امروز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۲۳ رمضان ۱۴۴۰
  • اذان صبح: ۰۴:۱۱
  • طلوع آفتاب: ۰۵:۵۲
  • اذان ظهر: ۱۳:۰۱
  • غروب آفتاب: ۲۰:۱۰
  • اذان مغرب: ۲۰:۳۱
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۱
  • حضرت علی(ع): رمضان ماه خدا و شعبان ماه رسول خدا و رجب ماه من است.
+-
بازدید: ۶۴۰
۳ آذر ۱۳۹۷

داستان خیانت در امانت چک تضمینی

رسول یک بنگاه املاک دارد. آقای کرمی هم که صاحب یک ساختمان قدیمی دوطبقه در آن محله است و قصد بازسازی و ساختن ساختمانی ده‌طبقه در زمینش را دارد، به بنگاه آقا رسول مراجعه می‌کند و با او توافق می‌کنند که زمین از آقای کرمی و سرمایه برای ساخت از سوی رسول باشد و بر […]

رسول یک بنگاه املاک دارد. آقای کرمی هم که صاحب یک ساختمان قدیمی دوطبقه در آن محله است و قصد بازسازی و ساختن ساختمانی ده‌طبقه در زمینش را دارد، به بنگاه آقا رسول مراجعه می‌کند و با او توافق می‌کنند که زمین از آقای کرمی و سرمایه برای ساخت از سوی رسول باشد و بر این مبنا، یک قرارداد مشارکت در ساخت ساختمان را با هم منعقد می‌کنند. اما تاریخی برای خاتمه قراردادشان تعیین نمی‌کنند. آقا رسول مطابق قرارداد یک چک به مبلغ چهار میلیارد ریال به‌عنوان تضمین حسن انجام تعهدات به آقای کرمی می‌دهد و در قرارداد چنین مقرر می‌کنند که این چک تا پایان قرارداد نزد آقای کرمی امانت است. دو سال بعد درحالی که مراحل پایانی ساخت ساختمان انجام می‌شود، آقا رسول به آقای کرمی مراجعه می‌کند و از او می‌خواهد که چکش را به او برگرداند، اما آقای کرمی می‌گوید هنوز کار ساختمان کامل به پایان نرسیده و من نمی‌دانم مراحل پایانی با کیفیت انجام خواهد شد یا نه و از آن‌‌جاکه این چک بابت تضمین انجام تعهدات شماست، باید تا پایان مراحل ساخت ساختمان پیش من بماند و مطمئن باشید که پس از پایان ساخت، اگر کارها درست و با کیفیت مناسب پیش برود، آن را پس می‌دهم. اما آقا رسول نمی‌پذیرد و می‌گوید چون کار ساختمان تقریباً به پایان رسیده و چک نزد شما امانت است، باید آن را به من برگردانی.

با ادامه اختلاف بین آن‌ها، آقا رسول از آقای کرمی به جرم خیانت در امانت نسبت به چک تضمینی شکایت می‌کند. دادگاه حکم می‌دهد که با توجه به این‌که در قرارداد آن‌ها تاریخ مشخصی برای خاتمه قرارداد ذکر نشده است و آقا رسول هم دلیلی برای اثبات خاتمه پروژه و قرارداد ارائه نکرده است و چون چک به جهت تضمین انجام تعهدات از سوی آقا رسول به آقای کرمی داده ­شده ­است، بنابراین آقای کرمی مسئولیتی برای پس­ دادن چک به آقا رسول تا زمان خاتمه واقعی قرارداد و ساخت کامل ساختمان ندارد؛ ضمن این‌که جرم خیانت در امانت زمانی واقع می‌شود که کسی که مالی در نزد او امانت است، آن را به ضرر مالکش، استفاده یا تصاحب یا تلف یا گم کند. در این پرونده اولاً چک نزد آقای کرمی امانت نیست و صرف یک قید در قرارداد که «این چک امانت است» باعث نمی‌شود که آن را امانت محسوب کنیم. بلکه از مجموع قرارداد و سایر مندرجات آن مشخص است که چک برای تضمین حسن انجام تعهدات داده شده است نه برای امانت و ثانیاً برای تحقق جرم خیانت در امانت، آقای کرمی باید اقدامی در جهت ضرر رساندن به آقا رسول انجام می‌داد، درحالی­که او هیچ اقدامی برای وصول مبلغ چک و ضرر رساندن به آقا رسول انجام نداده است. در نتیجه جرم خیانت در امانت محقق نیست و آقای کرمی از این اتهام تبرئه می‌شود. از آن‌جاکه چک تضمینی است، آقا رسول زمانی می‌تواند آن را پس ­بگیرد که حسن انجام تعهدات قراردادی‌اش را اثبات کند و برای این کار لازم است که در دادگاه حقوقی اقامه دعوا نماید و رسیدگی به این دعوا در صلاحیت دادگاه کیفری نیست.
آقا رسول نسبت به حکم دادگاه بدوی کیفری اعتراض می‌کند. دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را صحیح اعلام می‌کند و اعتراض آقا رسول را رد می‌کند و می‌گوید برای استرداد چک از آقای کرمی باید به دادگاه حقوقی مراجعه کند.
بنابراین صرف این‌که یک سند در دست دیگری داشته­ باشیم و او قبول نکند که آن را پس بدهد، به‌منزله تحقق جرم خیانت در امانت نیست، بلکه برای تحقق این جرم، باید کسی که مالی به او سپرده شده تا آن را پیش خود نگه­دارد یا از آن استفاده‌ی معینی بکند، آن را به‌ضرر مالک یا متصرفش استفاده کند یا برای خود بردارد یا تلف کند یا گم کند که در این صورت به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم می‌شود. دعاوی مالی‌‌ این چنینی، اگر عنوان مجرمانه نداشته باشند، باید در دادگاه حقوقی اقامه شوند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *