امروز پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ مصادف با ۲۰ محرم ۱۴۴۱
  • اذان صبح: ۰۵:۲۴
  • طلوع آفتاب: ۰۶:۴۹
  • اذان ظهر: ۱۲:۵۹
  • غروب آفتاب: ۱۹:۰۸
  • اذان مغرب: ۱۹:۲۶
  • نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۶
  • حضرت اباعبدالله الحسین(ع): در پشت سر برادر ایمانی خود حرف‌هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.
+-
بازدید: ۲۰۲
۴ خرداد ۱۳۹۸

دادگاه در چه مواردی دادخواست را رد می‌کند؟(۱)

مراجع قضایی در صورتی به اختلافات حقوقی میان افراد رسیدگی می‌کنند که طرفین دعوا یا یکی از آن‌ها از طریق ارائه‌ی دادخواست، رسیدگی به دعوا را مطالبه نماید. در برخی موارد، ممکن است که دادخواست ارائه‌شده رد شود. در این نوشتار به بررسی این موارد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

معنای دادخواست

واژه‌ی دادخواست در قانون آیین دادرسی مدنی در دو معنای لغوی و اصطلاحی خود به کار رفته است؛
معنای لغوی: دادخواست در معنای لغوی خود، حاصل مصدر دادخواستن است و آن یعنی دادخواهی‌کردن، عدالت طلبیدن و تظلّم. طبق ماده‌ی ۴۸ این قانون، دادگاه زمانی مکلّف به رسیدگی به دعوا می‌شود که فردی در مرجع قضایی صالح از طریق ارائه‌ی دادخواست، دادخواهی کند.
معنای حقوقی: واژه‌ی دادخواست در اصطلاح حقوقی به سند و برگه‌ای گفته می‌شود که شکل و فرم خاصی دارد و برای اِعمال حق دادخواهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین جهت ماده‌ی ۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی بیان نموده است که دادخواست باید به زبان فارسی و روی برگه‌های چاپی مخصوص نوشته شود. در این نوشتار هر کجا از واژه‌ی دادخواست استفاده کنیم، مقصودمان معنای دوم، یعنی سند و برگه‌ی چاپی مخصوص می‌باشد.

موارد رد دادخواست طبق قانون آیین دادرسی مدنی
رد دادخواست، در قالب صدور قرار صورت می‌پذیرد. در موارد زیر دادخواست ارائه‌شده رد خواهد شد:
۱. برای این‌که یک دادخواست نزد مراجع قضایی معتبر محسوب گردد، باید حاوی شرایطی باشد. در صورتی که دادخواست خواهان ناقص باشد، مدیر دفتر دادگاه باید ظرف ۲ روز به خواهان اخطار بدهد که نواقص موجود را رفع کند. خواهان برای رفع این نواقص ۱۰ روز فرصت دارد. اگر در این مدت نواقص موجود را رفع نکند، مدیر دفتر دادگاه قرار ردّ دادخواست صادر خواهد کرد و به این نحو دادخواست رد خواهد شد. مشخصات خوانده، خواسته‌ی خواهان و ذکر دلایل و مدارکی که نشان‌ می‌دهد خواهان در دعوا حقی دارد از شرایطی است که اگر تکمیل نشود، دادخواست رد خواهد شد. ( مواد ۵۴ تا ۵۶ و نیز ۶۶ ق.آ.د.م)
۲. یکی از حقوق پیش‌بینی شده برای خوانده‌ی دعوا (کسی که دعوا علیه او طرح می‌شود) آن است که از دادگاه بخواهد تا از خواهانی که وی را به دادگاه فراخوانده است، تأمین مالی بگیرد. این تأمین به تأمین دعوای واهی معروف است. درواقع، در این موارد خواهان مقداری پول یا هر مال دیگری را قبل از ورود به دعوا و براساس تشخیص دادگاه می‌پردازد تا اگر خوانده در دعوا پیروز شد، به عنوان خسارت به وی پرداخت شود. اگر خواهان از پرداخت این تأمین خودداری کند، دادگاه با صدور قرار رد دادخواست وی، از ورود به ماهیت دعوا خودداری خواهد نمود. این، در واقع راهکاری است تا از طرح دعاوی بی‌مورد در دادگاه‌ها از سوی خواهان جلوگیری شود. (ماده ۱۰۹ ق.آ.د.م)
۳. ممکن است که اتباع دولت‌های خارجی در دادگاه‌های داخلی طرح دعوا کنند. در این صورت، اگر خوانده‌ی دعوا ایرانی باشد و درخواست تأمین دهد، خواهان(تبعه‌ی خارجی) باید مالی را به‌عنوان تأمین به دادگاه بسپارد. در غیر این صورت، دادخواست او از سوی دادگاه رد خواهد شد. (ماده ۱۴۷ ق.آ.د.م) البته در مواردی هم اتباع بیگانه از دادن این تأمین معاف می‌شوند که در ماده ۱۴۵ ذکر گردیده‌اند.

در مطلب بعدی به ادامه‌ی معرفی مواردی که منجر به رد دادخواست می‌شود، خواهیم پرداخت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *