امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۹ شوال ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۰۷
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۰
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۲
  • غروب آفتاب: ۲۰:۱۴
  • اذان مغرب: ۲۰:۳۵
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۳۲۰
۲۸ بهمن ۱۳۹۷

راه‌کارهای قانونی در برابر نقض تعهدات قراردادی(۲)

شاید تاکنون برایتان اتفاق افتاده باشد که با شخصی قراردادی منعقد کرده‌ باشید و او طبق این قرارداد متعهد شده باشد که در یک مهلت مقرر کاری را انجام دهد اما با نقض تعهد قراردادی، شما را با مشکلاتی مواجه کرده باشد. به راستی چاره‌ چیست؟ چه باید کرد؟ در این مطلب، پاسخ حقوقی این پرسش را بررسی خواهیم نمود.

تعهداتی که برای اشخاص جامعه می‌تواند به وجود آید، دو دسته‌اند؛ تعهدات قانونی و تعهدات قراردادی. همان‌طور که از عنوان این دو نوع تعهد برمی‌آید، برخی از این تعهدات دارای منشأ قانونی بوده و برخی دیگر دارای منشأ قراردادی می‌باشند. حال اگر دو نفر در قالب قرارداد با هم توافق کنند و براساس این توافق تعهداتی برای هر یک از آن‌ها به وجود آید ولی یکی از طرفین از انجام و اجرای این تعهدات خودداری کند، طرف دیگر قرارداد چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ به عنوان نمونه فرض کنید که شخص الف تعهد می‌کند که ظرف مدت یک ماه هزار دستگاه تلویزیون از گمرک ترخیص نموده و در تهران به شخص ب تحویل دهد. این یک ماه سپری می‌شود ولی آقای الف حتی یک دستگاه تلویزیون را هم به آقای ب تحویل نمی‌دهد. حال آقای ب چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟
انواع دعاوی ناشی از نقض تعهدات قراردادی
هنگامی که یکی از طرفین قرارداد، به تعهدی که طبق قرارداد برای او به وجود آمده است عمل نمی‌کند، طرف مقابل می‌تواند یکی از دو اقدام زیر را انجام دهد:
الف. دعوای الزام به اجرای اصل تعهد را اقامه نماید؛ یعنی در همین فرض آقای ب دعوایی را مطرح نماید تا دادگاه آقای الف را به تحویل هزار دستگاه تلویزیون ملزم کند. در نوشتار پیشین به بررسی این راه‌کار پرداخته شد.
ب. دعوای الزام به پرداخت خسارت ناشی از نقض تعهد را اقامه نماید؛ یعنی آقای ب از اجرای اصل تعهد یعنی تحویل هزار دستگاه تلویزیون بگذرد و به جای آن خسارتی را که در اثر نقض این تعهد به او وارد شده است، مطالبه کند. این نوشتار به بررسی این راه‌کار خواهد پرداخت.

دعوای مطالبه خسارت قراردادی چه نوع دعوایی است؟
این دعوا نیز، از دعاوی الزام می‌باشد؛ با این تفاوت که در این نوع از دعوای الزام، پرداخت خسارت ناشی از نقض قرارداد مورد مطالبه قرار می‌گیرد. شخصی که این دعوا را طرح می‌کند، ممکن است یکی از موارد زیر را مطالبه کند:
الف. خسارت تأخیر در اجرای تعهد قراردادی: در صورتی که مهلت تعیین‌شده برای اجرای تعهدات قراردادی سپری شود و متعهد به تعهد قراردادی خود عمل نکند، خواهان(ذی‌نفع) می‌تواند یا دعوای الزام به انجام تعهد قراردادی را مطرح نموده و در عین حال، خسارت تأخیر در اجرای تعهد قراردادی را نیز مطالبه کند و یا این‌که با انصراف از دعوای الزام، صرفاً خسارتی را که به علت تأخیر در اجرای تعهد قراردادی متحمل شده است، مطالبه نماید.
ب. خسارت ناشی از عدم اجرای تعهد قراردادی: دعوای اصلی و مهم در مطالبه‌ی خسارت همین دعوا است. نکته‌‌ی مهمی که در خصوص این نوع از دعوای خسارت وجود این است که خواهان نمی‌تواند هم خسارت عدم‌اجرای تعهد قراردادی را مطالبه نموده و هم، الزام متعهد به اجرای تعهد قراردادی را بخواهد. در واقع، هنگامی که ذی‌نفع خسارت عدم اجرای تعهد قراردادی را مطالبه می‌کند، این خسارت جایگزین تعهد اصلی می‌شود. با این حال باید توجه داشت که خواهان نمی‌تواند به محض به اتمام رسیدن مهلت اجرای تعهد قراردادی، به دادگاه مراجعه نموده و از دادگاه بخواهد که متعهد را ملزم به پرداخت خسارت ناشی از عدم اجرای تعهد قراردادی کند. بلکه در این حالت باید تمامی راه‌های پیش‌بینی شده در قانون را به کار بگیرد تا به هر نحوی بتواند الزام به اجرای اصل تعهد را بخواهد و اگر تعهد قابل اجرا نبود، خواهان(ذی‌نفع) حق بر هم زدن قرارداد را پیدا می‌کند. وقتی قرارداد بر هم بخورد، اصل قرارداد هم منحل می‌شود و با انحلال اصل قرارداد، خواهان می‌تواند خسارت عدم اجرای قرارداد را مطالبه نماید. بنابراین، دادگاه باید عدم قابلیت الزام به اجرای تعهد اصلی را احراز نماید.
با این حال در برخی موارد، امکان طرح دعوای مطالبه خسارت قراردادی به محض تخلف از اجرای تعهد وجود دارد:
۱. دعوا یا تعهد اساساً قابل الزام نباشد. به این معنا که مانعی بر سر راه الزام متعهد وجود داشته باشد. در این فرض به محض این‌که متعهد از اجرای تعهد قراردادی، قرارداد منحل می‌شود و ذی‌نفع می‌تواند دعوای مطالبه‌ی خسارت را اقامه کند.
۲. حق فسخی در قرارداد پیش‌بینی شده باشد. در این حالت با مطالبه‌ی خسارت عدم انجام تعهد، عملاً قرارداد فسخ می‌گردد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *