امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • اذان صبح: ۰۵:۰۷
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۳۵
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۵
  • غروب آفتاب: ۱۹:۳۶
  • اذان مغرب: ۱۹:۵۴
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۲۱
  • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .

راهنمای سایت مهداد

با عرض سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت مهداد
سایت مهداد افتخار دارد بار دیگر با طراحی و محتوایی جدید در خدمت شما خوبان باشد. قسمت‌های مختلفی تدارک دیده شده که بتوانیم آموزش همگانی مطالب حقوقی را به نحو مطلوبی محقق نماییم و پاسخگوی سلایق مختلفی باشیم.
در ادامه پیرامون مهم‌ترین بخش‌های سایت توضیح مختصری را ارائه می‌دهیم.
۱. مدرسه حقوق
مدرسه حقوق با پرداختن به پرکابردترین موضوعات حقوقی که اقشار مختلف جامعه با آن سروکار دارند، بیش‌ترین سهم از مطالب سایت را به خود اختصاص داده‌است. اگر در حوزه‌ی موضوعاتی همچون خانواده، روابط کارگر و کارفرما، چک،کلاهبرداری، رابطه‌ی بیمار و پزشک و … به اطلاعات حقوقی نیاز دارید می‌توانید به هر یک از مدارس حقوق که به صورت جداگانه در قالب ۱۴ مدرسه به این موضوعات اختصاص یافته‌است، مراجعه نمایید. همچنین این امکان وجود دارد که چنانچه پس از مطالعه‌ی مطالب، پرسشی به نظرتان آمد یا قسمتی از محتوا مبهم بود، در قسمت « دیدگاه شما» که زیر مطالب به این منظور طراحی شده‌است، پرسش یا نظرات خود را درج بفرمایید.
۲. داستان یک پرونده
در این قسمت، داستان یک پرونده‌ی واقعی که در دادسرا و یا دادگاه مطرح شده‌است، به بیان ساده و با ملاحظاتی روایت خواهد شد و در نهایت رأی صادره از محاکم ذکر می‌گردد و بعضا مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. بدین‌ترتیب در این قسمت می­توانید با داستان­هایی که جنبه حقوقی و کیفری دارند و ابعاد مختلف آنها آشنا شوید. هدف از داستان­ها جنبه آموزشی‌شان می­باشد.
۳. نمونه آرای محاکم (بیان رأی به زبان ساده)
زبان و ادبیاتی که در دادگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاه ثقیل و سنگین است؛ به‌گونه‌ای که شاید افراد حقوق‌خوانده هم با دشواری بتوانند معنا و مقصود قاضی محترم صادرکننده حکم را متوجه شوند. در این قسمت سعی شده است که آرای صادره در دادگاه­های حقوقی و کیفری در مراحل مختلف عینا ذکر شده و سپس به زبان ساده، بازنویسی شوند. همچنین نقدها و تحلیل‌های حقوقی و یکسری نکات آموزشی کلیدی که می‌توان درخصوص آراء مطرح نمود نیز در این قسمت درج خواهد شد.
۴. کافه قانون
از سخت و سنگین بودن ادبیات و زبان قانون‌گذار هرچه بگوییم کم است. گاهی فارغ از مرحله‌ی عمل، حتی خواندن، متوجه شدن و تحلیل یک ماده دشوار به‌نظر می‌آید، دیگر چه برسد به آنهایی که حتی چشمشان به کتب حقوقی نخورده و حالا می‌خواهند شیوه صحیح تلفظ کردن واژه‌های مندرج در قانون را یاد بگیرند یا اینکه مقصود قانون‌گذار را متوجه شوند… به همین منظور قسمتی تحت عنوان کافه قانون در نظر گرفته شده که در قالب گفتگوی عصرانه به توضیح برخی از مواد مهم قوانین پر کاربرد به زبان ساده می‌پردازیم.
۵. راهنمای مراجعه به دادگاه
برای مراجعه به هر نهاد قضایی از جمله دادسرا، دادگاه و شورای حل اختلاف یکسری اقدامات و مراحل باید طی شود. این مساله برای مراجعان به دادگستری یکی از اساسی­ترین معضلات تلقی می­گردد. بدین­ترتیب در این قسمت سعی بر آنست یک راهنمای جامع برای طرح دعاوی مختلف ارائه شود تا مراجعه‌کنندگان به دادگستری به اشتباه نیفتند و بتوانند به مرجع صالح مراجعه نمایند.
۶. رادیو حقوق
خواندن برای برخی از افراد دشوار است و برخی هم بطور‌کلی علاقه و عادت چندانی به خواندن ندارند. به‌همین خاطر قسمتی تحت عنوان رادیو حقوق در نظر گرفته شده‌است. در این قسمت فایل‌های صوتی آموزشی بارگذاری خواهد شد که مدت زمان آنها هم کوتاه می‌باشد.
۷. تلویزیون حقوق
همانطور که خواندن برای برخی افراد می­تواند دشوار باشد و رادیو را ترجیح می­دهند، تلویزیون هم طرفداران خاص خود را دارد و دیدن برایشان از جذابیت خاصی برخوردار است. به‌همین‌منظور در سایت مهداد هم قسمتی تحت این عنوان پیش بینی شده است. البته بیشتر مطالب این بخش ممکن است با کمک استان‌های سراسر کشور تامین شود.
۸. اخبار حقوقی
اگر تمایل دارید که در جریان اخبار مرتبط با آموزش همگانی در سطوح مختلف مانند برگزاری جلسات و دوره‌ها و همچنین کتب و آثاری که به تازگی منتشر شده‌اند قرار بگیرید، اخبار حقوقی سایت مهداد را دنبال نمایید. در این قسمت که بالای صفحه اصلی سایت قرار دارد جدیدترین اخبار حوزه‌ی آموزش همگانی، اطلاع‌رسانی خواهد شد.
۹. یادداشت روز
برخی از روزهای سال به دلایل متعددی نام‌گذاری شده‌اند و از اهمیت حقوقی بسیاری برخوردار هستند و اینگونه وقایع حتی قانون خاص خود را نیز دارند. همچنین برخی یادداشت‌ها به مناسبت‌های مختلف نیز در این بخش قرار خواهند گرفت.
۱۰. دعوت به همکاری علمی
حقوقدانان و حقوق خوان‌های محترم؛ چنانچه تمایل به همکاری با سایت مهداد را دارید می‌توانید فرم بخش دعوت به همکاری را مطالعه و تکمیل فرماید. در این قسمت مشخصات مورد نیاز کارگروه سایت مهداد برای ارزیابی سطح علمی درج گردیده‌است. هدف از درج این بخش در سایت استفاده از ظرفیت جامعه حقوقی در حوزه آموزش همگانی است.
۱۱. سوال حقوقی
به سرانجام رساندن کارهای حقوقی در دادگاه‌ها همچون امور تخصصی دیگر نیاز به دانش و تخصص ویژه‌ای دارد. به منظور استفاده از ظرفیت موجود در قوه قضاییه در این قسمت می‌توانید پرسش‌های حقوقی خود را درج نموده و پاسخ‌هایی را دریافت نمایید که از طریق مشورت با اساتید و قضات باسابقه در اختیارتان قرار خواهند گرفت. همچنین برخی مخاطبان سایت ممکن است زمان و حوصله کافی برای مطالعه و ملاحظه مطالب حقوقی نداشته و صرفا یک سوال حقوقی برایشان پیش آمده باشد که با مراجعه به صفحه اول سایت می­توانند سوالاتشان را بپرسند و رضایت این مخاطبان هم جلب خواهد شد.
۱۲. آثار حقوقی
در این قسمت اطلاعات حقوقی در قالب حقو­ق­گرافی، بروشور و … در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
۱۳. صفحه اینستاگرام و پیام رسان های داخلی
برای اینکه از قافله فضای مجازی عقب نمانیم و بتوانیم از ظرفیت نرم‌افزارهای پیام‌رسان هم استفاده مطلوب را برده باشیم، محتواها و مطالب به روزِ بارگذاری شده در سایت، قابل رویت در صفحات اینستاگرام و پیام رسان های سروش،ایتا،ویسپی،آی‌گپ و بله خواهد بود.
خواهشمند است درصورتی­که در مورد قسمت­های مختلف سایت طرح و یا ایده­ جدیدی مدنظرتان است، با کارگروه سایت مهداد در میان گذارید. انشاالله با ایده‌ها و نظرات مخاطبان محترم بتوانیم در جهت تحقق اهداف آموزش همگانی قوه قضاییه گام­های موثرتری برداریم.

ایمیل:Amouzeshinfo@mahdad.ir