امروز جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ مصادف با ۹ جماد ثاني ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۵:۴۴
 • طلوع آفتاب: ۰۷:۱۱
 • اذان ظهر: ۱۲:۱۶
 • غروب آفتاب: ۱۷:۲۱
 • اذان مغرب: ۱۷:۴۰
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۲
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۱۸۳۸۷
۹ فروردین ۱۳۹۹

زیر و بم دعوای اثبات مالکیت

همراهان عزیز سایت مهداد در سال جدید برای آشنایی شما عزیزان یکسری موضوعات و دعاوی پرتکرار در خصوص ملک و املاک را با هم مرور می کنیم. اولین موضوع در خصوص دعوای اثبات مالکیت است. برای آشنایی با زیر و بم این دعوا مطلب کوتاه زیر را مطالعه فرمایید.

دعوای اثبات مالکیت

در خصوص دعاوی مالکیت، اگر ملکی در اداره ثبت اسناد و املاک به صورت رسمی ثبت نشده باشد، معلوم است که سند رسمی نیز ندارد. اگر هم در مورد مالکیت اینگونه املاک اختلافی هم ایجاد شود و شخصی که آن را خریده و یا به نحو دیگری تملک نموده، بخواهد مالکیت مالکیت خود را اثبات نماید، لازم است دعوایی را با خواسته ی اثبات مالکیت خویش در دادگاه حقوقی مطرح نماید.
دادگاه حقوقی هم در صورتی وجود دلایل و مستندات کافی خواهان، مانند تصرف ملک، مبایعه نامه عادی و شهود در صورتی که مالکیت خواهان را احراز کند و مسلم بداند، حکم به ثابت شدن مالکیت او صادر می نماید.
لازم است بدانیم که دو طرف این دعوا از جمله خواهان کسی است که به نحوی ادعای مالکیت یک ملک را دارد و خوانده هم کسی است که ملک ثبت نشده را به خواهان فروخته است و اگر هم افراد قبلی نیز وجود داشته باشند که با هم خرید و فروش به همین شکل و بدون سند  رسمی نموده باشند، باید طرف دعوا قرار بگیرند.
همراهان عزیز سایت مهداد! نکته مهم این است که این نوع دعوا، یعنی دعوای مربوط به مال غیر منقول در دادگاه محلی که ملک در آن حوزه واقع شده است، رسیدگی می شود. همچنین حکم اثبات مالکیت، اعلامی است یعنی نیازی به صادر شدن اجرائیه ندارد و پس از اینکه حکم قطعی شود، محکوم له به عنوان مالک رسمی ملک، می تواند از مزیت های رای استفاده نماید.
حواسمان باید باشد که خواسته اثبات مالکیت نسبت به املاک ثبت شده، قابل استماع نیست. زیرا طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون است و معمولاً  دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می نمایند.برای اثبات مالکیت نیز نیازی به وجود مبایعه نامه و قرارداد وجود ندارد؛ بلکه مالکیت ممکن است به شکل های مختلف منتقل شده باشد؛ به عنوان مثال از طریق ارث منتقل شده باشد.در مورد ملکی که ثبت رسمی نشده و در تصرف شخص دیگری است، مدعی دعوای اثبات مالکیت می تواند دعوای اثبات مالکیت و خلع ید را به صورت همزمان مطرح نماید.

64 پاسخ به “زیر و بم دعوای اثبات مالکیت”

 1. پرویز جاور گفت:

  من سال ۹۰با یک توافق نامه منزلی بنام شخص که مالک آن دوستم بودلطف کردوبنام شخصی نمود واومبلغ۵۰ملیون درطول دوماه پرداخت برای مدت۶ماه که مبلغ۶۵ملیون پرداخت وسند عودت شود ما دوبهدوماه مبلغ۵ملیون و۲۰روز قبل ازسرسید بقیه را که مدارک موجود است پرداخت نمودیم که زیر همان توافق نامه نوشت دیگرطلب کار نیستم وهردو توافق نامه راامضاواثر انگشت زده وچند نفرشاهدامضاکردند زمان مراجعه به شهرداری جهت جواب استعلام دفترخانه متوجه شدیم دو ماه بعد رفتند وامی باسند بگیرند چون شهرداری به منزل مآمد نامه شهرداری راجعل وبانک مربوطه فهمیده به شهرداری اطلاع وآنها کارپرداز بدبخت راگرفته چون گردن اوانداخته ودرشعبه۱۲۰دادگاه اصفهان جریمه شده زمان مراجعه مادرخواست حضوریاوکالت نمودند که با مراجعه به اومتوجه شدیم زندانه ۴ماه بعد که آزاد شدبک وکالت بلاعزل گرفته به شهرداری مراجعه وجواب استعلام راگرفته وپس از مراجه به ثبت متوجه شدیم توسط دوستش یک ماه قبل ازوکالت توقیف شده که به شعبه۱۱مراجعه به عنوان شخص ثالث وکیل مالایحه داد آقای قاضی ۵سال ۵جلسه دادگاه بدون حضورفرداصلی که زندان بودرای صادر که مدارک شماسوری ودادگاه تجدید نظرهم رای را قبول بعدهم زن ایشان تقیف مهریه کرد که شعبه۶ خانواده هم مدارک مارا طبق رای دادگاه قبلی سوری اعلام که مالک اصلی شکایت ومبلغی را به دادگاه واریز ودرخواست ماده ۱۴۶و۴۷ کردکه تایید شد متاسفانه آقای قاض دوباره بدون حضور رای قبلی راصادر واعتراض تجدید نظر شداز شما درخواست میکنم خلافهای دادگاه درست است یانه ۱_ایشان طبق سندی نامه ما که صراحتا به امرمعامله ذکرشده سوری که ماده۱۴۰۳ نظردیگری دارد۲_چراقاضی محترم به مدارک وفیشهای واریزی وچکهای پاس شده توجه نکرد ۳_چرا ایشان عنایت به جعل انجام شده که بربیع شرط دلالت میکند توجه نکرد۴_چراقاضی محترم پنج سال دادگاه بدون حضور صاحب چک وداده وکالت جلسه برقرار کرد۵_چرا بااینکه پرونده شاکی وماده ۱۴۶و۴۷وتوقیف همسر متهم برای مهریه به طرف توقیف کننده اجازه مزایده داد ۶_چرااجرای احکاف باوجود توقیفی هاونامه کل یم لکم تا رای نهایی ۳مه بعد منزل را باب۶۰ ملیون که اعلام کرده بودم می پردازم بنام او کرد۷ _درصورتیکه دادگاه آخریکسال ونیم بعداز بنام شدن انجام واو درجلسه اعلام کرد به قاضی تجدید نظر که ما فهمیدیم وجلسه ترک کردوقاضی محترم هیچ گونه عکس العمل انجام نداد ودوباره رای دادگاه را تاییدکرد ارنظر شما عزیزان این عدالت است باید چکارکنم یا باید بخاطرنداشتن منزل۱/۳ملیونی که بابت۶۰ ملیون بنام کردن زندان برم وازای نوع قضاوت شرمنده زن وبچه هام شوم کیست فریاد رس من قاضی را که واگذارکردم به خدا چون بااین رای به من حقیر تهمت همکار خلافکار زد وسلام

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جسارتا توضیحات شما چندان واضح نیست.
   می توانید در صورت فراهم بودن شرایط (ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی) اعاده دادرسی را بخواهید.
   با ما همراه باشید

 2. علی گفت:

  سلام .مطلب خوبی است.باتوجه به اینکه از این مطالب کپی برداری می کنیم لطفا کاری کنید که تصاویر در هنگام کپی گرفتن حذف شوند چون خیلی رنگ دستگاه کپی بی جهت استفاده می شود . رنگ دستگاه خیلی گران است . با تشکر

 3. حسن صدقی گفت:

  با سلام و احترام پدر ما سال ۸۴فوت کرده درسال ۸۵ ازطرف بنیادمسکن برای محل سکونت درروستا که در تصرف پدرمان بوده و حالا منتقل به ورثه شده یکی ازوراث(برادرمان)که درآنجا سکونت دارد بنام خودش سند رسمی گرفته وحالا او هم فوت کرده نحوه اثبات حق وراث درمحل فوق وراه ابطال سندصادرشده چیست ازراهنمایی شماسپاسگزارم.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اول بطلان سند رسمی و عدم مالکیت صرف ایشان و عدم قرارداد میان وراث و در مرحله بعد هم تقسیم ماترک میان وراث

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اول بطلان سند رسمی و عدم مالکیت صرف ایشان و عدم قرارداد میان وراث و در مرحله بعد هم تقسیم ماترک میان وراث

 4. امیری گفت:

  سلام خدمت شما، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  پدربزرگم در زمان حیات، زمینی رو در روستای خودشان به پدرم بخشیدند بعنوان خانه سرا. و نه بعنوان ارث.و چهل سال میگذره و این زمین و خانه در اختیار پدرم بوده و ساکن هست حتی بارها قصد فروش داشت.الان بعد از گذشت ۳ سال از فوت پدربزرگم انحصار وراثت انجام نشده و اختلاف افتاده. و خواهر پدرم از ایشان شکایت کرده و خواهان اثبات مالکیت مال غیرمنقول شده،در صورتیکه زمین و خانه ساخته شده سندی هم نداره.ولی ‌کنتور برق و گاز و آب به نام پدرم هستش.
  پدرم برای اثبات مالکیت خودش باید چه کاری انجام بده، آیا شهادت گواهان و اهالی روستا که در همان سال شاهد بخشیدن زمین به پدرم بودند کفایت میکنه؟

 5. موسوی گفت:

  باسلام .پدر من یه واحد اپارتمان خرید بعداز ساخت واتمام کار بهش گفتند بیاد تحویل بگیره اما پدرم اومد بردند واحد کناری رو نشونش دادن درحالیکه ما واحد وسط رو پسند کرده بودیم.بعد واحدی که ما پسند کردیم وقولنامه اشو نوشتیم وپولشو دادیم تصرف شده یعنی سازنده به کس دیگه ای فروخته درصورتی که اسم اون شخص در کدرهگیری نیومده.واون مدعیه که قبل از ما خریده الان باوکیل صحبت کردیم میگن که چون قبلش داخل واحد سکونت نداشتین نمیتونین ثابت کنین که این واحد مال شماس.الان ما باید از چه کسی وچطور شکایت کنیم .لازمه که بگم سازنده ساختمان شریک داره و سازنده اون واحد رو که واحد ۵ هست به شریکش فروخته وماهم از شریکش خریدیم اما الان سازنده مدعیه که واحد ۶ رو به شریکش داده واشتباه شده الان هم خود سازنده واحد ما رو به کسی داده که به گفته خودش بصورت دست نویس وقبل از خریدن ما به اون فروخته.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با صلح و سازش مشکل قابل حل است.
   در خصوص جابجایی واحدها هم می توانید بطلان معامله را با عنایت به عدم تطبیق ایجاب و قبول درخواست بفرمایید.

 6. مهدوی تبار گفت:

  سلام
  بنده منزلی را در سال ۸۱ خریداری کردم و سند شش دانگ به نامم صادر شده و سپس سند تک برگ نیز دریافت کردم.الان یک نفر آمده و ادعا دارد که چند متر از زمین منزل من به ایشان تعلق دارد.ایا چنین ادعایی قابل رسیدگی میباشد.
  ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمائید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   ایشان به‌عنوان مدعی اگر برای اثبات ادعای خود، دلیل و مدرک معتبر ارائه دهد، مرجع قضایی می‌تواند ادعای ایشان را بررسی کند. بنابراین، این‌که این ادعا قابل طرح است یا خیر، بستگی به ادله‌ و مدارک ایشان دارد.

 7. فاطمه بیگلری گفت:

  با سلام و عرض ادب
  پدر بنده حدود ۴۵ سال پیش زمینی رو به صورت شراکتی با دو تا از دایی هاشون خریدن به متراژ ۷۰۰۰ متر مربع که از این میزان حدود ۱۱۶۶ متر سهم پدر بنده بوده مشکل اینجاست که در یک بنگاه محلی اون زمان معامله کردند و یک کاغذ داشتند که الان پدرم اون رو گم کرده ولی بچه های دایی ها میدونید که پدرم هم شریکه یکی از دایی ها فوت شده و دیگری فراموشی داره اونها هم هیچ کاغذی تز این زمین پیدا نکردن حالا سوال بنده اینجاست که پدر من چطور باید مالکیت خودش رو اثبات کنه و چطور زمینش رو تفکیک کنه و به فروش برسونه؟متشکرم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با حضور شهود و مطلعین در دادگاه و بنگاه دار محلی یا شاگرد و … قابل اثبات است. البته برخی مراجع به سختی می پذیرند.

 8. احسان گفت:

  سلام، ملکی سند داری را از کسی خریدم که هنوز سند بنام او منتقل نشده بود ولی بین آن دو قولنامه فروش تنظیم شده یود و من به اطمینان حضور کسیکه سند رسمی بنام او بود و فروشنده که شخصی به ظاهر باصداقت و موجهی بود بدون روئیت قولنامه بین آنها مبایعه نامه تنظیم نموده و چکهای ثمن را تحویل و دو شاهد نیز آن را امضا و مشاور املاک هم مهر و امضا نمود، متاسفانه فردای روز معامله فروشنده اعلام پشیمانی و درخواست فسخ کرد و من هم چون در همان شب تنها آپارتمان خودم را فروخته بودم و از طرفی بدلیل شیوع کرونا و عدم امکان انتخاب گزینه ای دیگر در آن زمان(اسفند۹۸) موافقت نکردم، فروشنده چکها را برداشت ننمود و برای سند هم حاضر نشد من هم قبل از تاریخ سند اظهارنامه دادم و وجود وجه چکها را در حساب بانکی خود و آمادگی خود برای تسویه در موعد مقرر اعلام اما فروشنده حاضر نشد، ناگفته نماند مبلغ ۴ میلیون تومان هم بعنوان بیعانه در لحظه معامله در حضور و با رضایت فروشنده کارت کشیدم، ولی الان متاسفانه فروشنده چون با اعلام فسخ یکطرفه او موافقت نکردم از موضع صداقت خارج و اخذ بیعانه را منکر و حتی دریافت چکها را هم منکر شده، از طرفی چون میداند که اینها نمی تواند به ردددعوا به او کمک کند قولنامه جدیدی بین پسر خود و صاحب سند که باهم دوست و خمکار هستمد تنظیم کرده اند که این معامله را به معامله فضولی تبدیل نموده و از انجام تعهدات و مهمتر از آن پرداخت وجه التزام روزانه ۲میلیون تومان که تا امروز با گذشت ۶ ماه بالغ بر۳۵۰ میلیون تومان میشود شانه خالی کنند. هم من و هم طرف دعوا وکیل گرفته‌ایم اما خواستم از راهنمایی و ارشاد کارشناسان باتجربه این مجموعه خوب هم استفاده کنم‌. با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با وجود مبایعه نامه و شهود و سایر قرائن و امارات رای به احتمال زیاد به نفع شما صادر می شود. اما حتما صلح و سازش و مصالحه را بر همه چیز مقدم بدانید.
   با ما همراه باشید

 9. وحید گفت:

  قطعه زمینی توسط پدربزرگ مرحومم به مادرمان هبه شده و مادر موهوبه را چند سال در تصرف زراعت مالکانه داشته،عموی بنده بدون اجازه مادر زمین را فروخته،زمین مورد نظر،موهوبه،سند نداشت،آیا می توان دادخوائت اثبات مالکیت و خلع ید داد با توجه به استشهادیه و تعرفه شهود مبنی بر هبه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بله . اقدام بفرمایید. دستور موقت مبنی بر عدم نقل و انتقال ملک نیز درخواست دهید

 10. مهدی زند گفت:

  سلام پدر من حدود چهلو پنج سال پیش مقداری از زمین کشاورزیش را به فردی داده تا در ان زراعت کند حالا بعد از گذشت چند سال این فرد عدای مالکیت میکند او میتواند مالکیت این زمین را داشته باشد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   هیچ شخصی به صرف ادعا نمی‌تواند مالک چیزی باشد. اگر ایشان ادعای مالکیت کرده‌اند، باید برای اثبات ادعای خود، دلیل و مدرک معتبر ارائه دهند. اگر ایشان برای اثبات ادعای خود به تصرف و تسلطی که در این سال‌ها بر این زمین داشته‌اند استناد کنند، پدر شما می‌توانند با ارائه‌ی سند مالکیت و ارائه سندی که نشان دهد ایشان صرفاً حق استفاده از این زمین را داشته‌اند، از حق مالکیت خود دفاع کنند.

 11. علیرضا گفت:

  سلام.
  سال۹۷درروستا۱۵۰مترزمین‌خریدم،قبل‌عیدرفتم‌استانه‌برای‌انجام‌کارهای‌گرفتن‌سند،گفتن‌زمینت‌بازمین‌کنارت‌تداخل‌داره،پیگیری‌که‌کردم‌‌متوجه‌شدیم‌همسایه‌موقع‌امدن‌کارشناس‌برای‌نقشه‌برداری‌اشتباهی‌زمین‌منو‌نشان‌داده،ولی‌زمین‌خودش‌راساخته‌است،درسال۹۴.الان‌زمین‌بنده‌به‌نام‌ایشان‌سند‌خورده،استانه‌گفت‌باید‌شکایت‌کنم‌وحکم‌باطل‌شدن‌سند‌همسایه‌ام‌رابگیرم،حالا‌من‌باید‌ازهمسایه‌شکایت‌کنم‌یاازفردی‌که‌زمین‌را‌از‌اوخریدم؟راهی‌که‌به‌نتیجه‌برسم‌وزودتر‌انجام‌بشود‌را‌پیش‌پای‌من‌بگذارید.
  این‌زمین‌رابا‌وام‌خریدم،تا۴سال‌دیگر‌هم‌بایدقسط‌پرداخت‌کنم،کارگرم‌وندارم‌پول‌به‌وکیل‌و….بدهم.ممنون‌میشم‌راهنماییم‌کنین.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   دادخواست ابطال سند را علیه خوانده ای مطرح بفرمایید که ملک به اشتباه به نام ایشان سند خورده است. البته صاحب سند اصلی را هم می توانید طرف دعوا قرار دهید که اگر ملک به نام ایشان نبود، نهایتا قرار رد دعوا صادر خواهد شد.

 12. محمد گفت:

  سلام
  پدرم سال ۶۵ یه زمین بدون قولنامه از پسر مالک خرید با متراژ نامعلوم بعد به برادرم واگذار کرده با لفظی برادرم ۲ سال تو منزل مسکونی گلی احداث کرده ایشان قصد فروش داشته پدرم از فروش معمانت و با ۳۰ هزار تومان خرید از برادرم اما قولنامه در کنار نبود در سال ۷۳ بند ازدواج کردم و پدرم همون زمین به من واگذار کرده بدون واگذار نامه بند به شهر کرمانشاه مهاجرت کرد افرادی قصد تصرف ملک داشته از شهر برگشته و از تصرف ممعانت و ان افراد ادعا مالکیت کردن به عنوان بگزاد ۶۸ بند ۲۰ به پدرم و ۲۰ به ان پرداخت کردم بدون قولنامه و در رمنزل احداث کردم در سال ۸۰ پدرم و برادرم کوچکتد به علت فوت مادر و نداشتن امنیت از محل سکونت اصلی پیش خود اوردم و برایشان منزل مسکونی احداث کردم و در سال ۸۴ با تشکیل خانواده برادرم پدرم و برادرم با خانواد به شهر کرمانشاه مهاجرت کردن و بعد از مدتی بنیاد مسکن و برای من نقشه براداری نمود و نام برادرم در نقشه قید کردن اما شورا و دهیار تایید نکردن که ۳۸۰ متر متلعق برادرم و کل مساحت ۸۴۴ متر متلعق به بند می باشد و دو سند برای من از اداره ثبت اسناد صادر کردن اما برادر و خواهرم در خواست ابطال سند کردن وو گفتن ماترک پدرری می باش حتی قبل فوت پدرم برادر بزرگم با تحریک برادر کوچکم و پدرم برعلیه این بند شکایت کردن اما خود پدرم در پاسگاه و دادگاه عمومی انقلاب تعهد نمود زمین به ایشان واگذار نمودم و بنده تحریک کردن استهشادیه محلی دارم که اهالی شهود د هستن که ملک بند می باشد ایا من پیروز هستم یا نه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب ارجمند سایت مهداد
   خیلی واضح نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده!
   اما با استشهادیه و تعهد پدرتان فعلا ادله به نفع شماست و نتیجه نهایی به نظر مرجع محترم قضایی است.

 13. سپندان گفت:

  درود بر شما
  بنده مالک یک ساختمان قدیمی در طرشت تهران هستم که از سال ۱۳۴۶ساخته شده و بصورت قولنامه ای چند دست معامله شده حالا جهت اخذ سند از طریق اثبات مالکیت باتوجه به اینکه کنتور آب و برق و گاز دارم وسالهاست در تصرف وتملک ایادی سابق و اکنون درتصرف اینجانب میباشد میتونم با تامین دلیل وارجاع به کارشناس و استشهادیه محلی اقدام کنم و سند بگیرم؟؟؟؟
  با سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بله با قرائن و امارات اقدام فرمایید با استعلام ثبتی مالک اصلی احراز و ایشان را الزام به تنظیم سند رسمی نمایید.

 14. كلناز واحيد گفت:

  با سلام
  مدت سه ماهه مادرم فوت شده و بعد فوت مادرم خواهرم ادعا مى كنه كه مادرم اموال اش را بنام او كرده مادرم در سال ٩٤دجار فراموشى شده بود و از منزل خارج مى شد و راه بركشت به منزل را كم مى كرد بليس و يا مردم به برادرم تماس مى كرفتن و به خانه بر مى كشت مادرم به همراه برادرم برادرم در ان زمان همسر خود را از دست داده بود در اثر ابتلا به بيماري سرطان و برادرم هم افسرده بود ولى بناجار از ان زمان بيش مادرم زندكى كرد تا سال ٩٧در سال شهريور ٩٧خواهرم با اختلاف و شكايت به بليس كه برادرم خوب به مادرم رسيدكى نمى كنه مادرم را برد در نزديك محل كار خود خانه بسيار كوجكى اجاره كرد و در همان هفته اول سند منزل مادرم را بنام خود كرده و سبرده هاى بانكى كه شصت ميليون تومان بود به نام خود كرده بود و حقوق مادرم را هم از بانك دريافت مى كرد و ما هيج اطلاعه از اين جريانات نداشتيم تا اينكه مادرم فوت شد و همش از جمع خانواده كى فرار مى كرد به بهانه هاى مختلف و حالا بعد از سه ماه ميكه مادرم همه اموال اش را بنام من كرده و بعد از فوت مادرم و هم قبل از فوت مادر م به هيج وجه مدارك مادرم را به هيج كدام از افراد خانواده نمى داد و اكنون هم نمى دهد و حتى نشان هم نمى دهد مادرم مهر داشت و انكشت مى زد به جاى امضا ما خودمو با مراجعه به ثبت اسناد فهميدم سند مادرم را بنام خود زده و با مراجعه به بيمارستان ارتش توانستيم شماره دفترجه بيمه مادرم را بدست بياوريم و به دكتر مادرم مراجعه كرديم هيج اطلاعاتى راجب مادرم به ما ندا د و ما احتياج به مدرك و كواهى بزشك مادرم داريم كه مادر ما سالها بود دجار فراموشى مى شد به عبارت ديكر الزايمر داشت بزشك مادرم از دادن اطلاعات و كواهى راجب بيمارى مادرم خودارى مى كند حال ما بايد جه كنيم خواهش ميكنم مرا راهنمايي كنيد
  باتشكر فراوان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با نامه قضایی ملزم است پاسخ دهد. وگرنه نمی توانید پزشک را مجبور نمایید. مدارک مفقود شدن مادرتان را به دادگاه حقوقی نشان دهید که بطلان معامله را اعلام نماید و همه وراث به سهم قانونی شان برسند.

 15. مهدی پور گفت:

  سلام بنده ملکی را در جریان مزایده عمومی از ستاد فرمان امام خریداری نموده ۴دانگ و دو دانگ آن هم از یکی از همسایگان ک ب موجب حکم دادگاه مالک بود در مزایده دیگری از طریق دادگستری خریداری نمودم اما الان برای دریافت سند حکم مالکیت من از اداره ثبت چون قولنامه از صاحبان قبلی ندارم قابل قبول نیست.بهرحال بعد از تلاش چند ساله گفتند باید تقاضای تثبیت مالکیت به دادگاه ارائه دهم و بوسیله آن حکم از اداره ثبت تقاضای سند کنم.حال میخاستم در این زمینه و طرح دادخواست بمن کمک دهید .من پیش یک وکیل رفتم گفتن دادخواست اثبات مالکیت رو به طرفیت یا خوانده چه کسی تنظیم باید کرد؟. آیا من باید ستاد فرمان امام را خوانده قرار دهم با توجه ب اینکه در قولنامه نتطیمی ستاد تصریح شده ک ملک بدون سند فروخته شده است. یا میتوان از دولت ب عنوان خوانده نان برد ممنون میشم اگه در مورد خوانده بمن کمک کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   شما می توانید ۱۰ نفر را به عنوان خوانده مطرح بفرمایید. اینکه دقیقا دعوا متوجه چه کسی است با دادگاه است.
   شکایت علیه دولت در دیوان عدالت اداری است. شما حتی اگر نام هم ببرید دادگاه خود اقدام به بررسی هر یک از خوانده ها می نماید.

 16. یوسفی گفت:

  با سلام خدمت
  بنده زمینی به متراژ ۳۵۰۰۰ متر مربع دارم که کاربری زراعی و الان داخل محدوده ساخت آمده و ملک من از مجموعه ۸۸۰۰۰ متری هست و تنها بنچاق رو دارم که طرف مقابلم در قید حیات نیست و برای تفکیک با مشکل معارض هایی خوردم که ادعای مالکیت دارن و شهرداری منطقه میگه باید اول اثبات مالکیت حقوقی و بعد اثبات مالکیت کیفری باید از شعبه ۲ دادگستری شهرستان شیراز

  میخوام بدونم هر دوی این کار نیاز هست برای اول حقوقی بعد کیفری یا خیر؟؟؟

 17. صفوی گفت:

  سلام
  یک قطعه زمین پس از تغییرکاربری چندین سال پیش بین والده ی بنده و یکی از آشنایان قولنامه شده، وقتی که تصمیم به ساخت و سازگرفتیم شخصی مدعی مالکیت شد، وقتی خواستیم مدارک ارائه بدهد متواری شد و وضعیت زمین بلاتکلیف ماند، چرا که هنگام ساخت ایجاد مزاحمت کردند و کار به نزاع کشید. درحال حاضر شهرداری به علت ایجاد آلودگی زمین برای همسایه ها، مهلت داده تا تاریخی که معین کرده مراجعه کنیم وگرنه خود شهرداری وارد عمل میشود، پس از مراجعه ی حضوری و ارائه ی مدارک، آن مدعی دوباره حاضر شد در شهرداری، خواستم راهنمایی بفرمایید بنده که مدارک کافی برای اثبات مالکیتم دارم با شخصی که مدارکی ارائه نمیدهد و فقط هنگام ساخت مزاحمت ایجاد میکند و مانع میشود تکلیفم چیست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار داده‌اید، بسیار ناقص است. بااین‌حال، طبق اطلاعاتی که از سوال شما به دست می‌آید، به لحاظ حقوقی، ایشان اگر ادعای مالکیت دارند، باید این ادعا را با مراجعه به مرجع قضایی پیگیری و اثبات نمایند. در خصوص مزاحمت‌های ایشان نیز، شما می‌توانید از طریق قانون با ایشان برخورد نمایید.

 18. محسن جعفری گفت:

  با سلام
  پدر من ملکی به مساحت یک هکتار را بترتیبی خریداری کرد که ۴ سند تک برگی داشت و یک نفر از مالکین از خواهران و برادران خود وکالت فروش داشت خریداری کرده و پس از استعلام وکالتنامه و دیگر استعلامات سند در محضر به پدرم انتقال پیدا کرد و پدرم نیز بعد از آن اقدام به دریافت سند تک برگی نمود.
  اکنون بعد از گذشت ۵ ماه فردی که عنوان میکند به هبچ وجه فروشنده را نمیشناسد ادعای مالکیت بر ملک را دارد.
  سوال من این است که آیا بعد از انجام امور ثبتی و واگذاری سند در دفترخانه توسط فروشنده و دریافت سند تک برگی به نام پدرم شخص ثالث میتواند ادعای مالکیت بر ملک را داشته باشد؟آیا سند تک برگی برای اثبات مالکیت کفایت نمیکند؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   این‌که با وجود تنظیم سند رسمی در مورد یک ملک، شخصی غیر از مالک نسبت به آن ادعای مالکیت داشته باشد، احتمال بعید و دور از ذهنی نیست؛ زیرا مثلاً ممکن است که چند دست قبل از این، مالک قبلیِ ملک آن را در قالب سند عادی به یک شخص فروخته باشد و سپس، همان ملک را به شخص دیگری از طریق تنظیم سند رسمی انتقال داده باشد. این فقط یک مثال بود و هدف این بود که گفته شود این احتمال خیلی دور از ذهن نیست. در هر صورت، سند رسمی نشان‌دهنده‌ی مالکیت یک شخص است و هر شخص دیگری که این مالکیت را انکار کند، باید برای اثبات ادعای خود دلیل و مدرک معتبر ارائه دهد.

   • محسن جعفری گفت:

    با سلام
    میبخشید که دوباره سوال میکنم.
    در این صورت شکایت فرد مدعی علیه پدر من مطرح میشود یا فردی که ملک را به ما فروخته؟چون به هر حال کلیه مراحل معامله ما بصورت قانونی انجام گرفته.
    نکته دیگه اینکه در صورت شکایت فرد مدعی از ما و خلع ید احتمالی ما از ملک ما میتوانیم از فروشنده شکایت کنیم؟و در صورت شکایت با توجه به تورم موجود و چند برابر شدن قیمت ملک قوانین به صورتی هست که خسارت ما جبران شود؟
    با تشکر

    • کارشناس سایت مهداد گفت:

     اگر شخصی که مدعی مالکیت است، تصمیم به طرح دعوا داشته باشد، هم باید فروشنده را طرف دعوا قرار دهد و هم پدر شما را که متصرف کنونیِ این ملک است. این، رویه‌ی قانونی است.
     چنانچه طرح دعوا صورت بگیرد و دادگاه حق به آن شخص بدهد، پدر شما می‌تواند علیه فروشنده طرح دعوا کند. در این طرح دعوا، ایشان می‌توانند هم ثمن پرداخت‌شده و هم کلیه‌ی غرامات را مطالبه کنند. یکی از این غرامات، خسارتی است که به جهت کاهش ارزش پول به ایشان وارد آمده است.

     با توجه به ظرافت‌های پرونده‌های ملکی، پیشنهاد می‌شود که اگر در مرحله‌ای تصمیم به طرح دعوا گرفتید، از همراهیِ یک وکیل دادگستری استفاده نمایید.

 19. اصغر گفت:

  باسلام
  خواهان دادخواست رفع ممانعت از حق به دادگاه ارایه داده است حالا ما طبق اسنادی که داریم آب از قنات روستا می بریم و خواهان مدعی شده ۴ ساعت آب از ما داخل آب های شماست و هیچ گونه مدرکی مبنی بر این که آب را به تحویل داده ندارد و می گوید در سال ۸۴ صورتجلسه ای تنظیم کرده ایم که ما آب را به ایشان تحویل داده ایم دادگاه رای به نفع خواهان داده ما باید چکار کنیم اخه ما طبق اسنادی که دایم آب می بریم نه بیشتر و نه کمتر چکار باید بکنیم ممنون از پاسخگویی شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شما می‌توانید با استناد به ادله‌ای که دارید، در مهلت تجدیدنظرخواهی نسبت به رای صادره اعتراض کنید. اگر تصور می‌کنید که اطلاعات اندکی برای تنظیم متن اعتراض دارید، می‌توانید حضوراً با یک وکیل دادگستری مشورت نمایید و از او کمک بگیرید.

 20. علی گفت:

  با عرض سلام؛
  چند سال پیش زمینی در شمال خریدم که دارای سند بود ۲سال پیش هم برای تفکیک و گرفتن سند تک برگ اقدام کردم که انجام شد، چندماه پیش شخصی ادعا کرد که در مقابل حسابی زمین را ۱۰سال پیش از مالک قبلی گرفته و تنها مدرمی که تا الان نشان داده‌اند دست نوشته‌ای بوده که بدون شاهد بینشان نوشته شده. الان هم بر اساس همان شکایت کرده، چه باید بکنم؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   شما در برابر ادعایی که ایشان دارند، باید به اسناد و مدارکی که دارید(یعنی قرارداد اولیه، رسید پرداخت پول، شهود و به‌خصوص سند تک‌برگ‌ خود)، استناد نمایید. این اسناد و مدارک، مالکیت شما را اثبات می‌کنند. حال، اگر ایشان ادعایی دارند، خودشان موظف‌اند که با ارائه‌ی دلیل و مدرک، ادعای خود را اثبات نمایند. ما از جزئیات پرونده اطلاع نداریم و از میزان اعتبار ادله‌ی ایشان نیز بی‌اطلاع هستیم، اما اگر ایشان بتوانند ادعای خود را اثبات کنند، شما باید علیه شخصی که مال غیر را به شما فروخته است، طرح دعوای حقوقی و کیفری کنید. در آن صورت، هم می‌توانید پولی را که پرداخت نموده‌اید و هم ضرر و زیان ناشی از کاهش قیمت پول را از ایشان مطالبه کنید.

   در هر صورت، اگر از دانش حقوقیِ زیادی برخوردار نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که از مشورت و همراهیِ یک وکیل دادگستری بهره ببرید تا حق‌تان ضایع نشود.

 21. عدالت گفت:

  با سلام و خسته نباشید یک آپارتمان ساز بصورت مشارکتی ملک ما را ساخت اما هنوز کامل تکمیل نشده، در زمان بستن مبایعه نامه تفکیک واحد هم انجام دادیم، بعد آپارتمان ساز کلاه بردار ۳ ماه بعد از بستن قرار داد با ما و قبل از گرفتن جواز ساخت اقدام به فروش یکی از طبقات ما کرد و ۳ ماه بعد هم دوباره همان واحد را فروخت(طبقه ما را دو بار فروخت) از آنجایی که بنگاه دار هم دست آپارتمان ساز بود موقع فروش نه اطلاعت، ثبتی، فرعی، اصلی وارد نشده و آدرس هم دقیق وارد نکردن و حتی مهر و امضای بنگاه نخورده(ولی طرفین امضا و اثر انگشت زدن) حالا آپارتمان ساز به دروغ اقرار کرده که اشتباه کردم ولی خریدار دوم پا کرده تو یه کفش که ملک را می خواهد و کار را دادگاهی کردن،سوال من این است که قولنامه آنها هیچ مشخصاتی نداره برای دادگاه ارزش قانونی دارد؟ (بازپرس خیلی گیجه)،ملک سند داری ک قبل از شروع ب ساخت به اسم پدرم بوده ومشخصات کامل آن در قولنامه ما هست تأثیر در جریان کار دارد؟اصن فروش قبل از جواز ساخت جرم نیست؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در مورد اعتبار این قرارداد نمی‌توان نظر قاطعی داد.
   در خصوص ملک شما نیز فروش مال غیر صورت گرفته است. اگر مالک ملک دوم، اقدام به طرح دعوا نمود، شما می‌توانید به اسناد و مدارکی که دارید، استناد کنید.

 22. سپیده گفت:

  سلام خسته نباشید
  پدر من به تازگی به رحمت خدا رفتند ایشون صاحب یک کارخانه هست و بازاری هستند و به دلیل ترس از ورشکستی و… معمولا اسناد خانه یا زمین یا دارایی هایشان را به نام خودشون نمیزدن،
  خانه ای که از سال ۷۰ تا به الان در آن زندگی میکنیم و حدود ۳۰ میلیارد قیمت دارد به نام عموی من هست که در آمریکا زندگی میکنن
  بعد از اینکه پدرم به رحمت خدا رفتند عموهای من با ما دشمن شدند(پدرم به کرونا مبتلا شدند و آن ها ما را مقصر میدانند) و به ما میگویند که شما قاتل پدر هستید و بعد از پدرتون باید بمیرید
  الان با این شرایط و این دشمنی ها حاضر نیستند اموالی که پدرم به نام آن ها زده و وکالت خرید و فروش آن ها را ازشون گرفته رو به نام ما بزنن و میگویند که همه این وکالت ها با فوت پدر باطل شده است و اعتباری ندارند و من فکر میکنم تمام این حرفها بهانه ای است که اموال پدر رو بالا بکشن
  آیا دست ما به جایی بند هست؟ میشه اموال پدرم رو نجات داد؟

 23. سپیده گفت:

  سلام خسته نباشید
  پدرم من به تازگی به رحمت خدا رفتند ایشون صاحب یک کارخانه هست و بازاری هستند و به دلیل ترس از ورشکستی و… معمولا اسناد خانه یا زمین یا دارایی هایشان را به نام خودشون نمیزدن،
  خانه ای که از سال ۷۰ تا به الان در آن زندگی میکنیم و حدود ۳۰ میلیارد قیمت دارد به نام عموی من هست که در آمریکا زندگی میکنن
  بعد از اینکه پدرم به رحمت خدا رفتند عموهای من با ما دشمن شدند و به ما میگویند که شما قاتل پدر هستید و بعد از پدرتون باید بمیرید(پدرم به کرونا مبتلا شدند و آن ها ما را مقصر می دانند)
  الان با این شرایط و این دشمنی ها حاضر نیستند اموالی که پدرم به نام آن ها زده و وکالت خرید و فروش آن ها را ازشون گرفته رو به نام ما بزنن و من فکر میکنم تمام این حرفها بهانه ای است که اموال پدرم رو بالا بکشن
  آیا دست ما به جایی بند هست؟ میشه اموال پدرم رو نجات داد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   باید قصد و اراده را احراز کرد. در آنصورت شاید بتوان… ولی اثبات این امر نیاز به دلایل کافی دارد

 24. رضاپیغمبرزاده گفت:

  باسلام زمینی۲۰۰۰متری با فروشنامه عادی اوائل سال۹۹درپلورخریداری نمودم که چندین فروشنامه ونسق عادی ازسال۷۹داشت با مهروامضا شورای پلور.پیمانکارهای اداره راه چون زمین برخیابان اصلی هراز بود اتاقکی داخل زمین ساختند که بعد از اتمام جاده همان صورت رها شد.چند ماه قبل فردی که بعداز امامزاده هاشم لب خیابان گردو میفروشند چون اتاق خالی بود تصرف نمودند الان مدعی هستند این زمین ازپدرشان ارثیه رسیده وبلند نمیشوند.لطف بفرمایید چه دادخواستی بدهم به چه عنوانی؟ دعوی اًثبات مالکیت میتوان داد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   اگر تا پیش از این، این ملک در تصرف خودتان بوده است، شما می‌توانید دادخواست رفع تصرف عدوانی را تنظیم و تقدیم دادگاه کنید. در این حالت، شما باید اثبات کنید که اولاً سابق بر این، این زمین به‌صورت دائمی و مستمر در تصرف شما بوده است؛ ثانیاً در حال حاضر، شخص دیگری آن را به‌صورت مستمر به تصرف خود درآورده است؛ ثالثاً تصرف این شخص، عدوانی و غیرقانونی است و مبتنی بر رضایت شما یا حکم مرجع قضاییِ صالح نیست. در دعوای تصرف عدوانی، نیازی به اثبات مالکیت ندارید.

   اما چنانچه تا پیش از این، شما هیچ تصرفی بر این زمین‌ها نداشته‌اید(یعنی خودتان از آن، استفاده نمی‌کرده‌اید و صرفاً مالکیت این زمین‌ها را دارید)، می‌توانید دعوای خلع ید را به طرفیت ایشان طرح کنید و از دادگاه، رفعِ تصرفِ غاصبانه‌ی ایشان را بخواهید. در دعوای خلع ید، شما باید با ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر، مالکیت خودتان را اثبات نمایید.

 25. جهاندیده گفت:

  اگر کسی در سال ۸۱ زمینی خریداری کرده است و شخص دیگری قولنامه ای از عموی فروشنده داشته و در سال ۹۵ رفته اثبات مالکیت داده و ما اطلاع نداشتیم حال متوجه شدیم و شکایت کردیم اما رد شکایت دادند در حال حاظر ما چه نوع شکایتی باید درخواست بدهیم.
  آیا فروش مال غیر درخواست کنیم؟؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی!
   اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار داده‌اید، ناقص و بسیار مبهم است. مثلاً مشخص نشده است که آن معامله‌ی دیگر، قبل از معامله‌ی سال ۸۱ بوده است یا بعد از آن و هم‌چنین، مشخص نیست که دعوای طرح‌شده چه عنوانی داشته و به چه علت رد شده است. ازاین‌رو، با توجه به این اطلاعات ناقص و مبهم، بیان هر نکته‌ای از جانب ما، می‌تواند برای شما گمراه‌کننده باشد.

   پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر اقدام حقوقی با یک وکیل دادگستری یا مشاور حقوقی حضوراً مشورت کنید تا اقدام حقوقیِ بعدی‌تان به نتیجه برسد.

 26. علی گفت:

  سلام،زمینی را در سال ۷۰ به صورت دستی به نام فرزندش زده ,فرزند اون زمان ده سال بوده و الان بعد از گذشت ۳۰ سال شخصی پیدا شده میگه این زمین رو من سال ۷۴ از پدرت خریدم ،،در صورتی که آن زمان فرزند ۱۴ سال بوده ،،پدر شخص هم فوت کرده حال سوال این جاست که الان به چه صورتی رای صادر میشوذ

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی؛
   پیش‌بینیِ رایی که قرار است در این پرونده صادر شود، به هیچ‌عنوان برای ما قابل پیش‌بینی نیست؛ زیرا رایی که در هر پرونده‌ای صادر می‌شود، تحت‌تاثیر جزئیات همان پرونده است و ما از جزئیات پرونده شما اطلاع نداریم. قاضی براساس ادله‌‌ای که در پرونده وجود دارد و دفاعیات هر یک از طرفین، اقدام به صدور رای خواهد نمود.

 27. رسول صالحی گفت:

  با احترام اینجانب دارای یک قطعه زمین در روستا که از طریق قولنامه دستی وازپدربه پسر وبراساس قانون ارث وبا امضا تمام ورثه ودهیاری وشورای وقت روستا رسیده است.
  درخرداد۹۹اقدام به ساخت وساز نموده که احدی از اهالی روستا ادعای مالکیت داشته وموضوع از طریق دادگاه بررسی و درپایان عدم استماع دعوی وخلع ید برای وی صادر گردید.
  وبنده باتوجه به اینکه ۶ماه کارساخت وساز بنده رو متوقف کرد مطالبه تامین دلیل وبعدش مطالبه خسارت بابت گرونی اجناس مصالحی ساختمانی کردم
  حالیه وی اقدام به گرفتن وکیل نموده و مراتب درحال بررسی هست.
  ۱.آیا قانونی داریم که بابت گرونی اجناس حکم صادرکنه؟؟
  ۲.ایا باتوجه به صدور رای دادگاه باز میتونه ادعای مالکیت کنه؟؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   متوجه سوال نخست شما نشدیم.
   در مورد سوال دوم هم اگر حکم قطعی صادر شده است، امکان طرح مجدد آن دعوا از طریق اعاده‌ی دادرسی وجود دارد. البته اعاده دادرسی شرایط خاص خود را دارد.

 28. سید احمد موسوی گفت:

  با سلام و احترام
  پدر من سال ۷۸ دو زمین به متراژ۸۰۰ متر بصورت قولنامه ای از شرکت تعاونی می خرد سال ۷۹ دور این دو قطعه را دیوارکشی و درب می گذارد حدود ۳ سال نیز کشت می کندبعلت دوری مسافت هر چند سال یکبار از این دوقطعه سر میزنه اما در سال ۹۷ متوجه می شود در زمین کشت شده است . فرد متصرف رو پیدا میکنه که ادعای مالکیت می نماید قرداد آن فرد با اوقاف چناران است اما قرداد ما با شرکت در قرداد ما متراژ مکان حد و حدود کروکی زمین مشخص ولی در قرداد فرد تصرف کننده هیچ چیز مشخص نیست پدر من دادخواست تصرف عدوانی را کرد ولی دادگاه زمین رو از فرد تصرف کننده دانست .الان شرکت تعاونی میگه زمین مال شماست برید دادخواست اثبات مالکیت کنید . به نظر شما چکار کنیم خیلی ناراحتم دارن حق پدرم رو میخورند…

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   مخاطب گرامی؛
   در دعوای تصرف عدوانی، خواهان باید اثبات کند که اولاً این ملک تا پیش از این در تصرف خودش بوده است و ثانیاً در حال حاضر شخص دیگری به‌صورت غیرقانونی آن را به تصرف خودش درآورده است. احتمالاً در دعوای تصرف عدوانی، پدر شما نتوانسته‌اند که این دو مولفه را اثبات کنند.
   اگر چنانچه در حال حاضر، این زمین‌ها در تصرف آن شخص متصرف است، پدر شما می‌توانند با ارائه‌ی دلیل مالکیت خود، دعوای “خلع ید” را به طرفیت ایشان طرح نمایند و اجرت‌المثل ایام تصرف را نیز از ایشان مطالبه کنند.

   با توجه به این‌که دعوای پیشینِ پدر شما رد شده است، پیشنهاد می‌شود که اگر تصمیمی برای اقدام حقوقی و طرح دعوای خلع ید وجود دارد، حتماً با یک وکیل دادگستری مشورت شود و با همراهیِ ایشان این دعوا طرح گردد؛ زیرا اولاً طرح این دعوا نیاز به نگارش دادخواست مستدل و مستند به مواد قانونی دارد و ثانیاً در صورتی که این دعوا نیز رد شود، ممکن است که احقاق حق بسیار پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر و زمان‌برتر شود.

 29. حسینی گفت:

  سلام.پدر بزرگ بنده ۶ هکتار زمین داشتن و یک هکتار از این ۶ هکتار سند رسمی دارد.بعد از تقسیم شدن این شش هکتار ب هر فرزند ۱ هکتار رسید ک یکی از آنها پدر بنده هست.الا جایی ک پدر بنده هست مخابرات اومده میگه ک من حاضرم اینجا رو ۱ میلیارد بخرم .در ضمن پدر بنده فوت شده و این یک هکتار الا دست وراث مرحوم است الا من میخواستم بدونم ک باقی وراث حق دخالت در این ۱ هکتار رو دارن ک عموها میشن یا نه ما میتونیم زمین رو بفروشیم بدون اجازه آنها.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   بستگی به این دارد که کارهای مربوط به انحصار ورثه و تقسیم ترکه انجام شده باشد یا خیر. اگر کارهای مربوط به انحصار ورثه و تقسیم ترکه به‌صورت قانونی انجام شده است و پس از آن، این یک هکتار به ملکیت پدرتان درآمده است(یعنی الان به موجب سند، این یک هکتار به نام پدر شما است)، ورثه‌ی پدربزرگ‌تان نمی‌توانند مداخله‌ای کنند. در سوال شما مشخص نیست که منظورتان از این‌که “به هر فرزند یک هکتار رسید”، چه می‌باشد. صرف این‌که مشخص باشد که سهم‌الارث هر یک از ورثه از اموال متوفی چه میزان می‌باشد، موجب مالکیت نمی‌شود.

 30. حسین منظمی گفت:

  یک سالن تولید را قولنامه کردیم پس از خرید ، فروشنده در مورد یک دستگاه منصوبه سالن (دستگاه تولید باد) ادعا دارد که این جزو مورد خرید نیست در قولنامه هم در این مورد چیزی نیامده است از نظر حقوقی در مورد مالکیت پمپ باد چه باید بکنیم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   در تشخیص توابع مبیع(یعنی آن‌چه که به همراه مبیع، به مالکیت خریدار درمی‌آید)، در درجه‌ی نخست باید به قرارداد مراجعه شود. اگر در قرارداد توافقی در مورد یک شیء وجود نداشته باشد و مشخص نباشد که آیا آن شیء هم به‌عنوان مورد معامله به طرف مقابل انتقال یافته است یا خیر، باید به عرف مراجعه کرد. یعنی باید دید که عرف در این موارد چه حکمی دارد و به‌طور متعارف در این نوع قراردادها، آیا این شیء مورد اختلاف جزئی از مورد معامله قرار می‌گیرد یا خیر. علاوه‌براین، اگر عرف هم حکم مشخصی در این مورد نداشته باشد و عرفاً هم درباره‌ی این موضوع تردید وجود داشته باشد، آن شیء داخل در مبیع نخواهد بود(یعنی به فروشنده تعلق خواهد داشت). بنابراین، حال که هیچ توافقی در این مورد در قرارداد وجود ندارد، باید دید که در عرفِ این نوع قراردادها، چطور در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود. اگر عرف هم هیچ حکمی در این مورد نداشته باشد یا این‌که عرفاً هم مورد تردید باشد، شیء مورد اختلاف به فروشنده تعلق خواهد داشت.

   در این مورد، به ۳ ماده از قانون مدنی توجه نمایید:
   ۱. ماده ۳۵۶ قانون مدنی: “هر چیزی که برحسب عرف و عادت جز یا از توابع مبیع شمرده شود یا قرائن، دلالت بر دخول آن در مبیع نماید داخل در بیع و متعلق به مشتری است اگر چه در عقد، صریحا ذکر نشده باشد و اگر چه متعاملین، جاهل بر عرف باشند”.
   ۲. ماده ۳۵۷ قانون مدنی: “هر چیزی که برحسب عرف و عادت جز یا تابع مبیع شمرده نشود داخل در بیع نمی شود مگر اینکه صریحا در عقد ذکرشده باشد”.
   ۳. ماده ۳۵۹ قانون مدنی: “هرگاه دخول شیء در مبیع عرفا مشکوک باشد آن شیء داخل در بیع نخواهد بود مگر آنکه تصریح شده باشد”.

 31. آزاد گفت:

  سلام.زمین زراعی که از پدر برزگم به پدرم رسیده است یه جاده دومتری که هیچ وسیله ی نقلیه ای از آنجا عبور نمیکند از قدیم برای خودمان گذاشتیم ولی الان همسایه شکایت کرده که باید جاده سه متری به او بدهیم و کلانتری هم گفته که باید جاده را بدهیم درصورتی که هیچ مدرکی وجود ندارد که ما باید جاده بدهیم.میشه راهنمایی کنین که چکار باید کرد؟ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   نیروی انتظامی و کلانتری مرجع قضایی نیست تا بتواند رای صادر کند. ایشان اگر ادعایی دارند، باید در دادگاه حقوقی مطرح کنند و با ارائه‌ی دلیل و مدرک معتبر ادعای خودشان را اثبات کنند. تصمیمی که دادگاه پس از طرح ادعای ایشان بگیرد، اعتبار خواهد داشت.

   در این مورد باید دید که آیا ایشان ادعای خودشان را در دادگاه مطرح کرده‌اند و الان حکم دادگاه دارند یا خیر. درواقع، باید مشخص شود که نیروی انتظامی به چه عنوان در این موضوع مداخله نموده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *