امروز سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ مصادف با ۴ ربيع أول ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۴:۵۱
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۵
 • اذان ظهر: ۱۱:۴۹
 • غروب آفتاب: ۱۷:۲۳
 • اذان مغرب: ۱۷:۴۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷
 • امام حسن(ع): علم و دانش را - از هر طريقي - فرا گيريد، و چنانچه نتوانستيد آنرا در حافظه خود نگه داريد، ثبت کنيد و بنويسيد و در منازل خود - در جاي مطمئن - قرار دهيد.
+-
بازدید: ۵۰۷۷
۹ فروردین ۱۳۹۹

زیر و بم دعوای اثبات مالکیت

همراهان عزیز سایت مهداد در سال جدید برای آشنایی شما عزیزان یکسری موضوعات و دعاوی پرتکرار در خصوص ملک و املاک را با هم مرور می کنیم. اولین موضوع در خصوص دعوای اثبات مالکیت است. برای آشنایی با زیر و بم این دعوا مطلب کوتاه زیر را مطالعه فرمایید.

دعوای اثبات مالکیت

در خصوص دعاوی مالکیت، اگر ملکی در اداره ثبت اسناد و املاک به صورت رسمی ثبت نشده باشد، معلوم است که سند رسمی نیز ندارد. اگر هم در مورد مالکیت اینگونه املاک اختلافی هم ایجاد شود و شخصی که آن را خریده و یا به نحو دیگری تملک نموده، بخواهد مالکیت مالکیت خود را اثبات نماید، لازم است دعوایی را با خواسته ی اثبات مالکیت خویش در دادگاه حقوقی مطرح نماید.
دادگاه حقوقی هم در صورتی وجود دلایل و مستندات کافی خواهان، مانند تصرف ملک، مبایعه نامه عادی و شهود در صورتی که مالکیت خواهان را احراز کند و مسلم بداند، حکم به ثابت شدن مالکیت او صادر می نماید.
لازم است بدانیم که دو طرف این دعوا از جمله خواهان کسی است که به نحوی ادعای مالکیت یک ملک را دارد و خوانده هم کسی است که ملک ثبت نشده را به خواهان فروخته است و اگر هم افراد قبلی نیز وجود داشته باشند که با هم خرید و فروش به همین شکل و بدون سند  رسمی نموده باشند، باید طرف دعوا قرار بگیرند.
همراهان عزیز سایت مهداد! نکته مهم این است که این نوع دعوا، یعنی دعوای مربوط به مال غیر منقول در دادگاه محلی که ملک در آن حوزه واقع شده است، رسیدگی می شود. همچنین حکم اثبات مالکیت، اعلامی است یعنی نیازی به صادر شدن اجرائیه ندارد و پس از اینکه حکم قطعی شود، محکوم له به عنوان مالک رسمی ملک، می تواند از مزیت های رای استفاده نماید.
حواسمان باید باشد که خواسته اثبات مالکیت نسبت به املاک ثبت شده، قابل استماع نیست. زیرا طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون است و معمولاً  دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می نمایند.برای اثبات مالکیت نیز نیازی به وجود مبایعه نامه و قرارداد وجود ندارد؛ بلکه مالکیت ممکن است به شکل های مختلف منتقل شده باشد؛ به عنوان مثال از طریق ارث منتقل شده باشد.در مورد ملکی که ثبت رسمی نشده و در تصرف شخص دیگری است، مدعی دعوای اثبات مالکیت می تواند دعوای اثبات مالکیت و خلع ید را به صورت همزمان مطرح نماید.

32 پاسخ به “زیر و بم دعوای اثبات مالکیت”

 1. پرویز جاور گفت:

  من سال ۹۰با یک توافق نامه منزلی بنام شخص که مالک آن دوستم بودلطف کردوبنام شخصی نمود واومبلغ۵۰ملیون درطول دوماه پرداخت برای مدت۶ماه که مبلغ۶۵ملیون پرداخت وسند عودت شود ما دوبهدوماه مبلغ۵ملیون و۲۰روز قبل ازسرسید بقیه را که مدارک موجود است پرداخت نمودیم که زیر همان توافق نامه نوشت دیگرطلب کار نیستم وهردو توافق نامه راامضاواثر انگشت زده وچند نفرشاهدامضاکردند زمان مراجعه به شهرداری جهت جواب استعلام دفترخانه متوجه شدیم دو ماه بعد رفتند وامی باسند بگیرند چون شهرداری به منزل مآمد نامه شهرداری راجعل وبانک مربوطه فهمیده به شهرداری اطلاع وآنها کارپرداز بدبخت راگرفته چون گردن اوانداخته ودرشعبه۱۲۰دادگاه اصفهان جریمه شده زمان مراجعه مادرخواست حضوریاوکالت نمودند که با مراجعه به اومتوجه شدیم زندانه ۴ماه بعد که آزاد شدبک وکالت بلاعزل گرفته به شهرداری مراجعه وجواب استعلام راگرفته وپس از مراجه به ثبت متوجه شدیم توسط دوستش یک ماه قبل ازوکالت توقیف شده که به شعبه۱۱مراجعه به عنوان شخص ثالث وکیل مالایحه داد آقای قاضی ۵سال ۵جلسه دادگاه بدون حضورفرداصلی که زندان بودرای صادر که مدارک شماسوری ودادگاه تجدید نظرهم رای را قبول بعدهم زن ایشان تقیف مهریه کرد که شعبه۶ خانواده هم مدارک مارا طبق رای دادگاه قبلی سوری اعلام که مالک اصلی شکایت ومبلغی را به دادگاه واریز ودرخواست ماده ۱۴۶و۴۷ کردکه تایید شد متاسفانه آقای قاض دوباره بدون حضور رای قبلی راصادر واعتراض تجدید نظر شداز شما درخواست میکنم خلافهای دادگاه درست است یانه ۱_ایشان طبق سندی نامه ما که صراحتا به امرمعامله ذکرشده سوری که ماده۱۴۰۳ نظردیگری دارد۲_چراقاضی محترم به مدارک وفیشهای واریزی وچکهای پاس شده توجه نکرد ۳_چرا ایشان عنایت به جعل انجام شده که بربیع شرط دلالت میکند توجه نکرد۴_چراقاضی محترم پنج سال دادگاه بدون حضور صاحب چک وداده وکالت جلسه برقرار کرد۵_چرا بااینکه پرونده شاکی وماده ۱۴۶و۴۷وتوقیف همسر متهم برای مهریه به طرف توقیف کننده اجازه مزایده داد ۶_چرااجرای احکاف باوجود توقیفی هاونامه کل یم لکم تا رای نهایی ۳مه بعد منزل را باب۶۰ ملیون که اعلام کرده بودم می پردازم بنام او کرد۷ _درصورتیکه دادگاه آخریکسال ونیم بعداز بنام شدن انجام واو درجلسه اعلام کرد به قاضی تجدید نظر که ما فهمیدیم وجلسه ترک کردوقاضی محترم هیچ گونه عکس العمل انجام نداد ودوباره رای دادگاه را تاییدکرد ارنظر شما عزیزان این عدالت است باید چکارکنم یا باید بخاطرنداشتن منزل۱/۳ملیونی که بابت۶۰ ملیون بنام کردن زندان برم وازای نوع قضاوت شرمنده زن وبچه هام شوم کیست فریاد رس من قاضی را که واگذارکردم به خدا چون بااین رای به من حقیر تهمت همکار خلافکار زد وسلام

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جسارتا توضیحات شما چندان واضح نیست.
   می توانید در صورت فراهم بودن شرایط (ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی مدنی) اعاده دادرسی را بخواهید.
   با ما همراه باشید

 2. علی گفت:

  سلام .مطلب خوبی است.باتوجه به اینکه از این مطالب کپی برداری می کنیم لطفا کاری کنید که تصاویر در هنگام کپی گرفتن حذف شوند چون خیلی رنگ دستگاه کپی بی جهت استفاده می شود . رنگ دستگاه خیلی گران است . با تشکر

 3. حسن صدقی گفت:

  با سلام و احترام پدر ما سال ۸۴فوت کرده درسال ۸۵ ازطرف بنیادمسکن برای محل سکونت درروستا که در تصرف پدرمان بوده و حالا منتقل به ورثه شده یکی ازوراث(برادرمان)که درآنجا سکونت دارد بنام خودش سند رسمی گرفته وحالا او هم فوت کرده نحوه اثبات حق وراث درمحل فوق وراه ابطال سندصادرشده چیست ازراهنمایی شماسپاسگزارم.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اول بطلان سند رسمی و عدم مالکیت صرف ایشان و عدم قرارداد میان وراث و در مرحله بعد هم تقسیم ماترک میان وراث

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   اول بطلان سند رسمی و عدم مالکیت صرف ایشان و عدم قرارداد میان وراث و در مرحله بعد هم تقسیم ماترک میان وراث

 4. امیری گفت:

  سلام خدمت شما، لطفا راهنمایی بفرمایید.
  پدربزرگم در زمان حیات، زمینی رو در روستای خودشان به پدرم بخشیدند بعنوان خانه سرا. و نه بعنوان ارث.و چهل سال میگذره و این زمین و خانه در اختیار پدرم بوده و ساکن هست حتی بارها قصد فروش داشت.الان بعد از گذشت ۳ سال از فوت پدربزرگم انحصار وراثت انجام نشده و اختلاف افتاده. و خواهر پدرم از ایشان شکایت کرده و خواهان اثبات مالکیت مال غیرمنقول شده،در صورتیکه زمین و خانه ساخته شده سندی هم نداره.ولی ‌کنتور برق و گاز و آب به نام پدرم هستش.
  پدرم برای اثبات مالکیت خودش باید چه کاری انجام بده، آیا شهادت گواهان و اهالی روستا که در همان سال شاهد بخشیدن زمین به پدرم بودند کفایت میکنه؟

 5. موسوی گفت:

  باسلام .پدر من یه واحد اپارتمان خرید بعداز ساخت واتمام کار بهش گفتند بیاد تحویل بگیره اما پدرم اومد بردند واحد کناری رو نشونش دادن درحالیکه ما واحد وسط رو پسند کرده بودیم.بعد واحدی که ما پسند کردیم وقولنامه اشو نوشتیم وپولشو دادیم تصرف شده یعنی سازنده به کس دیگه ای فروخته درصورتی که اسم اون شخص در کدرهگیری نیومده.واون مدعیه که قبل از ما خریده الان باوکیل صحبت کردیم میگن که چون قبلش داخل واحد سکونت نداشتین نمیتونین ثابت کنین که این واحد مال شماس.الان ما باید از چه کسی وچطور شکایت کنیم .لازمه که بگم سازنده ساختمان شریک داره و سازنده اون واحد رو که واحد ۵ هست به شریکش فروخته وماهم از شریکش خریدیم اما الان سازنده مدعیه که واحد ۶ رو به شریکش داده واشتباه شده الان هم خود سازنده واحد ما رو به کسی داده که به گفته خودش بصورت دست نویس وقبل از خریدن ما به اون فروخته.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با صلح و سازش مشکل قابل حل است.
   در خصوص جابجایی واحدها هم می توانید بطلان معامله را با عنایت به عدم تطبیق ایجاب و قبول درخواست بفرمایید.

 6. مهدوی تبار گفت:

  سلام
  بنده منزلی را در سال ۸۱ خریداری کردم و سند شش دانگ به نامم صادر شده و سپس سند تک برگ نیز دریافت کردم.الان یک نفر آمده و ادعا دارد که چند متر از زمین منزل من به ایشان تعلق دارد.ایا چنین ادعایی قابل رسیدگی میباشد.
  ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمائید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   ایشان به‌عنوان مدعی اگر برای اثبات ادعای خود، دلیل و مدرک معتبر ارائه دهد، مرجع قضایی می‌تواند ادعای ایشان را بررسی کند. بنابراین، این‌که این ادعا قابل طرح است یا خیر، بستگی به ادله‌ و مدارک ایشان دارد.

 7. فاطمه بیگلری گفت:

  با سلام و عرض ادب
  پدر بنده حدود ۴۵ سال پیش زمینی رو به صورت شراکتی با دو تا از دایی هاشون خریدن به متراژ ۷۰۰۰ متر مربع که از این میزان حدود ۱۱۶۶ متر سهم پدر بنده بوده مشکل اینجاست که در یک بنگاه محلی اون زمان معامله کردند و یک کاغذ داشتند که الان پدرم اون رو گم کرده ولی بچه های دایی ها میدونید که پدرم هم شریکه یکی از دایی ها فوت شده و دیگری فراموشی داره اونها هم هیچ کاغذی تز این زمین پیدا نکردن حالا سوال بنده اینجاست که پدر من چطور باید مالکیت خودش رو اثبات کنه و چطور زمینش رو تفکیک کنه و به فروش برسونه؟متشکرم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با حضور شهود و مطلعین در دادگاه و بنگاه دار محلی یا شاگرد و … قابل اثبات است. البته برخی مراجع به سختی می پذیرند.

 8. احسان گفت:

  سلام، ملکی سند داری را از کسی خریدم که هنوز سند بنام او منتقل نشده بود ولی بین آن دو قولنامه فروش تنظیم شده یود و من به اطمینان حضور کسیکه سند رسمی بنام او بود و فروشنده که شخصی به ظاهر باصداقت و موجهی بود بدون روئیت قولنامه بین آنها مبایعه نامه تنظیم نموده و چکهای ثمن را تحویل و دو شاهد نیز آن را امضا و مشاور املاک هم مهر و امضا نمود، متاسفانه فردای روز معامله فروشنده اعلام پشیمانی و درخواست فسخ کرد و من هم چون در همان شب تنها آپارتمان خودم را فروخته بودم و از طرفی بدلیل شیوع کرونا و عدم امکان انتخاب گزینه ای دیگر در آن زمان(اسفند۹۸) موافقت نکردم، فروشنده چکها را برداشت ننمود و برای سند هم حاضر نشد من هم قبل از تاریخ سند اظهارنامه دادم و وجود وجه چکها را در حساب بانکی خود و آمادگی خود برای تسویه در موعد مقرر اعلام اما فروشنده حاضر نشد، ناگفته نماند مبلغ ۴ میلیون تومان هم بعنوان بیعانه در لحظه معامله در حضور و با رضایت فروشنده کارت کشیدم، ولی الان متاسفانه فروشنده چون با اعلام فسخ یکطرفه او موافقت نکردم از موضع صداقت خارج و اخذ بیعانه را منکر و حتی دریافت چکها را هم منکر شده، از طرفی چون میداند که اینها نمی تواند به ردددعوا به او کمک کند قولنامه جدیدی بین پسر خود و صاحب سند که باهم دوست و خمکار هستمد تنظیم کرده اند که این معامله را به معامله فضولی تبدیل نموده و از انجام تعهدات و مهمتر از آن پرداخت وجه التزام روزانه ۲میلیون تومان که تا امروز با گذشت ۶ ماه بالغ بر۳۵۰ میلیون تومان میشود شانه خالی کنند. هم من و هم طرف دعوا وکیل گرفته‌ایم اما خواستم از راهنمایی و ارشاد کارشناسان باتجربه این مجموعه خوب هم استفاده کنم‌. با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با وجود مبایعه نامه و شهود و سایر قرائن و امارات رای به احتمال زیاد به نفع شما صادر می شود. اما حتما صلح و سازش و مصالحه را بر همه چیز مقدم بدانید.
   با ما همراه باشید

 9. وحید گفت:

  قطعه زمینی توسط پدربزرگ مرحومم به مادرمان هبه شده و مادر موهوبه را چند سال در تصرف زراعت مالکانه داشته،عموی بنده بدون اجازه مادر زمین را فروخته،زمین مورد نظر،موهوبه،سند نداشت،آیا می توان دادخوائت اثبات مالکیت و خلع ید داد با توجه به استشهادیه و تعرفه شهود مبنی بر هبه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بله . اقدام بفرمایید. دستور موقت مبنی بر عدم نقل و انتقال ملک نیز درخواست دهید

 10. مهدی زند گفت:

  سلام پدر من حدود چهلو پنج سال پیش مقداری از زمین کشاورزیش را به فردی داده تا در ان زراعت کند حالا بعد از گذشت چند سال این فرد عدای مالکیت میکند او میتواند مالکیت این زمین را داشته باشد

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   با سلام

   هیچ شخصی به صرف ادعا نمی‌تواند مالک چیزی باشد. اگر ایشان ادعای مالکیت کرده‌اند، باید برای اثبات ادعای خود، دلیل و مدرک معتبر ارائه دهند. اگر ایشان برای اثبات ادعای خود به تصرف و تسلطی که در این سال‌ها بر این زمین داشته‌اند استناد کنند، پدر شما می‌توانند با ارائه‌ی سند مالکیت و ارائه سندی که نشان دهد ایشان صرفاً حق استفاده از این زمین را داشته‌اند، از حق مالکیت خود دفاع کنند.

 11. علیرضا گفت:

  سلام.
  سال۹۷درروستا۱۵۰مترزمین‌خریدم،قبل‌عیدرفتم‌استانه‌برای‌انجام‌کارهای‌گرفتن‌سند،گفتن‌زمینت‌بازمین‌کنارت‌تداخل‌داره،پیگیری‌که‌کردم‌‌متوجه‌شدیم‌همسایه‌موقع‌امدن‌کارشناس‌برای‌نقشه‌برداری‌اشتباهی‌زمین‌منو‌نشان‌داده،ولی‌زمین‌خودش‌راساخته‌است،درسال۹۴.الان‌زمین‌بنده‌به‌نام‌ایشان‌سند‌خورده،استانه‌گفت‌باید‌شکایت‌کنم‌وحکم‌باطل‌شدن‌سند‌همسایه‌ام‌رابگیرم،حالا‌من‌باید‌ازهمسایه‌شکایت‌کنم‌یاازفردی‌که‌زمین‌را‌از‌اوخریدم؟راهی‌که‌به‌نتیجه‌برسم‌وزودتر‌انجام‌بشود‌را‌پیش‌پای‌من‌بگذارید.
  این‌زمین‌رابا‌وام‌خریدم،تا۴سال‌دیگر‌هم‌بایدقسط‌پرداخت‌کنم،کارگرم‌وندارم‌پول‌به‌وکیل‌و….بدهم.ممنون‌میشم‌راهنماییم‌کنین.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   دادخواست ابطال سند را علیه خوانده ای مطرح بفرمایید که ملک به اشتباه به نام ایشان سند خورده است. البته صاحب سند اصلی را هم می توانید طرف دعوا قرار دهید که اگر ملک به نام ایشان نبود، نهایتا قرار رد دعوا صادر خواهد شد.

 12. محمد گفت:

  سلام
  پدرم سال ۶۵ یه زمین بدون قولنامه از پسر مالک خرید با متراژ نامعلوم بعد به برادرم واگذار کرده با لفظی برادرم ۲ سال تو منزل مسکونی گلی احداث کرده ایشان قصد فروش داشته پدرم از فروش معمانت و با ۳۰ هزار تومان خرید از برادرم اما قولنامه در کنار نبود در سال ۷۳ بند ازدواج کردم و پدرم همون زمین به من واگذار کرده بدون واگذار نامه بند به شهر کرمانشاه مهاجرت کرد افرادی قصد تصرف ملک داشته از شهر برگشته و از تصرف ممعانت و ان افراد ادعا مالکیت کردن به عنوان بگزاد ۶۸ بند ۲۰ به پدرم و ۲۰ به ان پرداخت کردم بدون قولنامه و در رمنزل احداث کردم در سال ۸۰ پدرم و برادرم کوچکتد به علت فوت مادر و نداشتن امنیت از محل سکونت اصلی پیش خود اوردم و برایشان منزل مسکونی احداث کردم و در سال ۸۴ با تشکیل خانواده برادرم پدرم و برادرم با خانواد به شهر کرمانشاه مهاجرت کردن و بعد از مدتی بنیاد مسکن و برای من نقشه براداری نمود و نام برادرم در نقشه قید کردن اما شورا و دهیار تایید نکردن که ۳۸۰ متر متلعق برادرم و کل مساحت ۸۴۴ متر متلعق به بند می باشد و دو سند برای من از اداره ثبت اسناد صادر کردن اما برادر و خواهرم در خواست ابطال سند کردن وو گفتن ماترک پدرری می باش حتی قبل فوت پدرم برادر بزرگم با تحریک برادر کوچکم و پدرم برعلیه این بند شکایت کردن اما خود پدرم در پاسگاه و دادگاه عمومی انقلاب تعهد نمود زمین به ایشان واگذار نمودم و بنده تحریک کردن استهشادیه محلی دارم که اهالی شهود د هستن که ملک بند می باشد ایا من پیروز هستم یا نه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب ارجمند سایت مهداد
   خیلی واضح نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده!
   اما با استشهادیه و تعهد پدرتان فعلا ادله به نفع شماست و نتیجه نهایی به نظر مرجع محترم قضایی است.

 13. سپندان گفت:

  درود بر شما
  بنده مالک یک ساختمان قدیمی در طرشت تهران هستم که از سال ۱۳۴۶ساخته شده و بصورت قولنامه ای چند دست معامله شده حالا جهت اخذ سند از طریق اثبات مالکیت باتوجه به اینکه کنتور آب و برق و گاز دارم وسالهاست در تصرف وتملک ایادی سابق و اکنون درتصرف اینجانب میباشد میتونم با تامین دلیل وارجاع به کارشناس و استشهادیه محلی اقدام کنم و سند بگیرم؟؟؟؟
  با سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بله با قرائن و امارات اقدام فرمایید با استعلام ثبتی مالک اصلی احراز و ایشان را الزام به تنظیم سند رسمی نمایید.

 14. كلناز واحيد گفت:

  با سلام
  مدت سه ماهه مادرم فوت شده و بعد فوت مادرم خواهرم ادعا مى كنه كه مادرم اموال اش را بنام او كرده مادرم در سال ٩٤دجار فراموشى شده بود و از منزل خارج مى شد و راه بركشت به منزل را كم مى كرد بليس و يا مردم به برادرم تماس مى كرفتن و به خانه بر مى كشت مادرم به همراه برادرم برادرم در ان زمان همسر خود را از دست داده بود در اثر ابتلا به بيماري سرطان و برادرم هم افسرده بود ولى بناجار از ان زمان بيش مادرم زندكى كرد تا سال ٩٧در سال شهريور ٩٧خواهرم با اختلاف و شكايت به بليس كه برادرم خوب به مادرم رسيدكى نمى كنه مادرم را برد در نزديك محل كار خود خانه بسيار كوجكى اجاره كرد و در همان هفته اول سند منزل مادرم را بنام خود كرده و سبرده هاى بانكى كه شصت ميليون تومان بود به نام خود كرده بود و حقوق مادرم را هم از بانك دريافت مى كرد و ما هيج اطلاعه از اين جريانات نداشتيم تا اينكه مادرم فوت شد و همش از جمع خانواده كى فرار مى كرد به بهانه هاى مختلف و حالا بعد از سه ماه ميكه مادرم همه اموال اش را بنام من كرده و بعد از فوت مادرم و هم قبل از فوت مادر م به هيج وجه مدارك مادرم را به هيج كدام از افراد خانواده نمى داد و اكنون هم نمى دهد و حتى نشان هم نمى دهد مادرم مهر داشت و انكشت مى زد به جاى امضا ما خودمو با مراجعه به ثبت اسناد فهميدم سند مادرم را بنام خود زده و با مراجعه به بيمارستان ارتش توانستيم شماره دفترجه بيمه مادرم را بدست بياوريم و به دكتر مادرم مراجعه كرديم هيج اطلاعاتى راجب مادرم به ما ندا د و ما احتياج به مدرك و كواهى بزشك مادرم داريم كه مادر ما سالها بود دجار فراموشى مى شد به عبارت ديكر الزايمر داشت بزشك مادرم از دادن اطلاعات و كواهى راجب بيمارى مادرم خودارى مى كند حال ما بايد جه كنيم خواهش ميكنم مرا راهنمايي كنيد
  باتشكر فراوان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   با نامه قضایی ملزم است پاسخ دهد. وگرنه نمی توانید پزشک را مجبور نمایید. مدارک مفقود شدن مادرتان را به دادگاه حقوقی نشان دهید که بطلان معامله را اعلام نماید و همه وراث به سهم قانونی شان برسند.

 15. مهدی پور گفت:

  سلام بنده ملکی را در جریان مزایده عمومی از ستاد فرمان امام خریداری نموده ۴دانگ و دو دانگ آن هم از یکی از همسایگان ک ب موجب حکم دادگاه مالک بود در مزایده دیگری از طریق دادگستری خریداری نمودم اما الان برای دریافت سند حکم مالکیت من از اداره ثبت چون قولنامه از صاحبان قبلی ندارم قابل قبول نیست.بهرحال بعد از تلاش چند ساله گفتند باید تقاضای تثبیت مالکیت به دادگاه ارائه دهم و بوسیله آن حکم از اداره ثبت تقاضای سند کنم.حال میخاستم در این زمینه و طرح دادخواست بمن کمک دهید .من پیش یک وکیل رفتم گفتن دادخواست اثبات مالکیت رو به طرفیت یا خوانده چه کسی تنظیم باید کرد؟. آیا من باید ستاد فرمان امام را خوانده قرار دهم با توجه ب اینکه در قولنامه نتطیمی ستاد تصریح شده ک ملک بدون سند فروخته شده است. یا میتوان از دولت ب عنوان خوانده نان برد ممنون میشم اگه در مورد خوانده بمن کمک کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   شما می توانید ۱۰ نفر را به عنوان خوانده مطرح بفرمایید. اینکه دقیقا دعوا متوجه چه کسی است با دادگاه است.
   شکایت علیه دولت در دیوان عدالت اداری است. شما حتی اگر نام هم ببرید دادگاه خود اقدام به بررسی هر یک از خوانده ها می نماید.

 16. یوسفی گفت:

  با سلام خدمت
  بنده زمینی به متراژ ۳۵۰۰۰ متر مربع دارم که کاربری زراعی و الان داخل محدوده ساخت آمده و ملک من از مجموعه ۸۸۰۰۰ متری هست و تنها بنچاق رو دارم که طرف مقابلم در قید حیات نیست و برای تفکیک با مشکل معارض هایی خوردم که ادعای مالکیت دارن و شهرداری منطقه میگه باید اول اثبات مالکیت حقوقی و بعد اثبات مالکیت کیفری باید از شعبه ۲ دادگستری شهرستان شیراز

  میخوام بدونم هر دوی این کار نیاز هست برای اول حقوقی بعد کیفری یا خیر؟؟؟

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *