امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۵ شوال ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۱۰
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۲
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
 • غروب آفتاب: ۲۰:۱۱
 • اذان مغرب: ۲۰:۳۲
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۳۹۰
۹ فروردین ۱۳۹۹

زیر و بم دعوای اثبات مالکیت

همراهان عزیز سایت مهداد در سال جدید برای آشنایی شما عزیزان یکسری موضوعات و دعاوی پرتکرار در خصوص ملک و املاک را با هم مرور می کنیم. اولین موضوع در خصوص دعوای اثبات مالکیت است. برای آشنایی با زیر و بم این دعوا مطلب کوتاه زیر را مطالعه فرمایید.

دعوای اثبات مالکیت

در خصوص دعاوی مالکیت، اگر ملکی در اداره ثبت اسناد و املاک به صورت رسمی ثبت نشده باشد، معلوم است که سند رسمی نیز ندارد. اگر هم در مورد مالکیت اینگونه املاک اختلافی هم ایجاد شود و شخصی که آن را خریده و یا به نحو دیگری تملک نموده، بخواهد مالکیت مالکیت خود را اثبات نماید، لازم است دعوایی را با خواسته ی اثبات مالکیت خویش در دادگاه حقوقی مطرح نماید.
دادگاه حقوقی هم در صورتی وجود دلایل و مستندات کافی خواهان، مانند تصرف ملک، مبایعه نامه عادی و شهود در صورتی که مالکیت خواهان را احراز کند و مسلم بداند، حکم به ثابت شدن مالکیت او صادر می نماید.
لازم است بدانیم که دو طرف این دعوا از جمله خواهان کسی است که به نحوی ادعای مالکیت یک ملک را دارد و خوانده هم کسی است که ملک ثبت نشده را به خواهان فروخته است و اگر هم افراد قبلی نیز وجود داشته باشند که با هم خرید و فروش به همین شکل و بدون سند  رسمی نموده باشند، باید طرف دعوا قرار بگیرند.
همراهان عزیز سایت مهداد! نکته مهم این است که این نوع دعوا، یعنی دعوای مربوط به مال غیر منقول در دادگاه محلی که ملک در آن حوزه واقع شده است، رسیدگی می شود. همچنین حکم اثبات مالکیت، اعلامی است یعنی نیازی به صادر شدن اجرائیه ندارد و پس از اینکه حکم قطعی شود، محکوم له به عنوان مالک رسمی ملک، می تواند از مزیت های رای استفاده نماید.
حواسمان باید باشد که خواسته اثبات مالکیت نسبت به املاک ثبت شده، قابل استماع نیست. زیرا طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون است و معمولاً  دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می نمایند.برای اثبات مالکیت نیز نیازی به وجود مبایعه نامه و قرارداد وجود ندارد؛ بلکه مالکیت ممکن است به شکل های مختلف منتقل شده باشد؛ به عنوان مثال از طریق ارث منتقل شده باشد.در مورد ملکی که ثبت رسمی نشده و در تصرف شخص دیگری است، مدعی دعوای اثبات مالکیت می تواند دعوای اثبات مالکیت و خلع ید را به صورت همزمان مطرح نماید.

3 پاسخ به “زیر و بم دعوای اثبات مالکیت”

 1. پرویز جاور گفت:

  من سال ۹۰با یک توافق نامه منزلی بنام شخص که مالک آن دوستم بودلطف کردوبنام شخصی نمود واومبلغ۵۰ملیون درطول دوماه پرداخت برای مدت۶ماه که مبلغ۶۵ملیون پرداخت وسند عودت شود ما دوبهدوماه مبلغ۵ملیون و۲۰روز قبل ازسرسید بقیه را که مدارک موجود است پرداخت نمودیم که زیر همان توافق نامه نوشت دیگرطلب کار نیستم وهردو توافق نامه راامضاواثر انگشت زده وچند نفرشاهدامضاکردند زمان مراجعه به شهرداری جهت جواب استعلام دفترخانه متوجه شدیم دو ماه بعد رفتند وامی باسند بگیرند چون شهرداری به منزل مآمد نامه شهرداری راجعل وبانک مربوطه فهمیده به شهرداری اطلاع وآنها کارپرداز بدبخت راگرفته چون گردن اوانداخته ودرشعبه۱۲۰دادگاه اصفهان جریمه شده زمان مراجعه مادرخواست حضوریاوکالت نمودند که با مراجعه به اومتوجه شدیم زندانه ۴ماه بعد که آزاد شدبک وکالت بلاعزل گرفته به شهرداری مراجعه وجواب استعلام راگرفته وپس از مراجه به ثبت متوجه شدیم توسط دوستش یک ماه قبل ازوکالت توقیف شده که به شعبه۱۱مراجعه به عنوان شخص ثالث وکیل مالایحه داد آقای قاضی ۵سال ۵جلسه دادگاه بدون حضورفرداصلی که زندان بودرای صادر که مدارک شماسوری ودادگاه تجدید نظرهم رای را قبول بعدهم زن ایشان تقیف مهریه کرد که شعبه۶ خانواده هم مدارک مارا طبق رای دادگاه قبلی سوری اعلام که مالک اصلی شکایت ومبلغی را به دادگاه واریز ودرخواست ماده ۱۴۶و۴۷ کردکه تایید شد متاسفانه آقای قاض دوباره بدون حضور رای قبلی راصادر واعتراض تجدید نظر شداز شما درخواست میکنم خلافهای دادگاه درست است یانه ۱_ایشان طبق سندی نامه ما که صراحتا به امرمعامله ذکرشده سوری که ماده۱۴۰۳ نظردیگری دارد۲_چراقاضی محترم به مدارک وفیشهای واریزی وچکهای پاس شده توجه نکرد ۳_چرا ایشان عنایت به جعل انجام شده که بربیع شرط دلالت میکند توجه نکرد۴_چراقاضی محترم پنج سال دادگاه بدون حضور صاحب چک وداده وکالت جلسه برقرار کرد۵_چرا بااینکه پرونده شاکی وماده ۱۴۶و۴۷وتوقیف همسر متهم برای مهریه به طرف توقیف کننده اجازه مزایده داد ۶_چرااجرای احکاف باوجود توقیفی هاونامه کل یم لکم تا رای نهایی ۳مه بعد منزل را باب۶۰ ملیون که اعلام کرده بودم می پردازم بنام او کرد۷ _درصورتیکه دادگاه آخریکسال ونیم بعداز بنام شدن انجام واو درجلسه اعلام کرد به قاضی تجدید نظر که ما فهمیدیم وجلسه ترک کردوقاضی محترم هیچ گونه عکس العمل انجام نداد ودوباره رای دادگاه را تاییدکرد ارنظر شما عزیزان این عدالت است باید چکارکنم یا باید بخاطرنداشتن منزل۱/۳ملیونی که بابت۶۰ ملیون بنام کردن زندان برم وازای نوع قضاوت شرمنده زن وبچه هام شوم کیست فریاد رس من قاضی را که واگذارکردم به خدا چون بااین رای به من حقیر تهمت همکار خلافکار زد وسلام

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جسارتا توضیحات شما چندان واضح نیست.
   می توانید در صورت فراهم بودن شرایط (ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی) اعاده دادرسی را بخواهید.
   با ما همراه باشید

 2. علی گفت:

  سلام .مطلب خوبی است.باتوجه به اینکه از این مطالب کپی برداری می کنیم لطفا کاری کنید که تصاویر در هنگام کپی گرفتن حذف شوند چون خیلی رنگ دستگاه کپی بی جهت استفاده می شود . رنگ دستگاه خیلی گران است . با تشکر

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *