امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۴:۱۱
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۵
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۹
  • غروب آفتاب: ۲۰:۲۳
  • اذان مغرب: ۲۰:۴۴
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۷
  • قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):از گنجهای بهشت; نیکی کردن و پنهان نمودن کار[نیک] و صبر بر مصیبتها و نهان کردن گرفتاریها (یعنی عدم شکایت از آنها) است.
+-
بازدید: ۱۲۰۵
۱۵ مهر ۱۳۹۸

درباره‌ی جرم عقیم چه می‌دانید؟

آیا تاکنون اصطلاح جرم عقیم را شنیده‌اید؟ در این نوشتار تصمیم داریم شما را با جرم عقیم آشنا کنیم. همراه ما باشید.

جرم عقیم چیست؟
جرم عقیم حالتی است که در آن، مرتکب جرم عملیات اجرایی جرم را آغاز می‌کند و به پایان می‌رساند، امّا به‌خاطر علل خارجی نتیجة موردنظر فاعل محقق نمی‌شود. به‌عبارت‌دیگر، فاعل تمام تلاش خود را برای رسیدن به نتیجه به کار می‌گیرد، امّا بنا به عللی که خارج از ارادة اوست، نتیجة موردنظر حاصل نمی‌شود. برای مثال علی قصد کشتن حسین را دارد. برای این کار اسلحه تهیه می‌کند و شبانه به تعقیب حسین می‌رود. در جایی خلوت اسلحه را به سمت وی نشانه می‌گیرد، امّا به‌دلیل لغزش دست تیر به خطا می‌رود و به حسین نمی‌خورد. در این مثال، علی تمام تلاش خود را برای کشتن حسین انجام می‌دهد امّا به دلیل لغزش دست که عاملی خارج از ارادة او می‌باشد، مقصود او حاصل نمی‌شود و حسین زنده می‌ماند. در این حالت گفته می‌شود که علی مرتکب جرم عقیم قتل شده است.

تفاوت جرم عقیم با شروع به جرم و جرم محال
باید دقت داشت که جرم عقیم با شروع به جرم و جرم محال اشتباه گرفته نشود. تفاوت جرم عقیم و جرم محال در این است که در جرم محال وقوع نتیجه به جهات مادی که مرتکب از آن بی‌اطلاع بوده، اساساً غیرممکن است. این در حالی است که امکان وقوع نتیجه در جرم عقیم وجود دارد، منتها به دلایلی خارج از اراده فاعل نتیجه محقق نمی‌شود. تفاوت شروع به جرم با جرم عقیم در این است که در شروع به جرم، عملیات اجرایی نیمه‌تمام می‌ماند و به‌واسطه‌ی آن نتیجه‌ محقق نمی‌شود، امّا در جرم عقیم عملیات اجرایی به‌طور کامل صورت می‌گیرد، منتها بنا به عللی خارج از اراده‌ی فاعل نتیجه محقق نمی‌شود.

تطبیق شرایط جرم عقیم بر بزه سرقت
حال، برای این‌که تعریف جرم عقیم برای‌تان روشن‌تر شود، آن را در مورد سرقت مورد بررسی قرار می‌دهیم.
جرم سرقت مشتمل بر دو قسم است: سرقت حدی و سرقت تعزیری.
جرم عقیم سرقت به این‌ صورت واقع می‌شود که فرد عملیات اجرایی سرقت را انجام دهد، امّا نتیجه که ربودن مال دیگری است، محقق نشود. برای مثال فردی به‌قصد سرقت شبانه در خودرویی را باز می‌کند و رادیوپخش آن را برمی‌دارد و در کیفش می‌گذارد، امّا هنگام فرار ناگهان صاحب ماشین سر می‌رسد و هنگامی‌که مرتکب قصد فرار دارد، رادیوپخش از کیف به بیرون پرتاب می‌شود. در اینجا مرتکب عملیات اجرایی سرقت را انجام داده و رادیوپخش را از ماشین خارج کرده است، امّا به‌دلیل رسیدن صاحب خودرو که خارج از اراده‌ی او بوده، نتیجه محقق نشده و نتوانسته مال موردنظر را تصاحب کند و با خود ببرد.
اگر سرقت حدی به‌طور عقیم واقع شود، مجازات آن مطابق بند ب ماده ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی، در بار اول و دوم حبس تعزیری درجه‌ی پنج و در بار سوم و چهارم مطابق بند الف همان ماده، حبس تعزیری درجه چهار است. در سرقت تعزیری نیز اگر جرم به‌طور عقیم واقع شود، مجازات آن بسته به میزان مجازات سرقت مورد نظر (به‌ترتیب مقرّر در مواد ۶۵۱ الی ۶۶۷ قانون تعزیرات) مطابق بندهای سه‌گانه‌ی ماده ۱۲۲ تعیین می‌شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *