به دایی هام و ناپدریمون نرسه باید اول ارثمون به نام مادرم کنیم و بعد ایشون قرار داد صلح عمر با ما کنه یا راه دیگه ای هم وجود دارد؟

 42. واعظی گفت:

  با سلام بنده املاکی دارم که به نام خواهر و مادرم صلح عمرا کرده ام مادرم از پدرم جدا شده و پدرم از همسران دیگرش فرزند دارد بنده ازدواج نکرده ام و خواهر بنده که از یک پدر و مادر هستیم نیز ازدواج نکرده سوال بنده این است با توجه به بیماری بنده در صورت فوت من وفوت خواهر و مادرم باز اموال بنده به پدر و فرزندان ایشان که از همسران دیگرش است میرسدبا تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   پدر از مادرتان ارث نمی برد زیرا طلاق واقع شده
   اگر خواهرتان فوت کنند بله پدرتان ارث می برند و بعد از فوت ایشان به سایر فرزندانشان می رسد.
   با ما همراه باشید

 43. رسولی گفت:

  سلام آیا شخصی که عقد کرده و مهریه در قباله اش مشخص شده چون امکان افزایش مهریه وجود ندارد، میتواند از طریق صلح اقدام به دریافت سکه نماید؟ و این کار چطور امکان پذیر است و آیا راههای دیگری نیز دارد؟ سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   می خواهید مهریه خود را افزایش دهید؟ این کار که چندان سخت نیست و با توافق طرفین امکان پذیر است.
   اگر هم می خواهید مهریه خویش را در قالب صلح دریافت فرمایید باز هم توافق طرفین و تنظیم قرارداد میان شما امکان پذیر است.
   با ما همراه باشید

 44. علی اسدی گفت:

  دیدگاه بنده با توجه با سوال و پاسخ ها اینه که این پول و مال چقدر کثیفه که همش سوال کردن اگر پدر بمیره چی میشه اگر مادرم بمیره چی میشه و اگر خودم بمیرم بعدش چی میشه ………واقعا عزیزان آدم که انگشت شمار هستند و اینجوری سوال و کنجکاو هستن وای بحال غریبه و دشمن ادم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   سو تفاهم نشود … نظام مالی که ترسیم شده از قبل است و بحث ارث بری نیز جزو حق و حقوق انسان است. پس سوال در موردش ایرادی ندارد. خدای ناکرده ناحق قرار نیست که به مالی دست پیدا شود
   با ما همراه باشید

 45. امیر گفت:

  سلام. امکان اینکه سه دانگ آپارتمان به نام من و سه دانگ به نام شخصی دیگری باشد و هر کدام سه دانگ خود را به دیگری صلح عمری کنیم وجود دارد؟ مثلا سه دانگ به نام من باشد و سه دانگ به نام مادر و من سه دانگ خود را به ایشان و ایشان هم سه دانگ خود را به من صلح کنند وجود دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله . مبنا توافق طرفین است و رضایت شما مبنای توافق طرفین است.
   با ما همراه باشید

 46. حمید گفت:

  سلام
  من یک اپارتمان دارم که شش دانگش به نام من هست ولی پول ۳ دانگش را پدرم داده ۳تا سوال دارم ازتون
  اول میتوانم ۳ دانگ را با صلح نامه به پدرم بدهم و همچنین در صورت فوت ایشان به وراث از جمله خودم برسه؟
  دوم میتوانم دو دانگ را با همسرم صلح کنم به شرطی که تا زمانی که در عقد من هستند یا طلب مهریه نکرده باشند
  سوم در هر دو این صلح نامه ها ایا می توانم بدون اجازه ایشان ملک را بفروشم یا خیر و اگر جواب خیر است چه باید کنم تا این حق برای بنده محفوظ باشد
  ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   ۱: بله
   ۲:بله. توافق طرفین اگر برخلاف مقتضای ذات قرارداد نباشد اشکالی ندارد.
   ۳: شرط ضمن عقد در نظر گرفته شود و باید توافق طرفین لحاظ گردد.

 47. شهرزاد گفت:

  سلام یه سوال داشتم میخواستم ببینم اگر من ملکی داشته باشم به نام کسی صلح عمری کنم میتونم قبل از اینکه فوت کنم اون ملک رو بفروشم بدون اجازه ی اون فردی که به نامش صلح عمری زدم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   ماهیت صلح عقد لازم است. مگر شرطی به نفع خودتان ذیل آن در نظر بگیرید.
   در اینصورت می توانید فسخ بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 48. ساره گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  درصورت صلح عمری یک قطعه زمین و پس از فوت صلح کننده در هنگام انحصار ورثه آیا وراثی که از وجود زمین مطلع نیستن با خبر میشن؟؟
  یا میتونه به صورت مستقیم و بدون اطلاع وراث زمین به نام زده بشه؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   دقیقا متوجه سوال نشدیم. اگر به شخص خاصی صلح عمری شده باشد به آن شخص منتقل می شود.
   اینکه بقیه مطلع می شوند یا خیر چندان موضوعیتی و تاثیری هم ندارد. مگر ادعایی نسبت به زمین داشته باشند.
   با ما همراه باشید

 49. آتوسا گفت:

  سلام و احترام، مادرم خانه ای را به نام من صلح عمری کرده است، مستاجر خانه پس از چند سال و بعد از پایان قرارداد خانه را تخلیه نمیکند و مادرم به علت کهولت سن و بیماری توان شکایت از او را ندارد. آیا برای مراجعه به دادگاه یا شورای حل اختلاف حضور مادر لازم است یا میتوانم به عنوان مالک حکم تخلیه منزل را بگیرم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با وکالت از مادرتان بلامانع است و مشکلی پیش نمی آید
   مفاد صلح نامه نیز مهم است. اگر مالک هستید بلااشکال است.

 50. انوشیر.ان گفت:

  سلام
  من آپارتمتنم را به همسرم صلح عمری کرده ام . اگر من از همسرم جدا شوم وضعیت صلح چگونه میشود؟

 51. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر ، خاله ام خانه ای را به مادرم صلح کرده با توجه به انکه خاله ام فرزندی ندارد و بعد از او خانه باید قانونا به خواهر زاده ها و برادرزاده ها میرسید ایا با این شرایط صلح بعد از مادرم که خانه به او صلح شده فقط وراث من و برادرم هستیم؟
  میخواهم مطمئن شوم هیچ چیزی باعث فسخ قرار داد نمیشود.
  ممنون از پاسخگویی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   اولاً اگر خاله شما این خانه را صلح نمی‌کرد، پس از فوت ایشان این خانه به همسر و پدرومادر ایشان به ارث می رسید و اگر ایشان پدرومادر نداشتند، به همسر و برادروخواهر ایشان می‌رسید و اگر هیچ خواهر و برادری هم نداشتند، این ملک میان همسر و خواهرزاده‌وبرادرزاده‌ی ایشان تقسیم می‌شد. بنابراین، اینطور نیست که اگر شخصی فرزند نداشته باشد، تمامی اموال او به خواهرزاده و برادرزاده‌ی او برسد، بلکه در خصوص وراث طبقات ارث وجود دارد.
   ثانیاً در خصوص سوال مطرح‌شده، با توجه به این‌که خانه به نفع مادرتان صلح شده است، باید دید که وراث مادرتان چه کسانی هستند. اگر تنها وراث مادرتان شما و برادرتان هستید، این خانه نیز پس از فوت مادرتان به شما و برادرتان خواهد رسید.

 52. م. میرزایی گفت:

  سلام اگر ملکی صلح عمری شود سه دنگ ملک آیا طلبکار حق ادعا روی کسی که ملک بهش صلح شده را دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   معامله به قصد فرار از دین جرم انگاری شده .
   با این حال سوال شما واضح نیست.
   با ما همراه باشید

 53. مینا گفت:

  سلام
  بنده یک تک فرزند معلول ذهنی دارم،همسرم تمام اموالش رو به من صلح عمری کرده،خدای نکرده بعد از فوت ایشون دولتباز هم میتونه سهم بچه رو تصاحب بکنه؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مخاطب گرامی!
   سوال شما روشن نیست.
   اگر همسرتان تمام اموال خود را از طریق صلح عمری به شما انتقال داده است، دیگر هیچ مالی در ملکیت همسرتان باقی نمی‌ماند که کسی بخواهد پس از فوت ایشان آن را تصاحب کند. حتی اگر مال و اموالی هم در زمان فوت همسرتان به نام ایشان باشد، پس از فوت به شما و فرزندتان به ارث می‌رسد.

 54. مینا گفت:

  سلام
  بنده یک تک فرزند معلول ذهنی دارم،همسرم تمام اموالش رو به من صلح عمری کرده،خدای نکرده بعد از فوت ایشون دولت باز هم میتونه سهم بچه رو تصاحب بکنه؟؟

 55. احمد گفت:

  سلام
  پدر من ۳ دانگ از ملکی را به نام نامادریم صلح عمری زده است و در سند قید شده که منافع و ضرر وزیان برای فروشنده است حال نامادریم که فوت شده ان ۳ دانگ به نام برادر خواهرم شده، میخواستم بدونم پدرم که میخواد این ملک را بکوبد و بسازد نیاز به امضای فرزندانش دارد یا خودش میتواند کارهای اداریش را بدون نیاز به انها انجام دهد وایا انها میتوانند با ساخت ملک مخالفت کنند؟

 56. حسن نصیری گفت:

  سلام
  اگه میشه بصورت کلی بفرمائید که آیا مالیات بر ارث به مالی که صلح عمری بنام شخصی شده، تعلق میگیرد؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   صلح عمری مانند صلح معمولی و مشمول قواعد آنست. بنابراین مشمول قواعد ارث می شود

 57. تینا گفت:

  با سلام
  من یک دختر شش ساله دارم میخوام تمام اموالم رو به دخترم صلح عمری کنم آیا میتوانم شرط کنم در صورت فوت من اختیار اموال در اختیار مثلا دایی بچه باشه تا سن ۱۸سالگی؟ یا اختیار اموال کودک در هرصورت در اختیار قیم کودک هست؟

 58. احسان گفت:

  سلام
  من میخواهم یک ملک را به نام فزندانم صلح عمری کنم و در ان قید نمایم تا زمان زنده بودن خودم از ان استفاده نمایم .سوال : پس ازانجام صلح در صورت شکایت از هر یک از فرزندانم ملک قابل توقیف خواهد بودیا ملکی که به شرط قید حیات صلح شده قابل توقیف شدن نیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   قابل توقیف است ولی تا زمانیکه پدر در قید حیات است نسبت به تصرفات او کسی حق تعرض ندارد و تا پایان عمر وی بهمین ترتیب استفاده میکند

 59. حامد گفت:

  سلام و عرض احترام
  بعد از فوت پدر ما وراث یک باب آپارتمان را به شرط صلح عمره به نام مادرمان زدیم
  آیا مادر میتوانند قبل از فوت آپارتمان را بفروشند؟

 60. مجید گفت:

  مادرم یکی از آپارتمان رو به نام بنده کرده با صلع عمری با حق فسخ،و سند در دست من است آیا ایشان بدون اینکه سند رو از من مطالبه کنند میتوانند سند رو باطل کنند و آپارتمان رو به نام کس دیگری کنند؟

 61. حميد گفت:

  با عرض ادب و احترام
  آيا ملك قولنامه‌اي را هم مي‌توان صلح عمري نمود
  بعنوان مثال پدرم مي‌خواهد چهار دانگ از ملكش را به نام همسر دومش صلح عمري نمايد به شرطي كه ايشان با پدرم تا زمان حياتش زندگي نمايد آيا در صلح عمري هم مي توان به شرط زندگي را قيد نمود.
  با سپاس فراوان از راهنماييتون

 62. مهدی گفت:

  با سلام و احترام
  در صورتیكه حق سرقفلی مغازه مورد صلح عمری قرار گیرد، آیا پس از فوت پدر و انتقال آن به فرزند می بایست حق مالكانه به صاحب ملك پرداخت شود؟ درصورتیكه نخواهد مغازه را بفروشد.
  با تشكر بسیار از وقتی كه اختصاص می دهید.

 63. مجید گفت:

  مادرم یک دستگاه آپارتمان با حق فسخ با من صلح عمری کردند،و سند در دست من است آیا ایشان بدون اینکه سند رو از من دریافت کنند بدون وجود سند می توانند سند رو به نام کس دیگری کنند؟

 64. مجید گفت:

  با عرض سلام و ادب و احترام
  مادرم یک دستگاه آپارتمان با حق فسخ با من صلح عمری کردند،و سند در دست من است آیا ایشان بدون اینکه سند رو از من دریافت کنند بدون وجود سند می توانند سند رو به نام کس دیگری کنند؟

 65. داوود گفت:

  باعرض سلام
  در صلح عمری که شوهر به نام همسرش ملکش را عمری کرده . آیا در صورت اختلاف شوهر میتواند ملک را قفل کرده و از ورود همسرش به منزل جلوگیری کند

 66. مجید گفت:

  با عرض سلام و ادب و احترام
  مادرم یک دستگاه آپارتمان با حق فسخ با من صلح عمری کردند،و سند در دست من است آیا ایشان بدون اینکه سند رو از من دریافت کنند بدون وجود سند می توانند سند رو به نام کس دیگری کنند؟
  لطف کنید جواب بدید من چند بار پیام گذاشتم متاسفانه جواب بنده رو تا حالا ندادین.ممنون

 67. علی اصغرشکیب نیا گفت:

  باسلام
  آیا درصلح عمری بعداز فوت صلح کننده باید متصلح صلح عمری رادردفتر خانه اسناد رسمی به سند قطعی برساند یااینکه نیازی نیست.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اساسا سند قطعی از سند عادی بهتر است و مشکل به راحتی قابل حل است.
   با ما همراه باشید

 68. مهناز عیوضی گفت:

  باسلام پدرم درزمان حیات ملک خود را بنام فرزندان ۴دختر و۲ پسر سند زدند واز ما وکالت صلح عمری گرفتند تا در زمان حیات مادر ملک را نفروشم الان دو برادرم می‌خواهند خانه را بفروشند و ما۴ دختر نمی‌خواهیم ضمنا دو برادرم سند صلح عمری را امضا نکردند ولی ما امضا کردیم سوال،، آیا می‌توانند خانه ای که مادرم در آن زندگی می‌کند رابفروشند؟ گفتند که می‌خواهند شکایت کنند وسهم خود را بگیرند آیا می‌توانند چنین کاری کنند باتشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   دادخواست می توانند تنظیم نمایند.
   ولی اراده پدرتان مبنی بر صلح عمری نقش آفرین بوده و صرف عدم امضای برادران با احراز اراده پدرتان ظاهرا مشکلی نباید ایجاد نماید.
   نهایتا نظر قاضی محترم پرونده ملاک است.

 69. مجید گفت:

  ۱۴, ۱۳۹۹ در ۷:۴۹ ق٫ظ
  با عرض سلام و ادب و احترام
  مادرم یک دستگاه آپارتمان با حق فسخ با من صلح عمری کردند،و سند در دست من است آیا ایشان بدون اینکه سند رو از من دریافت کنند بدون وجود سند می توانند سند رو به نام کس دیگری کنند؟
  لطف کنید جواب بدید من چند بار پیام گذاشتم متاسفانه جواب بنده رو تا حالا ندادین.ممنون

 70. سهیل گفت:

  با سلام
  پدربزرگ من یک زمین به پدرم صلح عمری کرده و پدر من بخاطر عدم اطلاع از صلح عمری زمین رو بصورت قولنامه ای به شخصی دیگر فروخته
  آیا این قولنامه معتبر است؟ در صورت عدم اعتبار معامله باید فسخ شود؟
  آیا میتوان این زمین را با قید شرطی در مبایعه نامه مبنی بر عدم استفاده از منافع زمین توسط فرد خریدار تا زمانی که فرد صلح کننده در قید حیات است معامله کرد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   قابل فسخ در صورت عدم علم طرف معامله متصور است.
   اما شرط ضمن عقد هم می تواند راهگشا باشد

 71. رهنورد گفت:

  اگر سند بنام من آمده باشد و صلح عمری بدون فسخ باشد باز مالک اصلی مادرم است که خانه خود را صلح کرده تا زمانیکه در قید حیات باشد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   به عبارتی مادرتان صاحب منافع ملک هستند و ذی حق محسوب می شوند و بدون رضایت ایشان معمولا نمی توانید اقدامی انجام دهید

 72. حمیدرضا گفت:

  سلام.من پدرم سه دانگ خونه رو صلح عمری کرده به نام من…واز طرفی میخوان از طرف شرکتمون بهمون زمین بدن…یکی از شرط ها اینه چیزی به نام من نباشه…الان این سه دانگ برا من مشکل ایجاد میکنه؟ممنون میشم کمکم کنید!راه حلش چیه!!

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   می توانید شروط تعلق زمین را در قرارداد ملاحظه بفرمایید. به هر حال با صلح عمری نیز شما مالک شناخته می شوید مگر اینکه پدرتان مجدد ملک را به مالکیت خود در آورند و بعد از انتقال زمین مجدد به شما صلح شود. البته چندان کار شایسته ای نیست

 73. مهناز گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید، دو سوال دارم، اول اینکه اگر پدرم خانه خود را برای من صلح عمری کند بعد از فوت ایشان مالیات بر ارث از بابت این خانه باید پرداخت کنم؟ دوم اینکه اگر من زودتر از پدر فوت کنم حتما می خواهم ملک به پدرم بازگردد و فرزند یا همسرم از آن ارث نبرند و پدرم متضرر نشود، برای این کار چه شرط ضمن عقد قراردادی لازم است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   همین که در متن سوال فرمودید. یعنی با فوت مقدم بر فوت پدر دوباره اموال به ایشان برگردد و کسی ادعایی نداشته باشد

 74. اسدی گفت:

  سلام. اگر پدری خانه و زمینهایش را به دو فرزندش صلح عمری کند. ایا در زمان حیات خویش اجازه فروش ان خانه و زمین را دارد؟
  اگر هم پس از این صلح پدر اقدام به ازدواج مجدد کند. ایا زن دوم در این خانه و زمین سهمی پیدا میکند؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بستگی به شرایط ضمن عقد دارد . اگر هم شرایط فسخ عقد را داشته باشد صلح را فسخ می نماید.
   پس از این صلح هم زن دوم سهمی پیدا نمی کند مگر این اموال به دارایی پدرتان بازگردد.

 75. ماریا گفت:

  سلام اگر کسی خانه و ماشینش را به دیگری صلح عمری کند ولی موقع نوشتن مدت تعیین کنند مثلاً پنج سال .آیا امکان دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   صلح عقد لازم است و شرایط فسخ و برهم خوردن آن مشخص است. شروط ضمن عقد نیز برای طرفین الزام آور است.

 76. ماریا گفت:

  سلام اگر کسی خانه و ماشینش را به دیگری صلح عمری کند ولی موقع نوشتن مدت تعیین کنند مثلاً پنج سال .آیا امکان دارد؟و یه سوال دیگه اینکه نوشته شود این صلح عمری قابل فسخ نیست مثلاً بعد یه مدت شخص این صلح را نتواند فسخ کند؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بعضا اختلافی است.
   به نظر برخی مهم اراده دو طرف در موضوع حق انتفاع است. اعم از اینکه نام صحیح یا غلط بر روی عقد گذارند. در فرض سوال اراده دو طرف برقراری حق انتفاع برای ۵ سال است که به جای رقبی نام عمری بر آن گذاشته اند و در این محدوده عقد صحیح و الزام آور است و می توانند غیر قابل فسخ بودن آن را شرط کنند؛ هرچند بدون شرط هم برای این مدت غیر قابل فسخ است.

 77. مظفر گفت:

  اگر در بازه زمانی میان درخواست صلح عمری تا انجام آن مالک اصلی به دلیلی فوت کند آیا در روند انجام صلح خدشه ای وارد می شود؟ چون ممکن است انجام این کار به جهت انجام امور مالیاتی و شهرداری و ثبت مدتی طول بکشد

 78. سعید گفت:

  با سلام و تشکر از راهنمایی شما
  آیا امکان داره شرایطی ضمن صلح عمرا قید بشه که اموال صلح کننده پس از فوت فرد صلح پذیرنده بهش برگرده؟
  دیدم شما فرمودید مالیات بر ارث به این صلح تعلق نمیگیره سوال دیگر اینکه چه مالیات هایی ممکنه به اموال مورد صلح قرار بگیرد؟ این مالیات ها زمان انعقاد قرارداد گرفته میشود یا بعد از فوت صلح کننده؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   شرایط تابع اراده طرفین است و بستگی به توافق آنها دارد.
   طبق قانون مالیات های مستقیم مشمول مالیات است و هنگام انعقاد قرارداد و تنظیم سند رسمی در محضرخانه

 79. حسینی گفت:

  سلام خسته نباشیدبنده میخواهم اموال رابنام خانمم صلح عمری کنم منقول غیرمنقول آیافقط به دفترخانه رفتن تمام میشودیاملک بایدسندصلح زده شودبنام خانمم مثل خریداروفروشنده شهرداری وغیره روم ممنون ازپاسختان

 80. بهاره گفت:

  یکی از بستگان من قصد دارد سه دونگ از یک واحد اپارتمانیشان را با من صلح عمری کنن بدون حق فسخ تقریبا ۹۰ ساله هستن آیا بعدا با وراث ایشان مشکلی پیدا نمیکنم ؟اگر ملکشون رو بفروشن صلح عمری باطل میشود؟؟

 81. مریم گفت:

  با سلام
  اگر ملکی وام داشته باشد می توان آنرا با صلح عمرا به نام شخص دیگری کرد ؟؟

 82. امیر گفت:

  ایا زن میتواند مهریه خود را در قالب صلح عمری ببخشد؟
  ایا مرد کارمند میتواند نبست به تعیین حقوق دریافتی خود بعد از فوت در قالب صلح عمری به کسی دیگر اقدام نماید؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   صلح عمری دارای معنای خاصی است. صلح عمری به این معنا است که مالکیت یک مال به شخص دیگری انتقال پیدا کند و مصالح(صلح‌کننده) این حق را داشته باشد که تا پایان عمر خود از آن مال استفاده کند(در عین این‌که مالکیت مال به شخص دیگری انتقال یافته است).
   بخشش مهریه، صرفا در قالب هبه(هبه طلب) و ابرا می‌تواند صورت بگیرد.

   قسمت دوم سوال شما روشن نیست.

 83. پریسان گفت:

  سلام خسته نباشید
  خانه ی که سکونت داریم صلح عمر مادرشوهرم به شوهرم است
  از طرف اداره ای که من مشغول بکار هستم شرایط مالکیت مسکن درصورت عدم ثبت سندی بنام بنده و شوهرم تعلق خواهد گرفت.
  آیا در استعلام اداره سندصلح مانند سند مالکیت مارا ازین شرایط محروم میکند؟؟

 84. Reza گفت:

  سلام
  ما ۶برادر و ۲خواهرهستیم
  پدرم یه خونه داره که اون خونه رو ب نام ۳تا از فرزنداش زد،صلح عمری که سند تک برگ و قطعی هم گرفتیم
  سوالم اینه که آیا بعداز فوت پدر بقیه فرزندان میتونن خونه رو از ما پس بگیرن یا نه؟

  سوال دوم
  این خونه پدرم ۳طبقه هست
  طبقه سوم رو یکی از برادرام ساخته و رسید دستی گرفته که در آینده به نرخ روز پول ساخت طبقه سوم رو از پدرم بگیره
  آیا بعد از فوت پدر این رسید باطل میشه یا می‌تونه بگیره ؟

 85. محمدی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  ببخشید اگر همسری سه دانگ از ملکی را به نام زنش صلح کند خدای ناکرده بعد از فوت شوهر کل آن سه دانگ به همسر میرسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی!
   سوال شما روشن نیست.
   اگر یک شخص سه دانگ از ملک خود را به نفع همسرش صلح کند، با این صلح مالکیت آن ملک به همسر انتقال می‌یابد. یعنی از مالکیت شوهر خارج می‌شود و به ملکیت همسر درمی آید. اینجا دیگر بحث ارث و به‌ارث رسیدن مطرح نمی‌شود.
   اگر منظورتان این است که آیا سه دانگ دیگر پس از فوت به همسر می‌رسد یا خیر، این بستگی به این دارد که فرد فوت‌شده وارث دیگری داشته باشد یا خیر.

 86. رویا گفت:

  پدر بزرگ من فوت شده است و ملک خود را صلح عمرا به نام مادربزرگم کرده است اگر تا زمانی که یکی از فرزندانش قبل از فوت مادربزرگ بمیرد به بچه های آن فرزند ارث نمیرسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شخصی از متوفی ارث می‌برد که در زمان فوت او در قید حیات باشد. بنابراین، اگر یک نفر پیش از پدر یا مادر خود فوت کند، خودش از اموال پدر و مادر خود ارث نمی‌برد(چون در زمان فوت آن‌ها در قید حیات نبوده است) و درنتیجه، فرزندان او هم ارث نمی‌برند.

 87. فرزاد گفت:

  سلام ملک اداری جهت اموزشگاه در اختیار همسرم قرار دادم و ۴ دانگ ان مربوط به من و دو دانگ ان متعلق به همسرم ایا مالیات بر مستغلات به من تعلق بابت اجاره میگیرد و با صلح عمری میتوانم کاری کنم که مالیات بر اجاره از من گرفته نشود.اداره میگوید حتما باید اظهار نامه اجاره تنظیم کنید تا مالیات ۴ دانگ را بدهید .ممنون میشوم راهنمایی کنید چکار کنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام و وقت بخیر
   در فرض سوال نسبت به چهار دانگ مالیات اجاره مطالبه می شود و طبعا اگر ادعا نمایند که به صورت مجانی در اختیار متصرف قرار داده شد،مالیات اتفاقی ماده۱۱۹ از متصرف اخذ می شود. در صورت صلح عمری به عنوان مالیات نقل و انتقال موضوع قابل مطالبه است و یا نهایتا مالیات اتفاقی.

 88. انسیه گفت:

  با سلام
  من یک آپارتمان دارم که سه دنگ آنرا می خوام بنام موسسه خیریه صلح عمرا کنم . ایا بعد از صلح اگر خواستم آپارتمان بفروشم و تغییر مکان بدم . امکانش هست ؟

 89. آرش حامدی گفت:

  سلام.اول تشکر بابت وقتی که میزارین.دوم ببخشید که وقت نبود همه سوال ها و جواب ها رو بخونم که شاید نیاز به پرسش دوباره نباشه و اما سوال من:
  ایا پدر من میتونه با ۲ تا فزرند خودش خونه رو صلح به عمر کنه تا اینطوری هزینه انحصار وراثت رو فزرندان ندن؟یا هزینه مالیاتی بر ارث؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   بله
   شخص مالک می‌تواند تا زمانی که در قید حیات است، هر نوع اقدام مالکانه‌ای را نسبت به اموال خود انجام دهد و آن‌ها را به هر نحو که می‌خواهد، به اشخاص مدنظر خود، انتقال دهد.

 90. هواک اعتمادی گفت:

  پدرِ پیر من به دلیل نداشتن فرزندِ دختر قصد دارد با خانوم بی بضاعتی عقد کنند تا بعد از مرگش حقوق بازنشستگیش به آن خانوم برسد. خود این خانوم خواهان هیچ ارثی نیستن و به همان رسیدن حقوق ماهیانه پدرم قانع هستند. سوال من اینه که اگر پدرم از صلح عمری استفاده کنند آیا بعد از مرگ پدرم اون خانوم می تونه مدعی سهم الارث بر طبق قانون شرعی بشه و پرونده رو به جریان بندازه؟
  ممنون از پاسخگویی

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   آن دسته از اموالی به ارث می‌رسد که در زمان فوت متوفی به نام او باشد(یعنی اموالی که متوفی در زمان فوت، مالک آن‌ها باشد). اگر شخص پیش از فوت اموال خود را به شخص دیگر واگذار کند(در قالب فروش، هبه، صلح، صلح عمری و…)، دیگر در زمان فوت مالک آن مال نیست و به‌تبع آن، ورثه نمی‌توانند نسبت به آن ادعایی داشته باشند.

 91. اکبر گفت:

  سلام
  پدرامکان صلح عمرا به فرزند مهجور (دختر/حدودا ۵۰ساله)را دارد؟

 92. حسام گفت:

  باسلام و احترام

  پدر من ملکی قولنامه ای دارد . گویا به دلیل نداشتن سند شرایط صلح عمرا به نام مادرم را ندارد. لطفا راهنمایی بفرمایید ایا روش دیگری وجود دارد که با این شرایط بعد پدر کل ملک بنام مادر باشد. سپاسگزارم

 93. حسام گفت:

  سلام. فکر کنم منظورم رو خوب نگفتم. ملک قولنامه و فاقد سند هست به نام پدر. چطوری میشه کاری کرد بعد از پدر نه الان کل ملک بنام مادر باشه و کار به تقسیم وراث نرسه. ممنونم

 94. سودابه خلعتبری گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم برای صلح عمری محدودیت سنی برای هر دو طرف صلح وجود دارد یا خیر؟!

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   برای مصالح بله زیرا به ضررش است و متصالح هم حداقل باید طفل ممیز باشد به شرطی تعهدی از صلح بر عهده اش ثابت نشود

 95. محمد گفت:

  خواهرم‌مادرم‌را‌در‌نبود‌من‌‌وادار‌به‌سند‌عمری‌زده‌‌و‌
  مادرم‌فوت‌شده‌‌آیا‌من‌می‌توانم‌حقم‌ربگیرم

 96. انصاری گفت:

  آپارتمانم را به خانمم صلح عمری کردم که بعد از مرگم به او برسد بچه هم نداریم حالا دور از جان اگر زنم قبل از من فوت کرد آیا مال برای من میماند یا پدر و مادر خواهر برادرهای زنم میرسد و اگر اینطور بود راهش چیست که فقط بخودم برگردد ممنونم کلا به من توضیح کامل ارائه دهید با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   به محض تنظیم قرارداد صلح عمری، متصالح(همسر شما) مالک مال شده‌اند و منظور از عمری‌بودن آن، این است که تا زمانی که شما در قید حیات هستید، ایشان نمی‌توانند مانع از انتفاع(استفاده) شما از آن مال بشوند. مثلا اگر شما یک ملک را به نفع ایشان صلح کرده‌اید، با صلح عمری ایشان مالک می‌شوند ولی حق ندارند تا زمانی که شما در قید حیات هستید، شما را از آن ملک بیرون کنند.‌ درنتیجه، با توجه به این‌که ایشان در حال حاضر مالک آن مال هستند، هر زمان که فوت کنند، این مال به ورثه ایشان(یعنی پدرومادرشان و شما) می‌رسد و میان هر سه شما تقسیم می‌شود.

   برای این‌‌که این مال به پدرومادر ایشان نرسد، تنها راهی که وجود دارد این است که ایشان قبل از فوت خود، این مال را مجدداً به شما انتقال دهند. راه دیگر این است که همسرتان وصیت کنند که یک‌سوم مال به شما برسد. در این صورت آن یک‌سوم به شما می‌رسد و دوسوم دیگر، میان شما و پدرومادر ایشان تقسیم می‌شود. (وصیت فقط نسبت به یک‌سوم اموال معتبر است و مثلا ایشان نمی‌توانند وصیت کنند که کل مال به شما برسد و پدرومادر ایشان از این مال هیچ سهمی نداشته باشند. اگر چنین وصیتی کنند، فاقد اعتبار خواهد بود)

 97. کریمی گفت:

  با سلام
  من یک واحد مسکونی دارم که سند ندارد و قولنامه به نام من است
  اگر بخواهم این واحد را صلح عمری به همسرم بدهم آیا دفتر خانه این کار را انجام میدهذ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   در قالب سند رسمی ملک را به نام خویش منتقل نمایید و صلح عمری نیز با سند رسمی امکان انتقال داشته باشد. در غیر اینصورت دردسرساز خواهد بود.

 98. حمید گفت:

  پدرم میخواهد به عنوان مهریه و حق و تمام حقوق نامادری ام، ملکی را به نام آن خانم صلح عمری کند و به این شرط خانم تا آخر عمر پدرم از ایشان مراقبت کنند.
  ۱- خانم چه اقرار یا قراردادی باید بابت این موارد باید بدهد که به موجب این صلح، قبل و بعد از فوت پدرم ادعایی بابت مهریه و اجرت المثل نداشته باشد؟
  ۲-چه شرطی به هنگام صلح عمری درج گردد تا اگر این خانم قبل از فوت پدر از مراقبت وی سر باز زند ، پدر بتواند صلح را یکطرفه فسخ نماید؟
  ممنونم بابت وقتی که بابت پاسخگویی اختصاص میدهید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   ذیل صلح عمری قید گردد خانم در خصوص مطالبه مهریه و نفقه معوقه و اجرت المثل حق خود را اسقاط می نماید و نسبت به مطالبه هیچ یک از این موارد در مقابل صلح عمری ادعایی ندارد.
   همین موردی که می فرمایید را درج نمایید. یعنی مراقبت از پدرتان تا زمانیکه ایشان زنده است که البته باید شرط را کامل توضیح دهید یعنی حدود و ثغور مراقبت به چه نحوی است.

 99. احمد گفت:

  با سلام
  آیا این امکان وجود دارد که با صلح نامه عمری پس از مرگ، خانه ام به همسرم برسد و پس از مرگ او نیز خانه فقط به ۳ تن از فرزندانم برسد و به یکی از آنها هیچ سهمی از خانه نرسد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در صورتی که در حال حاضر اقدام به تنظیم قرارداد صلح عمری کنید، مالکیت این مال به محض انعقاد قرارداد به همسرتان منتقل می‌شود. یعنی اینطور نیست که الان عقد صلح منعقد کنید و مالکیت مال، پس از فوت شما به ایشان منتقل شود.

   قواعد ارث، امری است و نمی‌توان هیچ کسی را از ارث محروم کرد.
   اگر ایشان(همسرتان) بخواهند که پس از فوت ایشان یکی از فرزندان از اموال سهمی نبرد، باید پیش از فوت خود(در زمان حیات خود) اقدام به انتقال این اموال به دو فرزند دیگر خود کنند. اگر این اموال را در زمان حیات خود انتقال ندهند، پس از فوت ایشان این اموال طبق قانون میان تمامی ورثه تقسیم خواهد شد.

 100. حمید گفت:

  سلام
  پدرم خانه ایی را که الان در آن زندگی میکند در دفترخانه به نام من سند ثبتی زده و تک برگ دارم .در بنچاق عقد به صورت مصالحه نوشته شده و بنده به عنوان متصالح قید شدم و مبلغی نیز بابت صلح قید شده است.
  ۱- من مبلغ را به صورت واقعی پرداخت نکرده ام ولی در بنچاق قید شده که مبلغ مورد اشاره به مصالح رسیده است. آیا بعد از فوت پدرم ، نامادری ام میتواند ادعا کند که این صلح به خاطر فرار از دین بوده و واقعا مبلغی رد و بدل نشده است؟اگر بله، چه کاری باید انجام دهم به مشکل برنخورم؟
  ۲- برادرم به وکالت از من بنچاق را امضا کرده است. اینکه منزل به تصرف من درنیامده است و قبض صورت نگرفته، مشکلی دارد؟
  ۳-من یک وکالت ثبتی به برادرم داده ام تا بتواند به عنوان وکیل من در آن شهر مبایعه نامه امضا کند .آیا شامل مصالحه نامه هم می شود؟ الان که امضا شده ، بعدا” میتواند نقطه ضعف باشد؟

 101. سیما گفت:

  سلام و سپاس
  من و همسرم اگه نسبت به کلیه اموال و دارایی ها با هم صلح عمرا کنیم، یعنی من در صورت فوت همه اموالم به همسرم برسد و در صورت فوت ایشان همه اموال به من، دیگر مشکل اینکه کسی که بهش بخشیده شده زودتر فوت کند باز اموال به وارث می رسد پیش نمی آد، درسته؟ ما یک فرزند هم داریم که زیر ۱۸ سال است، اگه من و همسرم فوت بشیم، اگر صلح عمرای دو طرفه که نوشتم امکان پذیر باشه اموال چی می شه؟ به فرزندمون تعلق می گیره؟ با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   مخاطب گرامی!
   سوال شما دارای ابهام فراوان است و چندان مشخص و مفهوم نیست.‌
   شما از طرفی از صلح عمری گفته‌اید و از طرفی بیان نموده‌اید که ظاهراً قرارتان بر این است که در صورت فوت شما اموال شما به ایشان برسد و بالعکس! این دو جمله با هم تعارض دارد.‌
   اگر صلح عمری کرده‌اید، از زمان انعقاد این عقد، مالکیت اموال به طرف مقابل منتقل شده است. بنابراین، دیگر این موضوع که پس از فوت، اموال به طرف مقابل برسد، اصلاً مطرح نمی‌شود چون همین الان با انعقاد قرارداد صلح مالکیت اموال به طرف مقابل منتقل شده است. اگر هم صلح عمری هنوز منعقد نشده است، اموال در ملکیت هر یک از شما که مالک اموال هستید، باقی مانده است. در این صورت، پس از فوت هر یک از شما، اموال‌تان به تمامی ورثه می‌رسد و نمی‌توانید وصیت کنید که همه اموال به یک شخص خاص برسد و به یکی از ورثه چیزی نرسد.

 102. فاطمه حسین زاده گفت:

  سلام مدتی است پدر فوت شده خانه پدری صلح عمری به مادرم شده در حال حاضر یک خواهر مجرد در خانه داریم که با رضایت مادر زیر زمین و طبقه ای از این منزل را در انحصارخود گرفته خواهر دیگرم که مطلقه هست میتواند تقاضای قانونی برای سکونت در این خانه را داشته باشد و این انحصار را در صورتیکه مادر نا راضی باشد ایشان در این خانه ساکن باشند را بشکند و یا ما خواهر برادر ها میتوانیم متقاضی شکستن انحصار طبقات و زیر زمین این خانه باشیم
  سپاس از پاسخگویی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی!
   سوال شما قدری ابهام دارد.
   اگر پدرتان در زمانی که در قید حیات بوده‌اند، خانه را از طریق صلح عمری به مادرتان واگذار کرده‌اند، مالکیت این خانه به محض انعقاد عقد صلح به مادرتان انتقال یافته است. بنابراین، این خانه از آن زمان به مالکیت مادرتان درآمده است و در حال حاضر، این خانه ملک مادرتان است و ایشان به‌عنوان مالک می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام بخش از خانه را در اختیار کدام یک از فرزندان خود قرار دهند. هم‌چنین، هیچ‌یک از فرزندان ایشان نمی‌تواند ادعایی نسبت به این ملک داشته باشد.

 103. کریم گفت:

  بنده یک فرزندپسردارم
  اگر دارایی ام راازطریق صلح عمری به همسرم واگذارکنم بشرطی که تازمانیکه خودم زنده هستم تماما مالکیت واختیارکامل باخودم باشه .
  امکان پذیرهست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام و احترام

   انتقال اموال به هر شخصی از طریق صلح عمری امکان‌پذیر است، منتها باید توجه داشته باشید که پس از انعقاد این قرارداد، مالکیت اموال به همسرتان منتقل خواهد شد. یعنی پس از انعقاد این قرارداد، دیگر همسرتان مالکیت اموال شما را دارد. بااین‌حال، در قرارداد صلح عمری، مصالح(شما) تا زمانی که در قید حیات هستید، حق انتفاع و استفاده‌ از مال را خواهید داشت(بدون این‌که مالک مال باشید) و همسرتان نمی‌تواند این حق را از شما بگیرد و مثلا شما را از ملک‌تان اخراج کند. هم‌چنین، شما در این قرارداد می‌توانید شرط کنید که تا زمانی که در قید حیات هستید، همسرتان حق فروش اموال را ندارند. شما می‌توانید حق فسخ(برهم‌زدن) قرارداد را نیز برای خودتان در نظر بگیرید.

 104. رجائي گفت:

  سلام
  مادره همسرم مي خواد خونه بخره براي شوهرم ولي اصرار به صلح عمرا دارن

  چيكار ميشه كرد كه يه زماني بدون اجازه همسرم نتونه بفروشه يا اجاره بده خونرو
  و كلي به اسم شوهرم باشه
  كه بعد از فوتشون به ورثه نرسه ؟ ممنون ميشم اگر جواب سوالاتي رو بدهيد با سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   به محض انعقاد عقد صلح عمری، مالکیت مال به متصالح(همسر شما) منتقل می‌شود و با توجه به عمری‌بودن صلح، مصالح(مادر همسرتان) این حق را دارد که تا زمانی که در قید حیات است، از مال خود استفاده کند. درواقع، از بعد عقد، ایشان صرفاً حق استفاده و انتفاع از مال را خواهند داشت و نمی‌توانند مال را بفروشند یا اجاره دهند.
   بااین‌حال، مادر همسرتان می‌توانند شرط کنند که همسر شما تا زمانی که مادرشان در قید حیات است، حق فروش مال را نداشته باشند. هم‌چنین، ایشان می‌توانند در قرارداد قید کنند که حق فسخ آن را دارند. در این صورت، مورد همسرتان می‌توانند هر زمان که بخواهند قرارداد را بر هم بزنند و پس از آن، مال را بفروشند یا اجاره دهند. منتها اگر این حق فسخ برای ایشان پیش‌بینی نشود، ایشان حقی بابت برهم‌زدن قرارداد و فروش و … مال نخواهند داشت.

   برای این‌که بعد مشکلی پیش نیاید، پیشنهاد می‌شود در دفترخانه و به‌صورت رسمی این قرارداد را تنظیم و ثبت کنید. ضمن این‌که در حضور شهود معتبر این کار را انجام دهید.

 105. کریم گفت:

  باسلام وتشکر ازپاسخ های کامل وسریع شما .
  اگر بنده دارایی ام راباحق فسخ با همسرم صلح عمری بکنم ،
  آیا میشودهمزمان همسرم همان دارایی رابه تنهاپسرم صلح عمری بکند . ؟
  مشکلی نیست ؟
  باتشکرفراوان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   وقتی عقد صلح عمری میان دو نفر تنظیم می‌شود، متصالح(همسر شما) به محض وقوع عقد، مالک مال می‌شود، ولی حق استفاده و انتفاع از آن مال برای مصالح(شما) باقی می‌ماند(تا زمانی که در قید حیات باشد). یعنی متصالح به هیچ‌عنوان نمی‌تواند حق استفاده از آن مال را از شما بگیرد. مثلاً اگر یک خانه را صلح کرده‌اید، تا زمانی که در قید حیات هستید، می‌توانید در آن خانه ساکن باشید و متصالح نمی‌تواند شما را از آن خانه بیرون کند.

   حال، با این توضیح، اگر منظور از این‌که همسرتان این مال را به نفع پسرتان صلح کنند، این است که مال به نفع او صلح شود و تا زمانی که در قید حیات هستید همچنان حق استفاده از آن مال برای شما باشد، مشکلی وجود نخواهد داشت زیرا همسرتان مالک‌اند و هر تصرف مالکانه‌ای که با حق انتفاع شما مغایرت نداشته باشد، می‌توانند انجام دهند.

 106. کریم گفت:

  واقعا تشکر میکنم از پاسخ سریع وکامل شما .
  فقط پاسخ یک سوال بنده همچنان بی جواب مانده ،
  اطلاعتی در مورد هزینه صلح عمری میخواستم بصورت درصدی یا موردی بفرمایددرصورت امکان .
  بی اندازه تشکر میکنم .

 107. مریم گفت:

  سلام. مادرم سال ۹۲ ،۳ دانگ از اپارتمانی را با من صلح عمرا کردن. ولی نوشتن که میتوانن هر زمان صلح را باطل کنن. امسال خواستن کلا اپارتمان را ۶ دانگ بنامم بزنن و وکالت بلاعزل ۳ دانگ را دادن تا خودم برم بنام بزنم اون ۳ دانگ که بنام خودش بود. حالا سوالم این هست.
  برای ۶ دانگ شدن کامل باید صلح عمری باطل شود ؟ یا میتوانم فقط اون قسمت باطل شدن صلح عمری را حذف کنم و در حقیقت ۳ دانگ بنام خودم باشد بطور کامل و ۳ دانگ صلح عمری. ؟؟. یا باید صلح عمری فسخ بشه و دوباره وکالت بلاعزل ۳ دانگ بگیرم تا کلا ۶ دانگ یک سند بیاید و بنام خودم. درصورتی که خیلی علاقه به رفتن به ادارات مختلف نیستم بنظر شما راحتترین کار کدام است و اینکه مادرم توانایی رفتن متعدد در این شرایط به اسناد رسمی را ندارد

 108. شهلا گفت:

  سلام
  من دوسال پيش آپارتمان پسرم را فروخته و يك جديد برايش خريدم منتها چون ايران نبود به نام خود خريده و صلح عمري زدم بنامش
  الان ميخوام بطور قطعي بنام خودش باشه
  آيا مراحل خاصي دارد و ماليات بهش تعلق ميگيره؟
  ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   متوجه منظور شما از “انتقال قطعی” نشدیم.
   اگر این ملک را از طریق صلح عمری به ایشان منتقل کرده‌اید، مالکیت مال به‌طور قطعی به ایشان منتقل شده است. بااین‌حال، اگر ملک سند رسمی دارد، باید قرارداد صلح را در دفترخانه و به‌صورت رسمی تنظیم نمایید.

 109. علی گفت:

  سلام.پدر بنده چند سال پیش منزل خود را به صورت صلح عمری به ۳ پسر خود واگذار کرده وهیچ گونه شرایط فسخ و یا حق فسخ نگذاشته..
  الان ازدواج مجدد کرده آیا میتواند یک طرفه صلح را باطل کند؟
  و آیا بعد از فوت دیگر فرزندان یا خانم دوم ایشان از مورد صلح ارث میبرند؟
  در ضمن صلح نامه بصورت دستی توسط یک وکیل تنظیم گردیده و طرفین امضا کرده‌اند.
  آیا باز امکان فسخ یک طرفه از سوی مصالح وجود دارد؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر در قرارداد صلح حق فسخ برای مصالح یا متصالح پیش‌بینی نشده است، دیگر هیچ‌یک از طرفین نمی‌تواند آن را به‌صورت یک‌طرفه بر هم بزند.

   با توجه به این‌که مالکیت این اموال از طریق صلح عمری به فرزندان انتقال پیدا کرده است، دیگر پدر(متوفی) مالک آن‌ها نیست که ورثه بخواهند نسبت به آن‌ها ادعایی داشته باشند. صرفاً آن دسته از اموال متوفی به ورثه او می‌رسد که متوفی در زمان فوت خود مالک آن‌ها بوده است.

 110. احمد گفت:

  با سلام.اگر مردی سه دونگ از یک ملک مسکونی را به همسرش صلح عمری نماید در صورت طلاق آیا همسر میتواند این سه دونگ را بعنوان مهریه طلب نماید.واینکه اگر در قرارداد صلح شرط عدم طلاق و متارکه قید شود آنگاه بازم میتواند یا خیر؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی!
   سوال شما روشن و مفهوم نیست.‌
   اگر سه دانگ یک ملک از طریق صلح عمری به ایشان منتقل شده است، ایشان مالک آن سه دانگ شده است. دیگر دلیلی ندارد که او بخواهد برای تملک همان سه دانگ به مهریه استناد کند.

 111. مریم گفت:

  با سلام.
  ما آپارتمانی در شهرک فرهنگیان داریم که سند مادر و متمم قرارداد دارد. که سند مادر دست ما نیست. آیا می توانیم با این متمم قرارداد صلح عمری کنیم؟
  سپاس از پاسخگویی شما

 112. امیر گفت:

  باسلام و عرض ادب
  من و همسرم یک ملکی را داریم و میخواهیم به کودکمان که ۶ سال دارد صلح عمری کنیم اما میخواهیم گونه ای باشد که درصورت مرگ ما قیم نتواند ملک را بفروشد.
  آیا این امکان وجود دارد؟

 113. ش ش گفت:

  سلام اگر مردی منزلش را به نام همسرش صلح عمری (بدون حق فسخ) نماید آیا درصورت طلاق ملک به مصالح بازمی گردد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   خیر، اگر حق فسخ در قرارداد صلح پیش‌بینی نشده است، امکان برهم‌زدن قرارداد در هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت.

 114. حسین گفت:

  باسلام
  اگر صلح عمری به صورت دستی تنظیم شود ،اعتبار دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر مالی که صلح‌شده، ملک است و سند رسمی دارد، باید قرارداد صلح هم به‌صورت رسمی و در دفترخانه تنظیم شود.

 115. رضا گفت:

  آیا ملکی که صلح عمری شده از سوی مصالح قابل فروش است؟
  بطور کلی در چه صورتی ملک متوفی به دولت می رسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مصالح در صورتی می‌تواند پس از صلح ملک، آن را بفروشد که در قرارداد صلح به‌طور صریح برای خود حق فسخ را پیش‌بینی کرده باشد. اگر حق فسخ را پیش‌بینی نکرده باشد، حق فروش را نخواهد داشت.

 116. ا.ح گفت:

  با سلام. در چه صورتی ملک متوفی به دولت می رسد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   طبق ماده ۸۶۶ قانون مدنی، اگر متوفی هیچ ورثه‌ای نداشته باشد و یا این‌که ورثه‌ی متوفی شناخته نشده باشند، اداره‌ی امر ترکه با دولت خواهد بود.

 117. رن گفت:

  سلام بنده تصمیم دارم برای مادرم به هزینه خودم خانه بخرم و سند هم به نام ایشان بزنم آیا راهی داره بعد از فوت ایشان این ملک در اختیار خودم باشه آیا صلح عمر در این مورد صدق میکند یا خیر لطفا منو راهنمایی کنید

 118. پری. ف گفت:

  با سلام و آرزوی روزی خوش ،
  من فرزندم را از دست داده ام و املاکی از طرف پدرشان به ایشان رسیده است . البته لازم به ذکر است که ایشان قبل از رسیدن به سن قانونی فوت شدند.
  طبق چه قوانین و تبصره هایی در قراردادها میتوان مالکیت این املاک را به من بعنوان مادر ایشان واگذار گردد. و هرگونه درآمدزائی و فروش این املاک برای خیریه و احداث بیمارستان و کلینک های درمانی خرج خواهد شد. البته پدر ایشان در حیات هستند و با این مسئله هیچ مشکلی ندارند.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شما و همسرتان وارث پسرتان هستید. یعنی تمامی اموالی که به نام پسرتان است، به شما و همسرتان به ارث می‌رسد. بنابراین، نیازی به قرارداد خاصی وجود ندارد. هر کدام از شما می‌توانید پس از انحصار ورثه و تقسیم ترکه، هر نوع اقدامی که تمایل داشته باشید، نسبت به سهم‌الارث خود انجام دهید.

 119. سارا گفت:

  سلام
  خواهرم دوسال قبل فوت مادرم صلح نامه گرفته در ان هنگام مادرم دچار الزایمر بود. و حال که مادرم فوت شده بعد از دو ماه اعلام گرد مادرم منزل و طلاهایش که بیش از نیم کیلو بود و سپرده بانکی اش که پنجاه میلیون بود به او بخشیده. حال ما توانستیم دکتر معلاج مادرم را که متخصص مغز و اعصاب تماس برقرار کنیم و گواهی خواستیم در امورد الزایمر مادرم گفت فقط با حکم قاضی گواهی میدهد. و ما شاهد داریم ودر واس اپ دوسال پیش خود خواهرم نوشت برایم که من سند خونه مامان و طلاها و سپرده بانکی اش را از منزل مادرم خارج کرده و به منزل خود به امانت برده و عکس که طلاهای مادرم رو در مهمانی هایی که دعوت میشد استفاده میکرد. ما شش خواهر و برادریم همه ما میدانیم مادر هرگز راضی نبود چنین کاری بکند اموالش را ببخشد به خواهرم حال از شما سوال دارم و خواهش میکنم جواب سوال مرا بدهید ایا این مدارک کافی است برای اثبات بطلان صلح با ارعه این مدارک به دادگاه ایا امید داشت اموال مادرم را پس گرفت .
  با تشکر

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *