امروز سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ مصادف با ۴ ربيع أول ۱۴۴۲
 • اذان صبح: ۰۴:۵۱
 • طلوع آفتاب: ۰۶:۱۵
 • اذان ظهر: ۱۱:۴۹
 • غروب آفتاب: ۱۷:۲۳
 • اذان مغرب: ۱۷:۴۱
 • نیمه شب شرعی: ۲۳:۰۷
 • امام حسن(ع): علم و دانش را - از هر طريقي - فرا گيريد، و چنانچه نتوانستيد آنرا در حافظه خود نگه داريد، ثبت کنيد و بنويسيد و در منازل خود - در جاي مطمئن - قرار دهيد.
+-
بازدید: ۵۵۱۳
۶ آذر ۱۳۹۷

خیانت در امانت در نگهداری سفته…

با داستان دیگری درباره خیانت در امانت در خدمت همراهان عزیز سایت مهداد هستیم. این بار ماجرای خیانت در امانت در نگهداری سفته را برایتان می گوییم. با ما همراه باشید...

علی پس از گرفتن مدرک لیسانس خود در رشته‌ی دبیری زبان انگلیسی تصمیم گرفت در یکی از موسسات آموزش زبان مشغول به تدریس شود. او به موسسه نزدیک منزلشان مراجعه کرد و پس از موفقیت در مصاحبه، قرار شد در آن‌جا شروع به تدریس کند. صاحب موسسه که آقای احمدی نام دارد، از علی خواست یک سفته‌ی دو میلیون تومانی برای تضمین و حسن انجام کار به او بدهد و توضیح داد که این کار امری معمول در موسسات و شرکت‌‌های ایران است و بقیه معلمان موسسه نیز سفته داده‌اند. پس از گذشت مدتی، آقای احمدی که به موازات کار موسسه، تجارت جدیدی را نیز آغاز کرده بود، شروع به بدقولی در واریز حقوق معلمان کرد و علی متوجه شد که او و برخی دیگر از همکارانش که مطابق قراردادشان باید از سوی موسسه بیمه می‌شدند، هنوز بیمه نشده‌اند. در نتیجه بعد از پیگیری‌های زیاد و نتیجه نگرفتن از صحبت با آقای احمدی، تصمیم گرفتند به اداره‌ی کار شکایت کنند. آقای احمدی وقتی متوجه شکایت کارمندانش از خود شد، بسیار عصبانی شد و تصمیم گرفت برای اذیت کردن و انتقام از آن‌ها نه تنها حقوق معوقه‌ی آن‌ها را ندهد، بلکه سفته‌های آن‌ها را به شخص دیگری بفروشد.

شخصی که سفته‌ها را گرفته‌بود، اقدام به واخواست و مطالبه‌ی وجه سفته‌ها از معلمان کرد. معلمان موسسه هم علیه آقای احمدی به اتهام خیانت در امانت شکایت کردند. قاضی دادگاه کیفری دو تهران بعد از رسیدگی به موضوع، آقای احمدی را به دلیل ارتکاب جرم خیانت در امانت در نگه‌داری سفته‌های کارمندان موسسه به ۶ ماه حبس محکوم کرد؛ زیرا نام‌برده از سفته‌هایی که به او سپرده شده‌بود تا نزد خود نگه دارد و فقط در صورت اثبات عدم حسن انجام کار برای خود بردارد، به ضرر صاحبان آن‌ها استفاده کرده‌بود. آقای احمدی از این حکم تجدیدنظرخواهی کرد، اما دادگاه تجدیدنظر هم حکم دادگاه بدوی را تایید کرد. در نهایت وکیل آقای احمدی به‌عنوان آخرین راه‌حل از دیوان عالی کشور درخواست اعاده‌ی دادرسی کرد. اعاده‌ی دادرسی زمانی انجام می‌شود که ثابت شود اسناد و شهادت شاهدها که مبنای صدور حکم بوده، جعلی بوده‌اند یا مجازاتی که قاضی داده است، بیشتر از مجازات مقرّر در قانون بوده یا اصلا آن عمل جرم نبوده و مواردی از این دست! شعبه رسیدگی‌کننده در دیوان عالی کشور درخواست وکیل آقای احمدی را به دلیل نداشتن سند و مدرکی که یکی از موارد پیش‌گفته را اثبات کند، ردّ کرد و رای دادگاه تجدیدنظر را تایید نمود.
بنابراین اگر کسی مثل آقای احمدی مال یا سندی را که دیگری به او سپرده‌ تا آن‌ها را برای او نگه دارد یا از آن استفاده‌ی مشخصی بکند، به‌ضرر سپارنده استفاده کند یا برای خود بردارد یا از بین ببرد یا گم کند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده ‌است که مجازات آن ۶ ماه تا ۳ سال حبس است.

18 پاسخ به “خیانت در امانت در نگهداری سفته…”

 1. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دقیقا همین مشکلی که در این متن منتشر کردین دارم
  من قراردادم ۲ساله بود ولی بعد ۱سال بدلیل بیمه نکردن و نپرداختن عیدی و سنوات استعفا دادم. ولی هیچ مدرکی برای استعفام ندارم
  قرار بود ۶ماه بعد از قطع همکاری، سفته به من برگردونده بشه ولی چون رفتم اداره کار شکایت کردم کارفرما میگه سفتتو اجرا میزارم و میگم تو به من خسارت زدی و ترک کار کردی و حرفایی از این قبیل. خیلی نگرانم ازین موضوع و فکرم شبانه روز درگیره.
  درخواست استرداد سفته هم دادم ولی خبری نشد.
  ممنون میشم راهنماییم کنین
  منتظر جوابتون هستم

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   برای استرداد سفته به مرجع حقوقی مراجعه بفرمایید.
   در خصوص استعفا اگر شاهدی یا قرائن دیگری دارید در مرجع صالح ارائه بفرمایید. صرف مکتوب نوشتن لازم نیست هر چند بهتر است مضبوط باشد.
   به هر حال ان شاالله مشکلتان حل می شود.
   عدم ورود خسارت به کارفرمای شما هم قابل اثبات است.
   با ما همراه باشید

  • Sajad گفت:

   سلام یه اظهارنامه بفرست استرداد باشه سفته های امانی را بخواهید

 2. نازنین گفت:

  سلام من هم مثل همین داستان فقط فرقش اینه من بابت بیمه نکردن شکایت نکردم که سفته رو بخواداجرابزاره من طبق قراری که گذاشته بودیم کارم تموم شده بود و برای خودم کارمیکردم بعدچندماه ازش سفته ام رو خواستم هردفعه بهانه میاورد تا اینکه ابلاغیه برام اومد و مشخص شد سفته من رو بایت بدهیش داده به پدرش و ایشون هو از طریق وکیل اقدام کرده بودکه ازم بگیرن منم ازش شکایت کردم و جلوی این کاررو گرفتم توی جلسه دادگاهی که من شکایت کرده بودم فقط یکباراومد اونم بازورمنشی قاضی و چهارباردیگه نیومد بیست روزهم مهلت دادن ولی کاری انجام نداد تا اینکه قاضی حکم غیابی به سه سال حبس محکومش کردوالان هم حکم جلبش رو دارم پیداکردم خونواده شوهرش رو ولی نمیگن که اون کجاست شوهرش میگه از طریق وکیل داریم پیگیری میکنیم یا توی دادگاه یا دوستانه حلش میکنیم به نظرشما اللن که قاضی حکم رو داده آیا اینا میتونن کاری کنن که حکم تغییرکنه چون دارن تمام تلاششون رو میکنن که زندان نره البته دونفردیگه هم شاکی داره که حکم جلبش رو دارن بابت خیانت در امانت و یکی هم چکهای برگشتی لطفا راهنماییم کنید باید چکارکنم باپلیس برم دم در خونه پدرشوهرش یانه؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   اگر حکم غیابی باشد قابل واخواهی است و در واخواهی ممکن است مجازات تخفیف داده شود….
   صبر بفرمایید تا حکم اجرا شود.
   با ما همراه باشید

 3. نازنین گفت:

  باسلام مجدد دوبار بهش مهلت واخواهی دادن یکبار ده روز که کاری انجام نداد و دفعه آخر هم ۲۰ روز بهش مهلت دادن و باز هم اقدامی انجام نداد در صورتی که جلسه اول دادگاه رو حضور داشت ولی جلسات دیگربااینکه باهاش منشی قاضی تماس هم گرفتند ولی باز هم نیومد آیا با وجود این موارد باز هم بهش واخواهی میدهند ؟حکمش پس بخشیده نمیشه شاید از مدتش کم بشه شما میفرمایید؟ سپاسگزارم از پاسخگوییتون

 4. میثم گفت:

  من دقیقا همین داستان رو داشتم و اداره کار که شکایت کردم، کارشناسان پیشنهاد به سازش دارند و ۲ طرف امضا کردیم. اما بعد از اداره کار کارفرما اقدام به ۴ شکایت نمود و مطالبه سفته ها رو کرده بود، بنده با مشورت وکیلم یک لایحه نوشتیم مبنی بر اینکه ایشون طی حکم اداره کار محکوم به پرداخت مطالبات شدند و سازش نامه رو امضا کردند و کارشناس رای به من داده بود. در صورتی که شکایات واهی علیه شما میشه میتونین جلسه اول رسیدگی به قاضی بگید ماده ۱۰۹ آیین دادرسی مدنی رو اجرا کنین تا در صورتی که شکایت طرفتون بی اساس باشه هم طبق قانون جریمه میشه هم خسارات اتلاف وقت، حق زحمت وکالت، رفت و آمد و غیره محاسبه کنند.

 5. علیرضا گفت:

  سلام عرض ادب یکی‌از اشناهای بنده هم این مشکل رو داره ک سفته رو بابت زمانت ب اقایی داده برای اجاره منزل بعد از اجاره منزل استیجاری سفته رو ب این اقا بر نگردونده حالا هم این اقا شکایت کرده و هم اون اقا میخاستم بدونم امکان بازگشت سفته و اعاده حیثیت هست؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام مخاطب محترم
   طاعات و عبادات مقبول درگاه حق
   تمامی ادله و مدارک خویش را در خصوص امانی بودن سفته از جمله شهود و قولنامه و … نزد مرجع محترم قضایی ارائه دهید.
   تصمیم با آنهاست.
   با ما همراه باشید

 6. سجاد گفت:

  سلام .
  من یه لپ تاپ برای تعمیر از مشتریم گرفتم و روزی که تعمیرشد به طرف مقابل اعلام کردم که برای تحویل ان اقدام کنه که نیامد و دو روز بعد دزد به منزل ما امد و لپ تاپ این بنده خدام جز اموال مسروقه بود .حالا طرف به جرم خیانت درامانت شکایت کرده باید چکار کنم ؟

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   گزارش سرقت را به دادسرا برده و به مرجع محترم قضایی ارائه دهید. ان شاالله مشکل حل می شود.

 7. امیرحسین اثلانی گفت:

  اگه اینطور باشه سفته به هیچ دردی نمیخوره که هرکسی درقبال سفته شکایت کنه طرف مقابل ادعای امانی بودن با شاهد الکی میتونه داشته باشه در ضمن کسی که سفته خرج میکنه پشتبند ضمانتی موضوعی بوده که باید متعهد اون باشه و اگه نباشه خاصیت سفته باید طوری باشه که طرفذبتونه اقدام کنه دیگه ، مثلاً من به شخصی پول قرض دادن پدرش برا ضمانت سفته داد حالا اون شخص متواری شده و من جلب پدر رو با سفته گرفتم ولی طرف رفته شکایت امانی بودن با چند تا شاهد کرده رای داره برمیگرده ومن مجرم میشم

 8. سامان گفت:

  باسلام و عرض ادب
  بنده در یک موسسه مردم نهاد وابسته به استانداری محل سکونتم کار میکردم و مدیر عامل موسسه از تمامی کارشناسان سفته بابت ضمانت کاری دریافت کرد. در سفته هاییکه از ما دریافت کرده هبچکدوممون قید نکردیم بابات ضمانت کاری و حالا که درخواست استرداد سفته و حقوق معوقه خود را میکنیم او از دادنش سر باز میزند و تهدید به اجرا گذاشتن آن را دارد. درضمن تمامی همکاران دیگر من به دلیل ارتباط نسبی هیچکدوم حاضر نمیشن علیه این فرد اقدام و یا شکایتی کنند.

  • کارشناس سایت مهداد گفت:

   سلام
   بر اساس عرف کاری و ظاهر قضیه قابل احراز است. می توانید تقاضای استرداد در شورا را مطرح بفرمایید. رابطه کاری شما با ایشان قابل احراز است با تحقیقات محلی و …

 9. ساسان گفت:

  سلام . من همچین مشکلی دارم
  یه چک ده میلیونی دادم به شخصی از من ۳۰میلیون سفته به عنوان پشتیبان چک امانت گرفته بعد از مدتی رفته هم چک ۱۰میلیونی و هم سفته ۳۰میلیونی منو اجرا گذاشته من هیچ مدرکی ندارم ثابت کنم سفته من امانت چون رو سفته هم ننوشته یه راهنمایی میخوام قانون چه راه حلی جلوی من میزاره

 10. توحید گفت:

  با سلام.دوست بنده به من یه وام درست کرد و ضامن هم خودش جور کرد در قبال ضامن از من ۵۰ میلیون سفته گرفت تا بده به ضامن. بعداز یک سال فهمیدم که سفته هارو به ضامن نداده . بعد به ضامن گفتم که به من دست خط بده که پیش شما نیست اونم گفت من دیدم ولی به من نداد .نوشت و امضا کرد منم شکایت خیانت در امانت کردم. الان دادیاری برای توضیح از من خواسته و شاهد هم که خود ضامن هست ببرم دادگاه. الان این دوست من میگه که من سفته ها رو از بابت دیگه گرفتم. میشه راهنمایییم کنید ممنون میشم

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *