امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با ۹ شوال ۱۴۴۱
 • اذان صبح: ۰۴:۰۷
 • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۰
 • اذان ظهر: ۱۳:۰۲
 • غروب آفتاب: ۲۰:۱۴
 • اذان مغرب: ۲۰:۳۵
 • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰
 • امام جعفر صادق (ع) : هر كه براي خدا دوست دارد و براي خدا دشمن دارد و براي خدا عطاء كند ، از كساني است كه ايمانش كامل است .
+-
بازدید: ۵۶۹
۱۹ اسفند ۱۳۹۷

داستان سرقت خودرو و نکات حقوقی آن…

شرایط سرقت حدی و تعزیری با هم متفاوت است. حتی مواد مربوط به هر کدام هم متفاوت است. برای آشنایی با برخی نکات سرقت ساده تعزیری داستان زیر را مطالعه بفرمایید و هر سوالی برایتان پیش آمد بپرسید... با ما همراه باشید.

داستانی دیگر در مورد سرقت…

آقای جورجمالی چند روز پیش طی شکایتی اعلام می‌کند که خودروی سواری‌اش درحالیکه در گاراژ اختصاصی منزل مسکونی‌اش متوقف و در آهنی گاراژ و اتومبیل قفل بوده است، به سرقت رفته است. ماجرا از این قرار بود که سارق شبانه قفل در منزل و خودرو را باز نموده و آن را سرقت کرده است.
پرونده آقای جورجمالی نیز از طریق اداره آگاهی تحت پیگرد بود، تا اینکه ماموران شخصی به نام سیروان را در حین سرقت خودرو از خیابان دستگیر می‌کنند. او هم در بازجویی فنی اظهار می‌کند که به اتفاق دوستش آرشام چند شب قبل برای سرقت خودرو، به منزل آقای جورجمالی رفته‌اند. در آنجا آرشام قفل در آهنی را بریده و بعد در خودرو را باز کرده است، سیروان هم خودرو را از گاراژ خارج کرده است و هر دو نفر با سرعت از محل دور شدند. فردای آن روز خودرو را با قولنامه‌ای به مبلغ ۱۰ میلیون تومان فروختند و سهم خودشان را هر کدام برداشتند…
ماموران هم آرشام را دستگیر کردند و هر دو نفر با قرار بازداشت توقیف شده و پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شد. در دادگاه هم سیروان و آرشام بدون اینکه ذره‌ای از کاری که کرده بودند پشیمان باشند چند بار ماجرای سرقت را تعریف کردند و آقای جورجمالی هم خواهان مجازات آن‌ها شد.

برای مجازات هر کدام از سارقان باید نوع سرقت آنها شناسایی شود. در مورد آرشام چون به تنهایی با بریدن قفل آهنی هتک‌حرز نموده (یعنی مال در مکان مناسبی است که به صورت عرفی مال در آن از دستبرد محفوظ می‌ماند و فردی به‌صورت غیرمجاز آن را نقض می‌کند؛ مثلا از دیوار بالا می‌رود یا قفل را می‌شکند و …) آقای سیروان مال را از حرز بیرون آورده و در نتیجه هیچ کدام مرتکب سرقت حدی نشدند اما نوع سرقت، تعزیزی است و منطبق با ماده ۶۵۶ قانون تعزیرات از قانون مجازات اسلامی می‌باشد.
حتی اگر آقای جورجمالی هم گذشت کند صرفا در مجازات آنها تخفیف داده می‌شود. اما در مقام حکم به رد مالْ با توجه به اینکه طبق ماده ۶۶۷ قانون تعزیرات در مورد ارتکاب سرقت، دادگاه مکلف به حکم به رد مال اعم از عین مال و یا مثل یا قیمت آن بوده و نیازی به مطالبه شاکی وجود ندارد و از سوی دیگر مطابق ماده ۳۱۱ قانون مدنی، غاصب باید مال غصب شده عین آن، مثل یا قیمت آنرا به مالک رد نماید. بنابراین دادگاه وقتی حکم صادر می‌کند یا شک می‌کند که آیا شاکی خصوصی با اعلام گذشت مال را به شاکی بخشیده یا نه، باید اصل را بر این بگذارد گذشتی صورت‌نگرفته و باید حکم به رد مال دهد. مگر اینکه آقای جورجمالی هنگام اعلام گذشت، مال سرقتی را صریحاً به سارق هدیه دهد که در اینصورت دادگاه تکلیف دیگری برای رد مال ندارد.

این هم داستان امروز ما. اگر ابهامی راجع به نکات حقوقی داستان برایتان پیش آمد، در خدمتیم…

پرسش از شما… پاسخ از ما…

3 پاسخ به “داستان سرقت خودرو و نکات حقوقی آن…”

 1. سجاد گفت:

  باسلام ضمن تشکر به نظر حقیر برداشت نویسنده گرامی از ماده ۶۶۷ قانون تعزیرات و ماده ۳۱۱ قانون مدنی خلاف موازین حقوقی است. زیرا رد مال مجازات نیست بلکه حق شاکی خصوصی است و با اعلام رضایت بی قید و شرط شاکی دیگر شکی وجود ندارد که لازم باشد به جهت شک در سقوط تکلیف به حکم به رد نال اشته باشیم.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم سایت مهداد
   مسلما رد مال مجازات نخواهد بود و حق شاکی خصوصی است. ولی در ماد ه ۶۶۷ قانون تعزیرات دادگاه موظف شده عین یا مثل و یا قیمت مال مسروقه را رد نماید و به هر حال باید خسارت را جبران نماید. در وهله بعدی بله اگر رضایت بی قید و شرط باشد رد مالی صورت نخواهد گرفت.
   با سپاس از دقت نظر حضرتعالی

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   به عبارتی در مطلب فوق تصریح شده باید رضایت شاکی بی قید و شرط توسط دادگاه احراز شود.
   سپاس از همراهی شما

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *