امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۵:۲۴
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
 • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
 • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
 • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
 • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۸۹۹۶
۲۲ مرداد ۱۳۹۷

زیر و بم جرم جعل(۱)

همراهان عزیز سایت مهداد امروز می‌خواهیم در مورد جرم جعل و به کار بردن سند جعلی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. جعل از جمله جرایمی است که از قدیم الایام و از زمان ‌پیدایش‌ خط‌ و اسناد در بسیاری از جوامع وجود داشته‌‌ و اخیرا هم به دلیل روش‌های جدید ارتکاب جرم گسترش چشم‌گیری داشته است.

شهروندان محترم در زندگی روزمره خود با بعضی جرایم برخورد بیشتری داشته و همین مسأله سبب اهمیت یافتن بیشتر این دسته جرایم می‌شود. یکی از این جرایم جعل است. امضای چک به‌جای صاحب دسته‌چک و بردن آن به بانک، دست‌کاری شناسنامه و گذرنامه و…، ساخت اسکناس و ارزهای خارجی تقلبی، تغییر در اسناد و نوشته‌ها و … نمونه‌هایی از جرم جعل است که هر یک از ما در زندگی‌مان و یا نزدیکانمان و هم‌چنین در رسانه‌ها بارها با آن‌ها مواجه شده‌ایم.
در ادامه ابتدا جرم جعل را تعریف کرده و سپس توضیحاتی در مورد مهم‌ترین مصداق آن یعنی جعل در اسناد و نوشته‌جات و مجازات آن داده می‌شود. در انتها هم جرم استفاده از سند مجعول به صورت خلاصه توضیح داده خواهد شد.
تعریف جرم جعل
جعل در لغت به معنای «برگردانیدن و تقلب کردن» آمده است. جرم جعل در یک تعریف ساده یعنی؛ ساختن یا تغییر دادن نوشته یا مهر یا سند و… به ضرر دیگری، به‌گونه‌ای که به‌جای نمونه اصلی آن جلوه داده شود.
در مباحث حقوقی، جرم جعل در ذیل عنوان جرایم علیه آسایش عمومی آورده می‌شود. چراکه جعل امر غیرواقعی را واقعی جلوه می‌دهد، و به همین جهت باعث از بین رفتن اعتماد مردم به یکدیگر و خدشه در آسایش عمومی می‌شود.
ساختن یا تغییر دادن سند و نوشته، ساختن و تغییر دادن مهر و تمبر، امضا به‌جای دیگری بر روی یک نوشته، تغییر دادن تاریخ یا محتوای درون یک سند، ایجاد علامت‌هایی مثل علامت استاندارد و بهداشت روی کالاها به‌منظور تقلب و… نمونه‌هایی از جعل هستند که در قانون جرم دانسته شده و دارای مجازات‌اند.

جعل سند و نوشته؛ مهم‌ترین مصداق جعل
نوشته‌ها و اسناد نقش بسیار مهمی در زندگی اجتماعی دارند. از شناسنامه و کارت ملی گرفته تا قول‌نامه‌و وصیت‌نامه و اسناد رسمی املاک و سند ازدواج و حتی احکام دادگاه‌ها نمونه‌هایی از اسناد و نوشته‌جات دور و بر ماست که هر یک در جای خود بسیار مهم و باارزش‌اند.
شرایط سند و نوشته مجعول
سوال این است که سند یا نوشته چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا جعلی شناخته شود؟ برای آن‌که بتوان سند یا نوشته‌ای را مجعول دانست، لازم است که پاره‌ای شرایط شکلی و محتوایی وجود داشته باشد:
سند جعلی از لحاظ شکل و ظاهر باید شبیه و همانند سند اصلی باشد. یعنی اگر سندی شکل خاصی دارد (مثل شناسنامه)؛ در سند جعلی نیز باید آن شکل خاص رعایت شود. پس اگر یک نفر روی یک کاغذ سفید اطلاعات شخصی خودش را نوشته و بگوید این شناسنامه است، جرم جعل محقق نمی‌شود؛ چون همه می‌دانند که این نوشته دروغ است و واقعا شناسنامه نیست. شباهت و همانندی بین سند اصلی و جعلی باید آن‌قدر باشد که افراد را به اشتباه بیندازد و در شرایط عادی نتوانند نوشته اصلی را از جعلی تشخیص دهند. در صورتی هم که سند و نوشته شکل خاصی ندارد (مثل قول‌نامه دست‌نویس)، همانندی و تشابه عرفی کافی است، یعنی افراد جامعه قول‌نامه جعلی و اصلی را شبیه هم بدانند و از ظاهر آن نتوانند این دو را از هم تشخیص دهند.
از لحاظ محتوایی لازم است که نوشته و سند اصلی و جعلی؛ هر دو دارای ارزش مفهومی و حقوقی باشند. یعنی هم دارای معنا و مفهوم باشد و هم‌ دارای اعتبار باشد. مثلاً اگر فردی یک چک غیرواقعی درست کند و نام بانک صادرکننده آن را «بانک عشق و دوستی» بگذارد؛ عمل او جعل نیست؛ زیرا چنین چکی اصلاً اعتبار ندارد که بخواهد جعلی یا غیرجعلی باشد. منظور از اعتبار، صرفاً اعتبار زمانی نیست، بلکه منظور از اعتبار قابلیت استناد به سند در مراجع رسمی و امکان انتساب آن به شخص معین است، بدین معنی که اگر مثلاً آن نوشته به دادگاه ارائه شود، امکان نسبت دادن آن به فرد معین و گرفتن حکم از دادگاه بر اساس این سند وجود داشته باشد. مثلاً یک سند اجاره‌نامه که مهلت اجاره آن تمام شده؛ سندی معتبر است، چون می‌توان با آن در دادگاه علیه مستأجر شکایت کرد.
مجازات جعل در اسناد و نوشته‌ها
مجازات جعل در اسناد و نوشته‌ها در مواد ۵۳۲ تا ۵۳۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی بیان شده است. با توجه به این‌که جعل در اسناد رسمی اهمیت بیشتری دارد، مجازات آن نیز از مجازات جعل در نوشته و سند غیررسمی بیشتر است.
مطابق ماده ۵۳۶ ق.م.ا. هر کس در اسناد و نوشته‌های غیررسمی جعل کند یا از سند مجعول استفاده کند؛ علاوه بر جبران خسارت به حبس از شش ماه تا دو سال یا پرداخت سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
اگر کارمند دولت در اجرای وظیفه و امور مربوط به کار خود مرتکب جعل در سند رسمی شود، به یک تا پنج سال حبس و یا به پرداخت شش تا سی میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود و اگر کسی که در سند و نوشته رسمی جعل می‌کند، کارمند دولت نباشد؛ مجازات وی شش ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه تا هجده میلیون ریال است. (مواد ۵۳۲-۵۳۴ قانون تعزیرات قانون مجازات اسلامی)
استفاده از سند مجعول
یکی از جرایم مرتبط با جعل، جرم استفاده از سند مجعول است. یعنی این‌که یک نفر از سندی که خود یا دیگری جعل کرده‌، استفاده نموده و آن را به‌نحوی به کار برد.
مطابق قانون مجازات اسلامی، اگر کسی بداند که یک سند جعلی است و با علم به جعلی بودن، از آن سند و نوشته استفاده کند، مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده است. در این حال اگر سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و اگر غیررسمی باشد، به شش ماه تا دو سال حبس و یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
نکته قابل توجه این‌که جرم استفاده از سند مجعول جرمی مستقل از جرم جعل است و اگر یک نفر سندی را جعل و سپس از آن استفاده کند؛ به مجازات هر دو عمل محکوم می‌شود.

32 پاسخ به “زیر و بم جرم جعل(۱)”

 1. فرزانه گفت:

  شوهرم یک سند جعلی به من داد و ادعا کرده برام خونه خریده.بعد یک سال متوجه شدم سند تقلبیه-و چون با همسرم زندگی میکردم شکایت نکردم- بعد ۸ سال در مراحل طلاق بودیم که من در پرونده طلاق ادعا کردم که ایشون کلاهبرداره و همچین سندی ساخته و کپی برابر اصل کردم و در پرونده گذاشتم.که بعد ایشون از من شکایت کرد برای استفاده از سند جعلی-
  و فعلا بازپرسی رای به ضرر من داده.واقعا خنده دار نیست؟
  الان برای قرار داد بستن با وکیل ۳ میلیون باید هزینه کنم که پروندمو قبول کنه.تا بیگناهیم اثبات بشه در صورتی که اگه محکوم بشم جریمه میشه ۳۳۰ هزار تا ۲ میلیون.
  از درد باید خندید قانون انقد ضعیفه که برای اثبات بیگناهیم هزینه بیشتری باید بدم تا کسی که مجرم واقعیه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز
   طاعات شما قبول
   درباره پرونده نمیشه با این اطلاعات ناقص اظهار نظر کرد…
   ضمنا جرم استفاده از سند مجعول تا دو سال حبس داره و هیچ تضمینی وجود نداره که جریمه نقدی تعیین بشه
   با سپاس از همراهی شما

 2. ارش گفت:

  قاضی برای قانع شدن در مورد اینکه کسی سندی را جعل کرده و یا استفاده گرده به چه مدارکی نیاز دارد یا اینکه با عگس موبایلی از سند جعلی میشه یک نفر رو محکوم کرد!؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   اولا اینکه قاضی سند را برای احراز جعل به کارشناسی می فرستد. بعد از اینکه احراز کرد جعل شده استعلام می کند در چه جاهایی استفاده شده و ….. شاید خودتان هم شهودی داشته باشید
   با ما همراه باشید.

 3. مهدی گفت:

  اگر کسی ادعای جعل امضا و کلاهبرداری و از طرف مقابل شکایت کند و بی گناهی طرف مقابل ثابت شود چگونه باید شکایت کرد

 4. علی گفت:

  سلام، اگر کسی به عنوان کارمند بخش خصوصی خودش رو معرفی کنه و اسناد و مدارکی را دریافت کنه، و همچنین از استرداد مدارک استنکاف نماید، غیر از جعل عنوان شکایت دیگری رو هم میتوان در خصوص این فرد مطرح نمود. با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   این فرد جاعل نیست و جعلی نکرده
   صرفا دروغ گفته
   بنابراین جعلی اتفاق نیفتاده
   با ما همراه باشید

 5. علی گفت:

  درمورد ماده ۵۲۳ تعزیرات،جعل مطلق است؟اگر مرتکب قصد تقلب نداشته باشد،صرف ارتکاب رفتار اگاهانه و قابلیت به اشتباه انداختن دیگران برای مجازات ،قصد تقلب سونیت خاص است که در جرائم مطلق لازم نیست،پس در تعریف جعل چرا به قصد نتیجه اشاره کرده؟
  آیا در جرائم مطلق قصد نتیجه تاثیر دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جعل در هر مکتوبی قابل تحقق نیست. بلکه جعل در سند و نوشته قابل تحقق است. مثلا در استشهادیه و یا سفته و چک و هر چه که قابلیت استناد داشته باشد. اگر در مورد یک نوشته بی اعتبار جعل صورت گیرد جعل نیست. ممکن است قصد تقلب هم باشد اما سند معتبر نباشد.
   با ما همراه باشید.

 6. تقی گفت:

  سلام
  بنده در یک معامله اقلامی را فروخته و بابت آن چکی از شخصی دریافت نمودم و چون شناخت کافی از ایشان نداشتم یک دست خط هم بابت چک از ایشان دریافت کردم بعد از مدتی جهت استعلام چک به بانک مراجعه کردم که بانک گفت چک جعل شده است و مرا به کلانتری معرفی کرد که دو شب بازداشت و بازپرسی با تحقیر و با دست بند از بنده پذیرایی شد و آخر سر با قرار ضمانت آزاد شدم و قاضی گفت باید طرفی که به شما چک داده را به ما تحویل بدهی تا شما آزاد شوید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   فردی که چک را به شما داده است را می توانید با استکتاب پیدا نمایید و دست خط را به مرجع محترم قضایی تحویل دهید تا پیگیری نمایند.
   با ما همراه باشید

 7. علی هاشمی گفت:

  با سلام
  در یك شركت خصوصی اگر ترخیصكار كالاهای واراداتی پروانه حقوق وروری گمرک را پس از ترخیص جعل كند تا مبلغ بیشتری از صاحب كالا دریافت كند و صاحب كالا متوجه شود و از او شكایت كند حكم و مجازات او چه خواهد بود.
  با تشكر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جعل و استفاده از سند مجعول است . طبق مواد ۵۲۳ به بعد قانون تعزیرات مجازات می شود.
   با ما همراه باشید

 8. ارتمیش گفت:

  سلام من یه خاستگار داشتم با ارائه کارت پزشکی خودشونو پزشک معرفی کردن الان فهمیدم کارتش جعلیه آیا الان مجرمن این اقا؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر بر اساس اینکه ایشان پزشک بودند به ایشان بله گفتید و علت عمده بله گفتن شما به ایشان همین مورد بوده تدلیس در نکاح که جرم است واقع شده. همچنین با مراجعه به دادگاه خانواده می توانید نکاح را فسخ نمایید. مضافا اینکه جعل و استفاده از سند مجعول هم با اوصاف آن محقق است .
   با ما همراه باشید

 9. میلاد گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید یکی از من و خانومم به نا حق شکایت جعل امضا خودشو زیر اساسنامه کرده اما کارشناس کفته این امضا مطابقت نداره و جعل شده اما جاعل این دو نفر نیستند حالا میخام بدونم حکم این قضیه چجور میشه ما دو نفر مجرم شناخته نمیشیم

 10. پروین گفت:

  سلام خسته نباشید برادر من با استفاده از مدارک شخصی ک در دست داشته مثل کارت ملی با هماهنگی خواهرم ب بانک رفته کارت عابر بانک مرا مسدود وبا کمک خواهرم امضایی مرا جعل کرده وحسابم راخالی نموده من شکایت کردم و منتظرم ببینم چ اتفاقی میفته امکانش هست ک بگین چ حکمی داره

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به نظر قاضی محترم پرونده دارد. جرایم ارتکابی متعدد است. یکی از آنها جعل است و همچنین کلاهبرداری است…
   با ما همراه باشید

 11. کیان گفت:

  سلام
  یک مبایعه نامه در دی ۹۴ تنظیم شده اما تاریخ مبایعه نامه به سال ۹۰ زده شده
  این چه نوع جعلی هستش؟ مادی یا معنوی(مفادی)؟

 12. شاهین گفت:

  سلام.
  من بنکداری طلا آبشده فروشی دارم یکی از مشتریام با یک چک بانکی جعلی از من طلا خریده رفته. من پیداش نمیکنم. چیکار میتونم بکنم و حکمش چی هست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر شرایط دیگر فراهم باشد: جعل استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری می تواند باشد.
   با ما همراه باشید

 13. آرتا گفت:

  سلام من یه خونه معامله کردم املاکی و فروشنده پس از امضا من متنی رو به قولنامه اضافه میکنن تو دادگاه کارشناس بار اول نظر داد که متن نسبت به سایر بخشهای قولنامه موخر است ولی تو نظریه تکمیلی همون کارشناس گفت که هرچند متن موخر است ولی امضا فروشنده پس از متن میباشد در حالیکه شاکی خریدار میباشد.

 14. ابوالفضل گفت:

  با سلام
  مباشر مغازه من بدون اطلاع من اقدام به نصب دستگاه كارت خوان بانكي متصل به حساب بانكي آش در محل كسب من با اسم مغازه من كرده، بعد از اطلاع بدون جلب توجه او به بأنك مورد نظر مراجعه كردم و مدير بأنك به من گفت كه با پروانه كسب درخواست نصب دستگاه رو داده و گفت كه بدون اجازه دادستان نمي تونه اطلاعات مردم رو در اختيار من قرار بده از آنجائيكه مباشرم كپي پروانه كسب من رو داشته و مباشر حق دادن درخواست گرفتن دستگاه كارتخوان رو نداره و احتمال مي دهم كه با تراكنش هاي دستگاه كارتخوان خودش اقدام به گرفتن وأم كرده باشد ،از آنجائيكه هيچگونه تجربه اي در امور حقوقي ندارم براي جلوگيري از سوء استفاده لطفا مرا راهنمايي بفرماييد .
  با تشكر از لطف شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جرمی محقق نشده مگر اینکه با تغییر و جعل پروانه و استفاده از سند مجعول به نام خودش دستگاه کارتخوان گرفته باشد.
   با همراه باشید

 15. احسان گفت:

  سلام.منبا یه نفر شراکتی ماشین خریدیم.به نسبت ۵ من یک طرف.فروشنده ماشین رو سند نمیزد من ازش شکایت کردم.شکایتمم طوری بود که چون شریکم اینجا نبود از طرفش امضا کردم و وکالت کارو سپردم به وکیل.حالا شریکم رفته از من به جرم جعل امضا شکایت کرده.واقعا گیج شدم.من که داشتم به سود اون کار میکردم.حالا چی میشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلا مخاطب محترم
   متاسفانه جرم ، جرم است . انگیزه و قصد و نیت شما در وقوع آن نقشی ندارد.
   با ما همراه باشید

 16. پاسبان گفت:

  برادرم درنوروز۹۷چک سفیدامضادرحضورتمامی خواهروبرادرامون بااختیارتام به بنده دادو۴ماه قبل فوت کردن بعدازبه اجراکذاشتن چک همسرش ادعای جعل واستفاده ازسندمجعول نمود.کارشناس جعل راردکرده ولی اظهارداشته که امضامتعلق به برادرم نیزنمیباشدواعتراض کردم.مجددابجرم استفاده ازسندمجعول بازجویی دادم.باتوجه به شهادت شهود به نفع بنده واینکه چک راامضازده ازبرادم گرفته ام آیا محکوم به استفاده ازسندمجعول خواهم شدوچرابه کارشناس سه نفره نمیفرستند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما می توانید به نظر کارشناس اعتراض نمایید. امکان تبرئه شدن شما هم بسیار بالاست. البته به نظر قاضی محترم بستگی دارد.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *