امروز جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۱۲
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۷
 • اذان ظهر: ۱۳:۱۰
 • غروب آفتاب: ۲۰:۲۲
 • اذان مغرب: ۲۰:۴۳
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
 • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۱۷۲۲۲
۲۲ مرداد ۱۳۹۷

زیر و بم جرم جعل(۱)

همراهان عزیز سایت مهداد امروز می‌خواهیم در مورد جرم جعل و به کار بردن سند جعلی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. جعل از جمله جرایمی است که از قدیم الایام و از زمان ‌پیدایش‌ خط‌ و اسناد در بسیاری از جوامع وجود داشته‌‌ و اخیرا هم به دلیل روش‌های جدید ارتکاب جرم گسترش چشم‌گیری داشته است.

شهروندان محترم در زندگی روزمره خود با بعضی جرایم برخورد بیشتری داشته و همین مسأله سبب اهمیت یافتن بیشتر این دسته جرایم می‌شود. یکی از این جرایم جعل است. امضای چک به‌جای صاحب دسته‌چک و بردن آن به بانک، دست‌کاری شناسنامه و گذرنامه و…، ساخت اسکناس و ارزهای خارجی تقلبی، تغییر در اسناد و نوشته‌ها و … نمونه‌هایی از جرم جعل است که هر یک از ما در زندگی‌مان و یا نزدیکانمان و هم‌چنین در رسانه‌ها بارها با آن‌ها مواجه شده‌ایم.
در ادامه ابتدا جرم جعل را تعریف کرده و سپس توضیحاتی در مورد مهم‌ترین مصداق آن یعنی جعل در اسناد و نوشته‌جات و مجازات آن داده می‌شود. در انتها هم جرم استفاده از سند مجعول به صورت خلاصه توضیح داده خواهد شد.
تعریف جرم جعل
جعل در لغت به معنای «برگردانیدن و تقلب کردن» آمده است. جرم جعل در یک تعریف ساده یعنی؛ ساختن یا تغییر دادن نوشته یا مهر یا سند و… به ضرر دیگری، به‌گونه‌ای که به‌جای نمونه اصلی آن جلوه داده شود.
در مباحث حقوقی، جرم جعل در ذیل عنوان جرایم علیه آسایش عمومی آورده می‌شود. چراکه جعل امر غیرواقعی را واقعی جلوه می‌دهد، و به همین جهت باعث از بین رفتن اعتماد مردم به یکدیگر و خدشه در آسایش عمومی می‌شود.
ساختن یا تغییر دادن سند و نوشته، ساختن و تغییر دادن مهر و تمبر، امضا به‌جای دیگری بر روی یک نوشته، تغییر دادن تاریخ یا محتوای درون یک سند، ایجاد علامت‌هایی مثل علامت استاندارد و بهداشت روی کالاها به‌منظور تقلب و… نمونه‌هایی از جعل هستند که در قانون جرم دانسته شده و دارای مجازات‌اند.

جعل سند و نوشته؛ مهم‌ترین مصداق جعل
نوشته‌ها و اسناد نقش بسیار مهمی در زندگی اجتماعی دارند. از شناسنامه و کارت ملی گرفته تا قول‌نامه‌و وصیت‌نامه و اسناد رسمی املاک و سند ازدواج و حتی احکام دادگاه‌ها نمونه‌هایی از اسناد و نوشته‌جات دور و بر ماست که هر یک در جای خود بسیار مهم و باارزش‌اند.
شرایط سند و نوشته مجعول
سوال این است که سند یا نوشته چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا جعلی شناخته شود؟ برای آن‌که بتوان سند یا نوشته‌ای را مجعول دانست، لازم است که پاره‌ای شرایط شکلی و محتوایی وجود داشته باشد:
سند جعلی از لحاظ شکل و ظاهر باید شبیه و همانند سند اصلی باشد. یعنی اگر سندی شکل خاصی دارد (مثل شناسنامه)؛ در سند جعلی نیز باید آن شکل خاص رعایت شود. پس اگر یک نفر روی یک کاغذ سفید اطلاعات شخصی خودش را نوشته و بگوید این شناسنامه است، جرم جعل محقق نمی‌شود؛ چون همه می‌دانند که این نوشته دروغ است و واقعا شناسنامه نیست. شباهت و همانندی بین سند اصلی و جعلی باید آن‌قدر باشد که افراد را به اشتباه بیندازد و در شرایط عادی نتوانند نوشته اصلی را از جعلی تشخیص دهند. در صورتی هم که سند و نوشته شکل خاصی ندارد (مثل قول‌نامه دست‌نویس)، همانندی و تشابه عرفی کافی است، یعنی افراد جامعه قول‌نامه جعلی و اصلی را شبیه هم بدانند و از ظاهر آن نتوانند این دو را از هم تشخیص دهند.
از لحاظ محتوایی لازم است که نوشته و سند اصلی و جعلی؛ هر دو دارای ارزش مفهومی و حقوقی باشند. یعنی هم دارای معنا و مفهوم باشد و هم‌ دارای اعتبار باشد. مثلاً اگر فردی یک چک غیرواقعی درست کند و نام بانک صادرکننده آن را «بانک عشق و دوستی» بگذارد؛ عمل او جعل نیست؛ زیرا چنین چکی اصلاً اعتبار ندارد که بخواهد جعلی یا غیرجعلی باشد. منظور از اعتبار، صرفاً اعتبار زمانی نیست، بلکه منظور از اعتبار قابلیت استناد به سند در مراجع رسمی و امکان انتساب آن به شخص معین است، بدین معنی که اگر مثلاً آن نوشته به دادگاه ارائه شود، امکان نسبت دادن آن به فرد معین و گرفتن حکم از دادگاه بر اساس این سند وجود داشته باشد. مثلاً یک سند اجاره‌نامه که مهلت اجاره آن تمام شده؛ سندی معتبر است، چون می‌توان با آن در دادگاه علیه مستأجر شکایت کرد.
مجازات جعل در اسناد و نوشته‌ها
مجازات جعل در اسناد و نوشته‌ها در مواد ۵۳۲ تا ۵۳۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی بیان شده است. با توجه به این‌که جعل در اسناد رسمی اهمیت بیشتری دارد، مجازات آن نیز از مجازات جعل در نوشته و سند غیررسمی بیشتر است.
مطابق ماده ۵۳۶ ق.م.ا. هر کس در اسناد و نوشته‌های غیررسمی جعل کند یا از سند مجعول استفاده کند؛ علاوه بر جبران خسارت به حبس از شش ماه تا دو سال یا پرداخت سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
اگر کارمند دولت در اجرای وظیفه و امور مربوط به کار خود مرتکب جعل در سند رسمی شود، به یک تا پنج سال حبس و یا به پرداخت شش تا سی میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود و اگر کسی که در سند و نوشته رسمی جعل می‌کند، کارمند دولت نباشد؛ مجازات وی شش ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه تا هجده میلیون ریال است. (مواد ۵۳۲-۵۳۴ قانون تعزیرات قانون مجازات اسلامی)
استفاده از سند مجعول
یکی از جرایم مرتبط با جعل، جرم استفاده از سند مجعول است. یعنی این‌که یک نفر از سندی که خود یا دیگری جعل کرده‌، استفاده نموده و آن را به‌نحوی به کار برد.
مطابق قانون مجازات اسلامی، اگر کسی بداند که یک سند جعلی است و با علم به جعلی بودن، از آن سند و نوشته استفاده کند، مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده است. در این حال اگر سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و اگر غیررسمی باشد، به شش ماه تا دو سال حبس و یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
نکته قابل توجه این‌که جرم استفاده از سند مجعول جرمی مستقل از جرم جعل است و اگر یک نفر سندی را جعل و سپس از آن استفاده کند؛ به مجازات هر دو عمل محکوم می‌شود.

76 پاسخ به “زیر و بم جرم جعل(۱)”

 1. فرزانه گفت:

  شوهرم یک سند جعلی به من داد و ادعا کرده برام خونه خریده.بعد یک سال متوجه شدم سند تقلبیه-و چون با همسرم زندگی میکردم شکایت نکردم- بعد ۸ سال در مراحل طلاق بودیم که من در پرونده طلاق ادعا کردم که ایشون کلاهبرداره و همچین سندی ساخته و کپی برابر اصل کردم و در پرونده گذاشتم.که بعد ایشون از من شکایت کرد برای استفاده از سند جعلی-
  و فعلا بازپرسی رای به ضرر من داده.واقعا خنده دار نیست؟
  الان برای قرار داد بستن با وکیل ۳ میلیون باید هزینه کنم که پروندمو قبول کنه.تا بیگناهیم اثبات بشه در صورتی که اگه محکوم بشم جریمه میشه ۳۳۰ هزار تا ۲ میلیون.
  از درد باید خندید قانون انقد ضعیفه که برای اثبات بیگناهیم هزینه بیشتری باید بدم تا کسی که مجرم واقعیه

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب عزیز
   طاعات شما قبول
   درباره پرونده نمیشه با این اطلاعات ناقص اظهار نظر کرد…
   ضمنا جرم استفاده از سند مجعول تا دو سال حبس داره و هیچ تضمینی وجود نداره که جریمه نقدی تعیین بشه
   با سپاس از همراهی شما

 2. ارش گفت:

  قاضی برای قانع شدن در مورد اینکه کسی سندی را جعل کرده و یا استفاده گرده به چه مدارکی نیاز دارد یا اینکه با عگس موبایلی از سند جعلی میشه یک نفر رو محکوم کرد!؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد قوه قضاییه
   اولا اینکه قاضی سند را برای احراز جعل به کارشناسی می فرستد. بعد از اینکه احراز کرد جعل شده استعلام می کند در چه جاهایی استفاده شده و ….. شاید خودتان هم شهودی داشته باشید
   با ما همراه باشید.

 3. مهدی گفت:

  اگر کسی ادعای جعل امضا و کلاهبرداری و از طرف مقابل شکایت کند و بی گناهی طرف مقابل ثابت شود چگونه باید شکایت کرد

 4. علی گفت:

  سلام، اگر کسی به عنوان کارمند بخش خصوصی خودش رو معرفی کنه و اسناد و مدارکی را دریافت کنه، و همچنین از استرداد مدارک استنکاف نماید، غیر از جعل عنوان شکایت دیگری رو هم میتوان در خصوص این فرد مطرح نمود. با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   این فرد جاعل نیست و جعلی نکرده
   صرفا دروغ گفته
   بنابراین جعلی اتفاق نیفتاده
   با ما همراه باشید

 5. علی گفت:

  درمورد ماده ۵۲۳ تعزیرات،جعل مطلق است؟اگر مرتکب قصد تقلب نداشته باشد،صرف ارتکاب رفتار اگاهانه و قابلیت به اشتباه انداختن دیگران برای مجازات ،قصد تقلب سونیت خاص است که در جرائم مطلق لازم نیست،پس در تعریف جعل چرا به قصد نتیجه اشاره کرده؟
  آیا در جرائم مطلق قصد نتیجه تاثیر دارد؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جعل در هر مکتوبی قابل تحقق نیست. بلکه جعل در سند و نوشته قابل تحقق است. مثلا در استشهادیه و یا سفته و چک و هر چه که قابلیت استناد داشته باشد. اگر در مورد یک نوشته بی اعتبار جعل صورت گیرد جعل نیست. ممکن است قصد تقلب هم باشد اما سند معتبر نباشد.
   با ما همراه باشید.

 6. تقی گفت:

  سلام
  بنده در یک معامله اقلامی را فروخته و بابت آن چکی از شخصی دریافت نمودم و چون شناخت کافی از ایشان نداشتم یک دست خط هم بابت چک از ایشان دریافت کردم بعد از مدتی جهت استعلام چک به بانک مراجعه کردم که بانک گفت چک جعل شده است و مرا به کلانتری معرفی کرد که دو شب بازداشت و بازپرسی با تحقیر و با دست بند از بنده پذیرایی شد و آخر سر با قرار ضمانت آزاد شدم و قاضی گفت باید طرفی که به شما چک داده را به ما تحویل بدهی تا شما آزاد شوید.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   فردی که چک را به شما داده است را می توانید با استکتاب پیدا نمایید و دست خط را به مرجع محترم قضایی تحویل دهید تا پیگیری نمایند.
   با ما همراه باشید

 7. علی هاشمی گفت:

  با سلام
  در یك شركت خصوصی اگر ترخیصكار كالاهای واراداتی پروانه حقوق وروری گمرک را پس از ترخیص جعل كند تا مبلغ بیشتری از صاحب كالا دریافت كند و صاحب كالا متوجه شود و از او شكایت كند حكم و مجازات او چه خواهد بود.
  با تشكر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جعل و استفاده از سند مجعول است . طبق مواد ۵۲۳ به بعد قانون تعزیرات مجازات می شود.
   با ما همراه باشید

 8. ارتمیش گفت:

  سلام من یه خاستگار داشتم با ارائه کارت پزشکی خودشونو پزشک معرفی کردن الان فهمیدم کارتش جعلیه آیا الان مجرمن این اقا؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر بر اساس اینکه ایشان پزشک بودند به ایشان بله گفتید و علت عمده بله گفتن شما به ایشان همین مورد بوده تدلیس در نکاح که جرم است واقع شده. همچنین با مراجعه به دادگاه خانواده می توانید نکاح را فسخ نمایید. مضافا اینکه جعل و استفاده از سند مجعول هم با اوصاف آن محقق است .
   با ما همراه باشید

 9. میلاد گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید یکی از من و خانومم به نا حق شکایت جعل امضا خودشو زیر اساسنامه کرده اما کارشناس کفته این امضا مطابقت نداره و جعل شده اما جاعل این دو نفر نیستند حالا میخام بدونم حکم این قضیه چجور میشه ما دو نفر مجرم شناخته نمیشیم

 10. پروین گفت:

  سلام خسته نباشید برادر من با استفاده از مدارک شخصی ک در دست داشته مثل کارت ملی با هماهنگی خواهرم ب بانک رفته کارت عابر بانک مرا مسدود وبا کمک خواهرم امضایی مرا جعل کرده وحسابم راخالی نموده من شکایت کردم و منتظرم ببینم چ اتفاقی میفته امکانش هست ک بگین چ حکمی داره

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بستگی به نظر قاضی محترم پرونده دارد. جرایم ارتکابی متعدد است. یکی از آنها جعل است و همچنین کلاهبرداری است…
   با ما همراه باشید

 11. کیان گفت:

  سلام
  یک مبایعه نامه در دی ۹۴ تنظیم شده اما تاریخ مبایعه نامه به سال ۹۰ زده شده
  این چه نوع جعلی هستش؟ مادی یا معنوی(مفادی)؟

 12. شاهین گفت:

  سلام.
  من بنکداری طلا آبشده فروشی دارم یکی از مشتریام با یک چک بانکی جعلی از من طلا خریده رفته. من پیداش نمیکنم. چیکار میتونم بکنم و حکمش چی هست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر شرایط دیگر فراهم باشد: جعل استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری می تواند باشد.
   با ما همراه باشید

 13. آرتا گفت:

  سلام من یه خونه معامله کردم املاکی و فروشنده پس از امضا من متنی رو به قولنامه اضافه میکنن تو دادگاه کارشناس بار اول نظر داد که متن نسبت به سایر بخشهای قولنامه موخر است ولی تو نظریه تکمیلی همون کارشناس گفت که هرچند متن موخر است ولی امضا فروشنده پس از متن میباشد در حالیکه شاکی خریدار میباشد.

 14. ابوالفضل گفت:

  با سلام
  مباشر مغازه من بدون اطلاع من اقدام به نصب دستگاه كارت خوان بانكي متصل به حساب بانكي آش در محل كسب من با اسم مغازه من كرده، بعد از اطلاع بدون جلب توجه او به بأنك مورد نظر مراجعه كردم و مدير بأنك به من گفت كه با پروانه كسب درخواست نصب دستگاه رو داده و گفت كه بدون اجازه دادستان نمي تونه اطلاعات مردم رو در اختيار من قرار بده از آنجائيكه مباشرم كپي پروانه كسب من رو داشته و مباشر حق دادن درخواست گرفتن دستگاه كارتخوان رو نداره و احتمال مي دهم كه با تراكنش هاي دستگاه كارتخوان خودش اقدام به گرفتن وأم كرده باشد ،از آنجائيكه هيچگونه تجربه اي در امور حقوقي ندارم براي جلوگيري از سوء استفاده لطفا مرا راهنمايي بفرماييد .
  با تشكر از لطف شما

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جرمی محقق نشده مگر اینکه با تغییر و جعل پروانه و استفاده از سند مجعول به نام خودش دستگاه کارتخوان گرفته باشد.
   با همراه باشید

 15. احسان گفت:

  سلام.منبا یه نفر شراکتی ماشین خریدیم.به نسبت ۵ من یک طرف.فروشنده ماشین رو سند نمیزد من ازش شکایت کردم.شکایتمم طوری بود که چون شریکم اینجا نبود از طرفش امضا کردم و وکالت کارو سپردم به وکیل.حالا شریکم رفته از من به جرم جعل امضا شکایت کرده.واقعا گیج شدم.من که داشتم به سود اون کار میکردم.حالا چی میشه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلا مخاطب محترم
   متاسفانه جرم ، جرم است . انگیزه و قصد و نیت شما در وقوع آن نقشی ندارد.
   با ما همراه باشید

 16. پاسبان گفت:

  برادرم درنوروز۹۷چک سفیدامضادرحضورتمامی خواهروبرادرامون بااختیارتام به بنده دادو۴ماه قبل فوت کردن بعدازبه اجراکذاشتن چک همسرش ادعای جعل واستفاده ازسندمجعول نمود.کارشناس جعل راردکرده ولی اظهارداشته که امضامتعلق به برادرم نیزنمیباشدواعتراض کردم.مجددابجرم استفاده ازسندمجعول بازجویی دادم.باتوجه به شهادت شهود به نفع بنده واینکه چک راامضازده ازبرادم گرفته ام آیا محکوم به استفاده ازسندمجعول خواهم شدوچرابه کارشناس سه نفره نمیفرستند

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   شما می توانید به نظر کارشناس اعتراض نمایید. امکان تبرئه شدن شما هم بسیار بالاست. البته به نظر قاضی محترم بستگی دارد.
   با ما همراه باشید

 17. علبیرضا گفت:

  سلام من حسابدار شرکت خصوصی هستم اسناد و مدارکی دارم که شرکت جعل اسناد دولتی و فرار مالیاتی و پولشویی و افراد غیر کارمند در لیست بیمه دارد اگر این مدارک رو به دادسری تحویل دهم به نظرتون چه برخوردی به پرونده دارند

 18. Ali گفت:

  با سلام . شریک بنده در شرکت سهامی خاص طی سه مرحله در ۶ سال اقدام به اقدام تغییرات در ترکیب سهامدارها با جعل امضای من ذیل صورتجلسات کرده افتتاح حساب و استفاده از آن با جعل امضای بنده داشته گواهی امضای بنده رو با همکاری دفترخانه اسناد رسمی جعل کرده و طی این سالیان با همین اسناد و مجوزهایی که با جعل امضای بنده اخذ کرده برای شرکت ، پروژه های زیادی گرفته و انجام داده و البته کتمان کرده موارد رو . چطور اقدام کنم و مجازات این اقا چیه ؟ ممکنه با این همه جعل در ثبت اسناد و املاک و دفترخانه و … مجازاتش صرفا جریمه نقدی باشه ؟ تعداد جعل امضاها بیش از هشت فقره هست . ممنون

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بزه این آقا جعل و استفاده از سند مجعول است و مجازات ایشان در مواد ۵۳۳ یا ۵۳۶ مقرر شده است که صرفاَ جزای نقدی نیست.
   با ما همراه باشید

 19. هادی گفت:

  سلام,دوسال پیش پدرم طبقه سوم رو فروخت ولی به دلیل ناتوانی خریدار معامله فسخ شد که درپشت قولنامه بعد از پرداخت نصف دریافتی, بنگاه مابین توضیحات و امضا جمله اگر قسط دوم به خریدار پرداخت نشود معامله پابرجاست را اضافه نموده است در حالی است که به صراحت فروش واحد را بلامانع نوشته است,دادگاه آنرا جعل نمیداند و اصلا نگاه هم نمیکند,وبا آن جمله برای واحد ما حکم تخلیه گرفته است,پول باقیمانده دو میلیون است,لطفا منرا راهنمایی کنید,

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه بفرمایید در خصوص جعل مفادی شکایت خود را مطرح بفرمایید. حکم دادگاه کیفری برای حقوقی الزام آور است
   با ما همراه باشید

 20. گیسو گفت:

  سلام
  پدر من بیشتر از دوازده ساله که امضامو جعل کرده و وام میلیاردی گرفته بدون وثیقه. چون با بانک هم زدو بند کرده. جعل امضای کارشناسی سه نفره هم رفته و به نفع من منفی شده. قاضی به زودی رای میده. پدرم چند سال زندانی قراره بشه؟ البته باز هم پرونده کلاهبرداری داره و بدسابقست

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   تشخیص میزان مجازات با مقام محترم قضایی است.
   در صورت تعدد مجازات اشد اجرا می شود.
   با ما همراه باشید

 21. Km گفت:

  باسلام چندروزبعدازفوت همسرم برادرش قولنامه ای به من دادبرای فروش دستگاه بیل مکانیکی به فردی درشهردیگرکه دردوصفحه بود و درصفحه دوم فقط تمصا من بود حالا دردادگاه اون سندوارائه دادن که صفحه اول کاملا عوص کردن و به صفحه دوم قسمت خالی فوقانی امضا بندی اضافه کرده وخریدار هم خودش شده.کارشناس اولیه تشخیص داده که برگ دوم واول با یه سیستم وجوهرتایپ نشده صفحه دومم بعدازامصا من مطلبی اضافه شده.اما قاضی قبول نکردن ومیگن که نمیشه به تایپی بعداز امصا اضافه کرد.اونها هم به نظر کارشناس اعتراض کردن

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اندکی صبر بفرمایید که کارشناس سه نفره نیز نظر خود را اعلام نمایند.
   نهایتا به رای قاضی محترم هم می توانید اعتراض بفرمایید.
   با ما همراه باشید

 22. پیمان گفت:

  سلام من سال ۹۱ یه نفر و معرفی کردم یه موسسه کهدقرار بود با شرکت در امتحانات بهش کمک کنن و دیپلم بگیره اما طرب نتوتست بره و اونها گفتن که مانعی نداره و خودمون حل میکنیم بعد یه مدت گواهیش و صادر کرده بودن و فرستادن که با ارائه به ادارش فهمیدن که اصالت نداره ، الان یه ابلاغیه واسه من اومده به اتهام جعل در صورتی که اصلا دخل و تصرفی نداشتم و صرفا من فقز معرفی کردم الان به نظرتون روند چحوری میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   به دادسرا رفته و نزد مرجع محترم قضایی توضیحات مبسوط خود را مطرح فرمایید. تمام ادله و مدارک خویش را نیز ارائه فرمایید.
   با ما همراه باشید

 23. A گفت:

  جعل گوهی حقوقی شرکت نفت
  اضافه کردن متن و جعل مهر ب متن قبلی برای دریافت وام
  چ حکمی دارد
  این حکم چگونه بررسی میشود ایا ضامن گیر است یا وام گیرنده
  چجوری جرم جعل شناخته میشود
  مثلا کسی ک بارایانه درستش کرده باشه چی؟؟
  یا کسی ک معرفی کرده چی؟؟
  اینا هم زندانی دارن ؟؟!!

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   جاعل سازنده سند مجعول است و کسی است که رکن مادی را مرتکب شده است.
   از طرفی استفاده کننده سند مجعول هم اگر علم داشته باشد او هم مجازات می شود.
   کسی هم که معاونت نموده و یا مشارکت در هر یک از جرایم فوق نموده نیز مجازات می شود
   با ما همراه باشید

 24. ود گفت:

  سلام.

  برادر من چند سال پیش یه زمین به متراژ ۵۰۰متر ۲۰در۲۵خرید البته مفتی!! ما دوتا قولنامه مثل هم نوشته بودیم که یکیش دست ما باشه و یکیشم دست برادرم اما ایشون با بازی دادن مادرم اون قولنامه که قرار بود دست ما باشه رو دزدید و برد. الان هم بعد چند سال متوجه شدیم که برادرم سند رو دستکاری کرده البته خیلی هم خنده دار دستکاری شده مثلاً ۵۰۰متر سرجاشه اما ۲۵در۲۰ شده ۲۵در۲۵!!!!

  لطفاً راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنیم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   ادعای جعل خویش را در دادسرا و در قالب شکایت کیفری اثبات نمایید و نتیجه را به دادگاه حقوقی در خصوص احراز جعل ارائه نمایید. در ضمن استفاده از سند مجعول نیز در صورتیکه به مرجعی ارائه داده باشد متصور است.
   با ما همراه باشید

 25. اکبرتبار گفت:

  مالک یک اپارتمان هستم مستاجر بدون هماهنگی من یک قولنامه صوری با بنگاه محل نوشته و بجای من امضا و اثر انگشت زده و ملکو اجاره داده به برادرش و روی اون وام گرفته . قولنامه اجاره نامه رسمی و مهر بنگاه هم دارد .میتوانم از مستاجر بدلیل جعل امصا و اثر انگشت .. شکایت کنم . ضمنا اسم مالک رو اسم خودم رو نوشته ولی تو نام پدر و ش شناسنامه …. کد ملیو .. همرو اشتباه نوشته

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بله می توانید ولی خواهشا اگر امکان دارد با مصالحه و رضایت حل و فصل فرمایید.
   با ما همراه باشید

 26. مجید شکوری گفت:

  با سلام من از طریق شخصی به کسی که مدیر عامل شرکتی بوده معرفی شدم و چون هنوز با دانشگاه تسویه نکرده بودم مدارک کاردانی خوذم و ارایه دادم و بدون دستمزد و حقوق بر اساس تجربه مشاور مدیر عامل بودم و ریالی دریافتی نداشته و نمیگرفتم تا اینکه در بعضی موارد مثل سند سازی همکاری نکرده و به نوعی اومدم بیرون بعد از مدتی به دلیل مواردی که میدونستم از شخص مدیر عامل و دیگران از ترس اینکه عنوان نکنم جایی چون از طریق اداره اطلاعات پیگیر تخلفات متعدد این شرکت بودن مدیر عامل شرکت به جرم جعل عنوان علمی و جعل مدرک دانشگاهی که منتسب به من ارایه دادن و کلاهبرداری از من شکایت کردن منم وثیقه ندارم و نرفتم چی میشه مدام هم از طریق معرف منو میترسونن که بیا سفته امضا کن ۲۰۰ میلیون بریم رضایت بدیم وگرنه میری زندان

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اینکه شما مدرکی را جعل نمودید نیازمند اثبات است و بدون اثبات این مهم شما مرتکب جرمی نشدید. می توانید از خود رفع اتهام بفرمایید.
   مثلا در تاریخی که جعل صورت گرفته شما از شرکت بیرون آمده اید و یا اینکه با حضور شهود اثبات نمایید که جعل کار شما نیست.
   با ما همراه باشید

 27. منصور گفت:

  سلام
  اگر در سند عادی یا قولنامه عادی بر روی شماره پلاک ملک اعدادی الحاق شود و بنده در این الحاقات ذینفع نباشم و هیچ گونه سواستفاده ی هم از الحاقات صورت نگرفته باشد آیا به نظر شما این الحاقات جرم محسوب میشود؟ و شاکی میتواند مدعی باشد که از سند مجعول استفاده شده است؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد
   در جرم جعل بایستی ضرر بالقوه حداقل وجود داشته باشد که احراز این امر با مرجع قضایی است.
   با ما همراه باشید

 28. m گفت:

  سلام ببخشید سوزاندن سند جعل محسوب میشه؟

 29. سعیدپناهنده گفت:

  باسلام از شرکتی کالا خریداری کرده ام سال ۹۵ و۹۶ و وجه انرا پرداخته ام حالا بعد از ان نماینده شرکت فاکتور نداده تا الان حالا بارنامه هایی اورده که به نام من نیست وبنام اشخاص دیگر است وشاکی شده موسسه داوری وبنده را محکوم کرده ایا ۱ اینکه بارنامه شخص دیگری را سند طلب خود کرده جعل میشود ۲ طرفم شرکت هستش نه شخص نماینده راهکارش چیست با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر تغییری در ماهیت و مفاد و یا ظاهر سند ایجاد نشده باشد جعلی صورت نگرفته است.
   به عبارتی شما بدهی شان را پرداخت نموده اید. با ارائه اسناد و مدارک می توانید تبرئه شوید و دوباره هزینه را پرداخت نفرمایید.
   با ما همراه باشید

 30. سعیدپناهنده گفت:

  باسلام لطفا دامنه اطلاعات حقوقی را افزایش بدهید که مردم بیشتر اگاهی پیدا کنند با تشکر

 31. سعید عابدینی گفت:

  با سلام . بنده سال۹۷قصد داشتم کنتور برق منزلم که بنام برادرم بوده را بنام خودم انتقال دهم .و برای این منظور از ایشان یک رضایتنامه ی کتبی با امضای خودشان گرفتم. بعد از مراجعه به اداره برق از بنده یک قولنامه ی تشریفاتی که در آن زمان جزء مدارک مورد نیاز بوده را خواستند و من هم یک قولنامه ی صوری فاقد حدود اربعه و مهر بنگاه را تنظیم با تماس با برادرم و اجازه ایشان بجایش امضا کردم.حال او بدلیل قرض شخصی از بنده شکایت کرده،با توجه به اینکه آن فروشنامه کاملا تشریفاتی بوده و ارزشی ندارد و ضرری به وی نرساندم و ثانیا یک رضایتنامه انتقال از ایشان دارم جعل محسوب میشود؟؟ با سپاس

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   با عنایت به توضیحات شما ارکان بزه جعل واقع نشده و کسی متضرر نشده و عنصر مادی صورت نگرفته است و شاهدی دارید که برادرتان شفاهاً به شما اجازه امضا داده . در اینصورت اگر عدم سوء نیت برای قاضی محرز شود از اتهام مبرا می باشید.

 32. جواد فرجی گفت:

  سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید که اگر شخصی از بنده به اتهام جعل شکایت کرده باشد و کارشناس بر خلاف آن رای داده باشد که جعلی صورت نگرفته و قاضی قرار منع تعقیب صادر کند. آیا حق بنده برای شکایت به جرم افترا محفوظ است وایا قاضی رای میدهد؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   بعد از قطعی شدن قرار می توانید شکایت خویش را مطرح بفرمایید. البته بایستی سو نیت و سایر ارکان احراز شود.
   با ما همراه باشید

 33. محمد گفت:

  بنده فروشگاهى داشتم كه هر گاه در محل حضور نداشتم اجناسى كه به محل فروشگاه ارسال ميشد كارمندم اجناس را تحويل وفاكتور را امضا ميكرد . الان فروشنده اجناس رفته از كارمند من شكايت كرده كه بايد پول فاكتورهايي رو كه امضا كردى را پرداخت كنى در صورتيكه فاكتورها بنام بنده صادر شده و فقط ايشان تحويل گرفته در غياب من . وبنده نيز پول فاكتورها رو پرداخت كردم ،

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اسناد و مدارک پرداخت وجوه کالا ها مثل قبض و فیش واریزی و … را در اختیار داشته باشید و به شورای حل اختلاف ارائه دهید. اگر قراردادی هم وجود داشته آن را هم ارائه دهید.
   با ما همراه باشید

 34. کریم گفت:

  سلام . خواهانها با حیله و تقلب از ارائه مدارک برای محق جلوه دادن خود به دادگاه خودداری میکند . برای کشف حقیقت چه راهی را پیشنهاد میکنید ؟
  با تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   به مرجع قضایی بازگو بفرمایید مشکل را . ایشان راه حل های قانونی را پیگیری خواهند نمود بنا به تشخیص خودشان..
   با ما همراه باشید

 35. عبدالهی فرج گفت:

  سلام من آپارتمانی را که در مزایده بانک سینا بدلیل بدهی فروشنده بود از خود فروشنده با مبایعه نامه وذکر اینکه بدلیل بدهی به بانک خرید بصورت وکالت بلا عزل می باشد خریداری کرده سپس بدهی به بانک توسط بنده تسویه و حق اجرای ثبت واسناد واریز-حق شهردتری ودارای توسط بنده تسویه وبا وکالت بلاعزل و قبض تخلیه ای که در وکالت بلاعزل از فروشنده گرفته بودم اقدام به صدور سند رسمی به نام بنده شد وسند صادر شد وبرای تخلیه قبض صادر شد در تاریخ ۲۰/۸/۹۸ که تاریخ مقرر برای تخلیه مطابق با مبایعه نامه وقبض تخلیه بود نامبرده آپارتمان را با سو> نیت تخلیه نکرد وبنده نیز قبض تخلیه رابه اجرا گذاشتم ودستورقضایی تخلیه صادر شد در تاریخ ۳/۱۰/۹۸ بنده با مامور ثبتی ومامور نیروی انتظامی به تخلیه رفتم که شخصی بیرون آمد وگفت اینجا بنده از یک ماه قبل خرید بنده (به دروغ ) مستاجرم واین هم اجاره نامه , بنده به اجاره نامه مذکور علیه صاحب خانه واملاک تحریر کننده اجاره نامه و مستاجر مورد ادعا به جرم جعل واستفاده از سند مجعول شکایت کردم که در بازپرسی با تحقیقات و شواهد واز روی شماره اجاره نامه و.. حکم به جلب دادرسی نامبردگان صادر شده وکیفرخواست به دادگاه کیفری ارجاع شد که در وقت رسیدگی فقط مستاجر آمد ووکیل و بنگاهدار و فروشنده نیامده بودند فقط لایحه ای دور روز قبل وکیل شان داده بود مبنی براینکه نامبردگان شکایت حقوقی علیه بنده مبنی برمعامله ربوی داده اند آیا شکایت آنها مورد قبول می شود قاضی به بنده گفت من حکم غیابی صادر میکنم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   نظر نهایی با مقام قضایی است. اما در صورت اثبات ادعای جعل و استفاده از سند مجعول جلب به دادرسی و کیفرخواست استفاده می شود.
   احراز معامله ربوی بسیار سخت است و در صلاحیت دادگاه حقوقی است

 36. محدثه موسی زاده گفت:

  سلام پدر من ملکی داشته که به اجاره داده مستاجر بعد از پایان مهلتش چون بدهی زیاد داشته متواری شد و مدتی خودش را پنهان کرد … پدرم آن ملک ژل به فروش گذاشت و وقتی که خریدار پای معامله آمد باید امضا مستاجر پای قولنامه می بود برای تخلیه خانه و چون مستاجر نبود پدرم امضای اورا پای قولنامه اجاره کرد
  حالا آن فرد شکایت خیانت در امانت کرده …. چه چاره ای وجود دارد برای پدرم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   چه کسی شکایت کرده؟
   خیانت در امانتی واقع نشده
   شخص نبوده
   الان هم فروخته شده ملک

 37. مجتبی گفت:

  سلام من پارسال با برگه عبور وارد کشور شدم و داخل پاسپورتم با خودکار ابی نوشتن که قانونی اومدم
  منم گرفتم با خودکار تاریخشو تغییر دادم برای خانوادم که مثلا دیر به ایران بازگشتم
  حالا رفتم اداره گذرنامه میکن دست بردی تو پاسپدرت جعل کردی
  این ایا جعل به حساب میاد
  چه حکمی داره

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   جعل بله واقع شده و جرم است
   اگر ضرری متصور باشد بزه محرز است.
   اما اگر ضرری وارد نشده باشد خیر

 38. رضا گفت:

  افرادی ناشناس درچند استان اقدام به جعل سند ملکی با سو استفاده از کپی شناسنامه همسرم که مشخص نیست چگونه بدست اورده اند نموده واشخاصی را از زندان ازاد کرده اند وباعث درد سر برایمان شده اند تکلیف ماچیست؟ تشکر

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   باید عدم اطلاع و عدم سونیت همسرتان را با اسناد و مدارک و…. اثبات بفرمایید.
   با ما همراه باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *